#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/09/2011 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η στρατηγική των μηδενικών προβλημάτων τελείωσε για την Τουρκία

Λαός που δε θυμάται την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει.



Θα ξεκινήσω ...χαριτολογώντας διατυπώνοντας δύο παραδοχές.

1. Η εξόρυξη είναι η συνέχιση της πολιτικής με άλλα μέσα.

2. Κανεις δεν έχει καταλάβει τη στρατηγική κίνηση του Γ. Παπανδρέου: Αφήνει τους Τούρκους να μπουν στο Καστελόριζο και μεταφέρει όλο το χρέος εκεί. Και πληρώνει μετά ...ο Νταβούτογλου.

Ας σοβαρευτούμε τώρα,  τουλάχιστον εμείς.

Η Τουρκία ανακοινώνει πως από τα μέσα Σεπτέμβρη και για ένα μήνα θα ξεκινήσει γεωτρήσεις στην περιοχή του Καστελόριζου.

Προφανώς αν το έκανε η Ελλάδα, θα ήταν αμέσως casus belli για την γείτονα χώρα.

Υπενθυμίζω πως το Καστελόριζο είναι το ίδιο μέρος από το οποίο ο Γ. Παπανδρέου ανακοίνωνε την υπαγωγή της χώρας στο Μηχανισμό Βοήθειας. Μερικές φορές η Ιστορία επαναλαμβάνεται ως φάρσα. Άλλες ως τραγωδία.

Yπενθυμίζω πως οι Τούρκοι αρνούνται τη δυνατότητα του Καστελόριζου να έχει θαλάσσιες ζώνες και να οριοθετήσει τη δική του ΑΟΖ, πράγμα που προβλέπεται ρητά από το δίκαιο της Θάλασσας. Ένα "Δίκαιο" το οποίο δεν έχει υπογράψει η Τουρκία.

Για την ιστορία στη σχετική ψηφοφορία που έγινε στις 30 Απριλίου 1982 στη Νέα Υόρκη για τη νέα Σύμβαση, 130 κράτη ψήφισαν υπέρ, τέσσερα κατά και 17 τήρησαν αποχή. Μέχρι το τέλος του 2008 επικύρωσαν τη Σύμβαση 157 χώρες, μεταξύ των οποίων η Κύπρος (12 Δεκεμβρίου 1988) και η Ελλάδα (21 Ιουλίου 1995). Αξίζει να σημειωθεί ότι η Τουρκία και η Βενεζουέλα αρνήθηκαν να υπογράψουν τη Σύμβαση λόγω της ΑΟΖ, επειδή και τα δύο αυτά κράτη έχουν μπροστά τους νησιά που δεν τους ανήκουν και έτσι εκ των πραγμάτων έχουν περιορισμένη ΑΟΖ.

Το Διεθνές Δίκαιο πάει περίπατο και ο συσχετισμός δυνάμεων (balance of power) καθορίζει τις γεωστρατηγικές κινήσεις των κρατών.

Αυτή τη στιγμή η Τουρκία φαίνεται εγκλωβισμένη. Και το ξέρει. Και οι εγκλωβισμένοι συνήθως δρουν αψυχολόγητα.

Οι συμμαχίες που έχει κάνει με τα διάφορα κράτη-παρίες ελάχιστη προστιθέμενη αξία μπορούν να της δώσουν, μιας και είναι οικονομικά υπανάπτυκτες και κοινωνικά ασταθείς.

Η προσπάθειά της να αναγνωρίσει την Παλαιστινιακή Αρχή στην επερχόμενη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ έχει μόνο ένα στόχο:

Να θέσει εμπόδια στην ΑΟΖ του Ισραήλ, μέσα από μια νέα ΑΟΖ της Παλαιστίνης.

Μετά όμως και τη δήλωση του Ομπάμα πως "δεν τίθεται θέμα αναγνώρισης του Παλαιστινιακού Κράτους" , η προσπάθεια πέφτει στο κενό.

Σχηματικά ..ποιοι άξονες συγκρούονται:

Ο Γερμανικός που είναι πίσω από τη Τουρκία.

Ο Βρετανικός που είναι πίσω από τη Κύπρο

Ο Αμερικάνικος που είναι πίσω από το Ισραήλ.

