#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/02/2010 22:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η σωτηρία των Εβριτών στοιχίζει λιγότερο από το Megaron Plus



Όταν ψιχαλίζει στην Αθήνα και μαζεύει λίγο νερό η Χαμοστέρνας, γίνεται το έλα να δεις από τα ελληνικά (βλέπε αθηναϊκά) ΜΜΕ. "Κόλαση η Αθήνα", και τα σχετικά.

Τώρα που 130.000 στρέμματα στον Έβρο έχουν πλημμυρίσει, τώρα που οι ακρίτες μας εκεί εγκαταλείπουν τα σπίτια τους, η είδηση παίζει λίγο πριν τα αθλητικά από τα κρατικά κανάλια και καθόλου από τα ιδιωτικά.

130.000 στρέμματα σημαίνει 130 τετραγωνικά χιλιόμετρα. Η Μύκονος (για να μιλήσω με μεγέθη που καταλαβαίνουν οι Αθηναίοι) έχει έκταση 86 τετ. χλμ.!

Θα βάλει το κ***κράτος μας το χέρι στην τσέπη για να μην καταστρέφεται κάθε χρόνο η περιουσία των ηρωικών κατοίκων τού Έβρου, ή να το πάρουν απόφαση οι Εβρίτες ότι η Αθήνα θα τα δώσει όλα στον Τούρκο και να πάρουν των ομματιών τους μια ώρα αρχύτερα;

Η τεχνογνωσία για να μην πλημμυρίζουν κατοικημένες περιοχές από ποτάμια που υπερχειλίζουν υπάρχει από τον καιρό των Σουμερίων, τα δε έξοδα είναι σίγουρα λιγότερα από τον προϋπολογισμό τού Megaron Plus, που όπως κάθε "ιδιωτική πρωτοβουλία" στην Αθήνα, γίνεται με κρατικά λεφτά.

 Στέργιος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 15/02/2010 23:06:14

    Εάν δεν υπερχείλιζε ο Νείλος τί φαντάζεστε ότι θα ήταν η Αίγυπτος;
    Απλά έρημος. Δεν θα μας εφοδίαζε με πατάτες!
    Έτσι και ο Έβρος σαν ποταμός που είναι υπερχειλίζει και αυτό θα μπορούσε να είναι ευλογία για τους εκεί αγρότες εάν ήξεραν να το εκμεταλλευτούν. Αλλά φαίνεται ότι η προσοχή τους είναι περισσότερο στραμμένη στα ακίνητα που έχτισαν εκεί που χρόνια πολλά τώρα υπερχειλίζει ο ποταμός.
    Δεν τους απασχολεί πλέον η γεωργία παρά οι ξεναγήσεις στο ποτάμι και το κυνήγι από δήθεν sportsmen Αθηναίους που εκτιμούν βέβαι και τα εξαιρετικά κρέατα των Φερρών.

    • Αλεξάνδρα avatar
      Αλεξάνδρα @ Βρασίδας 15/02/2010 23:26:25

      Βρασίδα που ζείς;

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Βρασίδας 15/02/2010 23:44:21

      όχι κοντά στον Έβρο, αλλά έχω επισκεφτεί πολλές φορές την περιοχή.
      όχι ως κυνηγός.
      Εννοώ ότι πρέπει να σεβόμαστε τη φύση και να εκμεταλλευόμαστε τα δώρα της.
      Να είσαι σίγουρη ότι οι παλιοί ήξεραν.

  2. Νικόλας avatar
    Νικόλας 15/02/2010 23:27:55

    Όπως οι ξέρετε ο Έβρος είναι το φυσικό σύνορο μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας.
    Το ποτάμι έχει να καθαριστεί πολλά χρόνια. Αν το καθαρίσουν η ροή του άρα και τα σύνορα θα αλλάξουν...καλά κρασιά δηλαδή με τις αντιδράσεις που θα γίνουν!!!

  3. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 15/02/2010 23:48:38

    Είπαμε να λέμε καμμιά @@ι@ να περνάει η ώρα, αλλά εδώ το παρακάναμε...

    (Στα σχόλια αναφέρομαι, το ποστ καλό είναι!)

