#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/01/2010 00:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η προπαγάνδα των βαρώνων παίρνει μορφή υστερίας



Δεν το ξέρετε, αλλά η πλειοψηφία των Ελλήνων γούσταρε τα νέα τέλη κυκλοφορίας. Γι’ αυτό κατέθεσαν εκατοντάδες χιλιάδες πινακίδες.

Δεν το ξέρετε, αλλά οι Έλληνες έχουν απόλυτη εμπιστοσύνη στις οικονομικές επιλογές της κυβέρνησης. Γι’ αυτό χάθηκαν ΔΕΚΑ δις Ευρώ καταθέσεων από την Ελλάδα.

Δεν το ξέρετε, αλλά οι Έλληνες της Βορείου Ελλάδος είναι ενθουσιασμένοι με αυτό που έγινε στα Τέμπη. Τους δίνεται η ευκαιρία να γνωρίσουν νέους υπέροχους τόπους. Γι’ αυτό ενθουσιάστηκαν και με τα νέα διόδια στην επίμαχη περιοχή.

Δεν το ξέρετε, αλλά ο Έλληνας με το ΠΑΣΟΚ νιώθει ασφάλεια. Γι’ αυτό δεν κυκλοφορεί γυναίκα μόνη της μετά τις 1ο το βράδυ (α ρε Ευρώπη γίναμε).

Δεν το ξέρετε, αλλά το σχέδιο για την ιθαγένεια βρίσκει σύμφωνους τους Έλληνες (το 85% που διαφωνεί είναι ακροδεξιοί φασίστες). Γι΄ αυτό στην αλλαγή του χρόνου στο Σύνταγμα ο μόνος Έλληνας ήταν ο Κακλαμάνης.

Το ΓΙΑΤΙ τα παιδιά σας γεννιούνται χρεωμένα το ξέρετε; Ρωτήστε τη Marc και τον Μπόμπολα.

Χωρίς πλάκα, όταν η προπαγάνδα των βαρώνων παίρνει μορφή υστερίας, οφείλουμε να ανησυχούμε σοβαρά

http://olympia.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 10/01/2010 01:00:50

    Είναι σαν τα γκάλοπ που έδιναν την Ντόρα να προηγείται με 10 μονάδες...
    Τώρα που το καλό τους το κορίτσι έφαγε μαύρο θα δούμε ακόμα περισσότερα.

  2. Orestios avatar
    Orestios 10/01/2010 01:15:09

    Σαν να'ν'αλήθεια.

  3. smoking area avatar
    smoking area 10/01/2010 01:17:21

    O Παπανδρεου -πριν 2 χρονια κινδυνευε- να χασει απο τον ...Τσιπρα.
    Ο Καραμανλης υπηρξε ...ανυπερβλητη πολιτικη προσωπικοτητα...
    Καποιοι ...εγκυροι -εδω μεσα- το +10.5%, το μετραγαν τρεις μερες πριν τις εκλογες +3.5% το πολυ , και ανεμεναν μπαραζ λογω μη επιτευξης αυτοδυναμιας.
    Οι οικολογοι το βραδυ των εκλογων επαιρναν τις εδρες του ...ΣΚΑΙ.
    Η Ντορα εβγαινε με ...τα μπουνια.
    Πως να το κανουμε? Αλλο ...οπαδος , αλλο ...φιλαθλος

    • Επιφυλακτικός Ψηφοφόρος avatar
      Επιφυλακτικός Ψηφοφόρος @ smoking area 10/01/2010 01:36:42

      Εγραψες!

  4. strategy avatar
    strategy 10/01/2010 01:30:27

    Eρώτηση για τη χορήγηση ιθαγένειας και δικαιώματος ψήφου στους μετανάστες δεν έχει συμπεριληφθεί στη δημοσκόπηση;

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ strategy 10/01/2010 02:06:20

      Γιατί έχουν πάρει χαμπάρι αρκετοί τι έχει να γίνει;

  5. yangoolas avatar
    yangoolas 10/01/2010 08:32:06

    Η ηλεκτρονική διαβούλευση στο press-gr δίνει σταθερά ΑΝΤΙΘΕΤΗ εικόνα

    Η γενική γνώμη για την Κυβέρνηση:

