#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/10/2011 21:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η συμφωνία θα υπόκειται στο ελληνικό ή στο βρετανικό δίκαιο;



Ένα σημείο που παραμένει θολό μέχρι τώρα και που εσκεμμένα η κυβέρνηση δεν ξεκαθαρίζει είναι αν μετά τη συμφωνία τα ομόλογα υπόκεινται στο ελληνικό ή στο βρετανικό δίκαιο. Έχει πέσει μαύρο στην ενημέρωση των πολιτών και θα πρέπει γρήγορα να αποσαφηνιστούν όλες οι πλευρές του ζητήματος αυτού.

Το θέμα το είχε θίξει και χθες το antinews λέγοντας ότι μια τέτοια αλλαγή θα ήταν καταστροφική και υποκρύπτει πολλά.

Η κυβέρνηση πιθανότατα να οχυρωθεί πίσω από τη φράση της συμφωνίας που λέει ότι η κυριότητα του προγράμματος είναι ελληνική, ανήκει στην Ελλάδα. Το είπε και πριν από λίγο ο κ. Βενιζέλος, αλλά αυτό δε λέει απολύτως τίποτε.

Αν επικρατήσει το ελληνικό δίκαιο οι ξένοι δανειστές, που θα είναι και μόνιμοι επιτηρητές, δεν θα μπορούν να διεκδικήσουν εμπράγματες εγγυήσεις αν πάει κάτι στραβά στο πρόγραμμα. Με το βρετανικό δίκαιο όμως, τα collateral είναι εδώ και είναι στα χέρια των δανειστών.Θα μπορούν δηλαδή να διεκδικήσουν ακίνητα ή κρατικές εταιρείες χωρίς να μπλέξουν στον ελληνικό δικαστικό κυκεώνα.

Έτσι, λοιπόν, και με τη βούλα θα είμαστε υπό κατοχή, χωρίς να μπορούμε να αντιδράσουμε. Θα εκχωρήσουμε εθνική κυριαρχία ακόμη κι αν αυτό απαγορεύεται από το Σύνταγμα, αλλά και από την ευρωπαϊκή νομοθεσία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. makis avatar
    makis 27/10/2011 21:30:40

    ΨΗΦΊΣΤΕ!!! Τι έκανε η κυβέρνηση όταν οι Ευρωπαίοι αποφάσιζαν για το κούρεμα 50% #greekrevolution shar.es/blbDy ?

  2. Kannivalos avatar
    Kannivalos 27/10/2011 21:38:54

    Στο βρετανικό δίκαιο θα υπόκεινται τα ομόλογα.Οι προδότες εκπληρώνουν κανονικά την αποστολή τους.

    • KOSTAS70 avatar
      KOSTAS70 @ Kannivalos 28/10/2011 00:00:17

      Δεν είναι προδότες, απλώς το αγγλικό κείμενο μπορούν να το διαβάσουν...

  3. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 27/10/2011 21:42:43

    Να μας το διευκρινίσουν και αν ισχύει αυτό που φοβόμαστε, ο Σαμαράς να το θεωρήσει ώς ισοδύναμο με αντισυνταγματική εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας και να διαμηνύσει ότι δεν τον δεσμεύει ως τέτοια όταν γίνει κυβέρνηση.

  4. xzetta avatar
    xzetta 27/10/2011 21:46:35

    στο οθωμανικο. αλλα μετά απο αυτά που συμβαίνουν υπάρχει "δικαιο"? μόνο το δικαιο του ισχυρου

  5. zap-zap avatar
    zap-zap 27/10/2011 21:47:24

    γιατί στο μνημόνιο 1 το ελληνικό δίκαιο αναφερόταν;
    αγγλικό και ξερό ψωμί.

  6. ataktos avatar
    ataktos 27/10/2011 22:08:34

    http://www.youtube.com/watch?v=kvnUUpn913w

  7. drider avatar
    drider 27/10/2011 22:10:25

    Εγώ να προτείνω το γερμανικό δίκαιο έτσι για να τελειώνουμε;

    Πέρα από τη πλάκα, μπορεί να μην είμαι νομικός αλλά αντιλαμβάνομαι ότι είναι πολύ δύσκολη η εφαρμογή οποιουδήποτε άλλου δίκαιου στην ελληνική επικράτεια πέρα από του ελληνικού. Και ας βγάλουν οποιαδήποτε απόφαση θέλουν σε δικαστήρια του εξωτερικού.

    Αν τώρα εννοείται ότι ως εμπράγματες εγγυήσεις μπορεί να θεωρηθεί περιουσία του ελληνικού δημοσίου σε χώρες του εξωτερικού, αυτό είναι μια άλλη συζήτηση...

  8. ataktos avatar
    ataktos 27/10/2011 22:13:24

    γιωργακης .. εγώ πλήρωσα για όλα ..δεν κατάλαβα τίποτα..χιχχι

  9. makis avatar
    makis 27/10/2011 22:26:05

    Κούρεμα 50% των 360 δισ. ίσον... 25 δισ.! http://shar.es/blrAu

    • drider avatar
      drider @ makis 27/10/2011 23:01:18

      Ο κ. Δελαστίκ έχει γενικά δίκιο, αλλά "κλέβει" λίγο στο τι κουρεύεται. Πραγματικό κέρδος από το κούρεμα πιο κοντά στα 60 με 65 δις.

      Ή για να το κάνω πιο εντυπωσιακό σαν διατύπωση (αν και προφανώς λανθασμένη), μηδενισμός του χρέους ισοδυναμεί με 720% κούρεμα.

  10. ierofantis avatar
    ierofantis 27/10/2011 23:13:19

    Φάτσα Μπένυ στη φώτο...

    "Ρε που μπλέξαμεεεεε!"

    Που τα βρίσκεις ρε Φάκτορα!

    Αχαχαχαχαχαχαα

  11. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 27/10/2011 23:19:43

    Γιωργάκη, ακριβό το κούρεμα, ν΄αλλάξεις κουρέα!

  12. anonymous avatar
    anonymous 28/10/2011 00:10:15

    Τα πράγματα είναι τόσο απλά που απλούστερα δε γίνονται. Μέχρι το 2020 θα είμαστε εκτός αγορών. Η αναχρηματοδότηση του χρέους και γενικότερα η χρηματοδότηση της Ελληνικής οικονομίας θα γίνεται μέσω του νέου δανείου. Αυτό σημαίνει ότι όσο παίρνουμε δόσεις τόσο πιο πολύ θα βυθιζόμαστε στο βρετανικό δίκαιο.

  13. βισάλτης avatar
    βισάλτης 28/10/2011 00:16:43

    Σε ότι συμφέρει τα αφεντικά τους..Εδώ κατάπιαν το ύψος του χρέους που μας πασάρανε χωρίς καν διαπραγμάτευση ή λογιστική διερεύνηση,στο δίκαιο θα κολλήσουμε; Για φανταστείτε έναν δ/νων σύμβουλο να αναλαμβάνει τα ηνία μιας Α.Ε και να βγαίνει στην αγορά και να κλαίγεται ότι η εταιρεία έχει κρυφά χρέη και είναι πνιγμένη στην διαφθορά ,και στην κρίση που δημιουργεί, επιπλέον να αποδέχεται ότι χρέη του υποδεικνύουν οι πιστωτές διαβεβαιώνοντας ότι η εταιρεία θα πληρώσει μέχρι το τελευταίο ευρώ...Η πραγματικότητα αξιολάτρευτοι αναγνώστες ξεπερνά την φαντασία.....

  14. pan avatar
    pan 28/10/2011 03:03:58

    "The IIF chief confirmed the new bonds will be governed by English law."

    http://online.wsj.com/article/SB10001424052970203687504577001392849888960.html

    Χρόνια πολλά,Ζήτω το Έθνος!

  15. Ένας avatar
    Ένας 28/10/2011 10:09:48