21/06/2011 14:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η στάση της ΝΔ δεν αλλάζει

Ο κ. Βενιζέλος επικοινώνησε, σήμερα το πρωί, τηλεφωνικά με τον Αρχηγό της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης. Ο Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης είπε στον κ. Σαμαρά ότι προφανώς δεν έχει τεθεί, ως προϋπόθεση, η θετική ψήφος της Αντιπολίτευσης στο μεσοπρόθεσμο και τον εφαρμοστικό νόμο.

Αυτά δήλωσε πριν απ;o λίγο ο εκπρόσωπος της ΝΔ Γιάννης Μιχελάκης και πρόσθεσε: Ο κ. Σαμαράς είπε στον κ. Βενιζέλο ότι η Νέα Δημοκρατία δεν έχει αντίρρηση στο χρονοδιάγραμμα, για την ψήφιση των δύο νόμων, μέχρι τις 30 Ιουνίου, που συμφωνήθηκε στο Eurogroup.

Επί της ουσίας τώρα, η θέση της Νέας Δημοκρατίας, για τη στάση που θα τηρήσει κατά την ψηφοφορία, είναι δεδομένη και δεν αλλάζει. Είναι «όχι».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 21/06/2011 14:50:00

    ΕΙΔΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟΙ ΟΤΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΔΕΝ "ΜΑΣΑΕΙ" ΑΠΟ
    ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ "5η ΔΟΣΗ" κλπ.
    ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΝ ΘΑΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.
    ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ ΕΠΕΙΤΑ ΟΙ .....ΒΙΑΣΘΕΝΤΕΣ.

  2. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 21/06/2011 14:50:32

    Πολυ ουσιαστικη και δυνατη ομιλια του κ. Τζαβαρα, βουλευτη Ηλειας, μολις τωρα στη Βουλη. Ευγε.

  3. Σταύρος avatar
    Σταύρος 21/06/2011 14:57:28

    Για "άσκηση βίας" γράφει έγκριτος δημοσιογράφος της Le Figaro(?) από τον Jurgen στον Βενιζέλο.
    Αυτό άκουσα στην ΝΕΤ FM στις 10:45 το πρωί.
    Η δημοσιογράφος επέμενε ότι δεν είναι παραπολιτική είδηση.
    Παρ' όλα αυτά το μεταφέρω με επιφύλαξη.
    Καλό απόγευμα από τον Σταύρο!

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/06/2011 15:14:17

    Να προβλέψουμε πώς θα εμφανίσει ο διαπλεκόμενος τύπος αυτό το "η ΝΔ δεν έχει αντίρρηση στο χρονοδιάγραμμα";;;

    Ας μην προβλέψουμε γιατί θα εκνευριστώ πάλι.

    Τους πετάξανε πάλι μπανανόφλουδα, αλλά αυτή τη φορά πρέπει να την πάτησαν.

    Δεν έχουν μάθει τίποτε ακόμη.

    Αχ, αχ, αχ...

    • man8os avatar
      man8os @ Επώνυμος 21/06/2011 15:16:30

      Μπες στη σελιδα του Μεγκα και δες τι ειπαν στις ειδησεις των 2.
      Τους εκαναν ρομπα.
      Και το κακο ειναι οτι η ΝΔ προσπαθει αλλα εχει προβλημα στην επικοινωνια.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ man8os 21/06/2011 15:23:12

        Δεν είναι μόνον στην επικοινωνία το πρόβλημα. Εγώ βλέπω ότι είναι κεντρική επιλογή να στέλνονται αυτά τα μηνύματα προς την άλλη πλευρά, μη τυχόν και την κατηγορήσουν ότι στέκεται εμπόδιο στη "σωτηρία" της χώρας. Γι' αυτό και το καμάρι για το πόσους νόμους ψήφισαν κλπ. Γι' αυτό και δεν κάλεσε ποτέ κανέναν σε διαδήλωση η ΝΔ - αυτό είναι η αλήθεια ότι το βρήκε θετικά μπροστά της, όταν της είπαν για τη συναίνεση.

        Πάντως, εδώ, δεν ξέρω πώς το παρουσίασε το Μέγκα (πού πρέπει να πάω για να δω το σημερινό μεσημβρινό δελτίο;), όμως θα πρέπει, επιτέλους, να σταματήσει η ΝΔ να δίνει τέτοιου είδους νομιμοποιήσεις στο ΠΑΣΟΚ... Δεν αντιλαμβάνονται πόσο επαμφοτερίζον μήνυμα στην αντιμνημονιακή τους πολιτική περνούν;..

