#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/06/2012 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η υποκρισία του κατεστημένου για την βία



Δεν επικροτώ επ’ ουδενί την βιαιοπραγία του Ναζί της Χρυσής Αυγής Κασιδιάρη (έχει χάσει το δικαίωμα να αποκαλείται «Κύριος») εναντίον της Λιάνας Κανέλλη ακόμα και αν «προκλήθηκε» από τις συνδαιτημόνες του. Όμως, με αφορμή το περιστατικό της Παιανίας-όλα αυτά συνδεόνται δυστυχώς, δεν μπορώ να παρακάμψω την συστημική αλλά και συστηματική υποκρισία των παρευρισκομένων αλλά και των καθεστωτικών δημοσιογράφων στα κρατικοδίαιτα (και ας είναι τύποις ιδιωτικά) κανάλια όταν με ύφος 100 καρδιναλίων μας κουνάν το δάκτυλο και μας αποκαλούν τους Έλληνες συλλήβδην φασίστες, ρατσιστές κλπ όταν κάποιος αλλοδαπός και  λαθρομετανάστης (κακώς και αδίκως) προπηλακίζεται.

Δεν ξέρω αν μόνο εγώ το παρατήρησα αλλά κάθε φορά που που αναφέρονται εγκληματικά περιστατικά εναντίον Ελλήνων οι δημοσιογράφοι τα παρουσιάζουν πλέον σαν «φυσιολογικά» περιστατικά μιας «πολυπολιτισμικής» κοινωνίας όπου οι ντόπιοι πρέπει σώνει και καλά να ανέχονται τις βιαιοπραγίες των ξένων γιατί το νεοταξικό αριστερίστικο ιερατείο της «προόδου» θα μας επαναφέρει στο «σωστό δρόμο» με την θρησκειοποίηση/ιεροποίηση των λαθραίων ξένων.

Από την άλλη, όταν ένας Έλληνας προσπαθεί να υπερασπιστεί την ζωή του και το βιός του φτάνοντας, δυστυχώς, ακόμα και σε φόνο του ληστή/εισβολέα  τότε το ίδιο ιερατείο, με φασίζουσα νοοτροπία,  μας εγκαλεί για –άκουσον, άκουσον!-  αυτοδικία. Διαστρέφουν την πραγματικότητα αλλά βαθμιαία η πραγματικότητα θα τους αγγίξει. Μάλιστα! Το δικαίωμα στην υπεράσπιση της ζωής μας μέσα στο ίδιο το σπίτι μας το βάφτισαν αυτοδικία οι φορείς της παρακμής και της κοινωνικής μας αποσάρθρωσης στα ΜΜΕ.

Μας αρέσει ή μη, δυστυχώς η Χρυσή Αυγή ανταποκρίνεται στο χαμένο πια αίσθημα ασφάλειας που είχαμε οι Έλληνες. Θυμάμαι όταν κοιμόμασταν με ανοιχτές τις θύρες των σπιτιών μας και δεν φοβόμασταν πως θα εισβάλλουν κακοποιοί με καλάσνικωφ για να μας ληστέψουν. Και εδώ βρίσκεται το ζήτημα: ένα Ναζιστικό κόμμα που μαγαρίζει και τα Ελληνικά σύμβολα, δυστυχώς να έχει πιάσει τον παλμό του μέσου Έλληνα ενώ οι –λέμε τώρα- αντιπρόσωποι των κομμάτων της «κοινοβουλευτικής δημοκρατίας» μας έχουν ενστερνιστεί το νεοταξικό δόγμα της πολιτικής ορθότητας που απαιτεί να ανεχόμαστε εισβολές, κακοποιήσεις, φόνους και να μη λέμε τίποτα γιατί θα μας αποκαλέσουν οι ψευτοπροοδευτικοί ιεροταξίτες, πρώην καταληψίες και καταστροφείς της δημόσιας περιουσίας των πανεπιστημίων του νεοταξισμού «ρατσιστές». Μας αρνούνται να υπερασπιζόμαστε τη ζωή μας. Μπορεί κάποιος να μου πεί, έχει καταργηθεί το οικογενειακό άσυλο και γιατί;;;;

Νίκος Αργεάδης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 10/06/2012 10:39:35

    Ξαναλέω ταπεινά τη γνώμη μου:
    Σταματείστε! Στάρ τους κάνατε! Στάρ!

