01/07/2008 22:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η σειρά του κ. Λιάπη να δώσει τέλος στις φήμες

Ο κ/ Λιάπης πράγματι ταξίδεψε με την Ολυμπιακή για Μόναχο στις 14 Ιουνίου 2005 (πτήση ΟΑ 177). Πράγματι, επέστρεψε με την Ολυμπιακή από το Μόναχο στις 17 Ιουνίου 2005 (πτήση ΟΑ 178). Δεδομένου ότι μεγαλοεπιχειρηματίας, κ. Λασκαρίδης δήλωσε ότι ναύλωσε από την ιδιωτική αεροπορική εταιρεία, Aegean (είναι εκ των ιδιοκτητών της) το LearJet 155, επτά θέσεων, με το οποίο, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, έγιναν οι μετακινήσεις από και προς Ελλάδα, καθώς και οι εσωτερικές πτήσεις προς Φραγκφούρτη, Σάλτσμπουργκ και Λειψία, γεννάται το ερώτημα: Τις τέσσερις ημέρες που ήταν εκεί ο κ. Λιάπης, με τι μετακινήθηκε; Που έμενε και με έξοδα ποίου; Εμείς κάναμε το ρεπορτάζ και βρήκαμε τα στοιχεία που δείχνουν ότι ο κ. Λιάπης ταξίδεψε με την Ολυμπιακή. Ο κ. Λιάπης θα μας κάνει τη χάρη να παρουσιάσει τα υπόλοιπα στοιχεία που λείπουν; Έτσι, για να μην υπάρχουν σκιές.

Να σημειωθεί ότι η φημολογία για τη συμμετοχή υπουργού σε ταξίδι που διοργάνωσε η Siemens, ξεκίνησε από την κατάθεση της γραμματέως του Μιχάλη Χριστοφοράκου, αλλά και ένα ηλεκτρονικό μήνυμα που είχε στείλει εκείνη για να κλείσει δωμάτια σε πολυτελή ξενοδοχείο. Στο ταξίδι φέρεται να συμμετείχαν εκτός από τον κ. Χριστοφοράκο, ο Αθανάσιος Λασκαρίδης, ο Αλέξανδρος Λέτσας και ένας υπουργός.
Να σημειωθούν επίσης οι στενότατες σχέσεις με τον κ. Λασκαρίδη του μέχρι πρότινος επικεφαλής της Ζημενς Ελλάς, κ. Μ. Χριστοφοράκο. Οι δύο άνδρες διατηρούσαν πολύ καλές σχέσεις ήδη από την εποχή που ήταν μαζί στη γερμανική σχολή. Μάλιστα, ο κ. Λασκαρίδης τον προσέλαβε ως σύμβουλό του, στην εταιρεία του "ΛΑΜΨΑ", αμέσως μετά την απομάκρυνσή του από τη Ζημενς.

Αυτά βέβαια αφορούν το ένα ταξίδι. Γιατί υπάρχει και το άλλο που έγινε στις 3/12/2007 και το μπέρδεψε ο Καρατζαφέρης. Κάποτε θα μάθουμε την αλήθεια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 01/07/2008 23:06:34

    Χωρίς καμιά διάθεση ειρωνείας, πιστεύω ότι η εμπλοκή του κ Λιάπη, γίνεται γιατί:

    1 ήταν στο επίμαχο διάστημα στην Γερμανία
    2. είναι πολιτικός / υπουργός και συγγενής του Πρωθυπουργού, ιδανικοί στόχοι εμπλοκής,
    3. πέρασε από το Μεταφορών που η SIEMENS έκανε δουλειές
    όμως δεν πιστεύω ότι έχει οποιαδήποτε γνώση / ανάμειξη σε μίζες κλπ, αφενός γιατί η μέχρι τώρα πολιτική του πορεία το καταδεικνύει, αφετέρου δεν παίρνεις το παιδί σου μαζί όταν είναι να κλείσεις τέτοιες δουλειές και ας με χαρακτηρίσει όποιος θέλει αφελή.

