#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2011 13:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η υποβάθμιση του κ. Παπανδρέου



Έχει  κανένα ενδιαφέρον η νέα υποβάθμιση της οικονομίας μας,  την οποία ανακοίνωσε με νέα έκθεσή του,  ο Οίκος Αξιολόγησης Mood'ys;

Γιατί η Ελλάδα θα είναι εκτός αγορών, τουλάχιστον και το 2012.
Τα ομόλογά της, βρίσκονται  ήδη στην κατηγορία των "¨σκουπιδιών"
Τα σενάρια χρεοκοπίας, παρά την .. ύφεση των τελευταίων ημερών, παραμένουν ακόμα ...δημοφιλή μεταξύ των αναλυτών και αποτελούν μια προοπτική την οποία ουδείς  μπορεί να αποκλείσει.

Επομένως, τι το νεώτερο κομίζει η έκθεση της Moody's;
Η υποβάθμιση αυτή έχει πρωτίστως πολιτικό ενδιαφέρον.
Η Moody's αμφιβάλλει για την ικανότητα της Κυβέρνησης Παπανδρέου (επομένως και της χώρας) να διαχειριστεί αποτελεσματικά τα πράγματα.
Με άλλα λόγια,  θεωρούν σχεδόν βέβαιη και προεξοφλούν την αποτυχία της.
Αυτό σημαίνει ότι οι αγορές αποσύρουν την εμπιστοσύνη τους από τον κ. Παπανδρέου.
Από την άποψη αυτή, η έκθεση έχει σημασία γιατί ουσιαστικά επιδεινώνει το κλίμα στις αγορές, προκαλεί  προβληματισμό στην Ευρώπη και περιορίζει τις πιθανότητες της χώρας μας να αναστρέψει την κατάσταση.

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/06/2011 13:33:52

    "Τα σενάρια χρεοκοπίας, παρά την .. ύφεση των τελευταίων ημερών, παραμένουν ακόμα …δημοφιλή μεταξύ των αναλυτών και αποτελούν μια προοπτική την οποία ουδείς μπορεί να αποκλείσει".
    Τα αντίθετα έλεγε μόλις χθές το antinews - ότι "όλα τα μιλήσανε και τα συμφωνήσανε".
    Φίλε Κώστα, μας δουλεύετε κανονικά;

  2. Κώστας avatar
    Κώστας 02/06/2011 13:36:09

    να και οι ανησυχούντες διανοούμενοι! Τώρα ανησύχησαν! Τώρα που στήλωσε πόδια ο Σαμαράς!

    με το που είδα Αλιβιζάτο, Μουζέλη και Στουρνάρα, αντελήφθην ...

    http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=404226

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 02/06/2011 13:38:25

    Θείε,
    προφανώς και δεν αναφέρομαι σε ....ενδοχώρια σενάρια.
    Η ίδια η Moody's λέει στην έκθεσή της οτι η πιθανότητα είναι 50%

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 02/06/2011 13:51:13

      Νομίζεις ότι τα σενάρια σταματούν τρομαγμένα μεταξύ Γευγελή και Ειδομένης;
      "Ποντάρουν" και μέσα και έξω. Είναι και συγκοινωνούντα δοχεία, άλλωστε. Θα έλεγα ότι οι "μέσα κουρείς" την ξεσκίζουν τη Moody’s σε ποσοστό.
      Γνωστοί fans της πτωτικής κερδοσκοπίας οι "συμπολίτες" μας τζογαδόροι. Τους ξέρουμε από άλλα "πράσινα τραπέζια".

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 02/06/2011 13:53:42

        Ξέρεις απο πότε ρωτάω ποιοί εγχώριοι έχουν επενδύσει σε CDS τα οποία σήμερα έφτασαν στις 1600 μονάδες;

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 02/06/2011 14:03:30

          Εκτός από τα CDS είναι κυρίως η όλη υποτιμητική κερδοσκοπία "εγχωρίων": Το να "δραχμοποιηθούμε" θα ήταν το maximum της επιτυχίας τους. Αλλά και άν δεν βγεί, δεν χάλασε ο κόσμος: Θα υπάρχουν οι φθηνές μετοχές, η φθηνή δημόσια περιουσία πρός πώλησιν, το ακριβό ...Ελβετικό φράγκο κτλ.
          Πρόσεξες ότι μετά από μιά ημέρα με "καλές ειδήσεις" για την Ευρώπη (όπως χθές) αμέσως, την επόμενη ημέρα, χτυπούν οι Μούντιδες;
          Τυχαίο; Κάποιοι το συντονίζουν αυτό. Και σίγουρα η συνεχής ανατάραξη στις ισορροπίες δεν συμφέρει ούτε την FED, ούτε την ΕΚΤ, ούτε τους Κινέζους.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 02/06/2011 14:04:54

