#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/04/2012 20:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η προκλητική προεκλογική εκστρατεία του κ. Ψυχάρη



Δεν έχω τίποτα προσωπικό με τον κ. Ανδρέα  Ψυχάρη.

Δεν τον γνωρίζω καν.

Μπορεί να είναι εξαιρετικός νέος και ακόμα  καλύτερος διπλωμάτης.

Μπορεί να προσφέρει και υπηρεσίες στη ΝΔ.

Και άλλοι το κάνουν αυτό.

Όμως, ο κ. Ανδρέας Ψυχάρης, εκμεταλλευόμενος τις γνωριμίες του μπαμπά του, τυγχάνει σκανδαλώδους εύνοιας και προνομιακής μεταχείρισης από τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ.

Κάτι που δεν μπορεί να τύχει  κάποιος άλλος, εξ ίσου ικανός ή και ικανότερος με τον κ. Ψυχάρη, υποψήφιος.

Προσφάτως, πατήρ  και υιός Ψυχάρης επισκέφθηκαν τον Αρχιεπίσκοπο για να ….πάρουν την ευλογία του.

Οι ψήφοι της εκκλησίας ήταν προφανώς ο στόχος.

Αλήθεια Μακαριώτατε θα δεχθείτε και τους άλλους υποψηφίους Βουλευτές της Αθήνας;

Θα επιδείξετε την ίδια οικειότητα;

Αν ναι, έχω να σας στείλω μερικά λαμπρά παιδιά που αναζητούν ευκαιρία.

Αν όχι, γιατί αυτή η σκανδαλώδης εύνοια;

Ο Θεός δεν κάνει διακρίσεις ο ίδιος, άρα δεν …νομιμοποιούνται και οι επί της γής εκπρόσωποί του.

Για φανταστείτε να έκανε κάτι ανάλογο ο Μακαριστός Χριστόδουλος, τι θα έγραφε το ΒΗΜΑ;

Ενώ τώρα;   Μούγκα!

Επίσης προσφάτως, ο υιός Ψυχάρης οργάνωσε την προεκλογική του συγκέντρωση στο Μέγαρο Μουσικής. Αλήθεια, πόσοι υποψήφιοι έχουν την δυνατότητα να πραγματοποιούν προεκλογικές συναντήσεις στο …..Μέγαρο Μουσικής;

Σήμερα εξάλλου το Βήμα της Κυριακής φιλοξενεί σχεδόν μια ολόκληρη σελίδα με ρεπορτάζ αφιερωμένο στον Α. Ψυχάρη.

Ενώ στις παραπολιτικές στήλες της η ίδια εφημερίδα εξαπολύει σφοδρή επίθεση εναντίον του υποψήφιου βουλευτή της ΝΔ, Αργύρη Ντινόπουλο, με αφορμή πολιτικό λόγο που .... δεν εκφώνησε. Στο ίδιο παραπολιτικό0 γίνεται επίσης επίθεση στον ενώ την ίδια στιγμή κάνει καυστικό σχόλιο και για τον συνυποψήφιο του κ. Χτχαρη στην Α Αθηνών Βασίλη Κικίλια με αφορμή την δραστηριότητά του για την ΑΟΖ.

(Μπορείτε να δείτε την απάντηση του Αργύρη Ντινόπουλου στον Ψυχάρη εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=nkOrxKGj_Ak&feature=youtu.be

Επαναλαμβάνω, ο κ. Ανδρέας Ψυχάρης μπορεί να αναδειχθεί λαμπρό μέλος του κοινοβουλίου μας. Το εύχομαι.

Όμως, η προεκλογική του συμπεριφορά είναι  προκλητική. Αλλοιώνει τους κανόνες της ισονομίας.

Δημιουργεί υποψηφίους δύο ταχυτήτων.

Για αυτό εναπόκειται στους ψηφοφόρους της ΝΔ στην Α Αθηνών να κάνουν το καθήκον τους και να αποκαταστήσουν την τάξη.

Το αυτό ισχύει και για άλλους υιούς και θυγατέρες που…αξιοκρατικά υποθέτω κατέλαβαν θέσεις στα ψηφοδέλτια

Όφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. hagan avatar
    hagan 29/04/2012 21:03:31

    Πες τα ρε φίλε,με το κάθε .....Να,κάτι τέτοια θα βρει στην κάλπη ο Σαμαράς.

