14/06/2009 16:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η πρώην όαση των λαθρομεταναστών


_______________________________________________________________________________________________
Η πόλη του Σαν Φρανσίσκο της Καλιφόρνια των ΗΠΑ ήταν περήφανη όλα αυτά τα χρόνια για την φιλελεύθερη στάση  της απέναντι στο ζήτημα της λαθρομετανάστευσης. Ήταν μια «όαση» εν μέσω της αυστηρότατης πολιτική των ΗΠΑ απέναντι στη λαθρομετανάστευση. Οι τοπικοί αξιωματούχοι εκεί, έβλεπαν την πόλη τους σαν ένα είδος καταφύγιου για τους κατατρεγμένους και αρνούνταν πεισματικά και επί δεκαετίες να συμμορφωθούν με τις επιταγές των ομοσπονδιακών νόμων, με αποτέλεσμα οι λαθρομετανάστες της πόλης να μην ανησυχούν ποτέ και για τίποτα.

Πέρυσι όμως σημειώθηκαν μερικά σοβαρά εγκλήματα με  δράστες ήταν λαθρομετανάστες κυρίως ανήλικοι ξένοι (μέλη συμμοριών). Το αποτέλεσμα ήταν να ψηφισθούν μερικοί νόμοι που ανοίγουν διάπλατα την πόρτα των απελάσεων ειδικά για παραβατικούς λαθρομετανάστες, ανεξαιρέτως του αν είναι ανήλικοι.  Έτσι και το Σαν Φρανσίσκο αρχίζει να μοιάζει με  τις υπόλοιπες πόλεις της Αμερικής, στην προσπάθειά του να βρει τρόπο αντιμετώπισης του φλέγοντος φλέγον ζητήματος των λαθρομεταναστών.

«Κάναμε στροφή 180 μοιρών και ενώ είμαστε οι πιο προοδευτικοί σε ολόκληρη τη χώρα, γίναμε οι πιο συντηρητικοί και μάλιστα με δρακόντεια νομοθεσία» δηλώνει ο Abigail Trillin επικεφαλής μιας εθελοντικής ομάδας που προσφέρει νομική βοήθεια.
Ο δήμαρχος της πόλης Gavin Newsom που ξεκίνησε την αντιστροφή της ισχύουσας νομοθεσίας, διαφωνεί ότι τα πράγματα έγιναν συντηρητικότερα και επιμένει ότι η πόλη του παραμένει η πιο φιλική προς τους λαθρομετανάστες. «Ισορροπώ μεταξύ της ασφάλειας και των δικαιωμάτων» δηλώνει προβληματισμένος. Και προφανώς επιλέγει την ασφάλεια..

http://www.slate.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. papagalaki avatar
    papagalaki 14/06/2009 16:56:04

    ρε νούμερα τι φταίνε οι λαθρομετανάστες οταν δεν υπάρχει κράτος και δεν λειτουργούν οι μηχανισμοί καταστολής και αστυνόμευσης?
    στο μετρο που το φυλάνε είδατε εσείς επεισόδια και ιστορίες τύπου ομόνοιας και σοφοκλέους -αγ.παντελεήμωνα?
    κΆΘΕ ΜΈΡΑ ΤΑ ΊΔΙΑ ΠΡΌΣΩΠΑ ΠΟΥΛΆΝΕ ΠΡΈΖΑ ,ΠΙΣΤΟΛΙΑ, ΚΛΠ ,ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΝ?
    ειναι πολλά και γλυκά τα λεφτά τα μαύρα φίλε μου.
    Το εστιατόριο όμως κάτω απο το ΑΣΤ.ΤΜΗΜΑ ΑΚΡΟΠΟΛΕΩΣ το φυλάνε καλά και σε 24ωρη βάρδυα ,μην χάσουμε το φαί μας και οι πολίτες ας πάνε να κόψουν το λαιμό τους.

  2. TheWatcher avatar
    TheWatcher 14/06/2009 17:43:25

    1:

    Δυστυχως είναι ακριβως έτσι οπως τα λες. Τελικά ούτε Αστυνομια υπάρχει, ούτε Δικαιοσύνη.

    Αναρωτιέμαι αν υπάρχει ελπίδα σε αυτό το κράτος ...

    Ειλικρινα ,,,

  3. bill avatar
    bill 14/06/2009 18:41:43

    Η λαθρομετανάστευση δεν είναι παρά η Νέμεσις της αποικιοκρατικής εκμετάλλευσης των φτωχών χωρών για εκατονταετίες από τη Δύση (με πιο πρόσφατο το παράδειγμα του Ιράκ).

  4. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 14/06/2009 19:48:39

    Δε λετε ολη την αληθεια κυριοι.Οι περισσοτεροι συμπολιτες μας,δε θελουν,ουτε Αστυνομια,ουτε και Δικαιοσυνη,γιατι εχουν συνηθισει στην παραβατικη συμπεριφορα ΚΑΙ οι ιδιοι.
    Απο το σβυσιμο μιας κλησεως,εως το χτισιμο ενος αυθαιρετου.Γκεγκε;
    Τα αλλα,ειναι λογια του...βωλου.

  5. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 14/06/2009 20:21:07

    ΛΕΤΕ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ ΓΚΑΖΙ? ...ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΑΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΛΟΓΩ "ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗΣ"?

  6. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 14/06/2009 20:24:40

    Το Σαν Φρασίνσκο είναι γνωστό για τα εξής

    Ντετέκτιβ Κάλαχαν

    Πόλη των "Αδερφών"

    Κέντρο της Ιταλό-Αμερικάνικης Μαφίας


    Διεφθαρμένες Δημοτικές αρχές. Ακόμα και Ελληνοαμερικάνο Δήμαρχο είχαν που τα έπαιρνε πριν κάποιες δεκαετίες

    Και πολλούς λόφους με αποτέλεσμα να σε πιάνει η μέση όταν πας να κάνει μια βόλτα.

    Κάτι σαν την Αθήνα περίπου σε πιο σοφιστικέ φάση...


    Η λαθρομετανάστευση στην Ελλάδα είναι φαινόμενο το οποίο συντηρείτε από την Ελληνική Εργκένεκον. Οι βολεμένοι δεν το βλέπουν αυτό και το παίζουν "ανθρωπιστές".

    Το κάθε "κεφάλι" λαθρομετανάστη αποδίδει κέρδη στη μαφία των δικηγόρων, αστυνομικών, γιατρών, πολιτικών, επιχιερηματιών , λιμενικών, τσιφλικάδων και λοιπών.

    Η τυχόν παραχώρηση "χαρτιών" απλώς θα φέρει άλλους για εκμετάλλευση κ.ο.κ Ότι γίνεται επί 15 έτη περίπου δηλαδή.

    Ουδείς από αυτούς που το παίζουν ανθρωπιστές-φιλάνθρωποι κτλ, δεν έχει πει ούτε μια κουβέντα για τους πραγματικούς φτάιχτες αυτής της κατάστασης και δεν αναφέρομαι μόνο σε πολιτικούς...

    Εάν δεν γίνει αντιληπτό ότι η Ελληνική άρχουσα τάξη είναι εν πολλοίς μια Μαφία, τίποτα δεν μπορέι να αλλάξει.

    Αλήθεια όταν καλούσαν τα στελέχη του Συρ. σε εκδηλώσεις "φιλανθρώπων κυριών", γιατί πάνε?

    Γιατί το ΚΚΕ δέχεται χρηματοδοτήσεις από επιχειρήσεις και διατηρεί δικές τους με τζίρους πολλών δεκάδων εκ. Ευρώ? Για να φτιάξει παράλληλη κρατική δομή περιμένωντας την επανάσταση?

    Όλοι βολεμένοι σε ένα σύστημα, το οποίο όμως λήγει. Μόλις το ΛΑΟΣ γίνει τρίτο κόμμα και ο ΣΥΡ. πέσει κάτω από 3% αλλάζουν οι κοινωνικές ισσοροπίες και το παραμύθι τελειώνει για τα λαμόγια της "Αριστεράς" και αρχίζει το παραμύθι για τα λαμόγια του ΛΑΟΣ, ως νέου "ισσοροπιστή " του συστήματος.

    ΑΠλά εμείς οι απλοί πολίτες ενδέχεται να απαλλαγούμαι από το βραχνά της λαθρομεταναστευτικής εισβολής. Κάτι είναι και αυτό και εάς ανεχτούμε τη θέση του Κολοζώφ, του Μαίλη, του Παπαδημούλη και του Χούντη να την αναλαμβάνει ο Πλεύρης, ο Βαίτσης Αποστολάτος και ο Αιβαλιώτης.

    Η λαθρομετανάστευση θα τσακίσει την "Αριστερά" στην Ελλάδα όπως τη τσάκισε στο Σαν Φρανσισκο, το Παρίσι, τη Ρώμη και τη Βιέννη.

    Εάν το πάρουν χαμπάρι αυτό στο Περισσό και στη Κουμουνδούρο καλώς. Εάν όχι πάλι καλώς. Ούτως ή αλλως εξαρτήματα του συστήματος είναι και η όποια παρουσία τους παντελώς αδιάφορη για τους σκεπτόμενους πολίτες.

    Για του μη σκεπτόμενους πολίτες, αρκεί μόνο το γνωστόι ρεφραίν

    "Εμπρός λαέ μη σκύβεις το κεφάλι, στα Σταρμπακς φρεντοτσίνο με σαντιγύ και πάλι". Ζήτω ο Στάλιν και ο Κάλαχαν.

  7. Tsoutsekis avatar
    Tsoutsekis 14/06/2009 21:13:20

    Πολύ καλά τα λετε κ.κ φακτορεςΧ, ετσι ειναι και ετσι θα γινει και στην ελλαδα αργα η γρήγορα. Δεν παει άλλο.
    μονο λιγη προσοχη σε κάτι λαθάκια στη σύνταξη του κειμένου

  8. Tsoutsekis avatar
    Tsoutsekis 14/06/2009 21:14:14

    π.χ.
    ...βρει τρόπο αντιμετώπισης του φλέγοντος φλέγον ζητήματος ...

  9. ataktos avatar
    ataktos 14/06/2009 23:22:41

    “παράξενος είναι ο κόσμος”
    http://www.youtube.com/watch?v=gzACDJCfQvs&feature=related

  10. petros avatar
    petros 15/06/2009 20:21:18

    Στο συνολο του ο ελληνικος λαος απαιτει την Αμεση Απελαση ολων των λαθρομεταναστων.Η "Ελληνικη " κυβερνηση θα υλοποιησει την αποφαση αυτη?Ο Ελληνικος λαος ειναι αποφασισμενος να μην επιτρεψει σε κανεναν να τον κανει μειοψηφια στο σπιτι του.Τζαμια και νεκροταφεια υπαρχουν στις χωρες των λαθρομεταναστων εκει οπου πολυ συντομα θα επιστρεψουν.Τα σχεδια της Νεας Ταξης για την διαλυση των λαων δεν προκειται να περασουν.Η Ελλαδα στους Ελληνες!

  11. Le canard avatar
    Le canard 16/06/2009 15:48:42

    ΦακτορΧ, αφού ξέρω ότι έχει διαβάσει Ελρόϋ...!

  12. Eskimo avatar
    Eskimo 16/06/2009 19:56:04

    Φωτιά και τσεκουρι θα πέσει. Η ακροδεξιά θα σκίσει στα επόμενα χρόνια στην ευρώπη και μετά θα πάμε για γενικό πόλεμο δύσης -ισλάμ.