#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/07/2010 11:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Η χειρότερη κυβέρνηση των τελευταίων δεκαετιών»



Σε δηλώσεις του στην κρατική τηλεόραση ο Αλέξης Τσίπρας εξαπέλυσε σκληρή  επίθεση κατά της κυβέρνησης Παπανδρέου τονίζοντας πως είναι χειρότερη και από αυτήν του Κώστα Καραμανλή.

Έβαλλε επίσης και κατά του υπουργού Εργασίας Ανδρέα Λοβέρδο με αφορμή τη κατάργηση των αποφάσεων της διαιτησίας που προβλέπουν μισθολογικές αυξήσεις πέραν των προβλέψεων του μνημονίου.

Ο υπουργός Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης δήλωσε χθες πως θα καταργήσει οποιεσδήποτε αυξήσεις παρεκκλίνουν από τα συμφωνηθέντα του Μνημονίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. armageddon avatar
    armageddon 22/07/2010 11:18:25

    ΗΤΑΝ ΑΝΑΓΚΗ Κε ΓΑΠ ΝΑ ΧΡΕΩΣΕΤΕ ΣΤΓΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥ
    120 ΔΩΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΥΣΤΟΔΙΑΣΑΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΤΕ ΣΤΟΝ ΠΟΡΟ .ΕΣΕΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΑΤΕ
    ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΠΟΥΑΡΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΤΕ .

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ armageddon 22/07/2010 12:13:41

      Βεβαίως αγαπητέ μου, Αρμαγγεδώνα,

      Πρόδρος της Σοσιαληστρικής Διεθνούς είναι. Να μην προσφέρει τζάμπα διακοπές στους συνταξιούχους βερμουδοφόρους φωστήρες του Σοσιαλισμού.

      Αλοίμονο, γιατί ήθελε νομίζεις να γίνει πρωθυπουργός για να σώσει την Ελλάδα, αμ δε, για τα δημοσιοσχεσιτικά του ήθελε... δεν πειράζει έτσι να καταλαβαίνει ο κόσμος τη βλακεία που έκανε στις 4 Οκτωβρίου 2009.

      • aengus avatar
        aengus @ ΑΡΚΑΣ 22/07/2010 18:43:58

        Να το ξαναπώ: Να θυμηθούμε, οι παλαιότεροι, το ρόλο του GAP στους βομβαρδισμούς της Σερβίας με «οικολογικό» απεμπλουτισμένο ουράνιο;
        Να θυμηθούμε και τον ρόλο του στην εισβολή στο Ιράκ –και στην θηριώδη γενοκτονία (με επισημότατα στοιχεία) που συντελέστηκε εκεί;
        Τί έκανε κάποια εκατομμύρια Έλληνες να τον ψηφίσουν για πρωθυπουργό; Οι αυξήσεις στο ύψος τού πληθωρισμού;
        ΄Η η αυταπάτη ότι θα φερόταν καλύτερα στην Ελλάδα;
        Και γιατί;
        Πατρίδα του είναι;

    • salmonellas avatar
      salmonellas @ armageddon 22/07/2010 12:16:39

      Mπα, απο την τσεπη του τα πληρωσε, οπως τα πληρωνε και ο Κωστακης. Σ' αυτη τη χωρα εχουμε γαλαντομους πρωθυπουργους και πολλους πενητες υπηκοους. Σας θυμιζει μηπως μουζικους στη Ρωσια στις αρχες του 20ου αιωνα? Αν οχι, περιμενετε και θα σας ερθει στο μυαλο. Τοτε τους γαλαντομους τους ελεγαν τσαρους.

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ salmonellas 22/07/2010 13:07:44

        Μάλλον, παρανόησες! Εάν τη φιλοξενία τη πλήρωσε το ταμείο του ΠΑΤΣΟΚ πάω πάσο. Εάν όμως το φόρτωσε στου μαξίμου πρέπει να το πετάξουν στο λάκκο με τα στερεοφωνικά κ+++++++++++α!

  2. Johnny Rep avatar
    Johnny Rep 22/07/2010 12:17:51

    Κι εμεις που δεν την καναμε τη βλακεια, τι φταιμε να πληρωνουμε;

    Και να ηταν μονο τα δωματια, μικρο το κακο...

