28/04/2009 02:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η πόλωση συσπειρώνει

Μείωση της ψαλίδας στην πρόθεση ψήφου για τις ευρωεκλογές στο 3, 7 από 4,4% δείχνει η έρευνα της GPO που διενεργήθηκε για το MEGA.

Στην πρόθεση ψήφου για τις εθνικές εκλογές το ΠΑΣΟΚ προηγείται σταθερά κατά 4,6% της ΝΔ έναντι 4,8% της προηγούμενης δημοσκόπησης

Καταλληλότερος για πρωθυπουργός παραμένει ο Κώστας Καραμανλής (με ποσοστό 42,5%), ο οποίος διεύρυνε το προβάδισμά του έναντι του Γιώργου Παπανδρέου (36,1%).

Για τα ποσοστά των Οικολόγων τα σχόλια δικά σας

Τα γραφήματα από το http://kafeneio-gr.blogspot.com/2009/04/gpo.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φι avatar
    Φι 28/04/2009 02:52:05

    Όποιος νομίζει πως οι Ο-Π αποτελούνται μόνο από κάποιους καλούς ανθρώπους που αγαπάνε τα πουλάκια και τα δενδράκια, πλανάντε πλάνην οικτράν. Δυστυχώς, στην κορυφή της πυραμίδας, βρίσκονται άτομα με πολύ επικίνδυνες θέσεις για τα συμφέροντα της Ελλάδας. Τέλος, να σημειώσω πως στην "πράσινη οικονομία" του Ήλιου του Πράσινου και των Οικολόγων-Πράσινων, υπάρχει πολύ "πράσινο".

  2. Φι avatar
    Φι 28/04/2009 02:52:58

    Καλέ φτιάξτε μου το πλανάται! Αυτά παθαίνεις άμα γράφεις και μιλάς στο τηλέφωνο.

  3. Saloniciano avatar
    Saloniciano 28/04/2009 02:57:53

    Αφού είναι πια φως φανάρι ότι τα γκάλοπ στην Ελλάδα είναι για τον μούτσο.

    Έδιναν 20% στον ΣΥΡΙΖΑ όταν κατά τον ίδιο χρόνο γίνονταν οι φοιτητικές εκλογές, και οι φοιτητές (προνομιακός χώρος για τον ΣΥΡΙΖΑ που συχνά κυριαρχεί σε διάφορα ΑΕΙ και κατατρομοκρατεί/χειραγωγεί ιδεολογικά τους φοιτητές) του έδωσαν 6%.

    Ή οι δημοκόποι εκτελούν εντεταλμένη υπηρεσία, ή δεν ξέρουν πώς να ξεχωρίσουν μια σωστή απάντηση από μια χαβαλέ. Και στις δυο περιπτώσεις αποδεικνύουν το πόσο αναξιόπιστοι είναι.

  4. Κούνουπας avatar
    Κούνουπας 28/04/2009 03:36:12

    Έτσι, έτσι μέσα σε μιά βδομάδα η πρόθεση ψήφου για τις ευρωεκλογές έπεσε μιά ολόκληρη μονάδα, να δείτε παραμονές των ευροεκλογών που οι δημοσκόποι θα βρεθούν με το μαχαίρι στον κρόταφο και θα αναγκαστούν να πούν την πραγματικότητα θα βάλουν μπροστά την Νέα Δημοκρατία.
    Έτσι νομίζατε τόσο εύκολα το διανοητικά καθυστερημένο Αμερικανάκι θα μπορούσε να κοντράρει έναν τόσο μεγάλο ηγέτη όπως ο Καραμανλής, τα κόλπα των καναλονταβατζήδων απέτυχαν.

  5. χμφ avatar
    χμφ 28/04/2009 03:47:59

    Ο Καραμανλης μεγαλος ηγετης? Χρμφμφχαχαχααχαχαχααααχαχαχα!

  6. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 28/04/2009 04:17:09

    Αν δεν κάνει το μετέωρο βήμα για έξοδο απ' την ξεφτίλα που απαιτεί όλη η ελλάδα θα μείνει στην ιστορία και στα δεξιά μυαλά ως Καραμανλής ο β' ο μικρός, όπως ο Ναπολέων ο μικρός (και μικρότερος ακόμα λόγω της αυλής με τα λαμόγια)

  7. Anonymous avatar
    Anonymous 28/04/2009 05:46:55

    Στις ευρωεκλογές που θα γίνουν σε έναν μήνα θα δούμε άν είναι τόσο μικρή η διαφορά. Πιστεύω θα είναι γύρω στο 5 άν και το καλύτερο θα ήταν να είναι όσο μεγαλύτερη γίνεται όχι οτι θα αλλάξει τίποτα οι ευρωεκλογές είναι διακοσμητικές αλλά ακούγεται οτι άν η διαφορά είναι μεγάλη έχουν σκοπό να τον ρίξουν απο την αρχηγία.