Στο "κόλπο' υπάρχει πάντα και η Ρωσία. Οι πληροφορίες που έχουμε είναι πως ήδη δυο υποβρύχια του Ρωσικού Στόλου βρίσκονται "κάπου" στη Μεσόγειο.

Από την άλλη δε πρέπει να ξεχνάμε...πως οι περιφερειακοί πόλεμοι και τα θερμά επεισόδια αποτελούν το καλύτερο οξυγόνο στη κρίση.

Και τους βολεύουν όλους.

Για αυτο και ...χαριτολογώντας τόνισα πως ο...Γ. Παπανδρέου άφησε τους Τούρκους να μπουν στο Καστελόριζο.

Αυτήν τη στιγμή μπορούμε να κλείσουμε με δύο ακόμα παραδοχές:

1. Η στρατηγική των μηδενικών προβλημάτων (zero problem foreign policy) στην εξωτερική πολιτική της Άγκυρας, πλέον έχει γκρεμιστεί.

2. Λαός που δε θυμάται την Ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει (για να παραφράσουμε λίγο το Νταβούτογλου)

Βανζέτι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nikolas avatar
    Nikolas 17/09/2011 11:18:50

    Τη Γαύδο γιατί την ξέχασαν οι Τουρκαλάδες; μήπως δεν έχουν και δεύτερο τρυπάνι;

  2. doonies avatar
    doonies 17/09/2011 11:22:35

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ διαβαζεται το αρθρο
    γιατι ολα παρουσιαζονται ευνοικα για εμας
    ειναι ομως ετσι (απλα) ?

  3. parsifal avatar
    parsifal 17/09/2011 11:30:34

    Oρθές κάποιες επισημάνσεις, αλλά :
    Η μή αποδοχή - υπογραφή της UNCLOS απο την Βενεζουέλα και την Τουρκία ουδόλως σημαίνει οτι "το Δίκαιο της θάλασσας πάει περίπατο"... Υπάρχουν πολύ ισχυρότερα "χαρτιά" απο δυο τριτοκοσμικές χώρες κινούμενες στις παρυφές της Διεθνούς νομιμότητος. Να θυμίσω οτι και ο Καντάφι "δεν το αναγνώρισε" στον κόλπο της Σύρτης to 81,86 και 89 αλλά δεν ιδρωσε το αυτί κανενός. Δέχθηκε επίθεση !
    Η κουραστική ιστορία με τα δυο Ρωσσικά ΥΒ καλό είναι να περιέλθει στις σωστές της διαστάσεις και να μήν δημιουργούμε εντυπώσεις που αρμόζουν σε "σοβιετολογικές" αναλύσεις του Ψυχρού Πολέμου.
    Πρόκειται για μια "πληροφορία" του Φιλελεύθερου, η οποία αναπαρήχθη απο γνωστή ελληνική ιστοσελίδα που διακρίνεται στον "ψιθυρισμό" οπως λέγαμε παλιά :
    Alexander Lukashevich said that Russia supports Cyprus and guarantees its security if it is threatened: "Under the UN Convention on International Law, among 162 other signatory states, including Cyprus, each state has sovereign rights in its EEZ for exploring, exploiting and protecting both live and non-living natural resources, including water, the seabed and subsoil," said Lukashevich in comments made on August 19th and reported by Defencenet.gr (in Greek).
    So far there has been no reaction from the foreign ministry on reports that Russian submarines will be sent to protect Cyprus from any potential military threat from Turkey. A telephone call to the foreign ministry for comment has not yet been returned. A telephone call to the press attache at the Russian Embassy in Nicosia has also not yet been returned.
    Η "πληροφορία" μηδέποτε διασταυρωθείσα και αενάως αναπαραγόμενη και διακινούμενη εχει κάμει τον γύρο του διαδικτύου.Προφανώς και δεν θα διασταυρωθεί ποτέ, εκτός εάν ως αλλες ...Γοργόνες τα ΥΒ αναδυθούν ξαφνικά και ρωτήσουν τις Τούρκικες φρεγάτες που πάνε και γιατί πειράζουν την Κύπρο !
    Ακόμη και εάν πλέουν στην Μεσόγειο, τι σημαίνει ? Οτι η Ρωσσία εχει συμφέροντα και ενδιαφέρον για την περιοχή. Μα εχει ολόκληρη Ναυτική Βάση στην Λαττάκεια της Συρίας !
    Ξέρεις πόσα αμερικανικά, γαλλικά και βρεττανικά πυρηνοκίνητα ΥΒ κινούνται στην Μεσόγειο ? Δεν θα το μάθεις ποτέ, οπως και κανένας αλλος πλήν της διοικήσεως των. Αυτή ακριβώς είναι η αποστολή τους.

