#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/09/2010 12:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η χαμένη τιμή της Εθνικής και τα λιοντάρια



Σε συνέχεια του χθεσινού σημειώματος (http://www.antinews.gr/?p=61077) για το σάλο που έχει δημιουργηθεί στην Εθνική Ομάδα και μετά και την παρέμβαση του ΓΓΑ κ Μπιταξή, ο οποίος καυτηρίασε τις συμπεριφορές και έριξε το μπαλάκι στις αυτοδιοίκητες ομοσπονδίες, η ΕΠΟ δεν θα κρύψει κάτω από το χαλί το πρόβλημα.

Την επόμενη εβδομάδα αναμένεται συνάντηση της διοίκησης της ΕΠΟ, με το τεχνικό επιτελείο και τους τρεις αρχηγούς. Συγκεκριμένα στη συνάντηση θα παραστούν οι Σοφοκλής Πιλάβιος, Φερνάντο Σάντος, Τάκης Φύσσας, Γιώργος Καραγκούνης, Κώστας Κατσουράνης και ο Γιούρκας Σεϊταρίδης, προκειμένου να συζητήσουν όλα αυτά που ακούγονται για το κλίμα και τις σχέσεις στα αποδυτήρια του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.Σύμφωνα με κάποιους διεθνείς παίκτες το πρόβλημα που έχει οδηγήσεις στις μαζικές αποχωρήσεις φέρεται να είναι ο Κώστας Κατσουράνης, αλλά από την πλευρά του ο παίκτης του Παναθηναϊκού αρνείται το ρόλο του κακού. Ενώ οι Αλέξανδρος Τζόρβας και Γιούρκας Σεϊταρίδης πείστηκαν να μην αποχωρήσουν από την Εθνική όπως ο  Φάνης Γκέκας.
Στο μεταξύ ο Σοφοκλής Πιλάβιος είναι δυσαρεστημένος με την στάση του Γκέκα τονίζοντας: «Η Εθνική ομάδα είναι πάνω απ' όλα. Όποιος θέλει μένει και όποιος θέλει φεύγει και δεν ξανάρχεται», ήταν τα λόγια του προέδρου της ΕΠΟ. Θέμα ημερήσιας δάταξης προτείνουμε "η χαμένη τιμή της Εθνικής"

Γιατί το απορρυθμισμένο μου μυαλό θυμήθηκε τον Ζαγοράκη να μπιανελικιάζει σε ένα εντός έδρας ματς με τη Γεωργία το 2005 κι ενώ η πρόκριση είχε χαθεί (τον άκουσα, δεν το άκουσα), είναι απορίας άξιον.


Οι ομάδες έχουν αρχηγούς και οι αρχηγοί λένε και μια κουβέντα παραπάνω. Όσοι δεν μπορούν να προσφέρουν το εγωισμό τους σε μια κοινή προσπάθεια, ας μείνουν καλύτερα έξω.


Όπως και στην εθνική μπάσκετ θέμα πρωτείων τίθεται. Ποιος είναι ο αρχηγόπουλος είναι το ζήτημα, ο πρώτος μεταξύ ίσων. 5 Έλληνες 10 αρχηγοί που λένε και οι Ιταλιάνοι για μας

Κατά τα λοιπά στη ΔΕΘ θα πάνε και οι οργανωμένοι οπαδοί του ΠΑΟΚ  σήμερα και αύριο με σκοπό να διαμαρτυρηθούν για την  φυλάκιση των 5 οπαδών.


Ενώ γλίτωσε εκπαιδευτής λιονταριών σε ξενοδοχείο του Λας Βέγκας όταν δέχτηκε επίθεση από ένα αφηνιασμένο λιοντάρι. Ο εκπαιδευτής του οποίου το όνομα δεν έχει δοθεί στη δημοσιότητα δέχτηκε επίθεση από ένα αρσενικό λιοντάρι, αλλά την τελευταία στιγμή με ψυχραιμία και τη βοήθεια ενός συναδέλφου του κατάφερε να σωθεί.

