#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/10/2011 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η προπαγάνδα του φόβου



«Είτε έχει ένα λόγο να πει, είτε δεν έχει, ο λαός μπορεί πάντα να συρθεί εκεί που θέλουν οι ηγέτες. Αυτό είναι εύκολο. Το μόνο που έχει να κάνει κανείς είναι να τους πει ότι οι άλλοι τούς επιτέθηκαν και να καταγγείλει τους ειρηνιστές για έλλειψη πατριωτισμού και για το ότι βάζουν την πατρίδα σε κίνδυνο. Πιάνει εξίσου καλά σε οποιαδήποτε χώρα.»

(Από την απολογία του Χέρμαν Γκαίρινγκ στη Δίκη της Νυρεμβέργης)

Η συνταγή είναι παλιά, όσο και δοκιμασμένη κι αποτελείται  από τέσσερα απλά βήματα:

1. Ένα ακροατήριο τίθεται μπροστά σε μια απειλή.

2. Γίνεται μια συγκεκριμένη πρόταση για την αντιμετώπιση  της απειλής .Όσο πιο τρομακτική η απειλή, τόσο πιο αναπόφευκτη - παρότι ίσως δύσκολη και  δυσάρεστη, προβάλλει  η πρόταση.

3. Το ακροατήριο πρέπει να πειστεί για την αποτελεσματικότητα της πρότασης

4. Το ακροατήριο πείθεται ότι είναι ικανό να υλοποιήσει την πρόταση

Έχουν όλα αυτά καμιά σχέση με τη σημερινή κατάσταση στην Ελλάδα; Θυμηθείτε:

Κατ΄ αρχάς το αναγκαίο  ψευδές δίλημμα :  Ή αλλάζουμε, ή βουλιάζουμε.  Στη συνέχεια η περιγραφή της απειλής: Χρεοκοπία, περιορισμος της  εθνικής μας κυριαρχίας,  Τιτανικός,  Αργεντινή, τανκς…

Η λύση; Σαν έτοιμη από καιρό. Το Μνημόνιο,   η  δυσάρεστη πλην αναπόφευκτη πρόταση για την αντιμετώπιση της απειλής. Η  λογική πλάνη του ψευδούς διλήμματος «η μνημόνιο η χρεοκοπία» στηρίζεται στη δημιουργία της εντύπωσης ότι  οι δύο αυτές λύσεις,  ακραία εναλλακτικές  η μία της άλλης ,  αποτελούν  τις μοναδικές επιλογές  ενώ αποσιωπάται ότι στην πραγματικότητα υπάρχει τουλάχιστον μία ακόμη επιλογή...  Έτσι  ο  φόβος  της επαπειλούμενης ολοκληρωτικής κατάρρευσης, έγινε συντριπτικός με αποτέλεσμα οι αντιδράσεις να είναι   δυσανάλογα μικρές σε σχέση με τις θυσίες που επιβλήθηκαν. Το ακροατήριο πείσθηκε εύκολα ότι μπορεί να υλοποιήσει  την πρόταση…

Δεν αρκούσε όμως αυτό. Ένα ολόκληρο σύστημα πολιτικών, δημοσιογράφων, καλλιτεχνών, καθηγητών, διαμορφωτών της κοινής γνώμης, ανέλαβε να υποδαυλίσει το φόβο, να προβάλλει τη δοθείσα λύση ως τη μόνη ρεαλιστική, να λοιδορεί και ν απαξιώνει οποιαδήποτε φωνή αντίδρασης, οποιαδήποτε άλλη εναλλακτική λύση. Κεκτημένα κι επιτεύγματα δεκαετιών, έπρεπε να θυσιαστούν μπροστά στο φόβο της χρεοκοπίας.

Παράλληλα, σε μια καταπληκτική επίδειξη κυνικότητας και μακιαβελισμού, έγινε προσπάθεια, οι διάφορες κοινωνικές ομάδες να στραφούν η μια εναντίον της άλλης. Ο φόβος ξυπνά τα αγελαία ένστικτα και η αγέλη αντιδρά με αγριότητα όταν η επιβίωσή της απειλείται από κάποια άλλη αγέλη. Έτσι είδαμε οι έμποροι να στρέφονται κατά των μεταφορέων, οι  ιδιωτικοί κατά των δημοσίων υπάλληλων, κάθε ομάδα και κάθε συντεχνία να στοχοποιείται και να εξωθείται σε μάχη επιβίωσης. Και φυσικά όλοι εναντίον των ξένων και των μεταναστών, νόμιμων και μη.