    43% κακή
    20% μέτρια
    34% καλή
    1% δεν ενδιαφέρει

    Οι Ελληνες θεωρούμε κακή την Κυβέρνηση αλλά είμαστε ακροδεξιοί
    Οι Ελληνες δεν θέλουμε Αλωση της Χώρας μας αλλά είμαστε φασίστες
    Οι Ελληνες δεν άντεχουμε άλλους φόρους αλλά είμαστε πλούσιοι φοροφυγάδες
    Οι Ελληνες θέλουμε Ελλάδα αλλά πρέπει να εξοντωθούμε
    Οι Εληνες θυμόμαστε την Παναγία, αλλά δεν πρέπει

    Συν-Ελληνες του Πασόκ, αυτό είναι Προδοσία. Και δεν υπάρχουν λεφτά για να σας χρυσώσουν. Κρατήστε την υπερηφάνειά σας. Μην ξεχνάτε

    • Σαος avatar
      Σαος @ yangoolas 10/01/2010 10:12:28

      Και σκέψου, το Press-gr έχει ως επί το πλείστον ΠΑΣΟΚους αναγνώστες...

      • yangoolas avatar
        yangoolas @ Σαος 10/01/2010 10:14:52

        Μα και με εξαίρεση τους πράσινους ταγμένους, και οι πασόκοι Έλληνες στην Ελλάδα είναι. Εκτός αν και αυτοί είναι ακροδεξιοί εθνικιστές. Δεν τον βλέπω καλά τον ΓΑΠ

  6. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 10/01/2010 10:16:11

    Έρχονται οι 100 μέρες πρέπει να δοθεί μια αβάντα, και δεν το κάνουν για τίποτε άλλο, αλλα γιατί τα συμφέροντα τρέμουν όπως έχει πει ο ΔΑΠ...

    Παρεμπιπτόντως φάκτορα ο Θέμος κόβει του παμπούκη σήμερα στο θέμα.

  7. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 10/01/2010 10:36:47

    Το θεριό,πριν ξεψυχήσει γίνεται ακόμα πιό επικίνδυνο.Γρηγορείτε ΣυνΕλληνες.Ξεβρακώστε τους Γκαιμπελίσκους.Υπάρχει ισχυρότερο όπλο από το humour;Στις,ταβέρνες,στις συνάξεις,στις βεγγέρες,στη δουλειά,αρχίστε να χαχανίζετε σαρκαστικά γιά τις θεραπαινίδες της παραπληροφόρησης.Τις διάφορες Μετρο-αλκο-μαρκτούλες!Ακόμα και το μεγαλοκάναλο,δείχνει να ενοχλείται από τις...πατάτες.

  8. popolaros avatar
    popolaros 10/01/2010 10:47:17

    Δημοσκοπήσεις "Παραγγελιές".
    Πλησιάζει ο Μάρτιος και κάποιοι ανησυχούν μήπως ο Σαμαράς κάνει καμμιά τρέλα.
    Για να δούμε.

  9. DrNo avatar
    DrNo 10/01/2010 11:29:38

    Μπερδέυτηκα. Υποτίθεται πως ο Μπόμπολας χτυπάει την Κυβέρνηση ΓΑΠ, η οποία πάει να φτιάξει νέο Εθνικό Εργολάβο τον Περιστέρη. Αν ανι, ποια η σκοπιμότητα αυτής της δημοσκόπησης από το Έθνος;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ DrNo 10/01/2010 12:16:19

      Σωστή η παρατήρησή σου. Πιθανόν χρησιμοποιεί μαστίγιο και καρότο. Από τη μια τους χτυπάει μέσω "Πρώτου Θέματος", για όσα του έχει φυλαγμένα από τις πρώτες 100 ημέρες, ενώ από την άλλη, δεν μπορεί να κάνει τόσο εύκολο συνολική κωλοτούμπα και παράλληλα καίγεται για τις επεκτάσεις της Αττικής οδού, οπότε στηρίζει μέσω του παραδοσιακά Πασοκικού Έθνους.

      Και μόνον από τα ποσοστά του ερωτήματος για τους μετανάστες φαίνεται ότι η δημοσκόπηση είναι όχι απλώς στημένη, αλλά σχεδόν πλαστή.

      Έχουν ρίξει όλα τους τα όπλα στη μάχη. Αν τους νικήσουμε τώρα, θα τα νικήσουμε όλα. Πρέπει να νικήσουμε, αλλά δεν ξέρω πώς ακριβώς θα γίνει αυτό. Πρέπει πάντως να πολεμήσουμε, έστω και τυφλά.

  10. fitsulas avatar
    fitsulas 10/01/2010 11:56:24

    Φορμαλδεΰδη και πτωμαΐνη. Δεν ασχολούμαι. Πάντως είναι γαργαλιστικό να βλέπεις τον πανικό τους. Τα καλλίτερα έρχονται.

