#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2010 11:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η τουρκική Ζαμάν αποκαλύπτει την αλήθεια για την επίσκεψη



Την ώρα που ο Σουλτάνος Ερντογάν φτάνει στην Αθηνά κομίζοντας δώρα όπως η Χάλκη ή την … πρόθεση της Άγκυρας να βάλει στο τραπέζι τη μείωση των εξοπλισμών από κοινού με την Ελλάδα, μια είδηση από τουρκική εφημερίδα βάζει τα πράγματα στη θέση τους. Σύμφωνα, λοιπόν, με την φιλοκυβερνητική εφημερίδα Ζαμάν που κυκλοφορεί σήμερα, η τουρκική κυβέρνηση αποφάσισε να προχωρήσει σε μια μεγάλη συμφωνία αγοράς 145 επιθετικών ελικοπτέρων, αξίας πολλών δισ. ευρώ. Πρόκειται για ένα εξοπλιστικό πρόγραμμα το οποίο είναι παγωμένο εδώ και χρόνια λόγω της οικονομικής κρίσης που έπληξε τα προηγούμενα χρόνια τη γείτονα χώρα.

Τώρα όμως που οι Τούρκοι αισθάνονται ισχυροί οικονομικά αποφάσισαν να εξοπλιστούν με ότι καλύτερο υπάρχει.

Την ίδια στιγμή τα δικά μας Απάτσι σκουριάζουν στις αποθήκες μέχρι να αποφασίσουν να τα βγάλουν στον ήλιο, λόγω έλλειψης ανταλλακτικών. Για να μην πούμε για τα υποβρύχια που γέρνουν, τα μαχητικά αεροσκάφη που έχουν παλιώσει κι άλλα τέτοια.

Το συμπέρασμα είναι ότι ο Ερντογάν και η τουρκική διπλωματία παίζουν διπλό παιχνίδι έχοντας απέναντί τους μια χώρα σπαρασσόμενη από οικονομικά προβλήματα και αδύναμη να ακολουθήσει τους Τούρκους σε οποιαδήποτε αγορά όπλων.

Βεβαίως είναι προτιμότερο το βούτυρο από τα κανόνια, αυτό κανείς δεν το αμφισβητεί.

Αλλά μήπως η αμοιβαία μείωση των εξοπλισμών πρέπει να είναι κυρίαρχος κανόνας, βασική προϋπόθεση προκειμένου να επιτρέψει η Ελλάδα την ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ;

Γιατί αλλιώς οι Τούρκοι θα γίνονται «θηρία» κι εμείς πρόβατα χωρίς όπλα και χωρίς φωνή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lewnidas avatar
    Lewnidas 14/05/2010 11:42:08

    αναφερεσαι στα Τ-129 ειναι γνωστο εδω και χρονια το προγραμμα και προσφατα τους επεσε ενα προτοτυπο. μαλλων αναφερεται στα μεταφορικα που προτειθονται να παρουν και εσκασε σχετικα προσφατα. οι τουρκοι εξοπλιζονται εμεις βαυκαλιζομαστε

    • AUD avatar
      AUD @ Lewnidas 14/05/2010 11:52:56

      ας πάμε μια βόλτα στην Τουρκία και συγκεκριμένα στην ενδοχώρα της... αλήθεια, μπορούν οι τρώγλες, οι φτωχογειτονιές, οι ανυπεράσπιστοι άνθρωποι που ζουν σε καταστάσεις «σπηλιών» να αντέξουν τόσα δις σε εξοπλισμούς???? για πόσο βλάκες μας παιρνάνε οι γείτονες μας????

      • Σαος avatar
        Σαος @ AUD 14/05/2010 12:01:25

        Εδώ εμείς ανεχόμαστε τόσα χρόνια πάσης φύσεως λαμόγια και δεν θα μπορέσει ο φτωχός, αμόρφωτος και θεοσεβούμενος τούρκος πολίτης;;;

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ AUD 14/05/2010 13:02:11

        Όχι μόνο στην ενδοχώρα.

        Την επόμενη φορά που θα πάτε στην Κωσνταντινούπολη, κάντε τη διαδρομή αεροδρόμιο-πόλη όχι από τον παραλιακό δρόμο - βιτρίνα, αλλά από τον μεσόγειο αυτοκινητόδρομο. Επί 20 χλμ θα βλέπετε αριστερά και δεξιά τούβλινες τρώγλες με τσίγκινες οροφές που κάνουν τις φαβέλες τής Βραζιλίας να φαντάζουν πολυτελείς συνοικίες.