Φυσικά, όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος, ή μάλλον κλομπ και δακρυγόνα. Με πρωτοφανή μεθοδικότητα, οι δυνάμεις ασφαλείας, χρησιμοποιήθηκαν ως στρατός κατοχής. Αρχικά διαλύονταν  οι συγκεντρώσεις και οι διαδηλώσεις, με συνεχώς αυξανόμενη χρήση βίας,  ώσπου πρακτικά απαγορεύτηκαν, με την προληπτική καταστολή τους, πριν καλά καλά ξεκινήσουν. Όχι. Το εκφράζεσθαι δεν απαγορεύτηκε... Ακόμη.

Κι ο στόχος φάνηκε να επιτυγχάνεται. Ο φόβος έκανε τη δουλειά του. Τα μέτρα πέρασαν. Όμως, παρά την αρτιότητα του σχεδίου, μια σημαντική παράμετρος φαίνεται να μην έχει υπολογιστεί. Φοβάται κανείς, όταν έχει κάτι να χάσει, όταν έχει κάτι να πάθει. Αλλά μια κοινωνία, ένας λαός που σταδιακά οδηγείται στην εξαθλίωση, σύντομα δε θα έχει τίποτα να χάσει. Και τότε ο φόβος θα φύγει. Θα αντικατασταθεί από τυφλή οργή και μίσος. Κι ο φόβος θα γίνει τρόμος γι αυτούς που συνειδητά ή ασυνείδητα έφεραν τα πράγματα ως εδώ. Η περίπτωση της Αργεντινής έχει δυο όψεις...

Δημήτρης Κολτσής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. SERTIS avatar
    SERTIS 09/10/2011 10:16:07

    ''ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ.....ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ''......ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΑΙ

  2. JOHN avatar
    JOHN 09/10/2011 11:06:56

    Πολυ καλο αρθρο.Η ψυχολογια του φοβου εκανε τη θεραπια σοκ που μας επιβαλουν να περασει σχεδον ανοδυνα και η μεθοδευμενη εξαθλιωση και καταστροφη να εχει περιτυλιγμα¨μονοδρομου σωτηριας¨.Πρωτου αποφασισουν να μας καταστρεψουν μας διαβασαν πολυ καλα.Εξαρταται απο εμας τους ιδιους να τους αποδειξουμε οτι το σχεδιο τους εχει τρωτα και δεν ειναι τελοιο οπως νομιζουν.Το γνωριζουν αλλωστε γι ναυτο εχει και ημερομηνια ληξης.Οι εντολοδοχοι τους που μας κυβερνουν εχουν εντολη σ αυτο το σταδιο ν αρπαξουν,να ρημαξουν,να καταστρεψουν και μετα ν αποχωρησουν για να παρει αλλος¨σωτηρας¨τη σκυταλη.Ειναι ωρα να τους αποδειξουμε οτι κανονιζουν χωρις το ξενοδοχο.Σημερα γιατι αυριο θα ειναι αργα!

  3. Ταραχή avatar
    Ταραχή 09/10/2011 11:15:51

    Αμ εκείνος ο Παπαδημητρίου;Εκπρόσωπος των Τροικανών.Άνετος ψύχραιμος λες και διαβάζει παραμυθάκια στα μωρά να κοιμηθούν και κάθε φορά σε κάθε παραμύθι του έχει και ένα κακό λύκο,τούς φορτηγατζήδες τους δημόσιους υπάλληλους,τη ΓΕΝΟΠ - ΔΕΗ,και όποιος είναι στόχος της κυβέρνησης.
    Για τα αφεντικά του η για το τομάρι του (πόσα παίρνει άραγε) κουβέντα.

  4. Φτάσαμε στα ανείπωτα avatar
    Φτάσαμε στα ανείπωτα 09/10/2011 11:26:01

    Ρε παιδιά μην ασχολείστε με τους διάφορους μπάμπηδες, είναι οι αστείες και θλιβερές μαριονέτες του συστήματος που προσαρμόζουν την (υπαγορευμένη) ρητορική τους αναλόγως των καταστάσεων. τώρα πατάνε σε (αληθινά) πτώματα και μιλάνε για τη σωτηρία της χώρας (άσε που ξαναθυμήθηκαν τη λέξη πατρίδα οι άθλιοι που την είχαν πετάξει έξω από τα σχολειά κι όποιον τη χρησιμοποιούσε του κολλούσανε το ταμπελάκι του εθνικιστική για τον διαπομπεύσουνε). Αύριο μη σας φανεί διόλου παράξενου αν το παίζουνε αριστεροί και μαρξιστές.