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 22/07/2010 13:32:39

    Προσωπικά τους θεωρώ κατοχική κυβέρνηση δωσιλόγων, εφάμιλλη με τις χειρότερες αντίστοιχες παγκοσμίως.
    Η συστεμική ζημιά που προκαλούν στη χώρα, είναι ανυπολόγιστη και όταν κάποτε θα μπορέσει να αποτιμηθεί θα προκαλέσει ίλιγγο.
    Τα κόμματα της αντιπολίτευσης, στα προγράμματά τους θα πρέπει να υποσχεθούν την σύσταση ειδικών δικαστηρίων, όπου ολόκληρη η παρούσα κυβερνητική συμμορία θα παραπεμφθεί επί εσχάτη προδοσία.

    • anonymos avatar
      anonymos @ εναςάσχετος 22/07/2010 16:14:20

      Βαρέθηκα δεν τους ανέχεται κανένας πιά. Ξεπαρεού

      • aengus avatar
        aengus @ anonymos 22/07/2010 18:34:51

        Ούτε τηλέφωνο δεν απαντάω πια όταν αναγνωρίζω πασόκο. Εντελώς ξεπαρεού. Όπως λέμε Ξενοχουντοπαπαδοπούλου.

    • aengus avatar
      aengus @ εναςάσχετος 22/07/2010 18:36:42

      Εκ των ων ουκ άνευ…

    • aengus avatar
      aengus @ εναςάσχετος 22/07/2010 19:41:49

      @εναςασχετος

      Η ζημιά που προκαλούν στη χώρα «είναι ανυπολόγιστη και όταν κάποτε θα μπορέσει να αποτιμηθεί θα προκαλέσει ίλιγγο», γράφεις.
      Δες μια σύντομη αποτίμηση: «…Σε σημερινές τιμές, η καταστροφή που υπέστη η Ελλάδα από τη ναζιστική κατοχή, υπολογίζεται από την επιτροπή διεκδίκησης των γερμανικών αποζημιώσεων σε 100 δισ. ευρώ.
      …Η καταστροφή που συνεπάγεται για το λαό η πολιτική του ΠΑΣΟΚ στο Ασφαλιστικό, σωρευτικά υπολογίζεται - και εμμέσως ομολογείται από την ίδια την κυβέρνηση (!) - σε 251,520 δισ. ευρώ!
      Μιλάμε στην ουσία για ένα αδιανόητο «ριφιφί», για αρπαγή χρημάτων από τους εργαζόμενους και τους συνταξιούχους που δεν έχει προηγούμενο, αφού με το Ασφαλιστικό που επέβαλε ο «σοσιαλιστής» Παπανδρέου, η λεηλασία που υφίστανται οι εργαζόμενοι και οι συνταξιούχοι αυτού του τόπου, από σήμερα και μέχρι το 2060, μπορεί να συγκριθεί μόνο με τις συνέπειες ...δυόμισι Παγκόσμιων Πολέμων!...» (Ν.Μπογιόπουλος)
      Με άλλα λόγια, αν προσθέσουμε μαζί την κατάλυση του αρχαιοελληνικού χώρου από τους Ρωμαίους, την άλωση της Κωνσταντινούπεως από τους Τούρκους και την εισβολή των ναζιστικών στρατευμάτων στην Αθήνα, δεν έχουμε τέτοια ζημιά.
      Ίλιγγος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. lpap avatar
    lpap 22/07/2010 15:07:11