    • ΣΟΦΙΑ avatar
      ΣΟΦΙΑ @ fitsulas 10/01/2010 12:15:12

      Ποια είναι τα καλύτερα; Εδώ βλέπουμε όλα τα μέσα να στηρίζουν την κυβέρνηση. Αν γινόταν επί Ν.Δ. το χτεσινό τρομοκρατικό χτύπημα στη βουλή, σήμερα θα γινόταν χαμός! θα κρίναν και θα βρίζαν όλη μέρα! Αυτή η σιωπή μυρίζει συνενοχή, διαπλοκή,συγκάλυψη. Πώς να αισιοδοξήσει ο πολίτης;

      • fitsulas avatar
        fitsulas @ ΣΟΦΙΑ 10/01/2010 12:22:46

        Μη μασάς Σοφία. Μια παράσταση της πλάκας είναι όλα. Που πλέον δεν πουλάει, γι' αυτό και ο πανικός τους. Ο λαός ξύπνησε και μέσα σε 100 μέρες τους έχει χώσει τα τέλη και τα εμβόλια... ξέρεις που. Αντίδραση στη χειραφέτηση. Αυτό που συμβαίνει δεν έχει ξανασυμβεί.

        • Περίεργος avatar
          Περίεργος @ fitsulas 10/01/2010 14:14:37

          Ξύπνησε σε 100 μέρες. ?????
          Κανένας λαός δεν ξυπνά σε 100 μέρες!! Ξυπνά πάντα αργά και βασανιστικά. Και το χειρότερο είναι ότι όταν ξυπνήσει θα πάρει απρόβλεπτες ( για όλους) αποφάσεις!!!

  11. ndvoice avatar
    ndvoice 10/01/2010 12:14:58

    ΠΑΣΟΚ, μία αστεία περίπτωση.

    Αναρωτηθείτε αγαπητοί μου φίλοι:
    1) Ποιοί πήραν τα 11 δις και τα πήγαν στο εξωτερικό; Οι απλοί πολίτες ή τα μέλη της άρχουσας τάξης; Ο απλός πολίτης, καλείται να χρυσοπληρώσει ένα ακίνητο, αλλά το ακίνητο δεν μπορεί να φυγαδευτεί.
    2) Ποιος νοιάζεται για το πρόβλημα των μεταναστών; Αυτοί που μπορούν να μετακινούν τον πλούτο τους σε κλάσματα του δευτερολέπτου και να πάνε στα σαλέ της Ελβετίας να ζήσουν ή εκείνοι που είναι δεμένοι με τον τόπο τους και δεν μπορούν να μετακινηθούν ούτε από Πατήσια - Ομόνοια;
    3) Ποιός νοιάζεται για το εάν ξεσηκωθούν κάποιες χιλιάδες μουσουλμάνοι στην Υπερπεριφέρεια της Θράκης που σχεδιάζει να φτιάξει το ΠΑΣΟΚ (καταργώντας Δήμους και Νομούς) και ζητήσουν ανεξαρτησία; Αυτοί που μπορούν άνετα να πάνε στο εξωτερικό και να απολαύσουν τα χρήματα που μας έχουν κλέψει ή οι απλοί πολίτες που θα μείνουν εδώ;
    4) Ποιοι θα κληθούν να πληρώσουν τους φόρους; Αυτοί που μεταφέρουν τις έδρες των επιχειρήσεών τους καθημερινά σε φορολογικούς παραδείσους και ειδικά στην Κύπρο; ή οι απλοί ελεύθεροι επαγγελματίες που πάνε από σπίτι γραφείο και ξανά σπίτι;

  12. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/01/2010 12:37:13

    Ευχαριστώ πολύ Ολυμπία, που με την ανάρτησή σου ανταποκρίθηκες έμμεσα στη χθεσινή μου τσατίλα για τις δημοσκοπήσεις.

    Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες. Ουφφφφφφφ! Ανακούφιση!

    Πρέπει ο Σαμαράς να αποκτήσει αέρα εξουσίας για να αρχίσουν να τον γλείφουν και οι δημοσκόποι. Το παίζει υπερβολικά χαλαρά το ΠΑΣΟΚ. Χθες θα έπρεπε σε όλους τους τόνους να υπενθυμίζει το "η Αθήνα έγινε Καμπούλ". Τι έγινε Αντώνη, δεν σε βγάλαμε για να στηρίζεις το ΠΑΣΟΚ, ξύπνα καλό παιδί, μην είσαι καλό παιδί.