        Επίσης, σε όλες τις λαϊκές γειτονιές προσέξτε τα ειδικά κρατικά πρατήρια άρτου που πουλάνε "ψωμί του λαού" ("halk ekmegi") σε χαμηλές τιμές.

        Ψωμί να φάνε δεν έχουν, κυριολεκτικά, κι ονειρεύονται νεοοθωμανισμούς.

  2. GreenHorses avatar
    GreenHorses 14/05/2010 12:01:17

    Δεν νομίζω ότι είναι το σημαντικότερο αυτό ούτε και τελικά πιθανόν να αγοράσουν 145 ελικόπτερα.

    Από εκεί και πέρα το μεγάλο θέμα είναι τα 100 F-35 που έχει εξαγγείλει η Τουρκία δηλαδή και κανένα εξοπλιστικό άλλο να μην υλοποιηθεί από εδώ και πέρα, τα μαχητικά αυτά αξίας 10δισ. $ φτάνουν για να ανατρέψουν κάθε ισορροπία.

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ GreenHorses 14/05/2010 13:23:59

      αν μεινουμε ετσι σιγουρα. παντως ειναι οπλικο συστημα που αντιμετωπιζεται ευκολα, ειναι πανακριβο τοσο στην αγορα οσο και στην χρηση

  3. giojas h avatar
    giojas h 14/05/2010 12:25:41

    αφηστε να οπλιζονται οι ανθρωποι ρε παιδια τι κακοι που ειστε... θελουν να δουν πως θα τους τα γκρεμισουμε συντομα.

    ασχετο
    καποιο ομορφο πρωινο θα ξυπνησουμε και θα θα βλεπουμε εκτακτο στις ειδησεις την εισβολη των τουρκων στην ελλαδα. οσο και αν καπιοι γελανε μ αυτα ειναι πλεον τοσο πιθανο να συμβει οσο δεν φανταζομασται.

    και να κανω μια ρητορικη ερωτηση: ποιος πιστευει οτι η τουρκια δεν θα εκμεταλευτει στο επακρο την τωρινη αδυναμια της ελλαδας;

    • lmn13 avatar
      lmn13 @ giojas h 14/05/2010 16:27:58

      Εγώ το πιστευω επειδή η Τουρκία θα ξεπεράσει τα όρια. Και όσο χαλαρώνουμε, βοήθειά μας.

  4. GALA avatar
    GALA 14/05/2010 12:40:50

    ΦΥΛΑΚΗ ΚΑΙ ΕΞΟΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΧΩΜΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΛΛΑΔΑ!

  5. Dimi avatar
    Dimi 14/05/2010 12:53:44

    “O Λαός Δεν Ξεχνά! Τους Προδότες τους Κρεμά!» - Βουλή 10 Μαρτιου 2010 http://bit.ly/bHAHl2

  6. otiprepei avatar
    otiprepei 14/05/2010 13:16:37

    Οι Τούρκοι έρχονται να φάνε απο εδω για να απεγκλωβίσουν τα εξοπλιστικά τους προγράμματα απο τη λήθη κι εμείς λέμε στο κόσμο οτι έρχωνται για μειώσεις εξοπλισμών.

  7. salmonellas avatar
    salmonellas 14/05/2010 13:30:48

    Ακαιρη η επισκεψη Ερντογαν. Ειναι σαν να πλακωσε στο σπιτι η πεθερα την ωρα που η νυφη ειναι με τα ρολευ στα μαλλια και της κανουν.. αποτριχωση. Αστοχια, η κακεντρεχεια?

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ salmonellas 14/05/2010 16:25:50

      Διορατικοτητα θα ελεγα γιατι για την κακεντρεχεια των Τουρκων ουδεις νοημων αμφιβαλλει.