    • Σφύριζας avatar
      Σφύριζας @ Ανδρέας 10/06/2012 12:06:19

      Η υποκρισία είναι δεδομένη, συνεπώς πρέπει όλοι να κρίνονται με τα ίδια κρητήρια όσο υπάρχει η ανισότητα τόσο θα επιτίνεται το πρόβλημα. Επίσης πρέπει να δούμε ρεαλιστικά προβλήματα που με τα μέχρι τώρα ιδεολογικά κολλήματα τροφοδοτούν τα άκρα.

      • Α-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ avatar
        Α-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ @ Σφύριζας 11/06/2012 12:06:59

        Κυριες και κυριοι ,ειμαστε δειλοι, υποκριτες , δηθεν , πουλ -μουρ ,κ.λπ , κ.λπ !!! Ο βιασμος της κοινης γνωμης επι τριακοντα και πλεον ετη ,με την αριστεριστικη μπουρδολογια , τα οριζοντια και καθετα του ωραιου μπρουμελ που ειδε την χωρα ως Α.Ε , ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΩΧΛΗΣΑΝ , και ξαφνικα εγινε μεγα εθνικο θεμα η παρορμητικη αντιδραση ενος χρυσαυγιτη ,που μαλλον θα πρεπει καποιος ειδικος να τον εκπαιδευσει στην διαχειρηση των συναισθηματων . ΘΑ ΣΑΣ ΘΥΜΙΣΩ ΟΜΩΣ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ για τις οποιες δεν ανοιξε μυτη !!! και μαλιστα προς αστυνομικους [ βλεπε Δροσογιαννης, κουλουρης,κ.λπ.....] βλεπετε αυτοι δεν ηταν ανθρωποι !!! μονον αν εισαι γυνη και μαλιστα αριστερη μπορεις να λες οτι θελεις , να απειλεις οποιον θελεις και ολοι να σε περιθαλπουν !!! ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΣΟΙ Η ΟΧΙ ; η το θυμομαστε οταν μας βολευει ;

    • Lampros avatar
      Lampros @ Ανδρέας 10/06/2012 19:34:47

      Ανδρεα, φοβαμαι ως αν δεν το συζηταμε το θεμα αυτό, θα ειναι σαν να το κρυβουμε κατω απο το χαλί. Ας γινουν σταρ, δεν πειραζει. Πρεπει να δουμε την αληθεια καταματα. Το αρθρο λεει αληθειες

  2. Δαναός avatar
    Δαναός 10/06/2012 10:41:50

    Καλημέρα Νίκο! Μα πόσο δίκιο έχεις!

    • Διηνεκης avatar
      Διηνεκης @ Δαναός 10/06/2012 11:01:07

      Δαναε τωρα που μας τραυματιστηκε ο Αβρααμ πιων θα παρουμε μου λες ωρε τι κακο μας βρηκε

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Διηνεκης 10/06/2012 11:06:19

        Τον Ροδινό!!! Καλημέρα διηνεκη!

        • Διηνεκης avatar
          Διηνεκης @ Δαναός 10/06/2012 14:35:19

          Ο Ροδινος κανει για επιτελικο χαφ το καλο το 10 στη θεση του ιμπαγασα θα τον εχω για του χρονου στα υποψη,τωρα θελουμε εναν σκληροτραχηλο αμυντικο εχεις καναν υποψη<εξαιρηται ο καιαδας<

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Δαναός 10/06/2012 11:18:38

      Καλημέρα Δαναέ. Ο στρατηγικός σκοπός του καθεστώτος είναι ψυχολογικά να μας κάνει να ενστερνιστούμε τα 2 μέτρα και 2 σταθμά τους για το πως βλεπουμε τους λαθροεισβολείς σε αντιπαράσταση με τους Έλληνες. Η υπεράσπιση της ζωής μας εναντίον των λαθροεγκληματιών είναι "ρατσισμός" για το διεθνοφασιστικό ιερατείο ενώ οι πράξεις τους είναι από "απελπισια" κλπ κλπ.
      Πρέπει να κανουμε το ιερατείο να καταλάβει ότο αφ' ης στιγμής κάποιος εισβάλει στο σπίτι μας και απειλήσει τη ζωή μας έχει αυτομάτως χασει και το δικαίωμα στη δική του ζωή. Αρεκετά πια με τα "βάσανά τους" στην χώρα τους.