  13. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/01/2010 12:46:08

    Οι δημοσκοπήσεις μπορεί νάναι λίγο ΄τσιμπημένες΄αλλά είναι λογικό η διαφορά να παραμένει μεγάλη.
    Η διακυβέρνηση τής χώρας απο την Ν.Δ. είναι πρόσφατη.
    Η αλλαγή αρχηγού στην Ν.Δ. μπορεί να ηρέμησε κάπως τά πράγματα στην Ν.Δ.(πού και αυτό θα φανεί στο μέλλον)αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραιτήτως πώς η κοινωνία τήν εμπιστεύεται..
    Επίσης σε περιόδους κρίσεως είθισται και γιά ψυχολογικούς λόγους να στηρίζουν οι πολίτες τήν Κυβερνηση πού βρίσκεται στά πράγματα και ειδικά μάλιστα οταν έχει ζωή μονον 100 ημερών,ακόμα και εάν νοιώθουν σχετική ή μεγάλη απογοήτευση από τά πρώτα δείγματα.
    Ας θυμηθούν οι φίλοι τής Ν.Δ. πώς το κόμμα τους κέρδισε εκλογές σε περίοδο που καιγόταν η ελλάδα και με τραγικά λάθη στην αντιμετώπισή τής κατάστασης(βλέπε τραγικές εμφανίσεις ιθυνόντων στην Ολυμπία και πολλά άλλα),ενώ τότε πολλοί φίλοι τού ΠΑΣΟΚ ήταν βέβαιοι πώς θα κερδίσουν ...
    Και σε τελική ανάλυση δέν φαίνεται πώς η Ν.Δ. έχει ενα πειστικό πρόγραμμα διεξόδου απο την κρίση...
    Μάλιστα στις τελευταίες εκλογές υπήρξε το παράδοξο, αυτά που διακήρυξε προεκλογικά ο Καρμανλής και συνετρίβη να τά εφαρμόζει τώρα ο Παπανδρέου..
    Και πρίν αρχίσει κάποιος να λεει οτι ο Παπανδρέου είπε ψέμματα ή ξεγέλασε τον λαό,αυτό είναι συνηθισμένο στην πολιτική.
    Θα μπορούσε να απαντήσει κάποιος,πώς και ο Καραμανλής ξεκίνησε μέ διακηρύξεις κατά της διαφθοράς και κέρδισε άνετα τίς πρώτες εκλογές και μόλις έφαγε το χαστούκι με τον βασικό μέτοχο συμβιβάστηκε πλήρως.
    Το τι θα γίνει σέ ένα ή σε δύο χρόνια αν η δημοσιονομική κρίση επεκταθεί δραματικά,είναι άλλο ζήτημα ,αν και προσωπικά πιστεύω πώς και πάλι ένα κόμμα με τα σημερινά χαρακτηριστικά τής Ν.Δ. δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στά δομικά προβλήματα τής κοινωνίας,πού είναι τεράστια..
    Φυσικά ούτε το σημερινό ΠΑΣΟΚ μπορεί και θα πορευτούμε με τα γνωστά ημίμετρα σε βάρος τών μικρομεσαίων και στην περαιτέρω προλεταριοποίησή τους.
    Εν κατακλείδι πάντως θεωρώ απολύτως λογικό η διαφορά νά είναι ακόμα μεγάλη μεταξύ των δυό κομμάτων εξουσίας.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Σπύρος 10/01/2010 12:54:06

      Επ αυτου συμφωνω και εγω.Μερικοι θερμοαιμοι δεν εχουν καταλαβει οτι το ΠΑΣΟΚ εχει περισσοτερα στηριγματα και με την ψηφο των μεταναστων πλεον θα ειναι σαφως μεγαλυτερο κομμα απο τη ΝΔ.
      Ιστορικα το ΠΑΣΟΚ δεν εχει πεσει ποτε κατω απο δυο τετραετιες και το 2004 μετα 11 χρονια κυβερνησης ξεπερασε το 40%.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 10/01/2010 13:05:41

        Οι παραδόσεις είναι για να σπάνε και η κυριαρχία της κεντροαριστεράς στην Ελλάδα μετράει ήδη 36 χρόνια που είναι πάρα πολλά. Ποτέ δεν πήγε ηθικά τόσο πίσω και τόσο γρήγορα η σύνολη ελληνική κοινωνία στο διάβα των αιώνων όσο στη Μεταπολίτευση που κυριαρχούσε το ΠΑΣΟΚ.