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ (Α)θανάσης 15/02/2010 23:53:16

      Πάντως μια βόλτα στον έβρο να δεις ότι έχει μαζέψει ότι σκατό υπάρχει στην περιοχή χρόνια τώρα θα πείσει. Είχε κάνει και ένα πολύ καλό ρεπορτάζ για το θέμα η Σοφία Παπαιωάννου πηγαίνοντας και στις 2 γειτωνικές χώρες.

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ (Α)θανάσης 16/02/2010 09:41:36

      Λες να μην ξέρω από Έβρο?

      Ξέρω ότι υπάρχει πρόβλημα οριοθέτησης, δεν είναι αυτό που σχολίασα αρνητικά...
      Αλλά να λέμε και τον Έβρο Νείλο...

  4. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 15/02/2010 23:50:30

    Ελλαδα = Αθηνα ........... το ξερουμε αυτο

    ατε και κανενα νησι αλλα μονο για το καλοκαιρι ετσι ...

  5. μαρικα avatar
    μαρικα 16/02/2010 00:00:26

    Ο Βρασιδας εχει δικιο,τα ποταμια κατεβαζουν υλικα που ειναι χρησιμα για τις καληεργιες.

  6. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 16/02/2010 00:16:20

    Αυτό για τα φερτά υλικά πέστο στους αγρότες που έχουν επενδύσει σε καλλιέργειες "δυναμικές" γιατί από τις ετήσιες παίρνουν τα @@@ια τους.....τουτέστιν δενδρώδεις καλλιέργειες και σπαράγγια...(ο συνεταιρισμός σπαραγγιού του Τυχερού είναι και βραβευμένος σαν καλλύτερη συν/κή οργάνωση το 2003 (άρα πιο κερδοφόρα...)
    Πέστους πως είναι βλάκες που χρεώθηκαν για να επενδύσουν στον τόπο τους και να συνεχίσουν να κατοικούν και να καλλιεργούν σε "απαγορευμένη ζώνη"...(έχει μπάρες για να πας στα χωράφια τους....πολλοί βρίσκονται 100-200 μέτρα μακρυα από τις κάνες του Τούρκου σκοπού......)
    Προφανώς η θεωρία δεν είναι πράξη.....

  7. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 16/02/2010 00:19:04

    Βασίδα
    γιατί οι Αιγύπτιοι κάναν το φράγμα του Ασουάν;

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ xrhxa65 16/02/2010 00:30:13

      όχι πάντως για να καταργήσουν τις πλημμυρίδες. Για πότισμα στον εγγύς Νείλο και για υδροηλεκτρική ενέργεια φαντάζομαι. Η υπερχείλιση του Νείλου δε γίνεται στην περιοχή του Ασσουάν, αλλά περιφερικότερα.
      Νομίζω, δεν είμαι ειδήμων.

  8. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 16/02/2010 00:39:33

    Βρε εδώ μας έδειχναν στα κρατικά για τα καρναβάλια του Ληξουρίου και τι έγινε στο Ρίο στην Βραζιλία τι να λέμε.

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ «Κασσάνδρα» 16/02/2010 09:42:16

      Ενώ τα ιδιωτικά...

  9. μαρικα avatar
    μαρικα 16/02/2010 00:42:19

    Αν εχουν καταστραφη καλιεργειες πραγματικα λυπαμε πολυ.Αλλα ομως αυτο δεν αναιρει οτι τα ποταμια φερνουν χρησιμα υληκα.Για τα υπολοιπα υπαρχει κυβερνηση και τοπικη αυτοδιοικιση.Να μην βαζουν τα χρηματα στην τσεπι τους,
    παρα μονο να κανουν τα απαρετητα εργα να βοιθησουν τους αγροτες

    • Αλεξάνδρα avatar
      Αλεξάνδρα @ μαρικα 16/02/2010 21:02:27

      Αν δεν έχουμε καταλάβει τι συνέβη στον Εβρο, να μην σχολιάζουμε. Γεωπόνος δεν ειμαι, δεν ξέρω αυτήν την εποχή αν υπάρχουν καλλιέργειες που έχουν καταστραφεί,(γιατί τώρα ετοιμάζονται να σπείρουν οι αγρότες)ομως τα ποτάμια τα χρησιμοποιούν για τις αρδεύσεις. Οι πλημμύρες ήταν πάντα καταστροφικές για την οικονομία και πολύ περισσότερο για τα νοικοκυριά που ζούν απο την γεωργία και τις συναφείς δραστηριότητες (μυδοκαλλιέργειες πχ). Τα υπόλοιπα περι φερτών και την συνεισφορά των πλημμυρών στο οικοσύστημα ειναι απλώς εγκυκλοπαιδικές γνώσεις.
      Παρεπιπτόντως, οικοσύστημα Νείλου και Εβρου καμμία σχέση.

