#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/09/2012 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ..."τελική" λύση για τις συντάξεις

Μαχαίρι σε κύριες, επικουρικές, δώρα και επιδόματα



Χαράτσι-σοκ 35% σε όλους τους επιτηδευματίες, αναστολή της χορήγησης των επιδομάτων ευθύνης στους διευθυντές και τους τμηματάρχες του Δημοσίου, περικοπές από 2% έως και 10% στα ποσά των κύριων και των επικουρικών συντάξεων που υπερβαίνουν τα 1.000 ευρώ μηνιαίως, μείωση κατά 30 ευρώ το μήνα στις κατώτατες συντάξεις του ΟΓΑ, κατάργηση των επιδομάτων εορτών και αδείας για όλους τους υπαλλήλους του Δημοσίου και τους συνταξιούχους με εξαίρεση μόνο αυτούς που λαμβάνουν τα κατώτατα ποσά συντάξεων, αύξηση των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης κατά 2 έτη, κατάργηση του ΕΚΑΣ για τους συνταξιούχους κάτω των 65 ετών και απολύσεις 15.000 δημοσίων υπαλλήλων είναι μερικά μόνο από τα μέτρα-σοκ που περιλαμβάνονται στο πακέτο των δημοσιονομικών παρεμβάσεων της περιόδου 2013-2014, το οποίο συζητούν σήμερα οι αρχηγοί των τριών κομμάτων της συγκυβέρνησης.

Η κυβέρνηση επιχειρεί να ρίξει την αυλαία των επίπονων διαπραγματεύσεων με την Τρόικα για τα μέτρα της περιόδου 2013-2014 με ένα εμπροσθοβαρές πακέτο περικοπών δαπανών που, σύμφωνα με πληροφορίες, προβλέπει εξοικονομήσεις συνολικού ύψους περίπου 7,5 δισ. ευρώ ήδη από το 2013. Το ποσό αυτό θα προκύψει κυρίως από σειρά επώδυνων μειώσεων σε συντάξεις, μισθούς, κοινωνικά και προνοιακά επιδόματα. Οι μειώσεις αυτές μαζί με τις παρεμβάσεις στο φορολογικό πεδίο υπολογίζεται να έχουν αθροιστικά δημοσιονομικό όφελος 10,5 δισ. ευρώ την προσεχή διετία, ενώ άλλα 3 δισ. ευρώ σχεδιάζεται να εξοικονομηθούν μέσω διαρθρωτικών παρεμβάσεων.

Ο πλήρης κατάλογος των μέτρων που επεξεργάστηκε το οικονομικό επιτελείο αναμένεται να παρουσιαστεί αύριο στη συνεδρίαση του Euro Working Group (EWG), του οργάνου που προετοιμάζει τις συναντήσεις των υπουργών Οικονομικών της ευρωζώνης. Τα μέτρα διακρίνονται σε δύο σκέλη: (α) περικοπές δαπανών 11,8 δισ. ευρώ και (β) αύξηση των φορολογικών εσόδων κατά 2 δισ. ευρώ. Οσα εξ αυτών αφορούν το 2013 θα περιλαμβάνονται στο προσχέδιο του νέου Προϋπολογισμού, που θα κατατεθεί την προσεχή Δευτέρα στη Βουλή.

Ο κατάλογος των νέων μέτρων συνολικού ύψους 13,5 δισ. ευρώ που παραδόθηκε χθες από τον υπουργό Οικονομικών Γιάννη Στουρνάρα στους προέδρους του ΠΑΣΟΚ Ευάγγελο Βενιζέλο και της ΔΗΜ.ΑΡ. Φώτη Κουβέλη περιέχει πολλές δυσάρεστες εκπλήξεις της τελευταίας στιγμής για μεγάλο αριθμό πολιτών. Βάσει των πληροφοριών που έγιναν γνωστές αργά χθες βράδυ:

