#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/07/2012 15:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η πρώτη κρίση στον ΣΥΡΙΖΑ



Ενώπιον της πρώτης σοβαρής εσωκομματικής κρίσης μετά τις εκλογές βρίσκεται ο ΣΥΡΙΖΑ. Αφορμή η πρόταση νόμου που κατέθεσε το ΚΚΕ για την ακύρωση του Μνημονίου και των εφαρμοστικών του νόμων.

Σημαίνοντα στελέχη της Κουμουνδούρου εκφράζουν σοβαρές αμφιβολίες σχετικά με το κατά πόσον είναι καλό να στηριχθεί αυτή η πρόταση.

Τα στελέχη αυτά προέρχονται κυρίως από τις πρόσφατες μαζικές μεταγγίσεις από την ευρύτερη σοσιαλδημοκρατία αλλά και από τον Πανεπιστημιακό χώρο.

Η αντίθεσή τους εδράζεται στο γεγονός πως η πρόταση νόμου του ΚΚΕ, ενσωματώνει επιλογές αντι-ευρωενωσιακές, εξόδου της χώρας από την Ευρωπαϊκή Ένωση, ενώ αγγίζουν και τα όρια επιστροφής σε εθνικό νόμισμα.

Κάτι τέτοιο υποστηρίζουν τα ίδια στελέχη θα αλλοιώσει πλήρως το μετριοπαθές και κυβερνητικό προφίλ που οικοδόμησε, κυρίως κατά τη διάρκεια της δεύτερης προεκλογικής εκστρατείας ο ΣΥΡΙΖΑ, και επιδιώκει να συνεχίζει να χτίζει και τώρα.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινούνται και νέα στελέχη που βρίσκονται κοντά στον Αλέξη Τσίπρα, όπως η Ρένα Δούρου.

Από την άλλη στελέχη του «Αριστερού Ρεύματος», πάντως, όπως ο Π. Λαφαζάνης και ο Δ. Στρατούλης έσπευσαν να προκαταλάβουν τη στάση του ΣΥΡΙΖΑ, δηλώνοντας ότι η πρόταση νόμου κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση και θα πρέπει να στηριχθεί.

Ο προβληματισμός έχει διττό χαρακτήρα:

Αφενός ιδεολογικό, μιας και με αυτόν τον τρόπο, το πρόταγμα, για μια κυβέρνηση της Αριστεράς, μπαίνει σε δεύτερο επίπεδο, αφετέρου πολιτικό μιας και ενδεχόμενη στήριξη του νόμου από τους Ανεξάρτητους Έλληνες θα βγάλει σε κάποιο βαθμό τον ΣΥΡΙΖΑ από το κάδρο του αντι-μνημονίου.

Και μόνο αυτό δεν θέλει τώρα ο ΣΥΡΙΖΑ. Να απωλέσει το σκληρό αντιπολιτευτικό του εργαλείο, δηλαδή το αντι-μνημόνιο.

Σε αυτήν την περίπτωση είναι πολύ δύσκολο και μετέωρο το βήμα της ισορροπίας, μεταξύ της διατήρησης ενός αντι-μνημονιακού προφίλ και της διαμόρφωσης μιας υποσχόμενης κυβερνητικής δυναμικής.

Για αυτό και σε αντίθεση με τους «κομμουνιστογενείς» της Κουμουνδούρου,  ο εκπρόσωπος Τύπου, Π. Σκουρλέτης, προσέτρεξε να να υποστηρίξει ότι από την πρόταση ο ΣΥΡΙΖΑ θα κρατήσει την πολιτική του ουσία και όχι τις λεπτομέρειες.

Οι κακές γλώσσες λένε πως αυτή η στάση θυμίζει το «ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο» που παρέμεινε διακηρυκτικό και στην πράξη η παρουσία των δύο οργανισμών εγκαθιδρύθηκε στη χώρα με όρους ηγεμονίας.

Στελέχη μάλιστα του Περισσού λένε πως «ήρθε η ώρα να δει ο λαός πως ο ΣΥΡΙΖΑ γέμιζε αυταπάτες τον κόσμο και δε μπορεί να κάνει ούτε τα μισά από όσα έλεγε. Είναι η άλλη όψη της σοσιαλδημοκρατίας».

