#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/10/2010 21:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η σέχτα Θεσσαλονίκης του Antinews είναι γεγονός




Δελτίο Τύπου

Ενημερώνουμε το συμπαθές κοινό του ΑΝΤΙΝΙΟΥΖ, πως σήμερα το μεσημέρι συνήλθε εκτάκτως η σέχτα-κόβα της Θεσσαλονίκης, στην υπαίθρια γιάφκα της στη περιοχή της πλατείας Άθωνος της «ερωτικής» συμπρωτεύουσας.

Τα μέλη που συμμετείχαν έβαλαν στο τραπέζι, δίπλα στα τζατζίκια και τα κοντοσούβλια, καίρια και  φλέγοντα ζητήματα που απασχολούν από καιρό τα όργανα.

Το βασικότερο θέμα που θίχτηκε, και που το έβαλε ως ζήτημα ο σύντροφος Τσιλιβίθρας, ήταν η ανάγκη ορισμού αρχηγού. Η τελική απόφαση ελήφθη ομόφωνα, και έχει να κάνει με την απαρέγκλιτη ανάγκη του μη καπελώματος της ομάδας από κανέναν Ροβεσπιέρο, οπότε η θέση του αρχηγού παραμένει, μέχρι νεωτέρας, κενή.

Τα όποια ζητήματα, συμφωνήθηκε πως  θα λύνονται δια βοής. (Η φυσική και τυπική ηγεσία του Φάκτορα, παραμένει αμετάβλητη και αδιαπραγμάτευτη).

Κατά τα άλλα, μπήκαν ως ζητήματα και αναπτύχθηκαν πολλά θέματα, τα οποία  και λύθηκαν με συνοπτικές διαδικασίες.

Μεταξύ άλλων αποφασίστηκε ότι όντως υπήρξε ο Ιησούς ως ιστορικό πρόσωπο, η Ελλάδα χρειάζεται επειγόντως μεσσία, ο Σωκράτης ήταν αντιδημοκρατικός, ο Μάρκος Αυρήλιος αποτελεί ιδιαίτερα σημαντική ιστορική και όχι μόνο φιγούρα, οι Έλληνες πολεμούν ως ήρωες, οι Αμερικανοί χρησιμοποιούν μπαμπεσιές στις πολεμικές τους επιχειρήσεις, το σύμπαν δεν υπάρχει παρά μόνο όταν το παρατηρεί ο υπογράφων, ο Ροδινός είναι 74 ετών, ο Φετφατζίδης (ή όπως τον λένε) δεν απειλεί προς το παρόν τη πρωτοκαθεδρία του Χατζηπαναγή στο Πάνθεον των 3 καλυτέρων ποδοσφαιριστών του  κόσμου, η Sara Palin  είναι και γαμώ τις MILF, και άλλα πολλά μικρότερης σημασίας.

Το τσίπουρο ήταν πλέριο, πούρο  και καθάριο, το κέφι αμείωτο, και μετά από πολλές παρακλήσεις (και ψηφίσματα) ο Θράξ ο Αναρμόδιος μας  τίμησε και έπαιξε και λίγο τρίγωνο (το κουβαλάει πάντα μαζί του).

Για το Επαναστατικό Συμβούλιο

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 16/10/2010 21:28:52

    @δρόμος (άσχετο)

    Κοίτα μας έχεις τάξει κέρασμα. Δεν το ξεχνάμε αυτά τα πράγματα εμείς, πατριώτη ΝεοΔημοκράτη. Μη νομίζεις ότι θα το γλιτώσεις επειδή συγκρουόμαστε εδώ μέσα.

    Ούτε που να σου περνάει από το μυαλό κάτι τέτοιο.
    Το συζητήσαμε στη συνέλευση το θέμα. Ομοφωνία πλήρης.
    Το κέρασμα δεν παραγράφεται. Σαν τα δημόσιο χρέος.

    Μην τάξεις τ' άγιου κερί και του παιδιού κουλούρι.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Θραξ Αναρμόδιος 16/10/2010 21:32:38

      χαχαχαχα... να οργανώσω γρήγορα την κοβα θεσσαλίας...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ δρόμος 16/10/2010 21:50:56

        @ δρόμος

        Αυτοματοποιημένο μύνημα του συστήματος.

        παρακαλώ μην απαντήσετε σε αυτό το μύνημα.

        Ενημέρωση:

        Κατόπιν χτεσινού σας αιτήματος σας πληροφορούμε ότι η δήλωσή σας προωθήθηκε στην ιεραρχία του κλιμακίου, ενεκρίθη και πρωτοκολήθηκε.

        Παρακαλούμε για την υπομονή σας όπως αναμείνατε την επόμενη ενημέρωση από εγκεκριμένο πληρεξούσιο του κλιμακίου μας για τα περαιτέρω ως προς την επίσκεψή μας στα μέρη σας.


        Ευχαριστώ πολύ

        Ο Γ.Γ. του κλιμακίου

        tsilivithras

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 16/10/2010 22:08:51

        @ τσιλιβίθρας

        Αυτοματοποιημένη αντι-συστημική απάντηση

        Το μήνυμα αποκωδικοποιείται στο εργαστήριο

        Η κοβα Θεσσαλίας διατηρεί το δικαίωμα της καθωσπρέπει διοργάνωση

        Ευχαριστούμε

        Ο γραμματέας

        Μπαμπινιώτης

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 16/10/2010 21:31:33

    Στην πλατεία Άθωνος ε? Κρυφοκληρικαλιστές που έχετε ενδυθεί το ένδυμα του επαναστάτη, τάχα μου. Πάω στοίχημα ότι το ευλογημένο τσίπουρο ήταν ευγενική χορηγία των κρυφών αποστακτηρίων της Μονής Ιβήρων.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/10/2010 21:35:57

      Ευλογημένο ξεβλογημένο, πάντως ήταν πλέριο... Τώρα ετοιμάζουμε εξόρμηση στο Βόλο όπου όπως ανακοίνωσε στη συνέλευση ο Θραξ, έχουμε επίσημη πρόσκληση αδερφοποίησης και πλήρους δωρεάν φιλοξενίας (τριήμερη) από τον Δρόμο!!!!! Ο (Α)θανάσης ακούει; Αναμένομεν και τη δική του, πιο βόρεια.

      • Y. avatar
        Y. @ Strange Attractor 16/10/2010 21:49:44

        Στο Βόλο, “η Ψάθα ”. Πολύ καλό, το ‘χει Αλεξανδρουπολίτης

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Strange Attractor 17/10/2010 01:02:02

        Ακούει! Επίσημη πρόσκληση κατετέθη εις Τσιλιβίθραν.
        Και φιλοξενία, και ξενάγηση και θεάματα.

        Βρείτε κάνα mail μου από Φακτορες να κανονίσομεν!

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Strange Attractor 17/10/2010 01:05:31

        Έχω και λίγη σλιβοβίτσα καβάτζα...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Strange Attractor 17/10/2010 01:11:28

        Γκαντ ντεμ ιτ μωρέ...

