#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/07/2011 14:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η προεδρία της ΕΕ δηλώνει ότι η πολιτική για την Ελλάδα είναι λάθος !

[caption id="attachment_110374" align="alignnone" width="575" caption="Ροστόφκσι - Σόϊμπλε"][/caption]

O υπουργός Οικονομικών της Πολωνίας (η οποία έχει την προεδρεία της Ε.Ε. από 1ης Ιουλίου !) δήλωσε χθες στην Βαρσοβία ότι η πολιτική που ακολουθεί η Τρόικα στη Ελλάδα είναι λάθος, γιατί δίνει έμφαση στη λιτότητα και δεν στοχεύει καθόλου στην ανάπτυξη.

«Είναι σαφές ότι πολλοί έκαναν λάθη τον τελευταίο ενάμιση χρόνο», είπε σε συνέντευξη για την ανάληψη της προεδρίας από την χώρα του.

Τόνισε ακόμα ειδικά για την Ελλάδα ότι χρειάζεται ταυτόχρονα και σταθεροποίηση της οικονομίας και ανάπτυξη.

Δεν γνωρίζουμε αν ο Γιάτσεκ Ροστόφσκι μελέτησε το “Ζάππειο 2” του Σαμαρά, αλλά στην ίδια συνέντευξη πρόσθεσε: «Ένα πρόγραμμα (στήριξης) θα πρέπει να είναι σαφώς αντιληπτό ως ένα βήμα προς την οικονομική ανάκαμψη της χώρας που την αφορά...τα ευρωπαϊκά προγράμματα πρέπει να αλλάξουν τη φιλοσοφία τους».

Επισήμανε ακόμα ότι υπάρχει ένα διευρυνόμενο σχίσμα βορά και νότου στην Ευρώπη που πρέπει να τεθεί υπό έλεγχο για να μην διογκωθεί και άλλο.

Η Πολωνία πλησιάζει  τα κριτήρια για να ενταχθεί στην Ευρωζώνη, αλλά δηλώνει ότι θα ενταχτεί μόνο αν υπάρχουν στην Ευρώπη θεσμοί που θα εγγυώνται την μακροπρόθεσμη σταθερότητα της Ευρωζώνης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 03/07/2011 15:04:34

    Αυξάνονται και πληθύνονται τελικά

  2. factorx avatar
    factorx 03/07/2011 15:55:29

    Ο Γραμματέας Πολιτικού Σχεδιασμού της Νέας Δημοκρατίας, Μάξιμος Χαρακόπουλος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Αργά, αλλά σταθερά, δικαιώνονται οι θέσεις του Αντώνη Σαμαρά.
    Μετά την έκθεση του ΟΗΕ και ο υπουργός Οικονομικών της Πολωνίας, της χώρας που αναλαμβάνει την προεδρία της Ε.Ε., δηλώνει ότι διαφωνεί με το πρόγραμμα που υλοποιείται από την τρόικα στην Ελλάδα, γιατί δίνει έμφαση στη λιτότητα και δεν στοχεύει στην ανάπτυξη.
    Αυτή είναι και η βασική ένσταση της Νέας Δημοκρατίας».

  3. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 03/07/2011 16:00:37

    Πω, πω απομόνωση του Σαμαρά από τους Ευρωπαίους...

  4. Δήμος avatar
    Δήμος 03/07/2011 16:07:38

    Στη συνέντευξη του στους FT άλλα λέει όμως.

    FT: How do you see the Greek crisis and the future of the eurozone?

    DT: Poland's situation is unique. On the one hand, we are beginning the Polish presidency, but on the other we are outside the eurozone. We will willingly take on some of the responsibility, despite what the treaty says, but we do not want to add to the cacophony of voices over Greece.

    I value very highly the efforts of Prime Minister Papandreou. He is characterised by an honest determination he is acting in quite dramatic circumstances. Sometimes we have an impression that the lack of acceptance [of austerity measures] by the Greek people is slightly exaggerated, because those who are demonstrating are always louder and more visible. We should try to support Papandreou. I think it’s important for us to avoid the false notes when we speak with the Greeks. It is not just important that we help them, but it’s also worth being consistent in what we say. Too much is being said about whether Greece will continue to be in the eurozone or even in the European Union. And I think that does not help.