        • man8os avatar
          man8os @ Επώνυμος 21/06/2011 17:21:37

          www.megatv.com/megagegonota/summary.asp?catid=17650&video=0

      • factorx avatar
        factorx @ man8os 21/06/2011 15:23:40

        ποιούς έκαναν ρόμπα;

        • man8os avatar
          man8os @ factorx 21/06/2011 17:23:00

          Εγω εισεπραξα το μυνημα απο τον εκφωνητη σαν η ΝΔ να δεχετε την υπερψηφιση του μεσοπροθεσμου και μαλιστα να τη θεωρει δεδομενη.

          Που ειναι η μαχη της καταψηφισης που λεγαμε?

  5. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 21/06/2011 15:17:15

    Γιατί νομιμοποιείται η διαδικασία του κατεπείγοντως από πλευράς ΝΔ;

    -Ή το μεσοπρόθεσμο είναι καταστροφικό για την χώρα και η παρούσα κυβέρνηση δεν έχει την λαικη νομιμοποιηση να το ψηφίσει (γι αυτό άλλωστε ζητάς εκλογές τώρα)
    -'Η πρέπει να ψηφισθεί μέχρι τις 3 Ιουλίου για να ''σωθεί'' η χώρα με την πέμπτη δόση. Αποδοχή του εκβιασμού ως βάσιμου δηλαδή.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Πετρος Μ. 21/06/2011 15:27:05

      "Αποδοχή του εκβιασμού ως βάσιμου". Πράγματι, έτσι ακριβώς. Δεν θα μπορούσες να το πεις καλύτερα.

      Κλωτσάμε την καρδάρα με το γάλα...

    • jkr avatar
      jkr @ Πετρος Μ. 21/06/2011 15:27:09

      Έλα ντε!

  6. louis avatar
    louis 21/06/2011 15:23:08

    Παπαριές κινέζικες ...
    Δικαιολογεί την εξπρές, την κατεπείγουσα υπερψηφιση, αυτού που θεωρει καταστροφικό για την χώρα...

  7. Kostas D avatar
    Kostas D 21/06/2011 15:34:21

    ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!!!!

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/06/2011 15:45:38

    Δεν νομίζω ότι άλλαξε τίποτα στην επί της ουσίας στάση των κομμάτων για το Μεσοπρόθεσμο, μέχρι τώρα.
    Απλώς συμφώνησαν για τον κατεπείγοντα χαρακτήρα αυτής της "γύρας", ο οποίος είναι απαίτηση της "Μπάνκας". Αλήθεια, περιμένατε να φύγει κανείς από τη "ρουλέτα"΄επειδή τους ζήτησαν να είναι πιό σβέλτοι;
    Μετά, στην ώρα του, θα δούμε που θα κάτσει η μπίλια.

    • Πετρος Μ. avatar
      Πετρος Μ. @ Ο Θείος 21/06/2011 16:12:25

      Οχι δεν άλλαξε τίποτα επί της ουσίας στη στάση των κομμάτων για το Μεσοπρόθεσμο.
      Αν όμως έχεις καταγείλει ότι ο γκρουπίερης το έχει ''στημένο '' υπέρ της “Μπάνκας” τότε δεν συμφωνείς να τελείωσει η γύρα όπως αυτός και η
      “Μπάνκα” θέλουν. Μπορεί και να μείνεις ταπί.

  9. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 21/06/2011 16:14:16

    Η θέση της Νέας Δημοκρατίας γιά το χρονοδιάγραμμα θα μπορούσε να είναι περίπου η εξής: Η κυβέρνηση - που εισηγείται στη βουλή το νομοσχέδιο - έχει και την ευθύνη γιά την ημερομηνία της συζήτησης και ψηφοφορίας (πότε δηλ. θα το εισηγηθεί). Η θέση της αξιωματικής αντιπολίτευσης θα τεθεί υπ΄ όψη του κοινοβουλίου στην ολομέλεια και ο καθένας θα είναι υπεύθυνος απέναντι στον λαό ανάλογα με τις συνταγματικές αρμοδιότητές του.

  10. kopritis avatar
    kopritis 21/06/2011 16:57:50

    εμενα με στεναχωρεσε πολυ αυτη η αποδοχη για το διαδικαστικο
    δηλαδη μας σκοτωνετε που μας σκοτωνετε καντε το να τελειωνουμε

  11. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 21/06/2011 18:26:28

    Αν συνεβη ετσι οπως το περιγραφετε , τοτε υπαρχει " στημμενο " παιχνιδι .