            Αρα, μην αφήνεις αναπάντητο το ερώτημα!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 02/06/2011 14:35:45

            Άν μου δώσεις τους σχετικούς κωδικούς της Barclay's και της Citigroup, θα σου απαντήσω συντόμως.
            Καλού κακού πάντως, για τα "χοντρά", ψάξε σε αυτούς τους "συμπολίτες" που πούλησαν μετοχικά μερίδια επιχειρήσεων 2006 - 2009, και σε άλλους που πούλησαν καράβια την ίδια εποχή.
            Για τα "ψιλά", έ θα είναι η γνωστή "μαρίδα" του Σοφόκλα, σύν μερικοί "πρώην πολιτικοί".

          • Νίκος Αργεάδης avatar
            Νίκος Αργεάδης @ Ο Θείος 02/06/2011 15:09:54

            Θείε, ότι υπάρχει σχέδιο είναι σχεδόν σίγουρο και εν μέρει θα πραγματοποιηθεί με την διελκυστίνδα Παπανδρέου-Αγανακτισμένων ως εξής:
            Λοιπόν, μπορεί ακόμη και να δείτε τις επόμενες μέρες 'Αγανακτισμένους" να πεθαίνουν έξω από τη Βουλή ή αλλού μόνο για να "ζωντανέψει" το πράγμα (à la Δαμασκό, Κάιρο, Μπαχρέιν, κλπ). Οι οι bankstas παρακινούν ακόμα τον Παπανδρέου για περισσότερη "βοήθεια" και παρακίνηση σε σοσιαλιστικό ξεφάντωμα δαπανών (για να σώσει την Π(ρ)τ(ρ)ίδα ντε, με αποτέλεσμα να αυξάνεται το χρέος πέραν κάθε ικανότητας αποπληρωμής. Όχι ότι χρειάζεται οποιαδήποτε ενθάρρυνση ο Παπανδρέου και ο κύκλος του. Με τέτοιες μίζες... Γιατί νομίζετε δεν ακούγεται ούτε κιχ απο τα καθεστωτικά ΜΜΕ για τις καταγγελίες Καμμένου; Έτσι θα σφίξουν τις "βίδες" των μέτρων χρησιμοποιώντας τον όχλο για να αντιταχθεί στις περικοπές των δαπανών και την αντιπολίτευση να αντιπροτείνει φορολογικές περικοπές (εδώ πρέπει να προσέξει ο Σαμαράς) μέχρι να μας τυλίξουν σε μακροχρόνια δουλεία και παράδοση ασημικών και περιουσιακών στοιχείων. Εν τω μεταξύ οι Παπανδρέου και ΣΙΑ θα έχουν φύγει με δις στα μπαούλα τους.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Νίκος Αργεάδης 02/06/2011 16:01:49

            Εσύ τι προτείνεις;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 02/06/2011 13:55:04

      Η Moody’s και τ' αδέλφια της δεν στοχεύουν την Ελλάδα. Μην γινόμαστε αφελείς.
      Την ΕΚΤ στοχεύουν. Παρακολουθείστε την διακύμανση της ισοτιμίας Ευρώ - Δολλαρίου, είναι εξόχως διαφωτιστική.

      • Περίεργος avatar
        Περίεργος @ Ο Θείος 02/06/2011 14:21:37

        Και όχι μόνο!

        Κάποιοι θέλουν να ειπράξουν CDS πρίν τις 20/8/11 που θα χρειατεί να τα ξαναπληρώσουν, γιατί στις 20/5/11 τα ξαναπλήρωσαν.
        Αν δεν πληρωθούν ούτε τότε το παιγνίδι είναι ιδιαίτερα ακριβό.
        Ας δούμε όμως τι συμφέρει εμάς τους Έλληνες και άσε τους κερδοσκόπους να κουρεύοντα1!

