12/02/2009 19:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η σειρά των δικαστών μετά τους αστυνομικούς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 12/02/2009 19:26:40

    Factorx - μήπως εννοείς ότι τα Golden Boys διάβασαν το βιβλίο της κυρία Βιτάλη και ζήλεψαν καθόλου απίθανο....

  2. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 12/02/2009 21:23:25

    Δηλαδη,αυτο θα γινεται απο δω και περα;Φωτια και τσεκουρι;
    Μα αυτο,το ειπε ο Κολοκοτρωνης,για τους προσκυνημενους της Πελοποννησου,μπροστα στις ορδες του Ιμπραημ.Σημερα,αυτο δεν οδηγει πουθενα,παρα μονο σε καταρρευση των παντων εν μεσω κρισεως.
    Νομιζετε οτι ειναι δυνατον,να φερει καποιος τα λεφτα του εδω,οταν κινδυνευει,ειτε να τον απαγαγουν για λυτρα,ειτε να του καψουν την επιχειρηση καποιοι ανεγκεφαλοι;
    Τι διαολο,τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβουν ολοι αυτο;

  3. Orestios avatar
    Orestios 12/02/2009 22:10:16

    Neanderthal genome will unlock secrets of human evolution

  4. olympiada avatar
    olympiada 12/02/2009 22:11:56

    Πολύ σωστά Προβοκάτωρ. Ακόμη να απαντήσουν ο Μεϊμαράκης και ο Χατζηγάκης για τις βαρύτατες κατηγορίες που τους απηύθυναν τα ΜΜΕ ως "βαποράκια δανείων" και μιζολήπτες. Κανένας δεν βγήκε να κράξει Μητσοτάκη και Σημίτη για τα πέρι ΔΝΤ. Κανείς δεν αγγίζει τους Εθνικούς προμηθευτές που ο ρόλος τους είναι να απομυζούν πόρους ώστε οι χώρες να στρέφονται στο δανεισμό. Και αν κάποιος σκεφτεί να αντιδράσει, έρχονται τα...ντόνατς!

  5. Decay avatar
    Decay 12/02/2009 22:43:39

    @ 4

    Και άν κάποιο ντόνατ αντιδράσει, του ανοίγουμε μια τρύπα για να είναι πιο όμορφο?

    Το μπαράζ βομβιστικών επιθέσεων δεν ξεκίνησε σήμερα αλλά χτές, απο τα γραφεία του Συριζα της Θεσσαλονίκης.(γκαζάκια)

  6. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 12/02/2009 23:42:50

    Η αρχή αρχή της πρόσφατης "ΠΑΤΡΙΔΟΓΝΩΣΙΑΣ": "Πόσο απρόσεχτοι, για να μην πω τίποτα άλλο, ήταν αυτοί της Σέχτας; Θα το διαπιστώσετε σύντομα".

    ΓΙΑΤΙ όλο αυτό το πανευκολο-ηλίθιο μπαράζ ..."πορδών για βαφή αυγών", ή γκαζακίων σε μορφή βομβών, να μην είναι η σπασμωδική απάντηση των "να μην πω τίποτα άλλο";;;
    *
    Η λογική μου σηκώνει τα χέρια ψηλά, μπροστά στην πιθανότητα να είναι αυτοί τρομοκράτες και, ΜΑΛΙΣΤΑ, συνέχεια της 17Ν. Με προβληματίζει η ευκολία που υιοθετείται και ομόφωνα ΠΡΟΩΘΕΙΤΑΙ (!) η εκδοχή αυτή. Έτσι κι αλλιώς, είναι από χέρι ΑΝΟΗΤΟΣ όποιος προσεγγίζει και τα πιο οφθαλμοφανή για την γνησιότητα της ταυτότητά τους τρομοκρατικά φαινόμενα άνευ δυσπιστίας. Και επειδή ΠΟΤΈ δεν είναι ανόητοι αυτοί εκεί πάνω ψηλά, ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑ του χειρίστου είδους μού μυρίζει.

    Όσοι μιλάνε για ...εμφύλιο και φωτιές και τσεκούρια ή δρεπάνια, ας ηρεμήσουν. Αυτοί οι φοβεροί και τρομεροί ...επαναστάτες δεν έχουν μαζί τους ούτε όσους έχει ο Παπαθεμελής.