  8. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 28/04/2009 06:27:30

    Ο τίτλος του ποστ διαψεύδεται αν συγκρίνουμε με την προηγούμενη δημοσκόπηση της ίδιας εταιρείας. Η συσπείρωση και των δύο μεγάλων κομμάτων έχει μειωθεί, του ΠΑΣΟΚ περισσότερο. Χονδρικά οι απώλειες του ΠΑΣΟΚ συμπίπτουν με την άνοδο των οικολόγων. Πιθανόν λόγω της... πράσινης ανάπτυξης.

  9. ataktos avatar
    ataktos 28/04/2009 09:11:53

    Αφού οι εταιρίες δημοσκοπήσεις ελέγχουν την κοινωνική και οικονομική κρίση οι πολιτικοί τους ακολουθούν πιστά .Τελικά να δούμε ποιος από όλους θα διαψευστεί κοντός ψαλμός αλελουγια

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/04/2009 09:24:59

    Θα σκίσουν (καλσόν) οι οικολόγοι με τον Καφετζόπουλο στις τάξεις τους. Θα ταξιδεύει λέει συχνά στο Στρασβούργο για να μας σώσει και αυτός όπως η Ματσούκα του ΠΑΣΟΚ.

  11. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ avatar
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ 28/04/2009 10:09:42

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΑ ΓΚΑΛΟΠ, ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΕΦΤΩΝΤΑΣ ΟΙ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΝΑ ΒΡΩΜΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΖΕΧΝΕΙ ΣΑΝ ΤΗ ΧΩΜΑΤΕΡΗ ΑΝΩ ΛΙΩΣΙΩΝ, ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ, Η ΑΠΟΧΗ ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΑΒΑΝΙ!!!
    ΚΑΛΕΣ ΒΟΥΤΙΕΣ ΣΥΝΦΟΡΟΥΜΙΤΕΣ-ΙΣΣΕΣ!

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/04/2009 10:13:28

    Προς τους Οικολογους μετακινουνται και ψηφοφοροι της ΝΔ που δεν θελουν να πανε ουτε στο ΠΑΣΟΚ ουτε στο ΛΑΟΣ και αρα δεν πρεπει εκ των προτερων να θεωρειται στημενο το γκαλοπ.
    Οσον αφορα για την αγνοια των θεσεων του κομματος αυτου σε μη περιβαλλοντικα θεματα αυτη υπαρχει αλλα για να γινουν γνωστες οι θεσεις πρεπει να εμφανισθει.Αν ο Πρετεντερης και οι αλλοι δεν καλουν εκπροσωπους πως θα το μαθουν;Ειναι γεγονος οτι οι θεσεις του ειναι ενος φιλοευρωπαικου ΣΥΡΙΖΑ.Αλλα οταν βγαλουν τον πρωτο ευρωβουλευτη ή βουλευτη όλοι θα τους μαθουν και αν δεν αρεσουν δεν τους ξαναψηφιζουν.

  13. christos avatar
    christos 28/04/2009 11:04:29

    Σιγά σιγά θα φανεί... το τι μέλλει γενέσθαι... στις ευρωεκλογές...σιγά σιγά...

  14. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 28/04/2009 11:12:21

    ΣΩΣΤA TA ΛΕΝΕ ΟΙ ΦΙ ΚΑΙ SALONICIANO.ΠΟΘΕΝ ΠΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΑΝ ΟΙ Ο-Π?ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣΑΝ ΟΙ ΓΚΑΛΟΠΑΤΖΗΔΕΣ(ΠΡΩΤΑ ΓΙΟΥΣΟΥΦΑΚΙΑ ΤΩΝ ΜΜΕ).ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΓΑΠΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥΣ,ΤΗΝ ΔΗΜ.ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ(ΠΕΡΙΠΟΥ ΙΔΙΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ Ο-Π)ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΥΣ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ?ΑΜ"Η ΔΡΑΣΗ(ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΩΝ ΧΑΜΕΝΩΝ ΡΑΜΟΛΙΜΕΝΤΩΝ)ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΙ ΩΣ ΠΟΥ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ?ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΓΕΛΙΟ ΟΤΑΝ ΕΡΩΤΗΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝΤΟΣ.ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ.ΚΟΝΤΟΣ ΨΑΛΜΟΣ ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ.