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 02/06/2011 13:39:41

    Ο Στουρνάρας...διανοούμενος;

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 02/06/2011 13:54:27

    Ο Τρισέ είπε σήμερα στο Άαχεν αν θα έπρεπε να δημιουργηθεί υπουργείο οικονομικών της ευρωζώνης:

    "Would it be too bold, in the economic field, with a single market, a single currency and a single central bank, to envisage a ministry of finance of the union?"

    h-p://www.bloomberg.com/news/2011-06-02/trichet-proposes-euro-area-finance-ministry-to-coordinate-fiscal-policies.html

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/06/2011 13:56:51

      Με υπουργό τον Παπακωνσταντίνου!
      Βλέπω τον ΠΠ ...ξερό!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 02/06/2011 13:59:13

        Να ζήσω να το δω κι αυτό και μετά θα πάω να μονάσω

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 02/06/2011 20:09:21

        Εχουν δει πολλα τα αυτια μου !.. Παντως ειναι καλο να ακουμε δημοσιως τι σκεφτονται!!! φυσικα παιζει και το γνωστο ΥΠΟΓΕΙΩΣ !!!
        εδω λεω το εξης, γραπτως απο χτες !

        Αν παρουμε λεφτα απο EFSF για 30-50 χρονια θα γλιτωσουμε !!
        - ΧΛΩΜΟ !-ΑΣΠΡΟ!-ΔΙΑΦΑΝΟ.-
        Φυσικα εννοω με τα οσα προβλεπω να υπογραφουν !! ΚΑΙ τα 550+ χρεος το 2015 και αλλα τοσα εσωτερικο χρεος (αυτο καιει και δεν ασχολειται κανεις! ) !!
        ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ( ΚΕΦΑΛΑΙΑΚΑ) … ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΤΥΧΗ. ΟΥΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΥΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΕΥΡΩΠΗ !
        ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΕ ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΧΡΕΟΣ !! ΚΑΙ ΤΟΚΟΥς ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΤΑ 550+ ΔΙς…. ΚΑΛΟ ΥΠΝΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

        ΤΑ ΓΡΑΦΩ 1 ΙΟΥΝΙΟΥ 2011. ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ…. OPOIOS PISTEYEI TO 1% ΑΠ ΟΣΑ ΛΕΩ… ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ.-

        ημερολογιο ΠΠ 2013

    • effie B. avatar
      effie B. @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/06/2011 13:59:38

      Γιαννης κερναει και Γιαννης θα πινει δηλαδη!
      (και δεν εννοω εσενα Γιαννη μου)

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ effie B. 02/06/2011 14:03:45

        ΚαλημέραΈφη.
        Εγώ ετοιμάζω κομποσκοίνια καλού κακού.

        Τελικά ή θα προχωρήσει το Ευρωπαϊκό θέμα σε Ομοσπονδία ή θα κλείσει το μαγαζί

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/06/2011 14:07:59

          Τη σχετική μελέτη εκπονεί ο Μικρός Οδυσσέας, οπότε θα έχουμε πληροφορίες απο πρώτο χέρι!

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/06/2011 20:15:30

          Γιαννη,
          λες να παμε στον Εφραιμ και τον Αρσενιο τους ευλογημενους...???
          με λαπτοπ ( δεν αποτελει ασυμβιβαστο και υβρη !! χαχχα )

          ΠΠ

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/06/2011 14:00:20

      Φίλε Φαίλτορα, στην ουσία αυτό δεν ισχύει τώρα (οικονομική νομισματική ενοποίηση) και απέτυχε στην προκρούστεια εφαρμογή της, διατάζοντας μας να καταστρέψουμε καλλιέργειες και καίκια, και έτσι απέτυχε και η πολιτική ενοποίηση;

      Ενα νόμισμα δεν έχουμε, μία στρόφιγγα δεν έχουμε [ΕΚΤ, υποκαταστήματά της είναι όλες οι τοπικές ΚΤ], Ντιρεκτίβες δεν έχουμε, που καθορίζουν την οικονομική πολιτική των επιμέρους χωρών;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ αλλενάκι 02/06/2011 14:12:02

        Όσο συνεχίζονται τα μέτρα λιτότητας που εφαρμόζονται στους ευρωπαϊκούς λαούς, ο ευρωσκεπτικισμός θα αναπτύσσεται. Και όταν μάλιστα οι φόροι από την των βορειοευρωπαίων δεν οδηγούνται στην πράξη στους "τεμπέληδες" του Νότου αλλά μέσω αυτών στους δανειστές!