  10. Bill avatar
    Bill 16/02/2010 03:16:21

    Ο νομός του Έβρου βρίσκεται σε κόκκινο συναγερμό, καθώς έχουν πλημμυρίσει περισσότερα από 120.000 στρέμματα, από τα οποία τα 45.000 είναι καλλιεργήσιμες εκτάσεις, ενώ όλα τα ποτάμια έχουν ξεπεράσει το όριο συναγερμού.

    Το μεσημέρι εκκενώθηκε ο οικισμός του Πόρου, λίγο έξω από τις Φέρες μετά από θραύση αναχώματος στην περιοχή του Πετάλου και έχει απαγορευτεί η κυκλοφορία οχημάτων στην περιοχή.
    Τραγική είναι η κατάσταση στα Λάβαρα, όπου πλημμυρίζουν σπίτια, ενώ τα νερά έχουν καλύψει μεγάλο μέρος του οικισμού. Το πρωί της Δευτέρας κάτοικοι του χωριού Λάβαρα αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν τις εστίες τους. Υπολογίζεται ότι τα πλημμυρισμένα σπίτια είναι πάνω από 80.

    Αυτή τη στιγμή, κινδυνεύουν δύο χωριά το Πραγγί μετά από την υποχώρηση του αναχώματος στο Ισαάκιο και τα Λαγυνά νοτιότερα μετά από την υποχώρηση του αναχώματος στο Αμόριο.
    Συνεχίζεται η υπερπήδηση των αναχωμάτων σε Ψαθάδες και Πύθιο, ενώ ανάχωμα έσπασε και στον κάμπο της Κορνοφωλιάς.

    Διακόπηκαν τα δρομολόγια των τρένων καθώς η σιδηροδρομική γραμμή σε πολλά σημεία έχει πλημμυρίσει.
    Διακοπή κυκλοφορίας των οχημάτων του οδικού δικτύου της νότιας πλευράς του Διδυμοτείχου, καθώς και της κυκλοφορίας στη γέφυρα των νεκροταφείων από υπερχείλιση του ποταμού Ερυθροποτάμου.
    Διακοπή της κυκλοφορίας οδικού δικτύου ΠΥΡΓΟΥ – ΛΑΓΟΥ λόγω καθίζησης.

    Οι Αρχές εκτιμούν ότι η κατάσταση θα επιδεινωθεί καθώς αναμένονται από την Τρίτη νερά από τα φράγματα της Βουλγαρίας, τα οποία έχουν υπερχειλίσει και δεν μπορούν να συγκρατήσουν άλλες ποσότητες νερού.
    Από τις πλημμύρες κινδυνεύουν και οι παραποτάμιοι οικισμοί της Βύσσας, των Καστανεών και του Πραγγίου.

    Τελευταίες μετρήσεις Στάθμης υδάτων στον ποταμό Έβρο:
    Κόμαρα: Μέτρηση 6.12 , Όριο επιφυλακής 4,80
    Πύθιο: Μέτρηση 6.71 , Όριο επιφυλακής 4,70
    Δέλτα: Μέτρηση 8.73 , Όριο επιφυλακής 5,60

    Έτσι έχει η κατάσταση.
    Όσοι είστε ασφαλείς στα μέρη σας συνεχίστε τις θεωρίες σας και την φιλολογία περί γεωργίας, Νείλου, ξεναγήσεων στο ποτάμι και για κυνήγι από δήθεν sportsmen

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Bill 16/02/2010 14:11:54

      Bill, επειδή κατάγομαι από την περιοχή,τα έχω ζήσει αυτά. Κουράγιο σε όλους.

  11. Οδυσσέας avatar
    Οδυσσέας 16/02/2010 09:25:16

    Καλό κουράγιο σε όλους τους Εβρίτες, υπηρέτησα εκεί και ξέρω.
    Εύχομαι να βοηθήσει ο καιρός, είναι η μόνη ελπίδα δυστυχώς.
    Οι υπόλοιποι που σχολιάζετε από τη ζεστή πολυθρόνα σας, καλύτερα να μασάτε παρά να μιλάτε.

  12. Αλεξανδρουπολίτης avatar
    Αλεξανδρουπολίτης 16/02/2010 09:38:08

    @Brasidas

    "Να είσαι σίγουρη ότι οι παλιοί ήξεραν."

    Όχι φίλε μου , οι παλιοί δεν ήξεραν. Οι παλιοί ξέραιραν κάθε υγροβιότοπο στην Ελλάδα για να κάνουν χωράφια , κατεστρέφαν τους υγροβιότοπους περισσότερο από εμάς. Και για να έχουμε καλό ερώτημα , τα σπίτια των Εβριτών φταίνε για τις τωρινές καταστροφές; Αν ναι τα βουλγάρικα φράγματα και τα ανύπαρκτα τούρκικα αναχώματα δε φταίνε καθόλου ;

    Μπορεί να ήρθες στον Έβρο , να θαύμασες την ωραία περιοχή μας , να έφαγες στις Φέρρες , όμως μην κατηγορείς έτσι άδικα τους ακρίτες ... Αρκετά ριγμένοι είμαστε από το ελληνικό κράτος , μην εξαπολύεις κι ανυπόστατες κατηγορίες από πάνω .

  13. ataktos avatar
    ataktos 16/02/2010 10:04:52

    Τόσα χρόνια σπατάλησαν στα εξοπλίστηκα προγράμματα δις. Και δεν έκαναν ένα αντιπλημμυρικό έργο .Είμαστε για δέσιμο …ξεφτιλισμένα τομάρια

  14. ataktos avatar
    ataktos 16/02/2010 10:58:48

    Για να δούμε σήμερα ο ΓΑΠ πως θα «κλήση» την συμφωνία για τον αγωγό που πρόκειται να περάσει από τον Έβρο …

  15. enianos avatar
    enianos 16/02/2010 15:08:26

    Αν ξεβρακώνανε κανένα δήμαρχο και τους τοπικούς βουλευτές νομίζω δεν θα είχαν τέτοια προβλήματα

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ enianos 16/02/2010 19:23:48

      Πιστεύεις ότι η τοπική αυτοδιοίκηση ανά την Ελλάδα έχει τους πόρους και τις εξουσίες να κάνει ο,τιδήποτε κρίνει σωστό για ττην περιφέρειά της;

      Αν ναι, μάλλον ζεις στην Ελβετία και τα καντόνια της.

      Στην Ελλάδα, αν δεν πέσει μίζα σε υπουργό και μεγαλοεργολάβο και άλλους 42 μεσάζοντες, δεν γίνεται τίποτα.

    • Αλεξάνδρα avatar
      Αλεξάνδρα @ enianos 16/02/2010 21:07:43

      Δεν ειναι θέμα Τοπικής Αυτοδιοίκησης. Θέμα υπηρεσιών του αντίστοιχου Υπουργείου ειναι,η Υπηρεσία εγγείων βελτιώσεων ειναι η αρμόδια.
      Ο Εβρος ειναι μια μεγάλη πεδιάδα που την διασχίζει ένας τεράστιος ποταμός. Δείτε στον χάρτη απο πού πηγάζει, πόσο μεγάλος ειναι και τι μπορεί να κατεβάζει.

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ enianos 16/02/2010 21:27:38

      Οι κατά τόπους ΔΕΒ (Διευθύνσεις Εγγείων Βελτιώσεων) υπάγονται στις Νομαρχίες.
      Αντιπλυμμηρικά έργα γίνονται από τις ΤΑ, αλίμονο...

      Οι Νομαρχίες και οι Δήμοι είναι (πλέον) υπεύθυνοι για το τραγικό χάλι...

  16. yiannakis avatar
    yiannakis 18/02/2010 08:50:20

    re paidia mhn xexnate oti o evros den einai *grigoro* potami kai logo pediadas to nero kylaei arga pros th thalassa.vrasida pos mporoume na ekmetaleytoume thn plymira?apo neilo eisai?ase mhn sygkribeis anomoia pragmata!ki oso gia ygroviotopous kai thammena remata ... sta spitia exei ftasei to provlima!nai eimai apo ton nomo evrou.