20/10/2008 22:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η προανακριτική ως ταφόπλακα του δικομματισμού

Με δεδομένο ότι τόσο το ΠΑΣΟΚ, το ΚΚΕ και ο ΛΑΟΣ έχουν ήδη ταχθεί υπέρ της προανακριτικής επιτροπής, μένει πλέον να αποσαφηνιστεί και επίσημα η στάση που θα κρατήσει ο ΣΥΡΙΖΑ.

Ο Αλέξης Τσίπρας δήλωσε ήδη ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα ζητήσει 15νθήμερη αναβολή, προκειμένου να φτάσει εγκαίρως και να μελετηθεί η δικογραφία. Μετά την σημερινή συνεδρίαση της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ, ο Αλέκος Αλαβάνος ζήτησε κι αυτός την χωρίς αναβολή διαβίβαση του φακέλου για την υπόθεση της Μονής Βατοπεδίου στη Βουλή, πριν από την Παρασκευή, προκειμένου να καθοριστεί η θέση του κόμματος. Δήλωσε επίσης πως υπάρχουν στοιχεία σε σχέση με την ανάγκη σύγκλησης Προανακριτικής Επιτροπής, αλλά δεν ξεκαθάρισε αν θα την υπερψηφίσουν.

Το ΠΑΣΟΚ ξεκαθάρισε ήδη ότι δεν δέχεται καμία αναβολή στη συζήτηση του αιτήματός του για σύσταση Προανακριτικής Επιτροπής.

Σε περίπτωση πάντως που ψηφίσει και ο ΣΥΡΙΖΑ υπέρ της Προανακριτικής, η κυβέρνηση θα έχει 151 ψήφους (θα γίνουν τρεις ψηφοφορίες, μία ανά εμπλεκόμενο πολιτικό στην οποία δεν έχει δικαίωμα ψήφου), ενώ σύσσωμη η αντιπολίτευση 148. Θα χρειάζονται δηλαδή τρεις «γαλάζιες» ψήφους για να «περάσει» η πρόταση.

Τέρμα, λοιπόν,  τα φούμαρα και οι μεταξωτές κορδέλες για όλους, αντιπολίτευση και αντάρτες της ΝΔ. Η ελπίδα ανατροπής του υφιστάμενου πολιτικού σκηνικού για να ανοίξει ο δρόμος του νέου (όσο βασανιστικός κι αν θα είναι αυτός) είναι παρούσα.

Δεν έχουμε αυταπάτες και γνωρίζουμε ότι, όπως και οι πρωθυπουργοί του παρελθόντος, έτσι και οι υπουργοί του παρόντος «δεν πάνε φυλακή». Δεν αμφιβάλουμε επίσης ότι πολύ δύσκολα γαλάζιοι βουλευτές θα υπερψηφίσουν την προανακριτική.

Δύσκολα όμως θα διαφωνήσει κανείς μαζί μας ότι αν η πρόταση για προανακριτική υπερψηφιστεί, τότε η ΝΔ θα καταρρεύσει και θα ανοίξει έτσι ο δρόμος για την οριστική κατάργηση και του δικομματισμού. Και μετά βλέπουμε. Τα μεγάλα πολιτικά προβλήματα λύνονται ένα - ένα.

Θα είναι λοιπόν η προανακριτική η ταφόπλακα του δικομματισμού;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 20/10/2008 22:51:52

    Ο δικομματισμός θα περάσει κρίση αλλά θα μείνει και τούτο διότι ο Έλληνας θέλει σταθερές κυβερνήσεις. Το πρόβλημα ήταν και είναι η μεγάλη διαφθορά και όχι ο δικομματισμός αυτός κάθε αυτός.

  2. jpar avatar
    jpar 20/10/2008 23:11:24

    Ευσεβείς πόθοι και βαρύγδουπες κουβέντες... Αν και αν και αν...
    Θα τελειώσει ο δικομματισμός και μαζί του και η διαφθορά. Μόνο γέλιο προκαλούν τέτοιες απόψεις.
    Στην σημερινή συγκυρία ξέρετε ότι η αντιπολίτευση κατηγορεί την ΝΔ για ένα αδίκημα που δεν έχει καμμιά σχέση με ότι ξέρουμε από Κοσκωτά και δώθε (π.χ. Siemens). Κατηγορούνται κάποιοι για απιστία αλλά δεν είχαν κανένα οικονομικό ή πολιτικό όφελος όταν διέπρατταν το έγκλημα (αν το διέπραξαν). Πρέπει να σας ενημερώσω ότι ο κόσμος τα καταλαβαίνει αυτά. Έτσι ή αλλιώς μπλοκς δεν διαβάζει... Επομένως με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα συνεχίσουμε να έχουμε ισχυρές κυβερνήσεις.