  15. ... avatar
    ... 28/04/2009 11:22:13

    Ε ρε κάτι κολλημένα άτομα. Οι οικολόγοι πήραν από το πουθενά 1% στις προηγούμενες εκλογές. Το ξαναλέω, από το πουθενά( στον παραπάνω φίλο, τον Παπαθεμελή τον έπαιζε όλη την ημέρα η τηλεόραση και είδαμε τι πήρε). Όπως είναι φυσικό, τα ποσοστά τους θα ανέβουν κι άλλο, εκτός κι αν αρχίζουν να εμφανίζονται και να λένε μπαρούφες, όπως σωστά επισημαίνει ο ψυχραιμία. Αυτό βέβαια είναι λίγο δύσκολο με τα ζώα που υπάρχουν στα υπόλοιπα κόμματα, οπότε ετοιμαστείτε για 6κομματική βουλή.

    Οι οικολόγοι έχουν πιασάρικο θέμα και δεν χρειάζεται να "ψάξει" κανείς παραπάνω, σε αντίθεση με τους Δημοκρατικούς.

  16. christos avatar
    christos 28/04/2009 11:45:21

    Οι οικολόγοι (όποιοι και ότι κι αν είναι) θα «πριμοδοτηθούν γενναία» από τους ψηφοφόρους της ΝΔ που θέλουν να διαμαρτυρηθούν για οτιδήποτε…αυτό φαίνεται ξεκάθαρα σε όλες τις μετρήσεις και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης…

    Τώρα στις βουλευτικές εκλογές (όποτε γίνουν) προς το παρόν δεν είναι ξεκαθαρισμένο το πώς θα λειτουργήσουν οι «δυσαρεστημένοι» της ΝΔ. Το στοίχημα για το ΠΑΣΟΚ είναι αυτό...να πάρει το μεγαλύτερο μερίδιο των «δυσαρεστημένων" αν το καταφέρει αυτό θα πάρει και την αυτοδυναμία...αν όμως επανέλθουν αυτοί οι ψηφοφόροι στην ΝΔ τότε ο Καραμανλής θα επανεκλεγεί...

  17. Θύμα avatar
    Θύμα 28/04/2009 14:04:33

    Οι σωστοί ψηφοφόροι της Νέας Δημοκρατίας ακόμα και άν την ψηφίσουν στις εθνικές εκλογές δέν πρέπει να την ψηφίσουν στις ευρωεκλογές, αφού η ήττα στις ευρωεκλογές είναι ανώδυνη χωρίς αντίκτυπο. Με αυτόν τον τρόπο να της δώσουν ένα γερό μήνυμα να αλλάξει τακτική ώστε να μήν συντριβεί στις εθνικές εκλογές γιατί σε εκείνες η ήττα ματράει σοβαρότατα.
    Να αλλάξει τακτική και άν δέν μπορεί να το κάνει να αλλάξει τον Καραμανλή.

  18. laonikis avatar
    laonikis 28/04/2009 15:05:00

    O ελληνας ειναι ασχετος στα περι οικολογιας μην βιαστουμε να βγαλουμε συμπερασματα.τους ψηφηζει λογω ονοματος γενικα.Παντως χρειαζωνταινα υπαρχουν.Που ξερεις ισως καποτε αποκτησουμε και οικολογικη συνειδηση, εστω και καθυστερημενα.Τοσοι αχρηστοι ειναι στην βουλη οι οικολογοι θα μας "βλαψουν";ας τους "δουμε" και αυτους και βλεπουμε.

  19. Giannis avatar
    Giannis 28/04/2009 16:19:07

    OI OIKOLOGOI EINAI ENA EFEYRHMA TOY SYSTHMATOS GIA NA LEITOYRGHSEI SAN ANAXOMA STON SYRIZA.