        με μπερδεύετε περα-δώθε βραδιάτικα.

        Είπαμε...η αίτησή σας εγκρίθηκε και πρωτοκολήθηκε.

        Αναμείνατε για τα περαιτέρω.

        Οβερ ναπουμεξερωγω...

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Strange Attractor 17/10/2010 01:13:50

        Καλά, μη βαρας! Απλά έγραφα όπως διάβαζα τα ποστ...

        Είπα νάμαι σίγουρος...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 17/10/2010 01:14:00

        Για το Επαναστατικό Συμβούλιο:
        (Α)Θανάση, η πρόταση σου θα συζητηθεί, αλλά έχε υπόψη, πως όταν ο Θραξ πίνει, τον πιάνει τρέλα και αρχίζει το χάβαναγυλαχάβα (όπως αναφέρει ο φίλος/η κάπου σε σχόλιο). Μετά απ αυτό, συνεχίζει να ισχύει η πρότασή σου;
        ΥΓ-Και μεταξύ μας, καλά τα λες, αλλά γυναίκες θάχει ή θα το πιουμε ξυροσφύρι;

        Ο Κομισσάριος του σοβιέτ ανατ. Θεσ/νίκης
        Strange Attractor

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Strange Attractor 17/10/2010 01:19:01

        1) Το χάβα ναγκίλα το ξέρω απ'έξω και το τραγουδάω κι εγώ!
        2)Γυναίκες, δύσκολα. Εκεί που σκοπεύω να σας πάω είναι αντιερωτικά!

        Κατ'επέκταση, ισχύει βέβαια η πρόταση...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 17/10/2010 01:21:05

        Άρα να μη ξυριστώ...

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Strange Attractor 17/10/2010 01:24:29

        Όχι, διότι κι εγώ γνήσιο τέκνο του βουνού είμαι χρόνια αξύριστος... . Άλογο, γούνινο καπέλο και το (Α) γίνεται "Κλάρας"...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 17/10/2010 01:26:42

        Μας αγρίεψες. Θα φέρω το σπρέϊ μου μαζί, και θα αφήσω σπίτι το κολάν.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Strange Attractor 17/10/2010 01:28:39

        Όπως είπε κι ο μακαριστός Χριστόδουλος (μέσω Τζίμη Πανούση), "Ελάτε όπως θέλετε! Το πορτοφόλι νάχετε μαζί μόνο!"

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 17/10/2010 01:30:58

        Και τη ταυτότητα στα δόντια;

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Strange Attractor 17/10/2010 01:33:56

        Ρε συ (Α)θανάση μήπως είσαι ο Μπλεκ ο ορεισίβιος;;;

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Strange Attractor 17/10/2010 01:36:53

        Δε χρειάζεται... Εκεί που θα πάμε είναι μια ουτοπική αναρχοαυτόνομη κολλεκτίβα όπου μπάτσοι, προεστοί, χοιροτρόφοι και τρελοί του χωριού είναι μια χαρούμενη παρέα που μετά τις 14:00 κλείνονται στο καφενείο και πίνουν μέχρι το πρωΐ (ή μέχρι να τελειώσει το τσίπουρο, πράγμα απίθανο...)

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Strange Attractor 17/10/2010 01:37:35

        Όχι, τσιλι, ο Κάπταιν Μάλαξ είμαι...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 17/10/2010 01:39:47

        Μόνο μη λιμπιστεί τον Θράκα κανένας τρελαμένος χοιροτρόφος και έχουμε άλλα μετά.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Strange Attractor 17/10/2010 01:42:26

        Μη φοβού ρε, έχω μάθει να χειρίζομαι καρέκλα και μαστίγιο τέλεια... έχω χάσει έτσι μόνο δύο μουσαφιραίους μέχρι τώρα, κι αυτό γιατί ήταν γαλανομάτηδες!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 17/10/2010 01:44:41

        Μα δεν φοβάμαι για τον Θράκα, για τους χοιροτρόφους σου ανησυχώ μη τους φάει σαν τσούσκες...

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Strange Attractor 17/10/2010 01:47:32

        Εντάξει τότε, δεν πειράζει, περισσεύουν και για τον Θράκα... Μόνο μην πειράξει κάνα σαλιγκαροτρόφο γιατί δεν είναι και πολλοί!

        Ελάτε εσείς και θα δούμε...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Strange Attractor 17/10/2010 01:47:53

        Καρέκλα και μαστίγιο;;;

        Ρε μήπως είσαι ο Ιντιάνα Τζόουνς;;;

        Ρε συ Strange μήπως να πάρω και τα σπαθιά μαζί μου;;;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 17/10/2010 01:51:33

        Πάρε μόνο εκείνο το κοφτερό, τη κατάνα. Εγώ θα φέρω σπρέϊ και ο Θράξ τη σφεντόνα του.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Strange Attractor 17/10/2010 01:54:03

        Καλά, ότι και να φέρετε ο Σερίφης θα σας το πάρει μπαίνοντας στην πόλη...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 17/10/2010 01:55:26

        Αν και αν τους αρχίσει ο Θράξ απ τη μια στη πάρλα για τον Επίκουρο, απ την άλλη να παίζει το τρίγωνό του, τους βλέπω τους χοιροτρόφους να τη κάνουν για τις πεδιάδες!

  3. Factorx avatar
    Factorx 16/10/2010 21:35:41

    Φραξιονιστές, σεχταριστές....

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Factorx 16/10/2010 21:40:30

      εσένα θα σε βάλουμε στη θεσσαλία για αντίπραξη

    • Y. avatar
      Y. @ Factorx 16/10/2010 21:42:43

      Από τις εσωκομματικές ακόμη, χρωστάει σκυλάδικο στη Λάρσα

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Y. 16/10/2010 21:45:37

        ε φυσικά, θα είναι το σημείο συνάντησης

      • Factorx avatar
        Factorx @ Y. 16/10/2010 22:14:02

        Η Σουλτάνα η δικιά μου που τραγουδουσε κοντά στην φακαδώνα παντρευτηκε έναν βοσκό και την χάσαμε

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Y. 16/10/2010 22:23:06

        μπεεε... μάλλον σου τρέχουνε τα σάλια για τα τσίπουρα, και τρώς τα γράμματα... θα σου βρούμε άλλη στο Βόλο

  4. Y. avatar
    Y. 16/10/2010 21:38:34

    Προτείνω νέα συνεδρία το επόμενο Σάββατο, για την εκδυνάμωση της επαναστατικής σκέψης της σέχτας, μέσα από την συνεισφορά και άλλων τοπικών συντρόφων

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Y. 16/10/2010 21:42:55

      Πάρε το ι μέιλ μου από τον αρχηγό, ένας είναι ο αρχηγός, ή στείλε στον Θράκα που διατηρεί μπλόγκιον ολόδικό του.

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 16/10/2010 22:03:16

      Επί της διαδιακασίας, προέκυψε μπάχαλο στην έκτακτη σημερινή συνέλευση?