  12. TopGunZ avatar
    TopGunZ 21/06/2011 19:01:21

    Καλά, δεν πάει άλλο, αν με το καλό πάρω το πτυχίο μου την κάνω εξωτερικό. Πλάκα μου κάνετε? Δηλαδή πως τα συνδέσατε όλα αυτά τώρα? Επειδή συμφωνήσανε με το χρονοδιάγραμμα, συναινούν με το πρόγραμμα. Οκ, κι αν βάλω στη γιαγιά μου καρούλια θα γίνει πατίνι. Εμ, πως να πάρει ο Αντώνης κανά ψήφο, σαρδάμ κάνει ο ΓΑΠ, τι φοβερός έλληνας της διασποράς λένε οι ΠΑΣΟΚοι, βγαίνει κάτι να πει ο Μιχελάκης, διυλίζουμε τον κώνωπα μην τυχόν και η θείτσα στην πέρα ραχούλα με το προχωρημένο Αλτσχάιμερ δεν καλοκατάλαβε από πυρηνική φυσική. Μπαίνει τώρα στο antinews ο υποψιασμένος ΠΑΣΟΚος που ψάχνει κάτι εναλλακτικό, διαβάζει τα μνημόσυνά μας και, μαθημένος στο δικό τους "praise-the-leader-no-matter-what", σου λέει "ούτε τους δικούς τους δεν πείθουν αυτοί". Ε καθήστε φάτε το ΠΑΣΟΚ στη μάπα, εγώ έχω βαρεθεί την κλαψομ....ση και τα ενοχικά σύνδρομα....

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ TopGunZ 22/06/2011 09:21:57

      Εμ, τι να κάνουμε, εμείς είμαστε μαθημένοι αλλιώς, δεν είμαστε Πασόκοι. Αν ήμασταν Πασόκοι θα ήμασταν ΠΑΣΟΚ. Το ΠΑΣΟΚ απευθύνεται σε κατώτερα ένστικτα, εμείς είμαστε ελεύθεροι άνθρωποι και θέλουμε να λέμε τη γνώμη μας για πράγματα που, κατά τη γνώμη ορισμένων από μας, κάνουν σοβαρή ζημιά στην εικόνα της παράταξης.

      Το παν για μένα, στο συγκεκριμένο ζήτημα, είναι η αποδοχή του εκβιασμού ως βάσιμου.

      Η αποδοχή, δηλαδή, του πυρήνα της πλεκτάνης κατά της Ελλάδας.

  13. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 21/06/2011 19:01:39

    Η ανακοίνωση τα λέει όλα.
    Εγώ διαβάζω ότι ως προς το "χρονοδιάγραμμα" δεν εχει αντίρρηση η ΝΔ.
    Ως προς το τί θα ψηφίσει όμως , το λέει καθαρά "ΟΧΙ".

    Το ΟΧΙ μας ενδιαφέρει. Τ΄άλλα όλα είναι φληναφήματα. Μα νομίζετε
    ότι ζούμε ξεκομμένα απ΄όλο τον άλλο κόσμο; Φυσικά και δεν μπορεί ένα κόμμα εξουσίας , όπως η ΝΔ, να προβάλλει τις αρνήσεις του συνεχώς και αδιαλείπτως, να οικοδομεί σε συγκρουσιακές σχέσεις με τον διεθνές περίγυρο και να μην λαμβάνει υπόψη του ότι θα διαχειρισθεί στο μέλλον μια κρατική οντότητα και όχι την οικονομία του σπιτιού της. Μ΄αυτό θέλω να πώ , ότι το ΟΧΙ μας ενδιαφέρει. Τα υπόλοιπα είναι για να δείξει ο Αντώνης Σαμαρά ότι συνιστά μια σοβαρή και αξιόπιστη (όχι αξιόπουστη) εναλλακτική λύση εξουσίας.
    Δυστυχώς είτε το θέλουμε είτε όχι, οι παρορμητικές αποφάσεις και οι βερμπαλισμοί πρώτον δεν ήταν ποτέ στις προτεραιότητες της ΝΔ, ως σοβαρής άποψης εξουσίας και δεύτερον δεν είναι η ενδεδειγμένη στρατηγική για τα σημερινά δεδομένα , όσον αφορά τις πολιτικοοικονομικές σχέσεις της χώρας μας με τον διεθνές περιβάλλον, έτσι όπως τα σχεδίασε και τα κατάφερε ο άφρων ΓΑΠ και η παρέα του.

    Είπαμε: Στην πολιτική λέγονται πράγματα που δεν γίνονται και γίνονται πράγματα που δεν λέγονται.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 21/06/2011 21:55:50

      συγνώμη, "διεθνή περίγυρο"