20/09/2009 20:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η σημειολογία του Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ



Καταρχήν, ο Γιώργος Παπανδρέου έβαλε σε εκλόγιμες θέσεις του στενούς του συνεργάτες Γιάννη Ραγκούση και Παύλο Γερουλάνο.

Δεν βρήκε ούτε μια θέση για ένα από τα ιστορικά στελέχη του Κινήματος, όπως ο Απ. Κακλαμάνης πχ με τις τόσο ενοχλητικές θέσεις για την διαπλοκή

Στην δεύτερη θέση η Έλενα Παναρίτη, μια δυναμική οικονομολόγος της Παγκόσμιας Τράπεζας (των λαών) με  εμπειρία στην αναστύλωση οικονομιών, κρατών  όπως το Κόσσοβο και η ΠΓΔΜ. Συμβολίζει άνοιγμα στις Αγορες.

 Η  Μάγια Τσόκλη είναι χρόνια στο συγκρότημα  Αλαφούζου

 Ο Κώστας Θέος αρθρογράφος στην Ημερησίας του κ. Μπόμπολα

 Ο Ηλίας Μόσιαλος προέρχεται από την Ανανεωτική Αριστερά και προορίζεται για το συμμάζεμα των οικονομικών της Υγείας

Όλα τα ονόματα

Γιάννης Ραγκούσης, Γραμματέας του ΠΑΣΟΚ

Έλενα Παναρίτη, καθηγήτρια με πολυετή εργασία στην Παγκόσμια Τράπεζα ως οικονομολόγος.

Ηλίας Μόσιαλος, καθηγητής της πολιτικής της υγείας και κοινωνικού κράτους και Διευθυντής του Κέντρου οικονομικών της Υγείας στο LSE.

Μάγια Τσόκλη, κοινωνιολόγος, δημοσιογράφος, γνωστή για την ταξιδιωτική δημοσιογραφία που παρουσιάζει

Παύλος Γερουλάνος, Γενικός Γραμματέας Αποδήμου Ελληνισμού παλαιότερα και σήμερα Γραμματέας Επικοινωνίας του Κινήματος;

Σταυρούλα Σαλουφάκου, ιδιωτική υπάλληλος, πρόεδρος του Εργατικού Κέντρου Αθήνας.

Τατιάνα Καραπαναγιώτη, παραγωγός τηλεοπτικών ταινιών και ντοκιμαντέρ, με έμφαση σε θέματα εκπαίδευσης, αρχαιολογίας, πολιτισμού αλλά και πολιτικής.

Δημήτρης Λάλας, με πλούσιο ερευνητικό έργο στα θέματα Περιβάλλοντος και Κλιματικών Αλλαγών.

Κώστας Θέος, πρώην Γενικός Γραμματέας Επενδύσεων και Ανάπτυξης του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών, με αρμοδιότητες στις Δημόσιες Επενδύσεις και τα προγράμματα της ΕΕ

Αλί Μοχάμετ Χαγκ, γεννημένος στο Σουδάν, γιατρός καρδιολόγος στο Νοσοκομείο του Ρεθύμνου. Με αγώνες στον αντιστασιακό αγώνα κατά της δικτατορίας του Σουδάν. Απελευθερώθηκε μετά από ειδική παρέμβαση του Ανδρέα Παπανδρέου.

Άννα Καφέτση. Έφορος της Εθνικής Πινακοθήκης. Επιμελήτρια και συγγραφέας πολλών εκδόσεων στο χώρο του πολιτισμού.

Στη δωδέκατη τιμητική θέση του ψηφοδελτίου, ο Εμμανουήλ Κριαράς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Edo avatar
    Edo 20/09/2009 21:10:01

    Η Τατιάνα Καραπαναγιώτη, κόρη του παλαιού διευθυντή των Νεων και στενού φίλου και συνεργάτη του Χρήστου Λαμπράκη;

    • Astra avatar
      Astra @ Edo 21/09/2009 21:23:54

      H Tatiana pou pai me ola? Andres k gynaikes k oti yparxei sto metaxy. Bebaiws sto documentaries twn fakellwn opou tous pane to gramma, ma ti allo?

  2. AT avatar
    AT 20/09/2009 21:15:47

    Το ραβανί πέτυχε, με την Παγκόσμια τράπεζα στο πλευρό μας, δεν έχουμε να σκιαχτούμε με τίποτα!!

  3. www avatar
    www 21/09/2009 00:26:48

    Αλί Μοχάμετ Χαγκ

  4. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/09/2009 01:17:42

    Πάντως ο Ηλιας ο Μοσιαλος ειναι εξαιρετος επιστήμονας και πολύ καλή επιλογή.
    Παλιότερα οτν ο Κρεμαστινός ως Υπουργός Υγειας ήθελε να κάνει αναδιάρθρωση τού ΕΣΥ ειχε καλέσει και αυτόν και κάποιους αλλους πολύ αξιόλογους γιά να προτείνουν διαρθρωτικές αλλαγές στο Συστημα Υγείας,αλλά τελικά οι προτάσεις τους πετάχτηκαν στον Κάλαθο τών Αχρήστων,γιατί αντέδρασαν οι γνωστοί Κομματικοί που εμποδίζουν οτιδήποτε θίγει τά Κεκτημένα τους.