        Για να δούμε τι θα πει και το Βερολίνο.

        Εγχωρίως αναμένονται δηλώσεις Καρατζαφέρη

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/06/2011 14:14:59

          Αυτό για τους "τεμπέληδες" του Νότου το ανατρέπει σήμερα η Le Monde.
          Οι έλληνες δουλεύουν περισσότερο απο τους Γερμανούς!

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 02/06/2011 14:40:48

            Αυτό το λένε και τα στατιστικά του ΟΟΣΑ. Εκεί μάλιστα αποδεικνύεται ότι οι έλληνες είμαστε από τους πιο σκληρά εργαζόμενους. Επειδή όμως είμαστε τεχνολογικά πίσω, δεν επενδύουμε στην εκπαίδευση του προσωπικού και οι δυνητικές τεχνολογικές επενδύσεις κατευθύνονται σε δυσβάστακτες εισφορές και σε συναλλαγές με το κράτος, δεν έχουμε ποιοτική και παραγωγική εργασία.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/06/2011 14:44:41

            Tο reuters διακινεί σήμερα πληροφορίες από ΕΕ συμφωνα με τις οποίες για τα νέα ελληνικά ομόλογα θα εγγραφούν υποθήκες επι της ακίνητης περιουσίας του δημοσίου!
            Τότε είναι που δεν ξεκουμπιστούν ποτέ απ' εδω....

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 02/06/2011 16:28:34

            ¨Ηταν και η έκδοση ομολόγων της Ισπανίας σήμερα. Με τη Moodys τσίμπησε λίγο το επιτόκιο.
            Well done σύντροφοι, το έβγαλαν το μεροκάματο σήμερα οι Μούντιδες. Συνεχίστε έτσι, θέλουν κάποιος να τους ξεπλένει!¨Ηταν και η έκδοση ομολόγων της Ισπανίας σήμερα. Με τη Moodys τσίμπησε λίγο το επιτόκιο.
            Well done σύντροφοι, το έβγαλαν το μεροκάματο σήμερα οι Μούντιδες. Συνεχίστε έτσι, θέλουν κάποιος να τους ξεπλένει!

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/06/2011 14:56:36

            Ο Σλοβάκος υπουργός οικονομικών τσίνησε αμέσως.
            Αυτοί θυμούνται με ανατριχίλα τους Σοβιετικούς. Που να ακούσουν για νέα εκχώρηση της εθνικής τους κυριαρχίας

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/06/2011 14:17:42

          Στραγγαλιζόμαστε για να διασώσουμε την ΕΚΤ.

          Χωρίς να παραγνωρίζω τα μείον μιας αποχώρησης από το ευρώ, η απουσία εθνικής νομισματικής πολιτικής μπορεί να αποβεί μοιραία για τη χώρα!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 02/06/2011 20:12:17

        αλλενακι καλησπερα, σε εχασα !!
        η ΕΚΤ ειναι υποκαταστημα των ΚΤ με μεγαλυτερο μετοχο την Μπουντεσμπανκ 27% !!
        η ΕΚΤ βοηθα Γαλλια μεσω αγορας Ελληνικων ομολογων!, εγραψα χτες πως και τι... και οι Γερμανοι τα εχουν παρει κρανιο !

        Στοχαστης τωρα δε θα γινω !!! αχχαχααα θα ασχοληθω με ΟΣΑ ΔΕΝ ΛΕΝΕ !!! οχι με οσα λενε !

        ΠΠ

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/06/2011 20:56:49

          ΠΠ έκλεισε το deal λέει το ρόιτερς, 27 δις για το 2011 και 38 δις το 2012, εάν και εφόσον δεν μπορέσουμε να βγούμε στις αγορές...

          τώρα ξέρεις αν στους πρόσφατους πίνακες τιμών συναλλάγματος υπήρχε η δραχμή πρόσφατα;

          έχει εκδόσει σήμερα το reuters ένα πίνακα ισοτιμιών και με δραχμή και με το μάρκο (το οποίο όμως το έχει προσθέσει από το 2010)

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 02/06/2011 21:00:51

            ΑΓΟΡΕΣ δεν υπαρχουν. ΤΕΛΟΣ.. μην ασχολεισαι!
            EFSF απο 2013 και βλεπουμε...
            Ευρωολολογο... με πολυ ζορι.