      • Y. avatar
        Y. @ Y. 16/10/2010 22:05:45

        ...τους αγαπώ τους μπαχαλάκηδες

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Y. 16/10/2010 22:08:29

        Τι λέτε κύριε;;;

        Το κλιμάκιο έχει δομή και τάξη.

        Δεν μιλάει όποιος θέλει και όποτε του καπνίσει.

        Ακούς εκεί μπάχαλο...

        Προσεβλήθην

        Υ.Γ.
        Αν καταφέρεις να πάρεις το λόγο από τον Θράκα έχεις κέρασμα!!!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Y. 16/10/2010 22:10:34

        τι λες? όποιος καπνίσει κόβεται?

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Y. 16/10/2010 22:12:41

        Αν ρωτήσεις τον Θράκα π.χ. για τον Σαμαρά, η απάντηση του θα αρχίσει από τον Θαλή τον Μιλήσιο και μετά από 45-50 λεπτά θα φτάσει στη νεώτερη ιστορία. Το αν θα θυμηθεί το αρχικό ερώτημα ή όχι, έχει να κάνει με τη ποσότητα γράπας στο αίμα του. Εν ολίγοις, καλύτερα να πίνει παρά να μιλάει. Παρόλα αυτά, παίζει μαγευτικά το τρίγωνο ο άτιμος.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Y. 16/10/2010 22:15:01

        δρόμε

        αν είσαι άκαπνος κόβεσαι άνευ συζητήσεως.

        Επίσης αν έχεις χοληστερίνη κάτω από 300.

        Και που σαι...βρες καμμιά καλή καβάντζα μην μας βάλεις πουθενά κλειστά και σου ρθω με κάνα μπουρί πάνω από το κεφάλι μου για εξαερισμό...!!!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Y. 16/10/2010 22:16:41

        Ο Θράκας μιλάει πιο γρήγορα κι από ότι κλωτσάει ο Τσακ Νόρις.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Y. 16/10/2010 22:19:46

        Το κάπνισμα δεν απαγορεύεται. Επιβάλλεται.

  5. tsilivithras avatar
    tsilivithras 16/10/2010 21:57:23

    ΟΚ...εφόσον η ιεραρχία το έκρινε κατάλληλο να ενημερωθεί η κοινότητα του antinews για τις υπαίθριες συνεδρίες μας παρακαλώ πολύ να σημειωθεί για τα πρακτικά ότι εγώ ήμουν ενάντιος.

    Επίσης...

    Είναι προβοκάτσια χειρίστου είδους εκ μέρους του Strange να διαδίδει φήμες ότι εγώ αναζητώ προσωπολατρικά έναν "ηγέτη" μιας και δήλωσα κατηγορηματικά οπαδός της αντίληψης των στωικών περί Αρετής και εν μέρει ελιτιστής.

    Ουδεμία σχέση έχουν οι προσωπικές μου θέσεις με τον Επικουρισμό και την Δημοκρατο-λαγνεία του Θρακός ο οποίος διά της οδούς της Απωλείας παρασέρνει συνειδήσεις στην ηθκή κατάπτωση.

    Υ.Γ.1

    Αν σας βρει ο Strange στον δρόμο και σας ρωτήσει οτιδήποτε (ακόμα και το πόσα απίδια βάζει ο σάκος ρε παιδί μου) ΜΗΝ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ!!!
    Είναι χαρακτηριστική περίπτωση του "ότι πεις θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου"

    Υ.Γ.2

    χικ...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ tsilivithras 16/10/2010 22:00:47

      Ξέχασα να αναφέρω στο δελτίο τύπου πως εκδώσαμε και ψήφισμα που θα αποσταλεί ηλεκτρονικώς στα κεντρικά της λέσχης Μπίλντερμπεργκ και που είναι σαφές, λιτό, και πρωτότυπο: "Η Ελλάδα στους Έλληνες, χικ".

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Strange Attractor 16/10/2010 22:05:37

        Ετοιμάζω τις στάμπες για τα μπλουζάκια.

  6. vardarskian avatar
    vardarskian 16/10/2010 22:07:00

    σιγά μη μέναμε στις αμερικανιές τύπου τσάι πάρτυ...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ vardarskian 16/10/2010 22:11:40

      τσιπουρότσαρκα, το βρήκες

  7. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 16/10/2010 22:21:23

    Σιγά μην ήπιατε καθάριο τσίπουρο. Με γλυκάνισο ήταν!
    Εκτός αν ήσασταν γνωστοί του μαγαζάτορα κι έβγαλε το "καλό" από μέσα...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 16/10/2010 22:23:50

      Μας έστειλε μια τραμιτζάνα ο Μπουτάρης. Τιμής ένεκεν. Απ τη προσωπική του συλλογή. Ο Θράξ αρχικά αρνήθηκε, αλλά στο τέλος του παράγγειλε και άλλη!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Strange Attractor 16/10/2010 22:25:27

        Όποιος βρει αποδεικτικό στοιχείο του Θράκα να λέει ΟΧΙ σε οτιδήποτε παρακαλώ να την παραδώσει...είναι ιστορικό κειμήλιο.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 16/10/2010 22:28:26

        Μια φορά θυμάμαι που τον είπα να σταματήσει να μιλάει, και μου βροντοφώναξε ΟΧΙ. Άλλη περίπτωση δεν θυμάμαι.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Strange Attractor 16/10/2010 22:37:04

        Next time get it on tape.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Strange Attractor 16/10/2010 22:46:30

        Ψεύδη πολιτικά. Αν μας έστειλαν ντραμιτζάνα σίγουρα την καβάτζωσε ο Ατράκτορας.

        Δεχόμαστε ντραμιτζάνα από οποιοσδήποτε ποτοποιό. Δεν κάνουμε εμείς σε αυτά τα ζητήματα (ΙΔΙΩΣ ΣΕ ΑΥΤΑ) κομματικές διακρίσεις.

        Οσον αφορά τη γράπα και τη γιορτή, τα τραπέζια μας είναι υπερκομματικά.

        Θραξ Αναρμόδιος

  8. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 16/10/2010 22:36:53

    Γράπα πίνουμε. Τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο δηλαδή. Διπλής απόσταξης είναι νομίζω. Τώρα πόσα γράδα είχε, δεν ήξερε ούτε ο καταστηματάρχης να μας πει. Πάντως ο Τσιλιβήθρας το βρίσκει γλυκόπιοτο. Σαν κόκα κόλα το κατεβάζει. Γενναίος νέος.

    Ο Ατράκτορας δεν χαλάει χατήρια. Καίει οτιδήποτε. Από γράπα μέχρι κηροζίνη εν ανάγκη. Δεν τον πιάνει τίποτε.

    Ούτως ή άλλως έχει βεβαιωθεί πως δεν υπάρχει τίποτε. Αν δεν το παρατηρήσει ο ίδιος.

