#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/01/2012 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ρωσική σφήνα Σαμαρά



Το πιο χαριτωμένο πολιτικό ανέκδοτο που κυκλοφορεί τα τελευταία χρόνια στους διαδρόμους του Κρεμλίνου, έχει να κάνει με την περίφημη επίσκεψη Γιώργου τον Φεβρουάριο του 2010. Τότε που κυριολεκτικά η Ελλάδα καιγόταν και βρισκόταν με το ένα πόδι στην χρεοκοπία και με το άλλο στη θανάσιμη αγκαλιά του ΔΝΤ.

Δεν χρειάζονται οι μαρτυρίες ομογενών βουλευτών ή άλλων παρατρεχάμενων για να μπεί κανείς στο πνεύμα του αστείου. Στο στενό περιβάλλον του Σεργκέι Λαβρώφ η ιστορία έχει πλέον «βρωμίσει». Και λέει ότι ο Γιώργος κλείστηκε σε ένα δωμάτιο, τετ-α-τετ με τον Πούτιν για την απλή επικύρωση μιας προαποφασισμένης(από την πλευρά της Μόσχας τουλάχιστον) συμφωνίας. Η Ελλάδα, θα έπαιρνε με συνοπτικές διαδικασίες ένα χαμηλότοκο δάνειο 25 δις ευρώ, μακράς αποπληρωμής και χαμηλού επιτοκίου. Είχε διευκρινιστεί αρμοδίως μάλιστα, ότι οι Ρώσοι θα μπορούσαν να συζητήσουν, αντι για την καταβολή ρευστού, την κάλυψη ενός(μικρού) μέρους του δανείου με την εξαγωγή ελληνικών αγροτικών προιόντων!

Επί της ουσίας απέμενε μία τυπική κατοχύρωση της συμφωνίας με μια «οικογενειακή φωτογραφία» των δύο ηγετών σε στιγμές εγκαρδιότητας. Η φωτογραφία έγινε, αλλά μετά από μία συνάντηση ενός τετάρτου, την λήξη της οποίας κήρυξε ο Πούτιν, φανερά εκνευρισμένος όταν διαπίστωσε ότι ο συνομιλητής του, αντί να του μιλήσει για το φλέγον πρόβλημα της Ελλάδος, θέλησε να του αναπτύξει τα πλεονεκτήματα της...πράσινης ανάπτυξης, των ανεμογεννητριών, ενδεχομένως δε και της...μεσογειακής διατροφής.

Προφανώς, ο Ρώσος ηγέτης κατέληξε στο ίδιο συμπέρασμα με τον Γάλλο πρόεδρο για την προσωπικότητα του Γιώργου Παπανδρέου, αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι η Ελλάδα έχασε μία μοναδική ευκαιρία ευνοϊκής δανειοδότησης και οι ελληνορωσικές σχέσεις μπήκαν σε θάλαμο βαθιάς κατάψυξης, έπειτα από μια περίοδο αμοιβαίας κατανόησης που στήθηκε με πρωτοβουλία του Κώστα Καραμανλή.

Στη συνέχεια τα γεγονότα είναι γνωστά. Φτάσαμε μέχρι και σε επίσημη απόρριψη αιτήματος επίσκεψης στη Μόσχα, Έλληνα υπουργού εξωτερικών με το ανεπίσημο πρόσχημα ότι δεν υπάρχει «αντικείμενο συζήτησης»!!!

Χρειάστηκε μεγάλη αποφασιστικότητα και πολιτική τόλμη για να σπάσουν οι πάγοι. Ο Αντώνης Σαμαράς με το που πάτησε το πόδι του στη Μόσχα, ξέφυγε από την συμβατική διπλωματική γλώσσα. Και από τη μία εξέπεμψε το μήνυμα ότι “we mean business”, από την άλλη όμως, διευκρίνισε ότι οι διμερείς σχέσεις τραυματίστηκαν και ότι ο ίδιος αναλαμβάνει την πολιτική ευθύνη για να τις θεραπεύσει.

Ξέφυγε από τα διπλωματικά ειωθότα ο αρχηγός της ΝΔ και η θερμότητα της επίσκεψης αποτυπώθηκε στην συνάντηση του με τον ισχυρό άνδρα της ρωσικής πολιτικής σκηνής. Ασφαλώς και δεν περιμένει κανείς  από τους Ρώσους να μας σώσουν μονομιάς, χάριν των πατροπαράδοτων δεσμών. Αλλά η αποκατάσταση της ισορροπίας που είχε διαταράξει η προβληματική συμπεριφορά του Γιώργου Παπανδρέου, με μια παγκόσμια δύναμη ήταν εθνική επιταγή. Και όλα δείχνουν ότι η δέσμευση του εν αναμονή πρωθυπουργού για ζωηρή αναθέρμανση των σχέσεων Αθήνας-Μόσχας ελήφθη πολύ σοβαρά υπόψιν. Στην Ρωσία και αλλού...