            και να ειχαν δρχ, δεν εχει σημασια. Απ το Ευρω δεν βγαινουμε ετσι οπως τα βλεπω σημερα και μεχρι 2013.

            ασκησεις θαρρους κανω κ εγω ! χαχαχαα

            ΠΠ

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/06/2011 21:20:51

            το ξέρω ότι δεν υπάρχουν αγορές για μας, η ανακοίνωση το έλεγε "εάν και εφόσον δεν μπορεί να βγει στις αγορές..."

  6. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 02/06/2011 14:02:40

    Αλλενάκι,
    ισχύει, αλλά προφανώς θέλουν να αναλάβουν τον πλήρη έλεγχο της οικονομικής πολιτικής.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Κώστας Ροδινός 02/06/2011 14:04:44

      Είναι σαφές αυτό, αλλά στο μεταξύ οι ευρωσκεπτικιστές έχουν πληθύνει.
      Τα πράγματα δεν είναι όπως ήταν πριν από 10, 15 χρόνια.

      Η μικρή Ισλανδία ψήφισε κατά του μνημονίου, κατά της διάσωσης, τιμώρησε τους πολιτικους και τους τραπεζίτες και ξέφυγε από την ύφεση.
      Αναπτύσσεται εντυπωσιακά σε ένα μόλις χρόνο.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ αλλενάκι 02/06/2011 14:05:46

        πάλι, θα συμφωνήσω μαζί σου.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Κώστας Ροδινός 02/06/2011 14:09:11

          Επίσης νομίζω ότι ειδικά εμείς οι Έλληνες ήμαστε/υπήρξαμε οι πλέον ένθερμοι οπαδοί της Ευρωπαϊκής ιδέας.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ αλλενάκι 02/06/2011 14:10:34

            Υπήρξαμε! Υπήρξαμε!
            Την είχαμε αναγάγει σε ....μεγάλη ιδέα και εθνικό στόχο!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ αλλενάκι 02/06/2011 16:30:58

            Πλήν ακροδεξιών και ακρο"αριστερών" όμως - αυτοί ουδεπόπωτε υπήρξαν.
            Σημαντική λεπτομέρεια.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ αλλενάκι 02/06/2011 20:50:12

            εννοείται, για το πλειοψηφικό ρεύμα λέμε

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 02/06/2011 14:07:45

        Ο Τρισέ επιχειρεί τώρα τη βίαιη οικονομική ενοποίηση γιατί η soft απέτυχε.

        Εξακολουθεί να απουσιάζει η πολιτική ενοποίηση, που θα ήταν η προϋπόθεση για να εξελιχθεί ομαλά η οικονομική ενοποίηση.

        Αυτή την απουσία/ανυπαρξία πολιτικής ενοποίησης πληρώνουμε τώρα.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ αλλενάκι 02/06/2011 14:09:26

          Και δεν ξέρω για πόσο καιρό θα την πληρώνουμε ακόμα!

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Κώστας Ροδινός 02/06/2011 14:14:09

            Και πολιτική ενοποίηση πλέον δεν μπορεί να υπάρξει άλλο εις βάρος Εθνικών χαρακτηριστικών.

            Αρκετά τα απεμπολήσαμε.

            Ιt's a dead end.

            Ανοιχτή Ευρωδικτατορία.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 02/06/2011 14:17:16

            Αλλενάκι,
            ξαναδιάβασα αυτές τις ημέρες τα Federalist Papers.
            Εχουν ενδιαφέρον κάποιες σημερινές αναλογίες.

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/06/2011 14:02:59

    Η πρόθεση αυτή του Τρισέ θα προκαλέσει ένταση των φυγόκεντρων δυνάμεων, και απόκλιση, όχι σύγκλιση.

    Διότι τώρα μάθαμε τι είναι ΕΕ...

  8. spiros avatar
    spiros 02/06/2011 14:06:57

    Όλο το κατεστημένο της λαμογιάς;
    Όλοι αυτοί που αποκρίπτουν την αλήθεια.
    Όλοι αυτοί που βλέπουν την τσέπη τους.
    Όλοι αυτοί οι εξωθεσμικοί υποψήφιοι υπουργοί .
    Όλοι οι μνημονιακοί λαϊκιστές.
    Δεν πάνε να παραδόσουν τα φτυχία τους; για να μην πω τίποτα άλλο.

