#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/06/2009 21:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η φανταστική δημοσιογραφία τριών μεγάλων εφημερίδων

[youtube tUFmljRRg1c&feature=player_embedded] 
________________________________________________
Με ένα άρθρο για την επίσκεψη του πρωθυπουργού της Τουρκίας, Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, στην Αθήνα και την συνάντησή του με πρωθυπουργό Κώστα Καραμανλή πριν τα εγκαίνια του Μουσείου της Ακρόπολης, κυκλοφόρησε σήμερα «Το Βήμα». Ως γνωστόν όμως η επίσκεψη ματαιώθηκε, άρα το άρθρο είναι προϊόν φαντασίας. Προφανώς κατασκεύασαν το άρθρο από την Παρασκευή για να προλάβουν την κυριακάτικη έκδοση. Αλλά η επίσκεψη Ερντογάν ματαιώθηκε αιφνιδίως το Σάββατο και ξέχασαν να βγάλουν το φανταστικό ρεπορτάζ. Αν όμως η αξιοπιστία και των άλλων ρεπορτάζ της εφημερίδας είναι σαν κι αυτό, τότε βράσε όρυζα.

Ανάλογα φανταστικά ρεπορτάζ, αν και μικρότερης έκτασης, υπάρχουν και στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία και το Έθνος



Καταλαβαίνετε λοιπόν τι γίνεται σε άλλα ρεπορτάζ που δεν τα παίρνουμε χαμπάρι.

Διευκρινίσεις της Άγκυρας

Διευκρινίσεις για τους λόγους υγείας που προκάλεσαν τη ματαίωση της επίσκεψης του Τούρκου πρωθυπουργού Ταγίπ Ερντογάν στην Αθήνα, για τα εγκαίνια του Νέου Μουσείου της Ακρόπολης, και δημιούργησαν ερωτήματα, έδωσε η Αγκυρα. Σύμφωνα με τον αντιπρόεδρο της τουρκικής κυβέρνησης, Μπουλέντ Αρίντς, ο Ταγίπ Ερντογάν παρουσίασε προβλήματα αρτηριακής πίεσης, και για το λόγο αυτό ματαίωσε την επίσκεψή του στην Ελλάδα. «Σύμφωνα με τους γιατρούς υπέφερε από εξάντληση και αδυναμία μετά τον εξαιρετικά ζεστό καιρό και αυτό οδήγησε σε προβλήματα με την αρτηριακή του πίεση», δήλωσε ο εκπρόσωπος της τουρκικής κυβέρνησης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. isnogood avatar
    isnogood 21/06/2009 21:18:19

    Χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα....

    Χο χο χο χο χο χο χο χο χο....

    Τέτοια πατάτα ...ούτε στα Goodys δεν τρώς!!!

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 21/06/2009 21:25:47

    Το αντικειμενικό ΒΗΜΑ.
    Φαντάσου τι γίνεται με ρεπορτάζ που διαμορφώνουν κοινή γνώμη και δεν μπορείς να τα διασταυρώσεις.
    Μακράν η χειροτερη εφημερίδα.

  3. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 21/06/2009 21:28:17

    Οι απλοί και ταπεινοί αναγνώστες περιμένουν τη σύγκλιση του πειθαρχικού της ΕΣΗΕΑ για τις πρόσφατες περιπτώσεις της Ελευθεροτυπίας και του Βήματος.


    Δεν είναι η πρώτη φορά που κάνουν κάτι τέτοιο. Πριν κανά χρόνο άρθρο του Βήματος που το υπέγραφε πασίγνωστος συντάκτης ήταν κόπυ πείστ από άρθρο του διεθνούς τύπου. Μάλιστα δεν είχαν αλλάξει ούτε το τίτλο αλλά ούτε και τη φωτογραφία που είχε το οριτζιναλ κείμενο!

