#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/09/2012 13:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η τουρκική «διπλωματία» των πνιγμένων λαθρομεταναστών



Τα πράγματα φαίνεται ότι είναι πολύ σοβαρά στην απέναντι πλευρά του Αιγαίου. Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, απέναντι από μεγάλα ελληνικά νησιά, σε πόλεις των τουρκικών παραλίων, η Άγκυρα προωθεί και συγκεντρώνει πολύ μεγάλο αριθμό προσφύγων, ως επί το πλείστον Σύρων, οι οποίοι θέλουν να περάσουν στην Ευρώπη.

Νέες, μεγάλες μεταναστευτικές πιέσεις, ως όλα δείχνουν, θα δεχτεί η Ελλάδα, εξαιτίας της αιματηρής αντιπαράθεσης στη Συρία. Χιλιάδες πρόσφυγες, οι οποίοι μέχρι πρότινος συγκεντρώνονταν σε προσφυγικούς καταυλισμούς εντός της Τουρκίας, στα σύνορα με τη Συρία, προωθούνται τώρα στα παράλια της γείτονος με τα ελληνικά νησιά (Σάμος, κ.ο.κ.). Πρόκειται για τα γνωστά περάσματα που χρησιμοποιούν τα τουρκικά δουλεμπορικά κυκλώματα, ουσιαστικά «πολυεθνικές Ανώνυμες Εταιρείες», με τις πλάτες και την ανοικτή συχνά στήριξη της Αγκυρας και σημαντικής μερίδας του κρατικού μηχανισμού της. Με δεδομένο μάλιστα, ότι σε μεγάλο βαθμό έχουν «κλείσει» τα χερσαία ελληνοτουρκικά σύνορα στον Εβρο, τώρα επιχειρείται να ξαναχρησιμοποιηθούν τα περάσματα από τα ελληνικά νησιά. Οσο τουλάχιστον είναι καλός ο καιρός.

Σε διπλωματικούς κύκλους υπάρχει η εντονότατη υποψία ότι επίτηδες οι τουρκικές αρχές έκαναν τα στραβά μάτια, και άφησαν πρόσφατα μετανάστες να προσπαθήσουν να περάσουν σε ελληνικά νησιά, με αποτέλεσμα να πνιγούν σχεδόν εξήντα άτομα. Η Τουρκία, στην προκειμένη, μέσων των ΜΜΕ, προέβαλε ιδιαιτέρως αυτές τις εικόνες. Κατά τους ίδιους κύκλους, υπάρχει απόλυτη βεβαιότητα ότι η Τουρκία εκμεταλλεύεται το γεγονός στους ευρωπαϊκούς και διεθνείς Οργανισμούς για να αποποιηθεί πάσης ευθύνης για τους μετανάστες που θα επιχειρήσουν να περάσουν μαζικά στην Ελλάδα.

Είναι φυσικόν βέβαια, η Τουρκία να μην θέλει να κρατήσει τους μετανάστες, και να τους «σπρώξει» προς την Ελλάδα. Αυτή την τακτική άλλωστε, ακολουθεί συστηματικά. Μάλιστα, περίπου προ πενταετίας, όταν και πάλι είχαν πνιγεί δεκάδες μετανάστες ανάμεσα σε ελληνικά νησιά και στα παράλιά της, είχε οργανώσει μεγάλη προπαγανδιστική εκστρατεία για να δυσφημίσει την Ελλάδα. Τότε, ούτε λίγο ούτε πολύ, είχε επιρρίψει την ευθύνη για τους πνιγμούς στη χώρα μας και στο Λιμενικό. Είχε οργανώσει δε, κατά τέτοιο τρόπο το «σκηνικό», ώστε από ελικόπτερο του στρατού της, είχε τραβήξει βίντεο με το σκάφος του ελληνικού Λιμενικού, το οποίο, λίγο προτού μπεί το πλοιάριο με τους μετανάστες στα ελληνικά χωρικά ύδατα, το απέτρεψε. Λίγο μετά, το ίδιο πλοιάριο βρέθηκε πολύ κοντά στα παράλια της Τουρκίας αναποδογυρισμένο και δίπλα του επέπλεαν πτώματα μεταναστών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/09/2012 13:46:48

    Η φύλαξη των συνόρων από εισβολείς είναι η απόλυτη προτεραιότητα. Εντωμεταξύ, είναι απόλυτα βέβαιο ότι όλοι οι Σύριοι που η Τουρκία ετοιμάζεται να μας ξαποστείλει είναι μουσουλμάνοι.

  2. Ha dybbuk avatar
    Ha dybbuk 19/09/2012 14:11:11

    'Οι Τουρκοι ειναι αδελφια μας' ειπε ο Ελευθεριος Βενιζελος στην Εθνοσυνελευση.