    • tpe avatar
      tpe @ parsifal 17/09/2011 15:34:13

      Επιμένω να το λέω. Συμφέρον της Ρωσίας είναι να ΜΗΝ βγει το αέριο. Άλλο το τι λέει, άλλο το τι θα κάνει.

  4. Agni avatar
    Agni 17/09/2011 11:44:16

    o Obama den einai oti den 8elei na anagnwrisei thn Palaistinh,ennoeitai oti 8elei,apla den 8a lavei xrhmata gia thn proeklogikh tou ekstrateia..deyteron meta thn ptwsh Bush k thn Anadysh Netanyahu to pio Peri8wriopoihmeno kratos ths perioxhs einai to Israhl(den einai tyxaio oti akoma kai sovares dhmokraties opws Norvhgia,Souhdia klp exoun ypoba8misei tis sxeseis tous me ayto)den kserw poso xamhla 8a pesoun kapoioi gia na sthriksoun tis teleiwmenes epiloges tou Gap sthn ekswterikh politikh. To swsto einai, NAI se sxeseis me to Israhl ala KK omws xwris na kleinoun gefyres dld,kai me eveliksia fysika wste na mporeis na apodesmeyteis ana pasa stigmh an allaksoun ta dedomena,ka8ara me gnwmona to symferon k oxi thn ideolhpsia kai ton Israhlino patriwtismo tou GAP..Ayth th stigmh Den exoume ellhnikh kyvernhsh einai pasifanes, o monadikos ypaitios ths twrinhs katastashs den einai oute h Kypros oute h Tourkia oute to Israil,alla o deilos diktatoras pou vazei mprosta ton Kakomoirh ton Benny sta 8emata eswterikhs politikhs eksorgizontas ton ellhniko lao,kai to Israhl mprosta sta 8emata ekswterikhs politikhs eksorgizontas tous Tourkous..O Erdogan den prepei wstoso na kanei vlakeies kai epideiksh isxyos,giati aploustata den xreiazetai..Exontas me ta nea dedomena thn Dysh sto xeri(osoi miloun me sta8eres se mia katastash reystothtas pou vrisketai o planhths einai apla anideoi kai apaideytoi kai ideolhptikoi),o Erdogan prepei na kinh8ei dikastika. O Erdogan den einai o Attilas,alla vrhke mia tetelesmenh katastash ena ari8mhtika Isxyro Tourkiko stoixeio sthn Kypro,tou opoiou ta dikaiwmata na apofasizoun eksisou gia thn ry8mish ths AOZ,mporei ana pasa stigmh na yperaspistei..Oi proklhseis dinoun apla ston Gap to fili ths zwhs.kai ton kanoun na fainetai k patriwths,enw an O Erdogan kinh8ei dikastika,o Gap 8a arpaksei terastia sfaliara..

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Agni 17/09/2011 12:13:17

      Agni, βρες αγόρι κοπέλα μου.
      Άσε τα υπόλοιπα επάνω του και...καλή διασκέδαση!

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Σταύρος 17/09/2011 14:32:01

        Καλά, δεν συμφωνείς με την agni. Δεν ντρέπεσαι, όμως, να μιλάς με τέτοιους σεξιστικούς όρους εν έτει 2011;

        Να βρεις εσύ αγόρι.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Κάποιος 17/09/2011 15:01:12

          Ναι ρε Σταύρο, τί σεξισμός είναι αυτός εν έτει 2011; Πώς τολμάς να αποδίδεις a priori ετερόφυλες προτιμήσεις στην Agni; Καλά κάνουν εν προκειμένω και σε κάνουν ντα οι συνιστώσες, αυτοί οι θεματοφύλακες της Προόδου™ που εργολαβικά μας προστατεύουν από τον (αλλαγή της φωνής σε στριγγλιά) ρατσισμόοΟΟΟοο.