  4. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 21/06/2009 21:32:35

    πάντα έτσι είναι.... ο καθένας γράφει αυτά που θέλει και τα βλέπει με τον τρόπο που γουστάρει. Μήπως η Ελευθεροτυπία ή τα Νέα προσφέρουν πιο αξιόπιστη ειδησεογραφία;

  5. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 21/06/2009 21:34:15

    και η Ελευθεροτυπία το ίδιο έκανε, ένοια σας.

  6. Orestios avatar
    Orestios 21/06/2009 21:43:07

    Και το Έθνος παρόμοια πατάτα. Μα από το ίδιο χωράφι ψωνίζουν?

  7. F avatar
    F 21/06/2009 21:44:39

    Ἄξιος ὁ "ἀνταποκριτής", τὸν προτείνω γιὰ νέο κυβερνητικὸ ἐκπρόσωπο...

  8. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 21/06/2009 21:54:11

    ΑΝΔΡΩΘΗΚΑΝ ΓΕΝΙΕΣ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ" ΜΕ ΤΗ ΧΟΡΤΑΣΤΙΚΗ ΠΑΤΑΤΑ ΤΟΥ "ΕΥΠΑΤΡΙΔΗ"(..ΤΙ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΤΩΡΑ).

  9. ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ avatar
    ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ 21/06/2009 22:08:45

    Όχι ρε κίναιδε... Ξεφτίλα!

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/06/2009 22:16:08

    Ο Πάγκαλος ο "επαναστάτης" είχε διορίσει τον Ψυχάρη διοικητή του Αγίου Όρους (μη χέσω) και μάλιστα κατά παράβαση του όρου που ήθελε πτυχίο ΑΕΙ για να γίνεις διοικητής εκεί.
    Τον έγκυρο και έγκριτο Ψυχάρη. Γιατί άραγε;

  11. Hase avatar
    Hase 21/06/2009 22:18:06

    Αν θυμαμαι περισυ πρεπει να ηταν η "Πανδωρα" του βηματος ειχε γραψει για ενα μαυρουκο που εφαγε το εισιτηριο μιας γριας που τον εβρισε μεσα σε ενα λεωφορειο την ωρα που μπηκε στο λεωφορειο ο εποπτης. Η ιστορια εγινε καπου στην κυψελη. Η ιστορια φυσικα ηταν τελειωε ψευδης και κυκλοφορουσε ηδη στο διαδυκτιο γυρισμενη σαν ταινια στην Γερμανια απο καποιο Γιουγκοσλαβο.
    Αυτα για να βλεπουμε τι μας σερβιρουν ο Λαμπρακης και το Γιουσουφακι του.

  12. comment avatar
    comment 21/06/2009 22:28:17

    Το ίδιο λάθος κάνει και το bbc:
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/arts_and_culture/8110091.stm

    Στην τελευταία φωτογραφία:
    "Invited international dignitaries, including the Turkish head of state, attended the museum's opening ceremony in Athens."

  13. Swell avatar
    Swell 21/06/2009 22:46:54

    Tην ίδια πατάτα έκανε και η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ! Η ESSPRESO πως γλίτωσε αλήθεια;

  14. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 21/06/2009 22:50:52

    @9. Κίναιδε!!?
    Ποιός είναι κίναιδος?
    Μόνο παλληκάρια- μόνο παλληκάρια!
    Κι'ως γνωστόν.."πονούν ρε τα παλληκάρια"

  15. Orestios avatar
    Orestios 21/06/2009 22:51:18

    Τελικά η σοβαρότητα και η εγκυρότητα των εφημερίδων που σέβονται τον αναγνώστη δεν επιδέχεται αμφισβήτισης. Απλά κανείς σας δεν μπόρεσε να αναγνωρίσει τον Ερτογκάν μέσα στο πλήθος γιατί έχετε προβλήματα όρασης. Όμως οι πάντα αξιόπιστοι δημοσιογράφοι και οι αμερόληπτοι συντάκτες έχουν καλύτερο οφθαλμίατρο και είδαν καλύτερα. Ποιος σας φταίει που δεν τον είδατε?

