#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/10/2011 19:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η συντεχνία των ... τριών



Σε απολύτως συντεχνιακή λογική κινείται το «αντισυντεχνιακό μανιφέστο» των τριών επίδοξων διεκδικητών της αρχηγίας του ΠΑΣΟΚ που διαγκωνίζονται να κερδίσουν εύσημα «καταλληλότητας» από τον ξένο παράγοντα, σκυλεύοντας το πολιτικό πτώμα του Γιώργου Παπανδρέου.

Στην ουσία πρόκειται για ένα ιδιότυπο pole positioning πρόθυμων εντολοδόχων που φιλοδοξούν να αποτελέσουν τους μελλοντικούς «εγγυητές» της μνημονιακής επιτήρησης. Οι αυτοχρισθέντες δελφίνοι αποφάσισαν δυστυχώς να επενδύσουν πολιτικά στην επιχείρηση «υποταγής και εξαθλίωσης» της ελληνικής κοινωνίας, δαιμονοποιώντας κάθε δύναμη αντίστασης την οποία και ονομάζουν «συντεχνία». Σύμφωνα με την... προοδευτική λογική τους, όποιος τολμά και διαμαρτύρεται επειδή του πετσοκόβουν το μισθό ή του κλέβουν τη σύνταξη, είναι σκοταδιστής και οπισθοδρομικός. Κοινωνός συντεχνιακών συμφερόντων και κακών συνηθειών του παρελθόντος που πρέπει να εξαλειφθούν ώστε να διευκολυνθεί η «προσαρμογή» της χώρας! Οι τρεις επιστολογράφοι γνωρίζουν ότι οι απόψεις τους, στην ελληνική κοινωνία, είναι μειοψηφικές. Και επειδή ξέρουν πως κι οι ίδιοι είναι λίγοι, αποφάσισαν προσωρινά να ενώσουν δυνάμεις, προσβλέποντας στο αλγεβρικό άθροισμα της πολιτικής τους μετριότητας.

Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥΣ διαδρομή είναι γνωστή και δεν επιτρέπει παρερμηνείες. Η εκ Κοζάνης... ορμώμενη κυρία Διαμαντοπούλου διακατέχεται από ένα είδος εθελόδουλης ευρωλαγνείας. Είναι βέβαιον πως αν μπορούσε να προβλέψει ότι κυρίαρχη δύναμη στην ξένη κατοχή θα ήταν η Γερμανία, θα είχε προτείνει τα γερμανικά ως πρώτη γλώσσα στα ελληνικά σχολεία. Εστω και αν αναγκαζόταν να μοιράζει εμβατήρια σε φωτοτυπίες... Ο Ραγκούσης συνιστά διαφορετική περίπτωση πολιτικού γενιτσαρισμού με πρωτόγονα χαρακτηριστικά. Από τα χάμπουργκερ της Πάρου, στην κυριολεξία «είδε φως και μπήκε» και τώρα αγωνίζεται με τον ζήλο του νεοφώτιστου επαρχιώτη για τα συμφέροντα των δανειστών. Μόνο που οι τροϊκανοί τον έχουν πάρει είδηση και του χρεώνουν τη διάλυση της δημόσιας διοίκησης. Για να μην αδικούμε πρόσωπα, ο μόνος συνειδητός της μνημονιακής πολιτικής που κατάφερε να προσφέρει πολύτιμες υπηρεσίες στην Τρόικα χωρίς να γκρεμίσει τη δημοτικότητά του, είναι ο Ανδρέας Λοβέρδος. Ο κύριος Λοβέρδος διαθέτει χαρίσματα μεταξύ των οποίων και εκείνο της τηλεοπτικής κλάψας. Αν είχε εδώ και χρόνια κατοχυρώσει τον ρόλο ενός κεντροαριστερού «Στέφανου Μάνου», θα μπορούσε να εγγράψει πολιτική υποθήκη στον ιδεολογικό χώρο του... εισαγόμενου νεοφιλελευθερισμού. Σήμερα, απλώς αυτοαναιρείται. Τα κίνητρα των τριών επιστολογράφων, επομένως, δεν είναι και τόσο ευγενή. Ούτε ασφαλώς φιλοπατριωτικά. Συντεχνιακά και ματαιόδοξα είναι στο βαθμό που κατοχυρώνουν ρόλους στη νομή της εξουσίας, με ξένα διάσημα και εις βάρος του κοινωνικού συμφέροντος...

