18/07/2008 17:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η συνταγματικότητα της απαλλαγής από Ζορμπά

Ο αναγνώστης μας Στάθης, επισημαίνει: Σύνταγμα της Ελλάδος, Άρθρο 89, παράγραφος 3: «Η ανάθεση διοικητικών καθηκόντων σε δικαστικούς λειτουργούς απαγορεύεται». Αλλά, στην παράγραφο 4 γράφει: «Κατ’ εξαίρεση επιτρέπεται στους δικαστικούς λειτουργούς …να μετέχουν σε συμβούλια ή επιτροπές που ασκούν αρμοδιότητες πειθαρχικού, ελεγκτικού ή δικαιοδοτικού χαρακτήρα και σε νομοπαρασκευαστικές επιτροπές, εφόσον η συμμετοχή τους αυτή προβλέπεται ειδικά από το νόμο». http://www.bekiris.gr/sintagma_ellados_04.htm#DIKASTIKI

Υ.Γ1 Αν καταφέρουν και περάσουν τον νόμο έτσι τότε χαλάλι τους….
Υ.Γ2 Οι εφημερίδες λένε ότι προαλείφουν τον Γ. Κολιοκώστα για την θέση (σωστοί!!!)
Υ.Γ3 Ο υπουργός Εσωτερικών κ. Παυλόπουλος που διαφώνησε ήδη με το νομοσχέδιο Αλογοσκούφη τι λέει;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας avatar
    Νικόλας 18/07/2008 17:31:10

    Το ερώτημα δεν είναι αν καταφέρουν να περάσουν τον νόμο, γιατί δεν είναι ποτέ ζήτημα για αυτούς η αναγκαιότητα της πειθάρχησις στο σύνταγμα. Είναι αρκετό να θέλουν να τον ψηφίσουν.
    Εδώ δε ντρέπονται να ομολογούν πως θα παρακάμψουν το σύνταγμα για να κάνουν τα κολέγια ιδιωτικά πανεπιστήμια.

  2. monahikoslikos avatar
    monahikoslikos 18/07/2008 17:32:36

    Ναι για τη θέση προαλείφεται ο Κολιοκώστας που τυπικά θα ...εκλεγεί από το Ανώτατο Δικαστικό Συμβούλιο.
    Περαστικά μας

  3. aionios avatar
    aionios 18/07/2008 17:52:42

    Είναι πλέον ολοφάνερη η περιφρόνηση προς την κοινή γνώμη,η περιφρόνηση του λαού. Δεν κρατάνε πλέον ούτε τα προσχήματα. Μας λένε ευθέως είστε ΖΩΑ!!! Σας έχουμε χεσμένους. Μέχρι τις εκλογές θα το έχετε ξεπεράσει. Θα τα έχετε όλα ξεχάσει.

  4. aionios avatar
    aionios 18/07/2008 17:58:13

    Το 2004-45,36%
    Το 2007-41,84%
    Άν το 20xx δεν είναι κάτω από 37% το ποσοστό της N.Δ τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

  5. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 18/07/2008 17:58:19

    To να μετέχουν από το να προΐστανται, όπου ο προϊστάμενος έχει και διοικητικά καθήκοντα (άμεσα ή έμμεσα ... «Η ανάθεση διοικητικών καθηκόντων σε δικαστικούς λειτουργούς απαγορεύεται»)έχει μια διαφορά.
    Νομίζω?

    γιατί μετά από τη δήλωση:

    "...τον Βουρλούμη τον βαράνε επειδή δεν τους έκανε τα ρουσφέτια" όλα τα άλλα φαίνονται... ανέκδοτα (ακόμα και η σύγκριση VITARIA - ΟΤΕ - ΓΕΡΜΑΝΟΣ), ακόμα και η αντίδραση των κ Μανώλη, Κοντογιάννη, Βαρβιτσιώτη, Νεράντζη, Παυλόπουλου, Tατούλη, Ζαγορίτη κλπ. είναι τεχνοκρατικές απνευμάτιστες ΠΑΠΑΡΟΛΟΓΙΕΣ>

    ΥΓ

    παρόλο που δεν συμφωνώ μαζί του δυστυχώς στην Ελλάδα ανακαλύψαμε μια νέα μορφή διακυβέρνησης την ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ του ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΗΓΕΤΗ

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 18/07/2008 18:13:53

    Εγώ έγραψα στο μπλογκ μου να κάνουμε διαδήλωση κατά της διαφθοράς μόλις βγάλουν το Ζορμπά ή την ημέρα που θα ψηφίζεται ο νόμος.

  7. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/07/2008 18:23:48

    Γ. Κολιοκώστας-Πως λέει η παροιμία –λείπ ο μάρτς από την σαρακοστή

  8. nikoleta avatar
    nikoleta 18/07/2008 20:09:22

    Eξάκτινε συμφωνώ...Ας κινητοποιήθουμε οι bloggers!

  9. Οργή avatar
    Οργή 18/07/2008 22:58:51

    Ναι Παιδιά είναι Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ να δείξουμε ότι ΕΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΗ ΠΑΡΑΚΑΤΩ, αρχίστε την ενημέρωση σε όλα τα μπλογκς, πιστεύω ότι θα συζητηθεί πολύ και επι τέλους Φόρος τιμής σε κάποιον έντιμο εν ζωή!!!!