    • Alexis avatar
      Alexis @ Σπύρος 21/09/2009 01:28:14

      Ναι βέβαια, έκανε θαύματα και ως μυστικόσυμβουλος του Κακλαμάνη, φυσιογνωμία.

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ Alexis 21/09/2009 01:37:09

        Του Αποστολου ή του Νικήτα?????????
        Μαλλον τον μπέρδεψες.
        Καμιά σχεση .Εντελώς άλλη γενιά.

      • Alexis avatar
        Alexis @ Alexis 21/09/2009 12:04:22

        Του Νικήτα, μην μπερδεύεσαι, φυσιογνωμία σου λέω, στο κόμμα του ΓΑΠ σε όλη του τη ζωή (κ δεν εννοω βεβαίως το ΠΑΣΟΚ) περισσότερο το κόμμα που υπηρετούν ο Άρησ κλπ. Σύμβουλος κ του Παπαδόπουλου, διαλύοντας το ΕΣΥ με τα απολύτως γραφειοκρατικά ΠΕΣΥ. Όπως είπε κ ο δόλιος Καρατζαφέρ με τον μπουχέσα κλάψαμε και με τον ΓΑΠ θα γελάσουμε!

  5. anagnostis avatar
    anagnostis 21/09/2009 01:39:56

    Όπως έλεγαν και άνθρωποι μέσα από το ΠΑΣΟΚ λείπουν κάποια πρόσωπα που να έχουν πιο κοινωνικές αναφορές, άτομα της καθημερινότητας που να συνδέουν την πολιτική διάσταση με τα προβλήματα του πολίτη που καλείται το ΠΑΣΟΚ να λύσει. Σίγουρα το ψηφοδέλτιο του ΠΑΣΟΚ είναι καλύτερο από το αραχνιασμένο ψηφοδέλτιο της ΝΔ, αλλά και πάλι δεν ενθουσίασε και πολλούς.
    http://www.enimerosi24.gr/index.asp?a_name=politics&item_id=695

  6. Factorx avatar
    Factorx 21/09/2009 14:47:37

    Χρηματοδότηση από Παγκόσμια Τράπεζα στο Κόσοβο
    Τρόπους συνεργασίας με το διεθνή οργανισμό χρηματοδότησης, IFC, της Παγκόσμιας Τράπεζας, αναζητά το Κόσοβο, σύμφωνα με όσα προέκυψαν από τη συνάντηση που είχε στην Πρίστινα αντιπροσωπεία του οργανισμού με τον υπουργό Οικονομίας και Οικονομικών, Αχμέτ Σάλα.
    «Η ένταξη του Κοσόβου στην Παγκόσμια Τράπεζα, άνοιξε τις πόρτες για τη συνεργασία με το IFC, έναν οργανισμό που παρέχει χρηματοδότηση σε διάφορα project», δήλωσε ο περιφερειακός διευθυντής του IFC για την ανατολική Ευρώπη και την κεντρική Ασία, Σαχάμπαζ Μαβαντάτ, έπειτα από τη συνάντηση που είχε με τον κ. Σάλα.
    Σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση που φιλοξενείται στην ιστοσελίδα της Οικονομικής Πρωτοβουλίας για το Κόσοβο (ECIKS), το ενδιαφέρον του IFC στρέφεται, κυρίως, σε έργα για την παραγωγή ενέργειας, τη δημιουργία υποδομών και τον εκσυγχρονισμό των μεταφορών.

  7. Χρήστος avatar
    Χρήστος 21/09/2009 17:33:38

    Θα μας πει κάποιος που σπούδασε η υπέρλαμπρη αυτή περσόνα;

    ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ -ΕΚΛΟΓΙΜΗ-ΤΟΥ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΠ

    http://olympia.gr/2009/09/21/%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%B7elena-panaritis-%CF%84%CE%B7%CF%83-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%83-%CF%84%CF%81%CE%B1/#more-6269

    • Alexis avatar
      Alexis @ Χρήστος 21/09/2009 19:43:39

      Τ'α παμε, στο Deree και σ'ένα ΙΕΚ στη Μπολώνια. Με τον ακροδεξίο Φουκουγιάμα η σχέση ειναι πολύ θερμή .... και προσωπική ....
      Είναι δε καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο του πουθενά.
      Μόνον ένασ κομπλεξικός και μάλιστα απύθμενα κομπλεχικός σαν τον γατούλη το Γιώργο θα απρπουσιάζει αυτό το κορίτσι (οκ μεγαλοκοπέλλα) ως Νομπελίστα, κανοντάς του έτσι μεγάλη και οριστική ζημιά. ΚΡΙΜΑ!

  8. Orestios avatar
    Orestios 21/09/2009 19:01:21

    Απίστευτο κράξιμο τρώει η Παναρίτη στο site της Guardian. Είναι τόσο χοντρά αυτά που της λένε ώστε τα σχόλια μας εδώ είναι χαϊδολογήματα.
    Καλά αυτό το νέο ξεκίνημα με τον Κριαρά, ούτε για ανέκδοτο.
    GAP, η εγγύηση στην αποχαύνωση.