  8. σάλπιγξ avatar
    σάλπιγξ 14/05/2010 13:40:42

    Η παγκόσμια δικτατορία θα ξεκινά με την πολιτιστική υφαρπαγή της Ελλάδας.
    Η παγκόσμια δικτατορία πρώτα σκλαβώνει μυαλά μετά ψυχές και μετά τις ελευθερίες.
    Ο δυσανάλογα μεγάλος ιδεολογικός στρατός κατοχής που λυμαίνεται αυτό το τόπο, 10 είναι μόνο τα ιδιωτικά κανάλια πανελλαδικής εμβέλειας, όπου κανένα δεν εκφράζει αυτό που νιώθει ο μέσος Έλληνας για την ιδεολογική τόσα χρόνια και σε λίγο φυσική κατοχή της χώρας του. Σε αυτά άλλα 6 κρατικά αναλογικά και ψηφιακά που διαγωνίζονται σε δωσιλογισμό τα ιδιωτικά.
    Στρατός δημοσιογράφων, και ψευτο ενημερωτών, χιλιάδες εκπομπές και τηλεώρες και ενα θηριώδες σύστημα παραγωγής αποβλάκωσης, αφελληνισμού και προπαγάνδας.
    10άδες εφημερίδες που παίζουν κρυφτό με την αλήθεια, το ψέμα και τη προπαγάνδα ενω στο τέλος του μήνα πηγαίνουν ταμείο σαν απόδειξη έχοντας στο τεφτέρι την συνειδησιακή ζημία που προκάλεσαν για να λάβουν το αντίτιμο των 30 αργυρίων που τους αναλογεί για τις υπηρεσίες τους.
    Ενα απίστευτα ογκώδες σύστημα που θα ήταν αφελές να πιστέψει κάποιος οτι επιβιώνει μόνο απο το αίμα που πίνει απο αυτό το τόπο. Οτι δεν έχει προσχεδιαστεί, με ορίζοντα χρόνου πάνω απο μια δεκαετία τουλάχιστον για το πως θα βαδίσει δίπλα σε άλλες ενέργειες που στόχο δεν έχουν μόνο τη κακόμοιρη Ελλαδίτσα αλλά τον πλανήτη ολόκληρο.
    Δεν είσαστε αδύναμοι Έλληνες, απλά αυτοί είναι άρα πολλοί και ο νου σας δεν θα χώραγε το μέγεθος της προδοσίας που συντελείτε εναντίων ολοκλήρου του ανθρωπίνου γένους.

    Η αντίσταση δεν πρέπει και δεν θα είναι μόνον πανελλήνια αλλά πανανθρώπινη.
    Το λίκνο του Δυτικού πολιτισμού ΟΧΙ ΤΥΧΑΙΑ 2.500 έτη μετά τα γεγονότα της πανελλήνιας αντίστασης που κατέληξαν νικηφόρα προς όφελος των Ελλήνων και του ανθρωπίνου πολιτισμού με τη μάχη του Μαραθώνα, απειλήται με ολοκληρωτική εξαφάνιση σε βάθος χρόνου και η οριστική σφραγίδα μπαίνει αυτή τη χρονιά που διανύουμε και έχει άμεση σχέση με τον τόπο μας συνέλληνες. Το ενεργούμενο της Νέας Τάξης, που στηρίχτηκε με νύχια και με δόντια απο το παγκόσμιο παραπολτικό κατεστημένο έστω στη σημερινή του εκμοντερνισμένη μορφή εδω σχεδόν και μια εκατονταετία, το νεο οθωμανικό Κράτος της Τουρκίας δεν είναι παρά ένας κρίκος στην αλυσίδα που θα πνίξει την ανθρώπινη ελευθερία, την ανεξιθρησκεία, και το δικαίωμα στην ελευθερία της βούλησης όλων των ανθρώπων του πλανήτη.

    Η ολοκληρωτική συκοφάντηση των πανελληνίων, πανανθρώπινων ιδεών, η διαφθορά των αρχετύπων του παγκοσμίου ανθρωπίνου πολιτισμοί, η κατακρήμνιση των ηθικών βάσεων της ανθρώπινης κοινωνίας θα αρχίσει μαζικά απο τα ενεργούμενα της Νέας Τάξης μόλις έχει διασφαλιστεί η απόλυτη υποδούλωση αυτού του μικρού και ταλαίπωρου λαού, που είναι το πρώτο ενεργό αντιστάθμισμα και εμπόδιο στην λάσπη και τον οχετό που θα ξεχυθεί εναντίων της κληρονομιάς και του έργου των αρχαίων Ελλήνων προγόνων τους.
    Ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία, που γαλούχησε Χριστιανισμό και την Ορθοδοξία, που έμαθε γράμματα στους πληθυσμούς της Δύσης, στους Σλάβους πληθυσμούς του Βορά και επανεκπολίτησε την Ανατολή. Που διένειμε τον Χριστιανισμό στα πλάτη της οικουμένης, θα τελεί πλέον υπο κατοχή με πρόφαση το πλούσιο υπέδαφος του και την υποτιθέμενη οικονομική χρεοκοπία των πολιτών του Κράτους που παρέμεινε Ελλάδα παρ όλες τις προκλήσεις που αντιμετώπισε στο διάβα των αιώνων.