        Όταν το ΠΑΣΟΚ είδε τι εστί ΓΑΠ τον κατέβασε κάτω από 40%, το 2007, και αυτό εν μέσω κυβερνητικής ανικανότητας της ΝΔ. Σώθηκε στο τσαφ, λόγω ονόματος και λόγω της ανόητης και αχρείαστης ταύτισης Βενιζέλου με το Σημίτη, όμως τώρα αποκαλύπτεται ο πραγματικός ΓΑΠ και όλο το σύστημα ΠΑΣΟΚ τρέχει να καλύψει αυτά που δεν καλύπτονται. Όμως όταν ήδη μεταξύ τους αρχίζουν να βγάζουν τα άπλυτά τους στη φόρα (βλ. Πρώτο Θέμα) τόσο νωρίς, καταλαβαίνεις ότι τα ψωμιά τους είναι πολύ μετρημένα.

      • XAPLAS avatar
        XAPLAS @ ψυχραιμια 10/01/2010 15:44:16

        Ο "πολιτικος χρονος" τρεχει πολυ πιο γρηγορα, τα τελευταια χρονια.(Οπως καθε φυσικο φαινομενο, πριν την εκρηξη...)

    • XAPLAS avatar
      XAPLAS @ Σπύρος 10/01/2010 15:36:00

      Να μην ξεχναμε κι οτι η μεγαλη διαφορα, οφειλεται και στην αποχη.

  14. anonymous avatar
    anonymous 10/01/2010 12:53:22

    Το 90-93 τον πρώτο 1,5 χρόνο δεν είχε αλλάξει τίποτε στις δημοσκοπήσεις. Μετά τον πρώτο 1,5 χρόνο η ΝΔ έχασε 10% και η διαφορά σταθεροποιήθηκε εκεί.
    Αυτό σημαίνει ότι το ΠΑΣΟΚ θα έχει μεγάλη περίοδο χάριτος ίσως και πάνω από 1 χρόνο. Μετά θα αρχίσει η μεγάλη κατρακύλα.

    Σας θυμίζω επίσης ότι από Ιούνιο μέχρι Σεπτέμβρη η ΝΔ έχασε 6%. Δηλ. τα ποσοστά μεταβάλλονται ταχύτατα.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ anonymous 10/01/2010 15:21:04

      - 90-93 υπηρχε αντιπολιτευση απο 1η μερα
      - 2009 η ηγεσια της ΝΔ συνηδειτα επιδιωξε μη επανεκλογη
      - Oct 2009 αν ειχε εκλεγει η κ Μπακογιαννη ηταν ΜΑΤ
      - Τωρα ο κ Σαμαρας (το ξεραμε οτι ηταν ..δε θα αλλαξει φοβαμαι) επικεντρωνει πολυ στα μετρα που πρεπει να παρθουν στην οικονομια (πολλα ειναι μονοδρομος) και του εχουν διαφυγει ολα οσο πανε να περασουν on the side, η φοβαται μην χαρακτηριστει ακροδεξιος

      • ident avatar
        ident @ rally monkey 10/01/2010 15:53:38

        Τα κόμματα εξουσίας στην Ελλάδα είναι πολυσυλλεκτικά. Ό Σαμαράς πρέπει πρώτα να "διαβάσει" καλά την πανσπερμία αντιλήψεων και συμφερόντων που απαρτίζουν την ελληνική κοινωνία και την οικονομία και μετά θα μπορέσει να αρθρώσει λόγο εξουσίας. Όλα αυτά που παρουσίασε ως τώρα και ενθουσιάζουν ένα ειδικό κοινό είναι πενιχρά και ο ίδιος το γνωρίζει πολύ καλύτερα από σας. Οι δημοσκοπήσεις επιβεβαιώνουν αυτό που γνωρίζει και ο τελευταίος υπεύθυνος πωλήσεων. Όταν ένα δημοφιλέστατο προϊόν αποδειχθεί εξακολουθητικά σκάρτο, δεν αρκεί η αλλαγή διευθυντή για να το απογειώσει ξανά στην αγορά. Και όταν ένα άλλο προϊόν έχει καταφέρει να εδραιωθεί στη συνείδηση του ευρέως κοινού, ακόμα κι αν δεν διαθέτει τις ποιοτικές προδιαγραφές που αναμένει ο καταναλωτής, αυτό θα παραμένει πρώτο στις προτιμήσεις του για αρκετό ακόμη διάστημα. Πρώτα οι σχέσεις κάποιων ομάδων με το προϊόν χαλαρώνουν, μετά αυτοί αρχίζουν να αγοράζουν επιλεκτικά προσφορές από την αντίπαλη εταιρεία (πχ μεταναστευτικό) και αργότερα, αρκετά αργότερα, σημειώνεται μεταβολή στις καταναλωτικές προτιμήσεις.