  3. S.P. avatar
    S.P. 10/06/2012 10:57:17

    Μα η κ. Κανέλλη είναι σταλινική, και η κ. Δούρου θεωρεί ότι το Σύνταγμα της κυβέρνησης του βουνού (Κορυσχάδες) είναι το αρμόζον και όχι το παρόν Σύνταγμα.
    Ευτυχώς που υπήρξε ένας Τσιώρτσιλ, αλλιώς θα θριάμβευαν τύποι, σαν τις κυρίες αυτές και εμείς δεν θα τολμούσαμε να πούμε το όνομα μας.

  4. hellasatt avatar
    hellasatt 10/06/2012 11:12:31

    Όταν κάποιος εισβάλει στο σπίτι σου έχει κάθε (νόμιμο) δικαίωμα να αμυνθείς κατά της επιθέσεως που δέχεσαι. Δεν είναι όμως άμυνα να βγαίνεις στο δρόμο με το όπλο και να παίρνεις το νόμο στα χέρια σου, όταν τη συγκεκριμένη στιγμή δεν απειλείσαι.
    Ας σκεφθούμε και κάτι άλλο: Οι οπλισμένοι πολίτες δεν πτοούν τους κακοποιούς γιατί οι τελευταίοι έχουν παντοτε το πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού και ασφαλώς θα είναι καλύτερα οπλισμένοι αλλά και αδίστακτοι. Η μόνη λύση είναι μία ευνομούμενη πολιτεία η οποία θα εξαλείψει τις συνθήκες δημιουργίας των εγκλημάτων, θα προλαμβάνει το έγκλημα και θα το τιμωρεί όταν εκδηλώνεται. Οι καραμπίνες ας μείνουν κρυμένες σαν έσχατη λύση...

  5. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 10/06/2012 11:48:43

    Από αισθητικής άποψης,η πράξη του Ναζί είναι απαράδεκτη.Δεν πρέπει όμως να την κρίνουμε επιφανειακά.Πιστεύω ότι είναι μία ΠΟΛΙΤΙΚΗ πράξη.Είναι ο προάγγελος της σύγκρουσης των άκρων που έρχεται,πάνω στο κουφάρι της αστικής μας Δημοκρατίας.

  6. Στέφανος avatar
    Στέφανος 10/06/2012 12:07:37

    Τι υποκριτές αυτοί στα κανάλια. Έσερναν τα εξ αμάξης στα δελτία στον Η.Κασιδιάρη για την απαράδεκτη ενέργεια του αλλά λίγα λεπτά αργότεραν στο ίδιο δελτίο τον παρουσίαζαν να μιλάει στο γνωστό διαφημιστικό σποτ της Χ.Α.. Είπαμε. Για κάποιους ο επίγειος θεός τους είναι μόνο το euro.

  7. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 10/06/2012 12:51:59

    Μετά το επισόδειο και την ανασύνταξη του πάνελ, ο Δελατόλας να παίρνει τηλέφωνο την εισαγγελέα, αποκαλώντας την με το μικρό της όνομα, για να επιληφθεί.
    Το ανοιχτό μικρόφωνο μας δώρισε τη μαρτυρία της απόλυτης κατάρρευσης των θεσμών που υποκριτικά τους επικαλούνται τα παπαγαλάκια των νταβατζοΜΜΕ. Όσοι δεν το ακούσατε φροντίστε να το ακούσετε. Ανατριχιαστικό στη χυδαιότητά του.

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Νίκος Α 10/06/2012 13:02:21

      http://www.youtube.com/watch?v=lijqxquyWx0&feature=related
      Μετά το 4:55.

    • S.P. avatar
      S.P. @ Νίκος Α 10/06/2012 14:05:46

      !!!!!!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Νίκος Α 10/06/2012 17:14:33

      Τελικά όλο το σύστημα είναι μια παρέα;
      Έτσι ρωτούσε κάποιο μπλογκ που παρουσία σε κι αυτό το βίντεο.
      Άλλα σχόλια νομίζω ότι περιττεύουν.

  8. S.P. avatar
    S.P. 10/06/2012 14:17:53

    Μα η κ. Κανέλλη αυτή έβγαλε λόγο.
    Μπράβο Αντέννα!!!...;;;;
    Γιατί οι ιδιωτικοί σταθμοί τηλεοράσεως έχουν τέτοιες θέσεις. Μήπως παίρνουν λεφτά για να έχουν φιλική στάση προς τους λαθρομετανάστες όπως οι ΜΚΟ; Α μπα, εγώ δεν το πιστεύω, το αποκλείω.

  9. Βαγκούκος avatar
    Βαγκούκος 10/06/2012 14:38:26

    Με τις αναλύσεις δεν βγαίνει άκρη. Ο λαός δεν είναι ο υπέρτατος κριτής;
    Αν στις εκλογές η ΧΑ ανέβει σημαίνει ότι ο λαός επιδοκιμάζει την πολιτική της (και τις σφαλιάρες). Οι δημοκρατίες και οι σοσιαλισμοί με την τσέπη άδεια όχι μόνο μας αφήνουν αδιάφορους αλλά μας εξαγριώνουν.Προσωπικά προτιμώ τον Κασιδιάρη από τα κρατικοδίαιτα λέτσα που μας παριστάνουν τους δημοκράτες. Εκείνο που δεν κατάλαβα με την Κανέλη είναι γιατί πάντοτε είναι τσαμπουκαλεμένη ανεξάρτητα από το θέμα της κουβέντας. Βγάζει μια επιθετικότητα που δεν δικαιολογείται .

  10. Πολύβιος Άμαντος avatar
    Πολύβιος Άμαντος 10/06/2012 14:40:11

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=v-cuq_ven1s

    Αγαπητοί φίλοι,δείτε και αυτό...Η εκλεγμένη εκπρόσωπος του λαού δεν έχει κανένα πρόβλημα να "σφάξει" αντιφρονούντες...

    Κατάπτυστη η κίνηση του Κασιδιάρη,βεβαίως,βεβαίως...(που απάντησε με σωματική βία στην λεκτική βία των "αριστεροειδών" )

    Οι δηλώσεις της Κανέλλη (της...κυρίας που δηλώνει εν δυνάμει σφαγέας) δεν είναι άραγε κατάπτυστες και ενδεχομένως πιο αποκρουστικές σε σχέση με τα "μπουκέτα" του Κασιδιάρη;;

    Γιατί αράγε δεν προκλήθηκε ο ίδιος θόρυβος;Μήπως επειδή είναι αριστερή,μήπως επειδή είναι και δημοσιογράφος;;;;Λέω εγώ τώρα ο κακεντρεχής...

    • Βαγκούκος avatar
      Βαγκούκος @ Πολύβιος Άμαντος 10/06/2012 15:50:30

      Πόσοι από αυτούς που γράφουν εδώ γνωρίζουν τις επιστολές που έστελνε η όψιμη κομουνίστρια , αρχικά στον Κ. Καραμανλή (Εθνάρχη) και ακολούθως στον Κων/νο Τσάτσο (Πρόεδρο της Δημοκρατίας) ;

  11. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 10/06/2012 15:04:16

    Πολύ σωστό άρθρο, μπράβο.

  12. ΑΣΧΕΤΟΣ avatar
    ΑΣΧΕΤΟΣ 10/06/2012 17:30:26

    Tούς Δύο αλλοδαπούς που επιτεθηκαν σε 15χρονη στη ΡΌΔΟ Κ που καταφερε να αποφυγει με το καρατε που ηξερε, ξαχνει ολο το νησι για να τους παραδώσει για ψυχολογικη υποστηρηξη στο ΣΥΡΙΖΑ αν είναι διαθεσημες οι κυριες Δούρου -Κανελλη ας ερθουν προς τα εδω .

