#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/01/2010 19:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η «προφητεία» του Σημίτη εκπληρώνεται



Ηταν Δεκέμβριος του 2008 όταν ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Σημίτης, με άρθρο του στην κυριακάτικη Καθημερινή, είχε προειδοποιήσει με προσφυγή της χώρας στο ΔΝΤ, εάν δεν ανατρεπόταν το οικονομικό-αναπτυξιακό μοντέλο. Εισέπραξε οργή από την τότε κυβέρνηση της ΝΔ και ψυχρότητα από το ΠΑΣΟΚ.

Είχε πει, λοιπόν, έναν χρόνο πριν ότι «ο δανεισμός της χώρας έχει γίνει θέμα στον διεθνή Τύπο. Η Ελλάδα αναφέρεται ως η χώρα η οποία αναλογικά με το ΑΕΠ της θα έχει το 2009 τον υψηλότερο δανεισμό στην Ευρώπη”.

Και συνέχιζε επικαλούμενος κύκλους της Ευρωπαϊκής Επιτροπής: “Στην ΕΕ υπάρχει η άποψη ότι η Ελλάδα δεν προσαρμόζεται στις επιταγές της ΟΝΕ και ότι νουθεσίες και επιτηρήσεις δεν αρκούν. Θεωρούν ότι η τωρινή πολιτική ηγεσία της χώρας, που στηρίχθηκε από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή σε όλες τις σημαντικές επιδιώξεις της, την απογραφή, την αναθεώρηση του ΑΕΠ, τη γρήγορη ολοκλήρωση της διαδικασίας της επιτήρησης, εκμεταλλεύθηκε αυτή τη συμπαράσταση για να χειροτερεύσει κατά πολύ τα πράγματα και να μην τηρήσει δεσμεύσεις. Απλά, τους κορόιδεψε».

Κατά τους ίδιους κύκλους, τόνιζε ο κ. Σημίτης, “η Ελλάδα καλό θα ήταν να αναγκαστεί να προσφύγει στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο για να εξασφαλίσει τον απαραίτητο δανεισμό, ώστε η παρακολούθηση της ελληνικής οικονομίας να είναι αρμοδιότητά του και όχι φροντίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. «Αφορμές για μια τέτοια κίνηση μπορούν να βρεθούν, αν συνεχιστεί η σημερινή πορεία» κατέληγε.

Η προφητεία έχει κατά το ήμισυ εκπληρωθεί…

http://papaioannou.wordpress.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 20/01/2010 20:10:59

    Ερώτηση: Γιατί στις 3 Οκτωβρίου 2009 δεν έθετε κανένας τέτοιο ζήτημα;

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 20/01/2010 20:36:58

    Πολύ λογικό να κάνει τέτοιες προφητείες, αφού γνώριζε πολύ καλά τι άφησε πίσω του.
    Δεν συνεχίζω με χαρακτηρισμούς, γιατί θα με κόψει ο φάκτορας, αλλά η απέχθειά μου γι αυτό το άτομο δεν εκφράζεται με λέξεις.

  3. Orestios avatar
    Orestios 20/01/2010 21:10:22

    Θαυμάστε πολιτικό ηγέτη. Τον τάπερμαν. Που όλοι στις Βρυξέλλες έχουν να το λένε πόσα ψεύτικα στοιχεία έδωκε για να μπούμε στην ΟΝΕ.
    Χώρια που έκανε κάτι υποτιμήσεις "ξαφνικά", πούλησε χρυσό της χώρας και άλλα πολλά. Αλλά δεν έκανε τίποτε για να σώσει την χώρα.