  2. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 29/04/2012 21:08:13

    Πολύ καλά έκανες και μας τα λες. Ενα μαύρο απο μένα το έχει σίγουρα.

  3. S.P. avatar
    S.P. 29/04/2012 21:16:57

    Τι σπουδές έχει κάνει ο κ. Ψυχάρης;
    Φυσιογνωμικά δεν μου φαίνεται κάτι το ιδιαίτερο. Μέγα λάθος που τον πήρε ο Σαμαράς. Αφού όλος ο κόσμος λέει ότι ο ΔΟΛ είναι μέρος του προβλήματος για την μη πρόοδο και την μη χειραφέτηση της ελληνικής κοινωνίας εδώ και 50 έτη.
    Ο κόσμος σιγά σιγά ξυπνάει.

    • avanti avatar
      avanti @ S.P. 30/04/2012 11:24:02

      Σπουδές δημοσιογραφίας στις ΗΠΑ, δες το βιογραφικό του το έχει αναρτημένο στην ιστοσελίδα του..... τίποτα το σπουδαίο, αλλά αν είσαι το παιδί του συγκεκριμένου μπαμπά μπορεί να γίνεις και πρωθυπουργός μιά μέρα.

      • S.P. avatar
        S.P. @ avanti 30/04/2012 15:16:21

        Δηλαδή τίποτα, δεν τα έπαιρνε τα γράμματα και θέλει και μεγάλο πόστο.

    • crisis avatar
      crisis @ S.P. 30/04/2012 14:11:05

      ο ψυχαρης ενας αργομισθος προξενος του μαιαμι φλοριντας καλα περνουσε με τα δικα μας λεφτα το παιντι.

  4. dorothea avatar
    dorothea 29/04/2012 21:17:59

    Είναι φανερό ότι το...παλληκάρι διαθέτει τρομερές δημόσιες σχέσεις. Και κάτι από την επικείμενη αύξηση κεφαλαίου...Ως επένδυση στο τρομερό μυαλό του, βεβαίως-βεβαίως.

  5. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 29/04/2012 21:20:43

    Ντρέπομαι που θα ψηφίσω ΝΔ, στην Α Αθηνών και μεταξύ άλλων θα έχω και αυτό το "παλληκάρι" στο ψηφοδέλτιο...

    • ΛΕΩΝ avatar
      ΛΕΩΝ @ Wraia ta leme 29/04/2012 23:19:29

      Εγώ πολυ θα ήθελα να ψήφιζα στην Α Αθηνών, για να το στολίσω το παλληκάρι. Μακάρι να ισχύσει το " αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα"!

    • ΠΚ avatar
      ΠΚ @ Wraia ta leme 30/04/2012 00:32:32

      Το ψηφοδέλτιο έχει άλλους 20 υποψηφίους να διαλέξεις αυτούς που σε εκφράζουν καλύτερα...

      Χωρίς διάθεση υπεράσπισης του κ. Ψυχάρη, τον οποίο ούτε καν γνωρίζω (και δε σκοπεύω και να ψηφίσω), δεν αντιλαμβάνομαι γιατί ντρέπεσαι για το "παλικάρι"...
      Σε τελική ανάλυση, είναι ένας μορφωμένος άνθρωπος που η προσωπική του ζωή ουδέποτε προκάλεσε, δεν είναι "τηλεπερσόνα" που μας "επιβλήθηκε" από εκπομπές κι έντυπα lifestyle...
      όσο και να διαφωνεί κάποιος με την επιλογή του, ας το έχουμε αυτό στα υπόψιν..
      Χωρίς ΚΑΜΙΑ ντροπή, λοιπόν, επέλεξε τους υποψηφίους που σε εκφράζουν, όπως θα κάνω κι εγώ, όπως θα κάνουν και οι υπόλοιποι...
      και ας φροντίσουμε να κάνουμε ΚΑΙ πράξη την ανανέωση για την οποία φωνάζουμε...

      • Heaven avatar
        Heaven @ ΠΚ 30/04/2012 08:15:04

        "δεν αντιλαμβάνομαι γιατί ντρέπεσαι για το “παλικάρι”…"

        ...γιατί η είσοδος του στην πολιτική αρένα άρχισε με το ΔΟΛιο ξέσκισμα των αντιπάλων του!!!!!!!!