Περίπου 780.000 φορολογούμενοι που ασκούν ατομικώς εμπορικές επιχειρήσεις, επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών και ελευθέρια επαγγέλματα θα φορολογούνται με συντελεστή φόρου 35% για το σύνολο των καθαρών εισοδημάτων από τις δραστηριότητες αυτές! Για όλους αυτούς τους φορολογουμένους δεν θα ισχύει πλέον το αφορολόγητο όριο των 5.000 ευρώ ούτε τα πρόσθετα αφορολόγητα ποσά για τα προστατευόμενα τέκνα όσον αφορά στα εισοδήματά τους από ατομικές επιχειρήσεις ή ελευθέρια επαγγέλματα. Ανοικτό παραμένει το ενδεχόμενο η επιβολή του φόρου με συντελεστή 35% να ισχύσει αναδρομικά για τα εισοδήματα του 2012, δεδομένου ότι τα συνολικά έσοδα που προβλέπει το «πακέτο» Στουρνάρα από την εφαρμογή νέων φορολογικών μέτρων φθάνει πλέον τα 3 δισ. ευρώ και είναι δύσκολο να καλυφθεί μόνο από τη θεσμοθέτηση ρυθμίσεων κατά της φοροδιαφυγής.
Από την «προκρούστεια» κλίνη γλιτώνουν τα αναπηρικά επιδόματα. Ωστόσο, η εξαίρεση αυτή προκαλεί μια παράπλευρη απώλεια, η οποία, σύμφωνα με πληροφορίες, θα είναι η αναστολή χορήγησης του επιδόματος θέσης ευθύνης στους πολιτικούς υπαλλήλους του Δημοσίου που ασκούν καθήκοντα προϊσταμένων σε Διευθύνσεις, Τμήματα και άλλες μονάδες της Δημόσιας Διοίκησης (σχολεία, εφορίες, τελωνεία κ.λπ.) μέχρι το τέλος του 2014. Με το μέτρο πάνω από 70.000 υπάλληλοι με θέσεις ευθύνης αναμένεται να χάσουν από 100 έως και 900 ευρώ μηνιαίως.
Επιβάλλεται κλιμακωτή μείωση επί του αθροίσματος κύριων και επικουρικών συντάξεων κατά 2% από τα 1.000 ευρώ ως τα 1.500 ευρώ, κατά 5% από τα 1.500 ευρώ ως τα 2.000 ευρώ και κατά 10% στο άθροισμα κύριας και επικουρικής σύνταξης που υπερβαίνει τα 2.000 ευρώ.
Καταργούνται πλήρως τα δώρα (800 ευρώ ετησίως) από κύριες και επικουρικές συντάξεις. Η εφαρμογή της μείωσης θα ξεκινήσει από το Πάσχα του 2013 και θα ολοκληρωθεί τα Χριστούγεννα του 2014. Σώζονται τα δώρα για τις συντάξεις του ΟΓΑ, πλην όμως στο σχετικό πίνακα υπάρχει εξοικονόμηση ύψους 300 εκατ. ευρώ, η οποία θα προέλθει από τη μείωση της βασικής σύνταξης του ΟΓΑ κατά 30 ευρώ. Τα 360 ευρώ γίνονται 330 ευρώ.
Μειώνονται τα πολυτεκνικά επιδόματα και θεσπίζονται 3 εισοδηματικά όρια, 10.000 ευρώ, 20.000 ευρώ και 30.000 ευρώ. Οσοι έχουν εισόδημα μέχρι 10.000 ευρώ θα παίρνουν ολόκληρο το νέο επίδομα (30 ευρώ για το πρώτο και δεύτερο παιδί και 40 ευρώ για το τρίτο και κάθε επόμενο τέκνο). Για εισόδημα από 10.000 ευρώ έως 20.000 ευρώ προτείνεται να χορηγούνται τα 2/3 του επιδόματος και για εισόδημα άνω των 30.000 ευρώ να μη χορηγείται κανένα επίδομα.
Διακόπτεται η χορήγηση του ΕΚΑΣ σε όσους είναι από 60 μέχρι 64 ετών και συνέχιση της καταβολής του μόνο σε όσους είναι από 65 ετών και πάνω.
Δεδομένη πρέπει να θεωρείται και η αύξηση του ορίου ηλικίας συνταξιοδότησης από τα 65 στα 67 έτη.
Μεγάλο μέρος του βάρους της δημοσιονομικής προσαρμογής θα κληθούν να σηκώσουν οι 700.000 πολιτικοί υπάλληλοι και λειτουργοί του Δημοσίου και οι περίπου 60.000 εργαζόμενοι στις ΔΕΚΟ. Πέρα από την κατάργηση των «υπολειμμάτων» των επιδομάτων εορτών και αδείας (συνολικές απώλειες 1.000 ευρώ ετησίως), οι μεν πολιτικοί υπάλληλοι θα πληγούν από νέες παρεμβάσεις στους βασικούς μισθούς, στα μισθολογικά κλιμάκια και στο καθεστώς των μισθολογικών ωριμάνσεων, οι δε δημόσιοι λειτουργοί οι οποίοι ανήκουν στα λεγόμενα ειδικά μισθολόγια (ένστολοι, δικαστικοί, γιατροί του ΕΣΥ, πανεπιστημιακοί, διπλωμάτες, αρχιερείς) προβλέπεται να υποστούν μεσοσταθμικές μειώσεις 12% στις συνολικές αποδοχές τους. Οσον αφορά στους εργαζομένους στις ΔΕΚΟ, θα μπει «μαχαίρι» στις αποδοχές τους κατά 35%-40% με την εφαρμογή του ενιαίου μισθολογίου.
«Αγκάθι» εξακολουθούν να αποτελούν οι απαιτήσεις της Τρόικας για απολύσεις στο Δημόσιο. Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες, οι εκπρόσωποι των δανειστών εμμένουν στην αποχώρηση 15.000 δημοσίων υπαλλήλων με κάποιας μορφής διαθεσιμότητα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΤΡΙΠΟΛΗ avatar
    ΤΡΙΠΟΛΗ 27/09/2012 09:58:33