  9. spiros avatar
    spiros 02/06/2011 14:09:01

    Υπάρχει και άλλος πρόθυμος . Ελσα. Ευτυχώς ακόμη άλλο ένα βαρίδι ( όνομα και πράμα ) φεύγει. ( newpost)

  10. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 02/06/2011 14:38:05

    Να μεινουμε στο ΕΥΡΩ κατα το παλαιο αθηναικο "ρητο" να νε λενε θεατρινα και ας ψοφαω απο την πεινα!!!Τι και αν δεν μας δανειζει κανεις???ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ.Αναμεσα μας "κυκλοφορει" το ΕΥΡΩ!!!Τι και αν μας ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΔΥΣΒΑΣΤΑΧΤΑ ΚΑΙ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ???Ειμαστε στην ιδια ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ με αυτους που δεν μας θελουν.Απιστευτη ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ-διολου μεμακρυσμενη του παλαι ποτε-ραγιαδισμου και της ευτελειας....Και απο εκει και περα αρχιζει η αμετρητη σεναριολογια.Για κερδοσκοπους, για προδοτες και πολλα αλλα συναφη.ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.Αλλα υπαρχουν γυριζοντας τον χρονο πισω και μια πληθωρα αμετρητων εσφαλμενων πολιτικων για τις οποιες οι πολιτικοι του τοπου πρεπει να λογοδοτησουν.Γιατι ποτε δεν εφεραν ουτε ενα δημοψηφισμα στο ΛΑΟ για αυτα που αποφασιζαν για εμας, χωρις ουσιαστικα εμας.

  11. Μηνάς avatar
    Μηνάς 02/06/2011 14:46:28

    Έτοιμοι για πτώχευση είμαστε.....

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/06/2011 14:59:06

    Το Ευρώ έπεφτε σήμερα το πρωί έναντι του δολλαρίου, εξαιτίας της Moody's.
    Στη συνέχεια βγήκε η Ισπανία για δημοπρασία ομολόγων της, και πήγε πολύ καλά. Αμέσως το Ευρώ ανέβηκε απότομα από 1,432 σε 1,447. Το βοήθησαν τα σημερινά στοιχεία από την ανεργία και γενικά την οικονομία των ΗΠΑ, μονίμως άσχημα τελευταία.
    Οι οίκοι αξιολόγησης παίζουν νομισματικό παιχνίδι. "Πυροβολούν" συνεχώς προς την Ευρώπη, θέλοντας να περιορίσουν την πτωτική κίνηση του δολλαρίου. Η Ελλάδα είναι ένας από τούς στόχους - προσφέρεται άλλωστε.
    Εν τώ μεταξύ, το Ελβετικό φράγκο έκανε σήμερα υψηλότερη τιμή όλων των εποχών ως προς το δολλάριο.
    Κατά τα άλλα, εμείς φαντασιωνόμαστε ότι ο συντάκτης του κειμένου της Moody's είναι σίγουρος άν ο τωρινός Έλληνας πρωθυπουργός λέγεται Παπ, Σαμ, Τζάφ, Άλεκ, Άλεξ ή Αλέξις!

  13. fantomas avatar
    fantomas 02/06/2011 15:01:32

    ΓΑΠανέκδοτα....

    Γιατί απολύσανε το Γιωργάκη από το εργοστάσιο με τις μπανάνες στη Σουηδία;
    - Γιατί πετούσε τις στραβές!

    Τι λέει ο Γιωργάκης πάνω στο ποδήλατο όταν βλέπει μία μπανάνα στον δρόμο;
    - Ωχ, πάλι θα πέσω!

    - Πώς ξέρεις ότι ένα fax έχει σταλεί από το Γιωργάκη;
    - Έχει γραμματόσημο.

    Πάει ο Γιωργάκης στον πωλητή κινητών στο Γερμανό:
    - Το κινητό μου δεν έχει σήμα μέσα στο αυτοκίνητο.
    - Τι μοντέλο είναι; ρωτάει ο πωλητής.
    - Volvo 560…

    Ο Πάγκαλος και ο Γιωργάκης είναι βόλτα με το αυτοκίνητο και λέει ο χοντρός:…..
    - Βγες ρε Γιωργάκη να δεις αν ανάβει το φλας.
    Βγαίνει ο Γιωργάκης και του λέει:
    - Ναι, όχι, ναι, όχι, ναι, όχι,…

    - Τι μπορεί να περάσει από το μυαλό του Γιωργάκη χωρίς να το καταλάβει;
    - Μία σκέψη!

