20/03/2009 15:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η συγκυβέρνηση βγάζει … μάτι, πλέον


_________________________________________________________________________________________
Τις προάλλες ο Σημίτης τα ξαναβρήκε με τον ΓΑΠ, αλλά οι πάγοι δεν λιώσανε ακόμα (να μην παραπαίρνουμε θάρρος, έτσι;).

Μετά ακολούθησε ο δημόσιος καυγάς της Ντόρας με τον Καρατζαφέρη για το που θα πάει η Νέα Δημοκρατία, προς τα άκρα ή προς το κέντρο; Κατά την διάρκεια της οποίας είπαν στον Γιωργάρα, «δεν σε θέλουμε βρε παιδί μου, εμείς θέλουμε ΠΑΣΟΚ»

Ύστερα βγήκε και ο Σουφλιάς (χθες) και το έπαιξε συναινετικός ως προερχόμενος άλλωστε κι αυτός από τις αστείρευτες (ηλικιακά) δεξαμενές του κέντρου στη χώρα αυτή.

Τελευταίος προστέθηκε στο παζλ ο Μητσοτάκης που πρότεινε (κι αυτός χθες) να γίνει «νέα απογραφή στην Οικονομία». Μιλώντας σε κλειστή συζήτηση στο Αμερικανικό Κολέγιο (σημαδιακό κι αυτό) πρότεινε η απογραφή να γίνει από την Τράπεζα της Ελλάδος με συμμετοχή εμπειρογνωμόνων των κομμάτων και, αν απαιτηθεί, τη βοήθεια κάποιων διεθνών οργανισμών και πρόσθεσε: «Οφείλουμε όλοι να συνεννοηθούμε και να ακολουθήσουμε μια μακροχρόνια πορεία ανάκαμψης».

Τι είπε στην πραγματικότητα ο Μητσοτάκης; «Όταν ο ένας (ΝΔ) λέει άσπρο και ο άλλος (ΠΑΣΟΚ) μαύρο πρέπει να έρθει ένας τρίτος για να μας πει ποιο είναι το πραγματικό χρώμα».

Η συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ - ΝΔ Βγάζει ...μάτι, λοιπόν. Το έδαφος προετοιμάζεται

Το σενάριο προβλέπει και στέρηση της αυτοδυναμίας από τον ΓΑΠ. Οι βόμβες βοηθούν προς αυτήν την κατεύθυνση διότι ενισχύεται το αριστερό φρόνημα των πολιτών.

Ποιος θα είναι ο Πρωθυπουργός; Αρχίστε τα στοιχήματα.

Εμείς επαναλαμβάνουμε για πολλοστή φορά ότι «προηγείται ο  Σαρακατσάνος  και ακολουθεί σε ένα βήμα η Ντόρα».

Πότε θα γίνουν όλα αυτά; Ο Σαρακατσάνος το είπε χθες: το 2010 με την εκλογή νέου Προέδρου της Δημοκρατίας.

Η Ντόρα πάλι βιάζεται επειδή την πήραν και τα χρόνια.

Τι θα κάνει ο Καραμανλής; Ούτε αυτός ξέρει.

(ΣΣ η εκδήλωση, που μίλησε ο Μητσοτάκης πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Ανδρέα Ανδριανόπουλου και μετείχαν πρόεδροι επιμελητηρίων, επιχειρηματικών οργανώσεων και υψηλόβαθμα στελέχη τραπεζών)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σαος avatar
    Σαος 20/03/2009 15:21:21

    Αν δεν έχουμε διαλυθεί μέχρι το 2010 θα ζήσουμε τον δικό μας μύθο! Τον δικό μας Ο-μπάμ(ι)α!!!

  2. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 20/03/2009 15:28:36

    Πεδίον δόξης λαμπρόν.
    Ή αλλιώς, αποφασίζουν πριν από εμάς για εμάς.
    Αυτοί που οδήγησαν στο άθλιο σήμερα, συνεχίζουν να τολμούν να μεθοδεύουν λύσεις για το αύριο το δικό τους.

  3. Suhoi avatar
    Suhoi 20/03/2009 15:29:34

    Γράφει η Καθημερινή: “Από τα ευρήματα στον τόπο της έκρηξης επιβεβαιώνεται η αρχική εκτίμηση, ότι η πυροδότηση του μηχανισμού έγινε με τηλεχειριστήριο από κοντινή απόσταση, πιθανότατα για να έχουν οι δράστες οπτική επαφή, ώστε να μην υπάρξουν περαστικοί θύματα”.