    Θραξ Αναρμόδιος

  9. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 16/10/2010 22:42:01

    17-19 γράδα! Τελικά το τσίπουρο είναι θεϊκό ποτό. Μπορεί να σου αλλάξει την ιδεολογία και τη φρασεολογία. Σέχτες, κόβες, επανάσταση στο κοντοσούβλι!

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 16/10/2010 22:44:59

      Mister

      can you walk the talk??

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ tsilivithras 16/10/2010 22:48:26

        If you cant do the time, dont do the crime. Grapa talks bullshit walks.

  10. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 16/10/2010 22:56:44

    Παλικάρια κλείστε το laptop για απόψε. Θα σας ξεφύγει τίποτε και θα χαλάσετε to μαγαζί(μαγαζί στα βόρεια είναι οτιδήποτε πάει καλά).

  11. antiochos avatar
    antiochos 16/10/2010 23:03:13

    Oι φωτο του Δαβιδ Μποουι κολλανε με τη "σεχτα";
    Γιατι εμεις διπλα στου Κατσαμακα με τα κοντοσουβλια και τις μαλαματινες ακουμε Τσαουσακη και τα ρεστα.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ antiochos 16/10/2010 23:15:29

      Δεν είναι ο David Bowie...είναι ο Θράκας στα νιάτα του όταν μάθαινε ακορντεόν.

    • Zara avatar
      Zara @ antiochos 16/10/2010 23:44:42

      Και τραγουδάς το χαβα ναγκιλαχάβα;

  12. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 16/10/2010 23:22:49

    Δαβίδ σημαίνει σέχτα (βλέπεις Νίκας είναι καλό). Joseph Davies ήταν ο σύνδεσμος των τραπεζιτών των ΗΠΑ με τον Στάλιν.

  13. danaos avatar
    danaos 16/10/2010 23:50:26

    Ντροπή σας βρε!Τώρα κατάλαβα γιατί ο Θράκας κατά τις 2,30 μου έκλεισε στα γρήγορα το τηλέφωνο!Είχε κάβα και μου είπε ότι είχε δουλειά!Και ούτε κουβέντα να ρθώ!Καλά...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ danaos 17/10/2010 01:02:34

      Συζητήθηκε το ζήτημα της εγγραφής σου στα όργανα και απορρίφθηκε. Είσαι λέει άκαπνος, και ακούς και Τσαλίκη.

      • danaos avatar
        danaos @ Strange Attractor 17/10/2010 09:58:23

        ΟΚ Strange!Θα κηρύξω τον ανένδοτο κατά της σέχτας κόβας-κάβας
        και θα δημιουργήσω φράξια και μπορεί να μ'ακολουθήσουν ο Ροδινός ο Φάκτωρ ο Φαίλτωρ ίσως και ο Μίσα-σίγουρες έχω τις γυναίκες- και θα σας τσακίσουμε στις εκλογές!Ιmage maker ο Μικρός Οδυσσέας!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Strange Attractor 17/10/2010 10:33:45

        danaos

        Bring it on re!!!

        You got nothing on us...

        Πάρε τις κυρίες για κανένα tea party καλύτερα.

      • danaos avatar
        danaos @ Strange Attractor 17/10/2010 16:32:43

        Τσίλι απέναντί σου θα με βρεις.....στο τραπέζι!Και φοβού τους Δαναούς...και κούμαρο φέροντες!!!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Strange Attractor 17/10/2010 16:42:56

        danaos

        I never let my guard down....never.

        Οπότε φέρε και γλυκό κουταλιού αν θες.

      • danaos avatar
        danaos @ Strange Attractor 17/10/2010 16:54:20

        Περγαμόντο ή περγαμώτο;

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Strange Attractor 17/10/2010 17:12:17

        Περγαμόντο;;;

        Κρύβε λόγια.

        (σσσσσ...μην το βγάλεις στο τραπέζι...ο Θράκας έχει ζάκχαρο...δώστο μου εμένα με τρόοοοπο από κάτω...)

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Strange Attractor 17/10/2010 17:13:33

        έλα τώρα, η θεσσαλία είναι αχτύπητη σ'αυτά

      • danaos avatar
        danaos @ Strange Attractor 17/10/2010 17:35:23

        Για σένα το έχω!Κάνει καλό στο λαιμό!Σου το αγόρασα όταν αρρώστησες μαζί με τσάι του βουνού απ το καλό!!!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Strange Attractor 17/10/2010 17:37:14

        Tώρα με σακάτεψες...η καλοσύνη με γονατίζει.

      • danaos avatar
        danaos @ Strange Attractor 17/10/2010 17:52:48

        Σε καλοπιάνω για την εγγραφή μου στην κάβα γιατί ο Strange ο τσιπουρολύτης (κατά το φαρμακολύτρια)με απέρριψε με ψευδή στοιχεία!Σε θέλω μάρτυρα στο ΣΤΕ που θα προσφύγω!
        (ΣΤΕ=Συμβούλιο Ττσιπουρολητών Εντολοδόχων)

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Strange Attractor 17/10/2010 18:14:40

        Δαναός

        δεν έχεις ανάγκη εσύ.

        "Κατόπιν ενεργειών μου", ο μέγας συμποσιάρχης Strange Attractor, έχει ήδη υπογράψει τον διορισμό σου ως ανταποκριτού της τσιπουρο-κόβας για όλο το νομό Χαλκιδικής.

        Δώσε στους νεολαίους εκεί να διαβάζουν. Λινκ, κείμενα, ξέρεις εσύ... (Οχι όμως το κούμαρο-πως-το-είπες, αυτό το έταξα στον πρόεδρο για να πετύχω τον διορισμό)

        Τη νεολαία πρέπει να αφυπνίσουμε. Είναι σαν ένας στρατός που κοιμάται.

        Θραξ Αναρμόδιος

        ΥΓ. Χαιρετίσματα στα παιδιά

    • danaos avatar
      danaos @ danaos 17/10/2010 18:32:56

      Τα παιδιά σας χαιρετούν όλους!Τους οργανώνω!Άσε που οι περισσότεροι με είχαν δάσκαλο οπότε καταλαβαίνεις!Μ' όποιον δάσκαλο.......

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ danaos 17/10/2010 18:45:20

        Σου ρχεται κάτι μόλις βγει απο το moderation.

  14. Xristos avatar
    Xristos 17/10/2010 00:07:46

    Είσαστε πραγματικά απολαυστικοί. Μιά όαση μέσα στη γελοιότητα που μας περιβάλλει.

  15. nikoletta avatar
    nikoletta 17/10/2010 02:13:22

    Θεϊκό τσίπουρο μόνο Βέροια. Και χωρίς γλυκάνισο και διπλοβρασμένο. Τα καζάνια άρχισαν και βράζουν εδώ και μια βδομάδα, οι μεζέδες περιμένουν. Ανοιχτή η πρόσκληση. ΥΓ. Εκτός από όργανα εγνωσμένης...αξίας συμπεριλαμβάνεται ΚΑΙ χορός της κοιλιάς. Καθαρά Μακεδονικός!
    Πρόσκληση με ημερομηνία ανοιχτή... Αρκεί το ΟΚ και φυσικά το δελτίο τύπου από τον Strange Attractor προς ενημέρωση όλων και επιβεβαίωση.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ nikoletta 17/10/2010 04:19:27

      nikoletta

      You gotta be kidding me right???