          ΥΓ: άμα η Agni ήταν Θανάσης και ο Σταύρος του έλεγε να βρει γκόμενα, ουδείς θα μίλαγε για «σεξισμό» (sic).

          • tpe avatar
            tpe @ ΚΜ 17/09/2011 15:35:13

            Το ΥΓ όλα τα λεφτά!

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ tpe 17/09/2011 17:28:56

            Προφανέστατα! Είναι πολύ συνηθισμένη ατάκα (πχ: «άντε τράβα βρες μια γκόμενα ρε φίλε και πέρνα μετά να το ξανασυζητήσουμε»).

            Τί να πω... Ίσως δεν είναι συνηθισμένη ατάκα στους κύκλους των συριζαίων (είστε γενικότερα ξεκομμένοι από τον λαό άλλωστε).

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ Κάποιος 17/09/2011 21:48:36

          Δεν είναι ΣΥΡΙΖέος ρε Κάποιε!
          Μην κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια!!!

  5. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 17/09/2011 11:50:49

    Ποιος ειπε πως τα πραγματα ειναι απλα,αλλα ετσι οπως παει το πραγμα θα πλακωθουμε που θα πλακωθουμε,γιατι να μην ξεκινησουμε εμεις τον καβγα,ωστε ναχουμε και το πλονεκτημα του αιφνιδιασμου?

  6. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 17/09/2011 11:55:20

    Προβοκατόρικη ερώτηση: εμείς είμαστε έτοιμοι ν' αντιμετωπίσουμε ένα "τυχαίο" περιστατικό σε κάποιο μειονοτικό χωριό της Θράκης;
    Φανταστείτε λοιπόν το ακόλουθο σκηνικό: ένα σκάφος ερευνών τύπου "Σισμίκ" ανάμεσα σε Λέσβο-Ψαρά και εκτεταμένα επεισόδια π.χ. στον Εχίνο.Το κουλαντρίζουμε;Εχει καλώς.Δεν μπορούμε;Αποφεύγουμε τις εύκολες διαπιστώσεις.
    Το ζουμί;
    Η Αγκυρα έχει πλήρη επίγνωση ότι επίκειται ο εξ ανατολών τεμαχισμός της (βλ.τεμαχισμός Βορείου Ιράκ,ενσωμάτωση κουρδικών περιοχών Συρίας κλπ).Και ακριβώς επειδή το γνωρίζει δεν πρόκειται μήτε το "μαλακό της υπογάστριο" ν' αφήσει (βλ.Κύπρος) μήτε να παραιτηθεί των διεκδικήσεών της ανατολικά του 25ου παραλλήλου.Η Αγκυρα θέλει "ζωτικό χώρο".Και δυστυχώς ο ποθούμενος "ζωτικός" της χώρος εξυπηρετεί πλείστα όσα συμφέροντα διαφόρων "εταίρων" και "συμμάχων" μας.

    • NIK THE GR avatar
      NIK THE GR @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 17/09/2011 12:32:28

      Ευκολος τροπος να πεις καποιον προβοκατορα,στα τοσα χρονια της αντιμετωπισης "με ψυχραιμια" και της "τακτικης υποχωρησης "τι κερδισαμε?αντιθετα χασαμε και εξακολουθουμε να χανουμε.Με σεναρια επι χαρτου δεν λυνονται οι χαωδεις αυτες διαφορες,αναγκαστικα καποια στιγμη θα ερθουμε σε συγκρουση με την Τουρκια και μαλιστα τωρα που φαινεται οτι χανει την υπομονη και την ψυχραιμια της.

      • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
        ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ NIK THE GR 17/09/2011 16:08:30

        Διάβασε προσεκτικότερα, κάτι θέλω να πώ αλλά δεν το κατάλαβες.Με την Τουρκία είμαστε καταδικασμένοι να συνυπάρχουμε.Ούτε αυτοί θα φύγουν από τον τόπο που κατέχουν, ούτε εμείς.Το ζητούμενο είναι ποιά θα είναι η εδαφική μορφή της Τουρκίας σε λίγο καιρό.Ελπίζω να σε βοήθησα.