    • avanti avatar
      avanti @ Wraia ta leme 30/04/2012 11:08:42

      Εσένα περιμένει το παληκάρι για να βγεί ... όταν ο μπαμπάκας του ανεβάζει και κατεβάζει πρωθυπουργούς.

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 29/04/2012 21:22:09

    Ο βήχας, ο έρωτας και οι γνωριμίες δεν κρύβονται...

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ ΕΥΑ 02/05/2012 05:51:48

      Σοφό!!!
      μόνο τα λεφτά κρύβονται τις μέρες μας.........χαχαχα

  7. sitting duck avatar
    sitting duck 29/04/2012 21:23:38

    O τύπος έχει ξοδέψει πακτωλό χρημάτων! Απο τα μπλόγκς που αίφνης ανακάλυψαν την "προσωπικότητα" του, μέχρι τα call centers που βομβαρδίζουν νυχθημερόν τους ψηφοφόρους για μια...συνάντηση στο γραφείο του. Πρόκειται για φαιδρή περίπτωση, δυστυχώς όμως, με τις πλάτες του μπαμπά θα τον δούμε στα έδρανα της νέας βουλής.

  8. ΚατΚατ avatar
    ΚατΚατ 29/04/2012 21:24:02

    Και που να βλέπατε και την πρόσκληση που ήρθε για να μας καλέσει. Η πολλή έκθεση στα ΜΜΕ και η πολλή επίδειξη πλούτου για τους νέους υποψήφιους κάνει κακό. Και κάποιος άλλος εκτίθεται ετσι......όνομα και μη χωριό......

  9. akrovolistis avatar
    akrovolistis 29/04/2012 21:24:29

    Oλα καλά. Τους συνυποψηφίους του, γιατί πρέπει να τους θάβει; Εχει συνηθίσει από τον μπαμπά;...

  10. hagan avatar
    hagan 29/04/2012 21:25:03

    Φάκτορα,σόρυ.Ξέρεις εσύ.Αλλά μόνο που βλέπω τη φάτσα του μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.

  11. Aris. A avatar
    Aris. A 29/04/2012 21:37:43

    Σιγά μη δεν μπει.

    Θα αφήσει τέτοια ευκαιρία να πουλήσει εκδούλευση στον ΔΟΛ ο Αντιπρόεδρος της Α Αθήνας να πάει χαμένη.

    Δυσταυρία θα τον παίξει τον μικρό και θα τον βγάλει.

    Κρίμα τέτοιες επιλογές ευθύνονται για την χαμηλή συσπείρωση.

  12. vaggelis avatar
    vaggelis 29/04/2012 21:52:50

    εκτος απο το κομμα εμεις αποφασιζουμε ποιους θα στειλουμε στη βουλη και ποιους θα εχει ο ΑΝΤΩΝΗΣ στις 7 ΜΑΙΟΥ μαζι του

  13. kostis avatar
    kostis 29/04/2012 21:55:10

    οι ψηφοι του κυριου Ψυχαρη θα καταμετρηθουν στις ψηφους της Ν.Δ. Ο κ. Ψυχαρης δεν ξερω αν θα εκλεγει ομως.. Σε εμενα τον βορειοελλαδιτη μικρη σημασια εχει ποιος θα εκλεγει στην Α Αθηνας. Το κομμα να παει καλα με ενδιαφερει..

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ kostis 29/04/2012 22:12:22

      Ά γεια σου !!

      • Heaven avatar
        Heaven @ Παύλος 30/04/2012 00:13:33

        πλάκα κάνετε!!!

    • alex23 avatar
      alex23 @ kostis 30/04/2012 01:42:52

      οσο η πολιτικη του συμπεριφορα του ειναι ιδια(τουλαχιστον δημοσια) με την επισημη γραμμη του κομματος, δεν με ενοχλει η παρουσια του..

      το αν ειναι ικανος θα δειξει ο χρονος και η συνεπεια πραξεων..

      αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι με τις ειδικες σχεσεις του πατερα του με τον πολιτικο εχθρο της νδ, θα ηταν πιο λογικο να κατεβαινε με εκεινους..αυτο του το χρεωνω στο συν..το οτι αφηνει τον πατερα του να κανει παιχνιδι στα πλην, αλλα απο την αλλη για να κανω τον δικηγορο του διαβολου, το ονομα του ειναι αρνητικο συμβολο για πολλους δεξιους και η μονη του ελπιδα να 'ισορροπησει" ειναι η υπερπροβολη και ευτυχως για αυτον την εχει..

      • Heaven avatar
        Heaven @ alex23 30/04/2012 08:17:22

        το ΔΟΛιο ξέσκισμα των αντιπάλων του δεν σας ενοχλεί;
        τα χτυπήματα κάτω από τη μέση;
        εκείνον τον Μηταράκη τον έχει ξεσκίσει!!

        • juliet avatar
          juliet @ Heaven 30/04/2012 09:02:30

          Heaven,
          Καλημέρα,
          ξέρεις συμφωνώ μαζί σου για κάποια πρόσωπα στην Α'Αθηνών που όχι μόνο δεν έπρεπε να μπουν στο ψηφοδέλτιο αλλά και να έχουνε το θράσος να το παίζουν και ειδήμονες .
          Θ α μπορούσα να σου αναλύσω το σκεπτικό αλλά το διαβάζουν πολλοί και δεν πρέπει.Οσο για τον ''πόλεμο ψήφων'' μη λυπάσαι κανέναν ,αυτά είχε η πολιτική .
          ''Η αρρώστεια τoυ αιώνα είναι η κυριαρχία,όχι του λόγου ,αλλά της πολιτικής.Και όχι μόνο πάνω σε ένα λαό ,που κάθε άλλο παρά κυρίαρχος είναι,αλλά και πάνω στο πνέυμα.Η πολιτική αυτή είναι καφκική ,μια πολιτική δημοσίων υπαλλήλων,που κλείνει κάθε άνοιγμα για μια επανάσταση.Και το πνεύμα εμφανίζεται ανίκανο να παρέμβει αποτελεσματικά,καθώς αγνοεί ,πιστεύω ,αυτό που θα ονόμαζα πολιτική του πολιτισμού.
          Ο οποίος άλλωστε δεν υπάρχει''.
          Γεώργιος Χειμώνας

          • S.P. avatar
            S.P. @ juliet 30/04/2012 15:20:18

            Juliet,
            που τον θυμήθηκες τον Χειμωνά βρε , Juliet;

  14. Όφις avatar
    Όφις 29/04/2012 22:03:05

    Tη περασμένη Δευτέρα ο κ. Ψυχάρης μετά του πατρός του, παρέστησαν στην επιμνημόσυνη δέηση για τον Κωνσταντίνο Καραμανλή, παρόντος και του πρώην Πρωθυπουργού κ. Κώστα Καραμανλή. Προς τους ...καραμανλικούς της Α Αθηνών να υπενθυμίσω πώς όταν ο τελευταίος εξελέγη πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας, ο πατήρ Ψυχάρης, ως Διευθυντής του ΒΗΜΑΤΟΣ, φιλοξένησε στην πρώτη σελίδα τη ...Dolly! Από ....εκτίμηση προς το πρόσωπό του, υποθέτω!

    • Tassos avatar
      Tassos @ Όφις 30/04/2012 00:14:02

      Ο πατέρας Ψυχάρης είχε πολύ καλές σχέσεις με τον αείμνηστο. Οσο για τον ανηψιό (κατά τη γνώμη μου) δικαιώθηκε εκ του αποτελέσματος.

  15. wx avatar
    wx 29/04/2012 22:12:12

    καλά, δεν κάνει πόλεμο η διαπλοκή στον Ψυχάρη;;;;;

  16. ioannisk avatar
    ioannisk 29/04/2012 22:19:38

    μαγκες αμα δεν σας αρέσει ο ψυχάρης δεν το ψηφιζεται ψηφίστε ενα ασχετο η ριξτε το ψηφοδελτιο ασταύρωτο.
    Παρτε και στα κεντρικά και πειτε το.
    Εδω οι αναρχοσυριζαιοι εχουν βαρμενους και μεγαλοδημοσιογραφους δελαστικ.
    Εκτος και αν ο δελαστικ του μπομπολα εθνος δεν ειναι μερος του προβλήματος;