      ΟΚ...μεζέδες, τσίπουρα, καζάνια (νταξ δεν είναι δικά σας Ναουσιώτικα είναι) ΚΑΙ χορός της κοιλιάς;;;

      θες να με γονατίσεις;;;
      Πως θα τα μαζεύω μετά τα ραμολιμέντα;;;
      Αυτοί πίνουν ένα ποτηράκι και θυμούνται που ταν συμμαθητές με τον
      Δαρείο, τον Mυνχάουζεν και τον Duncan McLeod from the clan McLeod...!!!

      Τραγουδάνε Ρόμπερτ Ουίλιαμς και απαγγέλουν Όμηρο ΑΠΟ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ ΜΕ ΑΥΤΟΓΡΑΦΟ ΕΠΑΝΩ!!!

      Κι εσύ θες και χορό της κοιλιάς;;;

      Ω Θεέ μου...τι θα τραβήξω πάλι ο δύσμοιρος...

      Και θα χω και τους ζουρνατζήδες πάνω από το κεφάλι μου να ζητανε σταλό για να την πουλέψουν!!

      Μα τα χίλια κοντοσούβλια...

      Την έκατσα.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ tsilivithras 17/10/2010 11:51:55

        "απαγγέλουν Όμηρο ΑΠΟ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ ΜΕ ΑΥΤΟΓΡΑΦΟ ΕΠΑΝΩ"

        Θα με εξοντώσεις βρε. Επεσα από την καρέκλα από τα γέλια. Δάκρυσα. Φτάνει

        Θρξα

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 17/10/2010 11:55:37

        Θράκα πλάκα με κάνεις;;;

        Εδώ πρέπει να σε βγάλω πρόγραμμα για Βέροια, Βόλο και Δράμα ενώ οι αιτήσεις έρχονται η μία πίσω από την άλλη.

        Ούτε ο tour manager των U2 να ήμουνα...

      • Μisha avatar
        Μisha @ tsilivithras 17/10/2010 12:17:43

        Tsili

        Πράγματι έδωσες ρέστα με την παραπάνω περιγραφή.
        Την άλλη φορά να του ψάξεις τις τσέπες μήπως βρεις τίποτα αρχαία, επιταγές ή χρυσαφικά από το θησαυρό του Αλή Πασά.

        Nα βγάλεις και τα εξοδα της τουρνε

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 17/10/2010 12:29:14

        Misha

        Ο Θράκας είναι τόσο μαθουσάλας που αν ψάξω στις τσέπες του θα κατηγορηθώ για τυμβωρυχία και αρχαιοκπηλεία.

        Και οι μνες πλέον δεν περνάνε στα καπηλειά που μας σέρνει.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ nikoletta 17/10/2010 09:14:18

      Όλα κι όλα, ο Θράξ δεν πρόκειται να χορέψει το χορό της κοιλιάς όσο τσίπουρο και να πιεί...

  16. blue nile avatar
    blue nile 17/10/2010 03:09:41

    To τσίπουρο το προτιμώ με γλυκάνισο...
    Το νερώνεις λίγο οπότε βαράει πολύ περισσότερο και εντονότερα στη κουρούπα.
    Η πλατεία Άθωνος για τσιπουροκατάσταση δεν μου πολυγεμίζει, ένα μαγαζί μόνο ο Βρωτός, αν θυμάμαι καλά ότι λέγεται έτσι, είναι αξιόλογο ενώ το Χρυσόψαρο είναι πολύ καλή επιλογή διαφοροποιημένη από το στυλ της πλατείας.
    Υπάρχει και η Κατσαμάκα με πολύ καλές σούβλες.
    Από τσίπουρο τώρα έχω προμηθευτή που δεν παίζεται. Όποτε ξέρω ότι θα τσιπουράρουμε κουβαλάω ένα λίτρο, πληρώνουμε στο μαγαζί ένα από τα δικά του και του το κερνάμε.
    Εμείς πίνουμε από το καλό μόνο που αν το δοκιμάσει ο μαγαζάτορας κατάσχει ότι μείνει για προσωπική χρήση.
    Το χωρίς γλυκάνισο τσίπουρο πιο πολύ μου φέρνει σε απεριτίφ αλλά περί ορέξεως ... κολοκυθόπιτα.
    Πάντα τέτοια και στο φινάλε η μάζωξη είναι που μετράει πάνω από όλα τ'άλλα...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ blue nile 17/10/2010 03:26:50

      Μισό λεπτό να γράψει ο γραμματεύς παρακαλώ...

      (κερν-άει ο nile έ-να λί-τρο τσί-που-ρο και θα πληρώ-σει τα σπασμέ-να του Θρά-κα αν δεν του αρέ-σει...ααααα ναι...έ-χει και ά-ποψη για το τσί-που-ρο ακό-μα δεν τον εί-δα-με!!!)

      Εντάξει κύριε.
      Το αίτημά σας καταγράφηκε και θα προωθηθεί στην ιεραρχία.
      Παρακαλώ αναμείνατε για τα περαιτέρω.

      ...

  17. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 17/10/2010 09:22:13

    Ενημερωστε μας και μας για την επομενη συναντηση μηπως και παρεβρεθουμε βρε παιδια...

  18. Y. avatar
    Y. 17/10/2010 10:45:08

    Μόλις ακούστηκε για τσίπουρα, όλοι στο απίκο. Να σας δω εξίσου πρόθυμους για συνάντηση, και στις 7 Νοέμβρη!
    Ρεβιζιονιστές!!

  19. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 17/10/2010 11:31:04

    Από ό,τι βλέπω θα χρειαστεί να παραγγείλουμε καζάνι. Να βγάλουμε δικό μας...

  20. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 17/10/2010 11:56:00

    Τελικά το τσίπουρο είναι δια-κομματικό.
    Καταλύει όρια και συναδελφώνει.

    Μακάρι όλο σε γιορτινά τραπέζια να συναντιώμαστε πατριώτες.
    Και να διαφωνούμε καβγαδίζοντας ΔΥΝΑΤΑ ως γνήσιοι έλληνες.
    Αρκεί που θα αγκαλιαστούμε φεύγοντας και θα δώσουμε τα χέρια.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Θραξ Αναρμόδιος 17/10/2010 11:58:20

      Περισσότερο για τράπεζες περισυλλογής τα βλέπω για την ώρα πάρα γιορτινά.