    THA STHRIXOYN PASOK, KAI THA TO DEITE

  20. Αλέξανδρος Αρβανιτάκης avatar
    Αλέξανδρος Αρβανιτάκης 28/04/2009 16:32:43

    Οι ψήφοι των Οικολόγων είναι κυρίως από το ΠΑΣΟΚ, απώλειες τις οποίες σε ένα ποσοστό καλύπτει από τη ΝΔ. Μην ξεχνάμε ότι το ΠΑΣΟΚ πήρε 38% σχεδόν και τώρα στην καλύτερη είναι στο 33-35%.Απώλειες έχει και προς το ΣΥΡΙΖΑ. Αυτό που μου κάνει Εντύπωση κάνει η μαγική εξαφάνιση από τη χώρα των ψηφοφόρων της Κεντροδεξιάς και Δεξιάς από τη χώρα, προφανώς μετανάστευσαν μαζικά... Αλλιώς δεν εξηγείται που πάνε 14% του εκλογικού σώματος, ήτοι το 35% της ΝΔ, που μοιάζουν να έχουν αποστασιοποιηθεί από τη ΝΔ (40,8% Εθνικές εκλογές 2007, 27% δημοσκόπηση GPO).
    Και για να τελειώνει το παραμύθι... Έκανε η Αναγέννηση τον Οκτώβριο του 2008 δημοσκόπηση με τη GPO, στο ίδιο δείγμα που η εταιρεία παρουσιάζει στο MEGA, στην Ανατροπή του Πρετεντέρη. Ενώ στον Πρετεντέρη δεν υπήρχε Αναγέννηση ούτε με 0,5%, στα στοιχεία που μας έδωσε υπήρχε 4,2% πολύ πιθανό να μας ψηφίσουν στις Ευρωεκλογές...Τα σχόλια δικά σας....

  21. zapata avatar
    zapata 28/04/2009 20:15:19

    διαφωνώ σε ένα σημείο με τον παραπάνω σχολιαστή. το 40% των ψηφοφόρων που δηλώνουν πρόθεση ψήφου στους οικολόγους προέρχεται από νεοδημοκράτες. και μάλιστα υψηλού μορφωτικού, εκπαιδευτικού και οικονομικού επιπέδου, που σιγ΄μην πήγαιναν στον καρα-τζαφερ. βέβαια αυτοί πολύ εύκολα μπορεί να επαναπατριστούν στο κόμμα μητέρα μιας και όλες οι έρευνες δείχνουν πως άντε εκτός μίας φοράς, πάντα ψήφιζαν νέα δημοκρατία. έτσι εξηγείται πως εξαφανίζεται ο κεντροδεξιός ψηφοφόρος από τις δημοσκοπήσεις. πηγαίνει στην αδιευκρίνιστη και στους οικολόγους. (ΥΓ1.τις ευχές μου στον παραπάνω σχολιαστή για ένα καλό εκλογικό αποτέλεσμα της αναγέννησης, αν και βρίσκομαι ιδεολογικά κάτι χιλιόμετρα μακριά, ΥΓ2 κάποτε οι οικολόγοι να μας πουν σε ποιό μεγάλο οικολογικό θέμα πρωτοστάτησαν στις κινητοποιήσεις και ποιά στάση τήρησε η ευρωομάδα τους σε όλους τους πολέμους τα τελευταία 10 χρόνια..)

  22. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/04/2009 21:58:35

    @22
    είναι "υψηλού μορφωτικού, εκπαιδευτικού και οικονομικού επιπέδου" και θα ψηφίσουν για αντιπροσώπους τους ρετάλια;

    Αντίφαση.

  23. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 28/04/2009 23:12:07

    ΡΕ ΚΟΥΝΟΥΠΑ ΕΧΕΙΣ ΠΛΑΚΑ! Ο ΨΕΥΤΟΘΟΔΩΡΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΗΓΕΤΗΣ! ΗΜΑΡΤΟΝ! ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΤΟΝ ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΟΛ? Ο ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΣΒΑΡΝΑ ΤΟΥΣ ΕΚΔΟΤΕΣ?( ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ-ΨΥΧΑΡΗΣ).ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΧΑΖΟΠΟΡΩΜΕΝΟΣ!!!

  24. zapata avatar
    zapata 29/04/2009 09:44:06

    retalia oi oikologoi? an ennoeis th nd, mallon tha to kanoun apo kekthmenh taxuthta.

  25. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 30/04/2009 15:45:55

    Κούνουπα
    Να τον χαίρεσαι τον ηγέτη σου. Σ' όλες τις αρετές που πρέπει να έχει ένας ηγέτης, για τους γνωρίζοντες, παίρνει βαθμό κάτω από τη βάση. Στις επόμενες εκλογές δε θα απορριφθεί μτά πολλών επαίνων.