    I remember the experience of Poland. When we regained our freedom in 1989, it was possible to introduce radical reforms but that was possible also because there was a positive atmosphere. The messages Poland had 20 years ago were quite unequivocal. There were very high demands, but in Poland, we didn’t really have any doubts that Europe wanted to help us. And objectively, we were in a worse situation than Greece is in today. So it can work.

    Personally, I am very attached to a “northern” point of view. That means I am very careful about borrowing, and I feel it is better to spend only as much as the budget allows. I understand that this is the time for us to loudly talk about the rules which we imposed on ourselves, particularly the Maastricht criteria, and those rules have to be followed.

    However, in my view the situation in Greece, and maybe in some other countries, is that there is a disappearance of what had been a European attitude of responsibility towards money and one’s own decisions. That is why I think there is a need to call both for help for Greece and other countries, as well as a return to principles and responsibility.

    Summing up, I think that politicians have to show a maximum of understanding and trust to build a feeling of solidarity, because what is the most dangerous is not a lack of ideas, but a crisis of trust in which almost no one in Europe wants to think in European categories. That means when speaking of the unity of Europe we use slogans, and the hard words appear only when defending national interests.

    In Poland we would like to, as far as possible, give an example of solidarity in these times of crisis. I see pessimism, or a lack of will to act, as a lack of realism. Some think that by saying “Greece cannot be saved” or “Let's not waste millions helping countries who caused their own problems” that they are being realists. Such “realism” leads to catastrophe, especially since by helping Greece, the largest countries are helping themselves.

    In Europe we have a clash of tactical and strategic considerations. The tactical is often driven by internal pressures such as elections or pressure from populists. The strategic approach requires more courage and imagination, because it involves clearly saying that there is something like the common interest of the EU. It demands an ability to sacrifice some of your political or national interests.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Δήμος 03/07/2011 18:31:34

      Την Αναπτυξη υτην εννοουν, με νεα Τραπεζικα Προιοντα οπως αυτα της ειταιριας ΕΛΛΑΔΑ Α.Ε.
      Θα βγαλουν ομολογα πανω στην Ελληνικη ΓΗ και θ αρχισει το πουλα/αγορασε πανω στο κορμι μας !!!

      Ολα τα εχουν συναρτησει αμεσα με την Κρατικη Περιουσια. Μη μασας σε θεωριες.

      Καθε μερα που περνα, οδσα γραφω και για οσα παλευω γινονται ΔΥΤΥΧΩΣ πραγματικοτητα/ Το κακο ειναι οτι κανεις ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ... ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ !!!! συναινετικες, εμεσα και αμεσα !

      η ταμπακιερα ειναι πολυχρωμη και ξεπουληματικη του κερατα.

      ΠΠ

      • factorx avatar
        factorx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/07/2011 18:34:12

        Dont get high by your own supply.

        Και μην παίρνεις όλον τον αγώνα πάνω σου γιατί θα σε πιάσει η μέση σου.

        Υπάρχουν κι άλλο που αγωνίζονται

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ factorx 03/07/2011 19:52:20

          χαχαχα ρε μη με δουλευεις εμενα !!.... θα τα πουμε απο κοντα !
          Πλατεια θα παμε??
          θα εχω και την κορη μ μαζι να παρει το βαπτισμα !!!

          ΠΠ

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/07/2011 20:05:24

            Μαλόξ θα έχει η κολυμπήθρα;

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/07/2011 20:12:20

            παντα..... !!!!
            αλλα δε φανταζομαι χημικα σημερα!!
            καλου κακου θα παρουμε τα γυιαλια κολυμβησης !

            ΠΠ

  5. factorx avatar
    factorx 03/07/2011 16:22:49

    Το βασικό ποιο είναι αγαπητέ; Ότι αμφισβητεί το πρόγραμμα σωτηρίας και μιλάει για την αναγκαιότητα αναπτυξιακής πολιτικής. τα υπόλοιπα είναι ¨ψιλά γράμματα". Δεν είπαμε να γίνει και ....Αλέκα ο άνθρωπος

  6. ΝΤΙΝΟΣ avatar