  4. Soustom avatar
    Soustom 20/01/2010 21:13:34

    Τό Ιδρυμα Σημίτη τα 450.000€ επιχορήγηση πού έλαβε τό 2008,ήταν από τό πλεόνασμα τού καρατικού προυπολογισμού τής χώρας γιαυτό και δέν τά αρνήθηκε.... σάν έντιμος και ηθικός πολιτικός πού είναι!.Δεν ήξερε ότι τού τά δανείζουν ξένοι με τήν εγγύηση και τίς θυσίες τού Ελληνικού λαού,αλλιώς είμαι σίγουρος ότι θά τά επέστρεφε,μιά πού προσωπικά στήν ουσία δεν τά έχει ανάγκη,έτσι δεν είναι κ.Σημίτη;
    Γιατί είναι τέτοιο τό πολιτικό ανάστημα και τό κύρος τού ανδρός πού ακόμη και γιά πρόεδρος της Ε.Ε,(ή κάτι τέτοιο) έπαιζε τό 2008,αλλά προφανώς στήν Ε.Ε δεν θέλουν τίμιους και ήθικούς πολιτικούς άνδρες τού ανστήματος Σημίτη,νά οδηγήσει τήν Ευρώπη΄με τόν τρόπο πού οδήγησε τήν Ελλάδα.
    Ε! ρε,τί ξέρουν αυτοί οι κουτόφραγκοι, για τό ποιός είναι ό γίγας Σημίτης,πόσο υπεύθυνος διαχειριστής τών χρημάτων τους τόσα χρόνια ήτανε,πόσο προώθησε τήν ανεξαρτησία τής Ελλάδας,με σωστή και χρηστή οικονομική και εξωτερική πολιτική,πού οι Ελληνες τόν θυμούνται και κλαίνε...και θά κλαίνε γιά πολύ ακόμη.
    Μήν στεναχωριέσαι γίγαντα, πήρες όμως επάξια τόν τίτλο τού προφήτη...
    του ΠΡΟΦΗΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΥΜΦΟΡΑΣ!!
    ....και πάλι συγχαρητήρια κ.κ "THANKS AMERICA" Μεγάλε Πολιτικέ άνδρα.(τό "α" μικρό,μετά περισσυλογής)

  5. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 20/01/2010 21:35:48

    Προφητεία δεν θα το έλεγα, απλά ήξερε τι είχε παραδώσει...

  6. tony avatar
    tony 20/01/2010 21:41:32

    Καλός προφήτης και ο άγιος Σημίτης.Για τον Κοσμά τον Αιτωλό έτυχε άραγε ποτέ να ακούσει τίποτα?

  7. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 20/01/2010 22:14:54

    Στις επισημάνσεις είχε απόλυτο δίκιο. Το θέμα είναι: Αυτός άραγε ΔΕΝ είχε ευθύνες;
    Ας μην μιλήσουμε για τη μεγαλύτερη χρηματοοικονομική απάτη των τελευταίων δεκαετιών, τη φούσκα του χρηματιστηρίου. Που έγινε επί ημερών του με τις ευλογίες του.

  8. MIG-21 avatar
    MIG-21 20/01/2010 23:21:06

    καλα? αυτος δεν εκανε το προγραμμα αμυντικων εξοπληστικων δαπανων?
    αρα..... ηξερε ποτε και ποσα χρεωσε τους ελληνες!!!
    αρα..... ηξερε και τις συνεπειες που θα ερθουν!!
    δεν εκανε λοιπον τιποτα παραπανω απο το ανακοινωσει με άρθρο του στην κυριακάτικη Καθημερινή!!!

    σιγα την προφητια !!!
    ετσι μπωρω και εγω να γινω προφητης !!!

  9. Anonimi avatar
    Anonimi 21/01/2010 00:04:56

    Πολιτισμένος, λογικός και πανέξυπνος. Κοινή λογική θέλει και όχι στρουθοκαμηλισμό. Όσο ο νεοέλληνας προσπαθεί να κρυφτεί πίσω από το δάχτυλό του και να διασκεδάσει τους φόβους του πριν την τελική πτώση, τόσο θα βρίζει αυτόν που τολμάει να πει ότι "ο βασιλιάς είναι γυμνός" και δυστυχώς τόσο άσχημος όσο ο δάμαλος με στρινγκ.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Anonimi 21/01/2010 00:41:48

      Τι πίνεις και δεν μας δίνεις;

  10. Νικόλας avatar
    Νικόλας 21/01/2010 00:06:52

    Ρε παιδιά!
    Θυμάστε το καλοκαίρι του 2004;
    Πόσο χαρούμενος ήταν ο κόσμος εκείνη την περίοδο;
    Μπορεί να ήταν και ψεύτικα χαρούμενος δεν ξέρω...θες το Ευρωπαικό, θες οι Ολυμπιακοί Αγώνες; Εγώ πάντως δεν θα το ξεχάσω. Ήταν ο καιρός που μετακόμιζα μόνιμα στην Ελλάδα και τότε μου είχαν φανεί όλα τέλεια.
    Εκείνη η περίοδος μου θύμισε που σαν παιδί είχα έρθει για διακοπές στην Ελλάδα το καλοκαίρι του 1999 τότε που όλοι ήταν χαρούμενοι με το τα κέρδη του Χρηματιστηρίου και μετά ήρθε ο Σεπτέμβρης νομίζω θα ήταν 17 του μήνα και έγινε ό, τι έγινε.