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ ident 11/01/2010 00:13:07

          οταν προκειται για ασκηση/διαχειρηση 1) εξουσιας 2) πλουτου -πιστεψε με- οι ανθρωποι ενστικτωδως αδιαφορουν για brands και προιοντα - τεινουν να εμπιστευονται ΠΡΟΣΩΠΑ -αυτο ειναι το στοιχημα του κ Σαμαρα

          • ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ avatar
            ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ @ rally monkey 11/01/2010 00:20:40

            Αν το όνομα ΣΑΜΑΡΑΣ ήταν εκτός του brand ΝΔ, θα ίσχυε το ίδιο;

  15. trellakias avatar
    trellakias 10/01/2010 13:06:49

    Είπα να περιμένω την απάντηση σ' όλους σας από τον καλό μας φίλο tiramolla αλλά αργούσε και είπα να απαντήσω εγώ.
    Γιατί ρε παιδιά φταίει ο ΓΑΠ που όλοι οι έλληνες σχεδόν έμαθαν και έκαναν πιστεύω τους την αρπαχτή, την κλεψιά το εύκολο και άκοπο τρόπο ζωής. Αυτόν που ευαγγελιζόταν ο ανδρέας και οι πρασινοφρουροί πραιτωριανοί του την δεκαετία του 90 με τα μεγάλα πακέτα "ντελορ" ,που οι "κουτόφραγκοι" ευρωπαίοι μας έδιναν για να δημιουργήσουμε τις προυποθέσεις για μια καλύτερη ζωή, ενω εμείς με το σύνθημα "Τσοβόλα δώστα όλα" κάναμε ΥΠΕΥΘΥΝΗ οικονομική πολιτική.
    Κατάφεραν για μια φορά ακόμα να κοροιδεύσουν και να ΥΦΑΡΠΑΞΟΥΝ την ψήφο του λαού στιριζόμενοι πάλι στην ανικανότητα της ΝΔ να κυβερνήσει με λιτές και αποτελεσματικές λύσεις στα προβλήματα που υπήρχαν. Ο ελληνικός λαός έδωσε νίκη στο Πασοκ παρόλο την ΕΞΩΦΘΑΛΜΗ ανικανότητα του Παπανδρέου που όλοι λίγο πολύ είχαμε συζητήσει στις παρέες μας, στις δουλειές μας, στα καφενεία. Όσο και αν η ωραιοποίηση πέτυχε το σκοπό της προεκλογικά η ΑΛΗΘΕΙΑ είναι εκεί και πικρή. Αυτός που τον θεωρούσε η συντριπτική πλειοψηφεία του λαού ως ΑΝΙΚΑΝΟ, θα παραμείνει ανίκανος και μετά που οι "μπογιές" των IMAGEMAKER που θα ξεφτίσουν!
    Άρα όλοι εμείς που δεν τον ψηφίσαμε έχουμε μόνο την ηθική ικανοποίηση ότι δεν πιαστήκαμε Μ.......... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ trellakias 10/01/2010 16:12:11

      Μα δεν λες αυτά που θα έλεγε ο τιραμόλα. Σχεδόν τα ίδια με εμάς λες.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ trellakias 10/01/2010 16:15:06

      Του οποίου τιραμόλα η τελευταία ανάρτηση που είδα ήταν ένας νοσταλγικός απολογισμός του τι είχε κάνει η κυβέρνηση Ανδρέα Π. στις πρώτες 100 της ημέρες. Με τον τρόπο που το έγραψε δεν ήταν και πολύ κολακευτικό για την παρούσα κυβέρνηση. Βέβαια, αναρωτιέμαι κι εγώ αν διάβασε τι ακριβώς περιείχαν εκείνες οι 100 ημέρες (διακηρύξεις ότι θα φύγουν οι βάσεις που έμειναν, τα ράντζα που θα γίνονταν κρεβάτια και δεν έγιναν, αποτροπή της λήψης μέτρων της ΕΟΚ κατά της Πολωνίας του δικτάτορα Γιαρουζέλσκι και διάφορες τέτοιες αστειότητες).

      Τι να πει κι αυτός ο έρμος ο τιραμόλα; Αφού το πράγμα με τον ΓΑΠ φαίνεται από μακριά ότι δεν περπατάει.

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ trellakias 10/01/2010 16:15:36

      δεν φταίει ο ΓΑΠ για τις «καταναλωτικές μας συνήθειες»... Ο μπαμπάς του φταίει.

