06/03/2013 16:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η τρόικα απέρριψε το σχέδιο της κυβέρνησης για τα «κόκκινα» δάνεια

Σύμφωνα με πληροφορίες του antinews, η τρόικα απέρριψε το σχέδιο της κυβέρνησης για τα «κόκκινα» δάνεια θεωρώντας ότι είναι πολύ... γενναιόδωρο και θα προκαλέσει προβλήματα στις τράπεζες.

Το μπλόκο σε μια ρύθμιση που περιμένουν χιλιάδες νοικοκυριά είναι ενδεικτικό της σκληρής στάσης που αναμένεται να κρατήσει και πάλι η τρόικα, παρ' ότι βλέπει ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τα δάνεια.

Επίσης, σύμφωνα με άλλη πληροφορία του antinews αύριο ο Αντώνης Σαμαράς θα ζητήσει τη μείωση του ΦΠΑ στην εστίαση από το 23% στο 13%, ακόμη κι αν αυτή ισχύσει μόνο για την τουριστική περίοδο που έρχεται

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Π3 avatar
    Κώστας Π3 06/03/2013 18:09:49

    Θέλουν παση θυσία οικόπεδο και σπίτι στον ήλιο και τη θάλασσα οι Φράγκοι.
    Και το θέλουν τσάμπα. Ομως ξεχνάνε τί έκανε ο Κολοκοτρώνης όταν δεν μπορούσε να κρατήσει τα χωριά και τα σπαρτά .
    Τό λάφυρο που έβαλαν στο μάτι θα τους γίνει δόκανο που θα τους κλείσει μέσα...

  2. euagelos avatar
    euagelos 06/03/2013 19:29:31

    Ευκαιρία να θέσουμε θέμα εκδίωξής τους. Αλα Ιταλικά.

  3. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 06/03/2013 20:07:29

    Κατά τα λοιπά, "η Ελλάδα κρατάει την τύχη της στα χέρια της"...

  4. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 06/03/2013 21:14:37

    Τι θα πει ο Σαμαράς θα ζητήσει μείωση του ΦΠΑ στην εστίαση ακόμη κι αυτή ισχύσει μόνο για την τουριστική περίοδο που έρχεται;! Τελικά έχουμε κυβέρνηση ή όχι;! Πόσες φορές η τρόικα έχει πει ότι το μείγμα πολιτικής είναι ευθύνη των Ελλήνων; Πόσες φορές το έχει πει ο Σαμαράς; Ας κάνει τη μείωση και ξύδι η τρόικα! Ο Σαμαράς είναι πρωθυπουργός ή όχι;! Αν δεν είναι να λέμε τη θέση αλλιώς, γενικός διευθυντής της μπανανίας former called Greece και να τελειώνουμε! Είναι η ώρα να σταματήσουν γενικά οι μαγκιές προς τον ελληνικό λαό! Αν έχουν αρ..... να τα δείξουν επιτέλους εκεί που πρέπει!

  5. φοινικας avatar
    φοινικας 06/03/2013 22:28:23

    η τροικα μας φταιει χα-χα το ξερο μας το κεφαλι βεβαια φταιει - να πατε εξω απο τα σπιτια των κλεφτων να διαδηλωσετε τους ξερετε τους ψηφιζατε 3ο χρονια καλα κουμασια εισαστε και εσεις , κλεφτες ψηφιζατε για να παιρνετε το μερτικο σας απο τα κλοπιμαια (διορισμους στο δημοσιο κ.τ.λ.) φαγατε-φαγατε σκεφτηκατε ποτε οτι καταδικαζατε τα παιδια σας το μελλον τους, φαγατε τα χρηματα των επομενων δυο γενεων , λυπαμαι τους ανεργους νεους . τους νεους επιστημονες να ψαχνουν εργασια στο εξωτερικο , Ελλαδα που πληγωνεις τα παιδια σου.

    • Κώστας π. avatar
      Κώστας π. @ φοινικας 07/03/2013 01:15:51

      Εσύ δεν θάρθεις μαζί μας έξω απ' τα σπίτια των κλεφτών?