    Συζητάει εξωτερική πολιτική ο Γιωργάκης με το Πάγκαλο:
    - Να σου πω ρε χοντρέ… Τελικά ποιο είναι το σωστό: το Ιράν ή το Ιράκ;

    Ο Γιωργάκης μπαίνει σε ένα κατάστημα:
    - «Γεια σας, έχετε σημαίες», ρωτάει την υπάλληλο.
    - «Βεβαίως, Πρόεδρε, στο κατάστημά μας έχουμε ότι σημαία θέλετε…»
    - «Μια ελληνική σημαία θα ήθελα… Σε τι χρώμα βγαίνει;»
    - «Μα φυσικά σε γαλάζιο και άσπρο!»
    - «Ωραία, δώστε μου τότε μια… γαλάζια!»

    Πάει ο Γιώργος να αγοράσει γυαλιά και λέει στη πωλήτρια:
    - Θέλω ένα ζευγάρι γυαλιά.
    - Του ηλίου; ρωτάει εκείνη.
    - Όχι δικά μου.

    Μπαίνει ο Γιωργάκης σε ένα σουβλατζίδικο:
    - Μία πίτα, σας παρακαλώ, λέει στον σουβλατζή.
    - Με καλαμάκι; ρωτάει αυτός.
    - A, θα τρελαθώ, μη μου πεις ότι βγήκε και σε χυμό;

    Ο Γιωργάκης και ο Πάγκαλος περπατούν κάτω από ένα δέντρο. Σε μια στιγμή, πέφτουν πάνω στο κεφάλι του Γιώργου κουτσουλιές από τα πουλιά του δέντρου. Ρωτάει αμέσως το Πάγκαλο:
    - Ρε χοντρέ, τι έχω στο κεφάλι μου;
    - «Σκατά», του απαντά αυτός.
    - Όχι ΜΕΣΑ βρε, ΕΠΑΝΩ στο κεφάλι τι έχω;

    Εξηγεί το πρόβλημά του ο Γιωργάκης στην τεχνική υποστήριξη:
    - Προσπαθώ να γράψω το password μου, και δεν γίνεται! Το πληκτρολόγιο γράφει μόνο αστεράκια!!!
    - Α, μην ανησυχείτε κύριε Πρόεδρε, αυτό γίνεται για την δική σας προστασία. Έτσι ώστε στην περίπτωση που κάποιος βρίσκεται από πίσω σας, όταν γράφετε το password σας, να μην το δει.
    - Ναι, λέει ο Γιωργάκης, αλλά το πληκτρολόγιο γράφει αστεράκια ακόμα και αν δεν είναι κανένας πίσω μου.

    Στο γκισέ της Ολυμπιακής ο Γιωργάκης ρωτάει την υπάλληλο:
    - Πόση ώρα είναι η πτήση Αθήνα – Σιγκαπούρη;
    Η απασχολημένη υπάλληλος απαντάει:
    - Δύο λεπτά παρακαλώ.
    Και ο Γιωργάκης: Ωραία, ευχαριστώ!!!

    Από τι πεθαίνουν τα εγκεφαλικά κύτταρα του Γιωργάκη;
    - Από μοναξιά!

    Πάει ο Γιωργάκης στη Βιβλιοθήκη και λέει:
    - Δανείστηκα ένα βιβλίο την προηγούμενη βδομάδα, αλλά ήταν το πιο βαρετό βιβλίο που έχω διαβάσει ποτέ. Δεν είχε καθόλου υπόθεση, αλλά είχε υπερβολικά πολλούς χαρακτήρες.
    - Ώστε εσείς λοιπόν κύριε μας πήρατε τον τηλεφωνικό κατάλογο!!!


    Γιατί ο Θεός έφτιαξε το Γιωργάκη;
    - Για πλάκα!

    Πώς καταφέρνει ο Γιωργάκης να κάνει τόσο πολλές βλακείες σε μία μόνο μέρα;
    - Σηκώνεται νωρίς το πρωί!