  16. Vachus avatar
    Vachus 10/01/2010 13:16:11

    Για όσους δεν το έχουν καταλάβει έχουμε χούντα.

  17. ΝΜ avatar
    ΝΜ 10/01/2010 14:13:20

    κύριοι ας αφήσουμε τις σκιαμαχίες και τις θεωρίες συνωμοσίας. δεν κατατρέχει κανείς τη ΝΔ. είναι γεγονός ότι οι μέχρι τώρα επιλογές προσώπων και ο άτολμος πολιτικός λόγος του κόμματος δεν ενθουσιάζει το ευρύτερο κοινό. μιλήσαμε για πάταξη της οικογενοιοκρατίας και απλά περάσαμε στην νεότερη γεννιά των τζακιών και σε νέα τζάκια (ο νοών νοείτο). χωρίς καμία διάθεση ισοπέδωσης και απαξίωσης η ταπεινή μου άποψη είναι ότι οι περισσότεροι επικεφαλείς γραμματειών δεν ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της κοινωνίας, πολύ περισσότερο δεν αρθρώνουν ακόμη πολιτικό λόγο. η ΝΔ δεν αντέχει να περιμένει να βρει το κόμμα το βηματισμό της μέσα απο πειραματισμούς. οι όποιες κινήσεις πρέπει να γίνουν ΤΩΡΑ. ο πολιτικός χρόνος τρέχει.

  18. παλιός αναγνώστης avatar
    παλιός αναγνώστης 10/01/2010 16:04:12

    @ident και άλλα ανανηψαντα ντορόπουλα: Καλά ακόμα στα πολυσσυλεκτικά κόμματα μείνατε; Χα χα χα χαααααα. Εχουν βαση οι δημοσκοπήσεις των βαρώνων (Μπομπολα πάρτα όλα)που βγαζουν το ΠΑΣΟΚ με την ίδια διαφορά με τις εκλογές όταν όλοι οι δικοί του το βρίζουν; Που ζείτε; Στα Χανια της Κρητης, παρέα με την Μαρίκα; Ποιος έχει συμφέρον να στηρίξει σήμερα το ΠΑΣΟΚ; Εκείνοι που φοβούνται τον Σαμαρά που χθες μόλις έδειξε οτι έχει γραμμένους τους βαρόνους κανονικά με το μηνυμά του στους μπλόγκερς σε αυτήν την συγκυρία - σε εκείνους δηλαδή που βοηθησαν αποκλειστικά στην εκλογή του.

    • ident avatar
      ident @ παλιός αναγνώστης 10/01/2010 16:22:47

      Δεν είμαι Νεοδημοκράτης, παλαιέ και έμπειρε αναγνώστη. Και θα σου συνιστούσα να βγαίνεις από καιρού εις καιρόν από τη γυάλα των μπλόγκερς και την παιδική ατμόσφαιρα του "σας πήραμε σας πήραμε φλουρί κωνσταντινάτο". Όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά για να μπορείς να κάνεις καλύτερες διαγνώσεις του κοινωνικού και του πολιτικού γίγνεσθαι.

  19. JOHN avatar
    JOHN 10/01/2010 17:54:53

    Αυτα ειναι κατα παραγγελια οπως και οι ειδησεις που μας σερβιρουν τα ΜΜΕ.Η προπαγαντα παει συννεφο.Ετσι πιστευουν οι ανεγκεφαλοι που θα διαμορφωσουν συνειδησεις,πειραματα στις πλατες μας κανουν!

