06/05/2010 12:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η «τελευταία ημέρα της Ντόρας» στη ΝΔ και ο Καραμανλής που πάει για …«τουρισμό μακράς διαρκείας»

(τι μεταδίδουν τα κανάλια και γράφουν οι εφημερίδες)

Σήμερα είναι η τελευταία ημέρα της Ντόρας στη Ν.Δ., τουλάχιστον έτσι δείχνουν τα πράγματα, διότι θα πάει να ψηφίσει επί της αρχής το νομοσχέδιο για τα μέτρα.

Ο Σαμαράς δίνει την εικόνα ότι όποιος τολμήσει να ψηφίσει «ΝΑΙ» επί της αρχής και δεν συμμορφωθεί με τις εντολές και τις επιταγές του ηγέτη θα διαγραφεί ή εν πάση περιπτώσει δεν πρέπει να θεωρείται μέλος του κόμματος.

Ο  Μ. Βαρβιτσιώτης έχει χαράξει τη δική του στρατηγική, καταψηφίζει το νομοσχέδιο και κατεβαίνει «αντάρτης» Δήμαρχος στη Γλυφάδα

Αφού καταψηφίσει επί της αρχής το Νομοσχέδιο η  Ν.Δ. θα στηρίξει 14 συνολικά παραγράφους. Συγκεκριμένα, την αύξηση της φορολογίας στα είδη πολυτελείας, τον καπνό και το αλκοόλ, το πακέτο στήριξης των τραπεζικών ιδρυμάτων, αλλά και τις εξουσιοδοτήσεις για τα μέτρα ενίσχυσης των ευπαθών ομάδων του πληθυσμού, των μικρομεσαίων επιχειρήσεων καθώς και των προγραμμάτων απασχόλησης των εγγεγραμμένων στον ΟΑΕΔ ανέργων.

Υπάρχουν περίπου 10-15 βουλευτές της ΝΔ, οι οποίοι προσυπογράφουν τη θέση της Ντόρας για υπερψήφιση επί της αρχής. Μάλλον, δεν θα το κάνουν πράξη, διότι έχει μπει θέμα κομματικής γραμμής. Η Ντόρα φαίνεται αποφασισμένη να ψηφίσει γνωρίζοντας τη θέση του Α. Σαμαρά.

Συνεργάτης του Α. Σαμαρά έλεγε χθες ότι αν κάποιος επιλέξει το παρόν ή την αποχή, είναι μια στάση που δεν οδηγεί απαραίτητα σε ρήξη, όμως τυχόν υπερψήφιση οδηγεί σε ρήξη. Αυτό το γνωρίζει η Ντόρα, προφανώς έχει κάνει την επιλογή, μέσα από αυτή την ψηφοφορία να δρομολογηθεί και η οριστική ρήξη με τη Ρηγίλλης.

Το καλύτερο όμως το είπε ο Τράγκας: Έχω την αίσθηση ότι αν δεν πειθαρχήσουν αυτή τη στιγμή οι κύριοι της Ν.Δ., η οποία πρέπει να ξεκαθαρίσει, πρέπει ή να παραιτηθεί ο Καραμανλής και να πάει μονίμως για τουρισμό στο εξωτερικό ή να διαγραφεί ό,τι αφορά την περίοδο του, αν θέλει ο Αντ. Σαμαράς να αλλάξει τη Ν.Δ. θα έπρεπε να αλλάξει και όνομα και κτίριο και ανθρώπους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. socrates avatar
    socrates 06/05/2010 12:25:29

    Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να αλλάξει το όνομα ή το κτίριο μόνο και μόνο επειδή διώχνουμε το μητσοτακέϊκο.
    Γιατί θα πρέπει να γίνουν τόσες αλλαγές;
    Απλή αυτοκάθαρση κάνουμε.

    • AUD avatar
      AUD @ socrates 06/05/2010 12:33:24

      δεν φτάνει!!! θέλει Ξ Ε Κ Α Θ Α Ρ Ι Σ Μ Α!!!!!!!!!!

    • langleypeople avatar
      langleypeople @ socrates 06/05/2010 12:45:07

      Για να ξεκαθαρίσει το πολιτικό σκηνικό και να μπούμε με καινούριες μαριονέτες στην μετα-μεταπολίτευση, παρέα με τον Φράγκα την Ελευθεροτυπία και τα άλλα παιδιά, δεν κατάλαβες?
      Ανανέωση χρόνου στο Αμέρικα δίνουμε δεν κάνουμε καμία κάθαρση.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ socrates 06/05/2010 14:13:55

      Επίσης, εγώ δεν καταλαβαίνω τι τους έχει πιάσει όλους με τον Καραμανλή. Τι το τόσο κακό έκανε πια; Η ήταν τόσο κακό κάτι που ΤΟΥΣ έκανε, σε όσους αυτή τη στιγμή τον χτυπάνε;

      Εκτός αν υπάρχουν πράγματα που δεν ξέρουμε.

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ socrates 06/05/2010 18:38:43

      Η Μπακογιάννη ψήφισε τελικά ΝΑΙ. Παέι για παραίτηση το κορίτσι

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 06/05/2010 12:31:37

    Οπως έλεγε και Χαρυ ΚΛυν
    Και κλάαμαααα η κυρίαααα βρε παιδάκι μου

  3. Orestios avatar
    Orestios 06/05/2010 12:33:58

    Η Τανσού Τσιλέρ της Ελλάδας.
    Μπράβο Ντορα. Τσοκ γκιουζελ.