  3. δικομματισμος avatar
    δικομματισμος 20/10/2008 23:15:27

    δηλαδη το πασοκ προτεινει την ...ταφοπλακα?
    επιδιωκει το τελος του επαρατου δικομματισμου?
    φακτορ
    εισαι χαπακωμενος?
    η
    προσπαθεις να πεισεις την αριστερα να ψηφισει την προταση του πασοκ?

  4. Factorx avatar
    Factorx 20/10/2008 23:17:16

    @jpar. χαίρομαι που περνάς μαζί μας kal;a και διασκεδάζεις. Πως το ξέρεις όμως οτι το Βατοπαίδι δεν συγκρίνετε με τον Κοσκωτά. Εγω ήμουν μάρτυρας κατηγορίας στο Ειδικό Δικαστήριο και στην δίκη του Λούβαρη για την αγορά του αιώνα και νομίζω οτι είναι ισάξια.
    Και σε πaρακαλώ πολυ να μας πεις με ποιον ακριβώς θα έχουμε ισχυρές κυβερνήσεις

  5. Μπτίλια στο πέλαγος avatar
    Μπτίλια στο πέλαγος 20/10/2008 23:20:58

    Το γόητρο της κυβέρνησης έχει υποστεί αλλεπάλληλες ρωγμές. Μια κυβέρνηση που έχει απολέσει την βιτρίνα της αξιοπρέπειας, είναι αδύνατο να σταθεί μεσοπρόθεσμα. Διότι κυβέρνηση στην εποχή μας δεν σημαίνει εξουσία, αλλά επίφαση εξουσίας. Και όταν χαθεί η επίφαση, δεν έχει λόγο ύπαρξης η κάθε κυβέρνηση. Ούτε για το κατεστημένο, που θέλει στήριξη της ιδεολογικής ηγεμονίας, ούτε για το λαό, που θέλει πρόσχημα σταθερότητας και ευημερίας, ούτε για τα ίδια τα μέλη τις κυβέρνησης, που θέλουνε χειροκρότημα, ύφος και αραλίκι χωρίς προστριβές.
    Κατά συνέπεια, όλοι θέλουν και μεθοδεύουν σήμερα την πτώση της παρούσας κυβέρνησης. Και ο Πρωθυπουργός έχει κατανοήσει ότι κάποιες ισορροπίες στην ουσία δεν τις οραματίστηκε, αλλά τις ονειρεύτηκε, με συνέπεια το άθροισμα να μην έχει σχέση με τα προστιθέμενα στοιχεία.
    Η πτώση της κυβέρνησης, που είναι θέμα πλέον αποκλειστικά συγκυριών, δεν μπορεί να σημάνει αυτόματα την ταφόπλακα του δικομματισμού, διότι τα κόμματα οφείλουν να συσπειρωθούν στην προοπτική των επερχόμενων εκλογών. Και τα κόμματα είναι πριν από όλα εκλογικά καταστήματα.
    Η αναμενόμενη παταγώδης ήττα των δύο μεγάλων κομμάτων, που προβλέπεται να ακολουθήσει, είναι η πέτρα από την οποία, πολύ γρήγορα θα φτιαχτεί η ταφόπετρα της διάσπασης.
    Δεν μπορώ όμως να κατανοήσω γιατί εικάζεται ότι έτσι θα ανοίξει ο δρόμος για κάτι νέο. Διότι νέο σημαίνει πραγματικά και όχι εικονικά νέο. Δηλαδή μια νέα ποιότητα, που δεν μπορεί να αφορά τα όποια ποσοτικά δεδομένα.
    Είναι, σαν να λέμε, ότι θα σπάσουμε μια φρουτιέρα και με τα θρύψαλα θα φτιάξουμε μια νέα. Δεν υπάρχει αμφιβολία, ότι για τον Πικάσο και τον Νταλί, αυτό δεν θα αποτελούσε μόνο δημιουργική πρόκληση, αλλά θα οδηγούσε και σε αισθητικό αποτέλεσμα. Το παλαιοκομματικό κατεστημένο της χώρας όμως, δεν φημίζεται για την δημιουργική του ορμή. Και όσο αφορά την ανάμιξη νέων προσώπων, με δυο σπυριά ρύζι πιλάφι δεν ψήνεται.
    Κατά συνέπεια οι πραγματικές αλλαγές, όσο και εάν είναι δυνατόν να προκύψουν από κάλπες, δεν κυοφορούνται σε αυτές.
    Και τα προβλήματα λύνονται ένα ένα, όταν υπάρχει συνολική κατάστρωση δεδομένων και ζητούμενων, που διαθέτει προοπτική.

  6. δικομματισμος avatar
    δικομματισμος 20/10/2008 23:23:08

    factorx
    εσυ πιανεις πουλια στον αερα..
    γιατι δεν ενημερωνεις το κοινο σου,οτι το παγκοσμιο χρηματοπιστωτικο κραχ,ειναι αντιπερισπασμος του ρουσοπουλου?
    το λαμογιο ειναι ικανο να καταστρεψει τον πλανητη,αρκει να σωση την καρεκλα του.