  5. giannis avatar
    giannis 09/10/2011 12:21:50

    ...Και φυσικά όλοι εναντίον των ξένων και των μεταναστών, νόμιμων και μη...

    Aυτό τώρα που κολλάει;;;!!!

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ giannis 11/10/2011 15:27:12

      Έλα τώρα...

      Πώς θα δείξουμε ότι είμαστε διεθνιστές;

      Με κάτι τέτοια η αριστερά δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι στην Ελλάδα...

  6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 09/10/2011 12:48:35

    ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝΕ ΝΑ ΣΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΣΤΟΝ ΛΑΟ, ΘΑ ΞΕΡΑΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΑΡΓΙΟΝΕΤΑ!!!.ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΤΑϊΖΟΥΝ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΟΝΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΛΑΟΣ ,Η ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΑΚΟΥΗ,Η ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ,Η ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ.

  7. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 09/10/2011 13:13:27

    Πολύ σωστός

  8. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 09/10/2011 14:39:29

    Οταν η πραγματικότητα ,καταγράφεται από την πένα ! Τα είπατε όλα!

  9. Bibilis avatar
    Bibilis 09/10/2011 14:55:22

    Απλά γυρίστε το κουμπί της TV στο OFF και μην ξαναπάρετε εφημερίδα. Το αποκεντρωμένο δίκτυο των blogs είναι μια χαρά.

  10. φωνη avatar
    φωνη 09/10/2011 15:20:20

    Όσοι δεν έχετε δει το ντοκυμαντέρ: Το δόγμα του σοκ- Shock Doctrine δείτε το γιατί εξηγεί ακριβώς πως λειτούργησε στην πράξη σε συγκεκριμένες χώρες αυτή η προπαγάνδα του φόβου.
    Είναι σε 6 κομμάτια στο youtube.
    Το πρώτο κομμάτι.
    http://www.youtube.com/watch?v=bFx4gVul5WA

  11. maras avatar
    maras 09/10/2011 23:29:18

    αν δεν τιμωρηθουν (ΓΑΠ΄- Παπακωνσταντίνου και όποιος άλλος μας οδήγησε εδω που φτασαμε) μεσω εξεταστικων ή οποιοδηποτε άλλο τρόπο προβλέπει η δημοκρατία που έχουμε/ ειλικρινά δεν πρόκειται να ασχοληθώ με κόμματα. παρά μόμο με στρατιωτικά καθεστώτα

  12. !!!!!!!! avatar
    !!!!!!!! 09/10/2011 23:35:28

    Τι μου χρωστάς Γερμαναρά!!!!!

    Το γράμμα που μου έστειλες
    στο ξαναστέλνω πίσω.
    Για να σκεφτείς,
    να θυμηθείς
    σε ποιούς μιλάς και τί ‘σαι!

    Δεν μου χρωστάς Γερμαναρά,
    Λίρες, ευρώ και μάρκα….
    Μόνο τα νιάτα που έσφαξες,
    τ΄ αγέννητα παιδιά τους,
    αυτά χρωστάς, τ΄ ατίμητα,
    Ζωή και βιός του ήλιου!
    Ό,τι ποτέ δεν όρισες,
    ό,τι ποτέ δεν θάχεις!

    Τι μπαταξής γεννήθηκες
    και τέτοιος θ΄ αποθάνεις!

    Ύστερη Σκέψη…
    To γραμματόσημo έφτυσα,
    στο κόλλησα σε καρτα.
    Πούχει μπροστα το Δίστομο
    και πίσω το χωριό μου
    που αποκαΐδι τ΄αφησε,
    το γένος σου χτικιάρη!

  13. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 10/10/2011 09:57:43

    Εχουν λυσσαξει οι απογονοι της Εβραιομασωνιας που ήθελαν ανεξαρτητη Μακεδονια (Macedonia Risorta) και διελυσαν την Οθωμανικη Αυτοκρατορια υπερχρεωνοντας την. Τωρα εχουν βαλει στο ματι τις δασικες και αλλες "αναξιοποιητες" εκκλησιαστικες εκτασεις και μαγειρευουν σειρες για το Βατοπαιδι σε στυλ 1821.