    • Μisha avatar
      Μisha @ Θραξ Αναρμόδιος 17/10/2010 12:26:27

      Συνωμοτικά γεύματα χρειάζονται πλέον και μικρές νεες φιλικές εταιρείες. Τα γλεντοκόπια όταν τους διώξουμε με το καλό

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Θραξ Αναρμόδιος 17/10/2010 12:36:16

      Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούν να βρίσκονται όλοι σε τσιπουροκατάσταση mode 24ώρες το 24ωρο, 7 ημέρες την εβδομάδα για καθαρά βιολογικούς λόγους αντοχής.Δυστυχώς!
      Οπότε μόλις περάσει η αγχολυτική επίδραση της παρέας και του αλκοόλ και χαθεί το υποσυνείδητο link με το συναίσθημα, επικρατούν ο συμπεριφοριστικός προγραμματισμός μας,οι ιδεοληψίες και τα άγχη μας.
      Και ως γνήσιοι ελληνες από τις αγκαλιές και τους φιλικους καυγάδες πάμε στα κλωτσομπουνίδια και στα μίση.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Κάποιος 17/10/2010 12:46:27

        Κάποιος

        Γιατί ρε φίλε το λες αυτό;; Κυνισμός και απαισιοδοξία σε μια ανάρτηση περί οινοποσίας;;

        Σήμερα περισσότερο από ποτέ έχουμε ανάγκη από εκείνα τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά κοινωνικοποίησης της ράτσας μας.
        Παρέα, κρασί, λίγο μεζέ, πολύ κουβέντα και πολύ ΑΓΑΠΗ.

        Και Πίστη και Ελπίδα.

        Η τράπεζα άλλες φορές είναι γιορτινή, άλλες περισυλλογής, άλλες θλιβερή ή αγχολυτική, άλλες φορές οργιώδης και ενθουσιαστική...

        Δεν έχουμε αυταπάτες.

        Προσπαθούμε να μοιραστούμε ότι λίγη Γνώση και Πίστη έχει ο καθένας ώστε καταθέτοντάς τα να πολλαπλασιάζονται.

        Εντάξει κι αν τα παραλέμε για το τσίπουρο καμμιά φορά είναι κι αυτό στο DNA μας της υπερβολής.

        Όπου βρεις ανθρώπους με Γνώση και γόνιμη σκέψη και παρατήρηση κέρνα τους ένα καραφάκι και κάντους τις σωστές ερωτήσεις.

        Ο Θράκας με τον Strange είναι κινητές βιβλιοθήκες...όχι από κείνες τις σκοτεινές, βαριές, Ιησουήτικες αλλά ΟΜΙΛΟΥΣΕΣ διαδραστικές και διδακτικές.

        Σαν αυτές που θα θέλαμε πολύ να έχουν τα παιδιά μας στα σχολεία.

        Κι ας κοπανάνε και κάνα ποτηράκι παραπάνω.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Κάποιος 17/10/2010 13:04:15

        Κάποιε δεν σε μάλωσα ούτε σε παρεξήγησα.

        Απλά μου κανε εντύπωση που το πιστεύεις αυτό.

        Χαίρομαι πάρα πολύ να βλέπω και να ακούω παρέες να μιλάνε και να συζητούν την ώρα που πίνουν το κρασάκι τους έστω και φορώντας τα ακριβά τους ρούχα.

        Είναι η εποχή τέτοια που μέσα από την στενοχώρια και τον αναβρασμό σιγά-σιγά οι παλιές καλές συνήθειες θα μας "διορθώσουν" πίσω στις ρέγουλες της ράτσας μας.

        Σιγά-σιγά...

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Κάποιος 17/10/2010 13:14:45

        @Κάποιος

        Αφού όμως, εσύ, εγώ και άλλοι πολλοί, έχουμε καταλάβει τους μεγάλους κινδύνους που διατρέχουμε από τις κακές συνήθειες του διαχρονικού έλληνα, καθώς και τον πρόσφατο συνειδησιακό και αισθητικό ανα-προγραμματισμό που αυτός ο έλληνας υπέστη, μπορούμε, χωρίς πολλά πολλά, αλλά μόνο με τη στάση και το παράδειγμά μας, από τον σχολιασμό μας εδώ μέσα, που θα πολεμάει την εμπάθεια, μέχρι τα κοινά μας τραπέζια που παγιώνουν τις νέες μας συνδέσεις ανεξάρτητα από τις αντίπαλες απόψεις μας, να δώσουμε και στους άλλους να εννοήσουν τι είναι καλό και ωφέλιμο. Κοινό καλό. Κοινό συμφέρον.

        Αυτό είναι που οσμίζονται και οι άλλοι πατριώτες εδώ μέσα και θέλουν να συναντηθούμε για ένα αναγεννητικό τσούγκρισμα "ποτερίων" και γνωμών όλοι μαζί. Αυτή την επανασύσταση ποθεί η ψυχή τους. Την παλινόρθωση. Την επανασύνδεση με μια κοινότητα. Ελληνική.

        Η αρετή πάντα θα σιγοκαίει μέσα στην ελληνική ψυχή.
        Και ο ήρωας θα κρύβεται μέσα μας όσο νομίζει ότι είναι ντεμοντέ η παρουσία του.

        Θα τον πείσουμε σιγά σιγά να επανεμφανιστεί.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Μisha avatar
        Μisha @ Κάποιος 17/10/2010 13:34:43

        Τα κορίτσια από τη Μάνη (Κική , Μίννυ) θα σας πουν πως οι Μανιάτες (πειρατές και πολεμιστές ακόμα και τον καιρό της τουρκοκρατίας) , οι οποίοι ήταν η μήτρα της δημιουργίας του νεοελληνικού κράτους έφτιαχναν πύργους κυρίως όχι για να αντιμετωπίσουν εξωτερικούς εχθρούς αλλά τις άλλες φάρες ή φαμίλιες.

        Καμμιά φορά αυτό που φαντάζει ως μειονέκτημα μπορεί και να αποδειχθεί συγκριτικό πλεονέκτημα υπό κάποιες συνθήκες.

      • Παστελι avatar
        Παστελι @ Κάποιος 17/10/2010 14:28:48

        Εχω την εντύπωση πως κάποιος έπεσε στο καζάνι με το τσίπουρο όταν ήταν μικρός. Οπότε οι βιολογικοί λόγοι πάνε περίπατο

      • Y. avatar
        Y. @ Κάποιος 17/10/2010 14:51:22

        !!! ..σε όλους πιό πάνω στη στήλη (και στον κάποιο φυσικά που επείσθη)

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Κάποιος 17/10/2010 20:29:38

        @Tsilivithras: Αυτό σου το σχόλιο είναι ο καλύτερος έπαινος που πήρα ποτέ:
        "Ο Θράκας με τον Strange είναι κινητές βιβλιοθήκες…όχι από κείνες τις σκοτεινές, βαριές, Ιησουήτικες αλλά ΟΜΙΛΟΥΣΕΣ διαδραστικές και διδακτικές".

        Μου θύμισε το τραγούδι world without end της Laurie Anderson όπου λέει μεταξύ άλλων:

        ...When my father died we put him in the ground.
        When my father died, it was like a whole library
        had burned down...