    • Ελληνας avatar
      Ελληνας @ Orestios 21/09/2009 20:02:47

      Κ δικαίως της τα ρίχνουν, δεν ξέρει τι της γίνεται η κοπέλλα,
      διαβάστε τα σχόλια, δείτε πόσο καλά και τεκμηριωμένα καια ντικειμενικά είναι, δείτε τι θα πεί επιστημονικού επίπεδου διάλογοσ σε ένα μπλόγκ. Όσο για τη κα Παναρίτη, πρόκειται περι πολύ μεγάλης απάτης. Επιτέλους ας την ρωτήσει κάποιος τι κύκλο εργασιών έχει η επιχειρησήτ της. Μήπως στην πραγματικότητα είναι άνεργη??!!!
      Πότε έφυγε απο την Παγκ. Τράπεζα? Έφυγε η την σούταραν όπως λέει ο ΚΣ που δουλεύει στο ευαγές αυτό ίδρυμα.
      Ο μπαμπάς τησ έχει καμιά σχέση με την δικτατορία?

      Επιτέλους πότε θα ξεσηκωθόυμε κα θα πούμε ΟΥΣΤ ΌΞΩ ΡΕ ΟΞΩ λαμόγια τησ οικογενειοκρατίας ο μπουχέσασ και ο κομπλεξικός, όξω ρε.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ελληνας 21/09/2009 20:31:57

        Την αποκάλεσαν γογγύλι (turnip). Τί πλάκα! Γεια σου GAP με τους σπουδαγμένους σου!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ελληνας 21/09/2009 20:37:54

        Ραπάνι δηλαδή. Λέτε αυτή να εισηγήθηκε στο GAP την καλλιέργεια ραπανιού στους αγρότες, για να ξεχειλήσουν τα μπατζάκια τους από λεφτά? Αχ, δεν μπορώ να κρατηθώ από τα γέλια. Μεγάλη φίρμα.

  9. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 21/09/2009 19:17:44

    Η κατά πολλούς επόμενη Υπουργός Εθνικής Οικονομίας του ΠΑΣΟΚ. Πάντως σίγουρα μία από αυτές και αυτούς που "θα σηκώσουν τα μανίκια και θα έχουν κεντρικό ρόλο στην Κυβέρνησή μου" όπως έχει δηλώσει ο Γ. Παπανδρέου για το Ψηφοδέλτιο Επικρατείας.


    Έλενα Παναρίτη. 2η στο Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ. Έχει ήδη γίνει η αγαπημένη μας! (από το http://atithasos.blogspot.com)

    Απλά διαβάστε το άρθρο της στην μεγάλη Αγγλική εφημερίδα Guardian για την Αγορά Κατοικίας. Μην το χάσετε. Και διαβάστε οπωσδήποτε τα σχόλια που κάνουν οι αναγνώστες για το άρθρο. Ειδικά τα σχόλια μην τα χάσετε με τίποτα!!!

    http://www.guardian.co.uk/commentisfree/cifamerica/2009/feb/23/us-economy-housing-market?

    • ambrosiac avatar
      ambrosiac @ DIKAIOS 22/09/2009 07:15:42

      Το Title Insurance ειναι μερικα κατοσταρικα που πληρωνεις κερατιατικα, μερος της διαδικασιας δανειοληψιας / αλλαγης κυριοτητος ακινητου. Ουτε την αξια του ακινητου επηρρεαζει ουτε εχει οποιαδηποτε σχεση με την προσφατη κριση της αγορας ακινητων. Η κυρια Ελενα ακροβατει ισχυριζομενη οτι σχεση υπαρχει -- προκειμενου να σπρωξει δικη της ατζεντα και "λυση".

      Με αλλα λογια, ειναι απολυτως καταλληλη για την Ελληνικη πολιτικη σκηνη :P

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/09/2009 20:21:42

    Η Τσόκλη τι δουλειά κάνει?

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 21/09/2009 20:30:28

      Κάνει ταξίδια με τα λεφτά μας.

  11. anagnostis avatar
    anagnostis 21/09/2009 20:49:56

    Η επιλογή του Γ. Παπανδρέου για τη 2η θέση του ψηφοδελτίου επικρατείας δεν έχει να κάνει με τα διαπιστευτήρια του προς τη Παγκόσμια Τράπεζα και το μεγάλο κεφάλαιο.

    Το παρεξηγήσαμε...

    Τουναντίον ήταν μια άκρως ζεστή και οικογενειακή στιγμή, μιας και έχει να κάνει με τη παρέμβαση που είχε πάντα η οικογένεια Παπανδρέου, στις αποφάσεις του Γιώργου και κατ'επέκταση στη πολιτική ζωή της χώρας.

    Έρως ανίκατε μάχαν...

    • SuperKaterina avatar
      SuperKaterina @ anagnostis 21/09/2009 20:54:19

      Να το πάρεις, μόλις χωρίσεις βέβαια, να το πάρεις το κορίτσι.