Η αλήθεια είναι πως μια ενδεχόμενη στήριξη της πρότασης νόμου του ΚΚΕ, θα δημιουργήσει ρωγμές και θα θέσει υπό αμφισβήτηση το ευρωπαϊκό προσωπείο που προσπάθησε να χτίσει ο Αλέξης Τσίπρας.

Θ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 18/07/2012 15:59:55

    Κοίτα ρε παιδί μου κάτι αστείες λεπτομέρειες που διχάζουν το σύριζα! Λεπτομέρεια οι αντι-ευρωενωσιακές επιλογές. Λεπτομέρεια οι επιιλογές εξόδου της χώρας από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Λεπτομέρεια οι επιλογές που αγγίζουν τα όρια επιστροφής σε εθνικό νόμισμα. Αφήστε τα παιδιά να δουν την πολιτική ουσία: πώς να μην τσαλακωθεί το αντιμνημονιακό προφίλ και πώς να μη φανεί ο Καμμένος πιο αντιμνημονιακός από τον Αλέξη. Με λεπτομέρειες θα ασχολούμαστε τώρα;

  2. tsapari avatar
    tsapari 18/07/2012 16:02:08

    Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω διχασμός στο μπάχαλο? Μα το μπάχαλο από μόνο του προσδιορίζει διχασμό και ο διχασμός που υπηρετεί είναι αυτός του ελληνικού λαού που είναι πολύ πιο επικίνδυνος από τον εσωτερικό τους διχασμό ο οποίος στην ουσία αφορά σε τυφλή αντιπαράθεση των αριστεριστών εις βάρος του ελληνικού λαού.

  3. nikos avatar
    nikos 18/07/2012 16:17:42

    Απο που προκυπτει "κριση"? Εδω δεν υπαρχει κριση στην συγκυβερνηση με ολα αυτα που γινονται, γιατι να υπαρξει κριση στο ΣΙΡΥΖΑ? Η γραμμη Τσιπρα ειναι αδιαμφισβητητη

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ nikos 18/07/2012 19:51:39

      ...η οποία γραμμή είναι???

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ TopGunZ 18/07/2012 19:58:39

        Ευθεία, όπως το εγκεφαλογράφημα του κάθε κνίτη παλιού ή νέου!!!

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ Δαναός 18/07/2012 21:35:31

          Νασαι καλα μεσ'την μαυριλα το γελιο μουρθε αυθορμητο!!Χα...χα χ αααα!

  4. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 18/07/2012 16:24:27

    ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ: Η πρόταση νόμου του ΚΚΕ δείχνει το μπάχαλο όλης της αριστεράς. Πρώτα δείχνει το μπάχαλο του ΚΚΕ που είναι το μόνο κόμμα που δεν συνεργάζεται με κανένα κόμμα σε αντίθεση με την ΔΗΜΑΡ που συνεργάζεται με όλα τα κόμματα. Το ΚΚΕ δεν συμμετέχει στην ιστορία και το μόνο που κάνει είναι να παρατηρεί την ιστορία και να μας λέει τις αρλούμπες του. Αυτή η πρόταση δείχνει και το μπάχαλο του ΣΥΡΙΖΑ. Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ένας πύργος της Βαβέλ που η μόνη γνήσια και συνεπής φωνή είναι αυτή του Λαφαζάνη. Μακάρι η άποψη του Λαφαζάνη να ήταν και η πλειοψηφούσα άποψη στον ΣΥΡΙΖΑ γιατί πολύ μας έχουν ζαλίσει με αυτήν την Ευρώπη και την ευρωζώνη της. Η ευρωζώνη (είτε μείνουμε είτε φύγουμε) θα καταστραφεί. Γι αυτό είναι καλύτερα να φύγουμε τώρα από την ευρωζώνη και να σωθούμε παρά να μείνουμε στην ευρωζώνη και να καταστραφούμε μαζί της.

    • nikos avatar
      nikos @ Χρήστος Δημάρης 18/07/2012 18:07:34

      "Η ευρωζώνη (είτε μείνουμε είτε φύγουμε) θα καταστραφεί. Γι αυτό είναι καλύτερα να φύγουμε τώρα από την ευρωζώνη και να σωθούμε παρά να μείνουμε στην ευρωζώνη και να καταστραφούμε μαζί της."


      Μα αυτη ειναι και η αποψη του ΚΚΕ . Εξω απο την ΕΕ. Τι σε χαλαει λοιπον και λες περι "μπαχαλου του ΚΚΕ"?

      Στον δε ΣΥΡΙΖΑ η αποψη Λαφαζανη ειναι γνωστη αλλα μειοψηφουσα με καθαροτατες διαδικασιες. Ποιο λοιπον και εκει το προβλημα?

      Το προβλημα της αριστερας ειναι η ΔΗΜΑΡ που το μονο αριστερο που εχει ειναι, οτι μαλλον χτυπαν τον νες καφε αριστεροστροφα. Και οπως ειπε και η Αλεκα : "Αυτοι ειναι ΠΑΣΟΚ με πολιτικα"
      Αν επιπλεον λαβουμε υπ'οψιν οτι το εναπομειναν ΠΑΣΟΚ ειναι νεοφιλελευθεροι με πολιτικα, τοτε εκ της μαθηματικης μεταβατικης ιδιοτητας προκυπτει οτι το μπαχαλο στο οποιο αναφερεται το αρθρο, μαλλον στη ΔΗΜΑΡ πρεπει να αναμενεται και κατ'επεκτασιν και στην συγκυβερνηση

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ nikos 18/07/2012 19:04:02

        ΠΑΛΙ ΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΑΛΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ: Καλησπέρα Νίκο. Να σου δείξω ποιό ακριβώς είναι το μπάχαλο του ΚΚΕ. Μας λέει ότι τώρα θα δει ο λαός το λάθος του και θα έρθει να μας ψηφίσει και θα φέρουμε κατευθείαν το σοσιαλισμό! Και για να καταλάβεις πόσο εκτός πραγματικότητος είναι οι κουκουέδες άκου και την δική μου σίγουρη μέθοδο: Με την Δευτέρα Παρουσία να παρακαλέσουμε τον Χριστό να κάνει και τον παράδεισο σοσιαλιστικό και την κόλαση σοσιαλιστική!

        • nikos avatar
          nikos @ Χρήστος Δημάρης 18/07/2012 20:21:49

          Χρηστο καλησπερα,

          Μεγαλυτερο μπαχαλο απο τις θρησκευτικες δοξασιες δεν υπαρχει.
          Στο σχολιο μου εθιξα το ζητημα, σε ποιο κομμα της αριστερας ενδεχεται να υπαρξει μπαχαλο σε σχεση με το περιχομενο του αρθρου. Και στο μονο κομμα που θα συμβει αυτο ειναι μαλλον η ΔΗΜΑΡ . Γιατι εκει υπαρχει η λιγοτερη συνεπεια ταυτοτητας-πραξης

          • Χρήστος Δημάρης avatar
            Χρήστος Δημάρης @ nikos 18/07/2012 20:43:03

            ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΥΣ: Δυστυχώς θα συμφωνήσω μαζί σου για το μπάχαλο των θρησκευτικών δοξασιών. Η Δεσποτοκρατία μας είναι σαν το ΚΚΕ. Περιμένει και αυτή την Δευτέρα Παρουσία και είναι αποκομμένη από τον λαό. Τόσοι συμπατριώτες μας αυτοκτονούν και η Ιερά Σύνοδος ούτε μια ανακοίνωση δεν έχει βγάλει. Η μόνη λύση για να γίνει η Ορθοδοξία αυτό που πρέπει να είναι, είναι ο χωρισμός Εκκλησίας και κράτους. Και γι αυτά που λες για την ΔΗΜΑΡ συμφωνώ απολύτως. Οι Δημαριανοί με την συμμετοχή τους στην κυβέρνηση υπέγραψαν και την (πολιτική) θανατική τους καταδίκη.

  5. kapsiotis avatar
    kapsiotis 18/07/2012 16:28:17

    Κίνηση "Ρουά μάτ" από το ΚΚΕ...!!! Για να δούμε τι ντρίπλα θα κάνει ο Σύριζα...

    • nikos avatar
      nikos @ kapsiotis 18/07/2012 17:58:28

      Με ενα καλο Ροκε , μουφα το ρουα ματ ;)

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ kapsiotis 18/07/2012 18:08:22

      Θα ψηφίσει μόνο επί της αρχής και θα διαφωνήσει σε όσα άρθρα λένε για έξοδο από την ΕΕ και το ευρώ.

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 18/07/2012 20:43:58

        Μου θυμίζει το ανέκδοτο με την εντολή του Αντρέα προς τον σωφέρ του στο σταυροδρόμι (της ιστορίας?)
        "Βγάλε αριστερό φλας και στρίψε δεξιά!"

  6. rollin avatar
    rollin 18/07/2012 16:54:20

    Συγγνωμη αλλα δεξιους βλεπουμε παντα να τσακωνοντε ψηφοφορους κ.πολιτικα στελεχοι οι σριστεροι παντα υποστηριζοντε επαγγελματικα αρα μουφα

  7. abc avatar
    abc 18/07/2012 20:49:33

    Δεν κατάλαβα, αν ο ΣΥΡΙΖΑ τηρήσει την προεκλογική του δέσμευση οτι θα ψηφίσει αυτή την πρόταση του ΚΚΕ, θα ακυρωθεί το μνημόνιο και θα πέσει η κυβέρνηση?

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ abc 18/07/2012 21:40:12

      Ασφαλως οχι αλλα μετα ο Συριζα θα ψαχνεται που να κρυφτει απο ολους οσους ελεγαν ''ετσι λεει αλλα δεν θα τα κανει οπως ο Ανδρεας του '81 '' και αυτο θαναι ο μαρασμος του Τσιπρα ως ''νεου φευ Ανδρεα''!

  8. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 18/07/2012 23:34:40

    Μα είχε ποτέ ομοφωνία ο Σύριζα;Είχε ποτέ μια κοινή πολιτική γραμμή;
    Αναμενόταν μια κίνηση απο ΚΚΕ,σιγά μην άφηνε έτσι τα ποσοστά του,και θα έρθουν και άλλες.Με ένα στόχο...Οτι αριστερά εδώ είναι το ΚΚΕ

  9. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 18/07/2012 23:40:09

    Χρόνια τώρα τούς έχει τρελάνει στη φάπα η Αλέκα.
    Όπως το 2008 που τους υπέβαλε σε πολιτικό στριπτίζ κατονομάζοντάς τους ως "χααιδευτές αυτιών των κουκουλοφόρων".
    Τώρα ήρθε η ώρα το ΚΚΕ να πάρει την εκδίκησή του για την λαικίστική τζάμπα μαγκιά που πουλούσε στους αφελείς ο ΣΥΡΙΖΑ προεκλογικά.
    Χαμένοι όποια στάση και αν κρατήσουν.

  10. Stratis avatar
    Stratis 19/07/2012 05:22:52

    Ας πω και εγώ δυο λόγια από την Αυστραλία -Η Ελλάδα με εσάς τους δήθεν Ελληνες της πληοψυφίας ή θα είσαστε κουλτουριάρηδες ή θα είσαστε προοδευτικοί αριστεροί ή Χριστιανοί Ορθόδοξοι! οι τρεις καταστροφικοί κρίκοι του Ελληνισμού από την εποχή που οι νεοέλληνες έθαψαν την θρησκεία και τον πολιτισμό των προγόνων, Εύγε σας

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Stratis 19/07/2012 09:39:53

      Τελευταία φορά που μίλησα με τα ξαδέρφια μου στην Αυστραλία δε μου ανέφεραν τίποτα για διονυσιακά όργια και θυσίες ζώων. Εδώ και 2 περίπου χιλιετίες η Ορθοδοξία είναι η θρησκεία των προγόνων μας.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Stratis 19/07/2012 12:33:41

      Όταν διαβάζεις Δαυλό ή Ελλάνιον Ήμαρ και τα συναφή μπερδεύεις την χριστιανική Ορθοδοξία με τον μεσαιωνικό ελληνοκτόνο ρωμαιοκαθολικισμό. Ψάξε περισσότερο

  11. Nik avatar
    Nik 19/07/2012 11:08:31

    Αντε και καλή διάσπαση.