  13. aris.l avatar
    aris.l 10/06/2012 18:01:32

    Πάντως σε καιρούς κρίσης φαίνεται ο χαρακτήρας ενος κράτους και του λαου του. Και ο δικός μας φάνηκε σίγουρα. Αθλιος πραγματικά.

    • S.P. avatar
      S.P. @ aris.l 10/06/2012 21:21:56

      !!!!!!!!!!

    • The Saint avatar
      The Saint @ aris.l 10/06/2012 22:03:35

      O χαρακτήρας ο δικός μας αγαπητέ ΕΥΤΥΧΩΣ είναι αυτός που ήταν πάντα. Με τα καλά του και τα κακά του.
      Αυτό πυο έχει κυριολεκτικά αλλάξει, -και πώς θα μπορούσε να είναι αλλιώς άλλωστε- είναι η συμπεριφορά, αλλά και η διατεταγμένη υπήρεσία που εκτελούν ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι εκπρόσωποι τητς κοινοβουλευτικής μας "δημοκρατίας"...
      Σήψη, και δυσωδία παντού... μέχρι το μεδούλι των κοκκάλων...
      Προσκυνημένοι νεοταξίτες.

      σ.σ. Μωρέ καλά της (τους) έκανε ο Κασιδιάρης, και μακάρι να μπεί η Χρυσή Αυγή στη βουλή, γιά να μπορεί να ρίχνει, και κάνα χοντρομπινελίκι σε κάτι φούστηδες εκεί μέσα.
      Οχι τίποτα άλλο, αλλά τώρα μέ την έναρξη του Euro 2012, άρχισα να βλέπω πάλι την πλυση εγκεφάλου που επιχειρούν με κάθε μέσο και τρόπο να κάνουν στον κόσμο, με κάτι ψευδεπίγραφα, πολυπολιτισμικά κλισέ όπως "respect", "FairPlay", και μου γυρίζουν τ'άντερα....

  14. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 11/06/2012 08:46:17

    Αγαπητέ "Άγιε", άλλο "μπινελίκια" φραστικά" και άλλο οι βιαιοπραγίες, χειροδικίες και, και, και... Μην μπερδευόμαστε τώρα λογικοί άνθρωποι που έιμαστε.

  15. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΤΗΣ avatar
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΤΗΣ 11/06/2012 11:01:26

    ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ .ΑΥΤΗ Η ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΥΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΑΠΕΙΡΟΒΛΗΤΟ¨?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ,ΝΑ ΒΡΙΖΕΙ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ[ΒΛΕΠΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΝ 'ΣΦΑΞΕΙ΄'],ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ?ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΟΤΙ ΟΛΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΗΤΑΝ ΣΤΗΜΕΝΗ?ΕΙΔΑΤΕ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΔΟΥΡΟΥ ΟΤΑΝ ΕΦΑΓΕ ΤΟ ΜΠΟΥΓΕΛΩΜΑ?ΕΛΕΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΤΗΣΟΥΝ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΤΡΩΜΕ ΣΤΗ ΜΑΠΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ .ΕΓΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΦΗΣ ΒΙΑΣ ΣΤΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΛΑ ΤΗΣ ΕΚΑΝΕ........

  16. 333 avatar
    333 12/06/2012 14:13:20

    ‎- Το να σπας την Αθήνα και να πετάς κοτρόνες και μολότοφ δεν είναι Βία...είναι δημοκρατία.
    - Το να καις την Ελληνική Σημαία και να κρύβεσαι μέσα σε Πανεπιστήμια δεν είναι Βία...είναι δημοκρατία.
    - Το να καις 4 ζωές μέσα στην Μαρφιν δεν είναι βία...είναι δημοκρατία.
    - Το να συλλαμβάνουν παιδιά βουλευτών με τσεκούρια και μολότοφ αλλά να τα αφήνουν ελεύθερα δεν είναι βία...είναι δημοκρατία.
    - Το να πουλάς την Μακεδονία ,το Αιγαίο, την Ήπειρο και την Θράκη δεν είναι βία...είναι δημοκρατία.
    - Το να ρίχνεις νερό και 3 μπουνιές σε όλους αυτούς είναι βία και φασισμός.