#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/08/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η «τάξη της δραχμής» εναντίον κυβέρνησης Σαμαρά



Μια και οι μαντινάδες πέφτουν βροχή από τον Γιάννη Σμπώκο στο δικαστήριο, ήρθε η ώρα να πούμε και εμείς τη δική μας μαντινάδα, θέλοντας να περιγράψουμε την ωραία ατμόσφαιρα που επικρατεί σε πολιτικό επίπεδο.

«Αχός βαρύς ακούγεται, πολλά τουφέκια πέφτουν

μα στου Μαξίμου την αυλή χαμπάρι δεν επαίρνουν»

Ξαφνικά τις τελευταίες ημέρες, λες και οι διακοπές τους έκαναν καλό, πολλοί επιχειρηματίες αλλά και πολιτικοί και φυσικά οι γνωστοί παπαγάλοι της δημοσιογραφίας έχουν βγει στα κάγκελα και βρίζουν την κυβέρνηση.

Αυτοί λένε ότι το κάνουν επειδή η ανοχή τέλειωσε και πρέπει να κάνουν κριτική. Μάλιστα ορισμένοι δημοσιογράφοι, χρησιμοποιούν και τους βασικούς όρους της δημοσιογραφίας για να πουν ότι «είναι ο ρόλος τους να ελέγχουν την εξουσία, να αποκαλύπτουν σκάνδαλα, να χτυπάνε στο ψαχνό».

Εμείς το λέμε από την άλλη, πληρωμένη αποστολή διότι η δήθεν κριτική κρύβει σκάνδαλα των ίδιων των αφεντικών τους ή στην καλύτερη περίπτωση πολιτική σκοπιμότητα. Δηλαδή να ρίξουν τον Σαμαρά και να φέρουν κανένα πιο βολικό ή να χρεοκοπήσουν την κυβέρνηση και να κυριαρχήσει η «τάξη της δραχμής».

Και τι δεν έχουν δει τα μάτια μας τον τελευταίο καιρό.

Το νεκρό ΠΑΣΟΚ, αναστήθηκε ξαφνικά και κάνει και πολιτική. Βγαίνει ο Βενιζέλος και κηρύσσει μόνος του τον πόλεμο στη Συρία, προτού καν βγουν τα συμπεράσματα του ΟΗΕ. Η Βρετανία είπε «όχι» στην πόλεμο γιατί δεν έχει αποδείξεις, οι ΗΠΑ διστάζουν για να μη γίνουν ρόμπα όπως με τα ψεύτικα στοιχεία της CIA για το Ιράκ και παρ’ όλα αυτά ο Βενιζέλος ζητά να απαντήσει η διεθνής κοινότητα στον Ασαντ.

Ποιος, ο πρόεδρος του 5% να βγαίνει και να κάνει προσωπική διπλωματία και να βάζει την Ελλάδα μπροστά στη Συρία, προτού καν αποφασίσει η διεθνής κοινότητα. Κι όλα αυτά για να αποκτήσει κι αυτός ο δύσμοιρος ένα ρόλο, να μην ξεχαστεί και να πουν «να ο Βενιζέλος υπάρχει, είναι υπουργός Εξωτερικών». Τι να πει κανείς. Ζήτησε η Ελλάδα, μέσω του υπουργού, πόλεμο, όταν ο ίδιος ο πρωθυπουργός και όλοι οι υπόλοιποι πολιτικοί είναι συγκρατημένοι, μην τυχόν κι έχει γίνει κανένα λάθος και σκοτωθούν αθώοι άνθρωποι.

Βγαίνει η «τελειωμένη» Ντόρα Μπακογιάννη, που μαζεύτηκε στο «μαντρί» καθώς σε άλλη περίπτωση δε θα περνούσε έξω από τη Βουλή, που τη διέσωσε πολιτικά ο Σαμαράς, και κάνει αίφνης καλοκαιρινό αντάρτικο. Στέλνει μηνύματα στο Μαξίμου και τη Συγγρού ότι είναι «παρούσα» στις εξελίξεις κι ότι δεν πρέπει να τη θεωρούνε δεδομένη. Αντιμνημονιακή η Ντόρα. Έλεος.