    ΥΓ. Θα ήθελα να ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ όποιον διαβάζει αυτές τις γραμμές, να απαντήσει σε μια (φαινομενικά) άσχετη ερώτηση:

    - ΌΤΑΝ γράφουμε ελληνικά και τελειώνει με φράση εντός εισαγωγικών μια πρόταση, ΠΟΎ μπαίνει η τελεία; πριν ή μετά τα εισαγωγικά;

    Μέχρι να διαβάσω την προκήρυξη της κατά Σόμπολον ..."Sexτας Επαναστατών", ΜΟΝΟ σε αγγλόφωνα (αμερικάνικα) κείμενα είχα συναντήσει το περίεργο φαινόμενο να μπαίνει η τελεία πρώτα και τα εισαγωγικά μετά. Δεν είμαι, όμως, απόλυτα σίγουρος, αν όντως δεν γράφει κανείς στα ελληνικά έτσι. Μπορεί να είναι κάποιοι που γράφουν έτσι και να μην το έχω παρατηρήσει. Οπότε, Super- Hyper- Υπερ- πολύτιμη η βοήθειά σας, παίδες!

  7. Le canard avatar
    Le canard 13/02/2009 00:03:45

    Συντρόφια μην καρφώνεστε. Εκεί που πίνουμε τα κρασάκια μας και τα τσίπουρά μας, ούτε χτυπάμε ούτε αφήνουμε προκηρύξεις. Ρε παιδί μου τι σύμπτωση κι'αυτή. Να αφήσουν την προκήρυξη για το κτύπημα στην αμερικάνικη πρεσβεία (2006) στο μοναδικό εγκαταλειμμένο νεοκλασσικό του περιφερειακού του Φιλοππάπου! Το οποίο μάλιστα, ανήκει σε γνωστό αρχιδιαπλεκόμενο των ΜΜΕ!!!!

  8. Le canard avatar
    Le canard 13/02/2009 00:07:18

    ...επίσης το πιάσαμε το καρα-"υπονοούμενο". Χτυπάμε τον δικηγόρο του Μάτη (αστυνομικός που σκοτώθηκε από τη 17Ν το 1984 κατά τη ληστεία της Εθνικής στα Πετράλωνα) και μετά βαράμε την ίδια τράπεζα που έκλεψε τότε η 17Ν. Καλά κάνατε πάντως, γιατί εκει πέρα εχω αφήσει πολλούς μισθούς μου σε γαμο-δάνεια. Ξέχωρα από αυτό όμως, κομμένο το δούλεμα!

  9. Le canard avatar
    Le canard 13/02/2009 00:08:38

    ... τις άλλες δύο τις ιδιωτικές, απέναντι (Γιούρομπανκ και την πορτογάλικη, δεν θυμάμαι την ονομασία της που συνεργάστηκε με τον Κοντομηνά) γιατί δεν τις ξεσκίσατε συντρόφια;

  10. Factorx avatar
    Factorx 13/02/2009 00:17:05

    @"νήπιος γέρων". Το πιασες το νόημα. Οι αστυνομικοί δεν πρέπει να τους πιάνουν. και οι δικαστές να τους δικάζουν

  11. Le canard avatar
    Le canard 13/02/2009 01:14:24

    FactorX να πούμε ότι το έχουμε ξαναδεί το έργο και να ξαναθυμήσουμε:

    -1-4-1985 «Δολοφονία του εισαγγελέα Γεώργιου Θεοφανόπουλου από την «Aντικρατική Πάλη» του X.Tσουτσουβή.

    -10 και 19-1-1989. Πυροβολούνται από τη 17Ν στα πόδια και τραυματίζονται οι εισαγγελείς, K. Aνδρουλιδάκης και Π. Tαρασουλέας (Xαλάνδρι). O πρώτος πεθαίνει λίγες ημέρες αργότερα. Mε την προκήρυξη για Tαρασουλέα, είπαν ότι ευνόησε τους Aνδρεάδηδες για τα Nαυπηγεία.

    -20-3-1992. Eμπρηστική βόμβα στο αυτοκίνητο αυτόπτη μάρτυρα -και σε άλλους- στο Θησείο, που κατέθεταν στην Aστυνομία για τα χαρακτηριστικά των ανθρώπων του EΛA που ενδεχομένως πήραν μέρος στην βομβιστική επίθεση κατά λεωφορείου των ΜΑΤ.

    -16-4-96. Βόμβα στην οικία του αντεισαγγελέα Ζωγράφου (Φράξια Μηδενιστών).

    -27-1-1997: Tοποθέτηση εκρηκτικού μηχανισμού στο κτίριο 6 των Δικαστηρίων «ενάντια στο σύστημα της δικαστικής τρομοκρατίας» (Eπαναστατικοί Πυρήνες).

    -24-11-1997: Eκρηξη ωρολογιακού μηχανισμού στα γραφεία του πρώην προέδρου του Aρείου Πάγου, B.Kόκκινου (Eπαναστατικοί Πυρήνες).

    -6-9-2003: Εκρηξη δύο βομβών στα δικαστήρια, στην Ευελπίδων. Τραυματίστηκε αστυνομικός (Επαναστατικός Αγώνας).