    επομενως ανοιξτε τα συνορα

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Ha dybbuk 19/09/2012 17:29:59

      Καλός @@@@@@ς και αυτός! Ήμαρτον !

  3. TARAMAS avatar
    TARAMAS 19/09/2012 14:22:12

    Πάση θυσία αποτροπή της εισβολής. Και με σφαίρες αν χρειαστεί.

    • nikolas avatar
      nikolas @ TARAMAS 19/09/2012 18:58:31

      Φύλαξε την τελευταία για τον εαυτό σου. Ήμαρτον!

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ nikolas 19/09/2012 19:18:37

        Το «ήμαρτον» δεν είναι επιχείρημα, συριζαίε.

        • nikolas avatar
          nikolas @ ΚΜ 19/09/2012 20:50:18

          Δηλαδή όποιος δε θέλει μέτρα με σφαίρες είναι παλαιός πασόκος νεόκοπος συριζαίος; Να χαρώ εγώ λογική σκέψη εύγε!!!

  4. man8os avatar
    man8os 19/09/2012 14:52:09

    Τι? Θα γεμισουμε ακομη 200,000 προσφυγες?
    Ουτε ενας να μην περασει σε Ελληνικο εδαφος. Εαν περασει ενας εγινε η αρχη για να περασουν ολοι.

    Δεν πρεπει να συμβει με καθε τροπο

  5. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 19/09/2012 15:27:05

    Η μόνη λύση είναι να τους κάνουμε τη ζωή τόσο δύσκολη ,που να αποφασίσουν να τα μαζέψουν και να φύγουν μέσω Βουλγαρίας ,Σκοπίων και Αλβανίας- μιά και για Ιταλία δεν γίνεται.

    Αυτός που ήρθε λαθραίος απο τα βουνα του Αφγανιστάν ,δεν έχει πρόβλημα να ...περπατήσει λίγο μέχρι την Αυστρία ή την Ουγγαρία!

    Και όταν διαμαρτύρονται οι Βόρειοι γείτονες ,να τους πουλάμε το ίδιο παραμύθι που μας πουλάει εμάς ή Τουρκία (ή που μας πουλούσαν αυτοί ,όταν ήρθε το πρώτο κύμα Βαλκάνιων λαθρομεταναστών). "Κάνουμε ότι μπρορούμε για να τους σταματήσουμε!"

    Αυτό θέλει αποφασιστικότητα ,ακόμα και σκληρότητα, και ,ναι ,ακόμα και να κάνουμε τα στραβά μάτια στην Χ.Α. Και βέβαια ,να κάνουμε ομοίως τα στραβά μάτια στα κυκλώματα δουλεμπόρων που σίγουρα θα προκύψουν για να προωθούνε τους λάθρο ΑΠΟ την Ελλάδα προς Ευρώπη.

  6. Carl Sagan avatar
    Carl Sagan 19/09/2012 15:41:00

    Να μην επιτραπεί η είσοδος σε κανέναν. Εκτός αν πρόκειται επιβεβαιωμένα για Σύριους χριστιανούς, με κοίταγμα στα δόντια αν χρειαστεί να εξακριβωθεί, και μόνο αν για κάθε χριστιανό Σύριο που μπαίνει απελαύνονται ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ τρεις λαθραίοι μουσουλμάνοι.

    • DD avatar
      DD @ Carl Sagan 19/09/2012 15:46:04

      Αλλού πρέπει να κοιτάξεις στους άντρες, πάντως όχι στα δόντια...

  7. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 19/09/2012 15:57:11

    Να βγει επίσημα η Ελληνική Πολιτεία και να ανακοινώσει την παροχή πολιτικού ασύλου σε όσους Ελληνοορθόδοξους της Συρίας διώκονται από τους ταλιμπάν της συριακής "άνοιξης". Και μόνον.
    Και να έρθουν οι άνθρωποι αξιοπρεπώς να τους συνδράμουμε μέσα στη φτώχεια μας, όπως ξέρουμε εμείς οι Έλληνες να κάνουμε πάντα!

    • kitsos avatar
      kitsos @ Β.Κ.Σ. 19/09/2012 16:17:59

      Ξερεις ποσοι θα δηλωσουν χριστιανοι? ουκ εστιν αριθμος.

      • Β.Κ.Σ. avatar
        Β.Κ.Σ. @ kitsos 19/09/2012 16:38:31

        έχουν ταυτότητα. η Συρία είναι οργανωμένο κοσμικό κράτος.