  17. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/04/2012 22:22:12

    Τόν υἱό Ψυχάρη κάποιος τόν ἒβαλε στό ψηφοδέλτιο,δέν μπῆκε μόνος του.Καί εἶναι φυσικό κι ἐπόμενο ὃτι θά χρησιμοποιήσει ὃσα μέσα διαθέτει προκειμένου νά πετύχει τό στόχο του,δηλαδή τήν ἐκλογή του,ὃπως θά ἒκανε καί ὁ ὁποιοσδήποτε βρισκόταν στή θέση του.Ἐγῶ δέν ψηφίζω Ἀ Ἀθηνῶν,ἐναπόκειται στούς ψηφοφόρους τῆς περιφέρειας αὐτῆς λοιπόν, νά ψηφίσουν ἢ ὂχι τόν κύριο Ψυχάρη γιά νά εἰσέλθει ἢ ὂχι στή Βουλή. Τό σίγουρο πάντως εἶναι ὃτι ὁ κ.Σαμαρᾶς εἶχε τούς λόγους του,πού ἐκεῖνος γνωρίζει καλύτερα ἀπ' τόν καθένα,γιά νά τόν χρίσει ὑποψήφιο βουλευτή μέ τό κόμμα τῆς Νέας Δημοκρατίας...

  18. Εγώ avatar
    Εγώ 29/04/2012 22:40:32

    Γράφεις για τον Ιερώνυμο:
    "Ο Θεός δεν κάνει διακρίσεις ο ίδιος, άρα δεν …νομιμοποιούνται και οι επί της γής εκπρόσωποί του".

    Αυτός δεν είναι ο Αρχιεπίσκοπος που δήλωσε ότι οι Αριστεροί είναι πιο πιστοί από τους Δεξιούς, λες και διαθέτει μετρητή πίστης και μετράει την πίστη των ανθρώπων ή λες και ξέρει τι ψηφίζει ο καθένας πριν τον μετρήσει με τον μετρητή πίστης.

    Ο μακαριστός Χριστόδουλος μπορεί να δήλωσε ότι προτιμά κυβέρνηση ΝΔ παρά ΠΑΣΟΚ, αλλά ΠΟΤΕ δεν είπε ότι ο ψηφοφόρος τής ΝΔ είναι πιο πιστός από τους ψηφοφόρους των άλλων κομμάτων. ΠΟΤΕ του δεν δίχασε τον λαό σε καλούς Χριστιανούς και μη.



    Ο Ιερώνυμος δίχασε τον ελληνικό λαό. Δεν τον έχω σε καμμία υπόληψη.

  19. gauss avatar
    gauss 29/04/2012 22:44:15

    οταν ο ψυχαρης θα γινει υπουργος να δω τι θα λετε...μην δειτε ενα αυτοδημιουργητο νεο εσεις αμεσως να τον φατε...εχει δωσει τοσες μαχες με τη νεα δημοκρατια,απο μικρος ηταν οννεδιτις...πιστευει εκφραζει απολυτα το οραμα του προεδρου για την ελλαδα γι αυτο και χωρεσε στις λιστες....

    • S.P. avatar
      S.P. @ gauss 30/04/2012 08:16:43

      Τι σπουδές έχει κάνει ο κ. Ψυχάρης;

    • S.P. avatar
      S.P. @ gauss 30/04/2012 08:20:46

      Και ως "αυτοδημιούργητος "τι δημιούργησε;

  20. Mara avatar
    Mara 30/04/2012 00:42:44

    Αγαπητοί μου, εξαιρετικά δύσκολη πολιτική περίοδος.
    Ακόμα δυσκολότερες οι επιλογές και οι αποφάσεις για τον Σαμαρά.
    Ποιές "γέφυρες" να κάψει...? Ποιές "γέφυρες" να περάσει...?
    Αναγκαστικά παίρνει ρίσκα... σε όλα τα επίπεδα...

    Άς κάνουν λοιπόν οι υποψήφιοι ότι θέλουν...
    Δεν πρέπει να μας αφορά τα "χτυπήματα" που κάνει ο ένας στον άλλον.
    Έτσι και αλλιώς ξέρουν όλοι, ότι το παιχνίδι παίζεται... και βρώμικα....
    Μην χάνουμε τον στόχο.
    Το μόνο που πρέπει να μας αφορά είναι η νίκη την ερχόμενη Κυριακή και τίποτα άλλο.