Βγαίνουν κάποιοι απίθανοι Πασόκοι όπως ο Γρηγοράκος και παίρνουν το 15λεπτο της δημοσιότητας που τους αναλογεί λέγοντας ανοησίες για ...850.000 προσλήψεις επί Καραμανλή. Τον «αδειάζουν» οι αρμόδιοι υπουργοί αλλά αυτός εκεί, επιμένει να προκαλεί διχασμό.

Ο δε Καμίνης διώχνει ΕΝΑΝ υπάλληλο γιατί λέει είχε ψεύτικα πιστοποιητικά και ο Κυριάκος Μητσοτάκης του δίνει συγχαρητήρια για το μεγάλο κατόρθωμα.

Έχουμε τον Μπουτάρη στη Θεσσαλονίκη που επιτίθεται στον πρωθυπουργό και του λέει ότι δεν πρέπει να πάει σαν κλέφτης στη ΔΕΘ και κανείς δεν του απαντά αναλόγως.

Διάφοροι βουλευτές της ΝΔ, που δηλώνουν άλλοτε καραμανλικοί, άλλοτε ανεξάρτητοι, άλλοι πατριώτες βγαίνουν και απειλούν ανοικτά ότι θα ρίξουν την κυβέρνηση και κανείς δεν τους τραβάει τ’ αυτιά.

Και πάμε στους πάντα πρόθυμους επιχειρηματίες, κυρίως στο χώρο των media που ξαφνικά κάνουν στροφή προς την Κουμουνδούρου και φτύνουν εκεί που πρώτα έγλειφαν. Ουδείς πιο αχάριστος από τον ευεργετηθέντα από το Μαξίμου, άνοιξαν πόλεμο και «αποκαλύπτουν» σκάνδαλα που δεν υπάρχουν. «Τα χώνουν» σε υπουργούς που δεν τους κάνουν τις χάρες ή στέλνουν απειλητικά μηνύματα καθώς βλέπουν να πλησιάζει η δικαιοσύνη. Για να μην πούμε για ορισμένα παραδοσιακά τζάκια που αίφνης γίνανε «αριστεροί» και βγήκαν στα βουνά. Ή για κάποιους που στήνουν εκδοτικούς και τηλεοπτικούς ομίλους για να κάνουν παιχνίδια με την εξουσία και να τα βάλουν μ’ εκείνους που δεν τους κάνουν χάρες.

Και τέλος για να μη μιλήσουμε με κάτι ανθυποστελέχη τύπου Θεοχάρη Θεοχάρη (ή καρέτα – καρέτα) ή Στέλιου Σταυρίδη, που κάνουν μπάχαλο την κυβέρνηση.

Όλα αυτά και πολλά άλλα φανταζόμαστε ότι δεν περνούν απαρατήρητα, όπως και τα αυτογκόλ ή οι γκάφες κυβερνητικών στελεχών. Ας πιάσουν λοιπόν πάλι δουλειά στο Μαξίμου, ας κόψουν ορισμένους πωπούς και ας βάλουν τάξη στα πράγματα γιατί το φθινόπωρο προμηνύεται δύσκολο. Ας μη χειροτερεύσει και γίνει κανένα ατύχημα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άννα avatar
    Άννα 31/08/2013 09:20:53

    Καλημέρα κι από μένα, με μία σχετική μαντινάδα :
    '' Όποιος φίδιΑ στον κόρφο του τρέφει και δε φοβάται,
    ή όντως είναι άτρωτος, ή όρθιος κοιμάται....''

