#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/06/2011 22:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η φούσκα του δημοψηφίσματος



Άλλη μία φορά, αντί να κυβερνήσουν, στο Μαξίμου σχεδιάζουν κόλπα και τακτικές για να αποσπάσουν την προσοχή του κόσμου, αλλά και του διεθνούς παράγοντα. Το κλίμα από το πολύωρο άτυπο υπουργικό βάρυνε όταν οι υπουργοί άκουσαν αίφνης τον πρωθυπουργό να αποκλείει τις εκλογές, αλλά να μιλά για δημοψήφισμα!

Ως τώρα ο ΓΑΠ άκουγε δημοψήφισμα και έκανε το σταυρό του, αλλά τώρα πήγε στους υπουργούς του και τους πρότεινε να γίνει δημοψήφισμα χωρίς να τους πει πότε και κυρίως χωρίς να τους πει το ερώτημα! Είναι μία πρόταση που δίνει χρόνο στην κυβέρνηση μέχρι να πάρει τα 100 δις της πρόσθετης βοήθειας, αλλά και την 5η δόση – δηλαδή διαιωνίζει την κυβερνητική εξουσία χωρίς να την αναδιανέμει και χωρίς να την αλλάζει.

Γι’ αυτό και οι Βενιζέλος, Λοβέρδος διαφωνούν με αυτό τον τυχοδιωκτικό σχεδιασμό που βάζει το κάρο μπροστά από το άλογο. Με το κόλπο αυτό ο ΓΑΠ δεν κάνει εκλογές (άρα δεν πέφτει η κυβέρνηση), ενώ περνά τα μέτρα, το μεσοπρόθεσμο και το μνημόνιο και μετά (αφού έχει δεσμευτεί η χώρα) θα ζητήσει την λαϊκή νομιμοποίηση! Παράλληλα κερδίζει χρόνο, καθώς όπως σας έχουμε γράψει μέχρι τις 22 Ιουνίου που θα έχει περάσει το μεσοπρόθεσμο θα κάνει ανασχηματισμό, οπότε το δημοψήφισμα πάει για Σεπτέμβρη – Οκτώβρη.

Κατά τα λοιπά δύσκολες ώρες πέρασε ο Παπακωνσταντίνου, που υποχρεώθηκε σε αυτοκριτική γιατί δεν πέτυχε το μνημόνιο. Αναγκάσθηκε να εξηγήσει που απέτυχε το πρόγραμμά του και να συζητήσει προτάσεις των υπουργών που «τραβάνε το χαλί» κάτω από την πολιτική του.

Τα κόλπα του Γιώργου φαίνεται πως έχουν εκνευρίσει και τους υπουργούς. Μάλιστα ο υπουργός Άμυνας, που έκανε μία συνολική πολιτική αποτίμηση και μίλησε για την επόμενη ημέρα, φέρεται να είπε στο υπουργικό ότι ζούμε το τέλος της μεταπολίτευσης – φράση που αποτελεί μήνυμα προς τον Παπανδρέου.

Διαβάστε κι αυτό:

Γιατί δεν μπορεί να γίνει δημοψήφισμα

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. gf-dmp avatar
    gf-dmp 06/06/2011 22:14:46

    Περιμένατε ότι θα φύγει με το καλό?...
    Ναι, κάντε αγωνιστικό πικνικ στο Σύνταγμα, να τρομάξει και να φύγει κλαίγοντας...

  2. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 06/06/2011 22:16:18

    ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΟ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΕΙΧΑΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ?

  3. Orestios avatar
    Orestios 06/06/2011 22:20:37

    Ο Βενιζέλος διατηρεί το ένστικτο της επιβίωσης.
    Οι άλλοι είναι στην καρακοσμάρα τους.

    Όλα βαίνουν όπως πρέπει να γίνουν νομοτελειακά

  4. dadelos avatar
    dadelos 06/06/2011 22:21:09

    Βαρεθηκαμε να σας βλεπουμε,βαρεθηκαμε να σας ακουμε.Ουστ.

  5. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 06/06/2011 22:33:16

    Η χώρα βουλιάζει..καταστρέφεται..διαλύονται τα πάντα..και αυτοί ασχολούνται με επικοινωνιακά τρικ και απίθανα κόλπα...υποθηκεύεται η πατρίδα για δεκαετίες,αργοπεθαίνουν οι πολίτες και αυτοί αμετανόητοι...ντροπή...αίσχος.....

  6. pink floyd avatar
    pink floyd 06/06/2011 22:35:47

    Λυπαμαι που το λεω αλλα πολυ δυσκολα θα σηκωθει να φυγει ο ΓΑΠ και δυστυχως δεν θα βρεθουν 6 βουλευτες του με αξιοπρεπεια για να τον ριξουν. Πιστευα και πιστευω εδω και 30 χρονια οτι το ΠΑΣΟΚ δεν ειναι ιδεα κινημα ή οτι αλλο πλασσαρεται απλως ειναι καρριερα.Σε ανωτερο επιπεδο παθος για εξουσια σε μεσαιο τροπος βιοπορισμου και σε χαμηλο μαγκια του στυλ ξερεις ποιος ειμαι εγω.Μακαρι να βγω λαθος αλλα θα φυγει μονο αν οι αγανακτισμενοι Ελληνες σταξουν το αιμα τους.Ειναι αδιστακτος μεσα στην αγνοια του

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ pink floyd 06/06/2011 22:45:20

      Αν δεν βρεθουν οσοι χρειαζονται να μην ψηφισουν το Μνημονιο ΙΙ απο ΠΑΣΟΚ, ισως βρεθουν απο αλλου...

      Οι ΠΑΣΟΚΟΙ ειτε θα τον ριξουν για να κερδισουν ( οπως πιστευουν ) ψηφους απο ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΥΣ, ειτε το ΓΑΠ-ΝΧ θα φυγει με κανενα δημοψηφισμα διλημμα Δανειζομαστε - Πεθαινουμε. ΘΑ φυγει ηρωας!! " δε με πιστεψατε εγω δουλευα για το καλο σας κλπ κλπ "

      Αν δεν γινει τπτ απο τα 2, θα ΠΕΣΟΥΝ απο το 1 εκ κοσμου εξω απ τη Βουλη.. οταν θα πανε να ψηφισουν το Νομοσχεδιο Χοντρικη ( ολα μεσα και γρηγορα μη μας δουν )_.

      ΠΠ

  7. Orestios avatar
    Orestios 06/06/2011 22:43:16

    Ο junk-er έδωσε το σύνθημα!!!!!!!!!
    Το ευρώ είναι υπερτιμημένο.
    Τί μπορεί να γίνει για να πέσει????

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 22:50:24

    παιζει κ αυτος !! διαχειριστης ειναι... δες εδω την πληρη αναλυση

    (MarketWatch) -- Treasury prices pared losses and the euro fell further on Monday after Jean-Claude Juncker, who heads a group of euro-zone finance ministers, said the shared currency is overvalued and the region needs a better exchange-rate policy, according to Dow Jones Newswires. Yields on 10-year notes 10_YEAR +0.01% , which move inversely to process, rose 1 basis point to 3%, after touching 3.04% during the session. The dollar index DXY +0.37% , which measures the U.S. unit against a basket of six currencies, rose to 74.019, from 73.941 in afternoon trading and up versus 73.775 in late North American trading on Friday. The euro EURUSD -0.3080% fell to $ $1.4569, down from $1.4626 late Friday

    ΠΠ

  9. mparmpas avatar
    mparmpas 06/06/2011 22:55:11

    Καλά θα ζητήσει δημοψήφισμα και ενώ θα προετοιμαζόμαστε για αυτό ,θα δείτε που θα πάνε τα spreads και τα cds .......καλό κόλπο το δημοψήφισμα ....ότι και να βγάλει το αποτέλεσμά του.....Παράλληλα κατά την περίοδο που θα μεσολαβήσει μέχρι το δημοψήφισμα θα μας υποβαθμίσουν βολή κατά βολή και μετά κατά ριπάς όλα τα καλά παιδιά των γνωστών οίκων(όχι μόδας)......πάρα πολύ ωραίο κόλπο σας λέω.....

  10. Aris. A avatar
    Aris. A 06/06/2011 22:56:14

    Η αντιπολίτευση πρέπει να πάρει ξεκάθαρη θέση ότι δεν μπλέκει σε μικροπολιτικούς χειρισμούς θα μπουκοτάρει οποιασδήποτε μορφής δημοψήφισμα και αν δεν μπορεί να κυβερνήσει ο Παπανδρέου ας πάει σε εκλογές.