    2.Από την «προκρούστεια» κλίνη γλιτώνουν τα αναπηρικά επιδόματα. Ωστόσο, η εξαίρεση αυτή προκαλεί μια παράπλευρη απώλεια, η οποία, σύμφωνα με πληροφορίες, θα είναι η αναστολή χορήγησης του επιδόματος θέσης ευθύνης στους πολιτικούς υπαλλήλους του Δημοσίου που ασκούν καθήκοντα προϊσταμένων σε Διευθύνσεις, Τμήματα και άλλες μονάδες της Δημόσιας Διοίκησης (σχολεία, εφορίες, τελωνεία κ.λπ.) μέχρι το τέλος του 2014. Με το μέτρο πάνω από 70.000 υπάλληλοι με θέσεις ευθύνης αναμένεται να χάσουν από 100 έως και 900 ευρώ μηνιαίως.--------ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΤΕ ΓΕΛΟΙΟΙ!!!!!!!!!!!

    • S.R. avatar
      S.R. @ ΤΡΙΠΟΛΗ 27/09/2012 10:35:29

      Αντι να απολυθουν οι πλεοναζοντες αχρηστοι Δ.Υ., και να ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ , καλα, οι υπολοιποι, κραταμε ολη την σαβουρα, και για να τους πληρωσουμε, κοβουμε απο παντου και φορολογουμε τα παντα ...
      Αριστερη λογικη ταλαιπωρης "δεξιας"..."Κοινωνικη ευαισθησια" made in ΠΑΣΟΚ, σε "λαικη δεξια "....Τρια πουλακια καθονται.....

  2. Nilos avatar
    Nilos 27/09/2012 10:46:02

    Η ένοια της "ευθύνης" για τους δημόσιους υπαλλήλους αποτελεί λογική αντίφαση, οπότε καλώς να καταργηθεί το όποιο επίδομα σχετίζεται μ' αυτή!!!!!!!!!