    ΑΠΟΡΙΑ:

    Η συγκεκριμένη εφημερίδα που αναρωτιέται τόσες ημέρες ποιος Υπουργός ήταν, αφού το είχε γράψει (στην κυριακάτικη έκδοση,τότε, αν θυμάμαι καλά), δεν το ...θυμόταν?)
    Ξαφνικά το JET έγινε ..ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ?
    Εντάξει λέμε για τους πολιτικούς, αλλά δεν μου αρέσει αυτή η επιλεκτική...διασπορά, που παρεμπιπτόντως κάποιος συνοδοιπόρος στην Β Αθηνών, τους είπε να ψάξουν και μετά ..το διαψεύδει (εκτός αν ο κ Πολίτης, αν δεν κάνω λάθος, γράφει ...λάθος στα ΝΕΑ)

  2. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 01/07/2008 23:46:12

    καποιοι συνεχιζουν να πιστευουν οτι η λασπη ευνοει,δεν εχουν καταλαβει οτι απομακρυνονται απο τις επιδιωξεις τους με αυτον τον τροπο?

  3. Le canard avatar
    Le canard 02/07/2008 00:11:13

    Ιθαγενής: "Ξαφνικά το JET έγινε ..ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ?"


    Το θέμα δεν έχει τελειώσει. Μπορεί το τζετ να'γινε Ολυμπιακή, αλλά τα ερωτήματα δεν έχουν απαντηθεί. Εάν ο Λιάπης δεν δώσει σαφείς απαντήσεις σχετικά με το εάν "εξυπηρετήθηκε' εκείνο το τριήμερο που γύρναγε εκεί από επιχειρηματίες ή όχι, τίποτε δεν θα έχει ξεκαθαριστεί. Το μπαλάκι είναι καθαρά στον Λιάπη. Αυτός πρέπει να αποδείξει ότι όσοι τον καταγγέλουν δεν έχουν δίκιο. Εφόσον βέβαια, προτιμά τον Χριστοφοράκο ως συνήγορό του ("ο Λιάπης πήγε μόνος του") αυτό είναι δική του επιλογή. Ο Λιάπης πήγε μόνος του. Το μετά δεν μας εξηγεί όμως.

    Επειδή έκανε χαζομάρα ο Καρατζαφέρης (με άλλο ταξίδι που τελικά δεν έγινε) δεν σημαίνει ότι "ξέπλυνε" κιόλας τον Λιάπη.

    Πολυ σημαντικό: Ας ξεκαθαρίσει ο Λιάπης ποιούς κράτησε από την εποχή ΠΑΣΟΚ σε θέσεις-κλειδιά στο υπουργείο Μεταφορών και στις εποπτευόμενες ΔΕΚΟ και ποίες συμφωνίες έκλεισαν αυτοί (συνέχισαν τις δουλειές που ξεκίνησαν επί ΠΑΣΟΚ και τις ολοκλήρωσαν επί ΝΔ), και μετά τα συζητάμε. Και μην ακούσω πάλι μπαρούφες του στύλ τους κράτησε επειδή ήθελε να έχει συνέχεια στο κράτος και επειδή -δήθεν- η ΝΔ δεν είναι εκδικητική... έτσι;

    Κολλητός του Χριστοφοράκου στο τένις, στις κρουαζιέρες με το κότερο του επικεφαλής της Ζημενς, ταξιδάκια με ελικόπτερα και αεροπλάνα του ανθρώπου που -αν δεν διεκδικεί με τα χίλια την Ολυμπιακή- τουλάχιστον θέλει την υποβάθμισή της (κι'αλλο;) για να πάρει τη δουλειά η Ετζιαν, ε, τι άλλο χρειάζεται;

    Εντάξει και το δούλεμα έχει τα όριά του.

  4. Ελένη avatar
    Ελένη 02/07/2008 00:58:18

    Ρε παιδιά γιατί ξαναβγάζετε στη σέντρα τον κακομοίρη τον Λιάπη. Αφού το παραδέχθηκε ο ανθρωπος οτι πήγε να δεί τον αγώνα. Τι τα θέλετε τώρα εσεις τα νεά στοιχεια ότι έμεινε εκεί επι τριήμερο. Λέτε να μπορεί να αποδείξει ότι δεν τον πήραν μαζί του ο Λασακρίδης και ο Χριστοφοράκος;

  5. Φαρμακόγλωσα avatar
    Φαρμακόγλωσα 02/07/2008 00:59:50

    Πάντως, είναι άδικο να ρίχνουν όλοι τα φαρμακερά τους βέλη στον Λιάπη που πήγε να δεί –με την Ολυμπιακή, βρε αδερφέ- ποδόσφαιρο. Στην πραγματικότητα, οι «εκδρομές» πολιτικών –και σημερινών πρωτοκλασάτων υπουργών- με ελικόπτερα και αεροσκάφη επιχειρηματιών είναι πάρα πολλές. Άσε που οι ίδιοι έχουν δώσει τόσες και τόσες μάχες στα μάρμαρένια αλώνια-τεραίν του τένις και του γκόλφ με τους επιχειρηματίες για να υπερασπιστούν τα συμφέροντα του λαουτζίκου.

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/07/2008 01:25:40

    Αγαπητέ Le canard, αν και διαφωνώ μαζί σου επιμένω:

    είναι βολικός στόχος ως συγγενής του Πρωθυπουργού και ας μην παρασυρόμαστε: αν δεν κάνω λάθος δεν χρειάζεται να αποδείξει κάποιος ότι ...δεν είναι ελέφαντας, για να δείξει ότι είναι ...άνθρωπος.
    Μιλάς για ποιοι έμειναν σε θέσεις κλειδιά. Ξεχνάς ότι παραμονές Ολυμπιακών αγώνων έως αρχές 2005 δεν άλλαξε τίποτα και για αυτό πολλοί της λαϊκής δεξιάς έβγαιναν και ....ούρλιαζαν που κυβερνούσε ακόμα το ΠΑΣΟΚ? & ο λόγος:
    Φαντάζεσαι αν γίνονταν αλλαγές στις παραμονές και κατά την διάρκεια των Ολυμπιακών αγώνων .....θα γέλαγε το παρδαλό κατσίκι?
    Κανείς δεν με πείθει ότι ξαφνικά θυμήθηκαν όλοι ότι είδε τον αγώνα (...ενώ όλοι τότε το έγραφαν), με διορθώσεις (..τώρα δεν ταξίδεψε αλλά ..έμεινε μαζί του, ήπιε καφέ κλπ)
    & επαναλαμβάνω: ή τα δημοσιεύματα τα τότε ήταν αληθινά (λες να πήρε μαζί το παιδί...για ξεκάρφωμα? πες με αφελή αλλά δεν το πιστεύω) ή τώρα ...ξανά θυμήθηκαν όλοι.
    Αν τώρα μιλάς για ευθύνη του εξαιτίας ελέγχου ή μη εποπτευόμενων συνεργατών / διοικητών κλπ..."πάσο", αλλά αυτό θα φανεί καθώς δεν είναι και πολιτικά πρόσωπα.
    Προσωπικά (χωρίς να τον ξέρω και για να προλάβω και τους κακόπιστους ...ψηφίζω στην Πελοπόννησο, οπότε δεν ...προσδοκώ σε "ρουσφετάκι") δεν τον έχω για μιζά - άνθρωπο

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 02/07/2008 02:23:43

    Όλη αυτή η φασαρία περί Λιάπη δικαιολογείται ΜΟΝΟ ΕΑΝ υπάρχουν στοιχεία ότι, εκείνο το τριήμερο "σηκώθηκαν" λεφτά από τα της Ζήμενς στην Τράπεζα του Σάλσμπουργκ (δες το ποστ "Τι ήθελε ο αναζητούμενος υπουργός στο Salzburg;), ή δόθηκαν σε βαλίτσα, και δεν μπορεί από πουθενά αλλού να διασταυρωθεί ο παραλήπτης.