Το περιστατκό συνέβη μπροστά στα έκπληκτα μάτια των πελατών του ξενοδοχείου. Το βίντεο ντοκουμέντο καταγράφηκε από κάμερα ενός ζευγαριού που έκανε honeymoon στο Λας Βέγκας. (http://www.youtube.com/watch?v=gW_x-2MXrkI)

Τι να πουν και οι Αργεντίνοι που τους κατάπιε το Λιθουανικό λιοντάρι. ΗΠΑ-Λιθουανία και Σερβία-Τουρκία οι ημιτελικοί στο Μουντομπάσκετ.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΑBIS & BABIS avatar
    ΒΑBIS & BABIS 10/09/2010 14:08:26

    Όλα είναι για κλάματα. Το μόνο που λείπει είναι το αρχηγιλίκι.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΒΑBIS & BABIS 10/09/2010 15:12:34

      Δεν είναι φοβερό; Παντού η αρχηγία. Σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής, στη δουλειά, στην καθημερινότητα, στις παρέες, στις συνεργασίες. Τι κατάρα είναι αυτή με τα εγώ μας;

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 15:22:51

        "Εγώ" και "συνείδηση" πάνε μαζί.
        Έτσι τα φτιαξε ο θεός (ή η φύση αν σου ταιριάζει καλύτερα).
        Το ένα παρακινεί και σπρώχνει το άλλο ελέγχει και φρενάρει.

        Το εύκολο χρήμα και η δόξα χαιδεύουν το "εγώ" και χαλαρώνουν τη συνείδηση.
        Γι αυτό φωνάζω για "25χρονους εκατομυριούχους".
        Γιατί δεν έχουν ανεπτυγμένη συνειδησιακή παιδεία.
        Γιατί όταν θα πρεπε να δουλεύουν ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ αυτοί κλωτσούσαν μια μπάλα.

        Κανένα πρόβλημα με αυτό αρκεί να μην δίνουν δικαιώματα.

        Πέραν αυτού, και η ηγετική ικανότητα είναι άλλο κεφάλαιο.
        Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι έμφυτη.
        Σε μερικές μπορεί και να διδαχθεί.
        Αλλά φαίνεται στα μάτια και τον λόγο του ηγέτη.
        Εκεί δεν μπορεί να σε ξεγελάσει.
        Ο ηγέτης έχει ανάγκη από ισχυρό "εγώ" αλλά από ακόμα πιο ισχυρή συνείδηση.

        Οι δικοί μας έχουν ΗΔΗ υπερτροφικά "εγώ" και επιζητούν την "ηγεσία" για να επιβεβαιώσουν την αφεντιά τους.

        Γελοιότητες.

        Που θέλουν να συγκριθούν και με τον Ζαγοράκη...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 16:17:48

        Και B J Armstrong στα γκαρντ που θέλεγε ο (Γ)Καλημερίδης

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 10/09/2010 14:36:10

    “Talent Wins Games but, Teamwork Wins Championships!”

    ~Attributed to legendary Michael Jordan: The USA Olympic Men’s Basketball “Dream Team”, Gold Medal Winner at the 1992 Olympics in Barcelona.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ η Dimi 10/09/2010 15:04:04

      και ξέρεις η ατάκα αυτή είναι βγαλμένη από την αθλητική ζωή του. Πριν έρθει ο Πίπεν και οι λοιποί να τον πλαισιώσουν σαν την καλαμιά στον κάμπο βολοδερνε ο Μάικλ.
      Κι εγώ περίμενα να σχολιάσεις το λιοντάρι...όλο εκπλήξεις είσαι

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 15:20:17

        Μικρέ Οδυσσέα,
        O "Iνδιάνος" οπουδήποτε αλλού θα ήταν το πρώτο βιολί!
        Παράδειγμα ομαδικού παίκτη!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 15:23:36

        τεράστιος παίκτης ο Σκότι.
        Κοιτάξτε το μείλ σας αγαπητέ κύριε Ροδινέ

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 15:28:35

        Ο.Κ.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 15:35:25

        Και o "Ζεν Μάστερ" Φιλ Τζάκσον με τις τριγωνικές επιθέσεις και τα τοιαύτα, αλλά κυρίως με το winning spirit.