    • GO avatar
      GO @ Nilos 27/09/2012 11:18:46

      Για την διεκπεραίωση της όποιας υπόθεσής σου, θα εισηγείται ο Γ.Γ, θα ελέγχει ο Υφυπουργός και θα υπογράφει ο Υπουργός.
      Το Δημόσιο θα λειτουργεί με τρία άτομα ανά Υπουργείο και αν αυτό σου φαίνεται σπάταλο, θα τα αναλάβει όλα ο Πρωθυπουργός!

  3. ΤΡΙΠΟΛΗ avatar
    ΤΡΙΠΟΛΗ 27/09/2012 10:58:08

    Η ένοια της “ευθύνης” για τους δημόσιους υπαλλήλους αποτελεί λογική αντίφαση, οπότε καλώς να καταργηθεί το όποιο επίδομα σχετίζεται μ’ αυτή!!!!!!!!!------------ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΣΑΝ ΣΧΟΛΙΟ!!!!!!!!!!ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΠΛΕΞ!!!!!!!!!!!!!!

    • Β Α Σ Ο Σ avatar
      Β Α Σ Ο Σ @ ΤΡΙΠΟΛΗ 27/09/2012 11:19:07

      Βγάλε το Τρίπολη απο το όνομα. Μην μας ξεφτιλύζεις. Ολοι οι Δ.Υ πρέπει να πέρνουν το επίδομα ευθύνης;

      • GO avatar
        GO @ Β Α Σ Ο Σ 27/09/2012 11:27:05

        Από την πόρτα σου περνώ...
        και επίδομα ευθύνης παίρνουν οι κατέχοντες θέσεις ευθύνης, δηλαδή οι Τμηματάρχες, Διευθυντές και Γενικοί Διευθυντές.

        • Jimakos avatar
          Jimakos @ GO 27/09/2012 12:33:08

          Θεσεις ευθύνης=άλλος ένας που υπογράφει οτι χαρτί του παρουσιάσουν μπροστά του.

        • The Third Man avatar
          The Third Man @ GO 27/09/2012 13:31:11

          Επίδομα ευθύνης! Για πολλά γέλια και κλάματα μαζί.

          Η ευθύνη χρειάζεται επιπρόσθετο επίδομα;;;....τι λογικές είναι αυτές.
          H Eυθύνη εννοείται όταν ηγείσαι....τότε τι στο διάβολο διευθύνεις. Επίσης, ευθύνη οφείλουν να φέρουν όλοι οι σοβαροί επαγγελματίες αλλά τι λέμε τώρα...

  4. Β Α Σ Ο Σ avatar
    Β Α Σ Ο Σ 27/09/2012 11:00:15

    Μείωση των φορολογικών κλιμακίων= επιβάρυνση των χαμηλών εισοδημάτων

    Ο φορολογικός συντελεστής στο 35% από το 45% αφορά και τα εισοδήματα απο 40.000 ευρώ και πάνω αφου στα +40.000 έιναι σήμερα 38% στα + 60.000 είναι 40% και στα +100.000 είναι 45% άρα μεγάλη φορολογική ελάφρυνση των πλουσιοτέρων.

    Φορος 35% απο το μηδέν για ατομικές επιχειρήσεις και ελ.επαγγελματίες σημαίνει ότι για καθαρά κερδη 10.000 έχουμε: 3.500 φόρος + 1.925 προκ/λη φόρου 55% + 500 τέλος επιτηδεύματος = 5.925 ευρω καταβλητέο ποσό.
    Όσοι μέχρι σήμερα ήταν τίμιοι με τα βιβλία του ας πάρουν φορα και να χτυπήσουν με δύναμη το κεφάλι τους στον τοίχο στο σημείο που περνάει η κολώνα όχι πάνω στα τούβλα.