  21. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/04/2012 01:13:45

    O ΔΟΛ ειναι εχθρικο εντυπο προς τη ΝΔ.Το οτι ενας ανθρωπος απο το εχθρικο αυτο εντυπο ειναι στα ψηφοδελτια ειναι και καλο και κακο.Καλο γιατι μετριαζει την επιθετικοτητα εναντιον της ΝΔ που ειναι δεδομενη οπως και η πασοκιαση απο την οποια πασχει το εντυπο.Κακο γιατι δυσαρεστει εμας τους ψηφοφορους της ΝΔ.
    Ας το δουμε δημιουργικα.υπαρχουν πολλοι υποψηφιοι στην Α΄Αθηνων και μονο 4 σταυροι.

    • S.P. avatar
      S.P. @ ψυχραιμια 30/04/2012 10:21:47

      !!!!!!!!!!!!!

  22. Δεξιός Ψάλτης avatar
    Δεξιός Ψάλτης 30/04/2012 02:10:33

    Ε,παιδιά.....Δεν έχει άλλο υποψήφιο η παράταξη στην Ά Αθηνών πέραν του υιού Ψυχάρη; Βάλτε πλάτη για τους ανθρώπους που παλέυουν για τη Νέα Δημοκρατία και πάνω από όλα για την Ελλάδα. Ο Αγγελάκας και ο Κοραχάης βλέπουν τους ΝΔημοκράτες παντού και όχι στο Μέγαρο.Μαύρο στα τζάκια και τις παλιοκαραβάνες....

  23. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 30/04/2012 08:23:08

    Παίδες, τα παραπολιτικά της εν λόγω εφημερίδας ουδέποτε μας χαριστήκανε. Θυμίζω ότι από κει πέρασε και η αλήστου μνήμης "Πανδώρα", που συνεχίζει εργολαβικά το θάψιμο αποό αλλού.
    Τα ψηφοδέλτια μας δίνουν παντού πολλές επιλογές. Επειδή έχω "ξεσκίσει" πολλές φορές το εν λόγω συγκρότημα, νομίζω ότι "δικαιούμαι δια να ομιλώ", που 'λεγε στα χωροφυλακίστικα κι ο σοσαλιστής Μένιος. Όταν λοιπόν ο Αντώνης πήρε ως συνεργάτη τον Ανδρέα Ψυχάρη, έγραψα εδώ ότι δεν υπάρχει οικογενειακή ευθύνη, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο αλλά δεν θα τον κρίνουμε για το τι έκανε ή είναι ο πατέρας του, ο μπατζανάκης του, η γιαγιά του ή η θεια του η Μαλάμω. Έγραψα πως θα τον κρίνουμε για τις δικές του θέσεις, πράξεις και ιδέες. Από τότε διάβασα δυο συνεντεύξεις του και ένα άρθρο του. Είδα λοιπόν Αότι μιλάει και υποστηρίζει τις θέσεις, την γραμμή Σαμαρά, χωρίς αμφισημίες.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 30/04/2012 08:29:22

      Ατυχέστατα τα σχόλια των όποιων δημοσιογράφων για συνυποψηφίους του αλλά πρώτον, από το "ΒΗΜΑ" ή τα "ΝΕΑ", αν ήμουν στη θέση τους, θα ανησυχούσα μόνο αν με επαινούσαν.
      Όσον αφορά το κυριλέ της εκστρατείας του, δεδομένης της κοινωνικής του θέσης εγώ θα το θεωρούσα αστείο κι υποκριτικό αν υποδυόταν τον Βασιλάκη Καΐλα.
      Ας χαλαρώσουμε κι ας συγκεντρώσουμε απέναντι τα πυρά μας. Κι ο Βασίλης Κικίλιας είναι δυο μέτρα και φαίνεται πάνω από τα σχόλια των δημοσιογράφων του ΔΟΛ. Αν αρχίζανε τα γλειψιματικά υπέρ όλων στη ΝΔ, θα μας λέγανε ότι ο Σαμαράς έκανε deal με την διαπλοκή. Συνεχίζουν τα δικά τους. Έξι και μία!