        Άλλο παράδειγμα αρχηγού και όχι "ψευτόμαγκα" ήταν ο Earvin "Magic" Johnson. Μόλις είχε αποφοιτήσει από το Michigan State University νικητής στο πανεπiστημιακό πρωτάθλημα απέναντι στον αιώνιο αντίπαλό του Larry Bird, έπαιξε στος Los Angeles Lakers ως βασικός πλέι μέικερ. Εκείνη τη χρονιά οι Lakers έπαιξαν στους τελικούς του πρωταθλήματος απέναντι στους Philadephia 76ers του θρυλικού Julius Erving.
        Ενώ η σειρά είχε φτάσει να είναι 3-2 υπέρ των Lakers, στο 5ο παιχνίδι τραυματίστηκε ο Careem Abdull - Jabbar, βασικός σέντερ της ομάδας πρώτος σκόρερ και αρχηγός της ομάδας, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να παίξει στο 6ο παιχνίδι στη Φιλαδέλφεια. Στην πτήση για τη Φιλαδέλφεια ενώ όλοι οι παίχτες ήταν προβληματισμένοι, ο νεαρός Johnson με το πλατύ του χαμόγελο τους είπε με σιγουριά: "Don't be afraid because Magic is here!"

        Σε εκείνο λοιπόν το παιχνίδι ο νεαρός Magic ξεκίνησε βασικός σέντερ! Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 123–107 υπέρ των Lakers ενώ ο Magic είχε 42 πόντους, 15 ρημπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ στη διάρκεια του παιχνιδιού έπαιζε πότε άσσος, πότε τριάρι και πότε σέντερ! Οι Lakers κέρδισαν το παιχνίδι και τους τελικούς του 1980 ξεκινώντας τη δυναστεία τους. Εκείνο το βράδυ ανδρώθηκε ένας μεγάλος αρχηγός που σφράγισε το μπάσκετ της δεκαετίας του 80.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 15:39:51

        Ο ένας και μοναδικός Μάτζικ. Ποιον είχανε ρωτήσει ποια θα ήταν η ιδανική πεντάδα και είπε 5 Μάτζικ;
        Αρχίζω και γερνάω δεν θυμάμαι. Ο Ροδινός φταίει.
        Γιάννο περιμένω φίντμπακ όπως θα κατάλαβες

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 15:42:37

        Σ' εκείνους τους τελικούς υποστήριζα την παρέα του Larry Bird.

        Ο Μικρός Οδυσσέας δεν ξέρω, αν είχε γεννηθεί ακόμα!

        Επίσης με την παρέα Jordan - Pipen, έκανε θαύματα και ο Κούκοτς

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 16:11:08

        Ωραία θα ήταν να μην είχα γεννηθεί ακόμη το 1980. Κρίμα που το θυμάμαι. Ο Κούκοτς πήγε μετά στους Μπουλς. Ο Πάξτον, ο Καρτράιτ, ο Λέβινγκστον, τον άλλο ψηλό δεν θυμάμαι, ένας κοντός που κάποια στιγμή τον διώξανε.
        Βόηθα Γιάννη, άσε τη δουλειά, Παρασκευή είναι

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 16:15:56

        Horace Grant! Σούπερ τεσσάρι.Με τα γυαλάκια.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 17:56:02

        “Sex is a body-contact Sport. It is safe to watch but more fun to play.”

        ~Thomas S. Szasz (Saas): Hungarian-American Psychiatrist & Academic
        Upstate Medical University - State University of NY (age 90)!!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 19:44:17

        Dimi σκανδαλίζεις το ποίμνιο (χαχαχα). Φοβερή ατάκα

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 21:05:06

        Εγώ πρόλαβα και τον Earl "the Pearl" Monroe!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 21:06:17

        Αλλά η κορυφή όλων ήταν ο Pete Marevich.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 21:12:00

        Είπαμε να κάνουμε ιστορία του ΝΒΑ όχι αρχαιολογία! Πρόλαβες και τον Γουόλτ Φρέιζιερ των Νικς?