Γιώργος Χαρβαλιάς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΠ avatar
    ΜΠ 29/01/2012 10:06:01

    Θέλω να πιστεύω ότι ο Α.Σ δεν πέρασε την πόρτα του Κρεμλίνου απλά για να αποκαταστήσει τις σχέσεις του με την υπερδύναμη, ειδικά αν έχει σκοπό να συμφωνήσει με δανειακή και μνημόνιο2 που είναι απαγορευτικά για οποιαδήποτε συνεργασία με χώρες εκτός Ε.Ε και Αμερικής.
    Δεν μένει παρά να αποδειχτεί η ορθότητα του συλλογισμού αυτού.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ ΜΠ 29/01/2012 12:57:46

      Μέσα είσαι!!!
      (εύχομαι)

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΜΠ 29/01/2012 13:46:44

      Το εύχομαι κι εγώ...

  2. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2012 11:05:48

    Στο θέμα αυτό βγάζω το καπέλο στον Σαμαρά.
    Είναι ευέλικτος και χωρίς "ευρωπαϊκές" αγκυλώσεις.

  3. Y. avatar
    Y. 29/01/2012 11:10:50

    Μάλον ο Σαρκοζής κατέληξε στο ίδιο συμπέρασμα με τον Πούτιν. Η συνάντηση προϋπήρξε

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 29/01/2012 11:35:34

    Eιναι κακο να εχουμε σχεσεις και εκειθεν;Ειναι κακο να ξερουν οι ….αγαπημενοι μας οτι υπαρχει για την Ελλαδα και εναλλακτικη λυση; Η οποια μπορει να μην ειναι και η ιδανικοτερη αλλα σιγουρα δεν θα ειναι και τοσο αρεστη στους συμμαχους μας! Θα πρεπει να εφαρμοσουμε ενα αλλα ειδος πολιτικης και μαλιστα δυναμικης ωστε να καταλαβουν οι συμμαχοι μας οτι δεν αστειευομαστε γιατι εξαλλου δεν μας αφηνουν και περιθορια επιλογης! ΜΗ ΣΤΡΙΜΩΧΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΑΤΑ ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ ΓΙΑΤΙ Η ΜΟΝΗ ΔΙΕΞΟΔΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΤΕΘΕΙ!

  5. Lampros avatar
    Lampros 29/01/2012 11:38:20

    Ειναι η μονη διέξοδος για την Ελλάδα η συμμαχια με την Ρωσια. Στρατιωτικά αλλα και οικονομικά. Χρειαζομαστε την βοήθειά τους

  6. Aris avatar
    Aris 29/01/2012 11:44:44

    Μητέρα Ρωσία... ερχόμαστε στην αγκαλιά σου (και πάλι)!

  7. manos avatar
    manos 29/01/2012 11:50:27

    Δεν κατάλαβε καλά ο Πούτιν.
    Και ο γιωργάκης αγροτικά προιόντα ήθελε να του πουλήσει.
    Αγγούρια, αρακά, μπάμιες, και πιπεριές. Πράσινη ανάπτυξη είναι.

  8. Lampros avatar
    Lampros 29/01/2012 11:55:23

    Χρειαζομαστε την συμμαχια με την Ρωσια. Εχουμε απέναντι μας πολλους και ισχυροτερους εχθρους, και οι ομοθρησκοι ρωσοι ειναι η μονη μας ασφαλης επιλογή. Στρατιωτική και οικονομική συνεργασία τωρα.

  9. eneral avatar
    eneral 29/01/2012 12:47:17

    Συγχαρητηρια σε ολους του συνεργατες του Σαμαρα που προετοιμασαν αυτη την ιδιαιτερα σημαντικη επισκεψη στην μεγαλη Ρωσια. Τελικα ο προεδρος εχει εξαιρετικους συνεργατες , πρεπει αντιστοιχες τολμηρες και εξυπνες πολιτικα πρωτοβουλιες να παρει αμεσα και στο εσωτερικο της Χωρας !