  21. Κάποιος avatar
    Κάποιος 17/10/2010 12:59:14

    Το σχόλιο μου δεν αφορούσε συγκεκριμένους ανθρώπους.
    Αλλωστε όπως είδες δεν κατέκρινα ούτε την οινοποσία ούτε την καλή παρέα.Κάθε άλλο!
    Απλά επισήμανα ότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτό το θετικό κλίμα ανταλλαγής σκέψεων και συναισθημάτων στην ταβέρνα, στο ουζερί κτλ, δεν μας χαρακτηρίζει σαν λαό και στην καθημερινότητα μας.
    Φιλοσοφικό και όχι επικριτικό, ήταν το σχόλιο μου.

  22. nikoletta avatar
    nikoletta 19/10/2010 02:01:33

    Παιδιά σας έχασα, μια και έκανα εγώ περαντζάδα χθες από την Άθωνος. Τσιλιβίθρα δεν έχει μόνο η Νάουσα καζάνια, έχουμε και μεις. Θα βράσω και γω, έτσι για το σπίτι...
    Κλείνω από τώρα χορό της κοιλιάς με τον Θράκα! Προτείνω διαγωνισμό για ανάδειξη του αρχαιότερου με έπαθλο φασουλοταβά και ρεβανί.
    Όσο για τα άλλα που λέτε ας τα προσπεράσουμε. Βαριές και δύσκολες οι μέρες αυτόν τον καιρό, αλλά δεν το βάζουμε κάτω. Μπορούμε να κάνουμε με λιγότερα, αλλά ας περισσέψει η καλή παρέα, και το μοίρασμα της εληάς στη μέση.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ nikoletta 19/10/2010 09:26:36

      @nikoletta

      Δυστυχώς δεν είμαι χορευτής. Δεν ξέρω...
      Ο Strange είναι ο χορευταράς. Μπαλαρίνα σκέτη.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Θραξ Αναρμόδιος 19/10/2010 16:39:35

        7 χρόνια μπαλέτο έκανα. Ο Θράξ 12 χρόνια έκανε μαθήματα στο τρίγωνο. Το παίζει μαγευτικά!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Θραξ Αναρμόδιος 19/10/2010 16:45:37

        Εγώ έλαβα μέρος σε διαγωνισμούς break dance αρχές του '80 με Grandmaster Flash.
        Αργότερα θάμπωνα τις disco κ*λοχτυπώντας στους ρυθμούς του MC Hammer...

        U can't touch this...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ nikoletta 19/10/2010 16:10:29

      nikoletta ξέρεις δεν ζούμε στην Άθωνος για να είμαστε εκεί απίκο...

      Η Νάουσα έχει ΤΑ καζάνια και ΤΑ τσίπουρα...εσείς είστε τα δεύτερα αλλά έχετε ωραία πόλη και τσαχπίνες γυναίκες.

      Κια φυσικά ΤΟ ΘΕΕΙΚΟ Ρ-Ε-Β-Α-Ν-Ι!!!!!

      Ω θεέ μου...μια υπογκλυκαιμία την έπαθα τώρα...

      • Minnie avatar
        Minnie @ tsilivithras 19/10/2010 16:23:14

        Ωπα, για να ευγκεντρωνομαστε και να μην λεμε ο'τι να'ναι!
        Ισχυριζομαι οτι ειμαι κατοχος ΤΗΣ συνταγης για ΘΕΙΚΟ ρεβανι!

        (Τοσο θεικο που μεχρι και ο Θρακας θα τρεξει να αγορασει παπουτσακια πουεντ για να χορεψει Λιμνη των Κυκνων.)

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 19/10/2010 16:31:14

        Minnie

        ότι πεις μπορεί και ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σου.

        Έχεις πρόσβαση στο μειλ του Θραξ διά του βλογκ του.

        Συνταγογράφεις και φοργουορντάρεις.

        Και η ιεραρχία θα τσεκάρει το αληθές του λόγου σου.

      • Minnie avatar
        Minnie @ tsilivithras 19/10/2010 16:37:24

        Προσπαθουσα να προκαλεσω μια προσκληση για εμας τους ατυχεις κατοικους των νοτιων περιοχων της χωρας και να προσκομισω το τελικο προιον προς αμεση καταναλωση... αν ομως θελεις απλως την συνταγη, κανενα προβλημα, μπορω να την γραψω κι'εδω προς τερψιν ολων.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 19/10/2010 16:43:24

        Minnie

        χαχαχαχα...συγνώμη μωρέ έχεις δίκιο.
        Αλλά είσαι και μακριά εσύ ρε γμτ.
        Είσαι καλοδεχούμενη πάντως...αν ποτέ έρθεις προς τα πάνω θα χαρούμε να σε δούμε από κοντά.

      • loretta avatar
        loretta @ tsilivithras 19/10/2010 16:46:13

        Βρε συ τσιλιβιθρα ειναι γνωστο της πασης οτι το θεικοτερο ρεβανι φτιαχνεται στην βεροια απο τον χοχλιουρο!!
        ελαααα

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 19/10/2010 16:52:12

        loretta

        δεν ξέρω ποιος είναι αυτός ο κύριος αλλά αν έχει ρεβανί πες του να με στείλει κι εμένα ένα ταψί.


        Με 7 μπάλες παγωτό σοκολάτα από πάνω παρακαλώ.

        σλουρπ...

      • loretta avatar
        loretta @ tsilivithras 19/10/2010 16:59:33

        φιλτατε tsilivi για συντομια....πανε βεροια οποιον ρωτησεις στο δρομο θα καθοδηγησει και στο πιτσ φιτιλι θα φας το καλυτερο ρεβανι....α και για προφιτερολ και αμυγδαλοπαστες...στον Πραππα!!

        αντε ...για να μαθετε να μην καλειτε και γυναικες στις ουζοσυναξεις σας!!!!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tsilivithras 19/10/2010 16:59:41

        Τσιλιβήθρα, το να είσαι δίπλα στη Βέροια και να μην ξέρεις τον Χοχλιούρο, δεν ταιριάζει καθόλου με το ηδονιστικό προφίλ του καπνιστή, το οποίο φιλοτεχνείς.

        Μετεξεταστέος για Σεπτέμβρη λοιπόν, κι άσε εμάς τους "ξενέρωτους υγιεινιστές" να σου βάζουμε τα γυαλιά του ευ ζην...

      • Minnie avatar
        Minnie @ tsilivithras 19/10/2010 17:05:05

        Σε παω ρε tsilivithra, γι'αυτο παρε την συνταγη:

        1 1/2 κουπα σιμιγδαλι ψιλο
        1 κουπα ζαχαρη
        1/4 κουπας κονιακ με διαλυμενο 1 κουταλακι baking powder
        1/2 κουπας αμυγδαλο ασπρισμενο, ψιλοτριμμενο
        ξυσμα λεμονι
        7 αυγα χωρισμενα

        Χτυπαμε τα ασπραδια σφιχτη μαρεγκα με την μιση ζαχαρη.
        Χτυπαμε τα κροκαδια με την υπολοιπη ζαχαρη.
        Προσθετουμε (χτυπωντας ελαφρα) το κονιακ, το αμυγδαλο, το ξυσμα και λιγη απο την μαρεγκα.
        Προσθετουμε το σιμιγδαλι.
        Προσθετουμε την υπολοιπη μαρεγκα ανακατευοντας προσεκτικα με ξυλινη κουταλα.
        Ψηνουμε στους 180 για περιπου μιση ωρα.