  7. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 17/09/2011 12:20:54

    @parsifal

    Σε ευχαριστώ για τις επισημάνσεις.

    Στο ζήτημα των Ρωσικών Υποβρυχίων η πληροφορία είναι προσωπική δεν απορρέει από κανένα ιστολόγιο. Γνωρίζω πάντως πως οι Ρώσοι ιστορικά "ψάχνουν" να βρουν θάλασσα. Έχουν σημαντικά ζητήματα να λύσουν στη Μαύρη Θάλασσα-Κασπία και προφανώς ενδιαφέρονται να έχουν εικόνα στο τι γίνεται στην ευρύτερη περιοχή.
    Εξάλλου οι επιχειρηματικές τους σχέσεις με τους Κυπρίους βρίσκονται σε άριστο επίπεδο. Σε κάθε περίπτωση το έθεσε ως στοιχείο γενικότερης αξιολόγησης και όχι ως καθοριστική παράμετρο των εξελίξεων.

    Στο θέμα του Δικαίου της Θάλασσας θέλω απλά να επισημάνω πως ανακοινώσεις που περιστρέφουν τη κριτική τους γύρω από την "μη εφαρμογή του Διεθνούς Δικαίου και των αποφάσεων του ΟΗΕ" δεν έχουν καμία αξία...για τη γείτονα χώρα, η οποία έχει πολλάκις στο παρελθόν αποδείξει πως οι δράσεις και οι ενέργειές της καθορίζονται από δύο πράγματα: Ισχύς και Συμφέρον..
    (αν μας δώσει ο factorx χώρο θα γράψουμε και για αυτό)
    Καλημέρα.

  8. Απορία avatar
    Απορία 17/09/2011 13:01:05

    Η στρατηγική των μηδενικών προβλημάτων δεν τελείωσε για την Τουρκία, απλώς αρχίζει η εφαρμογή της.

    Στο χέρι μας είναι να το αποτρέψουμε.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Απορία 17/09/2011 14:49:21

      Ναι,ναι στο χέρι μας είναι.....
      Τα παραδείγματα του παρελθόντος αυτό μας δείχνουν άλλωστε!
      Δες και τα φιλμάκια με τους πιλότους μας,έτοιμους να γ.......ουν
      τα μεμέτια,αλλά με"κλειδωμένα" οπλικά συστήματα ούτε σπουργίτια
      δε φοβίζεις!
      Η Τουρκία γαυγίζει λυσσασμένα,κι εμείς θέλουμε να τη δαγκώσουμε
      χωρίς να χρησιμοποιήσουμε τα δόντια μας!
      Όπως λέμε,άμα δε σπάσεις αυγά,ομελέτα δεν κάνεις!
      Κι αν κάτι πάει στραβά,ένα τηλεφώνημα στον Ομπάμα είναι αρκετό,
      για να επανέλθει η τάξη.

      • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
        ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 17/09/2011 16:11:05

        "Κι αν κάτι πάει στραβά,ένα τηλεφώνημα στον Ομπάμα είναι αρκετό, για να επανέλθει η τάξη."
        Νομίζεις, καρντάση...Μπλέκονται πολλά "μπούτια" στη γειτονιά μας

  9. tpe avatar
    tpe 17/09/2011 15:39:22

    Τόσο καιρό το διαβάζω, αλλά μόλις τώρα μου ήρθε μία περίεργη σκέψη:
    Η ΑΟΖ νομικά, προβλέπεται μόνο στο δίκαιο της Θάλασσας.
    Η Τουρκία ΔΕΝ έχει υπογράψει το δίκαιο της Θάλασσας.

    Άρα: Η Τουρκία ΔΕΝ έχει ΑΟΖ.
    Που το χάνω; Κι αν ΔΕΝ το χάνω, γιατί δεν την οριοθετούμε να τελειώνουμε;
    Κι αιτία πολέμου να είναι, επικαλούμαστε το άρθρο 5,6 του ΝΑΤΟ, γκρινιάζουμε και στην ΕΕ κλπ κλπ κλπ.
    Και στο κάτω κάτω της γραφής, ας το κάνουμε και βλέπουμε αν θα τολμήσει να κάνει κάτι η Τουρκία.

    • Απορία avatar
      Απορία @ tpe 17/09/2011 15:46:23

      Ό,τι συμφωνία και να υπογράψει και να μην υπογράψει ένα κράτος στο τέλος θα ισχύσει ό,τι έχει τη δύναμη αυτό να επιβάλλει.

      ...Ή πιο απλά ισχύει το δίκαιο του ισχυροτέρου και οι συσχετισμοί δυνάμεων.

  10. Κάποιος avatar
    Κάποιος 17/09/2011 15:41:28

    tpe που χάρηκες με το ΥΓ τού ΚΜ, σε ρωτώ: υπάρχει περίπτωση ο Σταύρος να προτρέψει άλλον άντρα σχολιαστή να πάει να γκομενίσει επειδή δεν του αρέσουν οι πολιτικές του απόψεις;

    Μην κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε όλοι σας.

  11. markos avatar
    markos 17/09/2011 15:58:51

    να πατε ολοι να πολεμησετε για το φυσικο αεριο της ελλαδας του ησραηλ και της κυπρου που φυσικα θα τα παρουν αλλοι και οχι ο λαος εγω θα σας ακουω στο ραδιο απο κανενα βουνο και θα προσευχομαι για σας

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ markos 17/09/2011 19:06:07

      Μαρκο...μην ξεχάσεις παραπανήσιες μπαταρίες για το ράδιο, μπορεί να μείνεις παραπάνω απο όσο υπολογίζεις.....

      Αααα και υπόψιν ειναι δύσκολη η επιβίωση στο βουνό. Δεν θα έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο, κινητό και τα λοιπά..... δύσκολα τα πράγματα.!!!

      • markos avatar
        markos @ AegeanHawk 18/09/2011 04:37:48

        θα κανω οτι μπορω την ευχη μου και η παναγια μαζι σας εγω δεν ερχομαι

  12. Krax avatar
    Krax 17/09/2011 18:27:14

    Καλύτερα να πούμε χαριτολογώντας ότι οι ιταλοί μας έδωσαν ένα Kαστελόριζο, που δεν ήμασταν εις θέσιν να το κρατήσουμε.

  13. Nik avatar
    Nik 17/09/2011 18:46:37

    Στην εποχή των πυραύλων δεν υπάρχουν μαλακά υπογάστρια. Η ρουκέται μπορεί να σούρθει από βόρεια εξίσου εύκολα με τα νότια.

    Οσο για την θεωρία περί ζωτικού χώρου που δήθεν θέλει η Τουρκία. Να τον κάνει τι ακριβώς; Η ενδοχώρα της είναι τεράστια και ουσιαστικά ανεκμετάλλευτη. Εχει συγκεντρώσει την βιομηχανία της σε τρία σημεία της χώρας γιατί έτσι βόλευε την κλεπτοκρατία που εκεί θεριεύει περισσότερο από εδώ. Στην Κύπρο, που υποτίθεται είναι θέμα "εθνικό" για αυτούς, τι έκαναν με τον ζωτικό χώρο που κατέλαβαν; Τίποτε περισσότερο από την μετακίνηση ενός ετερόκλητου ασκεριού που έχει αποξενώσει τους Τουρκοκύπριους σε βαθμό που ανήρτησαν πανώ με την φράση "μας σώσατε τώρα αϊσσιχτιρ".

    Η Τουρκία δεν θέλει πολλή ανάλυση. Είναι μια κοινωνία όπου ελλείψει πραγματική ιδεολογίας και ταυτότητας βασιλεύει άκρατος κυνισμός. Αυτό είναι πλεονέκτημα όταν συναλλάσσονται με αγγλοσάξωνες, ίσως, είναι όμως και μειονέκτημα διότι μετά τον κυνισμό δεν υπάρχει χώρος για τίποτε παραπάνω. Μην τους παίρνετει σοβαρά, δεν το αξίζουν. Οι Αμερικάνοι τους κατάλαβαν και αξίζει να επαναλάβουμε τον χαρακτηρισμό από τα Wikileaks: Rolls Royce ambitions, Rover capabilities.

    Νικ

    • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ Nik 17/09/2011 22:04:11

      Φίλε μου "Νικ" άνοιξε ένα χάρτη της ευρύτερης περιοχής της Ν.Α.Ευρώπης και Μ.Ανατολής. Δές τον καλά γιατί σε λίγο θα είναι ριζικά αλλαγμένος. Ας πάρουμε μερικά πραγματάκια από την αρχή.
      1.Ζωτικός χώρος=μια χώρα σε μεγάλο ποσοστό άγονη και στέρφα, χωρίς αξιοποιήσιμο υπέδαφος με πληθυσμιακή έκρηξη "needs room to breath"...Ετσι, η μεν Κύπρος καταληφθείσα ελαττώνει το δραστικό βεληνεκές των πυραύλων τα δε νησιά μαγαρισμένα αδρανοποιούν πλήρως κάθε αντίδραση από ηπειρωτική Ελλάδα.Για το Αιγαίο οι βλέψεις της Αγκυρας σαφείς: αξιοποίηση των υποθαλάσσιων κοιτασμάτων και αντιστήριγμα στην αξία των Στενών.Επιπρόσθετα η δημιουργία της απόλυτης ζώνης για urlaub που τόσο ενδιαφέρει την Γερμανία.
      2.Περί της τουρκικής ιδιοσυγκρασίας και ταυτότητας=είναι στην περιοχή μας πάνω από 1000 χρόνια και την κατέκτησαν με τα όπλα.Η εθνολογική και θρησκευτική διαστρωμάτωση ποσώς με απασχολεί όταν έχω ένα εν δυνάμει αντίπαλο ο οποίος διατυμπανίζει την "περηφάνεια του να είσαι τούρκος".Συνεπώς είμαι υποχρεωμένος να τον "διαβάζω" και να τον μαθαίνω συνέχεια για να μπορώ να προβλέψω τις κινήσεις του.Ιδιαίτερα τώρα που η δική μου χώρα βρίσκεται σε φάση κατατονική
      3.Περί την σοβαρότητα αντιμετώπισης=οι Η.Π.Α. είναι (ως east coast) τουλάχιστον 8500 χλμ μακρυά και κατ' επανάληψη έχουν πιαστεί και αδιάβαστες και ανέτοιμες.Θυμίζω ότι η Τουρκία δεν φείδεται πόρων, δαπανών και ανθρώπινων απωλειών προκειμένου να επιτύχει στρατηγικούς της στόχους.
      Η προσωπική μου αντίδραση ποιά θα ήταν;Αυτή του Ισραήλ, ήτοι, ούτε "αναγνώριση" ούτε "αναχαίτιση" αλλά άμεση κατάρριψη...
      Λέγανε οι παλιότεροι "Θές Τούρκο φίλο, βάστα κι από ένα ξύλο"...

  14. ΚΜ avatar
    ΚΜ 17/09/2011 19:04:28

    Γειά σου ρε κομμαντάντε Μάρκος! Άμα σκίσουν κανα κοράνι ή καταργήσουν κανα άσυλο, να κάψουμε και έναν και δυο και τρείς κάδους! Αλλιώς γιοκ, είναι ιμπεριαλισμός (ποια Κύπρος τώρα και ποιό Καστελόρριζο).

    Δε μου λες, το βουνό που θα βρίσκεσαι μήπως θα λέγεται και Mont-Blanc;

    • markos avatar
      markos @ ΚΜ 18/09/2011 04:40:45

      οχι το λενε περγαντι επαρχεια ξηρομερου χριστιανοι μουσουλμανοι τα ιδια σκ@τα σορρυ αλλα δεν ειμαι με κανεναν

  15. SZAE avatar
    SZAE 17/09/2011 22:57:45

    Μαρκο προσεξε γιατι εκει ψηλα στο βουνό έχει και λύκους. Σε όλα τα χρώματα.
    Το έχουμε έτσι;

    • markos avatar
      markos @ SZAE 18/09/2011 04:43:09

      μπα εχω ενα honda crm 250 δεν με πιανει κανενας μεχρι να τελειωσει η βενζινη δεν ειμαι πλουσιος μαγκες παμπτωχος ειμαι