  10. franc avatar
    franc 29/01/2012 12:48:56

    To ερώτημα είναι μπορούμε να πατάμε σε δυό βάρκες και για πόσο?
    Στην κρίσιμη στιγμή θα πρέπει να διαλέξουμε τη μία αλλοιώς θα πέσουμε στη θάλασσα. Βεβαίως η Ρωσία μπορεί να μας είναι χρήσιμη στο μέτρο που μας επιτρέπουν οι εταίροι και δανειστές μας. Η κάτι σαν ρεζέρβα αν αυτοί μας πετάξουν έξω... Μ' αυτή την έννοια κάθε λογικός μέλλων Πρωθυπουργός αυτό θα έκανε, θα φρόντιζε να αποκαταστήσει τισ σχέσεις με τη Ρωσία.

  11. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 29/01/2012 13:04:54

    Αν δεν κάνω λάθος κάτι παρόμοιο (και προσβλητικό συνάμα για την δική τους αντίληψη και κουλτούρα) συνέβηκε και με τους Κινέζους.
    Όταν πήγε στην Κίνα ο ΓΑΠ ήταν έτοιμοι να συζητήσουν κάτι ανάλογο ενώ αυτός τραγουδούσε φιλοπεριβαλλοντικά.
    Από τότε όταν οι Κινέζοι ακούνε για βοήθεια στην Ευρώπη βγάζουν φλύκταινες. Πρόσφατα το ξέκοψαν ορθά-κοφτά.
    Ο άνθρωπος ακολούθησε υπερβολικά ύποπτη τακτική - στο θέμα του να αποφύγουμε το Δ.Ν.Τ με δανεισμό από άλλες πηγές- για να τον κατατάξουμε απλώς στους άσχετους ή αφελής ή .......

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 30/01/2012 09:34:16

      Ασφαλέστατη πληροφορία: Ο ΓΑΠ έκανε τα πάντα το προηγούμενο έτος προκειμένου να τον δεχθεί ο Κινέζος πρωθυπουργός. Η απάντηση του στις εκεί επίσημες αρχές της χώρας μας (που είχαν βαρεθεί να κρούουν τη θύρα του) ήταν "δεν μπορώ τώρα έχω να κάνω αυτό, δεν μπορώ μετά έχω να κάνω εκείνο" και τελικά ο ΓΑΠ ουδέποτε πραγματοποίησε την επίσημη επίσκεψη στην Κίνα , που τόσο διακαώς ήθελε.

  12. Δημήτρης Αθήνα avatar
    Δημήτρης Αθήνα 29/01/2012 13:13:51

    Η στροφή στην ομόθρησκη Ρωσία που μας περιμένει με ανοιχτή αγκαλιά είναι η μόνη μας επιλογή...Να θυμήσω όμως κάτι γιατί για ακόμα μια φορά εδώ μέσα βλέπω να "χαϊδεύουν" το Σαμαρά που αποφάσισε ξαφνικά να κάνει κωλοτούμπα και να συντάξει τη ΝΔ με τις δυνάμεις του Μνημονίου. Κατ'αρχήν η ώρα της κρίσης του, και του κάθε βουλευτού της ΝΔ ξεχωριστά επίσης, αν ψηφίσει στη βουλή τη νέα δανειακή πλησιάζει. Εκεί πέφτουν και τα τελευταία προσωπεία, νομιμοποιεί το πρώτο αντισυνταγματικό μνημόνιο που μας πουλούσε φούμαρα ότι το μαχόταν και δωρίζει τη χώρα ολόκληρη στους δανειστές με το βρετανικό δίκαιο! Δεν είναι αυτό το θέμα μας όμως...Προσωπικά δε νομίζω ότι ο Σαμαράς ξεχνάει την ιστορία της παράταξης (αν και επιδιώκει να την προσβάλει, βλέπε Ψυχάρης, και δεν θα του βγει σε καλό). Ξέρει λοιπόν πάρα πολύ καλά με τι τρόπο έπεσε ο ΕΝΑΣ μεγάλος άντρας που είπε όλα τα σύγχρονα ελληνικά όχι, ο ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ. Ξέρει ότι αν πήγαινε αυτή τη στιγμή, ως αντιπολίτευση, στη Ρωσία με ειλικρινείς προθέσεις να συζητήσει και ίσως να προ-συμφωνήσει κάτι καλό για τη χώρα, πιθανότατα το σύστημα ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ! Εδώ έριξε τον άλλο που ήταν ήδη εκλεγμένος! Άρα το μόνο λογικό σκεπτικό είναι ότι πήγε για στάχτη στα μάτια ημών των αφελών νεοδημοκρατών, για να μας αφήσει ελπίδα πως ίσως συνεχίσει την πολιτική του ΚΚ, ενώ το ταξίδι ήταν προσυμφωνημένο και με άδεια των υπερατλαντικών "συμμάχων" που έκριναν ότι ένα τέτοιο ταξίδι (από τη στιγμή που ήταν με την άδειά τους και δεν θα προέκυπτε καμία συμφωνία) τους ήταν επιθυμητό κιόλας σαν μια ακόμη κοροϊδία προς τον ελληνικό λαό!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Δημήτρης Αθήνα 29/01/2012 14:24:17

      Μεγάλη μυωπία έχεις, δε την προσέχεις και θα τυφλωθείς τελείως!

    • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
      ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Δημήτρης Αθήνα 29/01/2012 15:05:53

      Κλασική περίπτωση βλάβης...βεντούζααα δεν ξεκολλάει με τίποτα.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Δημήτρης Αθήνα 30/01/2012 09:41:35

      Αμαν πια μ΄αυτόν τον γιό του Ψυχάρη.
      Τί φταίει ο γιός για τα αμαρτήματα του πατέρα του; Πού ξέρουμε τί θα βγεί; Ασε να δούμε καλύτερα.
      Εξάλλου, αν μιλήσει κανείς για Σπύρο Μαρκεζίνη, θα τον φάνε όλοι γιατί υπήρξε συνοδοιπόρος της χούντας. Ομως για τον γιό του Βασίλη λέμε όλοι τα καλύτερα -γιατί φυσικά τ΄αξίζει ο άνθρωπος.
      Λοιπόν αυτή η καραμέλα (των πασόκων κυρίως), σχετικά με τον γιό του Ψυχάρη, ας σταματήσει. Επιπλέον, εφόσον τεθεί ο νέος στην λαϊκή κρίση όποιος θέλει ας τον ψηφίσει , όποιος θέλει όχι.

  13. flou avatar
    flou 29/01/2012 13:34:44

    Διάβασα και καλύτερα απ' τον Άντερσεν!

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/01/2012 13:35:08

    Μια ζωή αυτή η χώρα είχε το Αγγλικό (το αντικαταστήσαμε με USA) το Γαλλικό και το Ρωσικό κόμμα με Βαυαρό & Βόρειους Βασιλείς (το αντικαταστήσαμε με την Μέρκελ).
    Μια ζωή θα μας σώζει είτε ο Θεός είτε το ξανθό γένος είτε τα γεράκια της Δύσης .
    Δεν έχουμε μάθει τίποτα και συνεχίζουμε να μην μαθαίνουμε.
    Δεν υπάρχουν εχθροί και φίλοι.
    Δουλειές υπάρχουν και στις δουλειές είσαι ή συνεργάτης ή αφεντικό ή υπάλληλος ή δουλοπάροικος.


    ΥΓ

    400 χρόνια μας έσωζαν οι αρκούδες...
    Μετά ήρθαν οι Δυτικοί....

    Για να γίνουμε χώρα χρειάστηκε φωτιά και τσεκούρι του γέρου και το γράψιμο του γυιού της καλόγριας.
    Για να μεγαλώσουμε το 1904.
    Για να γράψουμε ιστορία το ΟΧΙ.
    Τώρα αιτούμαστε ή ζητιανεύουμε δανεικά.
    Μακάρι να χρεοκοπήσει η χώρα.
    Να ξεκινήσει ξανά η βιοτεχνία και η αγροτική παραγωγή από την κατάντια που μας έσυραν τα εορτοδάνεια και το life style.
    Να δημιουργούμε και να κτίζουμε από το να λαμβάνουμε μίζες (από το ΑΒΕΡΩΦ στα υποβρύχια που γέρνουν...) και να διοργανώνουμε Ολυμπιακούς.
    Αν δεν βρέξεις ...δεν πιάνεις ψάρι και αν δεν ζυμώσεις δεν τρως....
    εμείς κοσκινίζουμε και αναζητούμε σωτήρες.
    Νισάφι και δουλειά αντί όνειρα και λαμογιά...