    29-10-2004.Εκρηξη βόμβας που είχε τοποθετηθεί στο προστατευτικό κιγκλίδωμα, στην Π.Ράλλη, όταν περνούσε από το δρόμο λεωφορείο της ΕΛΑΣ, με κατεύθυνση τις φυλακές Κορυδαλλού. Θεωρήθηκε ως σαφές μήνυμα υπερ των καταδικασθέντων ή των δικαζομένων για τις υποθέσεις 17Ν και ΕΛΑ (Επαναστατικός Αγώνας).

  12. ariel avatar
    ariel 13/02/2009 01:16:59

    Νήπιε
    είναι αργά και νυστάζω λιγο. Δεν κατάλαβα λοιπόν αν η ερώτηση για την τελεία και τα εισαγωγικά είναι πραγματική ή πλακατζίδικη. Αν είναι πραγματική σου λέω πως η τελεία πάει μετά. Δηλαδή " ". Στοιχειώδες αγαπητέ μου Γουώτσον που λέει ο Σέρλοκ Χολμς. Αν πάλι είναι πλάκα, εγώ τουλάχιστοn τσίμπησα. Well done

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 13/02/2009 10:35:30

    ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ!

    @ariel: όχι, ΔΕΝ κάνω καθόλου πλάκα, e- φιλενάς. Είναι η πιο σοβαρή ερώτηση που μπορεί να γίνει, για την πιστότητα ή πλαστότητα της προκήρυξης -> της "Σέχτας" -> των καθοδηγητών της => του Σκοπού τους, -ΕΝ ΤΕΛΕΙ...

    Μάλλον, δεν πρόσεξες ένα σχόλιο σε ανάλογο ποστ. Για να μην ψάχνεις, δες:

    "νήπιος γέρων" Says:
    February 5th, 2009 at 11:07 am

    «ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΟΠΛΙΖΟΝΤΑΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ.

    Όσοι δεν πεθαίνουν είναι θαμμένοι ζωντανοί στις φυλακές, στα αναμορφωτήρια, στα πέτρινα φέρετρα των νέων στεγαστικών προγραμμάτων, στα ασφυκτικά σχολεία, στις κατακαίνουργιες κουζίνες και κρεβατομαρες, τις γεμάτες χαριτωμένα έπιπλα αγορασμένα επι πιστώσει.”*(RΑF Φράξια Κόκκινος Στρατός)
    ..
    Τυχεροί αυτοί, άτυχοι εμείς, την επόμενη φορά δεν θα έχουν την τύχη με το μέρος τους. Οι σφαίρες μας ξεκαθαρίζουν την κατάσταση. ”Το οργανωμένο αντάρτικο πόλης είναι ο μόνος δρόμος των επαναστατικών δυνάμεων για την Ανατροπή.”* Μια πράξη ξεκάθαρη, που δεν χρειάζεται πολλά λόγια.
    ..
    Στην πρώτη μας ενέργεια, ως ΣΕΧΤΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩΝ, στοχοποιήσαμε την αστυνομία. Τώρα είναι οι δικοί μας μαχόμενοι σχηματισμοί ενάντια στο μισθοφορικό στρατό του καθεστώτος. Απο δώ και πέρα η ζωή κάθε μπάτσου κοστίζει όσο και μία σφαίρα, ενώ τα σώματα τους αποτελούν ιδανικό σημείο εξάσκησης σκοποβολής. Καμία θλίψη δεν αξίζει για τα φέρετρα που θ΄αρχίζουν να παρελαύνουν. Οι αστυνομικοί δεν έχουν ούτε όνομα, ούτε ηλικία, έχουν απλώς το βαθμό και τον υπηρεσιακό τους αριθμό. Γι΄αυτό, όπως και τα ντόνατς που τρώνε, έτσι κι αυτοί δεν είναι “ωραίοι” χωρίς μια τρύπα στη μέση.
    ..
    Αυτά είναι τα “τυχερά” της δουλείας τους. ”Όταν έχεις ένα πιστόλι στη ζώνη σου πρέπει να γνωρίζεις τους κινδύνους. Όμως οι μπάτσοι θέλουν να παίρνουν το μισθό τους χωρίς να πληρώνουν τις συνέπειες.”*Αρχίστε να υποβάλλετε παραιτήσεις γιατί αλλιώς θα ξεκινήσετε να μετράτε τάφους.

    Ίσως κάποιοι να σοκάρονται απ΄την κυνικότητα μας και να μιλάνε για “έλλειψη πολιτικού και ιδεολογικού υπόβαθρου.”*Εμείς όμως δεν αισθανόμαστε την ανάγκη να δικαιολογήσουμε η ακόμα και να επεξηγήσουμε τη δράση μας
    ..
    Ήδη γνωρίζουμε πως μερικές δεκάδες μαχητές, γυναίκες και άντρες, προειτοιμάζονται να περάσουν στη πρώτη γραμμή της ένοπλης αντεπίθεσης.