  16. Anonymous avatar
    Anonymous 21/06/2009 23:10:01

    Η πατάτα του Βήματος και του Έθνους να δημοσιοποιήσουν το προκατασκευασμένο ρεπορτάζ για τη συνάντηση Καραμανλή Ερντογάν δείχνει ότι πλέον οι άνθρωποι έχουν χάσει την επαφή με την πραγματικότητα δεν έχουν ιερό και όσιο και είναι πλήρως αναξιόπιστοι. Τα περισσότερα από αυτά που γράφουν είναι προκατασκευασμένες βλακείες που αναπαράγονται συνεχώς. Τελικά απορώ γιατί ο κόσμος αγοράζει εφημερίδες. Εγώ έχω να αγοράσω πάνω από δυο χρόνια και απαξιώ να τις διαβάσω και στο ιντερνετ. Λίγο τις ειδήσεις διαβάζω από μερικά πόρταλ και αυτό είναι όλο. Ακόμη και τα σχόλιά τους και η αρθρογραφία τους είναι εμετικά.

  17. Φαίδρα avatar
    Φαίδρα 21/06/2009 23:18:39

    Γνωρίζει κάποιος εάν αυτό έχει ξανασυμβεί στο ΒΗΜΑ και τι είδους 'επιπλοκές' είχαν υπάρξει τότε;

  18. λαλάκης avatar
    λαλάκης 21/06/2009 23:54:00

    Εβγαλε άμεσα και β έκδοση με τη σωστή είδηση περι αρτηριακής πίεσης. Πέσατε να το φάτε ρε παιδιά.
    Μήπως είναι αυτό που λένε "ο θάνατός σου η ζωή μου";;;

  19. Factorx avatar
    Factorx 21/06/2009 23:54:09

    Πήξαμε στα ρεπορτάζ μαιμού:
    http://taxalia.blogspot.com/

  20. Φαίδρα avatar
    Φαίδρα 21/06/2009 23:57:17

    Το ξεφτύλισαν το επάγγελμα...

  21. Factorx avatar
    Factorx 22/06/2009 00:06:55

    @λαλάκης: δηλαδή στην πρώτη έκδοση το ρεπορτάζ ήταν αυθεντικό; Ο ... Λάλας είσαι και στηρίζεις τον κ. Σταυρό;

  22. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 22/06/2009 00:09:35

    @18 η αλήθεια είναι ότι και στο site το διόρθωσαν. Αλλά παρ' όλα αυτά το ότι έβγαλαν από το κεφάλι τους χαρακτηρισμούς για ψυχρό κλίμα και τα υπόλοιπα παραμύθια της χαλιμάς δείχνει τον τρόπο με τον οποίο διαχειρίζονται και τα υπόλοιπα νέα. Είναι ασυγχώρητο. Δεν έκαναν ένα τυπογραφικό λάθος. Δημοσίευσαν παραμύθια ενσυνήδειτα! Αυτό είναι χοντρό....

  23. Νίκος avatar
    Νίκος 22/06/2009 00:11:49

    Προ τος τι η εκπληξη παιδες; οταν εχει "δημοσιογραφους" εγκαθετους σαν τον Ριχαρδο τον ξενοκαρδο;

    Ή οταν οι "εγκριτοι" αμερινακοπληκτοι καφροι προηδοποιουσαν τον ΚΚ προπερσι γιις συμφωνιες με τη Ρωσσια;

    ελατε τωρα...

  24. Nick avatar
    Nick 22/06/2009 00:34:27

    Καλά, μιλάμε για ΤΗ μ....! Αλλά με τέτοιο μυαλό που κουβαλάνε...

    Του φταίνε τα ιστολόγια και το Internet. Να δουμε τώρα τι θα πει.

  25. Φαίδρα avatar
    Φαίδρα 22/06/2009 00:48:22

    Να δούμε τι θα γράψουν αύριο οι κομπογιαννίτες ή μήπως το κάνουν πάλι γαργάρα. Και σιγά μην απολυθεί κανείς.