  6. Zame avatar
    Zame 06/03/2013 23:53:52

    Να μας απαντηση τοτε καποιος απο την Τροικα

    ΠΟΙΟΣ ΣΩΦΡΩΝ ΘΑ ΔΑΝΕΙΖΟΤΑΝ
    αν του έλεγαν ..
    η έστω αν υποψιαζότανε.. το τι τον περίμενε ..& τι του έμελε να πάθει..
    πόσο μάλλον αν το "σχεδιάζανε..?

    Ετσι λοιπον
    αφού πρώτα προώθησαν με κάθε τρόπο τον δανεισμό..
    (μέχρι & ντελιβερι δανεικά διαφημίζανε με γνωστο παρουσιαστη της ΤV)
    έρχονται ανερυθρίαστα ..να ζητήσουν και τα ρέστα...

    ..Αντί να ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΟΥΝ οι ΑΥΤΟΥΡΓΟΙ
    για την απρόβλεπτη οικονομική μεταβολή στοιχείων...
    πού εκτός των άλλων..
    (εκτροχιασμό των ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΩΝ οικονομικών & οικογενειακών προγραμματισμών..και όχι μόνον..)
    που οδήγησε & οδηγεί
    (ακόμα & υγιείς κοινωνικές ομάδες)
    εκτός οικονομικής & κοινωνικής δραστηριότητος ..
    Προς ΟΦΕΛΟΣ των ιδίων ..
    άραγε τοτε ποιός να είναι ο ορισμός
    τού ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ
    & μαλιστα ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΟΥ χαρακτήρα..?

    Κραυγαλέα η επιλεκτική -μοχλευμενη-λογική ..
    στο μέγα πρόβλημα "κουρέματος αφου
    συμφωνα με την Λογικότητα των αθανάτων..
    & η Γλώσσα ως Λογική..
    και τα Μαθηματικά ως Γλώσσα

    Το οικονομικό & όχι μόνον έγκλημα ολοένα και περισσότερο γίνετε ΟΡΑΤΟΤΕΡΟ

    Η Αναντιστοιχία εξαθλίωσης που αγγίζει τα όρια ανθρωπιστικής καταστροφής..
    με την ανερυθρίαστη διεκδίκηση ΑΙΣΧΟΚΕΡΔΕΙΑΣ..
    των αυτουργών-τραπεζιτών & ΣIA ως μια κοινοπραξια..
    ΠΡΟΔΙΔΕΤΕ από το ΟΦΕΛΟΣ τους
    που τόσο αριστοτεχνικά "νόμιμα & ηθικά" αν δεν το μεθοδεύσανε..
    τοτε ειναι αναπόφευκτη η ΣΕΙΣΑΧΘΕΙΑ
    πού έρχεται να λειτουργήσει στα πλαίσια του μη χηρον βέλτιστο..
    ακόμα & σε οικονομικά μεγέθη.


    Κραυγαζει το ΜΗ ΦΙΛΙΚΟ περιβαλλον ..

  7. Σ Α Χ avatar
    Σ Α Χ 07/03/2013 01:07:13

    '' η τρόικα απέρριψε το σχέδιο της κυβέρνησης για τα «κόκκινα» δάνεια θεωρώντας ότι είναι πολύ… γενναιόδωρο και θα προκαλέσει προβλήματα στις τράπεζες''.
    Το πρόβλημα που θα δημιουργηθεί στους ανθρώπους δεν προέχει;
    Αυτή η προσβολή, απαιτεί ανάλογη απάντηση. τι; Ούτε και τώρα;

    • Κώστας π. avatar
      Κώστας π. @ Σ Α Χ 07/03/2013 01:21:16

      Η απάντηση απαιτεί ελεύθερους ηγέτες. Οχι προσκυνημένους και με υπογραφή μάλιστα. Μην σου κάνει λοιπόν εντύπωση πως ούτε και τώρα, ούτε ποτέ δεν θα δαγκώσει το υποταγμένο σκυλί το χέρι που το ταίζει και το χαιδεύει...Νόμιζες μήπως οτι δεν είχε καταλάβει? Οτι εκανε λάθος? Οχι.
      Απλά εξ αρχής δικός τους ήτανε...