  4. salmonellas avatar
    salmonellas 06/05/2010 12:53:31

    Δεν ειναι δυνατον να απορριπτεις επι της αρχης και να εγκρινεις τμηματα του νομου. Καποιος να βαλει ταξη. Περιμενουμε τις 180 ψηφους.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/05/2010 12:57:06

    Ανοησιες του Τραγκα.Δε συμφερει το Σαμαρα να χασει το brand name Νεα Δημοκρατια με το οποιο εχουν ταυτισθει εκατομμυρια ανθρωπων τωρα που θα μεινει ο μονος πολος εξουσιας στο κομμα.

  6. Κ.Τ avatar
    Κ.Τ 06/05/2010 12:57:08

    Τα σκουπιδια της Ν.Δ. ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΚΑΙ Η ΝΤΟΡΑ ΝΑ ΚΑΝΗ
    ΚΟΜΜΑ ΜΕ ΤΟΝ καρατζαφερη, ΤΗΝ ΟΡΝΤΙΝΑΤΣΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΗΣ και τους γελοιους του, μακη, αστρατευτο αιβαλιωτη, και τον βιβλιοπωλη αδωνη, τους εθνοκαπηλους.

  7. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 06/05/2010 13:10:34

    Το αίμα νερό δεν γίνεται.
    Την έχω ικανή να την κάνει "γυριστή" την τελευταία στιγμή.
    Εάν επιμείνει, το μόνο που παραμένει είναι ποιούς θα τραβήξει μαζί της στην λάσπη της πολιτικής αναξιοπιστίας του Καρατζαφέρη.
    Κατά τη γνώμη μου, όσο πιό πολλούς τόσο καλύτερα, ειδικά εάν εμπλέκονται σε καμμιά ζίμενς.

  8. ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ avatar
    ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 06/05/2010 13:31:03

    Ξεχνάμε και κάτι άλλο, σημαντικό.
    Την σφραγίδα του κόμματος την κρατάει ο Σαμαράς, εκλεγμένος με απόλυτα δημοκρατικές διαδικασίες. Ο - δεν γράφω το όνομα μη καταστραφεί ο κόσμος - δεν είναι επίτιμος αρχηγός ακόμα; Δεν νόμίζω να παραμείνει επίτιμος σε κόμμα που του έχει διαγράψει την θυγατέρα.Επίσης ούτε ο αδελφούλης θα μείνει στο κόμμα που του έδιωξαν την αδελφή. Τι θα κάνουν; Θα πάρουν και 3-4 ακόμη οσφυοκάμπτες του ΝΑΙ; Άντε και τους πήραν. Μετά;
    Απορίες έχω...
    Και κάτι ακόμα: Αν παρ'ελπίδα βρεθούν πάνω από 7-8 σκυψιματίες, θα πρέπει ο κ.Σαμαράς να συγκαλέσει κοινοβουλευτική ομάδα και να ζητήσει αμέσως επανεκλογή- επαναβεβαίωση της εμπιστοσύνης της κοινοβουλευτικής ομάδας, αμέσως. Μέχρι το απόγευμα. Όποιος δεν τον εγκρίνει γρήγορα έξω από το μαντρί. Αυτά βέβαια στην περίπτωση που κάποιοι, απλώς εγκρίνουν άρθρα του μνημονίου. Το ΟΧΙ σημαίνει ΟΧΙ. Τελεία και παύλα. Και με τον χωροφύλαξ και με τον αστυφύλαξ δεν γίνεται...
    Καθαρή κοινοβουλευτική ομάδα - έστω με απώλειες- και επανεκκίνηση, στο λαό, χωρίς βαρίδια. Οποιος μπορεί και θέλει μαζί μου - Οι άλλοι ΟΞΩ...και γρήγορα επανασύνταξη γιατί σε λίγο καιρό θα χρειαστούμε και κυβέρνηση...

  9. Κομοτηνη avatar
    Κομοτηνη 06/05/2010 13:31:18

    χαχα
    αντιγράφω απο το παραπολιτικά
    "Έτσι, το... δώρο του προέδρου της ΝΔ στην κ. Μπακογιάννη, που κλείνει τα 56, θα είναι -όπως δείχνουν τα πράγματα- η διαγραφή της από το κόμμα της!"

    το κόμμα ΤΗΣ???

  10. Τζώνυ Μπη Γκουντ avatar
    Τζώνυ Μπη Γκουντ 06/05/2010 14:04:34

    Ο Κυριάκος έχει χαράξει άλλη πορεία από την αδελφή της.

    • Roulis avatar
      Roulis @ Τζώνυ Μπη Γκουντ 06/05/2010 15:24:42

      Ναι,ειναι κ αυτος αυτοδημιουργητος,οπως ελεγε κ η ντορα προεκλογικα για την αρχηγια,κ οχι παιδι του πατερα του.

  11. MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    MΑΝΩΛΗΣ Μ 06/05/2010 18:41:30

    Αφού η Μπακογιάννη ψήφισε ναι ας πάει να φτιάξει ένα δικό της κόμμα να δούμε πόσο μπορεί να πάρει στις επόμενες εκλογές. Αν ξεπεράσει το 2-3% να μου το πει και εμένα