    Επίσης κρίμα που θα πρέπει να περιμένουμε μήνες για τα επόμενα βραβεία Μπότση. Κάποιοι στο Βήμα, Έθνος, Ελεθεροτυπία αξίζουν άμεση αναγνώριση.

  26. Helmut avatar
    Helmut 22/06/2009 01:35:52

    Μα έτσι λειτουργούν όλες οι ελληνικές εφημερίδες: κατά 80% αναπαράγουν «αμελλητοί» Δελτία Τύπου εταιρείων, άρθρα Πρακτορείων Τύπου, και βεβαίως «ειδήσεις» που έρχονται έτοιμες από Γραφεία Τύπου Υπουργείων και βουλευτών.

    Η γλαφυρη περιγραφή του κλίματος της συνάντησης ήρθε έτοιμη απο το Μαξίμου. Σκουπίστε δημοσιεύστε τελειώσατε...

  27. mareli avatar
    mareli 22/06/2009 02:18:57

    Είναι απλό: τα χαλκεία έχουν συμφωνήσει, ότι θα παίζουν τα Ελληνοτουρκικά με έντονο αρνητισμό, ώστε να αυξάνεται η ανασφάλεια του πολίτη. Όταν μάλιστα έχουμε και 3 παραβιάσεις πάνω από το μέσο όρο, τότε εμφανίζεται ο Βερύκιος και ανακοινώνει την έναρξη ελληνοτουρκικού πολέμου!!!!
    'Ετσι είναι τα χαλκεία των ΜΜΕ: Αφιέρωσαν 3 ΜΗΝΕΣ για το πήδημα του Ζαχόπουλου ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΣ ένα ανύπαρκτο σκάνδαλο βασισμένο σε ένα DVD που ενώ το είχαν δει ΕΚΑΝΑΝ πως δεν ήξεραν τι είχε μέσα!!!
    Ατίθετα, για την κατασκευή του Μουσείου της Ακρόπολης αφιέρωσαν μηδαμινό χρόνο τελείως ανεπαρκή σε σχέση με το μέγεθος, την αξία και τη διάσταση του παγκοσμίου αυτού δημιουργήματος. Σημειώνω απλώς, ότι το Νοέμβριο του 2004, όταν άρχισε η κατασκευη του Μουσείου, υπουργός πολιτισμού ήταν ο Καραμανλής και ΓΓ ήταν ο Ζαχόπουλος!!!
    Έκαναν πραγματικότητα ένα όνειρο 30 ετών... Ε γι' αυτό αξίζει ένα καλό πήδημα, έστω και στημένο για να μαγνητοσκοπηθεί!!

  28. mareli avatar
    mareli 22/06/2009 02:32:14

    Μια επισήμανση ακόμα για τα χαλκεία για να μην ξεχνιόμαστε:
    Τα χαλκεία αλληλοσυμπληρώνονται με τα τρομοκρατικά χτυπήματα. Μετά το τελευταίο χτύπημα έβλεπες παντού την τάση: απαξιώστε την αντιτρομοκρατική. ΠΑΝΤΟΥ δημοσιεύματα για τις ελλείψεις, τη δήθεν κομματικοποίηση και γενικά τη διάλυση... λες και ήταν έτοιμοι. Μου θύμισε τον Ιούνη του 2007 όταν ξεκίνησε η απαξίωση της Πυροσβεστικής με τον ίδιο ακριβώς τρόπο(ακόμα και η Καθημερινή τότε-πόσο μάλλον τώρα). Προετοίμαζαν τον Αύγουστο του 2007... τους έκατσε ο καύσωνας και ήρθε η καταστροφή!
    Είναι βέβαιο ότι κάποιοι ξέρουν... ο Χρυσοχοϊδης ενημερώνει πάντα λίγες ημέρες πιο πριν(???)
    Ο faktoras τα έχει κατανοήσει όλα αυτά πολλά χρόνια και ορθώς θυμίζει τα παλιά... Χαίρομαι!