  24. juliet avatar
    juliet 30/04/2012 08:27:12

    Καλημέρα,καλή βδομάδα
    Αυτή βδομάδα και την άλλη Δευτέρα θα ξέρουμε.Λέω με το κουτό μυαλό μου,μήπως ν'αφήσουμε τις επικρίσεις για τους βολευτές αυτή τη βδομάδα και ν´ αναλογιστούμε τι θα κάνουμε την επομένη ;Με τις δυό πιθανότητες.Εχω μάθει να προγραμματίζω ,ίσως είμαι λάθος ,εδώ όμως παίζονται πολλά και πάνω απ'όλα η επιβίωσή μας ,το μέλλον μας.Η εκλογή Ψυχάρη ή η μη εκλογή δεν θα μας λύσει τα προβλήματα .Η εκλογή όμως μια αυτοδύναμης κυβέρνησης θα μας λύσει πολλά.
    Την επόμενη φορά θ'αλλάξουμε τον τρόπο εκλογής .Θα προταθούν 5-10-15 ;και απ'αυτούς με ψηφοφορία θ'αποφασίσουμε.Αλήθεια πιστεύετε ότι δεν θα υπάρχουν και οι ευνοημένοι λόγω ''καλών σχέσεων'';Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα περιμένουν ,που θα ελπίζουν ότι αν εκλεγεί ο τάδε ,ο δείνα κάτι θα κερδίσουν.Εκτός αν ......από την μια μέρα στην άλλη γίναμε Παράδεισος και δεν το πήρα είδηση!!

    • franc avatar
      franc @ juliet 30/04/2012 09:40:50

      Aγαπητή Juliet,
      O Φωτισμένος ηγέτης είναι αυτός που ξέρει να αυτοθυσιάζεται για την πατρίδα όταν όλοι οι άλλοι δρόμοι έχουν αποκλειστεί.
      Πιστεύω οτι Ο Σαμαράς αυτό έκανε όταν υπέγραψε το τελεσίγραφο του Σόιμπλε για να μην πέση η Πατρίδα στον Γκρεμό. Θυσίασε την αυτοδυναμία της ΝΔ ακόμα και την δική του Πρωθυπουργία, προκειμένου η χώρα να κερδίσει τον απαραίτητο χρόνο ώστε να γίνουν οι εκλογές και να δοθεί στους επικυρίαρχους η απάντηση του Ελληνικού λαού στο ερώτημα αν αντέχουν περισσότερο το μαρτύριο στο οποίο τον έχουν υποβάλλει.
      Η αυτοδυναμία δεν είναι αυτοσκοπός, παρά μόνο γι αυτούς που ελπίζουν σε βόλεμα "ημετέρων". Οταν υπάρχει Εθνικός κίνδυνος ύπαρξης της χώρας, η απάντηση είναι μόνο ΕΘΝΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ. Αν ο Σαμαράς επέβαλλε την αυτοδυναμία του , θα ήταν διπλή πρόκληση προς τους υπόλοιπους Ελληνες, σαν να τους λέει:
      1. Δεν σας χρειάζομαι.
      2. Ακόμα κι αν σας έχω απέναντι, είμαι τόσο σούπερμαν που θα νικήσω και εσάς και τους Γερμανούς.
      Αν όμως σχηματίσει μια Συμμαχική Εθνική Αντιμνημονιακή κυβέρνηση που θα ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΕΙ εξ αρχής το μνημόνιο , αφαιρώντας απ' το χρέος τις ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ χρεώσεις του Τσοχατζόπουλου και των λοιπών υπουργών του ΠΑΣΟΚ που έρχονται βροχηδόν στο φώς και είναι σίγουρα πάνω απο 150 δις , τότε η Πατρίδα μπορεί να ελπίζει. μάλιστα σε μια τέτοια κυβέρνηση θα μπορούσε ο Σαμαράς να περιοριστεί στο ρόλο του Αντιπροέδρου βάζοντας Πρωθυπουργό τον Καραμανλή που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΝΗΜΟΝΙΟ. Αν τηρηθεί το υπογραφέν μνημόνιο έστω και με "ισοδύναμα" μέτρα, ακόμα και 250 βουλευτές να έχει ο Σαμαράς, η γενοκτονία της χώρας θα έχει συντελεστεί, διότι όσοι νέοι δεν τα καταφέρουν να φύγουν, με 500 ή και 1000 ευρώ το μήνα δεν υπάρχει περίπτωση για τα επόμενα 10 χρόνια να κάνουν ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ.