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/08/2013 10:57:46

    Δεν την κατανοώ την ανάρτηση ....γιατί ανησυχούν στο Μαξίμου;
    Δεν έχουν πλεόνασμα ...μερικό;
    Δεν έρχεται η ανάπτυξη;
    Δεν μειώνεται η ανεργία;
    Δεν θα βγουν στις αγορές;
    Δεν σταμάτησαν τα συσσίτια;
    Δεν μειώθηκαν τα λουκέτα;
    Δεν απολύουν υπαλλήλους;
    Δεν αναδιοργανώνουν το κράτος; Τόσα σχολεία κλείνουν που κοστίζουν λιγότερα από το γραφείο Αντιπροέδρου.
    Δεν κάνουν"αποκρατικοποιήσεις";
    Δεν αναβαπτίζουν τους φόρους και τα χαράτσια;
    Δεν θα μας εμπαίζουν - βρίζουν και μας χαρακτηρίζουν οι επιλογές τους ....Θεοχάρης Στουρνάρας Σταυρίδης;
    Δεν θα κάνουν πλειστηριασμούς με ομπρέλλα; ...δεν είναι το κεραμίδι και η Πειραιώς το Μέγαρο και τα λοιπά Νομικά Πρόσωπα ...ανώνυμοι ιδιοκτήτες είναι τα πρόσωπα στις κατοικίες.
    Δεν έχουν δις κερδοφορίες (ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ) Τράπεζες που θα ξανα δανειστούμε για να τις χρηματοδοτήσουμε ουπς ανακεφαλοποιήσουμε ουπς να αυξηθεί ...παροδικά το Δημόσιο χρέος εννοούσα ...αλλά θα πουλήσουμε τις μετοχές τους το 2045.
    Δεν δήλωσε ο κ Στουρνάρας ότι δεν υπάρχει κενό και δεν κατανοεί τον κ Σόιμπλε;
    Δεν άλλαξαν το νόμο περί ευθύνης;
    Δεν απέδωσαν ευθύνες ...όλοι φταίμε;

    Τι ανησυχούν μήπως θυμάται κανένας τι έλεγαν ...πριν; Δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί η καθημερινότητα που βιώνουμε.

    Ανησυχούν για τα ΜΜΕ; μα τα έχουν τσακίσει :

    ....εμείς πληρώνουμε (όσοι προνομιούχοι: εργάζονται και πληρώνονται ...ακατανόητο) αλλυλεγγύη, χαράτσι, 52% περισσότερους φόρους, με λιγότερο εισόδημα και 5,6% αύξηση στα βασικά είδη σε περίοδο ύφεσης.

    ...ενώ τα ΜΜΕ δεν έχει αναβληθεί για τρίτη φορά ο φόρος επί των διαφημιστικών εσόδων; Δεν πληρώνουν για τις συχνότητες; Δεν δημοπρατήθηκαν; Δεν τα δανείζουν με € που λαμβάνονται με κρατικές εγγυήσεις;

    Τι απορούν και τι φοβούνται αλήθεια;...μήπως θυμόμαστε υποσχέσεις; Δεν χρειάζεται να ανησυχούν βιώνουμε την καθημερινότητα των έργων τους δεν χρειάζεται να αναμοχλεύουμε υποσχέσεις.

    Αααα και όποιος κρίνει είναι: ΣΥΡΙΖΑ ΑΝΤΑΡΣΥΑ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΚΚΕ ΝΕΦΕΛΙΜ και υποστηρίζει την δραχμή, υποκινούμενος από τους ομοτράπεζους συνομιλητές τους!

    Σημεία κατάρρευσης ...διαχρονικά της ελληνικής πολιτικής: οι πολίτες είναι ηλίθιοι και όλα είναι κατευθυνόμενα από κέντρα, οι πολίτες απλά ζουν σε μια εικονική πραγματικότητα...

    Γιατί ακόμα και το θετικό είναι τσαλαπατημένο από τον ελέφαντα που έχουν στο μυαλό τους ....και πως να δεις όταν πιστεύεις τις αυταπάτες που διαγγέλλεις;

    ΥΓ

    γιατί δεν κάνει εκλογές; να αναβαπτιστεί στη λαϊκή εντολή συντρίβοντας τους υποβολείς; αααα ναι με τις εκλογές στις δημοκρατίες διακυβεύονται ότι έχουμε πετύχει......

    • to_telos avatar
      to_telos @ Ο Ιθαγενής 31/08/2013 13:28:40

      Μα και εσυ φιλε μου ολο δεν.. και δεν εισαι.
      Ολο στην αρνηση :) :)

    • Theo1 avatar
      Theo1 @ Ο Ιθαγενής 31/08/2013 16:00:43

      Αντί απαντήσεως φίλε Ιθαγενή σου παραθέτω μία αντιγραφή ¨
      ''Το ελληνικό χρέος δεν είναι βιώσιμο και θα χρειαστεί διαπραγμάτευση για την ελάφρυνσή του» είπε ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών Χρήστος Σταικούρας σε δηλώσεις του στη εφημερίδα «Παραπολιτικά»., . και συμπλήρωσε ....το δημόσιο χρέος είχε αποκτήσει ισχυρή αυξητική δυναμική και τόσο ως απόλυτο, όσο και ως σχετικό ως προς το ΑΕΠ μέγεθος, είναι υψηλό.''
      Γιαυτό μάλλον λίγα δεν έβαλες!!!