  29. mareli avatar
    mareli 22/06/2009 02:33:48

    Και ένας γρίφος:
    Τι σχέση έχει με όλα αυτά ο Πασόκος ΑΚ;

  30. Φαίδρα avatar
    Φαίδρα 22/06/2009 02:41:04

    Και να να γελάσουμε λιγάκι, το σχετικό άρθρο της zougla.gr για το θέμα αναφέρεται σε ανταποκριτή του τουρκικού τηλεοπτικού σταθμού NTV ως εξής:

    "Ο ανταποκριτής αναφέρει πως το πιο γνωστό ειδησεογραφικό site της Ελλάδας η zougla.gr χαρακτήρισε το γεγονός ως μία από τις μεγαλύτερες γκάφες του ελληνικού Τύπου".

    Νάτες και οι πρωτιές...

  31. Αθανασιος Ι. avatar
    Αθανασιος Ι. 22/06/2009 04:40:45

    Η επιλογή είναι - μεταξύ της άγνοιας και της ανοησίας, αφενός, και τη συνειδητή χειραγώγηση και εξωφρενική προκατάληψη από την άλλη

  32. Αθανασιος Ι. avatar
    Αθανασιος Ι. 22/06/2009 09:42:16

    Και τα Μέσα Μαζικής Αποβλακώσεις καλά κρατάνε ....

  33. eleftheros avatar
    eleftheros 22/06/2009 10:39:28

    Τα Νέα, η Πατσαβουροτυπία, το Έθνος, το Πρώτο Ψέμμα, η Καθημερινή, ο Ελεύθερος Τύπος, το Βήμα, όλες ανεξαιρέτως οι εφημερίδες είναι πατσαβούρες..
    ΟΛΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΤΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΤΟΥΣ.
    Όλες κριτικάρουν κακοπροαίρετα τους πολιτικούς που δεν τους κάνουν τα χατήρια και εξυμνούν αυτούς που τους τα κάνουν.
    ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΑΛΙΣΒΕΡΙΣΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΚΑΙ ΒΡΩΜΙΚΟ ΧΡΗΜΑ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΚΟΡΟΙΔΩΝ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ.
    Μην τα ψάχνεις, κάθε μήνας που περνάει όλο και περισσότεροι ψαγμένοι άνθρωποι συνειδητοποιούν αυτό που οι παλιότεροι ξέρουμε, καιρό τώρα.
    Ότι δηλαδή η μόνο σχετικά ισορροπημένη μορφή ενημέρωσης είναι τα blogs, ιδιαίτερα όταν είναι αμφίδρομη η επικοινωνία με τον κόσμο, μέσω των σχολίων.
    Η ζύμωση ιδεών αλλά και η ανταλλαγή διαφορετικών απόψεων είναι αυτό που έλειπε από τη δημοκρατία μας εδώ και πολλά χρόνια.
    ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΔΗΜΕΡΙΔΩΝ ΣΑΝ ΠΗΓΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ.
    Σε λίγα χρόνια μόνο οι ηλίθιοι και λίγοι συνταξιούχοι θα αγοράζουν εφημερίδες.

  34. stelios avatar
    stelios 22/06/2009 11:18:15

    Ηδη ο μεγαλυτερος τζιρος γινεται για τα ενθετα και τα dvd που προσφερουν.

  35. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 22/06/2009 11:48:38

    Ελεύθερε @33, κράτα και μιά πισινή για τα μπλόγκ, δέν πειράζει. Κι αυτά έχουν ιδιοκτήτες, κι αυτά έχουν κάποια αγοραία αξία, κι αυτά κάποτε (ή τώρα κιόλας;) θα αγοράζονται και θα πουλιούνται, έννοια σου !

    Σκέψου μόνο τί έγινε στις εκλογές. Πόσα μπλόγκ δημοσίευαν αποτελέσματα των εξιτ πόλς απο το πρωί - μή μου πής οτι τα κλέψανε ! Το οτι δέν χρησιμοποιούνται λοιπόν απο μηχανισμούς (ορισμένα) ή οτι δέν χρησιμοποιούν τα ίδια τους γνωστούς μηχανισμούς, είναι μιά ρομαντική ουτοπία.

    Κάποτε κάπου ίσως γίνει μιά συζήτηση σε βάθος για το μέλλον των μπλόγκ και το ρόλο που θα παίξουν απέναντι απο την δύναμη των εκδοτών, ή συμπληρωματικά μ'αυτούς. Μακάρι ο φάκτορας (πολυχρονεμένος, μεγάλη η χάρη Του...) που ξέρουμε όλοι την ακεραιότητά του, να προκαλέσει μιά τέτοια συζήτηση, προσφέροντάς μας σάν πρώτο πιάτο αυτά που ήδη ξέρει.

  36. koxlias avatar
    koxlias 22/06/2009 12:01:11

    Προ ολιγων λεπτων εκλεισε

    www.e-tipos.com

    @@@

  37. mareli avatar
    mareli 22/06/2009 18:59:52

    @τσόφλι
    προτρέπω και εγώ το φάκτορα να πει όσα ξέρει για όλους αυτούς πίσω από το "παραπέτασμα". Νομίζω όμως ότι έχει ήδη αρχίσει και το κάνει! Σταθερή η αντίθεσή του στο επικοινωνιακό της τρέχουσας τρομοκρατικής πρακτικής. Επιμένει να θυμίζει την αλήθεια... Γι' αυτό και η Sexτα δεν θα του στείλει ποτέ προκήρυξη... Την στέλνει στα "ΝΕΑ" ως αλληλοσυμπλήρωμα... Αποσταθεροποίηση ΕΓΩ, τα κέρδη (πολιτικά ή άλλα) ΕΣΥ... Η τρομοκρατούσα διαπλοκή ή η μαφία της διαπλοκής... ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΑΝΤΙΑ των δημοκρατικών δυνάμεων των μέσων...

  38. Νἰκος avatar
    Νἰκος 22/06/2009 19:01:59

    Απο το Ταμπουρι: Στην Ελλάδα σήμερα μια καταπληκτική αρμονία βασιλεύει οι τράπουλλες σημαδεμένες, τα ζάρια "καραγκιοζάκια", μονά-ζυγά δικά μας . Οι κήρυκες της υποταγής και της ακινησίας κλεισμένοι στην ναρκισσίστικη γυάλα τους αναθεματίζουν τις ελεεινές πολιτικές συντεχνίες, την αναξιοκρατία, το καθεστώς, τους εργατοπατέρες, τους κουκουλοφόρους. Πέραν από μία αρθρογραφία του αναθέματος δεν μας λένε πώς και γιατί φθάσαμε ως εδώ που φθάσαμε, στο τελευταίο σκαλί στου "κακού τη σκάλα". Σε τελευταία ανάλυση κατά βάθος όλοι διαβάζουμε την ίδια εφημερίδα παρακολουθούμε την ίδια τηλεόραση Επιφανειακές αντιζηλίες, ψευδείς διενέξεις φαίνονται να τις χωρίζουν. Όταν όμως πρόκειται για το συνδικάτο των συμφερόντων, που έχει μοιράσει προς ίδιον όφελος όλα τα όργανα της εξουσίας μία ξαφνική ταυτότητα απόψεων τους ενώνει. Σιωπή για τα καμμένα βιβλιοπωλεία. Σιωπή για τις καταστροφές των σχολείων. Σιωπή για το δράμα των μεροκαματιάρηδων που καταστρέφονται οι περιουσίες τους από τα τσιράκια του παρακράτους. Εκείνη την στιγμή δεν υπάρχουν μεταξύ τους περισσότερες διαφωνίες από εκείνες που υπάρχουν μεταξύ των ιεροκηρύκων διαφορετικών θρησκειών, όταν φωνάζουν εναντίον των Απίστων και των αθέων.

    Έτσι δεν έχουμε κανένα τρόπο να διαλέξουμε μεταξύ των απόψεων που θα μας επέτρεπαν να τοποθετηθούμε, όπως δεν έχουμε κανένα τρόπο να επιλέξουμε μεταξύ των υποψηφίων που μπορούμε να εκλέξουμε και απλά διαλέγουμε όπως θα διαλέγαμε από τον κατάλογο με τα φαγητά στην ταβέρνα ή το εστιατόριο. Τα γεγονότα μας παρουσιάζονται παντού με την ίδια συγκάλυψη. Οι αξίες μας παρουσιάζονται σύμφωνα με μία ενιαία ιεραρχία. Και δεν μπορούμε να διαβάσουμε τα νέα του κόσμου παρά μόνο μέσα από ένα κόσκινο, που μας επαναφέρει συνέχεια στα μάτια μερικά σαφή παραπτώματα και που μας φράζει παντοτινά άλλους ορίζοντες που υποτίθεται πώς "δεν υπάρχουν".

    Ακριβώς όπως σε μία δικτατορία, όπου ΜΜΣ λιγότερο "ποικίλα" από τα δικά μας, αλλά κατά βάθος ίδια με αυτά, παραμορφώνουν ή αποκρύπτουν με επιμονή από τους πολίτες μερικά μέρη του κόσμου και δεν φωτίζουν πάρα΄μόνο την όψη του κόσμου που πρέπει να δουν

    Δεν πρέπει να είμαστε αυτοί που είμαστε. Δεν ξέρουν τι μπορεί να κρύβεται μέσα μας. Ίσως το αίσθημα της τιμής, ή υπερηφάνεια, ο σεβασμός του αίματος μας, ένα είδος επιδίωξης καθαρότητος και μεγαλείου, ποιός ξέρει; Όλα αυτά ελαττώματα που δεν ευνοούν τον "καλόν αγοραστή" των μαζικών, φθηνών εμπορευμάτων. Αρα μας ξεπλένουν, όπως το μετάλλευμα που βγαίνει από τα ορυχεία. Και από αυτό το αρχικό πλύσιμο, που επαναλαμβάνεται συνεχώς με κόπον και επιμονή εξαρτάται πόσο καλοί είμαστε. Αυτό είναι το βασικό μέλημα των ΜΜΣ(κοταδισμού).

    Έχουμε δικαίωμα σε όλα, εκτός από το να έχουμε δική μας ψυχή, εκτός από το να έχουμε δική μας θέληση. Και όλη η τέχνη της "ενημέρωσης" συνίσταται στο να μας αναγκάσει να διαλέξουμε μεταξύ των εγκεκριμένων ιδεών, των εγκεκριμένων κομμάτων, των εγκεκριμένων προσώπων που είναι τόσο ωραία συσκευασμένες με διαφορετικό χαρτί περιτυλίγματος, ωραίεςς κορδελίτσες και φιογκάκια, χωρίς να υποψιαζόμαστε ότι στην πραγματικότητα δεν περιέχουν παρά το ίδιο ναρκωτικό, χωρίς κυρίως να σκεφτόμαστε ότι υπάρχουν και άλλα πράγματα που η γεύση μας έχει μείνει αόριστα στον ουρανίσκο!

    Έτσι τα κόμματα και τα ΜΜΣ αλληλοϋποστηρίζονται Η θέληση των Ελλήνων ακόμη και όταν είναι δίκαιη, ακόμα και όταν είναι ισχυρή δεν μπορεί παρά να χρησιμοποιηθεί προς ορισμένες κατευθύνσεις και πάντα προς όφελος της νομενκλατούρας που νέμεται την χώρα. Οι Έλληνες αισθάνονται τι είναι καλό και τι δίκαιο. Αλλά τι μπορεί να κάνουν; Όσο μακρυά και αν κοιτάξουν βλέπουν την ίδια σκυθρωπή πεδιάδα και τους ίδιους βάλτους. Διαβάζουν, ακούν ίδια όνομα και μετά τα ονόματα τα ίδια λόγια Θα ήθελαν να δουν να μάθουν να εκλέξουν αντί να διαλέξουν.

    Αυτή η αδυναμία των Ελλήνων, ο σφετερισμός της θέλησης τους παίρνει τέλος. Οι πατριωτικές ιστοσελίδες γκρεμίζουν τα τείχη που "χωρίς λύπην, χωρίς αιδώ" έκτισαν γύρω μας. Το καθεστωτικό κατεστημένο ωρύεται. Ένα φάντασμα πλανιέται στην Ελλάδα : το φάντασμα των πατριωτικών ιστοσελίδων. Όλοι και όλες. δημόσιοι και κοινοί΄επαγγελματίες και ερασιτέχνες της παραπληροφόρησης ενώθηκαν σε μια ιερή συμμαχία για να κυνηγήσουν αυτό το φάντασμα. Δεν θα περάσει. Ο ταριχευμένος λόγος, η κομπάζουσα αμάθεια των κάθε λογής λακέδων του πολιτικού κατεστημένου οι έμπουσες, οι μποβαρίζουσες και οι διάφορες συνοικιακές κατίνες που για δεκαετίες μέσα από τις φυλλάδες και τα κανάλια διαβουκόλιζαν την θέληση των Ελλήνων βρήκε αντίλογο. Οι διάφοροι μαϊντανοί, οι δημόσιοι διανοούμενοι, οι ανιματέρ βουλευτές, οι τσούλες της πολιτικής και οι υπουργοί κονφερασιέ δεν είναι πλέον μόνοι τους, να παίζουν θέατρο και την επομένη στο GB να κτυπάει ό ένας τον άλλον στην πλάτη και με μαγκιά πεζοδρομίου να καμαρώνουν "Ρε μεγάλε, ωραία τι βρήκαμε χθες, Μίμη, Πιάσε ένα Single Malt".

    Οι πατριωτικές ιστοσελίδες ξανά ανάβουμε τις φωτιές και τις πλάστρες που είχαν σβήσει

    "Στην εκκλησιά στον κλίβανο, στο σπίτι, σταργαστήρι, - στο κάστρο στην καρδιά σταποκαΐδια, απρίλης!"

    Η Ελλάδα είναι αιώνια. Σε αντίθεση με τους μοιραίους εθνοφοβικούς που κυριαρχούνται από παραμεταιχμιακές αλλοιώσεις και ζουν με εμμονές ιδέες εκτός τόπου και χρόνου. Οι πατριωτικές ιστοσελίδες πήραν στα χέρια την Ελλάδα. Οι γνωμοδιαμορφωτές, οι τεταρτοεξουσιαστές διαγουμιστάδες κάθε ιερού και όσιου, οι από τηλεοράσεως διακινητες του κάθε χυδαίου και ευτελούς, οι έμποροι του αρνητισμού και του αγοραίου αριστερισμού δεν μπορούν κατ΄εξακολούθηση να βιάζουν τον πατριωτισμό των Ελλήνων Οι πατριωτικές ιστοσελίδες σπαθάρηδες της μοίρας του Έθνους, γεμάτες χίμαιρες και μουσική, τυλιγμένες στην μεγάλη συμφωνία του αγώνα ζουν ολόψυχα το μεγάλο όνειρο μας την Ελλάδας μας, την αγάπη μας, την λευτεριά μας. Για σένα Ελλάδα! Για την πατρίδα που μας βαστά, που δίνει σκοπό και ένα νόημα στη ζωή μας. Είμαστε ευτυχισμένοι. Τρανότερα από κάθε άλλη φορά, από τα έγκατα της ψυχής μας σηκώνονται αγάλι-αγαλι τα λόγια του Γεωργιου Γεμιστού-Πλήθων που μας συνεπαίρνουν: "Εσμέν γαρ Ελληνες το γένος, ώς η τε φωνή και η πάτριος παιδεία μαρτυρεί". Είναι λόγια συγκλονιστικά, , πολεμική ιαχή, ύμνος αγγελικός, είναι λόγια θριάμβου!

  39. bgt avatar
    bgt 23/06/2009 01:58:45

    Κι υστερα απορουν γιατι κλεινουν εφημεριδες και απεργουν κι απο πανω...