#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/10/2011 17:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η τρόικα θέλει «μισή» εσωτερική υποτίμηση



«Πίεση, περισσότερη πίεση» είναι το σύνθημα της τρόικα από την ημέρα που επέστρεψε στην Αθήνα. Οι διαρκείς απαιτήσεις της, εφόσον εφαρμοστούν, θα δημιουργήσουν μία νέα κοινωνία στην Ελλάδα, ένα νέο επίπεδο πλούτου.

Η μέθοδος είναι η «εσωτερική υποτίμηση», που σημαίνει μικρότερες αμοιβές και μισθοί, αλλά και φθηνότερα προϊόντα. Μέχρι τώρα η τρόικα μας επιβάλλει το πρώτο μισό της «εσωτερικής υποτίμησης». Δείτε πως λειτουργεί η τρόικα. Στο δημόσιο τομέα πέρασε απολύσεις και εφεδρεία των δημοσίων υπαλλήλων, το κλείσιμο ή τη συγχώνευση δημοσίων οργανισμών, το ξεπούλημα δημοσίων επιχειρήσεων, το κλείσιμο ή τη συγχώνευση σχολείων και νοσοκομείων, περικοπές 40% σε μισθούς και συντάξεις, την μείωση των ασφαλιστικών εσόδων και των δαπανών για την υγεία και την ασφάλιση. Και τώρα παρεμβαίνει στον ιδιωτικό τομέα ζητώντας την κατάργηση της εθνικής συλλογικής σύμβασης και την μείωση των τιμών στον ιδιωτικό τομέα, ενώ ο πραγματικός της στόχος είναι η κατάργηση των κλαδικών συμβάσεων.

Τι πρέπει να γίνει τώρα με βάση το σχέδιο της τρόικα: να μειωθούν οι τιμές στο ράφι. Αλλά αυτό δεν ξέρει πω να το επιβάλλει και η ιδεοληπτική αρχή της «προσφοράς και της ζήτησης» δεν εφαρμόζεται στην πράξη. Κατ’ αρχήν, ακόμα και αν γίνει μείωση, δεν μπορεί να εξισορροπήσει την μείωση των εισοδημάτων και την απώλεια χρημάτων που έγινε επί 2 χρόνια όταν οι τιμές δεν έπεφταν.

Επίσης η τρόικα και η κυβέρνηση ακολουθούν αντιφατικές πολιτικές. Θέλουν να πέσουν οι τιμές στο ράφι, αλλά αυξάνουν τον ΦΠΑ στο 23%. Άρα οι τιμές δεν θα πέσουν. Και το μόνο που θα γίνει θα είναι η μείωση των εισοδημάτων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 04/10/2011 18:24:20

    Προχθές η οδοντόκρεμα που αγόρασα έχει παραχθεί στο Μεξικό.

    Πως θα ρίξεις τις τιμές στο ράφι όταν πλέον 8 στα 10 προιόντα παράγονται στο εξωτερικό με κόστη που δεν ελέγχεις.

    Για τα ελληνικά προιόντα πως θα μειωθούν όταν τα καύσιμα έχουν διπλασιασθεί σε σχέση με πριν δύο χρόνια αν ιδιωτικοποιηθεί η Δεη η ενέργεια θα αυξηθεί υπερβολικά και όταν μπαίνουν στις επιχειρήσεις συνέχεια κρυφοί και φανεροί φόροι.

    Ας ρωτήσει κάποιος στις βιομηχανικές ζώνες τι τέλη ζητούν οι δήμοι για να καλύψουν τα ελλειματά τους.

    Οι μισθοί θα πέσουν αλλά οι τιμές των αγαθών όχι.

    Πλέον υπάρχουν δύο λύσεις η αργός θάνατος εντός ευρώ ή η ζαριά με δραχμή τριετής διάλυση των πάντων και από εκεί και πέρα ότι γίνει.

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ Aris. A 05/10/2011 09:09:55

      «Καλύτερα ένα άθλιο τέλος παρά μια αθλιότητα χωρίς τέλος» έλεγε ο Μαρξ πριν από 1,5 αιώνα

  2. zame avatar
    zame 04/10/2011 18:36:16

    Μα καλα επιτελους θα μας πει καποιος ...το τι ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ?
    .......η τα πειραματοζωα δεν μιλανε ?

