04/09/2008 15:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η φοροδιαφυγή είναι θέμα ανικανότητας και διαφθοράς

Θυμάστε που η κυβέρνηση είχε αναθεωρήσει το ΑΕΠ προς τα πάνω; Διερωτώμαι λοιπόν πως είναι δυνατόν να μας λένε ότι «η οικονομία αναπτύσσεται» και «τα εισοδήματα των ιδιωτών αυξάνονται» και από την άλλη τα έσοδα του κράτους να είναι ανεπαρκή; Αυτό σημαίνει, απλά, ότι το κράτος δεν μπορεί να μαζέψει τους φόρους. Και γιατί δεν μπορεί να τους μαζέψει; Επειδή είναι ανίκανο και διεφθαρμένο. Και να ένα κορυφαίο και χαρακτηριστικό παράδειγμα:

Ποιος είναι ο βασικός εισπρακτικός μηχανισμός του κράτους στο θέμα της φοροδιαφυγής; Η ΥπΕΕ (πρώην ΣΔΟΕ). Ποιος ήταν επικεφαλής της από πέρυσι μέχρι πρόσφατα; Ο κ. Σπ. Κλαδάς, εκλεκτός επιτελής του Μαξίμου. Τι έκανε ο κ. Κλαδάς; Μάζευε φόρους; Όχι φυσικά. Ασχολείτο την μισή ημέρα με την υπόθεση Ζαχόπουλου , στην οποία είχε εμπλακεί και πηγαινοερχόταν στα δικαστήρια, και την υπόλοιπη ημέρα τσακωνόταν με τον κ. Αλογοσκούφη, που δεν τον ήθελε στα πόδια του από την πρώτη στιγμή. Τις ώρες που του απέμεναν ελεύθερες έπαιζε διάφορα παιχνίδια εξουσίας με φακέλους μεγάλων εταιρειών και ΜΜΕ. Διαβάστε προηγούμενα δημοσιεύματα μας όπως Ο πόλεμος της διαπλοκής αναγγέλθηκε επισήμως, Τα ΜΜΕ και το ποδόσφαιρο στο επίκεντρο της υπόθεσης Κλαδά και
Γιατί γίνεται ο καυγάς Αλογοσκούφη Κλαδά;  για να θυμηθείτε το σκηνικό.

Όταν όμως «το μακρύ εισπρακτικό χέρι του κράτους», όπως αποκαλείται η ΥπΕΕ, βλέπει τους πολιτικούς της προϊστάμενους να ασχολούνται με τέτοια παιχνίδια και κανείς να μην ελέγχει, τότε ασχολείται κι αυτή με το άθλημα της μίζας. Έτσι «τα συλλεγόμενα από τους φορολογουμένους έσοδα δεν πάνε όλα στο δημόσιο ταμείο μιας και ένα 20-30% αυτών ενθυλακώνετε από τον διεφθαρμένο φοροτεχνικό μηχανισμό». Δεν το λέμε εμείς αυτό, η φιλοκυβερνητική «Καθημερινή» το λέει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. amerikanaki avatar
    amerikanaki 04/09/2008 16:28:48

    Μήπως κάποιος που τον πρότεινε ο Καραμανλής για ανώτατο θεσμικό ρόλο; Για να διασπάσει περισσότερο το ΠΑΣΟΚ (βλέπε όλους του ΠΑΣΟΚ που στηρίζουν σήμερα Καραμανλή και του περναέι γραμμή ο Ριρής) και για να προωθήσει τα σενάρια των φίλων του επιχειρηματιών απο την Κρήτη για "μεγάλη συγκυβέρνηση";

    factorx: σορυ, αλλά η διόρθωση επιβάλεται λόγω της απάντησης

  2. rs avatar
    rs 04/09/2008 16:31:41

    Συγνώμη, αλλά δεν ξέρω γιατί κάποια σχόλια, όπως το προηγούμενο φεύγουν ανώνυμα.

  3. ataktos avatar
    ataktos 04/09/2008 16:37:47

    anonymous- Π.Χ. σημερινος Προεδρος Δημοκρατιας ο Καρολος .
    Παλι εγω θα στα πω.

  4. Καρμελιτα avatar
    Καρμελιτα 04/09/2008 17:24:44

    Ποσο στοιχισε στο Ελληνικο φισκο αυτο του το Κλαδεμα;
    Εννοως το ανταλλαγμα

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 04/09/2008 18:44:14

    Συγγνωμη αλλα η φοροδιαφυγη δεν ειναι θεμα ανικανοτητας η διαφθορας.

    Ειναι ξεκαθαρα θεμα παιδειας,οικογενειακης αγωγης και προσωπικης αξιοπρεπειας.

    Ειμαι καθετος! Κακιστο το κρατος σε ενα σωρο θεματα,κακιστοι ομως και εμεις οι πολιτες...

  6. λαμπρος avatar
    λαμπρος 04/09/2008 19:40:37

    Φίλοι η φοροδιαφυγή και το μαύρο χρήμα ,είναι πολυ εύκολο να αντιμετωπισθεί ,όπως το έχουν καταφέρει όλα τα πολιτισμένα κράτη ,αρκεί να υπάρχει η βούληση του κράτους ΚΑΙ ΟΣΕΒΑΣΜΌΣ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ ΣΤΟΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΛΙΤΗ ,ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΝ ΚΛΕΒΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
    Τι πιο απλό να απαγορεύεται η πληρωμή υπηρεσιών κλπ αγορών μετρητοίς για ποσά πάνω των 20 ευρώ και να απαιτείται πιστωτική κάρτα.Το λαμόγιο που πληρώνει 300 ευρώ ξαπλώστρα στην Μύκονο και χιλάρικα στα μπουζούκια κλπ καλούδια θα πρέπει μετά βάσει χρεώσεων κάρτας να δικαιολογήσει έσοδα,όπως αντίστοιχα ο άλλος να δείχνει εισπράξεις.
    Γιατί δεν γίνεται ; είναι απλό ,μας κυβερνούν οι μεσάζοντες της πλατίας Κολωνακίου ,οι παροικούντες στην Εκάλη ,οι θαμώνες της παραλιακής ,τα λαμόγια ,οι νυκτόβιοι,οι χρηματιστές που ξεπλένουν χρήμα ,οι μεγαλογιατροί και μεγαλοδικηγόροι,οι λαθρέμποροι και οι επαγγελματίες πολιτικοί.
    Γιαυτό βλέπεται σύγκρουση συμφερόντων με πρωταγωνιστές τους πολιτικούς των δύο κομάτων να σκοτώνονται για τα μάτια της εξουσίας ,που σημαίνει Μυκονο, κότερα ,πρώτο τραπέζι πίστα ,γκόμενες ,γλύψιμο ,και όλα τα καλά ,εκτός απο την παροχή υπηρεσιών στον πολίτη .

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/09/2008 21:08:07

    Όντως η φοροδιαφυγή είναι θέμα ανικανότητας και διαφθοράς, γιατί όμως ο μαλάκας ΕΛΛΗΝΑΣ πολίτης να πληρώνει? (εξαιρούνται οι μισθωτοί)
    Οταν βλέπει πολιτικούς να φοροαποφεύγουν?
    Οταν οι επώνυμοι (πολιτικοί, επιχειρηματίες, δημοσιογράφοι κλπ)έχουν off shore εταιρείες?
    Οταν ΜΜΕ βρίσκονται με πλαστα τιμολόγια αλλά δεν τρέχει τίποτα?
    Όταν κλέβεις το κοινωνικό σύνολο μη καταβάλλοντας το μερίδιο των βαρών που σου αναλογούν και το ίδιο το κράτος σου κάνει ...περαίωση?
    Κάκιστοι εμείς οι πολίτες.
    Ας αντιστρέψω λοιπόν τη γνωστή ρήση, ρωτώντας:
    Μην ρωτάτε τι κάνω εγώ για το Ελληνικό Κράτος, αλλά τι αυτό το κράτος μου προσφέρει.

    Παιδεία? ΠΑΡΑΠΑΙΔΕΙΑ
    Υγεία? ΦΑΚΕΛΑΚΙ ΜΕΘ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
    Ασφάλεια? ΖΑΡΝΤΙΝΙΕΡΕΣ, ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ,
    ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ, ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΣΥΡΡΑΞΕΙΣ
    Περιβάλλον? ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ,ΝΕΚΡΟΙ, ΜΟΛΥΝΣΗ, ΛΕΙΨΥΔΡΙΑ
    Στρατός? ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΙ... ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΕΣ
    ΕΡΓΑΣΙΑ? 84 ΝΕΚΡΟΙ ΑΠΟ 01/01/2008, ΜΙΣΘΟΙ
    ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ? ΟΣΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΑΤΡΩΝ ΤΕΜΠΗ
    ΜΑΛΛΙΑΚΟΣ ΣΑΜΙΝΑ κλπ
    ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ? ΜΙΖΕΣ, ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ κλπ
    ΕΚΚΛΗΣΙΑ?
    ΤΡΑΠΕΖΕΣ?
    ΜΜΕ? ΟΛΗ Η ΦΟΡΟ - ΑΠΟΦΥΓΗ ΝΟΜΟΤΥΠΗ

    Αν και ως μισθωτός, δυστυχώς πληρώνω, εξοργίζομαι με ελεύθερους επαγγελματίες, εμπόρους, βιοτέχνες, καταστηματάρχες,βιομήχανους κλπ που φοροδιαφεύγουν, δεν τους δικαιολογώ αλλά και δεν τους κατηγορώ.
    Να είναι έντιμοι απέναντι σε βλάκες, λαμόγια και διαπλεκόμενους?
    Σε ανίκανους που δεν μπορούν να κάνουν ούτε μια διασταύρωση στοιχείων?
    Να θιχτεί το φιλότιμο τους να πληρώσουν? Σε ποιούς? Στο πιθάρι των Δαναΐδων του κ Αλογοσκούφη, κ Χριστοδουλάκη, κ Γκαργκάνα κλπ βασιζόμενοι που? στον προγραμματισμό, στην αποτελεσματικότητά τους, στο όραμα?

    ΥΓ

    τελευταία φορά που ο Ελληνικός Λαός έδωσε από το υστέρημά του, είδαμε την αξιοποίηση του στο..... Ταμείο των πυρόπληκτων.

  8. Theodore avatar
    Theodore 04/09/2008 21:38:03

    H λογικη πισω απο τη συμπεριφορα του Ελληνα, φαινεται απο το εξης.
    Αν σε ενα δρομο που απαγορευεται το παρκαρισμα, δεν βαλει κανεις το αυτοκινητο του παρανομα, τοτε ο δρομος διατηρειται καθαρος και ολα ειναι ΟΚ.
    Αν ομως ενας καραγκιοζης, σπασει τη νομιμοτητα και παει και βαλει τη μπουρου του καπου παρανομωντας, τοτε σε χρονο dt,θα πλακωσουν αλλοι χιλιοι απο πισω του χωρις κανεναν ενδοιασμο.
    Αν δε ρωτησει ο τροχονομος καποιον απ αυτους, τη στιγμη που τον γραφει, γιατι το εκανε, αυτος ανετα θα απαντησει,"μα αφου ταχουν βαλει και οι αλλοι".
    Ψοφαει για "δημοκρατια" στην παρανομια ο ανθρωπος.