  15. unfair avatar
    unfair 29/01/2012 14:07:48

    η πραγματικότητα είναι, αν πράγματι θέλουμε να περάσουμε σε μια νέα κ σύγχρονη μεταπολίτευση, σαν κυρίαρχο κράτος, να σταματήσουμε να δεχόμαστε να είμαστε το πιόνι στην γεωπολιτική σκακιέρα κ να κινηθούμε μόνοι μας χωρίς τα αόρατα νήματα.
    ο Σαμαράς, το είπε, κ έβαλε κ έναν σωστό μακροπρόθεσμο ορίζοντα το 2021.
    ο δρόμος γι' αυτόν τον στόχο, είναι εξαιρετικά δύσκολος κ θέλει λεπτούς χειρισμούς κ μεγάλη μαεστρία στις πολιτικές κ οικονομικές κινήσεις.
    στο τιμόνι αυτής της προσπάθειας, δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιος καλύτερος από τον Αντώνη Σαμαρά, όμως, για να το καταφέρει αυτό, πρέπει να ξαναμιλήσει κ να ξαναέρθει κοντά στον κόσμο, να το κάνει αυτό, με ανθρώπινο λόγο, όπως ξέρει να το κάνει κ ας κρατήσει τον πολιτικό κ διπλωματικό λόγο, για τους άλλους που έχουν μείνει σε μια εποχή ξεπερασμένη.
    όλος ο κόσμος γνωρίζει πως η Ελλάδα είναι το σταυροδρόμι 3 ηπείρων, μια χώρα με πλούσια ιστορία, κ δημοκρατικές αξίες, μια χώρα με βράχια κ θάλασσα, ντυμένη μόνο με το άπλετο γαλάζιο του ήλιου.
    Η Ρωσία το γνωρίζει πολύ καλά αυτό κ στις προσπάθειες της να γίνει "δημοκρατικότερη" κ να έχει περισσότερη διπλωματική δύναμη, σίγουρα μπορεί να βοηθήσει, όμως σαν λαός κ σαν ιδιοσυγκρασία, έχουν μερικά χαρακτηριστικά, που δεν πρέπει να αγνοούμε. εκτιμούν κ σέβονται την ντομπροσύνη, κ αυτό εξηγεί κ την στάση τους [η λέξη κλειδί του Σαμαρά "we mean business" κ πως έχει εκτός από θέληση κ λόγο / σε αντίθεση με τον Παπανδρέου].
    πρέπει να δούμε την Ρωσία, όχι σαν στήριγμα ή σαν ένα άλλο διπλωματικό παιχνίδι, αλλά σαν έναν ισότιμο συνεργάτη κ σίγουρα δεν θα χάσουμε!

  16. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 29/01/2012 14:10:30

    Eντάξει, δεν θάρθει ξαφνικά ο...Μόσκοβος να μας σώσει απ΄όλα τα δεινά μας. Ούτε θα αναστηθούν οι...αδελφοί Ορλώφ. Αλλά η πρωτοβουλία του Σαμαρά ήταν χωρίς αμφιβολία επιβεβλημένη. Και η γλώσσα που επέλεξε στις δηλώσεις, αρκετά τολμηρή. Καλό σημάδι...

  17. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 29/01/2012 14:12:18

    Η δανειακή σύμβαση στην οποία έχει συρθεί υποχρεωτικά η Ελλάδα, μετά την προδοτική μεθόδευση που είχε ξεκινήσει 3 χρόνια προ των εκλογών του 2009, μπορεί να υπαγορεύει τον πρωτοφανή όρο της παρεμπόδισης δανεισμού από άλλες χώρες.
    Δεν μπορεί όμως να απαγορεύσει την πραγματοποίηση επιδοτούμενων από αυτές επενδύσεων ή εξαγοράς με ευνοϊκούς για την Ελλάδα όρους μεγάλων κρατικών επιχειρήσεων που τα κοράκια - συνεταίροι του Γεωργάκιου του Μικρού - περιμένουν να αρπάξουν σε τιμές αναγκαστικού πλειστηριασμού.
    Ως εκ τούτου υπάρχει η δυνατότητα εισόδου ενεργού χρήματος στην αγορά και η εκτίναξη της ανάπτυξης' πράγμα που από μόνο του θα μειώσει κατά πολύ τον χρόνο ανάκαμψης, θα δημιουργήσει θέσεις εργασίας και θα σμικρύνει τις δυνατότητες εκβιασμών και τις από αυτές απορρέουσες δουλείες που υφιτάμεθα τώρα.

  18. factorx avatar
    factorx 29/01/2012 14:18:48

    Εκτός τόπου και χρόνου φίλε Ιθαγενή. Η επίσκεψη του Σαμαρά στην Ρωσία δεν πήγε να λύσει όλο το ελληνικό πρόβλημα- είχε συγκεκριμένους στόχους. Απλώς προσπαθείς να την υποβαθμίσεις πιο κομψά από τους ανόητους που αμφιβάλλουν άν έγινε η συνάντηση Πούτιν - Σαμαρά

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ factorx 29/01/2012 14:22:28

      Φάκτορα είσαι λάθος!
      Οι ανόητοι δεν αμφιβάλουν για την συνάντηση.
      Αμφιβάλουν για την... φωτογράφηση!!!
      Χο! Χο! Χο!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Σταύρος 29/01/2012 14:25:12

        Καλό!!!

      • Νικήτας avatar
        Νικήτας @ Σταύρος 29/01/2012 16:15:18

        Μια κοινωνία εθισμένη στο θεαθήναι, στα επικοινωνιακά τερτίπια, και όχι στο ουσιώδες και το αποτελεσματικό φωτό θέλει.

        Τέτοιους αναδύκνειε τόσα χρόνια... φωτο-χλεχλέδες και απο πολιτικό έργο μηδέν. Μια φωτό με τον Μπούς ή όποιον άλλο και εκεί τελείωνε το έργο και η στρατηγική τους.

        Τελείωσαν και αυτοί και οι φωτό και οι πλαδαρές εκφράσεις τους.

  19. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 29/01/2012 14:20:51

    Δεν θα κουραστω να επαναλαμβανω οτι για πρωτη φορα απο το 1918 ΟΛΕΣ - ΜΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ... και επειδη αυτες οι ευκαιριες δεν δινονται νωριτερα απο ενα-δυο αιωνες ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΜΕΤΤΑΛΕΥΤΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΘΡΙΑΜΒΕΥΤΙΚΗ ΣΥΓΚΥΡΙΑ και να λυσουμε σχεδον το συνολο των προβληματων μας... (δεν ειναι και τοσα μεγαλα αν τα δει κανεις με παγκοσμιο ματι..) πχ το οικονομικο (με την εξαγωγη του απιστευτα πλουσιου ορυκτου μας πλουτου) το εθνικο (τις γελοιες αμφισβητησεις στο αιγαιο καθως και το σκοπιανο) το ενεργειακο (αγωγοι Μπουργκας/Αλεξανδρουπολεως , Ισραηλ-Κυπρου-Κρητης και south stream) καθως και βημα πραγματικο αναπτυξιακο (συμπαραγωγη στην Ελλαδα αεροπλανων η και πυραυλων/αρματων ) που θα αλλαξουν (ναι εν μεσω κρισεως..) για παντα θετικα το μελλον της χωρας μας.

    Τι χρειαζομαστε ? το πιο απλο .. εναν που να αγαπαει απλα την πατριδα αυτη και τιποτα αλλο ! γιατι απο 'βιογραφικα' εχουμε παντου και καλα.. οσο για τον Καραμανλη τζουνιορ ναι ειχε 'δει' την λυση αλλα το οτι δεν μεγαλωσε στην 'πιατσα' δεν τον αφησε να το πετυχει ουτε να προκοψει... ΓΙΑΤΙ (οπως ελεγε και ο χαρισματικος θειος του) ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΓΟΝΤΑΙ... δηλαδη η αποκαλυψη των ΣΩΣΤΩΝ σχεδιων του (ισως και καποιων αλλων..) ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΒΑΛΛΕΙ Η ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ... ομως ο Τζουνιορ εκανε το λαθος να εκτεθει νωρις...

    Σας θυμιζω την εξαισια (για τους αμερικανους) πολιτικη Μπους (φτου) τζουνιορ οταν παραμονες της εκλογης του διαβεβαιωνε για την 'πλερια' στηριξη των Ελληνικων δικαιων στο σκοπιανο, για να υποκλεψει τις καθοριστικες ψηφους των Ελληνο-αμερικανων στις προεδρικες εκλογες ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΒΓΗΚΕ ΣΕ 24 ΩΡΕΣ αναγγνωρισε την ΠΟΥ-ΓΟΥ-ΔΟΥ-ΜΟΥ με το ονομα που θα ηθελε να εχει... ΕΤΣΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΥΡΙΕ ΚΩΣΤΑΚΗ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ αυτοι που θελουν να πετυχουν ενα σκοπο μεγαλο....

    Ευχομαι (ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ) οτι ο ΑΝΤΩΝΗΣ που εχει ΚΑΙ την ευκαιρια ΚΑΙ το μυαλο ΚΑΙ την παιδεια ΚΑΙ γνωριζει το παιχνιδι της 'πιατσας' ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΣΩΣΤΑ - ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ... ετσι θα περασει στην Ιστορια μεσα στο 2-3 μεγαλα ιστορικα ονοματα που εσωσαν και ευεργετησαν την πατριδα μας ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ και θα αφησει πολυτιμη παρακαταθηκη για τις επομενες γενιες, καθε αποτυχια ΣΕ ΑΥΤΟ θα τον οδηγησει στον σκουπιδοτενεκε της ιστοριας με ισως μια σταση σε καποιο τοιχο (αναμεσα σε αλλους γιους και κορες) στου Γουδη η και αλλου... ΟΙ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ , ειναι μεγαλες οι στιγμες και απαιτουν ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ.. να το θυμουνται καποιοι αυτο .

    • Malena avatar
      Malena @ Νικηφορος Φωκας 29/01/2012 23:12:01

      Με βρίσκεις σύμφωνη σχεδόν σε όλα!

  20. Προσβληματισμένος avatar
    Προσβληματισμένος 29/01/2012 19:07:18

    Καλησπέρα ,

    μια ζωή μας φταίνε οι ξένοι, για τους μισούς κάποτε εφταιγαν οι ρώσοι για τους άλλους μισούς οι Αμερικάνοι - για τον εμφύλιο μιλαω. Οι μισοί περιμεναν βοήθεια από τους μεν οι άλλοι μισοί από τους δεν.Κανένας δεν παραδέχονταν ότι έσφαλε, ότι δεν μπόρεσαν να συννενοηθούν μεγάλα παιδιά.
    Για την κατάντια μας τώρα μας φταίνε οι ΓερμανοΑγγλοΓάλοΑμερικάνοΡώσοι....Φτάνει πια ελεος... Ας κάνουμε μια αυτοκριτική ΟΛΟΙ ΜΑΣ ...Το σύστημα ήταν απλό. Οι κυβερνώντες έπαιρναν δανεικά - από τους πονηρούς δανειστές ( και γιατί να μην είναι άλλωστε? τοκογλύφοι υπάρχουν παντού, να προσεχουν οι δανειζόμενοι) και τα μοίραζαν στους δημόσιους υπάλληλους οι οποίοι με την σειρά τους ετρεχαν την αγορά . Τέρμα τα δανεικά άρα γιοκ λεφτά στους ΔΥ πάπαλα η αγορά....
    Κανένας δεν μιλάει για την Κυρα Παναγιώτα και τον μπαρμπα Μήτσο της βιοτεχνίας που τους πηδούσε - κυριολεκτικα και μεταφορικά - ο χλειμίντζουρας βιοτέχνης με το Καγιεν του.
    Τώρα είναι άνεργοι και οι δυο αλλά μιλιά η ΓΣΣΕ των ΔΕΚΟ και των ΤΡΑΠΕΖΩΝ.
    Ένα μόνο χρειάζεται ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ από τους ΤΑΓΟΥΣ και εργατικότητα από όλους τους άλλους.
    Δεν θα μας σώσει ούτε η Ρωσία ούτε η Δύση, αυτοί εργάζονται για το καλό της πατρίδας τους.
    Θα εργαζτεί και εδώ κανένας π...... για την πατρίδα???????????????
    Μέχρι εδώ γιατί αρχιζω να παρεκτρέπομαι.

    ΥΓ. εργάζομαι σε ΔΕΚΟ αλλα τα 3 αδέρφια μου εργάζονταν - οχι πλέον- σε εργοστάσια και βιοτεχνίες

  21. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 29/01/2012 20:19:08

    Προβληματισμενε, ομολογω οτι χρειαζεται μεγαλη προσπαθεια και σοφιστικη δεινοτητα να μεταφερεις το φταιξιμο στον ταλαιπορο μεσο Ελληνα! Τον Ελληνα που τα τελευταια χρονια (γραψε 30), δεν κερδισε σπουδαια πραγματα ουτε ελαβε μεριδιο απο το στημενο φαγοποτι το οποιο ουσιαστικα οργανωθηκε απο τους ...δυστυχεις κατ΄εσε δανειστες μας, ειτε με την υποχρεωση να αγοραζουμε πολεμικο εξοπλισμο, ειτε να προμηθευομαστε εργα, προιοντα και υπηρεσιες πολλες φορες και στο τετραπλασιο της αξιας τους ,δωροδοκοντας τα τσιρακια τους στην Ελλαδα, οι οποιοι με τη σειρα τους για να βρισκονται στην εξουσια πετουσαν και κανενα ξεροκοματο στους ψηφοφορους τους (βλεπε κυριως αγροτικες επιδοτησεις), κατα κανονα βεβαια οχι σε αυτους που σημερα πλητονται κυριως, (βλεπε σχεδον αποκλειστικα μισθωτους και συνταξιουχους),ακομα και ας ειναι εργαζομενοι στις ΔΕΚΟ. Εσυ βεβαια οπως φαινεται δεν εχεις πληγει, γιατι ενδεχομενως θα βρισκεσαι στις ελαχιστες εξαιρεσεις του ...μεγαλου ξεροκοματου που ειπα πιο πανω.

  22. Γιώργος 33 avatar
    Γιώργος 33 29/01/2012 21:23:59

    Μπορείτε να δημοσιεύσετε μια φωτογραφία από την συνάντηση Πούτιν-Σαμαρά;
    Αν όντως έγινε επίσημη επίσκεψη τότε υπάρχουν σίγουρα φωτογράφοι.
    Ανεβάστε φωτογραφίες γιατί πολλά ακούγονται...

  23. Προβληματισμένος avatar
    Προβληματισμένος 29/01/2012 23:46:44

    Φίλε Ντίνο συμφωνώ εν μέρει, αλλά αν εσυ βγάζεις 1000 Euro τον μήνα και δανείζεσαι γιατί σε πιέζουν τα ενήλικα παιδιά σου - που τ αγαπάμε ολοι τα παιδιά μας - άλλα 1000 γιατί ενω ξέρουν αυτά τις οικονομικές σου δυνατότητες σε πιέζουν τότε φταίτε και οι δυο. Οι μονοι που δεν φταινε και την πληρώνουν ακριβά είναι αυτοί του ιδιωτικού τομέα. Στο δημόσιο και ευρύτερο δημόσιο υπήρχαν χιλιάδες αργομισθίες που όλοι τις βλέπαμε αλλά κανείς δεν μιλούσε. Συνεχίζουν να υπάρχουν. Θα συμφωνήσω ότι το ποσοστό ευθύνης είναι ελάχιστο μπροστά στους ''''''''''''ταγούς ''''''''''' πανάθεμά τους τους άχρηστους

  24. Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος avatar
    Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος 30/01/2012 08:12:27

    Και έτσι λοιπόν , φίλοι, αντί να πάρει το δάνειο από τη Ρωσία ο Παπανδρέου ύψους 25 δισ. και να το αποπληρώνουμε με μανταρινοπορτόκαλα προτίμησε να μας πάει στην τρόικα και το μνημόνιο, το οποίο ειρήσθω εν παρόδω θα αποδειχθεί η καταστροφή της Ελλάδας. Θαυμάστε ηγέτες χώρας κυρίες και κύριοι!

  25. kimon avatar
    kimon 30/01/2012 11:50:01

    Δεν τον αντέχετε το διάλογο,μόλις εμφανισθεί σχόλιο που αμφισβητεί τις απόψεις σας .ενεργοποιείτε άμεσα τους λογοκριτικούς μηχανισμούς σας... άντε και στο διάβολο που με τέτοιες νοοτροπίες θέλετε να κυβερνήσετε

    • factorx avatar
      factorx @ kimon 30/01/2012 12:36:04

      Καλά δεν ντρέπεσαι!!! Αυτό σας λένε τώρα να λέτε; Πότε έστειλες σχόλιο και στο κόψαμε;

  26. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 30/01/2012 13:57:30

    Φιλε προβληματισμενε, δεν μπορω και εγω να μην συμφωνησω εν μερει με τα λεγομενα σου. Οπως και εσυ εξαλλου παραδεχεσαι , η υπερκαταναλωση πολυ λιγο συμμετεχει στο..κακο (σιγουρα ομως ειναι ενας απο τους κακους παραγοντες)
    Για τον υπερδανεισμο (που αρκετοι σαν και εμενα ,λογο επιγνωσης ,τον απεφευγαν), ουσιαστικα δεν ευθυνεται ο κοσμακης αλλα το Τραπεζικο συστημα, που με καθε τροπο εξωθουσε τους καταναλωτες και σε ολο περισσοτερα δανεια!Συμφωνω απολυτα οτι οι υπαλληλοι του ιδιωτικου τομεα ειναι οι πιο αδικιμενοι, αλλα και παγκοσμιως αλλα και στην Ελλαδα, τα golden boys, ειναι παραγοντες της κρισεως.

  27. ΠΑΝΟΣ avatar
    ΠΑΝΟΣ 30/01/2012 19:44:25

    ΑΝ ΕΛΕΓΕΣ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 1980,ΟΤΙ ΤΟ 2010 ΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΡΩΣΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ...ΘΑ ΣΕ ΕΛΕΓΑΝ ΤΡΕΛΛΟ Η ΘΑ ΤΙΣ "ΕΤΡΩΓΕΣ" ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ!!!! ΑΧ ΔΥΣΜΟΙΡΕ ΕΛΛΗΝΑ ,ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ!!!!!!!!! .....ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΙΔΑΣΚΕΙ!!!! ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΥΜΝΟ (ΣΟΛΩΜΟ) ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ...ΤΟΤΕ....ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΑΕΙ!!!!!! Η ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΥΦΗΛΙΟΥ....ΝΑ ΜΗ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ....ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΦΟΡΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ,ΑΠΟ ΟΠΟΙΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!!!! (Ολυμπιακους Αγωνες,θεατρο,ποιηση, σατυρα ...κλπ) ΤΑΠΕΙΝΑ Π.Τ ΚΑΛΑΜΑΤΑ