 Του Γιώργου Χαρβαλιά στον Ελεύθερο Τύπο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ARISTOMENIS VIGILANT avatar
    ARISTOMENIS VIGILANT 18/10/2011 19:34:15

    ΝΤΕ ΤΡΟΥΑ ΛΕ ΠΛΙ ΛΟΝ....

  2. ikaros avatar
    ikaros 18/10/2011 19:34:44

    Πολλοί και από πολλούς χώρους δίνουν και θα δώσουν εξετάσεις για να πάρουν "βεβαίωση επάρκειας"...

  3. TED avatar
    TED 18/10/2011 19:35:21

    Μπροστά σ'αυτή τη φωτογραφία, ακόμη και η εικόνα του Δρακουμέλ (σε διπλανή ανάρτηση) φαντάζει πιό υποφερτή!

  4. aris53m avatar
    aris53m 18/10/2011 20:15:06

    θέλουν να ηγηθούν ενός κόμματος που στις επόμενες εκλογές θα έχει λιγότερους βουλευτές από εκείνους που είχε το 1974 ... μα πόσο ζώο είναι ο άνθρωπος άραγε?

  5. Y. avatar
    Y. 18/10/2011 20:20:50

    Ωραία τα λέει ο Χαρβαλιάς

  6. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 18/10/2011 20:32:24

    Εγώ θα έβαζα αυτή τη φωτογραφία:
    http://www.dvdbeaver.com/film2/dvdreviews33/a%20The%20Three%20Stooges%20Collection/poster.jpg

    stooge: είναι ο κωμικός που "βοηθάει" έναν άλλο κωμικό να παρουσιάσει τα αστεία του.

  7. ataktos avatar
    ataktos 18/10/2011 20:36:25

    είναι επικίνδυνοι ..μας φέρνουν Πόλεμο!!

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/10/2011 21:47:19

    Μα γιατί.
    Έχουν δίκαιο τα παιδιά.
    Φταίει η Αντιπολίτευση. Φταίει ο Χατζηπετρής. Φταίνε τα ΑΤΙΑ. Φταίνε το όλον της κοινωνίας πλην ΠΑΣΟΚ & Κυβλερνησης βεβαίως βεβαίως.
    Πολύ σωστά.
    Σιγά μην φταίει η Κυβέρνηση, υπάρχει άλλωστε; Το πρώτο επτάμηνο ήταν στον κόσμο της. Τα δύοχ ρόνια σε Τιτανικούς σε νεροπίστολα και λοιδορώντας κοινωνικές ομάδες, τη χώρα και όποιον μίλαγε και δεν έψελνε ωσαννά.

    Μάλλον φταίει η Αντιπολίτευση που δεν κατεβαίνει με Φωτόπουλους σε καταλήψεις, με απεργούς σε διαδηλώσεις και δεν φοράει μπλουζάκια της ΕΥΑΘ ...δεν είναι τρέντυ βρε παιδί μου.

    Είμαστε η μοναδική χώρα που φταίνε όλοι πριν τον πολυχρονεμένο και την Ντόρα και τον Καρατζαφέρη ...τα ΝΑΙ του Μνημονίου για να μην ξεχνάμε.

    Φταίει ο Σαμαράς, η Αλέκα, ο Τσίπρας μάλλον για τα 3 αφορολόγητα το 2011 και τον ΦΠΑ στην μπουγάτσα ...με κρέμα ή τυρί;
    Είναι παράνομο να μιλάμε για απόρρητες ...παρατυπίες.

    Σιγά μην φταίει η κυβέρνηση όχι για την οικονομία αλλά έστω για τα σκουπίδια ή τα βιβλία στα σχολεία ...

    ΥΓ

    19/10 αύριο Αννούλα θα έχει άλλο άρθρο; γιατί στα σχολεία φωτοτυπίες έχουν.

  9. nora avatar
    nora 18/10/2011 22:32:59

    Η Μεταρρυθμίστρια Άννα τον προηγούμενο μήνα πήγε να διορίσει τη μιση ΠΑΣΠ, στο Ινστιτούτο Νεολαίας που είναι υπο κατάργηση. Αν δεν κάνω λάθος οι προσλήψεις ακυρώθηκαν τελευταία στιγμή. Δυστυχως για το θέμα δε μίλησε κανένας εκτός απο την Ελευθεροτυπία, ούτε καν η Νεα Δημοκρατία

    • Y. avatar