    Ο Ανδρέας Παπανδρέου λίγο πριν πεθάνει καλεί το γιο του Γιώργο στο κρεβάτι του πόνου και του λέει:«Αγόρι μου, θέλω να μου υποσχεθείς πως μια μέρα θα κυβερνήσεις αυτή τη χώρα.»
    «Μα πατέρα, νόμιζα ότι μετά από όλα αυτά που πέρασες, τη μισείς αυτή τη χώρα.»
    Και ο Ανδρέας βγάζοντας την τελευταία του ανάσα
    «Ναι, τη μισώ!"

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/06/2011 16:17:11

    Typish greek!

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/06/2011 16:19:21

    Άν κρίνω από το πόσοι εδώ μέσα ονειρεύονται να χρεωκοπήσει η Ελλάδα, είναι φανερό πόσο typish greek είναι, να μισούν αρκετοί Έλληνες της χώρα τους !

  16. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 02/06/2011 16:34:45

    Αφού ψάχνεται και ψάχνουν ας αναρτηθεί ο κατάλογος των επιχειρηματιών που έβγαλαν μέσω ΤΡΑΠΕΖΩΝ τεράστια ποσά εκτός Ελλάδας 7 μήνες πρίν τελειώσουν τα Ολυμπιακά Εργα, για να έχουν ρευστό και να πράτουν σήμερα όπως περιγράφεται παραπάνω.

  17. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 02/06/2011 17:25:14

    Η Ελλαδα και ο Λαος της - ανεξαρτητου Κυβερνησεως - δεν θα χρεοκοπησουν γιατι κοστιζουν ελαχιστα...Αυτοι που θα χρεοκοπησουν και ΑΓΡΙΑ που ειρησθω εν παρωδω λυσσομανουν (κατα της ανελπιστης επιστροφης στην ΔΡΑΧΜΗ) η οποια ταυτοχρονως τυγχανει και ΣΩΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, ειναι οι επι σειρα ΕΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΑΤΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ.Και ξερετε γιατι??Γιατι εχουν υπερδανειστει ΑΦΕΙΔΩΣ απο την Διεθνη Τραπεζικη Αγορα ενα "σκασμο" Ευρωπουλα οσο η Ελλαδα παρουσιαζοταν ως η ισχυροτερη αναπτυσσομενη "αγελαδα" επι Γης...Ξερετε τι εχουν να παθουν ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ-αν ει τυχον εγκαταλειψουμε το ευρω-και γυρισουμε στην δραχμη???Δεν θα εγκαταλειψουν απλως την χωρα.Θα πανε και για πλενουν πιατα (αν τυχον τους παρει κανενας) για δουλεια...Γιατι τα απειρα χρεη τους θα παραμεινουν σε ευρω και παπαλα ολα αυτα που εβγαλαν στις Ελβετιες εδω και εναμισι χρονο.Γιατι αυτοι τα εβγαλαν και ΟΧΙ Ο ΚΟΣΜΑΚΗΣ.Αυτοι φοβουνται/τρεμουν μηπως και μας διωξουν στην δραχμη.Οι απλοι Ελληνες δεν εχουν να φοβηθουν τιποτα.Δανειστηκαν εντος των τοιχων σε δραχμη καποτε (και οταν αλλαξαμε ΝΟΜΙΣΜΑ), πληρωσαν σε ευρω.Οσο μπορουσαν. Σε μια ευλογημενη ΝΕΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΔΡΑΧΜΗ θα πληρωσουν οτι τους αναλογει στο Νομισμα που θα φερει η Χωρα.Ειναι αδυνατο να πληρωσουν σε ευρω αν η χωρα επιστρεψει στην δραχμη...Οι Επιχειρηματιες ομως που κατοικοεδρεουουν στου Ρεντη το "γυαλι" και καθημερινως ασχημονουν κατα των απλων Ελληνων, σε τι θα ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ???Γιατι χρωσταν ΠΟΛΛΑ στο Τραπεζικο Συστημα της αλλοδαπης.Για αυτο και τρεμουν!!!Για αυτο και μας "υπενθυμιζουν" οτι μοιαζουμε με "Ανατολιτες" και δεν μας πολυαξιζει η δικη τους "Δυση"...Σεναρια φοβισμου και διαιρεσης των Έλληνων παντελως ανοητα για να μεινουν ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΣΤΟΝ ΑΦΡΟ.Ευτυχως βγαινουμε στους δρομους.Και ενημερωνομαστε.Και δεν μας ξεγελαει ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΕΟΝ.