#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/03/2011 12:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η τρομοκρατία των καθεστωτικών ΜΜΕ στα Blogs δεν θα περάσει




Παλαιότερα, είχαμε σημειώσει εδώ,  ότι μια από τις πρώτες φούσκες που θα σκάσει, εξ αιτίας της οικονομικής κρίσης, θα ήταν αυτή των ΜΜΕ. Ειδικότερα αυτών που ο κόσμος έχει συνηθίσει να αποκαλεί «καθεστωτικά ΜΜΕ».

Τι παρατηρούμε τις τελευταίες ημέρες:

1. Η «ναυαρχίδα» του καθεστωτισμού, το Mega, καταθέτει αγωγή εκατομμυρίων εναντίον ενός Blog! Αυτό είναι εκδήλωση αδυναμίας και αμηχανίας. Εκτός και αν, στο παρασκήνιο, εξελίσσεται κάποιο άλλο παιχνίδι που δεν γνωρίζουμε. Όμως, ό,τι και να συμβαίνει ένα μεγάλο κανάλι, και δίκιο να έχει, δεν εγείρει τέτοιες αξιώσεις, εναντίον ενός blogger. Διαφωνούμε και με το ύφος και με το περιεχόμενο ορισμένων Blogs. Και είναι γνωστό ότι πέσαμε κι εμείς θύματα ανοίκειων επιθέσεων, που συνεχίζονται. Όμως αυτά δεν λύνονται στα δικαστήρια και θα υπερασπιστούμε το δικαίωμα έκφρασης του καθενός. Αυτό είναι δημοκρατία και η τρομοκρατία των καθεστωτικών ΜΜΕ στους Bloggers δεν θα περάσει.

2. Ο Εκδότης μεγάλου Δημοσιογραφικού Οργανισμού, επί  ημέρες, έστελνε από τις στήλες των εφημερίδων του «προειδοποιητικά» μηνύματα, εναντίον ενός εκ των εκδοτών της Εφημερίδας «Πρώτο Θέμα».  Δηλαδή, χρησιμοποιούσε  τα έντυπά του, όχι για να ενημερώσει το κοινό, αλλά για να επιλύσει προσωπικές και επιχειρηματικές τους διαφορές!

3. Το Δελτίο  Ειδήσεων του «Κυρίαρχου των 8» έχει να μεταδοθεί κάποιες ημέρες, επειδή το Κανάλι (που είναι εισηγμένο στο ΧΑΑ) αντιμετωπίζει δυσεπίλυτα οικονομικά προβλήματα και οι εργαζόμενοι παραμένουν απλήρωτοι εδώ και καιρό.

4. Καρεκλοκένταυροι δημοσιογράφοι ορισμένοι από τους οποίους υπήρξαν και συνεργάτες ή σύμβουλοι υπουργών προηγούμενης κυβερνήσεως επιτίθενται συνεχώς εναντίον του Antinews.

Aν συνεχίσω, τα παραδείγματα είναι πολλά. Το δια ταύτα της ιστορίας:

Αν δείτε τις κυριακάτικες κυκλοφορίες των εφημερίδων...

Αν διαβάσετε τους ισολογισμούς των εισηγμένων επιχειρήσεων ΜΜΕ στο χρηματιστήριο...

Αν παρακολουθείτε την πορεία της διαφημιστικής δαπάνης…

Αν τα συνδυάσετε όλα αυτά, θα καταλήξετε στο συμπέρασμα ότι τα καθεστωτικά ΜΜΕ βρίσκονται σε κρίσιμο σταυροδρόμι.

Δεν θα επιβιώσουν όλοι και το γνωρίζουν. Και όσοι επιβιώσουν δεν θα είναι όπως παλιά.

Επιδίδονται, λοιπόν, σε μια  ανελέητη μάχη επιβίωσης για να αυξήσουν το κομμάτι τους από μια μικρή πίττα που  συνεχώς μικραίνει.

Επιπλέον, για πρώτη  φορά,  έχουν να αντιμετωπίσουν και έναν αντίπαλο, με τον οποίο ειλικρινά δεν ξέρουν τι να κάνουν: το διαδίκτυο!

Είναι σε πανικό!

Η πρωτοκαθεδρία τους κινδυνεύει.

Η αξιοπιστία τους αμβισβητείται

Η επιρροή τους εξασθενίζει.

Τα έσοδά τους συρρικνώνονται.

Έχουν μπροστά τους έναν αγώνα επιβίωσης υπό αντίξοεες συνθήκες. Τα κουρασμένα  στρατεύματα τους είναι παρατεταγμένα στην κοιλάδα, όμως, αισθάνονται ότι στα δάση είναι κρυμμένοι οι μουτζαχεντίν του διαδικτύου τους οποίους δεν ξέρουν πώς να αντιμετωπίσουν!

Στοιχηματίζετε ποιος θα κερδίσει;

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 28/03/2011 12:37:01

    ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΟΦΙΜΙΑ !
    ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ !!! (ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Η ΣΥΓΧΩΡΕΜΕΝΗ ΣΑΠΦΩ ΝΟΤΑΡΑ)

  2. dimos avatar
    dimos 28/03/2011 12:40:26

    Με τον Κουρή τι γίνεται ?? Μόνο για τη δραχμή γράφει, αυτά που χρωστά στους εργαζόμενους , ΙΚΑ, εφορία, πότε θα τα πληρώσει ?? Γιατί τον ξεχάσατε ?

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/03/2011 12:42:30

    Αυτο που ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ειναι η σχεση τους με την εξουσια...ακομη..
    Σημερα ο κοσμος ενημερωνεται για προσωπα και πραγματα απο το διαδικτυο.. δεν χρειαζεται πια να διαβαζει εφημεριδες να φτιαχνουν το προφιλ των ΠΑΣΟΚΩΝ !!! αλλα και μερικων δικων μας... ΕΚΕΙ ΕΧΑΣΑΝ οι λαδιαρηδες Πολιτικοι !! μεσει να σπασει το αποστημα του ελεγχου της εκαστωτε εξουσιας απ τα ΜΜΕ. Δυσκολο θα παρει χρονο διοτι ΟΙ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΤΡΕΧΟΥΝ... ΑΝΑΝΕΩΝΟΝΤΑΙ και ΕΠΙΜΗΚΥΝΟΝΤΑΙ !!! θα τις βρει μπροστα του ο Σαμαρας.. κ εκει θα πρεπει να παρει τη μασετα...

    ΠΠ

    • Λάμπρος avatar
      Λάμπρος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/03/2011 14:47:54

      Μερικές εκατοντάδες χιλιάδες είναι ο κόσμος που «ενημερωνεται για προσωπα και πραγματα απο το διαδικτυο.. ».

      Ο πολύς κόσμος ενημερώνεται από την τηλεόραση ―άντε και καμμιά εφημερίδα.

      Και πριν τον Οκτώβρη 2009 άλλωστε ο κόσμος ενημερώνονταν ο ίδιος αριθμός από το διαδίκτυο ―και παρόλα αυτά έδωσε το 10% στον ΓΑΠ.

  4. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 28/03/2011 12:44:14

    Δηλαδή θα πέσει ο κύριος Χρήστος Κώνστας μέσα στον λάκκο, που τόσο καιρό έσκαβε για τους άλλους?

    • Misha avatar
      Misha @ ΙΩΝΑΣ 28/03/2011 13:35:41

      Οι Κώνστες, οι Μπάμπηδες και οι λοιποί της συνωμοταξίας των πτωματοφάγων φαλακροκοράκων έχουν διασφαλισμένη χρηματοδότηση.
      Το ΔΝΤ με το που πάτησε τα βρωμοπόδαρα του στον τόπο μας, έφτιαξε ομάδες προθύμων μέσω της εταιρείας του επικοινωνιολόγου Φλέσσα και έτσι οι παπαγάλοι των τραπεζιτών έχουν και κεντρικό συντονισμό και σημείο αναφοράς, ώστε να «διευκολύνονται»...

  5. anonymos avatar
    anonymos 28/03/2011 12:54:29

    Μια είναι η λύση να δεσμευτούμε ότι θα κλείσουμε τα κανάλια της ντροπής μόλις πάρουμε την εξουσία

    • Tassos avatar
      Tassos @ anonymos 28/03/2011 12:58:02

      Εδώ σε θέλω. Μπορείς? Μιλάμε γι'ανθρώπους που δεν έχουν ψηφίσει ποτέ ΝΔ.

  6. Tassos avatar
    Tassos 28/03/2011 12:57:07

    Το Νο 3...

  7. Pikis avatar
    Pikis 28/03/2011 13:29:23

    Τα ΜΜΕ χτίζουν προφίλ πολιτικών όπως τους συμφέρει. Θυμόμαστε καλά τον καταλληλότερο Καραμανλή και τον μετέπειτα καταλληλότερο Παπανδρέου. Την κατάλληλη στιγμή θα αρχίσουν το πουσάρισμα του Σαμαρά για να τον έχουν μαζί τους. Δεν έχει τέλος η ιστορία. Η μόνη απάντηση είναι η αδιαφορία του κοινού για τα ΜΜΕ. Το πρόβλημα δεν είναι τα ΜΜΕ. Το πρόβλημα είναι η προκλητική στασιμότητα και η ακαταλληλότητα των πολιτικών να δώσουν λύση στα μεγάλα προβλήματα (οικονομικό, μετανάστες). Το παιχνίδι (κατά τη γνώμη μου) είναι χαμένο από χέρι. Είναι πολύ αργά για την Ελλάδα να γίνει "σύγχρονη". Το βλέπουμε καθημερινά. Βασικά μικρά προβλήματα απαιτούν ακόμα το "τηλεφώνημα" του βουλευτή. Η γραφειοκρατία γιγαντώνεται αντί να μειώνεται. Μιλάνε για μείωση του δημοσίου τομέα και βγάζουν νέες θέσεις συμβασιούχων για διοικητικές υπηρεσίες! Όσοι έχουν δουλέψει στο δημόσιο ξέρουν ότι "διοικητική υπηρεσία" σημαίνει κάτσε σε ένα γραφείο πάρε και μια σφραγίδα και βάρα μύγες. Έτσι διαλύθηκε το δημόσιο. Σε κάθε υπηρεσία η αναλογία γραμματέων λυκείου προς ειδικευμένο προσωπικό είναι 10/1!!!
    Αλλά η κυβέρνηση ασχολείται με την "χορηγία" κάτι εκατομμυρίων ευρώ στο μέγαρο μουσικής. Μην μείνουν χωρίς Πουτσίνι οι κοσμικοί...

  8. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 28/03/2011 13:29:37

    Πάρα πολύ καλό άρθρο και πολύ σωστές οι διαπιστώσεις. Η πληροφορία και η ενημέρωση πρέπει να διακινούνται ελεύθερα, χωρίς καμία οικονομική εξάρτηση.

  9. anonymous avatar
    anonymous 28/03/2011 13:55:03

    Χωρίς να συμπαθώ τα καθεστωτικά ΜΜΕ, πως θα μπορούσα άλλωστε, έχω να πω μερικά πράγματα.
    1) Θα συνεχίσουν να υπάρχουν διότι δεν είναι ΜΜΕ αλλά γραφεία τύπου-δημοσίων σχέσεων επιχειρήσεων ή τα πιάνουν για να στραφούν κατά της εθνικής υπόστασης της χώρας και της δομής της κοινωνίας.
    2) Θα συνεχίσουν να υπάρχουν διότι πάντα θα βρίσκουν για πολλούς και διαφόρους λόγους χρηματοδότες κυρίως μέσω μαύρου χρήματος. Αν ο Χ εκδότης πάρει μαύρα για να εκτελέσει ένα συμβόλαιο character assassination ή για να εξυπηρετήσει σε βάρος της χώρας ξένα εθνικά συμφέροντα και πληρώσει με μαύρα το προσωπικό βρίσκεστε μπροστά την εξής κατάσταση: το ΜΜΕ είναι επίσημα ζημιογόνο αλλά ανεπίσημα έχει κέρδος. ΟΙ πάντες είναι πληρωμένοι και περισσεύουν και ρέστα.
    3) Για να κλείσουν πρέπει να ελεγχθεί το μαύρο χρήμα που ρέει προς αυτά και να κοπούν οι κρατικές διαφημίσεις.

    • astral avatar
      astral @ anonymous 28/03/2011 14:52:07

      ++

    • zackii avatar
      zackii @ anonymous 28/03/2011 17:54:33

      Αν θυμάστε με ένα μόνο εξώφυλλο του Έθνους το'89 έπεσε ο ΑΓΠ. Άντε τώρα να τα βάλεις μαζί τους....

  10. ΙΩΑΝΝΗΣ.ΚΑΣΤΟ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ.ΚΑΣΤΟ. 28/03/2011 14:12:15

    ΟΙ ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΝΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΥΠΟΥΡΓΟΙ.ΑΓΩΓΕΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΛΕΓΑΝΕ ΚΛΕΦΤΕΣ!!!.ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΝΕ ΟΙ ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ ΜΕ ΑΓΩΓΕΣ ΚΑΤΑ ΟΣΩΝ ΑΝΤΙΣΤΕΚΩΝΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΑ ΜΜΕ ΟΠΩΣ ΤΟ MEGA.ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΣ ΑΡΑ ΕΧΕΙΣ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟΝ ΖΗΤΑΣ 1 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΑΠΕΚΑΛΕΣΕΣ ΚΑΘΑΣΤΩΤΙΚΟ!!!.ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΕΡΑ.

  11. katalytikos avatar
    katalytikos 28/03/2011 14:17:44

    τα εργολαβικά ΜΜΕ, φοβούνται τον έλεγχο, τις αποκαλύψεις, από ορισμένες ανεξάρτητες φωνές του διαδικτύου (...... μην ξεχνάμε ότι ελέγχουν μεγάλο μέρος του). Ο αγώνας δεν είναι καθόλου εύκολος!

  12. ganasta avatar
    ganasta 28/03/2011 14:21:00

    Είναι γνωστός ο ρόλος κάποιων ΜΜΕ όπως και τα οικονομικά προβλήματα του κλάδου. Όπως και ο σημαντικός ρόλος που παίζουν και κυρίως μπορούν να παίξουν τα blogs. Όλα αυτά όμως θα μπορούσαν να αναδειχτούν κάποια άλλη στιγμή. Για να μην παρεξηγηθούν τα γραφόμενα ως στήριξη στον γνωστό χχχχχχ του διαδικτύου.

    • αντιλαικος avatar
      αντιλαικος @ ganasta 28/03/2011 15:56:41

      ????

  13. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 28/03/2011 14:24:30

    1. Να δημοπρατηθούν άμμεσα οι τηλεοπτικές και ραδιοφωνικές άδειες
    2. Να επιβληθεί αναδρομικά τέλος χρήσης για κάθε έτος λειτουργίας μέχρι τώρα, ανάλογα με το τζίρο.
    3. Να αποκαλυφθεί ποιοί βρίσκονται πίσω από τις offshore
    4. Να μάθουμε επιτέλους ποιοί δημοσιογράφοι κατέχουν και πόσες θέσεις στο δημόσιο.

    • ganasta avatar
      ganasta @ Κώστας Ροδινός 28/03/2011 14:27:43

      Όπως πάντα σωστός Κώστα!

    • astral avatar
      astral @ Κώστας Ροδινός 28/03/2011 14:52:47

      ακριβως ο αλαφουζος για αξιοποιηση δημοσιας περιουσιας δεν μας μιλαει;;;
      Ας αρχισουμε απο το δημοσιο αγαθο των συχνοτητων

    • Καλά τώρα... avatar
      Καλά τώρα... @ Κώστας Ροδινός 28/03/2011 15:47:28

      Να μάθουμε όμως και ποιοί δημοσιογράφοι είναι πίσω από blogs. Γιατί τα συμβόλαια και οι εκβιασμοί πάνε και έρχονται.

    • kiki avatar
      kiki @ Κώστας Ροδινός 28/03/2011 17:38:32

      Ναι κ.Ροδινε,
      ο Σομπολος θα τρεξει να φερει τους καταλογους, και τωρα που ερχονται εκλογες,
      ου ου νατος νατος ο καταλογος.
      ασε μια απο τα ιδια και εκει, εικονα μου εισαι ........

    • kiki avatar
      kiki @ Κώστας Ροδινός 28/03/2011 18:31:16

      @ Ροδινε,
      σας εγραψα ενα σχολιο παρα κατω, για τον Σομπολο προεδρο της ΕΣΗΕΑ ,οπου επιθυμειτε να δωθουν οι λιστες των δημοσιογραφων που δουλευουν σε κρατικα μεσα και γραφεια υπουργειων κλπ.
      Αυτα τα ζηταμε χρονια τωρα αλλα ποτε δεν βγηκαν τα ονοματα , τωρα δε περισσοτερο που εχει και εκλογες τον Μαη , και ολοι αυτοι ειναι ψηφαλακια, και ο προεδρος αρεσκεται της εξουσιας και χωρις να προσφερει ουσιαστικα τιποτα.
      τωρα μολις διαβασα τον θανατο δημοσιογραφου του Εθνους.
      Τι κανει η ΕΣΗΕΑ μονο καλυπτει τα αφεντικα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κώστας Ροδινός 28/03/2011 19:21:10

      +1000000000000000000000000 Κώστα Ροδινέ

    • Y. avatar
      Y. @ Κώστας Ροδινός 29/03/2011 09:40:42

      5. Να εισπραχθούν πάραυτα, όλα τα λιμνάζοντα από εποχής ’90 χρέη

  14. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 28/03/2011 14:24:41

    Οταν ενα πληγωμένο αγρίμι είναι στριμωγμένο,βγάζει νύχια και είναι δύο φορές επικίνδυνο.Ολοι αυτοί και αγρίμια είναι και επικίνδυνοι....

  15. Tonia G avatar
    Tonia G 28/03/2011 14:40:03

    Ακριβώς κ. Ροδινέ.
    Σε αυτά ελπίζουμε, μαζί με την ανεξαρτησία της Δικαιοσύνης και την ενδυνάμωση του θεσμού του Προέδρου της Δημοκρατίας. Για να έχουμε επιτέλους αυτά που οι άλλοι έχουν εδώ και 200 χρόνια...

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/03/2011 15:08:15

    Εχεις απολυτο δικιο !! Τηλοραση.. κ εκει πρεπει να "χτυπησει" το διαδυκτιο.. σιγα σιγα... η δουλεια γινεται στα μπλογκ διοτι δεν μπορει να κρυφτει κανενας κηνσωρ...!! δημοσιογραφος πλεον.

    Εφοσον χασουν την αξιοπιστια τους στην τηλεοραση, τοτε θα φυγουν σε διαδυκτιο και οι ιδιοι με χορηγους τα ιδια αφεντικα ! Εγκυρα και Αποκαλυπτικα!! χαχαχα

    Το ολο ζητημα ειναι η νεολεα φιλε Λαμπρο. Διοτι αυτοι θα βαλουν "χερι" στους γονεις που ειναι ασχετοι με διαδυκτιο... μεσα στην οικογενεια... η προσβαση στους νεους ειναι δεδομενη. θελει πολλη δουλεια και μονο αληθειες.. να τους δινουμε επιχειρηματα οταν πχ ο μπαμπας λεει "ο παπανδρεου ειναι αυτος που μας εσωσε !!"...

    Φακτωρα.. το ζουμι το γνωριζεις.. εγω ανακατευω τη σουπα!

    ΠΠ

  17. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2011 15:32:11

    !!! Τα είπες όλα. Αν ήταν διαφορετική η υφή του πράγματος, θα ζητούσα από το Φάκτορα να το κάνει κεντρική ανάρτηση, όμως τα λεγόμενα είναι δυστυχώς τόσο αληθινά, που δύσκολα γίνονται ανάρτηση...

  18. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 28/03/2011 15:42:12

    Αδέξιε Δεξιέ:

    I love it !!

  19. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 28/03/2011 15:44:12

    Κώστα Ροδινε:

    Give them hell. Thats what they deserve...

  20. km avatar
    km 28/03/2011 15:50:40

    ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΤΑΓΡΑΨΕΣ ΦΙΛΕ.....ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΚΙΟΛΑΣ ΠΟΙΟ ΜΠΛΟΓΚ ΕΙΝΑΙ......ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΙΜΩΤΡΟ......(να το γραφουμε ομως)......

    • Kennan avatar
      Kennan @ km 28/03/2011 16:09:17

      Γιατί φοβάσαι μην του πέσει η αναγνωσιμότητα; Αλλά γι αυτό κάνει λάθος το Antinews που δείχνει μεγαλοθυμία

      • αντιλαικος avatar
        αντιλαικος @ Kennan 28/03/2011 16:50:46

        Μην ξεχναμε οτι το Antinews ειναι η ναυαρχιδα του διαδικτυου!!
        συνεπως εχει και την προσηκουσα μεγαλοθυμια!!

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/03/2011 16:10:55

    Βασικός μέτοχος

  22. Isovitis avatar
    Isovitis 28/03/2011 16:57:50

    Συμφωνώ! Και με την παρατήρηση - ερώτηση:
    Από πότε θεωρείται το συγκεκριμένο "blog" μέλος της οικογένειας των πραγματικών bloggers?
    Γιατί θα πρέπει όλοι οι ανώνυμα αρθρογραφούντες στο διαδίκτυο να υπερασπιστούν κάποιον που με τις τακτικές του, ουσιαστικά, είναι ο χειρότερος εχθρός τους?

    • Orestios avatar
      Orestios @ Isovitis 28/03/2011 19:22:40

      +10000

  23. factorx avatar
    factorx 28/03/2011 17:31:33

    Ο καθένας μπορεί να έχει τις ενστάσεις του και καλά κάνει. Το θέμα όμως τώρα είναι άλλο: Αν κερδίσει το MEGA θα υπάρχει δεδικασμένο για όλους τους μπλογκερς. Δεν μπορούμε να επιτρέψουμε να συμβεί κάτι τέτοιο....

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ factorx 28/03/2011 17:38:05

      Δεν έχω καμιά αμφιβολία οτι θα κάνουν οτι είναι δυνατόν για να κερδίσουν και να δημιουργηθεί δεδικασμένο.

  24. Y. avatar
    Y. 28/03/2011 17:40:58

    Καλά, αυτός ο Χ#Νικολάου δεν παίζεται. Τον άκουγα σήμερα στο σταθμό του. Έλεγε-έλεγε-έλεγε, και δεν έλεγε τίποτα. Πραγματικά, είναι ταλέντο ο άνθρωπος. Γκανιάν!
    (...μέσα σ’ όλα, εκτός από παρουσιαστής στην εκπομπή του, είναι και χορηγός της εφημερίδας του. Αυτοτροφοδοτούμενο σύστημα)

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Y. 28/03/2011 17:54:53

      Θαυμάζω την υπομονή σας αγαπητέ!

  25. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 28/03/2011 18:20:35

    επειδη την κερκοπορτα του μνημονιου την ανοιξαν τα προδοτικα μμε και οι απαραδεκτοι δημοσιογραφοι κυριως των δελτιων ειδησεων και των ενημερωτικων εκπομπων,με την μεθοδο του διαιρε και βασιλευε εναντια σε καθε εργαζομενο και μικροεπιχειρηματια,προτεινω,οπου τους δουμε,να τους χαλαμε το πλανο,την συνεντευξη,την παρουσιαση,με οποιο τροπο.ερχεται στο μυαλο μου η κινηση της γνωστης κυριας,οταν μιλουσε ο σομπολος στην δολοφονια των αστυνομικων.κατι τετοιο,η και κατι αναλογο,με αυτο που εφαγε ο αντιαυτου.

  26. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 28/03/2011 18:29:56

    Η μάχη αυτή θα είναι καταλυτική για την επόμενη μέρα στη δημοσιογραφία, τη διαφάνεια και τέλος για την ίδια τη χώρα.
    Το κατεστημένο των ΜΜΕ θα ρίξει ότι έχει και δεν έχει, για να επιβιώσει και να κρατήσει και τα "άλλα της" κεκτημένα.

  27. zio avatar
    zio 28/03/2011 19:16:18

    γι αυτό πάει και ο Πανάρας το βράδυ στον Πρετεντέρη, για να στήσει μπλόκα!

    δεν θα την χάσω αυτήν την εκπομπή.

    • Y. avatar
      Y. @ zio 29/03/2011 09:44:44

      Τα είπε στον Παναγιώτου του έθνους. ΄Ετσι για να μη ξεχνιόμαστε για το, ποιός είναι ποιός.
      Στην επικοινωνιακή σέντρα όλοι τους

  28. Orestios avatar
    Orestios 28/03/2011 19:22:16

    Συστημικοί είναι και οι δύο.
    Φαινομενική μάχη για να σπλιτάρουν τους μπλόγκερς

    • Αιας Τ. avatar
      Αιας Τ. @ Orestios 28/03/2011 21:03:18

      καμια σχεση!!

  29. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Γκ. avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Γκ. 28/03/2011 19:37:01

    Δεν θα δούμε ποτέ την ΕΛΛΑΔΑ να αναγεννάται από τις στάχτες της αν δεν δούμε πρώτα τις στάχτες των παρασιτικών Μ.Μ.Ε της διαπλοκής.
    Δεν θα μπορέσει ποτέ κανένας ηγέτης να ασκήσει αληθινή εξουσία αν δεν γονατίσουν μπροστά του οι κυρίαρχοι της μεγάλης μπίζνας των οχτώ.
    Η ανεξάρτητη δημοσιογραφία είναι προϋπόθεση για την σωστή λειτουργία της δημοκρατίας η εκδιδόμενη δημοσιογραφία είναι καρκίνωμα που την απειλεί

  30. Ζοραν avatar
    Ζοραν 28/03/2011 19:45:24

    Ρε παιδια ξερει κανεις τι καπνο φουμαρει το parapolitiki.com ; ξερουμε μηπως ιδιοκτητες ή εργαζομενους εκει; Απο τα λιγα που διαβασα εφριξα... Ουτε το μπλογκ του Μεγκα να ηταν....

    • αντιλαικος avatar
      αντιλαικος @ Ζοραν 28/03/2011 21:02:26

      μπλογκ της ντορας!! φιγουραρει η φωτο της φατσα καρτα!!

  31. Τακτική Αναγνώστρια avatar
    Τακτική Αναγνώστρια 28/03/2011 22:33:49

    Φάκτορα, πολύ ευπρεπώς απαντάς στις επιθέσεις. Μπορεί να μας πει η γνωστή συντάκτρια της γνωστής εφημερίδας που επιτίθεται συνεχώς εναντίον σου αν είναι και πόσες δουλειές επί κυβέρνησης Καραμανλή;

  32. Οδυσσέας Αρβανίτης avatar
    Οδυσσέας Αρβανίτης 28/03/2011 22:53:03

    Από θέση αρχής διαφωνώ με τις αγωγές εναντίον δημοσιογράφων και μεταξύ δημοσιογράφων. Ακόμη και όταν δέχθηκα βρώμικες επιθέσεις απέφυγα να κάνω αγωγές καίτοι μπορούσα να βγάλω πολλά λεφτά. Όσοι κινούνται στην δημόσια σφαίρα και έχουν βήμα μπορούν να εκφράζουν τις απόψεις τους να ξιφουλκούν και να απολογούνται ενώπιον του μεγάλου δικαστηρίου της κοινής γνώμης που μας κρίνει όλους και όχι σε πρωτοδικεία με «πιασμένους» ή φοβισμένους και μεροληπτούντες δικαστές.
    Τη βιομηχανία των αγωγών εναντίον των ΜΜΕ και των δημοσιογράφων την άνοιξε το εκσυγχρονιστικό ΠΑΣΟΚ επί του κ. Χρήστου Πρωτόπαπα και έγινε πραγματική μάστιγα επί των ημερών του κ. Θεόδωρου Ρουσόπουλου που εμμέσως πλην σαφώς και από το briefing παρότρυνε τους πολιτικούς να στρέφονται εναντίον ΜΜΕ όταν δεν τους άρεσε η κριτική τους. Η ζημιά που έχει επιφέρει στην ενημέρωση είναι τεράστια και μη αναστρέψιμη. Κάθε δημοσιογράφος πριν γράψει κάτι αιχμηρό ή δύσκολα αποδείξιμο ακόμη κι αν είναι αλήθεια στήνει στο μυαλό του μία δίκη. Τότε όμως δεν έχουμε δημοσιογραφία αλλά προδικαστική διαδικασία. Η δε δικαστική εξουσία τάχθηκε βεβαίως με το μέρος των πολιτικών που την διορίζει.
    Φυσικά και η κριτική έχει όρια και δεν πρέπει να γίνεται κακοήθεια. Το αν το Fimotro ξεπέρασε τα όρια είναι ένα ερώτημα. Κατά την άποψή μου η κριτική του στο Mega είναι βάσιμη και αυτό δημιουργεί πρόβλημα στους δημοσιογράφους του καναλιού. Οι χαρακτηρισμοί του όμως είναι ένα άλλο θέμα και εκεί χωρά συζήτηση. Επαναλαμβάνω ότι κατά την άποψή μου δεν θα έπρεπε οι δημοσιογράφοι να στραφούν εναντίον του με αγωγές.
    Το επίμαχο όμως είναι τι θα κάνει τώρα το Fimotro; Θα συμβιβαστεί και θα σταματήσει την κριτική δικαιώνοντας την πολεμική του αντιπάλου; Θα τα βρει παρασκηνιακά μαζί τους;
    Πρόκειται σαφώς για ολοκληρωτικό πόλεμο του Mega Chanell εναντίον ενός από τα πιο γνωστά blog που αποσκοπεί στο να το εξοντώσει ή να το αναγκάσει να συμβιβαστεί πλήρως με τους όρους του. Για να δούμε πως θα αντιδράσουν οι αναγνώστες της μπλογκόσφαιρας και οι χρήστες του διαδικτύου, αν αποδοκιμάσουν το κανάλι και αν θα το χτυπήσουν εκεί που πονά: κλείνοντάς την τηλεόραση ή γυρίζοντας στους ανταγωνιστές του.

  33. Σκεπτόμενος avatar
    Σκεπτόμενος 30/03/2011 22:11:31

    Ας βάλουμε όλοι ένα χεράκι ρε παιδιά να τους βοηθήσουμε να κλείσουν μια ώρα γρηγορότερα, δεν τους λυπάστε ταλαιπωρούνται , βασανίζονται, αιμορραγούν , ας τους απαλλάξουμε από τον βασανισμό της σταγόνας. Επιτέλους δείξτε έλεος !!!!!