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 21:15:44

        αυτός με τις σέρβικες ρίζες και τον πατέρα προπονητή ε;
        Μη νομίζεις ότι μας εντυπωσίασες με τον Μονρόε. Ο ΡΟδινός έβγαινε με την Μέρυλιν

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 21:17:44

        Τον Marilyn Manson; Μπλιάχχχχχ...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 21:19:01

        ΠΛάκα πλάκα δεν το έψαξα, αλλά αν υπάρχουν τίποτα φιλμάκια του Μάραβιτς στο διαδίκτυο, θα είναι τρέλλα. Ο τύπος δεν παίζονταν. Και ήταν και κάτασπρος!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 21:22:04

        @Strange

        Pistol Pete Maravich
        h**p://www.youtube.com/watch?v=o5-J2Spj7kg

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 21:31:15

        Χίλια ευχαριστώ. Τι μου θύμισες; Βρήκα και καλύτερο του από το NBA: www.youtube.com/watch?v=4aDy8BqEuyE
        Ο Βάσια του μπάσκετ.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 21:34:48

        Χίλια ευχαριστώ. Τι μου θύμισες; Βρήκα και καλύτερο του από το NBA: h--p://www.youtube.com/watch?v=4aDy8BqEuyE
        Ο Βάσια του μπάσκετ.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 21:54:24

        Strange δες κι αυτόν, με καταπληκτική μουσική από George Harisson.

        John Havliceck ο θρύλος των Celtics του "Red" Auerbach

        h--p://www.youtube.com/watch?v=hwC8JQZIRfc&feature=related

  3. tsilivithras avatar
    tsilivithras 10/09/2010 15:11:27

    Καλά...μην πάει κανένας να περάσει ότι -και καλά- οι Κατσουρο-καραγκούνηδες έβαλαν μια φωνή στα "παιδιά" κι αυτά παρεξηγήθηκαν!!!
    Μην τρελαθούμε κιόλας.
    Εδώ παίζει χοντρό σκηνικό κι επειδή ο Σάντος αποκλείεται να είναι συμμέτοχος στην όλη φάση προφανώς φεύγοντας ο Όττο βγήκε από κεκτημένη ταχύτητα.

    Βρωμάει "νταηλίκι" και μανατζεριά το όλο πράγμα.
    Και γέρνει πολύ εις βάρος του ΠΑΟ και της ομοσπονδίας.
    Ακούς εκεί ένας παίκτης να ευθύνεται για την φυγώ των υπολοίπων...χαχαχα.

    Αλλά θα ναι πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε το ΠΩΣ ακριβώς μπλέχτηκε το πράγμα.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ tsilivithras 10/09/2010 15:15:45

      Δεν μιλάνε όμως. Υπονοούμενα αφήνουν όλοι και δείχνουν Κατσούρ όχι Κάρα.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 15:26:31

        Συμφωνώ το είπα και τις προάλλες...
        Οι άντρες μιλάνε δεν κρύβονται.
        Και χτες ο ΠΑΟ είχε μια μικρή "μάζωξη" για να συζητηθεί το θέμα με Τζόρβα, Καρα, Κατσουρ και κάποιους ακόμα.

        Σου λέω ότι είναι ο Όττο από πίσω και θα εκτεθεί και η ομοσπονδία και οι παίχτες και ο γερμανός...γι αυτό δεν θα βγει τίποτα.
        Είναι δυνατόν ένας παίκτης να κάνει τους άλλους να αποχωρούν;;;

        Άσε με τώρα καημένε...

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 15:35:46

        Ο Τοπαλίδης πάντως πέρασε στην επίθεση. Εμείς δεν είχαμε τέτοια, κανείς δεν ήθελε να φύγει.
        Θα ξεκατινιαστούν

  4. 力 avatar
    10/09/2010 15:28:44

    Τί πλάκα έχουν.. Τόσο ακριβοπληρωμένοι και τόσο λίγοι. Σα μονάδα ο κάθε ένας ειναι τόσο (όχι ατάλαντοι ίσως) αλλά απαίδευτοι και τόσο δημοσιουπαλληλικής λογικής.
    Β ή και Γ κατηγορίας παίκτες στο Ευρωπαικό χώρο (μη μιλήσουμε για το παγκόσμιο) να βεντετίζουν.. πρώτοι στο χωριό, τσάμπα μάγκες... αλλά ακόμα και στο κεφαλοχώρι θα εξαφανίζονταν. Αλλά κάθε χώρα θέλει τους ήρωές της.