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ Νικόλας 21/01/2010 00:12:15

      Νικόλα όταν φύγεις και ξαναεπιστρέψες στην Ελλάδα να μας το πείς(joke)..χαχαχα!

      Αδερφέ εσύ είσαι τυχερός που έχεις παιδεία εκτός Ελλάδας.

      Η παιδεία στην Ελλάδα τα τελαυταία 30 χρόνια έχει κανταντήσει για κλάματα.

      Το καλό είναι ότι εσύ σίγουρα είσαι κομμάτι της λύσης του προβλήματος, αλλά οι περισσότεροι στην Ελλάδα είναι μέρος του προβλήματος, δυστυχώς!

      Η ελπίδα όμως δε πεθαίνει ποτέ! Ποιός περίμενε ότι θα ζούσαμε τέτοιο καλοκαίρι το 2004; ΚΑΝΕΙΣ απο όλους αυτούς που είναι μέρος του προβλήματος! Μόνο εμείς!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Νικόλας 21/01/2010 00:12:45

      Έπρεπε να δεις την χαρά που έκαναν όταν ανακοινώθηκε ότι πήραμε την Ολυμπιάδα. Δες το βιντεάκι να μαθαίνεις.

      http://www.youtube.com/watch?v=3p00H7aRRRa4NY

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Νικόλας 21/01/2010 00:23:34

      Δεν φεύγω πάλι...πάω για να υπηρετήσω την πατρίδα σε λίγο καιρό.
      Δεν θα έρθει και η γενιά μου στα πράγματα; :ppp
      Θα αλλάξει κάτι; Μακάρι...γιατί και μέσα στη σχολή τα κόμματα αλωνίζουν και βγάζουν πολύ κόσμο για να συντηρεί το σύστημα αυτό.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Νικόλας 21/01/2010 10:07:44

      Από το 1996 κιόλας, όταν δηλαδή οι μεγαλοϊδεατισμοί του Γιώργου Λιάνη άρχισαν να μας σέρνουν στο καταστροφικό παιχνίδι της διεκδίκησης, όσοι βγαίναμε και λέγαμε πόσο καταστροφικοί θα ήταν για την Ελλάδα οι λεγόμενοι "ολυμπιακοί αγώνες" αντιμετωπιζόμασταν το λιγότερο ως γραφικοί και το συνηθέστερο ως "εθνοπροδότες". Ήρθε μετά και ο οίστρος της διοργάνωσης το 2004, και τα θύματα που παρίσταναν τους "υπερήφανους εθελοντές" φούσκωναν σα διάνοι καθώς... σφουγγάριζαν τις "καλλιόπες" του Ολυμπιακού Χωριού, περιθωριοποιώντας ιδεολογικά ακόμα περισσότερο όσους είχαν δυο δράμια μυαλό και συνέχιζαν να προβλέπουν τι θα μας κόστιζε τελικά (σε μεσοπρόθεσμο ορίζοντα) αυτή η μεγαλοϊδεατική περιπέτεια.

      Το 1997, όταν "πήραμε" τους "ολυμπιακούς", κυκλοφόρησε ένα πολύ πετυχημένο αυτοκόλλητο, που έγραφε "και τώρα που την πήρατε (σ.σ. την Ολυμπιάδα) να δούμε πού θα τη βάλετε". Ας μου επιτρέψουν λοιπόν τώρα όλοι αυτοί οι "εθνεγερμένοι" με το πανηγυράκι της κυρα-Γιάννας να χαμογελάω με τη μέγιστη δυνατή χαιρεκακία για την οδυνηρή επαλήθευση των γραφόμενων στο αυτοκόλλητο...

  11. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 21/01/2010 00:16:07

    Νομίζω ότι μια χώρα μέλος της ΕΕ δε μπορεί να πάει κατευθείαν στο ΔΝΤ, αν δε πάρει έγκριση από την Κεντρική Ευρωπαική Τράπεζα!

  12. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 21/01/2010 04:09:42

    Για να τελειώνουμε.

    Δεν θα βγούμε από την ευρωζώνη.

    Δεν θα προσφύγουμε στο ΔΝΤ.

    Κρατήστε αντίγραφο του σχολίου.

  13. trellakias avatar
    trellakias 22/01/2010 12:23:43

    Ρε Factora να το στείλουμε στον Τράγκα για σχολιασμό, μπας και γελάσουμε λίγο!

  14. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 22/01/2010 19:53:37

    Ο Σιμήτης προφήτης.

    Το άλλο με τον Τοτό το ακούσατε;