#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/04/2010 22:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η σημερινή ελληνική κοινωνία σε μια είδηση



Νεκρός από πυρά ληστών έπεσε ένας 35χρονος άνδρας, ο οποίος προσπάθησε να βοηθήσει γυναίκα  η οποία έπεσε θύμα ληστείας στους Αμπελόκηπους της Θεσσαλονίκης.

Ο άτυχος άνδρας τραυματίστηκε θανάσιμα από τρεις σφαίρες, στο χέρι και στο θώρακα. Μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Παπανικολάου σε βαριά κατάσταση, ωστόσο, κατέληξε λίγο αργότερα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 20/04/2010 22:39:06

    Φάκτορα μ΄ αυτή την ευαισθησία και την λεπίδα της ματιάς το αντινέα δεν θα μας αφήσει ποτέ να "ησυχάσουμε" και να χαθούμε...
    ξάγρυπνοι αδέρφια.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Β.Κ.Σ. 20/04/2010 22:41:17

      Β.Κ.Σ. τα ίδια σκεφτόμουν για άλλη μια φορά, ότι αυτή η ανάρτηση του Φάκτορ είναι για βραβείο.

      Με 4 λέξεις είπε ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ αλλενάκι 20/04/2010 22:44:25

        http://www.antinews.gr/?p=5930

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 20/04/2010 22:56:50

        εντάξει, εσύ είσαι στυλοβάτης, είπαμε...

  2. Ωκεανός avatar
    Ωκεανός 20/04/2010 22:50:06

    Εχουμε και εμείς κάποια καλά φιντάνια κακοποιούς,αλλά κακά τα ψέματα απο τότε που μπήκαν ολοι οι Αλβανοί μαζί με ολα αυτά τα όπλα που πήραν απο τα στρατόπεδα γίναμε κόλαση.
    Η μόνη σωτηρία μας είναι να μαζέψουν όλους τούς παράνομους μετανάστες και να τούς στείλουν πίσω.Να σφραγίσουν τα σύνορα με την Αλβανία.Αμφιβάλει κανείς οτι οι δείκτες εγκλhματικότητας τότε θα πέσουν κατακόρυφα;
    Και δεν δέχομαι σαν δικαιολογία οτι αυτό δεν γίνεται.Ολα γίνονται αρκεί να το θέλουμε,αλλά κάποιοι βγάζουν λεφτά απο ολη αυτή την ιστορία.Οι ποινές είναι γελοίες για τούς λαθροδιακινητές.Η ατιμωρησία σε ολα τα θέματα κατάντησε την χώρα μας ετσι όπως είναι σήμερα.
    Νοσταλγώ την Ελλάδα που κυκλοφορούσαμε μέχρι τα ξημερώματα όπου θέλαμε χωρίς να φοβόμαστε κανέναν.Ας ελπίσουμε οτι κάποιος που μπορεί να αλλάξει την κατάσταση θα βρεί το θάρρος να καθαρίσει τον βούρκο που λέγεται Ελλάδα.
    Μέχρο τότε φοβάμαι πως θα κλάψουμε πολλούς ακόμα νέους και γυναίκες που θα πέσουν θύματα θρασύδειλων ξελιγωμένων μεταναστών που πυροβολούν και σκοτώνουν για το τίποτα.
    Οργή τίποτα άλλο.
    Οργή για τούς άχρηστους πολιτικούς μας που μας έφτσασαν εδω που ειμαστε.

  3. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 20/04/2010 23:44:19

    με έκληξη πληροφορήθηκα λίγες ημέρες μετά το Πάσχα ότι εφέτος οι εκκλησίες ήταν σχεδόν άδειες κατά την ανάσταση (αυτό το διαπίστωσα με τα μάτια μου) επειδή ο κόσμος φοβόταν μην τυχόν πέσει θύμα ληστείας......και για τον λόγο αυτό προτίμησε να κάτσει σπίτι του να το φυλάει ...για να μην έχει καμία δυσάρεστη έκπληξη.....καθότι περυσι στην ανάσταση είχε γίνει "ανάστα ο κύριος " με τις ληστείες....
    επιπλέον.......
    εδώ στην Θράκη έχουμε τελευταία επιδρομή γυφτοβούλγαρων με βανακια ,φορτηγά και ότι άλλο φανταστείς.......δεν έχουν αφήσει ούτε κότα αδέσποτη να κυκλοφορεί.....κόβουν και κλέβουν ακόμα και τα καλώδια από τα ποτιστικά συγκροτήματα για να πάρουν τον χαλκό που περιέχουν...δεν μιλάμε για τυχόν σίδερα ή μηχανήματα που ξέχασες να τα ασφαλίσεις σε "καλή" αποθήκη.....δεν τα ξαναβλέπεις...ένα "καλό" στην όλη υπόθεση είναι ότι "ακόμα" αποφεύγουν τους ανθρώπους....δηλαδή δεν πάνε κάπου αν αντιληφθούν ανθώπινη παρουσία....τα σκυλιά στα μαντριά και τις στάνες δεν τους σταματάνε....εκεί γίνεται κανονική επιδρομή....οι τσομπάνοι έχουν αρχίσει να κοιμάνται πάλι στις στάνες μετά από μισό αιώνα "ξενοιασιάς" ..............