      • juliet avatar
        juliet @ franc 30/04/2012 12:20:13

        Franc,
        Tώρα θα στην πω εγώ .Πιστεύεις ότι με μια τέτοια ανάλυση έχεις πετύχει κάτι; Εγώ, γιατί πιστεύω ,όχι.Το θέμα δεν είναι τα σχέδια του Σαμαρά ,είναι το πρόβλημα ενός λαού που προ πολλού έχει πάψει να σκέφτεται και λειτουργεί με γνώμονα το συμφέρο του.Γιατί ότι συμβαίνει τώρα ,είναι συνάρτηση της ηθικής και κοινωνικής υπόστασης ενός λαού σε παρακμή.

  25. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 30/04/2012 09:30:52

    Χριστός Ανέστη , καλή βδομάδα και καλό βόλι την Κυριακή. Μια χρυσή ευκαιρία να μην πολιτευθεί ο κ. Ψυχάρης είναι να μην εκλεγεί στην Α΄Αθηνών, πράγμα που εξαρτάται από την ψήφο των νεοδημοκρατών στην περιοχή αυτή. Οπερ έδει δείξαι. Και ο Κυριάκος Βιρβιδάκης είναι ανιψιός του Μητσοτάκη, αλλά χθες στην Κρήτη ήταν μαζί με τον Σαμαρά, μέχρι και στην ομιλία του. Ας μην κρίνουμε εκ των προτέρων , ας αφήσουμε να κρίνει τον Α.Ψυχάρη ο λαός.

    • juliet avatar
      juliet @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 30/04/2012 09:46:10

      Kαλή βδομάδα,
      τρωγόμαστε ..για να περάσει η ώρα.Τι να πω.....

  26. A.D avatar
    A.D 30/04/2012 09:46:29

    Μετά τις τόσες ενέργειες διχασμού, διάσπασης, διαίρεσης και τελικά αφαίρεσης μεγάλου εκλογικού ποσοστού από το κόμμα μας, υπάρχει και η υποψηφιότητα Ψυχάρη που δεν αφαιρεί τίποτα και σίγουρα προσθέτει, π.χ ειδήσεις MEGA (διεκδικούν βραβείο αντικειμενικότητας) αντιμετώπιση της Ν.Δ από Το Βήμα και Τα Νέα.
    Φανταστείτε ο Σταύρος Ψυχάρης, με βάση το πατρικό του ένστικτο να ψηφίσει Ν.Δ. Δεν υπάρχει ... !!!
    Πρωτόγνωρα πράγματα!!!

    • juliet avatar
      juliet @ A.D 30/04/2012 09:55:30

      Οσο και να σπείρεις ζιζάνια ,ναι θα ψηφίσουμε η δεν θα ψηφίσουμε τον Ψυχάρη γιατί ΕΜΕΙΣ γουστάρουμε και όχι γιατί το θέλουν αυτοί που σε βάζουν να μας το παίζεις συνεναιτικά και να μας διχάζεις.
      Και η διχόνοια που μας σπέιρεις δεν είναι πρωτόγνωρη ,ήτανε χαρακτηριστικό γνώρισμα κάποιων.
      Αν γουστάρετε, βάλτε τα απ'ευθείας με τον Σταύρο Ψυχάρη .

      • A.D avatar
        A.D @ juliet 30/04/2012 09:59:49

        Μη μου επιτίθεσαι άδικα. Ξαναδιάβασε το σχόλιό μου.
        Θετικά βλέπω την υποψηφιότητα Ψυχάρη.

        • Heaven avatar
          Heaven @ A.D 30/04/2012 11:55:50

          εγώ πάλι οχι!!

  27. walker avatar
    walker 30/04/2012 10:35:58

    αν δεν λεγοταν ψυχαρης,θα ειχε θεση στα ψηφοδελτια ?? δεν νομιζω οτι μπηκε στις λιστες ουτε για την προσφορα του στη νεα δημοκρατια, ουτε για την τρομερη του επαγγελματικη του σταδιοδρομια ,ουτε βλεπω οτι ειναι κατι το ξεχωριστο .σε καθε περιπτωση ,κυριακη κοντη γιορτη.
    καλη επιτυχια Φαηλο!