  8. κανενας avatar
    κανενας 19/09/2012 16:25:27

    τα υπολοιπα στο ψυχαναλυτη σας...τωρα θ'αρχισουμε να δολοφονουμε προσφυγες δηλαδη? ελεος...τι ανθρωπαρια ειστε εσεις θεε μου

    • Carl Sagan avatar
      Carl Sagan @ κανενας 19/09/2012 18:50:02

      Η εποχή της χλιδάτης φιλανθρωπίας τελείωσε. Όχι γιατί θέλαμε να τελειώσει, αλλά γιατί στέρεψαν τα δανεικά λεφτά με τα οποία την χρηματοδοτούσαμε. Στο εξής θα την τροφοδοτούμε με τον ιδρώτα και το αίμα μας, και πρέπει να θέσουμε προτεραιότητες γιατί δεν φτάνει για όλους. Για την ακρίβεια δε φτάνει ούτε για μας τους ίδιους, που οσονούπω δε θα έχουμε μαντήλι να κλάψουμε.

  9. nikolas avatar
    nikolas 19/09/2012 18:56:32

    Ας έρθουν έγγραφα σε όλους και πεσκέσι στους φίλους μας τους Ευρωπαίους. Γιατί όλα να τα τραβάμε μόνοι μας; Και άνθρωποι που δολοφονούνται θα σωθούν και οι εταίροι μας θα πάρουν μια γεύση για να αποφασίσουν να δράσουν!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ nikolas 19/09/2012 19:17:30

      Έλεος πια με το συριζαϊκό σπαμ. Δεν έχουμε καμιά υποχρέωση να διευκολύνουμε τους λαθρομετανάστες σε τίποτα ούτε να τους ανταμείψουμε που κακοποιούνε την εθνική μας κυριαρχία. Τα «έγγραφα» που λες, λέγονται διαβατήρια και τα κράτη τα δίνουν στους πολίτες τους, όχι στον πάσα ένα - και αυτό μας έλειπε να πάρουν και υπηκοότητα.

      Άν τους διευκολύνουμε με οιονδήποτε τρόπο να πάνε αλλού (αφήνοντας κατά μέρος το γεγονός ότι πολλοί προτιμούν εδώ γιατί πού αλλού θα βρουν τέτοια παιδική χαρά ανομίας) τότε:
      1) Ενθαρρύνουμε κι άλλους μελλοντικούς λάθρομετανάστες να έρθουν στην Ελλάδα.
      2) Δημιουργούμε (αχρείαστα εντελώς) επιπλέον προβλήματα στις σχέσεις μας με τις άλλες χώρες της ΕΕ (σε άσχημη χρονική συγκυρία).
      3) Την άλλη μέρα, όλα τα ελληνικά διαβατήρια (και το δικό σου και το δικό μου μαζί) τρώνε πόρτα παντού.

      Όχι λοιπόν. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να μαθευτεί και στο τελευταίο χωριό του Πακιστάν ότι «έτσι και μπεις στην Ελλάδα, ξέχνα κάθε ελπίδα να πας από εκεί σε άλλη χώρα της ΕΕ».

      • nikolas avatar
        nikolas @ ΚΜ 19/09/2012 20:58:32

        Ναι δημιουργούμε προβλήματα στους αλληλέγγιους εταίρους μας που απο το 92 που είμαστε μπάτε σκύλοι αλέστε και το αυτάκι της Τουρκίας τράβηξαν και δυνάμεις στείλαν να μας συνδράμουν και τα κονδύλια που έπρεπε να δώσουν έδωσαν!
        Κάνε καμια βόλτα σε Πάτρα Ηγουμενίτσα να δείς πόσο βολεμένοι είναι στη χώρα μας και ούτε που το σκέφτονται να φύγουν. Αλλά αμα είσαι από κανένα χλιδάτο προάστιο δε τα ξέρεις αυτά. Κάνε το πρόβλημα σου πρόβλημα των άλλων άμα έχεις βέβαια τα @@, μπάς και καταλάβουν οτι είσαι ισότιμο μέλος της ένωσης και στα προνόμια όχι στις υποχρεώσεις.
        Ξύπνα ρε φίλε και δες οτι είμαστε μόνοι μας ως έθνος ανάδελφο,ξύπνα.

        • Carl Sagan avatar
          Carl Sagan @ nikolas 19/09/2012 21:26:28

          Νικόλα το να πετάς τα σκουπίδια σου στην αυλή του γείτονα είναι ένας σίγουρος τρόπος να χαλάσεις τις σχέσεις σου με το γείτονα. Όταν μάλιστα ο συγκεκριμένος γείτονας είναι ο μόνος εν δυνάμει σύμμαχός σου από όλους τους γείτονες που τυχαίνει να έχεις, τότε πληρούνται οι προϋποθέσεις της βλακείας που έχω αναφέρει και προηγούμενα: βλάκας είναι αυτός που βλάπτει τους άλλους βλάπτοντας ταυτόχρονα και τον εαυτό του. Όσο για τα περί ανάδελφου έθνους, υπάρχει κανένα έθνος που να μην είναι; Και οι Κινέζοι ανάδελφοι είναι, 1.344.130.000 μοναχικοί άνθρωποι.