    • Kennan avatar
      Kennan @ Ο Ιθαγενής 31/08/2013 17:07:01

      Που ειδες οτι ανησυχεί το Μαξίμου; Το αντίθετο γράφει το κείμενο. Οτι δεν ανησυχεί. Κατα τα άλλα έχεις καταντήσει πιο πληκτικός και απο τον Αλέξη βρε Ιθαγενή. Θα κάνουμε εκλογές μην ανησυχείς

      • kat avatar
        kat @ Kennan 31/08/2013 17:25:09

        Εχεις απόλυτο δίκιο,Ιθαγενή.Και φυσικά δεν ανησυχει του
        Μαξίμου,Κένναν.Είναι μακριά νυχτωμένο.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Kennan 31/08/2013 18:55:23

        Γιατί να ανησυχώ;
        Θα χάσω καμία έδρα; καμία καρέκλα; δεν θα μπορώ να περπατώ στο δρόμο; Την αύξηση στους χαμηλοσυνταξιούχους; Το νέο Μνημόνιο; Την νέα δανειακή; Τι είμαι για να ανησυχώ; Ψεύτης πολιτικός;
        Άλλοι ανησυχούν μαζί και οι χειροκροτητές τους.

  3. Mariana avatar
    Mariana 31/08/2013 11:03:15

    Πρέπει να είμαστε ρεαλιστές... Το χρήμα είναι κι αυτό εμπόρευμα, όπως όλα τα άλλα, κακά τα ψέμματα. Και είναι εύχρηστο στο εμπόριο, γι΄αυτό και το χρησιμοποιεί η ανθρωπότητα από παλιά. Με μια διαφορά, έχει την ιδιότητα να αναπαράγεται μόνο του μέσα στις τράπεζες. Γι'αυτό και δεν αφήνουν οποιονδήποτε να είναι τραπεζίτης. Από τη στιγμή που στην Ελλάδα καταφέραμε να εισάγουμε όλα τα βασικά εμπορεύματα, καταντήσαμε να εισάγουμε ΚΑΙ το χρήμα. Κρίθηκε ότι δεν πρέπει να παράγουμε ούτε χρήμα. Κακονικά πρέπει το χρήμα να το παράγει (εκδίδει) η κάθε χώρα και να του δίνει αξία εξαιτίας της αξίας των υπόλοιπων προϊόντων που παράγει και της αξίας της εργασίας του πληθυσμού.
    Φαύλος κύκλος είναι. Παράγεις προϊόντα και δίνεις αξία στο χρήμα σου, ή εισάγεις προϊόντα, δεν έχει αξία το χρήμα σου και κάνεις εισαγωγές ΚΑΙ του χρήματος (δηλαδή δάνεια!). Αν θέλαν αύξηση παραγωγής και στην εκτός Γερμανίας Ευρώπη, θα επιτρέπαν στις τοπικές κυβερνήσεις (ή θα απαιτούσαν οι λαοί- μπρρρ... επανάσταση?) να παράγουν το βασικό εμπόρευμα κάθε κράτους, δηλαδή το χρήμα.
    Τα υπόλοιπα λόγια, όπως "ευρώ- ο συνδετικός κρίκος της Ευρώπης", "εργαλείο ανάπτυξης", "ειρηνοποιό ευρώ" κλπ είναι παραμύθια της Χαλιμάς. Τα σκαρφίζονται στα διευθυντήρια των Βρυξελλών και τα διασπείρουν στο πόπολο με τα ΜΜΕ και τους... "διανοούμενους οικονομολόγους".