  11. Παντα Διωκομενος avatar
    Παντα Διωκομενος 06/06/2011 23:00:19

    ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ;

  12. geopan avatar
    geopan 06/06/2011 23:11:42

    παιδιά όσο πανικός και να γίνει ο "λαοπρόβλητος ηγέτης της σοσιαλιστικής διεθνούς" θα το πάει μέχρι τέλους..δηλαδή εκλογές στις 6/10/2013..είμαστε τελειωμένοι..

  13. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 06/06/2011 23:43:41

    Όσο πιο αργά φύγει,τόσες περισσότερες και βαρύτερες κατηγορίες θα αντιμετωπίσει!!!Αν μπορεί να αθροίσει(με την προπαίδεια δήλωσε οτι είχε πρόβλημα),ας λάβει τα μέτρα του!!!

  14. Μια Νύχτα Μαγική Όπως Αργεντινή avatar
    Μια Νύχτα Μαγική Όπως Αργεντινή 06/06/2011 23:58:10

    Καίρια και αντικειμενικά τα δημοψηφίσματα του πασοκ υποθέτω:

    Είμαι θεός εγώ ο gap ή μόνο ημίθεος?

    Μνημόνιο ή 2012 και τέλος του κόσμου?

    Ανεργία 20% ή ανεργία σκέτο?

    Φου-μαν-τσου ή Πι-κα-τσου?

    Κέτσαπ ή μουστάρδα?




    Άσε ρε, δεν θα πάρω… ΟΥΣΤΤ .

  15. eyropaistis avatar
    eyropaistis 07/06/2011 00:32:07

    +++ μαζικη αποχη οχι δημοψιφισμα εκλογες

  16. man8os avatar
    man8os 07/06/2011 00:32:32

    Πανε να διχασουν τον λαο με το δημοψιφησμα. Εαν τους βγει θα εχουν νομιμοποιησει το μνημονιο. Εαν δεν τους βγει θα ειναι κυβερνηση σε μια πτωχευμενη χωρα, και θα την εχουν καταστρεψει. Ειναι win-win για εναν εγωκεντρικο ανθελληνα σαν τον ΓΑΠ. Δεν πρεπει να τον αφησουμε.

  17. captain avatar
    captain 07/06/2011 00:44:23

    Ο ΓΑΠ μια με τη συναίνεση, μια με το δημοψήφισμα, μια με τον ανασχηματισμό θα προσπαθήσει να ροκανίσει όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο. Μετά αυτός θα φύγει αλλά ο επόμενος αρχηγός του ΠΑΣΟΚ θα παραλάβει ένα κόμμα με τη δύναμη του ΛΑΟΣ.
    Ο Βενιζέλος έχει ήδη πει σε δήλωσή του πριν δυο μήνες «στηρίζω την προσπάθεια της ΧΩΡΑΣ (άρα όχι κατ ανάγκη της κυβέρνησης) γιατί δεν ξέρουμε πως θα είναι το πολιτικό σκηνικό στη χώρα».
    Οπότε είναι στο χέρι όσων ευελπιστούν να είναι ο επόμενος πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και εφόσον δε θέλουν ένα κόμμα του 5%, να δουν τι θα κάνουν με το ΓΑΠ.

  18. Μυρσινη avatar
    Μυρσινη 07/06/2011 01:05:25

    Λιγο καιρο πριν τις εκλογες του 2009 το παιντι που δεν μπορουσε ουτε τα κορδονια του να δεσει , που επεφτε απο το ποδηλατο εγινε ελεω μητρος και καποιων κεντρων ο καταλληλοτερος. Τι εξυφαινεται σε αυτα τα κεντρα τουτη τη στιγμη? Το ΠΑΣΟΚ ΔΙΕΘΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ και ειναι μανουλα σε προβοκατσιες. Δεν πιστευω οτι ευκολα θα αποχωριστει την εξουσια. Η Μαγκυ τι λεει επ αυτου? Το 2004 η αδεκαστη δικαιοσυνη απαγορευσε στο περιοδικο ΝΕΜΕΣΙΣ να γραψει οτιδηποτε για τις συμβουλες μητρος προς παιντι για την καταληψη της εξουσιας. Προσοχη στις προβοκατσιες!