#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/09/2010 17:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η υποκρισία έχει (;) και το όριά της. Η κωλοτούμπα του Σγουρού







«Ποιος είπε ότι είμαι αντίθετος με το μνημόνιο; Εγώ δεν είπα ότι δεν συμφωνώ με το μνημόνιο. Απλώς είπα ότι τα 11 εκατομμύριατων Ελλήνων δεν θέλουν το μνημόνιο, το οποίο ωστόσο είναι αναγκαίο κακό» δήλωσε χθες μιλώντας στο «Βήμα» ο υποψήφιος περιφερειάρχης κ. Ι. Σγουρός, ο οποίος στηρίζεται από το ΠαΣοΚ, θέλοντας προφανώς να διασκεδάσει τα όσα είπε σε τηλεοπτική εκπομπή, ότι δηλαδή δεν συμφωνεί με το μνημόνιο. Στην εκπομπή συμμετείχαν όλοι οι υποψήφιοι περιφερειάρχες της Αττικής. «Αυτό που είπα το λένε όλοι οι πολίτες» συμπλήρωσε.

Ο κ. Γ. Πεταλωτής δήλωσε μάλιστα ότι «δεν υπάρχει ηθικό θέμα με τον υποψήφιο περιφερειάρχη» και πρόσθεσε: «Η άποψη που διατύπωσε ο κ. Σγουρός είναι άποψη όλων μας».

Το ΠΑΣΟΚ έτσι θα προχωράει στο δρόμο προς τις κάλπες.

Αλλα θα λέει τη Δευτέρα και άλλα τη Τρίτη.

Ο ιδεολογικός οπορτουνισμός και η πολιτική κουτοπονηριά δε θα αντέξουν, όμως

Όσο "τραυματισμένα" και αν είναι τα μυαλά των Ελλήνων, από τις επιθέσεις του συστήματος, η ντόπα της κοινωνικής οργής είναι τόσο μεγάλη, που η συναινετική σούπα που πάνε κάποιοι να φτιάξουν, θα είναι πιο άνοστη, και από αυτήν του Σαμπάνη.

(Η περίφημη φράση του κ. Σγουρού "ο Σαμπάνης είναι καθαρός. Κάτι ρίξανε στη σούπα του"

Θ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 22/09/2010 17:26:19

    ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΑΡΑΙΟΙ.

  2. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 22/09/2010 17:38:28

    http://www.youtube.com/watch?v=Vm2oyynssEQ&feature=related

  3. Orestios avatar
    Orestios 22/09/2010 17:42:10

    Τα ξεφτιλίκια τους δεν έχουν όριο.
    Αυτός ο υποψήφιος είναι ικανός να κυβερνήσει όταν άγεται και φέρεται?

  4. Μακεδών avatar
    Μακεδών 22/09/2010 17:52:49

    η κομανέντσι της καθεστωτικής δοκού!

    http://www.gataros1.info/2010/09/blog-post_1085.html

  5. Factorx avatar
    Factorx 22/09/2010 18:23:53

    Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Β΄ Αθηνών, κ. Πάνος Παναγιωτόπουλος, κληθείς από δημοσιογράφους να σχολιάσει τα όσα είπε ο κ. Γιάννης Σγουρός, για το θέμα του Μνημονίου, αφενός μεν στο κανάλι Alter (εκπομπή κ. Ν. Χατζηνικολάου) και αφετέρου στην εφημερίδα «Το Βήμα» (22.9.2010), έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Πώς να εμπιστευθείς έναν υποψήφιο περιφερειάρχη, τον κ. Σγουρό, ο οποίος, μέσα σε δύο μέρες, άλλαξε δύο φορές τη στάση του για το Μνημόνιο, κάτω από την πίεση του ΠΑΣΟΚ;
    Μπορεί ένας πολιτικός, τόσο υπάκουος στον κεντρικό μηχανισμό του ΠΑΣΟΚ, να διεκδικήσει, με δυναμισμό και αποτελεσματικότητα, τα δικαιώματα 4.000.000 πολιτών που ζουν στην Αττική;».

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 22/09/2010 18:33:11

    "...δηλώ δε απεριφράστως ότι αποκηρύσσω τον κομμουνισμόν, καθώς και τας παραφυάδας και τους συνοδοιπόρους αυτού..."

    • καινός avatar
      καινός @ Αυριανιστής 22/09/2010 19:07:20

      +1

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Αυριανιστής 23/09/2010 16:00:55

      Για όσους δεν γνωρίζουν, τάδε έφη:

      Ανδρέας, Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ!

  7. anonymous avatar
    anonymous 22/09/2010 18:46:43

    Παίδες τα πράσινα blogs έκαναν γαργάρα την τηλεσυζήτηση των υποψηφίων. Προφανώς διότι ο Σγουρός εξευτελίστηκε.

  8. Wolf avatar
    Wolf 22/09/2010 20:51:21

    Ο Σγουρός δήλωσε προχθές στο Χατζηνικολάου, εφθαρσώς οτι:
    ναι είμαι κατά του μνημονίου.
    Απορώ λοιπόν, για ποιό λόγω διεγραψαν τους τρεις βουλευτές απο το ΠΑΣΟΚ, πριν μερικούς μήνες?
    Και αυτοί οι καημένοι ακριβώς το ίδιο δεν είπαν και εκαναν, με το Σγουρο?

  9. mitsosms avatar
    mitsosms 22/09/2010 21:12:09

    Ενώ ο Κικίλιας που φαινόταν σαν να απήγγειλε ποίημα που είχε μάθει απέξω δεν ξεφτιλίστηκε ε; Άλλωστε ας ρωτήσει ο Σαμαράς τον Καραμανλή γιατί δεν έκανε αυτά που είχε εξαγγείλει προεκλογικά. Μήπως γιατί δεν είχε ένα μνημόνιο και τον πολεμήσανε ασύστολα; Το μνημόνιο ουσιαστικά κάνει αυτά που δεν έκανε ο Καραμανλής. Ούτε άλλωστε και ο Παπανδρέου θα τα έκανε χωρίς το μνημόνιο. Ήρθαν οι ξένοι να μας βάλουν σε τάξη γιατί εμείς είμαστε ανίκανοι να το κάνουμε μόνοι μας.

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ mitsosms 22/09/2010 21:23:52

      Θα τα υποστήριζα αγαπητέ, όπως υποστήριξα και τον νόμο Πετραλιά ή την παραχώρηση στην Cosco. Επιχειρηματίας είμαι. Και σου μιλάω απολύτως ειλικρινά.

    • Orestios avatar
      Orestios @ mitsosms 23/09/2010 00:50:43

      Σαν να είναι αλήθεια μήτσο αυτά που λες.


      Για τον Σγουρό όμως δεν μας είπες τίποτα.
      Αβαβα το κάνεις?

  10. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 22/09/2010 21:21:56

    Το μνημόνιο ουσιαστικά κάνει αυτά που δεν έκανε ο Καραμανλής

    Αν αποφασιζε να κανει αυτα αυτα η ΝΔ πως θα αντιδρουσες εσυ και οι αλλοι συνοδοιποροι;
    Περιμενω τιμια απαντηση

  11. deldio avatar
    deldio 23/09/2010 00:39:37

    Επιχειρηματία, δεν πας μαζί με το Γιωργάκη που συναντά τους μνημονιακούς και τις τρόικες να τα πείτε όλοι μαζί; Αρκετά καλά μας έφεραν οι "σοβαρές" θέσεις σας. Άντε καημένε.

  12. ΜΝ avatar
    ΜΝ 23/09/2010 00:40:41

    Το αστειο ειναι οτι ασχολουμαστε με τη γνωμη του κυριου. Εκτος κι αν προκειται για αθλητικες ουσιες. Για τετοια ξερει.

  13. ΓΠ avatar
    ΓΠ 23/09/2010 00:53:46

    ΤΩΡΑ ΞΕΡΕΤΕ,ΜΑΥΡΟ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ.ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΣ ΠΗ...Ν ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ.ΘΑ ΜΑΣ ΞΕΚΑΝΟΥΝ.Ο ΔΕ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΕΝΩ Ο ΤΟΠΟΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ.ΑΕΙΝΤΕ ΗΛ...ΟΙ.

  14. ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ avatar
    ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 23/09/2010 00:54:00

    Ο ΣΓΟΥΡΟΣ ΘΑ ΣΑΡΩΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΛΕΞΕΙ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΜΑΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΣ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 23/09/2010 00:55:12

      χαχαχαχαχαχαχαχα

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 23/09/2010 16:02:52

      Μπράβο, η τέλεια επιλογή για να ψηφίσω Κικίλια!

  15. petros avatar
    petros 23/09/2010 01:32:50

    Μετά να πάνε όσοι τον ψήφισαν να τους ...επιστρέψει το ΦΠΑ και τους φόρους που θα πληρώσουν του χρόνου. Γιατί κάθε ψήφος στο Σγουρό και σε κάθε υποψήφιο του ΠΑΣΟΚ, θα επιστραφεί σε φόρους και νέες μειώσεις μισθών και επιδομάτων... Καλή χώνεψη, κύριε Πάγκαλε !