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 31/08/2013 13:02:41

    Μαλλον η ταξη της δραχμης περιλαμβανει και πολλους σχολιαστες εδω που ζητουν δραχμη πιο καθαρα και απο αυτους τους πολιτικους ή επιχειρηματιες που λεει το αρθρο.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ψυχραιμια 31/08/2013 15:28:31

      ....εγώ δεν ζητώ δραχμή ούτε $ ούτε €.
      Θέλω Κράτος με ισονομία αλλά ....ατύχησα δεν έχω ΜΚΟ να λαμβάνω το 5% προμήθεια για όσους ανέργους προσλαμβάνω δεν έχω ΜΜΕ δεν έχω Τράπεζα δεν δανείστηκα με κρατικές εγγυήσεις δεν έχω δημόσιες συμβάσεις....πληρώνω απλά τις επιλογές μου.
      Η νομισματική μονάδα που έχεις είτε είναι δραχμή είτε φοίνικας είτε € δεν έχει καμία αξία αν δεν έχεις κράτος με εφαρμογή νόμων και ισονομία...όπως η ιστορία απέδειξε....διαφορετικά φταίνε οι Πρώσοι οι Γάλλοι οι Αγγλοι οι Αμερικάνοι οι Γερμανοί τα ΜΜΕ και τα ΑΤΙΑ .....

      ΥΓ

      όσο για τα δώρα και τις επιλογές αν δεν έχεις εχέγγυα είναι άδωρα ...το αποτύπωσε και η λαική ποίηση:

      το δώρο σου Νικηταρά
      είναι άλογο χωρίς ουρά
      ή μου στέλνεις το κριθάρι
      ή σου στέλνω το τομάρι

      κοινή λογική vs κοινές πολιτικές

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ ψυχραιμια 31/08/2013 16:16:47

      Ελπίζω να δούμε ανάπτυξη έστω και της τάξης του 0,000001% το 2014 για να αποδυναμωθούν τα επιχειρήματα των δραχμολάγνων.

      Αλλά δεν είναι λογικό να ενδυναμωθούν αντί να αποδυναμωθούν αν για άλλη μία χρονιά δεν υπάρξει αναπτυξη;

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Γιώργος Αχαιός 01/09/2013 12:58:57

        Αυτά τα κλισέ είναι που μας έφεραν εδώ...
        & η Ινδία λοιπόν έχει τρομερή ανάπτυξη (αν και το 2013 συννεφιάζει και εκεί)...για τους Ινδούς δεν ξέρω...
        Τι σημασία έχει αν η ανάπτυξη είναι 10% αν δεν έχει αντίκρυσμα στην καθημερινότητα των πολιτών; ...και μην αρχίσουν οι ...χειροκροτητές να μιλούν για λάτρεις της ύφεσης...

  5. Zame avatar
    Zame 31/08/2013 14:17:05

    Οι οικονομικές ανισορροπίες είναι πλεον τοσο πολυ μη βιώσιμες..
    που όπως & να τις "βαφτίσει..κανεις..
    (μπορει ανετα να περιοριζεται με την σχετική μαντινάδα της Άννα@ παραπανω.)
    Το χάσμα μεταξύ του αδύναμου Νότου και του ισχυρού Βορρά είναι ανυπέρβλητο.
    Ελλάδα, Πορτογαλία και Ισπανία εμφανίζουν διογκωμένα ελλείμματα, ενώ στον αντίποδα η Γερμανία διαθέτει μια άκρως πλεονασματική οικονομία.
    ..οπως προειδοποιεί ο Stephen Roach
    (μη εκτελεστικός πρόεδρος της Morgan Stanley για την Ασία και οικονομ.στο Πανεπ. του Yale)

  6. dioklis avatar
    dioklis 31/08/2013 16:03:19

    Όλος ο κόσμος το ατύχημα περιμένει, μήπως καταφέρει και ξυπνήσει η δικαιοσύνη, γιατί τώρα είναι η ώρα της, και αυτή λείπει.

  7. Mariana avatar
    Mariana 31/08/2013 16:37:49

    Και να δικαιωθούν οι ευρωλάγνοι, ναι? Διότι αυτή η λειτουργία και οι πολιτικές αυτής της χώρας δεν βασίζονται σε λογική και επιχειρήματα αλλά στη λαγνεία και στα βίτσια του καθενός που καβαλάει την καρέκλα (και το καλάμι).

