#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/05/2010 13:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η τέταρτη εξουσία που έγινε πρώτη



Μόλις είκοσι ένα χρόνια έχουν περάσει από τη λειτουργία του πρώτου ιδιωτικού τηλεοπτικού σταθμού, γεγονός που όλοι μας πανηγυρίσαμε τότε προσδοκώντας καλύτερη ενημέρωση, περισσότερη ψυχαγωγία, πολυφωνία ή οτιδήποτε τέλος πάντων προσδοκούσε ο καθένας από εμάς.

Αφού η πίτα των τηλεοπτικών συχνοτήτων μοιράστηκε και οι αρχικοί πανηγυρισμοί κόπασαν, αφού οι ιδιοκτήτες τους ισχυροποιήθηκαν οικονομικά (βλέπετε η διαφήμιση αποφέρει τεράστια κέρδη), τότε οι μάσκες έπεσαν και επιτέλους φάνηκε ο πραγματικός σκοπός της τηλεοπτικής επανάστασης του τέλους της δεκαετίας του ’80.

Δημιουργήθηκε λοιπόν μια «αριστοκρατία» ιδιοκτητών μέσων μαζικής ενημέρωσης, οι οποίοι πολύ σύντομα δραστηριοποιήθηκαν και σε άλλους τομείς επιχειρηματικότητας (π.χ κατασκευές) διευρύνοντας ακόμη περισσότερο την οικονομική τους ισχύ. Το χειρότερο όμως ήταν πως οι εθνοπατέρες μας όχι μόνο δεν δημιούργησαν νομοθετικό πλαίσιο τέτοιο που να καθιστά ασύμβατη την όποια επιχειρηματική δράση με την δραστηριοποίηση στο χώρο των ΜΜΕ, αλλά – αντιθέτως – ενεπλάκησαν σε απίστευτα παιχνίδια διαπλοκής αποσκοπώντας αφενός σε εύκολο πλουτισμό και αφετέρου στην πολιτική τους επιβίωση.

Με απλά λόγια όταν κάποιος αναθέτει ένα έργο στην κατασκευαστική εταιρεία τάδε, ιδιοκτήτης της οποίας είναι ο κύριος Χ, που όλως τυχαίως έχει και έναν τηλεοπτικό σταθμό, τότε έχει σίγουρα εξασφαλίσει:

α.         τις μίζες του (νόμιμες και παράνομες) και

β.         τηλεοπτική προβολή για τον ίδιο και το κόμμα του.

και η πολιτική προβολή είναι πια στις μέρες μας συνώνυμο της πολιτικής επιβίωσης.

Απόδειξη δε αυτού είναι το γεγονός ότι επιβιώνουν στην ελληνική πολιτική σκηνή πρόσωπα που από χρόνια θα έπρεπε να έχουν εξαφανιστεί λόγω του παρελθόντος τους, ενώ αντιστρόφως παραγκωνίζονται άξια και ικανά πρόσωπα γιατί έχουν το… μειονέκτημα να μη διαπλέκονται.

Άλλη δε απόδειξη είναι το (επίσης γνωστό σε όλους) ότι όλα τα κόμματα έχουν το δικό τους ευνοούμενο επιχειρηματικό κύκλο. Είναι οι γνωστοί «πράσινοι», «γαλάζιοι» «κόκκινοι» κλπ διαπλεκόμενοι επιχειρηματίες, όπως αστόχως τους αποκαλούν, γιατί το χρώμα του χρήματος είναι ένα και το αυτό. Άλλωστε κανένα πρόβλημα δεν έχουν να μεταπηδούν ένθεν κακείθεν, αρκεί να υπάρχει ισχυρό κίνητρο.

Το αναμενόμενο θα ήταν – αν βεβαίως οι θεσμοί λειτουργούσαν – σύσσωμη η Βουλή να ρυθμίσει και να αποκαταστήσει αυτό το έλλειμμα δημοκρατίας που δημιουργήθηκε στην πολιτική και κοινωνική ζωή του τόπου μας, συνεπεία των αλλαγών που έρχονται με το πέρασμα του χρόνου και την αλλαγή των συνθηκών ζωής μέσα στη διαρκώς και ταχέως εξελισσόμενη κοινωνία μας.

Αντ’ αυτού πλήρης σιωπή, ενδεικτική του πως αντιμετωπίζουν την πολιτική οι νεοέλληνες πολιτικοί μας. Έτσι η τέταρτη εξουσία έγινε πρώτη και εμείς οι Έλληνες απολαμβάνουμε πρωθυπουργούς μικρού μεγέθους και ηθικού αναστήματος και μεσσίες που προβάλλουν διλήμματα της μορφής «ΔΝΤ ή χρεωκοπία» που μας υπαγορεύουν τα Μέσα Μαζικής Παραπληροφόρησης και οι πληρωμένοι δολοφόνοι της αλήθειας και της πραγματικής ενημέρωσης του λαού.

Κι όμως ευρέθη ελπίς! Τελευταία εστία αντίστασης το διαδίκτυο. Εδώ η φωνή δεν πνίγεται, εδώ η γλώσσα ξαναγίνεται εργαλείο δημιουργίας και προβληματισμού, κόντρα σ’ αυτούς που έχουν μάθει να τη χρησιμοποιούν μόνο για γλείψιμο.