    Τους καλωσορίζουμε.

    Υ.Γ: Συμφωνούμε με τους αγωνιστές του επαναστατικού αγώνα για την επιλογή τους να στοχοποιήσουν κι αυτοί την αστυνομία.
    ..
    Ο δεύτερος γύρος του αντάρτικου πόλης ξεκίνησε, (: διακόπτουμε για διαφημίσεις και, πάλι, σε λίγο, μαζί σας!)…

    Εκατό λουλούδια (: πλαστικά) άνθισαν, είναι οι εκατό επαναστατικές οργανώσεις (: μούφα).

    ΣΕΧΤΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩΝ

    —————————

    * Παρατήρηση: Το να μπαίνει στο τέλος πρότασης η τελεία πρώτα και τα εισαγωγικά μετά, ΔΕΝ είναι ελληνική γραφή. ( .”, αντί “.)

    Άλλο: “.. όπως και τα ντόνατς που τρώνε, έτσι κι αυτοί δεν είναι “ωραίοι” χωρίς μια τρύπα στη μέση”: “ντόνατς”; τι ‘ν’ τουτ’;;; Αμερικανιά πρώτης, η έμπνευση και η σημειολογία της μεταφοράς- παρομοίωσης. Στην καλύτερη; πολύ …”Χαβάη 5-0″ και “Μαϊάμι βάις” έχουν δει οι συγγραφείς της προκήρυξης…

    ΥΓ. Σοβαρεύουν τα πράγματα, ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ…

    *****

    Δεν ξαναέβαλα εδώ όλη την προκήρυξη, αλλά μόνο τα επίμαχα σημεία, για ευνόητους, Αισθητικής και Λογικής λόγους.

    Ξανα-παρακαλώ για συνεισφορά της γνώσης και άποψής σας περί του θέματος, e- φίλοι, και ξανα-θέτω την ερώτηση:

    - ΌΤΑΝ γράφουμε ελληνικά και τελειώνει με φράση εντός εισαγωγικών μια πρόταση, ΠΟΎ μπαίνει η τελεία; πριν ή μετά τα εισαγωγικά;

    Μέχρι να διαβάσω την προκήρυξη της κατά Σόμπολον ..."Sexτας Επαναστατών", ΜΟΝΟ σε αγγλόφωνα (αμερικάνικα) κείμενα είχα συναντήσει το περίεργο φαινόμενο να μπαίνει η τελεία πρώτα και τα εισαγωγικά μετά. Δεν είμαι, όμως, απόλυτα σίγουρος, αν όντως δεν γράφει κανείς στα ελληνικά έτσι. Μπορεί να είναι κάποιοι που γράφουν έτσι και να μην το έχω παρατηρήσει. Οπότε, Super- Hyper- Υπερ- πολύτιμη η βοήθειά σας, παίδες!

  14. Σαος avatar
    Σαος 13/02/2009 11:50:11

    @"νήπιος γέρων"

    Οι παρατηρήσεις σου είναι σωστές. Δεν βρίσκω καθόλου παράξενο πίσω από αυτούς και από άλλους "επαναστάτες" να κρύβονται πρακτοράκια των ΗΠΑ, ή στην καλύτερη περίπτωση αμερικανοθρεμένα παλικαρόπουλα. Σε κάποιο ντοκιμαντέρ (μου διαφεύγει ο τίτλος) αναφερόταν πως η CIA μερικές δεκαετίες πριν είχε δημιουργήσει και χρηματοδοτήσει τις Πακιστανικές μυστικές υπηρεσίες (ISI), από τις οποίες έφευγαν χρήματα για τη δημιουργία οργανώσεων φονταμενταλιστών Ισλαμηστών σε Πακιστάν και Αφγανιστάν (βλέπε Ταλιμπάν)! Δηλαδή, τα ισλαμιστικά τρομοκρατικά δίκτυα δημιουργήθηκαν με χρήματα και προφανώς με σχεδίαση της CIA για να δημιουργήσουν προβλήματα δεκαετίες μετά! Προφανώς οι σχεδιασμοί είναι δεκαετίες μπροστά, αρά τίποτα δεν είναι τυχαίο! Δεν υπάρχει πια ιστορία! Η ιστορία στην εποχή μας σχεδιάζεται σε γραφεία μελετών και δεν είναι προϊόν τύχης.

  15. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 13/02/2009 12:09:10

    to 70% ton amerikanon amfisviti tin tromokratia pou epikiriarhise stin Ameriki epi Bush

  16. ariel avatar
    ariel 13/02/2009 12:41:27

    Ευχαριστώ νήπιε, κατάλαβα

  17. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 13/02/2009 13:22:07

    Να 'σαι καλά, Αριελ!