    “Για το λόγο αυτό εκτιμάται ότι δεν έγινε προειδοποιητικό τηλεφώνημα. Το εύρημα, που παραπέμπει στην πυροδότηση με τηλεχειριστήριο, είναι μία πλακέτα παραμορφωμένη από την έκρηξη, η οποία, σύμφωνα με τους ειδικούς, χρησιμοποιήθηκε ως δέκτης του σήματος από το τηλεχειριστήριο πυροδότησης του μηχανισμού, το οποίο πιθανότατα είναι αντίστοιχο με εκείνο του συναγερμού αυτοκινήτου”.

    -Αυτό δείχνει το πιθανότερο Επ.Αγώνα. Ηθελε και πάλι να δείξει ότι μπορεί να κάνει κτύπημα χωρίς να κινδυνεύσουν τρίτοι. Οπως έκανε και μετά την αποτυχημένη επίθεση στη Σιτι μπάνκ στην Κ.Κηφισιά, μετά τον ισχυρισμό των Νέων ότι δεν τους είχε γίνει τηλεφώνημα. Τότε έβαλαν σε υποκατάστημα βόμβα που την πυροδότησαν από κοντά, για να πουν στη συνέχεια ότι μπορούν να κάνουν τέτοιες ενέργειες, με γνώμωνα να μην κινδυνεύσουν τρίτοι.

    Αν κρίνουμε από τη μεθοδολογία της τελευταίας επίθεσης και τις πληροφορίες γύρω από τη συνδεσμολογία της βόμβας, μάλλον η επίθεση δείχνει Ε.Αγώνα. Αρα, μια ημέρα μετά την δεύτερη συμπληρωματική προκήρυξη-απάντηση στα Νεα, και μερικές μέρες μετά το μέτρο για την κουκούλα, η οργάνωση αυτή στέλνει καραμπινάτο μήνυμα ότι μπορεί να κτυπάει όποτε θέλει, στόχους που έχουν εμπλακεί σε σκάνδαλα, και μάλιστα πολύ κοντά στο κεντρικό κτίριο της Αστυνομίας.

    Το θέμα είναι ότι οι επιθέσεις αυτές -εκτός απροόπτου- θα συνεχιστούν. Πολύ πιθανώς, να κλιμακωθούν. Και ουδείς μπορεί να αποκλείσει πιο θεαματικά κτυπήματα, τύπου αμερικάνικης πρεσβείας,το 2007, ή ακόμα και επίθεση σε ανθρώπινο στόχο. Τι μπορεί να κάνει τότε μια κυβέρνηση, όπως η σημερινή, που δεν δείχνει να κρατιέται και τόσο καλά στην εξουσία; Να αποχωρήσει σιγα σιγα με ελαφρά πηδηματάκια; Και κατόπιν, να ακολουθήσει το φημισμένο για τη διαχειριστική του ικανότητα (τρομάρα του) ΠΑΣΟΚ στην κυβέρνηση; Βέβαια, μαζί με τον Σημίτη ο κ.Παπανδρέου δεν πρέπει να ξεχάσει να πάρει και τον κ.Γκόλντεν (τον Χρυσοχοΐδη, ντε), αυτόν τον “εξολοθρευτή” της τρομοκρατίας. Στο μεταξύ, η διαπλοκή, την οποία ωστόσο κατατρόπωσε στη μάχη του Μπαϊρακτάρη, ο κ.Καραμανλής, μπορεί ήσυχη να τρίβει τα χέρια της.

  4. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 20/03/2009 15:30:42

    Συγκυβέρνηση θα προκύψει μόνο αν έχει αποφασιστεί ανασύνθεση του πολιτικού συστήματος. Γιατί την επομένη μιας πιθανής μεγάλης συμμαχίας, τα ποσοστά των δύο μεγάλων κομμάτων θα πέσουν ακόμη περισσότερο, καθώς θα πάψει να λειτουργεί η αρνητική ψήφος -πόσοι αλήθεια ψηφίζουν θετικά τα δύο μεγάλα κόμματα; Η συγκυβέρνηση είναι έτσι λίγο πιθανή γιατί θα ανοίξει τον ασκό του Αιόλου. Εδώ κάνουν αμάν για να σμπρώξουν δυο τρεις μονάδες πάνω τον δικομματισμό, θα κλωτσήσουν την καρδάρα με το γάλα;

  5. GreenPoint avatar
    GreenPoint 20/03/2009 15:38:29

    Factorx ειναι περα για περα λαθος η αναλυση και η εκτιμηση σου για συγκυβερνηση ΝΔ και Πασοκ.Αυτο μπορει να ειναι στα ονειρα του ντοπιου και ξενου καταστημενου ,σιγουρα δεν ειναι στις προθεσεις του Πασοκ και ουτε προκυπτει απο πουθενα!!Ξεχασε το .....και μη παρασυρεσαι !!

  6. Le canard avatar
    Le canard 20/03/2009 15:42:13

    @GreenPoint

    Ε, καλά κι εσυ μην βάζεις το χέρι σου στη φωτια.

  7. GreenPoint avatar
    GreenPoint 20/03/2009 15:59:38

    ! 6 Eαν προκυπτει απο καπου που το αγνοω σε παρακαλω πες το.Απο το Πασοκ τουλαχιστον δεν εχει λεχθει ποτε κατι τετοιο.Οταν το Πασοκ απο οτι διαφαινεται θα εξασφαλισει αυτοδυναμια δεν μπορει να υπαρχξει κατι τετοιο .Δεν συμφωνεις??

  8. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 20/03/2009 16:20:21

    Σιγά μη σου στείλει και προσωπική επιστολή να στο ανακοινώσει ρε πρασινοτέτοιε . Άκου κει δεν προκύπτει από πουθενά .

  9. theo1611 avatar
    theo1611 20/03/2009 16:40:33

    Στη συγκυβέρνηση των δικομματικών μπορούμε να πούμε ναι, αρκεί να μην έχουν και οι δύο μαζί πάνω από 153-155 έδρες.
    Για σκεφτείτε τα οφέλη? Θα σταθεροποιήσουν το μ...ί και θα μιλάμε όλοι με τα ίδια δεδομένα για να ξέρουμε που βρισκόμαστε και προς τα που πάμε. Θα έχουμε και 145-147 καμικάζι να τους βάλουν στον ίσιο δρόμο.
    Θα ξεκαθαρίσουμε και την ήρα από το στάρι καθώς οι μισοί και πλέον από τους προβεβλημένους θα έχουν πάρει τον πούλο, ενώ οι άλλοι μισοί θα έχουν σφιγμένους τους κ..ους, ποιούντες την ανάγκη φιλοτιμία!!!
    Και αν ακόμη και τότε αποδειχτούν κατώτεροι των περιστάσεων, θα τους στείλουμε στην συνέχεια στον Καιάδα!!!

  10. leon avatar
    leon 20/03/2009 16:41:27

    @8
    Απο το Πασοκ οτι εχει και δεν εχει λεχθει μεχρι σημερα ειναι αρλουμπες. Τα αντιθετα παντα εγιναν. Να εισαι σιγουρος λοιπον πως τωρα που δεν το λενε , το εχουν βαλει σκοπο να το κανουν.

  11. leon avatar
    leon 20/03/2009 16:45:37

    @10
    Αυτο το ποσοστο προυποθετει η Αριστερα να εχει τις 120 εδρες απο τις 145 που λες. Τωρα γαι πες μου...μαζι ΚΚΕ και ΣΥΝ θες να εχουν αυτο το ποσοστο? Θεωρεις τον ΣΥΝ αριστερα?
    Μην μου πεις για Καρατζαφερη μονο. Στην ιδανικη σου κατασταση δεν πρεπει να εχει ουτε πανω απο 10 βουλευτες αλλιως οι δικομματικοι θα εχουν παραπανω απο 165!

  12. Απορων avatar
    Απορων 20/03/2009 17:15:33

    'Ονειρα θερινής νυκτός μες το καταχείμωνο!
    Κλείσε το παράθυρο γιατί θα μας πουντιάσεις!

  13. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 20/03/2009 18:18:42

    leon""Η κριτικη σου και ολα οσα γραφεις δεν αντεχουν ουτε καν στην κοινη λογικη .Επομενως δεν υπαρχει λογος να συνεχισουμε την συζητηση!!Οταν ξυπνησεις τα ξαναλεμε,εισαι εκτος τοπου,χρονου λογικης και αξιοπιστου συνομιλητη.Θα επιθυμουσα να απαντησεις με επιχειρηματα εαν εχεις!!!

  14. Decay avatar
    Decay 20/03/2009 18:37:07

    Βλέπω πιθανότερη τη συγκυβέρνηση Βενιζέλου-Παπανδρέου εντός του ΠΑΣΟΚ
    (κάτι που θα συμβεί αμέσως μετά τις επόμενες Εθνικές εκλογές),
    παρά μια συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ - Νέας Δημοκρατίας.

    Είναι δυνατόν να συνεργαστούν οι Σεμνοί και Ταπεινοί, με τους Ιδεολόγους της Σοσιαλιστικής Αρπαχτής?
    Αδύνατον.

    Γιαυτό λοιπόν, συγκυβέρνηση
    Βενιζέλου - Παπανδρέου εντός του ΠΑΣΟΚ.

    Γιατί άλλη μια τετραετία στην Αντιπολίτευση,
    δυναμώνει τη μνήμη,
    και ενισχύει την Αυτοκριτική,
    μια διαδικασία που όχι μόνο είναι άγνωστη -εντός του ΠΑΣΟΚ- αλλά και κάθετα αντίθετη με τις Αρχές του Σοσιαλισμού.

  15. theo1611 avatar
    theo1611 20/03/2009 18:49:26

    @12

    Έχω στο μυαλό μου δεκακομματική βουλή και βάλε!!!

  16. Ηellenic avatar
    Ηellenic 20/03/2009 19:35:54

    Αυτοι που φοβουνται την ετυμηγορια του λαου θελουν συγκυβερνηση. Να βγει αυτοδυναμο το Πασοκ του Γ.Παπανδρεου για να ενισχυθει η μεσαια ταξη. Οι ιδιοι, αυτοι που το 1965 δεν διστασαν να γκρεμισουν τους θεσμους για να μην ερθει ο Παπανδρεου οι ιδιοι και σημερα αγωνιουν για να μην χασουν τα προνομια τους και δηθεν νοιαζονται για το καλο της οικονομιας.ΟΧΙ στην ολιγαρχια με δημοκρατικο μανδυα, ΝΑΙ στο σεβασμο της θελησης του Λαου οπως αυτη θα εκφραστει στις επομενες εθνικες εκλογες.

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/03/2009 19:43:19

    "Ναι στο σεβασμό της θέλησης του λαού."

    Ναι στην κληρονομική δημοκρατία (συμπληρώνω εγώ).
    Ζήτω οι άγιες οικογένειες που μας υπηρετούν εδώ και 50 συναπτά έτη. Ζήτω!!
    Παράλληλα, ακούω να τρίζουν τα κόκκαλα του Πλάτωνα και του μέντορά του.

  18. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 20/03/2009 19:45:47

    Γιατι αυτη την εποχη ολοι οι δεξιοι τα εχουν παιξει??Ουτε ενα επιχειρημα δεν διαθετουν να αντικρουσουν τον συνομιλητη τους.Ολοι τους το ριχνουν ειτε στην πλακα ειτε στο αλλα λογια να αγαπιομαστε.Leo- desay-πρασινοτετοιε εχετε καταλαβει οτι το τελος της ποιο αθλιας κυβερνηση σας πλησιαζει στο τελος......ετσι μονο να εξηγηθει η συμπεριφορα σας!!

  19. Decay avatar
    Decay 20/03/2009 21:26:34

    @ 19 Skorpios!!!,

    Γιατι αυτη την εποχη ολοι οι Σκορπιοί τα εχουν παιξει?
    Παρά τα δεκάδες επιχειρήματα που προβάλλουν,
    οι Δεξιοί συνομιλητές τους δεν δείχνουν πείθονται.
    Ίσως γιατί δεν έχουν δεί κανένα επιχείρημα.
    Δεν έχουν δεί, γιατί ο Σκόρπιο, δεν ξέρει να γράφει.

    Γράφει βεβαίως, αλλά μόνο αρλούμπες και φληναφήματα. Τη βρίσκει με κάτι τέτοια.
    Μιλάμε για βαθύ Σοσιαλισμό.


    Ανεξάρτητα απο το τί συμβαίνει γύρω τους, τα Πασόκια το ριχνουν ειτε στην παραπληροφόρηση ειτε εθελοτυφλούν.
    Πιστεύουν, ότι οι άλλοι θα μασήσουν κουτόχορτο άν οι ίδιοι τους δείξουν τον τρόπο.
    Έτσι κι αλλοιώς, αυτό μασούν και αναμασούν - μιά ζωή.
    Έλα όμως που οι άλλοι δεν τσιμπάνε?
    Για αυτό όμως δεν υπάρχουν οι αφορισμοί οι χαρακτηρισμοί και οι ύβρεις;

    Ιδού λοιπόν η τελευταία γραμμή άμυνας του Σοσιαλιστή-λαμόγιο-θύμα σωρείας ψευδών και άκρατου λαικισμού.
    Αρχίζει να μιμείται τα πρότυπά του.
    Έτσι εξηγούνται οι σαβουρολογίες που διανθίζουν τα σχόλιά του.

    Πως αλλοιώς λοιπόν μπορεί να εξηγηθεί η συμπεριφορά του Σκορπιού?
    Λύση, δεν μπορεί να βρεθεί.
    Η επιστήμη έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά!

    Πλέον μόνο η μεταφυσική μπορεί να ερμηνεύσει την ηττοπαθή συμπεριφορά των Σοσιαλιστών τύπου Σκόρπιο.


    ΥΓ

    Σκορπιέ, εχετε καταλαβει οτι η αρχή του τέλους της "προοδευτικής" παράταξης σας είναι ταυτισμένη χρονικά με την Τρίτη τετραετία της Νέας Δημοκρατίας?

    Η είσαι απο αυτούς που επιθυμούν την ήττα, για να αναλάβει επιτέλους ο Βενιζέλος?

  20. aris53m avatar
    aris53m 20/03/2009 21:27:24

    Μαθηματικά και πολιτική:

    1. Άρα θα έχουμε κλέφτες στο τετράγωνο.

    Άλλο παλιό:

    2. Κάποτε κάποιοι μαθηματικοί που δεν μπορούσαν να τετραγωνίσουν το κύκλο ρώτησαν το Στέλλιο (αυτόν που είναι σε κατ' οίκον περιορισμό). Εσείς υπουργέ τι λέτε γι αυτό? Και η απάντηση. Να τετραγωνίσω τον κύκλο δεν μπορώ αλλά να κυκλώσω το τετράγωνο και να σας μπουζουριάσω μπορώ να το κάνω σε δύο λεπτά.

    Βλέπετε πάντα υπήρχε μία καλή σχέση μεταξύ μαθηματικών και πολιτικής.

  21. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 20/03/2009 21:59:46

    @ 19desay::Kαι μονο η ανερματιστη απαντηση σου προδιδει τον πανικο σου.Αντε κοιμησου και οταν ξυπνησεις απο τον λοιθαργο ισως τα ξαναπουμε!!!

  22. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 21/03/2009 12:22:55

    Το να γινει συγκυβερνηση,το θεωρω βλακεια,και μη αποδοτικο.
    Το να γινει ομως συμπραξη καποιων απο τους μεν,με καποιους απο τους δε,θα ηταν το καλυτερο.Γιατι ουτε ολοι οι δεξιοι,ειναι κλεφτες και ηλιθιοι,ουτε και ολοι οι Πασοκοι.
    Αλλα με τη φανατιλα,που εχουν περασει στον κοσμο,δεν το βλεπω να γινεται ουτε κι αυτο.
    Και ετσι,ειμαστε καταδικασμενοι, να πεφτουμε απο τον ενα στον αλλο,χωρις να εχουμε καμια ελπιδα.
    Για αλλους,δεν το συζηταω,γιατι ο Ελληνας,μεχρι πασοκ παει.Αλλα και που αλλου να παει; Στον Τσιπρα;Για να κανει τι;Η στην Αλεκα;Που ανεστησαν τον Ιωσηφ Βησσαριωνοβιτς,εν ετι 2009;

  23. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 21/03/2009 12:23:47

    "Εν ετει",ηθελα να γραψω,αλλα...

  24. Θύμα avatar
    Θύμα 21/03/2009 19:05:15

    Άν δεχτούν οι ηγήτορες του ΠΑΣΟΚ συγκυβέρνηση αυτό θα σημαίνει ομολογία του ίδιου του Γιωργάκη οτι είναι και αυτός ίδιος με την Νέα Δημοκρατία του Βατοπεδίου.
    Το αποκλείω άν είχε σκοπό για κάτι τέτοιο δέν θα ανέβαζε τους τόνους τον τελευταίο καιρό.