  3. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 04/10/2011 18:38:51

    Οπως το εχουμε πει αρκετες φορες, το απωτερο σχεδιο της ΤΡΟΙΚΑΣ ειναι να εξασθενησει οικονομικα τον Ελληνικο λαο και να απαξιωσει τις οικονομικες αξιες, ωστε να μπορουν ευκολα να εισβαλουν και να καταλαβουν την Ελλαδα πληρως! Αυτο βεβαια γινεται με τη βοηθεια (συνειδητα η ασυνειδητα) των ταγων της Κυβερνησης , εγω πιστευω μαλλον συνειδητα, γιατι δεν παει ο νους μου οτι μπορει η ανικανοτητα να φτασει σε τετοιο υψος!!! ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΟΙ ..ΕΛΛΗΝΕΣ!!!! ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΘΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ, ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΘΥΣΙΑ!!!
    Ακομα και ο ..Υπουργος τους ο Καστανιδης σημερα δηλωσε οτι αν ειναι να εξαθλιωθει ο Ελληνικος λαος μπορουμε να το κανουμε και μονοι μας δεν χρειαζομαστε την βοηθεια της ΤΡΟΙΚΑΣ. (Αλλα δεν ειδα να παραιτηθει)!
    Θα πτωχευσουμε που θα πτωχευσουμε, η εξαθλιωση επερχεται ραγδαια, γιατι να μην πουλησουμε ακριβα το τομαρι μας; Ισως ετσι τους αναγκασουμε να υποχωρησουν. Μας διαβεβαιωνει κανενας οτι ακολουθωντας τα μετρα θα ανακαμψουμε; Η θα μας λενε να παρουμε και αλλα γιατι τα μετρα που μας επεβαλαν , απετυχαν!!

  4. Nik avatar
    Nik 04/10/2011 18:44:07

    Μπράβο Zame! Καλά το θέτεις.

    Στην αναμπουμπούλα ξεχάσαμε τα αυτονόητα.

  5. kwstas avatar
    kwstas 04/10/2011 20:16:44

    Επειδη παμε γαι μισθους Βουλγαριας-Ρουμανιας και τα παντα ακριβαίνουν εδω νομιζω οτι πρεπει να στειλω την μανα μου σε καμια Βουλγαρια για να επιβισωσει με την συνταξη των 400 ευρω και ισως αργοτερα και εγω για εκει ή σε καποια αλλη χωρα...Γιατι αν δεν μπαινει τιποτα στην ακρη και βγαζουμε απο τα ετοιμα υπαρχει τοτε μεγαλο προβλημα...παμε για αλλου.Δεν υπαρχει ελπιδα εδω ...ΤΕΛΟΣ

    • Tassos avatar
      Tassos @ kwstas 04/10/2011 21:20:25

      Επειδή το χω ψάξει το θέμα, συμφερότερη λύση είναι η Σερβοβοσνία: Κατά κεφαλήν εισόδημα 17 $ το μήνα. Άρα με τη σύνταξή της η μητέρα σου θα είναι αρχόντισσα. Αστειεύομαι βέβαια, φρόντισαν οι Αμερικανοί να την κάνουν όλη την Βοσνία πεδίο θανάτου από το απεμπλουτισμένο ουράνιο.

  6. zame avatar
    zame 04/10/2011 22:33:05

    Τα δικα μας σχεδια ποια ειναι ?
    Τα σχεδια αυτης της χωρας ποια ειναι ?
    η Ελλαδα διεκδικει τιποτα..σε αυτην την περιφημη παγκοσμιοτητα.?
    η εισοδος & ο χωρος υποδοχης της νοτιοανατολικης ΕΕ δεν ειναι το Μπαγκλαντες.

  7. Απορία avatar
    Απορία 04/10/2011 22:46:58

    Δεν μπορείς να κάνεις εσωτερική υποτίμηση σε μια χώρα που το 40% έχει μαύρα εισοδήματα. Θέλει πολύ μυαλό να καταλάβεις ότι καταδικάζεις το υπόλοιπο 60% σε λιμοκτονία αφού το "μαύρο" 40% θα εξακολουθεί να κρατά τις τιμές ψηλά;

    Πρώτα οργανώνεις τη δημόσια διοίκηση, καταπολεμάς την μαύρη οικονομία και όταν τη φτάσεις στο 10-15%, που είναι και διεθνώς, τότε παίρνεις μέτρα για εσωτερική υποτίμηση.

    Αλλά θα μου πεις ενδιαφέρονται οι ξένοι τοκογλύφοι για τον κοσμάκη; Εδώ δεν ενδιαφέρεται η κυβέρνησή του.

  8. lotofagos avatar
    lotofagos 05/10/2011 01:13:54

    Αφιερωμενο στην αυριανη ημερα Τεταρτη:
    http://www.youtube.com/watch?v=nLaY4aksfRo