  7. δικομματισμος avatar
    δικομματισμος 20/10/2008 23:30:25

    εχω μια απορια..
    για το κραχ ευθυνεται ο ρουσοπουλος,η,ο δικομματισμος?
    τα χαπια μου...

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 20/10/2008 23:31:35

    4 Factorx

    Afti i sklirinsi kata plakas ton talaiporei akoma ton k.Lou?

  9. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 20/10/2008 23:40:11

    O ΣΥΡΙΖΑ της αναβολής,πως ξαφνικά θέλει τον φάκελο.Δεν εμπιστεύθηκε δηλαδή την δημοσιογραφική έρευνα μηνών,που έδειξε ευθύνες υπουργών.και πως μιλούσε τόσους μήνες για το σκάνδαλο Βατοπαιδίου.Ο κ.Δραγασάκης από το 2003 φέρεται να κάνει ερωτήσεις στη βουλή.Παραπλανούσε τους πολίτες και τα κόμματα;Ο κύριος Αλαβάνος μίλησε για μαφία του Αγίου ορους και άφηνε υπονοούμενα για υπουργούς Ν.Δ.Τι συνέβη ξαφνικά.

  10. δικομματισμος avatar
    δικομματισμος 20/10/2008 23:44:40

    τολμησε ο εφραιμ να κανει μπιζνες χωρις την συμμετοχη του γνωστου εργολαβου-εκδοτη.
    καλα να παθει..
    η μονη τοπλου που τον εβαλε στο παιγνιδι ,χαζη ειναι?

  11. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 21/10/2008 00:01:09

    μπορει καποιος να μου εξηγησει με απλά λογικά βήματα την τακτική του ΣΥΡΙΖΑ τις τελευταιες μέρες για το Βατοπεδι??? Ειλικρινα έχω παψει να καταλαβαίνω. Τι νοημα εχει πχ η προταση αναβολής με προδιαγεγραμμενη τη στάση του ΠΑΣΟΚ??? Μπορει να βοηθησει κανείς??

  12. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/10/2008 00:02:32

    8@Xαζός τού Χωριού.
    Ο Λού μέ το πού έβγαλε τό κολάρο έγιανε...
    Πάει γιά Νομπελ Ιατρικής.Είναι ο πρώτος άνθρωπος πού θεράπευσε μιά χρόνια πάθηση μέ μιά απλή κίνηση...

    Οπως και ο Ψωμιάδης πού θεραπεύει την φυματίωσή του μέ πούρα.

  13. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 21/10/2008 00:05:39

    Εγραψα ενα σχολιο και εξαφανισθηκε,ενώ το είδα.Το 2003 ο πρώτος που ασχολήθηκε στη βουλή με ερωτήσεις ήταν ο κ.Δραγασάκης για το σκάνδαλο Βατοπαιδίου.Το 2006,δικηγόροι Θεσσαλονίκης στέλνουν αναλυτικά τα πάντα δηλαδή, στον κ.Τριανταφυλλόπουλο,να κάνει εκπομπή όπως τους είχε τάξει.Δεν την έκανε ποτέ.......

  14. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 21/10/2008 01:07:37

    Φάκτορα πρέπει να είσαι οπαδός του Μπόμπυ Φίσερ,
    πρώτα πας για την βασίλισσα και μετά για τον βασιλιά.
    Συμφωνώ.

  15. thanos avatar
    thanos 21/10/2008 03:33:03

    3-δικομματισμος
    October 20th, 2008 at 11:15 pm

    Σε διαβεβαιω πως μια εβδομαδα πριν των εκλογων θα εχεις διαφορετικη γνωμη. Ο ψηφοφορος πισω απο το παραβαν παθαινει Flashback και επανερχεται στο μαντρι του.

  16. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 21/10/2008 08:21:27

    Ας μήν περιμένουμε τίποτε.
    Όσα κι΄ αν λένε οι διαφωνούντες της Ν.Δ. θα ψηφίσουν ορθοκανονικά και σίγουρα.
    Και οι λοιποί της αντιπολίτευσης ομοίως.
    Και οι δημοσκοπήσεις θα συνεχίσουν το σερβίρισμα του κουτόχορτου.
    Και ή Ν.Δ. σύντομα θα παραδώσει, και το ΠΑΣΟΚ του οποιουδήποτε θα ξανάρθει, και μία από τα ίδια.
    Δεν είναι βλάκες να βγάλουν τα μάτια τους με τα ίδια τα χέρια τους.

  17. Helmut avatar
    Helmut 21/10/2008 10:29:03

    Σιγά μην γίνει η προανακριτική ταφόπλακα του δικομματισμού... το πολύ-πολύ να γίνει το botox του.