  5. th.pr avatar
    th.pr 10/09/2010 16:27:09

    Μονη λυση η καταργηση αμοιβων και πριν της επαγγελματικης "ελληνικης" ομαδας.
    Μονο τοτε θα γινει ΕΘΝΙΚΗ. Μεχρι τοτε μια ακομα ΠΑΕ και ΚΑΕ θα ειναι. Και οποιος θελει να παιξει. Οποιος δε θελει το λομπου. Ουρες περιμενουν που θεωρουν τιμη τους και καμαρι τους να παιξουν με το εθνοσημο.

  6. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 10/09/2010 19:47:34

    Ορατιος και μπι τζει μπράβο Γιάννο. Τελικοί με Πόρτλαντ, Ντρεξλερ και Πόρτερ αν θυμα΄μαι καλά, φοβερή σειρά. 4-2 οι Μπουλς. Και πιο πριν με τους Λέικερς 4-1 από 0-1 το πρώτο δαχτυλίδι νομίζω

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 19:56:25

      Clyde the "Glide" Drexler! Το ανεμόπτερο που έλεγε κι ο Σκουντής.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/09/2010 19:59:41

        Τέρνερ που έπαιξε και στον Πανιώνιο. Flash. Τη Λιθουανία την είδες χθες; Διαστημική

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/09/2010 20:03:19

        Όχι δυστυχώς δέν την είδα. Ας όψονται τα Τούρκικα σήριαλ! Ο Τέρνερ ήτανε ιπτάμενος. Φοβερός παίχτης.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/09/2010 20:24:38

        Ετοιμάζεσαι για το Υπουργείο Εξωτερικών στην κυβέρνηση Ροδινού?

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 10/09/2010 20:40:53

    Όχι, όχι Εξωτερικών. Θα το αναλάβει ο ίδιος.Απλώς Μέγας Λογοθέτης και Σπαθάριος του Οίκου των Κομνηνών! Κάτι μεταξύ Ραγκούση και Βενιζέλου δηλαδή. Εσένα θα σε ορίσει Μέγα Τελετάρχη στον Ιππόδρομο!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/09/2010 20:52:45

      Οι Βένετοι κι οι Ροδινοί
      Λόξυγκα θα έχει πάθει. Εξαφανίστηκε πάλι ο Ροδινιώτης;

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 10/09/2010 21:38:08

    Σε έρευνες των μεγαλύτερων γυναικείων περιοδικών του εξωτερικού, οι γυναίκες ψήφισαν τους κοιλιακούς, ως το πιό ελκυστικό σημείο του ανδρικού σώματος. Ιδού http://bit.ly/177jDB

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ η Dimi 10/09/2010 21:43:43

      Σε δικές μου έρευνες μιας ολόκληρης ζωής, το πορτοφόλι είναι αυτό που βρέθηκε ως το πιο ελκυστικό σημείο ...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Strange Attractor 10/09/2010 22:04:13

        Well, as they say, different strokes for different folks!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 10/09/2010 22:07:18

        Αυτό είναι για σύζυγο, για εραστές ισχύουν άλλα κριτήρια

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 10/09/2010 22:08:37

        Το θες και στα γερμανικά; χαχαχα

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 10/09/2010 23:05:23

        Γιάννη,

        Ο Μικρός Οδυσσέας,
        Μου φαίνεται μια χαρά για Υπουργός Υγείας, Διατροφής, Αθλησης, Διασκέδασης, Περιπάτων, Τυχερών Παιχνίων, Θαλασσίων Σπόρ, Αναβάσεων και Αναρριχίσεων, Καταστροφών και Ανατινάξεων και ..τρία πουλάκια κάθονταν!

        Προβληματίζομαι για τον Μέγα Δομέστικο των Σχολών της Ανατολής, καθώς επίσης και τον Υπεύθυνο Φύλαξης του Υγρού Πυρός. Ξέρεις τις έπρεπε να υποστεί ο δυστυχής