    θα είναι το πρώτο θύμα της Παγκόσμιας Τάξης που θα σκλαβώσει συνειδήσεις μυαλά και στο τέλος τις ψυχές όλου του ανθρώπινου γένους.
    Ολος αυτός ο συρφετός που χρόνια πίνει το αίμα σας Έλληνες, και για χρόνια δηλητηριάζει τα μυαλά και τις συνειδήσεις σας, είχε ορισθεί με αυτό το σκοπό εξ αρχής και δεν είναι αποτέλεσμα απλής διαφθοράς των ιδεών και του ανθρώπινου πολιτικού πολιτισμικού χαρακτήρα, αλλά προσεκτικά κατασκευασμένο ενεργούμενο της ποιο απάνθρωπης δικτατορίας που έχει γνωρίσει ποτέ το ανθρώπινο είδος και που μόνο με Άνωθεν Βοήθεια το ανθρώπινο είδος μέλει να νικήσει.

    Αυτά δεν είναι διαπιστώσεις ενός Έλληνα που κατοικεί εν Ελλάδι αλλά καταστάλαγμα απόψεων μεταξύ πολιτών διαφορετικών χωρών και Ελλήνων.

    ΑΣ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ ΚΑΛΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ ΑΚΟΜΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!

  9. ruler avatar
    ruler 14/05/2010 13:44:36

    "Αλλά μήπως η αμοιβαία μείωση των εξοπλισμών πρέπει να είναι κυρίαρχος κανόνας, βασική προϋπόθεση προκειμένου να επιτρέψει η Ελλάδα την ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ;"
    και για πες μου φίλε φάκτορ πότε δεν επιτρέψαμε εμείς στην Τουρκία να μπει στην ΕΕ? μάλλον τους σπρώχνουμε κιόλας...

  10. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 14/05/2010 14:04:00

    Πολλή συνομωσιολογία, παρατηρώ. Ο Ερντογάν έρχεται με επιχειρηματίες.
    Κάτι ανάλογο με τα δικά μας.
    Πώς ταξίδευε ο Γ. Κρανιδιώτης με το προεδρικό falcon παρέα με το γιό του;
    Πώς συνόδευσε παρέα με το Γιωργάκη ο έτοιμος να κάνει κωλοτούμπες για την Ελλάδα, Νικολάκης;
    Πώς ακολουθούν όλους τους Έλληνες ΚΟΠΡΊΤΕΣ πολιτικούς στα ταξίδια τους στο εξωτερικό 30 λεχρίτες δημοσιογράφοι;
    Έ κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με την Τουρκική αποστολή... από την ανάποδη βέβαια!

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Βρασίδας 14/05/2010 14:45:30

      Επειδή εσένα σου μοιάζει με επιχειρηματική αποστολή πάει να πει οτι μόνο αυτό είναι; Γιατί να μην είναι αποτέλεσμα στρουθοκαμηλισμού μια τέτοια απλοϊκή ερμηνεία;
      Εγω γιατί το βλέπω σαν συμβολική κίνηση για το μειωμένης κυριαρχίας μέλλον μας με οτι αυτό συνεπάγεται;
      Άλλοι τόσοι γιατί σκέφτονται έτσι επίσης;

      Είμαστε παρανοϊκοί και βλέπουμε τέρατα και συνωμοσίες παντού;
      Μήπως όλοι αυτοί που προέλεγαν για το που βαδίζουμε τόσα χρόνια, ήταν κι αυτοί παρανοϊκοί και τερατολόγοι ή αποδεικνύονται στυγνοί ρεαλιστές;

      Εν τέλει δεν πρόκειται ούτε για τον Πρωθυπουργό της Σουηδίας ούτε της Δανίας, για τον Ερτογκάν πρόκειται τον Ισλαμιστή πρωθυπουργό της Τουρκίας.
      Δε φτάνει που είμαστε δεμένοι χειροπόδαρα ως λαός και δε μπορούμε να αντιδράσουμε, δεν θα παραστήσουμε οτι μας αρέσει κιόλας.
      Κάντο εσυ αν θέλεις που μπορεί να τη βρίσκεις στο έτσι.

      • Βρασίδας avatar
        Βρασίδας @ otiprepei 14/05/2010 15:38:45

        δεν ερμήνευσες σωστά. Εμφανίζεται ο λύκος με προβιά επιχειρηματία. Σύμφωνοι. Το τί κάναμε όλα αυτά τα χρόνια εμείς διαπραγματεύομαι.
        Και εάν θες να απολαύσεις κάτι δε νομίζω να σε ενοχλεί η προέλευση!