Αιτωλός

http://www.aitolia.gr/?p=2584

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/05/2010 13:40:06

    Σε καθεστώς τηλεοπτικής δημοκρατίας όπως το ελληνικό, έχουμε ως χώρα και τους αντίστοιχους μαϊνταν... συγγνώμη, πολιτικούς.
    Το μαρκούτσι του ρεπόρτερ ή του τηλεπαρουσιαστή, είναι το σύγχρονο σκήπτρο της εξουσίας.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 24/05/2010 14:57:17

      Εγω το βραδυ θα δω τσοντα Σκαι Παπαχελας-Εφραιμ. Μαρκουτσια, ρασα, δερματινοι καναπεδες, βιβλια παντου, λιβανια.. τα παντα ολα.

      Αμηχανια... απο μηχανης μοναχος κ ετσι.

      ΠΠ

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2010 15:00:22

        Είσαι μάλλον βιτσιόζος εσύ. Μπορεί και μερακλής... δεν ξέρω.
        Θα βάλεις και κανένα βερμούτ; Και λίγο Πέρι Κόμο στο πικάπ, να γουστάρεις;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2010 15:46:58

        Αλλος εχει τ ονομα και τη χαρη!! Strange Attractor! αχχααχαααααααααααααααααααα

        ΠΠ

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2010 16:19:32

        Μπάρι Γουάιτ..

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2010 17:41:58

        Μπάρι Γουάϊτ; Αυτά τα μονδέρνα νέγρικα είναι για σας τους νέους. Εγώ ακούω Ατίκ, Νιλ Σεντάκα και όταν αισθάνομαι ροκ, λίγο Τζον Τίκη.
        Πίνοντας Μπλακ εντ Γουάϊτ.

      • nancy avatar
        nancy @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2010 17:53:16

        Και όχι βερμούτ με παγάκια strange? χιχι

      • globek avatar
        globek @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2010 18:11:06

        ΠΠ-Αρε μπαγάσα ...να σε ακούσει η κυρά σου ….χιχιχ

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2010 18:15:23

        Νάνσυ, το βερμούτ ως σκληρό ποτό, με χτυπάει στα μηνίγγια, προκαλώντας ακατονόμαστες συμπεριφορές. (Μέχρι και έξαλλο χορό τύπου σέϊκ ή σουϊγκ για να φανταστείς...) Κάποτε μάλιστα συμμετείχα και σε χάλι γκάλι!

      • nancy avatar
        nancy @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2010 18:25:02

        ΟΚ τότε Chivas + Cohibas + blues, ουάου φίλε στη δεύτερη νιότη σου είσαι.

  2. Λαχανάς avatar
    Λαχανάς 24/05/2010 15:02:29

    Δεν υπαρχουν γαλαζια ΜΜΕ και επιχειρηματιες. Τα παντα ελεγχονται απο το ΠΑΣΟΚ γι αυτο και ριξανε τον Καραμανλη στο αψε σβησε.

  3. aurora3363 avatar
    aurora3363 24/05/2010 15:24:23

    Συμφωνω Λαχανά..Πιστευω κατι πηγε να κανει με τον βασικο μετοχο ο ΚΚ αλλα δεν του εκατσε και αρχισε η αντιστροφη μετριση! Επρεπε να τους λιανισει,να κανει πολεμο μεχρι εσχατων,αλλα δεν ειχε και τη σωστη στιγμη με ντορα ,λιαπη κτλ.

  4. xristakis41 avatar
    xristakis41 24/05/2010 19:15:50

    Μπορεί να γίνομαι κουραστικός αλλά για τα Μ.Μ.Α.
    ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΑΠΟΒΛΑΚΩΣΗΣ έχω υιοθετήσει την παρακάτω άποψη

    Είναι δουλειά και καθήκον κάθε δημοσιογράφου να καταστρέφει την αλήθεια, να ψεύδεται, να διαστρεβλώνει, να εξυβρίζει, να κολακεύει γονυπετής το Μαμωνά και να πουλάει τη Πατρίδα του για τον άρτο τον επιούσιο….Είμαστε υποτελείς. Όργανα των πλουσίων που βρίσκονται στο παρασκήνιο. Είμαστε καραγκιόζηδες. Αυτοί οι άνθρωποι κινούν τα νήματα και εμείς χορεύουμε στο ρυθμό τους. Ο χρόνος, η ζωής μας, οι ικανότητές μας είναι ιδιοκτησία αυτών των ανθρώπων. ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΕΣ ΠΟΡΝΕΣ

    Τζόν Σουϊντον, πρώην αρχισυντάκτης των New York Times

  5. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 24/05/2010 20:53:12

    Λέω τώρα!!...Χάνετε τίποτα να κάνετε μιά βόλτα μέχρι το www.olympia.gr.΄;;;;; Γιά πεταχτείτε μέχρις εκεί πουλάκια μου.Δεν είναι μακρυά,μισό τσιγάρο δρόμος είναι.Αντε,άντε μην βαρυέστε.Νέα παιδιά είσθε.Οπου θ'απολαύσετε την καρακίτς μπετοναρία,του βλαχομπαρόκ....'μεγαλοεκδότη'(λέμε τώρα).Καλά!!!!!Μιλάμε γιά ΤΗΝ περιποίηση ! Τον περνάνε από λούσιμο,decapage,manicure,pedicure,peeeling,etc,και τον στεγνώνουν στα μανταλάκια της ταράτσας.Πάτε,πάτε που σας λέωωωωω.Θα γελάσει κι ο κάθε πικραμένος.