    Μπορεί να χουμε τη χειρότερη κυβέρνηση όλων των εποχών αλλά έχουμε και τον πιο γυμνασμένο πρωθυπουργό όλων των εποχών!!!
    Σκέφτομαι όσο ζυγώνει ο καιρός να ανοίξουν τα σχολεία, δεν αργεί μη νομίζετε, τα προβλήματα που θα υπάρξουν!!Μαζικές αποχωρήσεις εκπαιδευτικών για σύνταξη, ελάχιστες προσλήψεις και πάρα πολλά κενά. Επειδή γνωρίζω το χώρο,λόγω ιδιότητας, πολύ φοβάμαι πως φτάνει η ώρα για το ξήλωμα του πουλόβερ! Η Άννα δεν εκτίμησε καλά τα πράγματα κι όσο κι αν την αβαντάρανε τα ΜΜΕ θα δει τι εστί υπουργείο Παιδείας. Φοιτητές, πανεπιστημιακοί(ναι θίγονται κι αυτοί) και σχολεία και μαθητές μπορεί να ανατρέψουν το σκηνικό. Κι αν την αρχή την κάνει ένας θα ακολουθήσουν μετά κι άλλοι. Θα δούμε τι μπορεί να σκαρφιστεί άλλο για να καλύψει τα κενά!! Για να μην φανώ άδικη πολλά από αυτά που εισηγείται έπρεπε να χουν ήδη γίνει. Μόνο που εδώ μπήκε το μαχαίρι στο λαιμό και ο τελικός χαμένος δεν είναι μόνο οι εκπαιδευτικοί αλλά και οι μαθητές...Big θέμα!!

    • anonymos avatar
      anonymos @ lpap 22/07/2010 16:15:38

      Αν δεν με απατα η μνήμη ο συγκέκριμμενος εκλέχθηκε Για Πρωθυπουργός όχι για Μιστερ Ελλάς

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ anonymos 22/07/2010 18:18:57

        Δηλαδή να αρχίσω να ανησυχώ που μου είπε ο γιατρός να χάσω 10 κιλα;

        Πάει θα χαθεί όλο το κιμπαριλίκι.......

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ lpap 22/07/2010 18:20:27

      Αμφιβάλλω όμως εάν γνωρίζει τι σημαίνει " Νους υγιής εν σώματι υγιές" αλλά που να τον βρεί τον ΚΟΙΝΟ ΝΟΥ......

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ ΑΡΚΑΣ 22/07/2010 18:21:18

        Νομίκζω εν σώματι υγιή.... παρακαλώ διορθώστε με....

      • aengus avatar
        aengus @ ΑΡΚΑΣ 22/07/2010 18:45:37

        Το δεύτερο σωστό.

  5. aengus avatar
    aengus 22/07/2010 19:53:43

    Βρίσκω πολύ «ξενέρωτο» το «χειρότερη και από αυτήν του Κώστα Καραμανλή»…
    Τι σημαίνει «χειρότερη»;
    Η κυβέρνηση του ΚΚ, αν μη τι άλλο, δεν ήταν κατοχική κυβέρνηση, είχε πολιτική και συνταγματική νομιμοποίηση…

    • stel avatar
      stel @ aengus 22/07/2010 19:58:48

      Ασε που του Καραμανλή, ήταν η καλλίτερη των τελευταίων 50 ετών. Ασ όψεται ο ανώριμος λαός που τον πάνε πακέτο τα μέσα ενημέρωσης όπου θέλουν. Πρόβλημα έχει η Δημοκρατία μας. Μάλλον θα πρέπει να καταργήσουμε και τις εκλογές.

      • λίζα avatar
        λίζα @ stel 22/07/2010 23:08:01

        Πόσο δίκιο έχεις....

  6. ΓΙΑΝΝΙΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΙΣ 22/07/2010 20:36:08

    Επιτέλους, κάποιος που είπε αυτό που σκέφτονται πολύ, αλλά δεν το ξεστομίζουν τρομαγμένοι από το πέπλο προστασίας των ΜΜΕ προς την κυβέρνηση.
    ΜΠΡΑΒΟ ΑΛΕΞΗ!

  7. δρόμος avatar
    δρόμος 23/07/2010 00:26:00

    εν σώματι υγιεί (δοτική)

  8. zackii avatar
    zackii 23/07/2010 13:45:21

    Εγώ ρε παιδιά Νεοδημοκράτης είμαι 50 χρόνια. Πέστε μου όμως ποιός από τη σημερινή ΝΔ, λέει τα πράγματα με το όνομά τους όπως ο Τσίπρας. Ούτε να σχολείαζε στο ANTINEWS. Factor δεν τον καλείς γιά επίτιμο?