    Αν κι εγώ το βλέπω κι αυτή την "αποκάλυψη" σαν "στάχτη στα μάτια": πίσω από τα (κατακριτέα, μεν, "ψίχουλα", δε,) ταξίδια, συσκευές και 400.000 ευρώ του Τσουκάτου, καμουφλάρονται επιδέξια και ξεχνιούνται τα 100.000.000 ευρώ των μαύρων εισροών της Ζήμενς. (100.000.000 ευρώ = 34.000.000.000 δρχ = σκάνδαλο Κοσκωτά = Ειδικό Δικαστήριο = πρωθυπουργός + τρεις υπουργοί ( κι ένας που ήταν ευρωβουλευτής και δεν ήρθη η ασυλία του) "στο σκαμνί", -για να μην ξεχνιόμαστε).

    Κι αυτά, ότι ο Κωστάκης θα πληγεί ανεπανόρθωτα από τον ξάδερφο, είναι για παιδάκια. Πιο μεγάλη ΠΟΛΙΤΙΚΗ σημασία είχε ο Ζαχόπουλος για τον Καραμανλή, αφού αυτός ήταν Ο συνεργάτης του και Ο κολλητός του, και όχι, βέβαια, ο Λιάπης, που δεν έχουν φιλικές, αλλά τυπικές σχέσεις, γιατί είναι απλώς συγγενείς. Η φιλία είναι κατ' επιλογή σχέση. Η συγγένεια αναγκαστική. Για την πρώτη έχεις εσύ την Ευθύνη, για την δεύτερη ο ...Θεός (= η Φύση).

  8. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 02/07/2008 14:17:04

    @FactorX: μόλις άκουσα ότι ο Λιάποης έχει τα παραστατικά πληρωμής για την ενοικίαση αυτοκινήτου, ξενοδοχείων, αεροπορικών εισιτηρείων κλπ, ΑΛΛΑ, θα τα δώσει στο ...δικαστήριο! Μετά από κανα ...δίχρονο και βάλε, δηλαδή.

  9. jk avatar
    jk 02/07/2008 17:43:18

    Όταν οι Σαουδάραβες πρίγκιπες επισκέπτονται την Ελλάδα νοικιάζουνε έαν ολόκληρο όροφο σε ξενοδοχείο, για να μην ενοχληθεί το χαρέμι τους. Η σειρά μας να τους πούμε: "ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ"!!!


    http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=29558432,89119328,1688096,15739808,23638304,81229024,75296608,38447840


    Τέσσερα έγγραφα που βρέθηκαν στο μυστικό αρχείο του Μ. Χριστοφοράκου και στη συνέχεια στη δικογραφία αποδεικνύουν ότι ο υπουργός και η συνοδεία του (έξι συνολικά άτομα) μετείχαν στο ταξίδι Μόναχο, Φρανκφούρτη, Λειψία, Ζάλτσμπουργκ, Αθήνα. Ολα ήταν κανονισμένα από τον Μιχάλη Χριστοφοράκο, δηλαδή οι πτήσεις, τα ξενοδοχεία, οι λιμουζίνες και το σέρβις για εννέα συνολικά άτομα: έξι του υπουργού και τρία μέλη της οικογένειας Χριστοφοράκου.

    Χριστοφοράκος. Στα κλεισίματα των δωματίων είναι μόνο το όνομά του
    * Το πρώτο έγγραφο με τη φίρμα της Ζίμενς φέρει την υπογραφή της κ. Καλλίρη (γραμματέας Χριστοφοράκου), έχει ημερομηνία 15 Ιουνίου 2005 και απευθύνεται προς την εταιρεία ταξί του ΤΕΟ.

    Μ' αυτό η γραμματέας του Μ. Χριστοφοράκου ενημερώνει την εταιρεία του ΤΕΟ ότι την Παρασκευή 17/6/2005 μεταξύ 13.15 και 14.15 θα πρέπει να παραληφθούν από το αεροδρόμιο εννέα συνολικά άτομα. Θα φτάσουν, γράφει, με ιδιωτικό αεροσκάφος στο Ζάλτσμπουργκ από τη Λειψία και πιθανόν θα πρέπει να γίνουν δύο διαδρομές, εάν οι επιβάτες αφιχθούν με δύο διαφορετικά αεροσκάφη, προς το ξενοδοχείο Intercontinental.