    Προσθέστε στο τελευταίο και τις ασφαλιστικές οι εισφορές στον ΟΑΕΕ που λένε ότι δεν θα εκπίπτουν στο νέο φορολογικό που ανέρχονται σε 4500 κατα μέσο όρο το χρόνο.

  5. ΤΡΙΠΟΛΗ avatar
    ΤΡΙΠΟΛΗ 27/09/2012 12:27:29

    ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΔΗΛΩΣΑΝ 5ΔΙΣ€!!!!!!!!!ΟΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ 75ΔΙΣ€!!!!!!!!!Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ 70ΔΙΣ€!!!!!!!!!!ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΓΑΝ ΤΑ 70ΔΙΣ€ ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΟΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ;;;;;;;;;;;;;;ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΟΥ ΔΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • makis77 avatar
      makis77 @ ΤΡΙΠΟΛΗ 27/09/2012 17:26:00

      τριπολη φαινεται οτι ειναι ακόμη ενας ανοητος ΔΥ.
      Ο γνωστος ημιμαθης, που ολο το πρωι ειναι στο υπολογιστη και σχολιαζει αντι να δουλευει.
      Προς ενημερωση σου, ενας προεδρος ή διευθυνων συμβουλος που παιρνει μισθό απο μια ΕΠΕ ή ΑΕ θεωρειται και αυτος μισθωτος.
      Γκέγκε????......

      • armageddon avatar
        armageddon @ makis77 27/09/2012 17:29:43

        Ο Γιατρός των 1678 Ευρώ ετησίως τι είναι?

        • makis77 avatar
          makis77 @ armageddon 27/09/2012 18:03:10

          Τι εννοείς?
          Αυτός πριν πληρωνε μηδεν, τωρα θα δωσει 600 ευρώ.
          Τρομερή καταπολέμηση της φοροδιαφυγής.
          Οι δημοσιογραφοι, μηχανικοι, δικηγοροι, λογιστές και δεκάδεσ άλλες ειδικότητες, που είναι υπάλληλοι σε εταιρίες, αλλά πληρώνονται με μπλοκάκι, δηλ με σύμβαση έργου ή άλλου είδους συμβάσεις μπορούν να φοροδιαφύγουν?
          Ενασ τέτοιοσ πληρώνεται 10000-12000 ευρω το χρόνο.
          Κανε τον υπολογισμό να δεις τι μένει για αυτόν και τα παιδιά του

  6. Μ.Π avatar
    Μ.Π 27/09/2012 16:34:48

    Δεν ξέρω αν αυτές οι βλακείες με τους ελεύθερους επαγγελματίες και την... εξομοίωσή τους με νομικά πρόσωπα αποτελούν ράδιο αρβύλα ή νοσηρές φαντασιώσεις κάποιων άσχετων στο Υπουργείο Οικονομικών, πάντως καλό είναι να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα: Κατάργηση του αφορολόγητου μόνο για ορισμένους πολίτες, είναι μέτρο προδήλως αντισυνταγματικό. Κατάργηση της προοδευτικής φορολόγησης και επιβολή ενός ενιαίου φορολογικού συντελεστή και μάλιστα μόνο για μια κατηγορία πολιτών είναι μέτρο προδήλως αντισυνταγματικό. Η υπερβολική αύξηση της φορολογίας σε κάθε περίπτωση μπορεί να συνιστά δήμευση, έστω και μερική, περιουσίας, μέτρο προδήλως αντισυνταγματικό. Αν ψηφιστούν αυτά τα φορολογικά μέτρα, όπως παρουσιάζονται στις εφημερίδες θα καταπέσουν με την πρώτη προσφυγή, και μάλιστα θα δοθούν και προσωρινές διαταγές. Το Δημόσιο δεν θα εισπράξει φράγκο. Γκέγκε? Νομικοί Σύμβουλοι σ αυτό το ρημάδι το Υπουργείο Οικονομικών δεν υπάρχουν??