        Περιχυνουμε αμεσως μολις ξεφουρνισουμε με καυτο σιροπι απο 2 1/2 κουπες νερο και 2 1/2 κουπες ζαχαρη.
        Κοβουμε αφου κρυωσει.

        Καλη ορεξη! =]

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 19/10/2010 17:06:41

        Αυριανιστή και Loretta

        Να με συγχωρεί η χάρη σας αλλά εγώ είμαι νέο παιδί και όσες φορές πήγαινα Βέροια δεν ήταν για να φάω ρεβανί...

        Επίσης δεν είμαι ηδονιστής...είμαι των Στωικών εγώ.
        Ο Θράκας είναι Επικούρειος και μας παρασέρνει στην Απώλεια.

        loretta τα παράπονά σου για την φαλλοκρατία στην ιεραρχία παρακαλώ.
        Επίσημο αίτημα να πρωτοκοληθεί και να συζητηθεί στην επόμενη συνάντηση.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 19/10/2010 17:09:36

        Minnie με υποχρέωσες.

        θα την δοκιμάσω στην πρώτη ευκαιρία.
        Σε ευχαριστώ πολύ.

      • loretta avatar
        loretta @ tsilivithras 19/10/2010 17:11:28

        tsilivithra

        Το αιτημα εχει κατατεθει και οι γυναικες συντροφισσες του αντινιουζ απαιτουν να συμπεριληφθουν στην σεχτα τσιπουρου και πολιτικων ζυμωσεων!!!

        παρακαλω οπως τεθει το θεμα αμμεσα στην επομενη συνελευση.

      • Minnie avatar
        Minnie @ tsilivithras 19/10/2010 17:11:55

        Don't mention it.

        Ειναι το ελαφρυτερο ρεβανι ever!

        Δοκιμασε το, θα με θυμηθεις =]

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 19/10/2010 17:13:52

        loretta

        Το αίτημά σας καταγράφηκε και θα προωθηθεί στην ιεραρχία.
        Παρακαλώ πολύ για την κατανόησή σας όπως αναμείνατε την ενημέρωση από εγκεκριμένο πληρεξούσιό μας.

        Ευχαριστώ.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ tsilivithras 19/10/2010 17:33:23

        Δεν υπάρχει φυσικά καμμία ιεραρχία. Μην τους ακούτε. Διαβάζουν Νετσάγεφ και φτιάχνονται.

        Σχετικά με το φλέγον θέμα των τσιπουρο-μαζώξεων.

        Κατ' αρχήν να ευχαριστήσουμε τον Φάκτορα που μας έδωσε την δυνατότητα να γνωριστούμε και να κάνουμε νέες φιλίες. Στην ηλικία μας, όπου η κοινωνική κινητικότητα-πως-να-το-πω του ανθρώπου περιορίζεται, εμείς από τύχη και συγκυρία κάναμε νέους φίλους, όχι δικτυακούς μόνο, αλλά "δια ζώσης", και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Είναι μεγάλο αγαθό η φιλία. Κι μια και με κατηγορούν για Επικούρειο, ενώ δεν είμαι, να θυμίσω ότι ο Επίκουρος θεωρούσε την φιλία ως το μεγαλύτερο αγαθό περίπου.

        Δεν είμαστε πολλοί. Πέντε-έξη. Ισα για ένα τραπέζι δηλαδή, αν τύχει κι έρθουν όλοι.

        Με χαρά βλέπω, και νομίζω και οι άλλοι φίλοι το ίδιο, ότι αυτές οι συναντήσεις φαίνονται ενδιαφέρουσες σε κάποιους και κάποιες και θα ήθελαν να παραστούν κάποια στιγμή.

        Πρόβλημα δεν υπάρχει. Κλειστή λέσχη δεν είμαστε, ούτε Μπίλντερμπεργκ. Απλώς θα πρέπει να το οργανώσουμε κάπως, να δούμε πόσοι θα ρθουν, να βρούμε έναν χώρο-ταβέρνα-μαγαζί να μας χωράει, μη κι είμαστε πολλοί, μια ημερομηνία να βολεύει και τέτοια.

        Ποιος θα κάνει την οργάνωση αυτή;

        Εγώ, αν γίνει στη Θεσσαλονίκη, δηλώνω από τώρα συμμετοχή πάντως.

        Θραξ Αναρμόδιος

  23. nikoletta avatar
    nikoletta 19/10/2010 15:53:58

    Και σ΄αυτό δλδ δηλώνεις...αναρμόδιος; άλλα λένε ο τσιλιβίθρας και ο strange όμως!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ nikoletta 19/10/2010 16:02:19

      Νικολέτα. Μη το συνεχίζεις διότι θα σου κάνει καμιά ενδελεχή ανάλυση για το πως ο χορός είναι μια μορφή άμεσης συμμετοχικής δημοκρατίας με ρίζες στους Δωριείς και επεκτάσεις στη κοινοβιακή θέαση του καπιταλισμού κλπ που θα ζαβλακώσεις. Άστο σου λέω. Για αυτό τον ποτίζουμε τσίπουρο όλη την ώρα, μπας και σταματήσει τις αναλύσεις.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ nikoletta 19/10/2010 16:07:26

      nikoletta κοίτα

      εμένα ως tour manager το άγχος μου ήταν να μην ΔΕΙ το ραμολιμέντο χορό της κοιλιάς κι έχουμε άλλα.

      Για το αν χορέψει δεν ανησυχώ.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ nikoletta 19/10/2010 17:20:08

      @nikoletta

      Αυτοί οι δυο που αναφέρεις, είναι σφοδροί πολιτικοί μου αντίπαλοι. Με διαβάλλουν. "Επιθυμούν την πολιτική μου εξόντωση". Την μεταμόρφωσή μου σε χορεύτρια κοιλιάς τους συστήματος.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Θραξ Αναρμόδιος 19/10/2010 17:27:50

        πφφφ..μελοδραματισμοί του χειρίστου είδους

        Στο διά ταύτα κύριεεεε...

      • danaos avatar
        danaos @ Θραξ Αναρμόδιος 19/10/2010 17:34:31

        Για το χτύπημα των αυγών στη συνταγή για το ρεβανί σε προορίζουν γιατί λένε ξέρεις απ'το χτύπημα στο τρίγωνο!Το άκουσα που το έλεγαν κρυφά!Είπαν:Άστον αυτόν να χτυπάει τα αυγά με τις γυναίκες θα ασχοληθούμε εμείς!