10/12/2008 16:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η τακτική των πυρκαγιών επαναλαμβάνεται

Πακέτο μέτρων για την ενίσχυση των εργαζομένων και των επιχειρήσεων που καταστράφηκαν τις τελευταίες μέρες σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και άλλες πόλεις ανακοίνωσε ο Πρωθυπουργός.

Μεταξύ άλλων, δήλωσε ότι θα δοθεί στις μικρές και τις μεσαίες επιχειρήσεις άμεση οικονομική ενίσχυση ύψους 10.000 ευρώ, ενώ η κυβέρνηση θα καλύψει το 50% της ζημιάς που έχει πιστοποιηθεί από 10.000 έως 200.000 ευρώ. Το υπόλοιπο 50% θα χορηγηθεί σε μορφή επιδοτούμενου δανείου, διάρκειας 15 ετών, στο οποίο εγγυητής θα μπει το ελληνικό δημόσιο. Επίσης θα δοθούν δάνεια, διάρκειας 15 ετών με ευνοϊκούς όρους, για να αποκατασταθούν οι ζημιές στα κτήρια. Ο κ. Καραμανλής είπε ακόμα ότι για τρεις μήνες αναστέλλονται οι οφειλές των επιχειρήσεων αυτών προς την εφορία, το ΙΚΑ, τον ΟΑΕΕ και τις τράπεζες, ενώ θα γίνουν και άλλες φορολογικές ελαφρύνσεις.

Όσον αφορά στους υπαλλήλους, είπε ότι για τις επιχειρήσεις που δε θα λειτουργήσουν ως τις 20 Δεκεμβρίου, θα ενισχυθούν οικονομικά για τρεις μήνες οι εργαζόμενοι.

Το σύνολο των επιχειρήσεων που υπέστησαν ζημιές ανέρχονται στις 435, ενώ το εκτιμώμενο συνολικό κόστος κατά δήλωση των ιδιοκτητών τους φθάνει τα 50.000.000 ευρώ, σύμφωνα με τα στοιχεία του Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Αθήνας. Ολοσχερή καταστροφή υπέστησαν 37 επιχειρήσεις με τη μεγαλύτερη κατά δήλωση ζημία να ανέρχεται στα 5.500.000 ευρώ και η μικρότερη στα 500 ευρώ.

Συγκεκριμένα ζημιές υπέστησαν 16 τράπεζες, 2 Σούπερ Μάρκετ, 40 μεγάλα καταστήματα και αλυσίδες, 374 μεσαία - μικρά καταστήματα και 3 Θέατρα - Κινηματογράφοι. Επίσης, σημειώθηκαν κλοπές εμπορευμάτων σε προϊόντα κινητής τηλεφωνίας και αξεσουάρ, πληροφορικής, ένδυσης, υπόδησης, ηλεκτρονικών ειδών, κοσμημάτων, ρολογιών, οπτικών ειδών κλπ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 10/12/2008 16:35:19

    ..θα τα πάρει και αυτά πίσω σε 6 μήνες, όπως των πυρόπληκτων;;

    Άσε θα τον προλάβει ο Τζέφρη Παπανδρέου

  2. kanis avatar
    kanis 10/12/2008 16:42:04

    AΦΟΥ καθήσαμε και φάγαμε, ότι τα χαζοψηρόπαιδα ήταν ο μέγας κίνδυνος του έθνους, που κατάφεραν κι εξάρθρωσαν,ΓΙΑΤΙ να μην μας ταίσουν τώρα, ότι τα 15χρονα καταστρέφουν μαγαζιά, βιβλιοθήκες, δρόμους κι ιστορικά κτίρια;

  3. Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης avatar
    Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης 10/12/2008 16:44:42

    Αναβαθμισμενα τριχιλιαρα μου μυρισαν...
    Κατοικοι του Πυργου Ηλιειας ξεκινατε...

  4. KaryID avatar
    KaryID 10/12/2008 17:02:19

    Μπράβο αυτή η κυβέρνηση. Όλο πακέτα μέτρων εξ' αιτίας καταστροφών ανακοινώνει. Αυτός κι' αν είναι δείκτης επιτυχίας.
    Και μόνο γι' αυτό αξίζει να την ψηφίσουμε.

  5. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 10/12/2008 17:21:56

    Paidia,

    h megalyterh germanikh efhmerida (BILD) ebale post pou dhlwnei oti h sfaira pou petyxe ton atyxo nearo htan apo eksostrakismo.

    Einai official ayto?

    As grapsei kapoios giati den exw tv.