          • nikolas avatar
            nikolas @ Carl Sagan 20/09/2012 18:45:20

            Αγαπητέ Carl Sagan έχεις κάνει συμφωνία να διαχειρίζεσαι τα " σκουπίδα " ( δεν συμφωνώ γιατί είναι ανθρώπινες ψυχές ) με τον γείτονα και έχεις υπογράψει κιόλας. Αλλά στην πράξη όλα τα κάνεις μόνος σου ο γείτονας κοιτά απο μακρυά και ρυπαίνει όσο μπορεί ( τα συμβόλαια για τα πετρέλαια στην Αφρική τα έχουν Άγγλοι Γάλλοι Αμερικάνοι οποιοσδήποτε και αν κυβερνά εκεί και μη μου πείς οτι όσα γίνονται δε γίνονται για το χρήμα). Για εμάς ούτε κοκαλάκι να γλείψουμε και δεχόμαστε μόνο και όλες τις συνέπειες. Άλλο ανάδελφο έθνος 15 εκατομμυρίων ( μαζί με τους ομογενείς ) στο μάτι του κυκλώνα και στο σταυροδρόμι τριών ηπείρων και άλλο ανάδελφο έθνος 1,5 δις δε συμφωνείς;;;;

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ nikolas 19/09/2012 21:27:50

          Όταν γράφω «προβλήματα στις σχέσεις μας με τις άλλες χώρες της ΕΕ» εννοώ ότι δημιουργούμε ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ πρόβλημα, ευφυέστατε! Νομίζεις ότι με πήρε ο πόνος για τους ευρωπαίους; Όσο για τη βόλτα στην Ηγουμενίτσα, μάλλον εσύ είσαι Αθηνέζος μαθητής λυκείου (εικάζω, από τον τρόπο που γράφεις) από χλιδάτο προάστιο. Κάνε προσεχώς τη βόλτα σου βράδυ στο λιμάνι της Πάτρας να ησυχάσουμε μια και καλή από σένα και την κασέτα σου.

          Σε ένα όμως έχεις δίκιο. Το πρόβλημα που μου δημιουργείς, πρέπει να το κάνω πρόβλημα δικό σου!

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ ΚΜ 19/09/2012 21:33:33

            Όταν λέω «εσύ», πάρτο καί προσωπικά αλλά και γενικότερα: εννοώ ο αριστερούλης/λαθροαβανταδόρος/ πολυπολιτισμικούλης/κανίβαλος «αντιφά»/ΜΚΟτζής/κουκουλοφλώρος κλπ κλπ. Πρέπει να τα λουστείς εσύ ο ίδιος, να σου επιμερίσω κόστος.

          • Μικρασιάτης avatar
            Μικρασιάτης @ ΚΜ 20/09/2012 00:18:00

            +++++++++++++++ 1.000.000

          • nikolas avatar
            nikolas @ ΚΜ 20/09/2012 19:55:07

            Αποδέχομαι τη διάψευσή του όπως και τον φανατισμό και τον σκοταδισμό σου. Ανέμενε του φίλους μας. Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας οι Γερμανοί θέλουν το καλό μας!!! Έστι εξηγούνται όλα. Απορία ουδεμία .....

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ nikolas 20/09/2012 20:05:25

            Χα χα, έχεις χάσει τη μπάλα! Εκτός από ύβρεις και συκοφαντίες σου βρίσκεται τίποτα άλλο;

          • nikolas avatar
            nikolas @ ΚΜ 21/09/2012 17:28:44

            Όπως προείπα ουδεμία απορία είσαι πλήρως κατανοητός.Σε παρακαλώ έχε το τελευταίο λόγο εάν αυτό σε φέρνει σε ψυχική ισορροπία!

  10. TIMAIOS avatar
    TIMAIOS 19/09/2012 20:33:37

    Μα τι πρεπει να γινει για να κινηθουν οι φωστηρες του ΥΠΕΞ και να καταγγειλουν την Τουρκια στην ΕΕ και στους λοιπους οργανισμους? Γιατι τελικα η περίφημη θεωρία μηδενικών προβλημάτων του Νταβούτογλου αφορα μονο το εσωτερικο της χωρας του... Και οσον αφορα τους πονοψυχους ανθρωπιστες ας μου επιτραπει να αντιγραψω κατι απο το εσωδυλο της Πορνογραφιας του Χατζιδακι " Οσοι δεν μπορουν να αγαπησουν τον πλαινο τους επιδιωκουν ν' αγαπησουνε τον κοσμο"...

  11. Λάζαρος avatar
    Λάζαρος 20/09/2012 15:42:06

    γιατί είχε κανείς αμφιβολία πως το άνοιγμα των συνόρων της τουρκίας δεν ήταν σχέδιο του τουρκικού κράτους?