10/06/2010 13:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ταλαιπωρία στον ΟΠΑΔ Θεσσαλονίκης είναι απίστευτη...

Παρακαλώ πολύ επειδή , κάντε μια δημοσίευση, μήπως και ευαισθητοποιηθεί κανείς "υπεύθυνος" και πάρει μια πρωτοβουλία για να λυθεί αυτό το τεράστιο πρόβλημα του ΟΠΑΔ (Οργανισμός Περίθαλψης Ασφαλισμένων Δημοσίου) της Θεσ/νίκης στην οδό Σαπφούς.

Να σας θυμίσω ότι εδώ και αρκετό καιρό έχει κλείσει ο ΟΠΑΔ τα υποκαταστήματά του στις υπόλοιπες περιοχές της Θεσ/νίκης και από ότι έμαθα το ίδιο ισχύει για ΟΛΗ τη Βόρεια Ελλάδα !!!

Εάν πάτε μία βόλτα από τον ΟΠΑΔ της Σαπφούς θα δείτε στις 9 το πρωί να έχει σχηματιστεί ουρά τουλάχιστον 900 (εννιακοσίων) ατόμων !!! Και αυτό γίνεται κάθε μέρα... !!! Μα επιτέλους κάντε κάτι ... Δώστε μία λύση...

Ευχαριστώ για την φιλοξενία.

Α.Γ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lalakis avatar
    Lalakis 10/06/2010 13:22:22

    Θέλει 5 ωρες στησιμο σε ουρα για να σφραγισεις μια εξεταση η να σουεγκρινουν ενα φαρμανο. ΠΑΣΟΚ και ξερο ψωμί.

  2. blue nile avatar
    blue nile 10/06/2010 14:40:53

    Ειδικά για τον ΟΠΑΔ Θεσσαλονίκης είχε κάνει αναφορά και ο κ. Χρήστος Γιανναράς σε ένα από τα άρθρα του.
    Ακριβώς γι'αυτό είχα πάει πέρυσι για να διαπιστώσω ιδίοις όμμασι τα γραφόμενα του.
    Η κατάσταση είναι όντως απελπιστική, είαι ντροπή να βλέπεις συνταξιούχους απόμαχους της ζωής αλλά και γενικότερα όλο τον άλλο κόσμο να ταλαιπωρείτε με αυτόν τον τρόπο για τόσο πολύ ώρα.
    Και όπως αναφέρει και ο ίδιος ο κ. Γιανναράς η μόνη λύση είναι η κατάργηση της μονιμότητας των δημοσίων υπαλλήλων (εξαιρούνται οι ένστολοι και οι εκπαιδευτικοί).
    Ακούγεται παράξενα αλλά πως αλλιώς θα μπορέσει να μπει ένα τέρμα στο βασανισμό συμπολιτών μας?
    πως αλλιώς θα βελτιωθεί η εικόνα σε δημόσια νοσοκομεία και τα δημόσια εκπαιδευτήρια?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ blue nile 10/06/2010 15:09:41

      Το πρόβλημα οξύνθηκε ιδιαίτερα εδώ και κάποιους μήνες διότι λύθηκαν οι συμβάσεις των γιατρών ελεγκτών, και τώρα εγκρίνουν φάρμακα και εξετάσεις μόνο στη Σαπφούς.
      Για ολόκληρο το νομό θεσσαλονίκης!

    • Πολίτης Χώρας Περιωρισμένης Εθνικής Κυριαρχίας avatar
      Πολίτης Χώρας Περιωρισμένης Εθνικής Κυριαρχίας @ blue nile 10/06/2010 18:41:29

      Blue nile,

      Δεν γνωρίζω να έχει προτείνει αυτό -γιά τους δημοσίους υπαλλήλους (ΔΥ)- ο κ. Γιανναράς.
      Αλλά εν πάσει περιπτώσει: Το πρόβλημα στην Σαπφούς είναι ότι έκλεισαν όλα τα άλλα κέντρα και επομένως και προφανώς είναι αδύνατον το ένα κέντρο να εξυπηρετήσει όλο τον κόσμο. Είναι λάθος αυτήν την στιγμή εν μέσω της giorgakikis λαίλαπας να ωθούμε πολίτες εναντίον αλλήλων. Και οι ΔΥ άνθρωποι είναι με οικογένειες πολλοί από αυτούς και χαμηλά εισοδήματα και όχι Άκηδες, Μαντέληδες κλπ. Πολλοί από αυτούς όντως κάθονται, επειδή δεν έχουν αντικείμενο, ενώ σε άλλες υπηρεσίες άλλοι προσπαθούν και δουλεύουν και είναι λιγότεροι απ' ότι θα έπρεπε στην συγκεκριμένη υπηρεσία. Και πολλοί από αυτούς που κάθονται, είμαι βέβαιος, θα προτιμούσαν να είναι παραγωγικοί. Δεν πιστεύω ότι πολλοί άνθρωποι θέλουν να "παίζουν κομπολόι όλη την ημέρα". Άρα χρειάζεται αναδιάρθρωση των υπηρεσιών και εμφύσηση ενθουσιασμού! Ήτοι εμπνευσμένη, πατριωτική και τίμια ηγεσία. Μιά τέτοια ηγεσία θα συστρατεύσει τους Έλληνες. Είναι η αναγκαία συνθήκη γιά να γλυτώσουμε από την λαίλαπα.