    To link einai:

    http://www.bild.de/BILD/news/telegramm/news-ticker.html

    kai narth8hke apo thn efhmerida stis 14:05 dhladh ellhnikh wra 15:05

  6. tony avatar
    tony 10/12/2008 17:22:50

    Εχω χαζέψει με το θράσος τους.Μπράβο τους καλά ξηγιούνται.Ομως ρέ παιδιά κάτι μου βρωμάει εδώ.Πολύ μοιράζει ο χοντρός που τα βρίσκει?Γιατί εγώ βρίσκω όλο εξαντλημένους γύρω μου.Μήπως μοιράζει επειδή το έχει σίγουρο το κανόνι.Εμένα πάντως αυτό το χουβαρνταλίκι μου φέρνει σε χρεοκοπία αν μάλιστα δω πως το κουμάνταραν τό μαγαζί τά προηγούμενα χρόνια μακάρι νά κάνω λάθος αλλά φοβάμαι ότι έχω δίκιο.Για το αν ζούμε προεπαναστατική περίοδο δεν το ξέρω.Αλλά την χρεοκοπία την βλέπω.Και δεν την είδα χθες την βλέπω από χρόνια.

  7. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 10/12/2008 17:24:10

    Εξαγορα ψηφων με λεφτα των φορολογουμενων
    και των εκατομμυριων που φυλαγονται απο τον κ. Μολυβιατη ακομη, ως δημοσιευτηκε πολλακις,
    καταθεσεων απο τον διεθνη τηλεμαραθωνιο για τους πυροπληκτους της περσυνης φωτιας.
    Ολε! φατε τα κι αυτα!

  8. Orestios avatar
    Orestios 10/12/2008 17:24:16

    @ kanis
    Τα παιδιά παρουσιάστηκαν ως κίνδυνος από την tv και τους άσχετους τηλεπαρουσιαστές. Ταύτησαν τους εξαγριωμένους χούλιγκαν, που δρούσαν βάσει σχεδίου, με την αγνή αντίδραση των παιδιών (τα είδαμε στην κηδεία). Κανείς δεν καταπίνει την έτοιμη τροφή παιδία=ταραξίες βάνδαλοι

  9. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 10/12/2008 17:25:11

    P.S.:

    Ekei pou bgazei t link phgainte deksia pou einai epigrammatika ta nea stis 14:05

  10. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 10/12/2008 17:33:57

    Kai to ispaniko diktyo TERRA dhlwnei kai ayto oti shmera apokalyfthike ot h sfaira htane apo eksostrakismo.

    http://actualidad.terra.es/internacional/articulo/se-atenas-desatan-nuevos-enfrentamientos-2943337.htm

    Grafei perpou sth mesh:

    El informe balístico sobre la muerte por disparos de un agente del adolescente griego el pasado sábado reveló hoy que éste falleció por una bala que rebotó contra algo antes de alcanzar al menor.

    Gia osous gnwrizoun ispanika leei mallista oti "h ballistikh erevna.......... apedeikse.........."

    Ti diaolo, ksereoun aytoi grhgootera apo emas?

  11. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 10/12/2008 17:43:32

    Ειναι απαραδεκτο να κατηγορουν τα παιδια ως ταραξιες και βανδαλους,
    των οποιων οι γονεις τους διακρινονται για την Εντιμοτητα, Ταπεινοτητα, Αξιοπιστια και ο,τι αλλο ευγενες κι αξιολογο ηθελε απο αυτη τη γενια προκυψει.

  12. Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης avatar
    Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης 10/12/2008 18:22:16

    laki trava agori mou na pareis grammi apo tin dap madritis kai aei parata mas...Ainte prin steilei kaneis tous marokinous africanistas na se sigirisei...

  13. g1980 avatar
    g1980 10/12/2008 18:33:13

    ΣΗΚΩ ΦΥΓΕ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΟΥ ΣΤΗΝ ΡΑΦΗΝΑ!!!

  14. kanis avatar
    kanis 10/12/2008 18:39:38

    @Ioκάστη
    .....ή μήπως Μήδεια!

    Δεν θα ενοχοποιηθούν παιδιά, για τις εγκληματικές ενέργειες των τραμπούκων, καταστροφέων περιουσιών και μνημείων, μίσθαρνων,διαχρονικών οργάνων σκοτεινών κέντρων....κουκουλοφόρων!

    Τα πρώτα θύματα τέτοιων γονιών είναι τα ίδια τα παιδιά τους. Τα πρώτα θύματα τέτοιων σκοτεινών κέντρων όμως,έχουν υπάρξει αυτοί οι γονείς! Αυτό το life style δεν ευαγγελιζόντουσαν από τα 80΄ς, αυτοί οι γονείς,αυτά τα αφεντικά;

    Αν βέβαια,τεκμηριώνεται το αλλάθητο της υπέροχής σου, μπορείς να συνεχίσεις να μέμφεις...ΠΑΙΔΙΑ!