  11. vassilis avatar
    vassilis 14/05/2010 15:59:56

    Παροιμιωδεις εκφρασεις τυπου το βουτυρο καλυτερο απο τα κανονια αποπροσανατολιστικη μονο μπορει να ειναι καθ'οτι αν ισχυε δεν θα ειχαμε καθολου κανονια.Διαφωνω επισης οτι η δηθεν κακη οικονομικη κατασταση ευθυνεται για την υποτακτικη σταση μας επειδη την ιδια σταση ειχαν και την εποχη των παχιων αγελαδων οι υποτακτικοι πολιτικοι μας.Ανικανοι και προδοτες κυβερνουν τη χωρα και ο λαος πρεπει στο τελος να δικαιωθει.Ευθυνη εχουν και οι ενοπλες δυναμεις της χωρας που δεν κανουν παρασταση στον Ελληνικο λαο για τα τεκτενομενα.ποια συλλογιστικη εκτος απο διαστροφικη μπορει να δεχθει την διεκδικηση του σπιτιουμου απο τον γειτονα να επιλυεται με την ταυτοχρονη αποχωρηση του οικοδεσποτη και του διεκδικητη.

  12. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΙΚΟΛΟΥΛΙΑΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΙΚΟΛΟΥΛΙΑΣ 15/05/2010 06:32:05

    ο κάθε τούρκος δουλειά του είναι να ονειρεύεται ότι θέλει,εμάς αυτό που μας χρειάζεται ,ειναι να έχουμε ηγέτη με όλη την σημασία της λέξης και συμπνοια λαού!να παρακολουθουμε τις κινησεις των εχθρων(διοτι πήραν θάρρος και δεν είναι ένας μονο)και ....ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΡΗΝΗ,ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ!!!...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΑ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΜΑΣ!
    Δυστυχως ηγετες που να αξιζουν,δεν εχουμε στα υψηλώτατα πολιτικά αξιώματα αυτή τη στιγμή,αλλά στο χέρι μας είναι να έχουμε!.....Διοτι θα σας θυμήσω τι έλεγε προ μηνών έταιρος πρωην αποτυχημένος υπουργος ναυτιλιας που δεν ντράπηκε να παραμένει στην θέση του μετά το δράμα του "ΣΑΜΙΝΑ"....,Έλεγε λοιπόν πως στηρίζει τον Γ.Α.Π.,γιατί έχει ένα συγκεκριμένο έργο να επιτελέσει και συμπλήρωνε πως εύχεται να τα καταφέρει και ότι αν αποτύχει,τότε εκείνος θα εγκαταλήψει τη χώρα!ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΑΙΔΕΙΑ!!!!!

  13. Nick avatar
    Nick 15/05/2010 18:01:56

    Ναι, ναι. 145 ελικόπτερα που 10 χρόνια μετά μειώθηκαν στο μισό και αντί να πάρουν ΑΗ-1 Cobra ή Apache πήραν τα Α-129 της Agusta για΄τι οι Αμερικανοί δεν τους έδιναν άδεια να συναρμολογηθεί το ελικόπτερο στην Τουρκία.

    Όσο για το F-35, στο τέλος θα κοστίζει τα μισά λεφτά ενός F-22 Raptor. Και φυσικά με υποδεέστερη τεχνολογία stealth. Όχι που θα σου έδιναν οι Αμερικανοί τεχνολογία αιχμής...

    Και για ελικοπτεροφόρο - αποβατικό έχουν ανακοινώσει. Να δω που θα το βγάλουν, γιατί στο Αιγαίο θα είναι ένας ωραίος στόχος για την Πολεμική μας Αεροπορία.

  14. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΙΚΟΛΟΥΛΙΑΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΙΚΟΛΟΥΛΙΑΣ 16/05/2010 09:48:30

    το καλύτερο που θα έπρεπε να είχε ήδη γίνει εδώ και πολλά χρόνια,θα ήταν να είχαν εκπαιδευτεί,να είχαν (σε επίπεδο πολιτοφυλακής) όλοι οι στρατεύσιμοι κάτοικοι των νησιών μας,σε όπλα τύπου κατιούσα και σε περίπτωση οποιασδήποτε μορφής τούρκικης ενέργειας κατά της εθνικής εδαφικής μας κυριαρχίας,να υπήρχε διάσπαρτος ένας ετοιμοπόλεμος στρατός,μετακινούμενος με τέτοια ευελιξία που ο εχθρός δεν θα γνώριζε πολύ καλά ότι αν τολμούσε το οτιδήποτε,θα ήταν εκτεθιμένος από κάθε ανυποψίαστη πλευρά.Αυτό θα ήταν από τις καλύτερες δυνατές άμυνες μας και παράλληλα Η ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΙΒΟΥΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ.