07/12/2008 17:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η στρατηγική της έντασης

Περισσότεροι από 5.000 πολίτες συμμετείχαν σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας που διοργάνωσαν  ο ΣΥΡΙΖΑ, το Δίκτυο για τα κοινωνικά και Πολιτικά Δικαιώματα και πολλές αριστερές οργανώσεις (ΝΑΡ, ΚΚΕ(Μ-Λ) κλπ). Οι συγκεντρωμένοι έκαναν πορεία προς το κτίριο της Γενικής Αστυνομικής Διεύθυνσης Αττικής, εν μέσω ενός πραγματικού ... αντάρτικου πόλης που είχε ξεσπάσει κατά μήκος της Λεωφόρου.

Ενώ η πορεία ξεκίνησε φιλειρηνικά, με το που έστριψε στη λεωφόρο Αλεξάνδρας άρχισαν άτομα του αντιεξουσιαστικού χώρου να καίνε μαγαζιά και από τις δυο πλευρές της λεωφόρου Αλεξάνδρας. Ομάδες νεαρών έβγαιναν από τα στενά και «πυροβολούσαν» με μολότοφ και πέτρες, τους επιτίθενται οι αστυνομικοί, απομακρύνονται και πάλι από την αρχή. Φωτιές παντού. Αποτέλεσμα, να δημιουργηθεί πανικός στην πλειοψηφία των διαδηλωτών που ήταν φιλειρηνικοί και να διαλυθεί η πορεία.

Η πορεία σταμάτησε στον Άρειο Πάγο και τα στενά κατά μήκος της Αλεξάνδρας όπου έχουν διασκορπιστεί διαδηλωτές και γίνεται ένας μικρός κλεφτοπόλεμος με δυνάμεις των ΜΑΤ, έχουν γεμίσει με αναποδογυρισμένους κάδους, τους οποίους έχουν πυρπολήσει. Η ρίψη δακρυγόνων δεν έχει σταματήσει καμιά στιγμή.

Στις 3 το μεσημέρι άτομα του αντιεξουσιαστικού χώρου μπροστά στα ΜΑΤ τα οποία βρίσκονταν ακριβώς στη γωνία Αλεξάνδρας και Χαριλάου Τρικούπη, πυρπόλησαν το κτίριο του ΥΠΕΧΩΔΕ και δεν υπήρξε καμιά επέμβαση από πλευράς αστυνομικών δυνάμεων. Απειλήθηκε διπλανή πολυκατοικία.

Πριν από λίγο μας τηλεφώνησε φίλη δημοσιογράφος που βλέπει να καίγεται το υποκατάστημα της Εμπορικής Τραπέζης  στην γωνία Παράσχου και Γκύζη. Από πάνω όμως υπάρχει πενταόροφη πολυκατοικία που θα πάρει κι αυτή σε λίγο φωτιά και θα απειληθούν περιουσίες και ζωές. Η πυροσβεστική και η αστυνομία αδυνατούν να παρέμβουν. Η κατάσταση που επικρατεί στην περιοχή είναι απερίγραπτη

Στις φλόγες τυλίχθηκαν αντιπροσωπείες της Όπελ και της Χόντα, το θέατρο Λαμπέτη, τα σούπερ μάρκετ Βερόπουλος και Μαρινόπουλος και το ισόγειο του κτιρίου του ΥΠΕΧΩΔΕ. Ακόμα και το σπίτι του Προέδρου της Δημοκρατίας, στην Ασκληπιού, πετροβολήθηκε. Πυροσβέστες απεγκλώβισαν κάτοικους από πολυκατοικία επί της Λεωφόρου Αλεξάνδρας 87.
 
Εκατοντάδες άτομα έχουν απωθηθεί από την αστυνομία και βρίσκονται στο χώρο του Πολυτεχνείου, όπου έχουν ανάψει φωτιά, χωρίς ωστόσο να μπορεί να επέμβει η Πυροσβεστική Υπηρεσία.

Σύμφωνα με το ΕΚΑΒ υπάρχουν τέσσερις ελαφρά τραυματίες. Οι δύο είναι διαδηλωτές και έχουν μεταφερθεί στον Ερυθρό Σταυρό και οι άλλοι δύο είναι αστυνομικοί που μεταφέρθηκαν στο 401 ΣΝ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/12/2008 17:28:51

    βρε μπας και είναι σχέδιο να κατεδαφιστεί το κέντρο για να ξαναχτιστεί με φιλοσοφία Mall? Για σκεφτείτε... αν αδειάσουν καμμιά δεκαριά όμορα τετράγωνα, τι development φτιάχνεται!

  2. 3@(παπάκια) avatar
    3@(παπάκια) 07/12/2008 17:34:06

    δεν ξερω αν ειναι σχεδιο R.E. αλλα καποιοι μαζευουν ψηφαλακια(δυστυχως)

  3. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 18:40:56

    συμφωνω με τον τελευταιο για να γινονται ολα αυτα ολοι αυτοι που μα κυβερνησαν και πριν και τωρα ειναι επικινδυνοι για εμας και την ελλαδα τα αλλα τα ακουω ...για να μην πω καμια βαρια κουβεντα...

  4. Factorx avatar
    Factorx 07/12/2008 18:57:17

    Τεταμένη εξακολουθεί να είναι η κατάσταση στην Πάτρα, μετά τα επεισόδια που σημειώθηκαν νωρίτερα, έξω από το κτίριο της Αστυνομικής Διεύθυνσης Αχαΐας, στην οδό Ερμού.

    Περίπου 300 άτομα βρίσκονται συγκεντρωμένα στο παράρτημα του Πανεπιστημίου Πατρών, στο κέντρο της πόλης, έχοντας ανάψει φωτιές, ενώ η κυκλοφορία των οχημάτων έχει διακοπεί.

    Τα επεισόδια ξεκίνησαν μετά το τέλος της πορείας διαμαρτυρίας για το θάνατο του 15χρονου χθες βράδυ στην Αθήνα. Συγκεκριμένα ένας αριθμός διαδηλωτών συνέχισε την πορεία προς την Αστυνομική Διεύθυνση, όπου οι άνδρες των ΜΑΤ είχαν αποκλείσει το δρόμο με αστυνομικές κλούβες.

    Οι διαδηλωτές πέταξαν βόμβες μολότωφ και πέτρες στους αστυνομικούς, έβαλαν φωτιές σε κάδους απορριμμάτων, ενώ προκάλεσαν υλικές ζημιές σε αυτοκίνητα και υποκαταστήματα τραπεζών. Από την πλευρά τους, οι άνδρες των ΜΑΤ έκαναν χρήση δακρυγόνων και χημικών για να απωθήσουν τους διαδηλωτές, ενώ τραυματίστηκαν ελαφρά δύο αστυνομικοί.

    Κατά τη διάρκεια των επεισοδίων, συνελήφθησαν πέντε άτομα, τα οποία οδηγήθηκαν στην Ασφάλεια Πατρών.

  5. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 19:03:15

    ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΝΑ ΥΠΟΜΕΝΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΤΙΠΟΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ; ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΝ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΡΟΛΛΟ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ....
    ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΑΔΙΚΟ ...ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!!!!!!!ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΚΟΣΜΑΚΗΣ

  6. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 07/12/2008 19:14:37

    "το ψάρι αρχίζει και βρωμάει από το κεφάλι" αν βεβαια υπαρχει!!

  7. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 19:43:52

    ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΚΤΥΠΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΙ ΡΟΛΛΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ;ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΓΙΑ ΕΛΑΤΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ......

  8. δημοσθενης avatar