  7. armageddon avatar
    armageddon 27/09/2012 17:31:32

    Οι ελεύθεροι επαγγελματίες κάνουν φοροδιαφυγή 18 δις. ετησίως.Καλώς να χτυπηθούν αλύπητα...

    • Β Α Σ Ο Σ avatar
      Β Α Σ Ο Σ @ armageddon 27/09/2012 18:34:45

      έτσι παιδιά μου.... η προπαγάνδα της τρέμη και του πρετεντέρη έχει αποτέλεσμα τελικά . Συνεχίστε έτσι ακριβώς ... Τα καλύτερα έρχονται

    • Β Α Σ Ο Σ avatar
      Β Α Σ Ο Σ @ armageddon 27/09/2012 19:00:13

      και κάτι ακόμη. 18 δις ΤΙ ;
      ΜΗ ΑΠΟΔΟΘΕΝΤΑ ΦΟΡΟ;
      ΑΠΟΚΡΥΦΘΕΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ;
      ΜΑΥΡΟ ΧΡΗΜΑ;

      Κάθε ένα απο τα παραπάνω είναι τελείο διαφορετικό απο τα άλλα.

      Και όλο αυτό πάει και πέφτει πάνω στους Ελ.επαγγελματίες και τις ατομικές επιχειρήσεις;

      Την απλοική λογική της διαφοράς του ΑΕΠ με το Φορολογητέο Εισόδημα σε ένα οικονομικο ετος επι ένα συντελεστη (όποιο γουστάρεις εσύ ) πας και τον ρίχνεις πάνω στους Ελ.επαγγελματίες και τις ατομικές επιχειρήσεις;

      Το 7% του συνολικού ιδιωτικού τομέα σε (Α.Ε και πολυεθνικές) δημιουργούν το 90% του συνολικού ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ του ιδιωτικού τομέα.
      Το υπόλοιπο 93% του συνολικού ιδιωτικού τομέα (οι κλέφτες όπως λές ελ.επαγγελματίες και ατομικές επιχειρήσεις) δημιουργούν το 10% του συνολικού ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ του ιδιωτικού τομέα.

      Φάε τώρα το παραμύθι για τη μη έκδοση απόδειξης απο τον τυροπιτά της γειτονιάς σου.

  8. θησεας avatar
    θησεας 27/09/2012 20:56:01

    ναι ολοι οι ελευθ.επαγγελματιες φοροδιαφευγουν ειδικα οι 300000 ποου κλεισανε

  9. δημης avatar
    δημης 27/09/2012 23:26:42

    ΑΡΚΕΙ...ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ,ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΝΟΜΟΘΕΤΗΣΑΝ ,ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ "ΠΕΡΑΣΑΝ"..ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. "ΤΑ...ΔΙΚΑΙΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ " ΚΑΙ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΝΩ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ....
    ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΕΤΑΤΕ ΠΕΤΡΕΣ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΑΦΟΒΑ....

  10. Νικολαος avatar
    Νικολαος 28/09/2012 10:25:54

    Πολυ ευστοχος τιτλος μιας και ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο που επραξε το Γερμανικο καθεστως στη διαρκεια του Β'παγκοσμιου πολεμου κατα των Εβραιων.Η ιστορια επαναλαμβανεται με αλλο στοχο,με αλλο τροπο και αλλους συνεργατες.

  11. Κριτική Σκέψη avatar
    Κριτική Σκέψη 29/09/2012 00:02:38

    Η ΈΛΛΑΔΑ έχει νόμους και μάλιστα καλούς. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΝΟΜΩΝ δεν έχει. Ποιάσανε μαιμού συντάξεις? Μάλιστα ο φάκελος με τα δικαιολογητικά έχει μέσα υπογραφές! Έρχεται ο ειασγγελέας και καλεί τους υπογράφοντες να δικαιολογήσουν το πως και το γιατί!!!! Άντε μετά να δείς αν στρώνει το Δημόσιο που δεν έχει ευθύνες!!!!! Αντε να δείς!!!