  20. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 10/01/2010 20:42:28

    Τα νομοσχέδια που είναι πραγματικά "φωτιά" ακόμη δεν έχουν κατατεθεί αλλά είναι σε διαβούλευση με ορίζοντα το καλοκαίρι .
    Με κάτι ψιλά που πήγαν να κάνουν έγινε χαμός και φάνηκε οι ανικανότητα τους(τέλη,γονικές παροχές,απόσυρση,συμβασιούχοι).
    Η ΜΑΦΙΑ των ΜΜΕ καλά κρατά.
    Όσο για το μέλλον του ΓΑΠ και μόνο που οι εφημερίδες του ανακοινώνουν δημοσκοπήσεις προσωπικά πιστεύω ότι δείχνει τα εξής:
    1.Στο εσωτερικό του Πασοκ άσχισαν τα "όργανα" και αμφισβητείται έντονα πλεον η ομάδα του ΓΑΠ.
    2.Τρεις μήνες μετά τις εκλογές ,με νίκη 10,5%,και αέρα +70 έδρες από τον δεύτερο,που τυγχάνει και διαλυμένος, να βάζεις τα ΜΜΕ να κάνουν δημοσκοπήσεις να δείξουν τί;
    Ότι είσαι ο άντρας του σπιτιού;Αυτός που είναι φαίνεται.
    Άρα στην περίπτωση μας ,πρέπει να τον κάνουμε να φαίνεται γιατί τελικά δεν είναι και τόσο όσο έλεγε(έχουν αρχίσει οι ανασφάλειες δηλαδή).
    3.Ο Μάρτιος και ο Πρόεδρος πλησιάζουν .Ταυτόχρονα ως τώρα ανακοινώνονται μόνο δυσάρεστα και να σκεφτούμε οτι όλα τα φαρμακερά νομοσχέδια τα βάλανε για μετά την άνοιξη.Μήπως μπαίνουμε σε ημιπροεκλογική περίοδο και μας το φέρνουν με το μαλακό;

    ΥΓ:Κάτι κυκλοφόρησε για ραβασάκια τύπου Ρόβλια και από το γραφείο του Μαγκριώτη.
    (http://press-gr.blogspot.com/2010/01/blog-post_5765.html)
    Αφορούσε βίσματα ή για άριστους και όχι αρεστούς;

  21. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 10/01/2010 21:35:25

    Διάβασα σήμερα στο "Βήμα της Κυριακής" το δισέλιδο ρεπορτάζ για το μεταναστευτικό. Από τα σχόλια της δημόσιας διαβούλευσης (εκτός από 1, άντε 2), είχαν επιλέξει από την πλευρά των επικριτών τα πλέον απλοϊκά. Απόλυτα κατευθυνόμενο. Όχι ότι περίμενα κάτι άλλο βέβαια.
    Το ζήτημα είναι ότι η πλειοψηφία του κόσμου δεν ενημερώνεται βέβαια από το "Βήμα", αλλά και δεν ενημερώνεται από το διαδίκτυο. Ακούνε απλά τα κανάλια των 8 και σε αυτά το θέμα έχει υποβαθμιστεί ή παρουσιάζεται όπως συμφέρει τους κρατούντες.

  22. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 10/01/2010 22:18:08

    Δημοσκόπηση Μαρκ και Αλκο: Οι Πύλες του Ανεξήγητου. Ο Κίτρινος Τύπος.

    Βρε Λαέ, πόσα παραμύθια μπορείς να χωνέψεις; Νομίζω ότι τους έδωσες πολύ κακή εικόνα για το μυαλό και την λογική σου και συνεχίζουν να σε θρέφουν με σανό.Το λυπηρό είναι ότι έμαθες να τρώς σανό και δύσκολα το ξεχωρίζεις από τη μπριζόλα.Κακό αυτό και βλαβερό για την υγεία....

  23. NM avatar
    NM 11/01/2010 08:50:41

    προφανώς εδω μέσα υπάρχουν 2 κατηγορίες αναγνωστών: οι"υποψιασμένοι παντογνώστες" που αναγνωρίζουν τις συνωμοσίες και δεν πέιθονται ότι και να λένε οι άλλοι και ο "λούμπεν λαουτζίκος" που δεν καταλαβαίνουμε τίποτα και όλα πάνε καλά στο κόμμα.

    κοιτώντας λίξο παραέξω απο το σεβαστό αυτό μπλόγκ, μήπως αλήθεια, αυτή είναι και η εικόνα της ελλήνικής κοινωνίας γενικότερα; αυτοαποκαλούμενοι έξυπνοι που χωρίς επειχειρήματα στο όνομα κάποιας "σοφίας" όλα τα σφάζουν όλα τα μαχαιρώνουν.

    ξυπνήστε! ο κόσμος θέλει να δει ιδέες, θέσεις, πρόσωπα! όχι συνομωσίες και θεωρίες.

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ NM 11/01/2010 09:10:32

      @NM
      εγώ πουρνό πουρνό περιμένω να διαβάσω τις δικές σου. Πες μου μια ιδέα και κερδίζεις ένα λαχνό.

      • NM avatar
        NM @ yangoolas 11/01/2010 10:37:36

        θα σου πουν οι φωνές στο κεφάλι σου ιδέες, μη φοβάσαι.

        • yangoolas avatar
          yangoolas @ NM 11/01/2010 10:39:45

          αυτά συμβαίνουν μόνο στην Γαλλία. εδώ είναι Γερμανία, είμαστε ορθολογιστές

          • NM avatar