    και σκέφτομαι τώρα εγώ με το φτωχό μου το μυαλό.....μήπως να τα ξανακλείναμε τα σύνορα;
    γιατί αν περιμένω να δω βουλγάρικα λεφτά απο τον βουλγάρικο τουρισμό...μάλον θα περιμένω πολύ....και δεν νομίζω ότι έτσι θα πάρω πίσω τα κλεμένα........

    • Orestios avatar
      Orestios @ xrhxa65 20/04/2010 23:54:07

      Μην γράφεις σαν τον fatfat. Είναι κουραστικό

  4. rage avatar
    rage 21/04/2010 08:21:40

    όντως πρέπει να χτίσουμε ένα τείχος γύρω γύρω από την τέλεια χώρα μας. να μη μπορεί να μπει κανένας. κάτι μου λέει όμως πως αν μπορεί να βγει, δε θα μείνουν και πολλοί μετά από λίγο...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ rage 21/04/2010 09:34:58

      Παντα μπορει να βγει καποιος απο την Ελλαδα φιλε μου-ακομη και επι χουντας οποιος ηθελε να παει εξω πηγαινε.Ακομη δεν ηλθε πραγματικος σοσιαλισμος για να απαγορευει την εξοδο των ντοπιων.
      Το ελληνικο Δημοσιο ειναι γαλαντομο.Σου παρεχει μεχρι και ανωτατη παιδεια και μετα μπορεις -και το εχουν κανει χιλιαδες -να πας να κανεις καρριερα εξω βασιζομενος στο πτυχιο χωρις ποτε να σκεφθει κανεις να σου πει οτι τη δωρεαν παιδεια στην εδωσαν για να προσφερεις στην Ελλαδα.
      Σε μια "δικαιη" κοινωνια -π.χ. επι υπαρκτου σοσιαλισμου για να σου δωσουν αδεια να φυγεις -που δινονταν με σταγονομετρο -επρεπε να πληρωσεις την εκπαιδευση που ελαβες γιατι αυτη δε δοθηκε για ξενες χωρες.
      Ας μη μιλαμε για τειχη στο σπιτι του χτισμενου.

      • rage avatar
        rage @ ψυχραιμια 21/04/2010 12:14:09

        δε μιλησα για το κράτος αλλά για τους υπηκόους του.
        αυτοί είναι που έχουν καταστεί αφιλόξενοι για τους διαφορετικούς

  5. nina avatar
    nina 21/04/2010 09:40:17

    μετά από τόση δημοκρατία κουράστικα μήπως υπάρχει εύκαιρος κανένας συνταγματάρχης,ταγματάρχης,λοχίας τέλος πάντων μέρα που είναι? Δέν αντέχω άλλη ¨δημοκρατία¨.

  6. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 21/04/2010 10:03:38

    Εἶδες πού μᾶς καταντήσανε; Νά μήν ἀντέχουμε τέτοιου εἴδους δημοκρατία.Τό κεφαλαῖο γράμμα δέν τῆς πρέπει,πράγματι.

    • ataktos avatar
      ataktos @ Kὀριννα 21/04/2010 10:16:59

      Και που να δεις του χρόνου μαθητικές παρελάσεις όταν θα γιορτάζουμε την 21 Απριλίου διπλή εθνική γιορτή μια που έβαναν στο ψυγείο τον κομουνισμό και μια που διαλύσαμε τον καπιταλισμό .τώρα να δούμε και τον καραφυρερ που θα βρίσκει τους ψήφους..

  7. Spm avatar
    Spm 21/04/2010 11:08:52

    Factor, είσαι πολύ μπροστά.
    Πραγματικά, ζωγράφισες την ελληνικη πραγματικότητα, σε τρεις αράδες.
    Συγχαρητηρια.

  8. rage avatar
    rage 21/04/2010 13:29:16

    Για όσους βιάστηκαν να τα ρίξουν ΟΛΑ στους "ξένους":

    ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ Ο ΛΗΣΤΗΣ
    ΑΛΛΟΔΑΠΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ
    ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΚΑΙ Ο ΗΡΩΑΣ.

    ΟΚ?