  3. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 10/06/2010 14:41:52

    Φάκτορα σου έχω και φωτό, ελεύθερα την χρησιμοποιείς...

    http://voice.pblogs.gr/files/f/332638-opad2.jpg

  4. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 10/06/2010 14:42:35

    h**p://voice.pblogs.gr/files/f/332638-opad2.jpg

    Φάκτορα σου έχω και φωτό, ελεύθερα την χρησιμοποιείς…

  5. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 10/06/2010 14:43:28

    Ακομα απορώ πως αυτοί οι άνθρωποι δεν σπάσαν τα πάντα, να στέκονται σαν τα ζώα και να περιμένουν μες το λιοπύρι να τους εγκρίνουν τις συνταγές των φαρμάκων, γιατί ο κυρ Λοβέρδος, αντί να πιάσει τους γιατρούς και τους φαρμακοποιούς που ανεβάσαν την φαρμακευτική δαπάνη, αντί να τα βάλει με τις πολυεθνικές, έριξε το μπαλάκι στους ασφαλισμένους: για κάθε συνταγή άνω των 150 εβραίων, θα περνάς ελεγκτή...

    Πέτρα στην πέτρα δεν έπρεπε να μείνει...

  6. MARIA HLIADI avatar
    MARIA HLIADI 10/06/2010 15:50:55

    Δεν οφείλουν οι ασφαλισμένοι να ταλαιπωρούνται αφάνταστα λόγω κακού και επικίνδυνου κυβερνητικού σχεδιασμού ή καλύτερα απουσία θέλησης και οργάνωσης. Εχουμε αξιοπρέπεια και ήθος. Δεν εκλέχθηκε η παρούσα κυβέρνηση για να μας εξοντώσει οικονομικά και φυσικά. Εκλογές Τ Ω Ρ Α! Εχουμε δικαίωμα να ζήσουμε έντιμα με ασφάλεια και άνετα. Παράγουμε όλη μας την ζωή για να τα απολαμβάνουν οι λίγοι απατεώνες?

  7. Κωστας Ρ. avatar
    Κωστας Ρ. 10/06/2010 23:06:51

    Θερμη παρακληση προς καποιον αρμοδιο του υπουργειου υγειας:στην Αθηνα ο φαρμακευτικος συλλογος δεν εκτελει συνταγες του Δημοσιου, με αποτελεσμα ο πατερας μου, που χρειαζεται καθε μηνα ψυχιατρικα φαρμακα 300 περιπου ευρω, πρεπει να τα πληρωσει και να παρει καποια απο τα χρηματα απο το ταμειο του μετα απο 6 μηνες τουλαχιστον!Με την "παχυλη" συνταξη των 970 ευρω και με ενοικιο 400 ειναι σταση αυτη του κρατους για τους απομαχους της ζωης;

  8. Γιώργος Χ avatar
    Γιώργος Χ 01/07/2010 17:08:13

    Ακόμη και σήμερα 1/7/2010 Η ίδια κατάσταση... Μάλιστα μια Υπάλληλος γύρω στις 10:30 σε πλήρη φόρτο εργασίας του ταμείου και ενω 300 και πλέον ασφαλισμένοι στημενοι σαν τα γαιδούρια στη σειρά περιμένουν να εξυπηρετηθούν αυτή βγαίνει απο τον κισέ και φωνάζοντας στον κοσμάκη τα εξής "Ε, κάντε λιγάκι υσηχίιιιια δεν μπορούμε να δουλέψουμε εδω πέρα ΕΓΩ ΣΤΑΜΑΤΑΩ!!!! και σηκώθηκε και πήγε στο χώρο οπου πίνουν τον καφέ τους...ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΑΙ ΟΜΜΩΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ!!! εν συνεχεία η ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΗ της την υπερασπίστηκε φωνάζοντας ακόμη χειρότερα προς τους ασφαλισμένους μέχρι ου καποιοι ηλικιομένοι δεν άντεξαν και φύγανε.... ΘΛΙΒΟΜΑΙ ΒΑΘΥΤΑΤΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ!!!! μόνο αυτό "ΑΝ δεν μπορείς κοπέλα μου παραιτήσου και ασε κανεναν άλλο να εργαστεί....." ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ... ΜΑΣ ΤΗ ΛΕΤΕ ΚΙΟΛΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΣΤΕ...... ΠΟΣΟ ΧΡΕΙΡΟΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ???? Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!!ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΩΡΑ!

    • Πηνελόπη Κ avatar
      Πηνελόπη Κ @ Γιώργος Χ 20/07/2010 07:44:40

      Δεν ξέρω αν βγαίνει κάτι από αυτές τις διαμαρτυρίες, δε βελτιώνεται η κατασταση, εμείς εκτονονώμαστε καινιώθουμε πως δε καθόμαστε με σταυρωμένα χερια.Είναι απαίσια η κατάσταση αλλά κιο τρόπος που σε αντιμετωπίζουν κάποιοι υπάλληλοι, νομίζουν πως είναι ιδιοκτησία τους ο οργανισμός.Τι νομίζουν χάρη μας κάνουν;Είναι υποχρεωμένοι να μας εξηπηρτήσουν και να καταβάλουν αυτά που μας ωφείλουν.Είμαστε πλέον ανασφάλιστοι!!!Μας κρατουν κάθε μήνα τις εισφορές για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και δε μας πληρώνουν τις δαπάνες που κάνουμε. Είμαι διαβητική ινσουλινοεξαρτώμενη τύπου 1 κάνω δαπάνες 350 ευρώ το μήνα και εχω να πληρωθώ εδώ και 1 χρόνο! Ο μισθός μειώθηκε αλλά το κόστος τωΝ αναλωσίμων ανέβηκε! Εγώ πρέπει να τα πληρώνω κάθε μήνα για να μπορω να ΖΩ και κάθε μήνα πρέπει να τους καταθέτω τα ίδια χαρτιά( λες και θα σταματήσω να ειμαι διβητική)για να εχω την ελπίδα πως θα πάρω πίσω χρήματα!ΕΛΕΟΣ ΘΕΛΩ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΑΣ...

  9. Haris Thessaloniki avatar