  8. Mariana avatar
    Mariana 31/08/2013 16:38:52

    Όταν τρώνε δε μιλάνε, ούτε σκέφτονται.

  9. Kennan avatar
    Kennan 31/08/2013 17:05:21

    Προφανώς πάσχεις από την μόνιμη ασθένεια των ανάκτων: την ανοησία. Τι σχέση έχουν όλα όσα γράφεις με την ανάρτηση; Εκτος αν είσαι στην υπηρεσία κάποιου διαπλεκόμενου και το παίζεις ... ΣΥΡΙΖΑ

  10. Factorx avatar
    Factorx 31/08/2013 17:17:08

    Σεβαστή η αποψή σου , αλλά υπάρχει και άλλη που λέει οτι τον Βενιζέλο τον έβαλε στην κυβέρνηση ο υπερήφανος λαός που ψήφισε ΑΝΕΛ και ΧΑ

    • Λιοντάρης avatar
      Λιοντάρης @ Factorx 31/08/2013 17:24:24

      Που ψήφισε "αδικαιολόγητα" ΑΝΕΛ και ΧΑ;

  11. Factorx avatar
    Factorx 31/08/2013 17:29:30

    Ναι και εν βρασμώ ψυχής. Όμως έτσι δεν κάνουμε χωριό.

    • Άγραφος Νόμος avatar
      Άγραφος Νόμος @ Factorx 31/08/2013 19:00:32

      Δεν επρόκειτο περί σοβαρής πολιτικής διαφωνίας και διαφοροποίησης; Οι ερμηνείες διίστανται. Δεν υπάρχει ''απόλυτη αλήθεια''. Μόνο διαφορετικές οπτικές κι ερμηνείες.

  12. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 31/08/2013 18:11:00

    ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ?? Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ?....................................

  13. Μούγκα Μούγκα avatar
    Μούγκα Μούγκα 31/08/2013 18:53:48

    Αφού είναι η εποχή των μαντινάδων, ας συνεισφέρω κι εγώ (κι ας το καθιερώσουμε) :
    '' Με ρούβλια, μάρκα ή Ευρώ, δραχμές, δολάρια ή φράγκα, άμα είν άδεια η τσέπη σου, σε τρώει η μαρμάγκα.''

  14. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 31/08/2013 19:50:50

    -Τό πορτοφόλι μού 'κλεψαν,κάτι πρεζόνια στό μετρό
    μά μέ ξεφτίλισε τό ἄτιμο,δέν εἶχε μέσα οὔτ' ἕνα εὐρώ.

    • Μούγκα Μούγκα avatar
      Μούγκα Μούγκα @ Κυθήριος 31/08/2013 20:09:43

      Aς το επιδιορθώσουμε λίγο :
      -Τό πορτοφόλι μού ‘κλεψαν , γύφτισες στό μετρό, διαβάζοντας τη μοίρα μου και βλέποντας ....Ευρώ.
      Ας πρόσεχα ο ανόητος και εύπιστος συνάμα,
      αν είχε μέσα και λεφτά, θα ήταν μέγα δράμα!

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Μούγκα Μούγκα 31/08/2013 21:21:23

        Ἔ,ἄς τό συνεχίσουμε λίγο:
        -Τό δράμα τό ἀπέφυγα,λεφτά δέν εἶχε μέσα,
        κι ἄν ἦμουν λίγο πονηρός,θά μοῦ 'διναν καί ρέστα.

        • Μούγκα Μούγκα avatar
          Μούγκα Μούγκα @ Κυθήριος 31/08/2013 22:47:21

          :-) Γι αυτό ποτέ μη μπαίνετε φίλοι μου στο Μετρό, αν έχετε δυσεύρετα νομίσματα σε Ευρώ. Κάλλιο να περιμένετε, σε λίγο ποιός το ξέρει; Μπορεί ο Τσίπρας τη δραχμή, πίσω ξανά να φέρει! Και τότε ποιός θα νοιάζεται αν χάνει πορτοφόλι; Θα΄χουμε εκατομμύρια για να μοιράζουμε ΟΛΟΙ !
          Χαχαχαχαχα. Καλό βγήκε!