    • rage avatar
      rage @ rage 21/04/2010 13:30:38

      ΑΚΥΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΗΣΤΗ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ

      • Lalakis avatar
        Lalakis @ rage 21/04/2010 13:34:11

        Σουηδός.

  9. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 21/04/2010 20:28:35

    «Ενέδρα» θανάτου στους Αμπελόκηπους

    Δημοσιεύτηκε: Τετάρτη, 21 Απριλίου 2010 | ΑΓΓΕΛΙΟΦΟΡΟΣ
    ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΑΓΟΡΑΣΤΟΥ

    Σε μακελειό με ένα νεκρό εξελίχτηκε απόπειρα ληστείας χτες το πρωί σε γειτονιά των Αμπελοκήπων στη Θεσσαλονίκη, ενώ αξιωματικοί προσπαθούν να διαπιστώσουν εάν ο δράστης ήταν κάποιος τσαντάκιας, που επέλεξε τυχαία το «στόχο» του, ή εάν επρόκειτο για ενέδρα από άτομο που γνώριζε τα υποψήφια θύματά του, ένα ζευγάρι Γεωργιανών και τον ομοεθνή φίλο τους.

    Ωστόσο, ο δράστης από την αρχή έκανε ένα μεγάλο λάθος όταν επιτέθηκε στη γυναίκα της συντροφιάς, η οποία φορούσε μία τσάντα χιαστή, ενώ δεν έδωσε σημασία στο σύζυγό της που προπορευόταν και ο οποίος μόλις είχε βάλει στο αυτοκίνητό του μία τσάντα με 2.500 δολάρια.

    Τον αδίστακτο ληστή προσπάθησε να ακινητοποιήσει ο φίλος του ζευγαριού, ο οποίος δέχτηκε και τα πυρά του δράστη. Η σφαίρα διαπέρασε το χέρι του και μπήκε στο σώμα του πλήττοντας ζωτικά όργανα, με αποτέλεσμα ο 35χρονος να καταλήξει λίγη ώρα αργότερα στο νοσοκομείο όπου μεταφέρθηκε.

    «Τσαντιά» ή οργανωμένη ληστεία;

    Σύμφωνα με πληροφορίες, νωρίς χτες το πρωί ένα ζευγάρι Γεωργιανών κατέβηκε από το σπίτι του και, με τη συνοδεία ενός 35χρονου φίλου του, κινήθηκε προς το σταθμευμένο αυτοκίνητό του στη συμβολή των οδών Καλλιθέας και Αγάθωνος.

    Οπως εξηγούν αστυνομικοί, το ζευγάρι διατηρεί πρακτορείο εισιτηρίων για δρομολόγια προς τη Γεωργία, ενώ ο σύζυγος είναι παράλληλα και οδηγός λεωφορείου. Χτες επρόκειτο να φύγει και πάλι για ταξίδι στη Γεωργία και η γυναίκα του με τον 35χρονο φίλο τους θα τον συνόδευε μέχρι το πρακτορείο, όπως έκαναν και άλλες φορές στο παρελθόν. Μάλιστα, οι δύο άντρες είχαν ήδη φορτώσει στο όχημα κάποια βαλίτσα, αλλά και μία μικρότερη τσάντα που περιείχε μεταξύ άλλων και 2.500 δολάρια για τα έξοδα που απαιτούνται κατά τη διάρκεια του ταξιδιού.

    Την ώρα εκείνη εμφανίστηκε ένας άγνωστος άντρας με σκούφο, ο οποίος επιτέθηκε στη γυναίκα και επιχείρησε να της αρπάξει την τσάντα. Τη σκηνή αντιλήφθηκαν ο σύζυγός της και ο 35χρονος φίλος του, οι οποίοι έτρεξαν να τη βοηθήσουν.

    Ο 35χρονος, για να προστατεύσει τους φίλους του, όρμησε στο δράστη και προσπάθησε να τον ρίξει στο έδαφος για να τον ακινητοποιήσει. Η κατάσταση, όμως, ξέφυγε από τον έλεγχό του, όταν ο δράστης έβγαλε ένα πιστόλι και πυροβόλησε τον 35χρονο, ενώ αμέσως μετά εξαφανίστηκε.

    Οι αστυνομικοί δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο να πρόκειται για τσαντάκια, ο οποίος, όταν τα βρήκε σκούρα, δε δίστασε να πυροβολήσει. Αλλωστε, οι ίδιοι επισημαίνουν πως ακόμη και οι μικροκακοποιοί είναι πλέον οπλισμένοι και κανείς δεν μπορεί να ξέρει πώς θα αντιδράσουν εάν νιώσουν ότι απειλούνται. Ωστόσο, ερευνάται και το ενδεχόμενο ο δράστης να παρακολουθούσε τα θύματά του και να γνώριζε ότι είχαν χρήματα στην κατοχή τους.