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Μούγκα Μούγκα 31/08/2013 23:50:28

            :-) Βρέ,ἐσύ εἶσαι τέλειος,ὠραῖος ριμαδόρος,
            μά ἄν ἔρθει ὁ Τσίπρας κι ἡ δραχμή,θά γίνει μέγας ντόρος..
            Θά 'χουμε 'κατομύρια πολλά,θά τρέχουν ἀπ' τά μπατζάκια,
            μά θά 'ναι ἣ πορτοφόλα μας πιό ἀκριβή,ἀπ' τά δόλια ἑκατομυριάκια..

          • Μούγκα Μούγκα avatar
            Μούγκα Μούγκα @ Κυθήριος 01/09/2013 01:04:59

            Αγαπητέ Κυθήριε, τι τα μπερδεύεις τώρα; Έφερες την καταστροφή, ερήμωσες τη χώρα! Έχει γυρίσματα ο καιρός, θα δούμε τι θα γίνει, κανείς ποτέ δε χάνεται δούλος άμα δε γίνει.

  15. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 31/08/2013 21:32:57

    Η " όποια" τάξη δεν πολεμάει τον Σαμαρά ούτε την κυβέρνηση Σαμαρά, !.... Ας καταλάβουν στην παρούσα φάση κι αυτοί , όπως αρκετοί, ότι πολεμούν την Ελλάδα μας , τους Έλληνες και κυρίως τα Νιάτα της Χώρας μας, δηλαδή το ΜΕΛΛΟΝ ! Αυτές τις στιγμές σημασία έχει το ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ίσως ΕΝΩΜΕΝΟΙ να καταφέρουμε περισσότερα.

  16. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 31/08/2013 22:01:11

    Η " όποια " τάξη " πολεμάει τον Σαμαρά ..πολεμάει να ρίξει την κυβέρνηση του Σαμαρά....επί της ουσίας ΠΟΛΕΜΑΕΙ το ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ,
    Πολεμάει την Ελλάδα, τους Έλληνες ,τα Νιάτα της Χώρας ,δηλαδή το ΜΕΛΛΟΝ!
    Οι κρίσιμες αυτές στιγμές επιτάσσουν ΕΘΝΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ και ΟΜΟΨΥΧΙΑ έξω από τα όποια συμφέροντα μικρά και μεγάλα. Ανέφικτο; Ουτοπικό; ΟΧΙ . ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ !!!
    Ας προσπαθήσουμε, όλοι μαζί, μικροί ,μεγάλοι , σημαντικοί , άσημοι να μην υπονομεύσουμε άλλο, αυτό που μας ανήκει, αυτό που ανήκει σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ και όχι σε κάποιους ..... : το "Αύριο". Ας ξεχάσουν όλοι τους , για λίγο τα συμφέροντά τους διαπλεκόμενα και μη ( είναι σίγουρο ότι δεν θα πεινάσουν...) κι ας γίνουν οι ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΔΕΣ ΕΥΠΑΤΡΙΔΕΣ... αυτοί που έχει ανάγκη ο Ιερός τούτος Τόπος και οι Άνθρωποί του.

    • Μούγκα Μούγκα avatar
      Μούγκα Μούγκα @ Δήμητρα 01/09/2013 00:35:24

      Ότι κι αν λένε οι πιστοί, όσο κι αν επιμένουν, τα όμορφα λόγια πάντοτε, όμορφα λόγια μένουν... Αν δεν υπάρξει απόδειξη, συνέπεια και πράξη, τίποτε δε θα γεννηθεί, τίποτε δε θ΄αλλάξει...
      Κι ας είναι φειδωλοί στα ζήτω, στο λιβάνι, γιατί είναι κρίμα αντί καλό, κακό κανείς να κάνει.....

  17. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 01/09/2013 01:15:39

    Ποίος πταίει γι' όλα αυτά; Ή μη μήπως γενικώς '' έχει χαθεί η μπάλα'';

    • Zame avatar
      Zame @ Κ.Π. 01/09/2013 11:31:23

      οχι μονον τη μπαλλα..
      αλλα & το γηπεδο μαζι..
      σε ποιο ακριβως "σπορ γινεται "παιχνιδι..?