#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/01/2010 13:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η προίκα καταργήθηκε κ. Παπακωνσταντίνου



Τα λάθη και οι επιπολαιότητες με τις γονικές παροχές δεν έχουν τέλος

 Οι παλινωδίες στη φοβερή τροπολογία του υπουργείου Οικονομικών για τις γονικές παροχές, η οποία κατατέθηκε τελικά την Παρασκευή ως αυτοτελές νομοσχέδιο μετά την απόσυρση της αντισυνταγματικής τροπολογίας, δεν έχουν τέλος. Έτσι στο άρθρο 1 παρ. 4 του νομοσχεδίου ορίζεται ότι εκπίπτει από τον φόρο που προκύπτει, μεταξύ άλλων, ο φόρος που αναλογεί στις προγενέστερες προίκες.  Μα, ολόκληρος Υπουργός Οικονομικών δεν έχει έναν νομικό σύμβουλο να του πει ότι ο θεσμός της προίκας έχει καταργηθεί από το 1983, ενώ η αναδρομικότητα των ρυθμίσεων για τις γονικές παροχές φθάνει ως το 1990, άρα η έκπτωση είναι ανύπαρκτη! Τι νομικό σύμβουλο, δηλαδή, απλή λογική χρειάζεται. Όταν όμως όλα γίνονται στο πόδι…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Pikaia Gracilens avatar
    Pikaia Gracilens 18/01/2010 13:22:01

    Η Ελλάς ομοιάζει με την πουτάνα που απειλεί ότι θα ανοίξει την ατζέντα της για να μην την βάλουνε μέσα......

  2. donaE avatar
    donaE 18/01/2010 13:24:45

    Ψηφοθηρια ,ξερουν τι κανουν.Σου λεει τοσοι ταλαιπωροι θα τσιμπησουν.Γιατι μονο με τις προικες γινεται αναδιανομη πλεον και ζει ο κοσμος, ασχετα που καταργηθηκαν νομικα.Αν περιμενει καποιος να ζησει μονος του...

  3. thespieys avatar
    thespieys 18/01/2010 13:26:11

    Tα λεφτά αισθήματα που λέμε...

  4. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 18/01/2010 13:28:23

    Χαχα. "Η βίλα των οργίων" μήπως;

  5. Johny avatar
    Johny 18/01/2010 13:52:03

    Τι μαλακίες είναι αυτές;
    Δηλαδή, εγώ τζάμπα περιμένω να πάρω το διαμέρισμα στο Παγκράτι;
    Εκείνο που μου έταξε ο μακαρίτης ο πεθερός μου για να πάρω την κόρη του.

    Ολα δουλεύουν για τους άλλους.
    Εμείς κουμπάρε... τίποτα και σκέτοι από γιουβέτσι.

  6. Γ Καισάριος avatar
    Γ Καισάριος 18/01/2010 14:20:56

    Οι πρώτες καμπάνες χτύπησαν

    http://www.market-talk.net/index.php/id/7919

    Μεγάλη πιθανότητα ο Γιωργάκης να είναι ο επόμενος Τρικούπης

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Γ Καισάριος 18/01/2010 14:25:10

      Σιγά μην γίνει και Βενιζέλος!!! Θα τον φάει δάγκα ο χοντρός. Μια χαψιά τον έχει!!!

  7. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 18/01/2010 14:40:36

    Προσέξτε προπαγάνδα η Telegraph με τη φωτογραφία του άρθρου:

    http://www.telegraph.co.uk/finance/comment/7012297/ECB-prepares-legal-ground-for-euro-rupture-as-Greek-crisis-escalates.html

    Αντίγραφο εδώ, για να μην το βγάλει κάποιο "μαγικό χεράκι" των Άγγλων...

    http://i.imgur.com/aOWBh.jpg

  8. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 18/01/2010 14:42:01

    Προσέξτε προπαγάνδα η Telegraph με τη φωτογραφία του άρθρου:

    http://www.telegraph.co.uk/finance/comment/7012297/ECB-prepares-legal-ground-for-euro-rupture-as-Greek-crisis-escalates.html

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ ΜιχΜιχ 18/01/2010 14:42:55

      Αντίγραφο εδώ, για να μην το βγάλει κάποιο "μαγικό χεράκι" των Άγγλων...

      http://i.imgur.com/aOWBh.jpg

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΜιχΜιχ 18/01/2010 14:57:47

      Δεν χαίρομαι καθόλου από τέτοια άρθρα, που άσχετα με τα δικά τους κίνητρα, δεν λένε ψέματα. Η καθοριστική φράση είναι "η συναίνεση για δρακόντια μέτρα"

      ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΓΙΑ ΔΡΑΚΟΝΤΙΑ ΜΕΤΡΑ... Έχουμε μια Κυβέρνηση που βαφτίζει Πακιστανούς "Ελληνες". Μια Κυβέρνηση που βλέπει τον Έλληνα σαν "κακό" που πρέπει να του πάρει τα λεφτά. Μια Κυβέρνηση που δεν καταλαβαίνει ότι ΔΕΝ πρέπει να διώχνει το ελληνικό κεφάλαιο. Μια κυβέρνηση που τάυτισε τις ηλεκτρονικές διαβουλεύσεις με συναίνεση (βέβαια οι πράσινοι κολλητοί και ημέτεροι είναι πιο ίσοι από τους άλλους). Μια κυβέρνηση που καπέλωσε τα παλιά αυτοκίνητα με "πράσινες" δικαιολογίες. Μια Κυβέρνηση που βάζει τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας να λέει ανοησίες. Μια Κυβέρνηση που έφτιαξε Υπουργείο Κλιματικών Αλλαγών! Παγόσμια πρωτοτυπία! Κυβέρνηση εξαπάτησης και έχθρας προς τον Ελληνικό λαό και την Ελλάδα.

      Τι συναίνεση να βρει... Απλά ο κόσμος είναι μουδιασμένος...

      Σωστά ανησυχούν οι "ξένοι". Η Κυβέρνηση αντί να διαχειρίζεται με σύνεση και αποφασιστικότητα μια κρίση, για την οποία η ίδια δεν φταίει (ε... ο μπαμπάς όμως?) εφαρμόζει θεωρίες λαϊκών περιοδικών γυμναστηρίου.

  9. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 18/01/2010 15:15:36

    Για την ατάκα του Πάγκαλου περί NBA περιμένω την άποψη σου φάκρορα.

    • Swell avatar
      Swell @ «Κασσάνδρα» 18/01/2010 16:07:33

      Μια άλλη άποψη περί ΝΒΑ.

      http://dimolog.blogspot.com/2010/01/blog-post_18.html

  10. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 18/01/2010 15:28:09

    Πάντως ο Γιωργάκης ο Β΄(κατηγορίας) ήξερε τι έλεγε όταν υποστήριζε ότι "λεφτά υπάρχουν". Γιατί πρέπει ότι βρήκαν από την ΝΔ να το βάλαν στην άκρη...για τα γεράματά τους και να ξεφωνίζουν εν χορώ: Δεν υπάρχει σάλιο.

    Βέβαια εδώ γεννάται το θέμα γιατί δεν βγαίνει ο Καραμανλής να πεί τη δική του άποψη......Δυστυχώς, θα επαληθευτούν οι "μοιραίοι και άβουλοι".

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2010 16:28:45

    Προπατορικο Αμαρτημα.-

    Πηραμε την αποφαση να σηκωθουμε στα 2 ποδια πριν χιλιαδες χρονια. Τωρα μας βαζουν παλι στα 4...

    Προικα πηρε η Μιμη.. Καρολεε τα δανεικαααα!! Να φορολογηθουν.

    ΠΠ

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2010 16:48:48

      Το ότι μας βάζουν στα 4 σε πείραξε. Η δήλωση του Λοβέρδου πως "δεν υπάρχει σάλιο" δεν σε τρομάζει; Αραγε να έχουν βαζελίνη;

  12. Orestios avatar
    Orestios 18/01/2010 17:04:06

    Amateurs........

  13. ._ avatar
    ._ 18/01/2010 23:56:15

    Όπως φαίνεται από την διατύπωση, μάλλον έβγαλαν προηγούμενο νόμο από το συρτάρι και τον έκαναν copy - paste. Ωστόσο δεν είμαι σίγουρος ότι είναι λάθος. Μπορεί ο θεσμός της προίκας να καταργήθηκε με την ανανέωση του οικογενειακού, αλλά η αναφορά της να στοχεύει σε περιπτώσεις που είχε επέλθει για κάποιον λόγο αναβολή φορολογίας κατ' αυτό το καθεστώς (συνήθως σε περιπτώσεις ψιλής κυριότητας, με πληρωμή του φόρου κατά το θάνατο του επικαρπωτή). Anyway, οριακές περιπτώσεις.

  14. JOHN avatar
    JOHN 19/01/2010 00:06:46

    Αληθεια αναρωτηθηκε καποιος φωστηρας τι φοροδοτικη ικανοτητα εχουν τα πλατεια λαικα στρωματα,οταν τουλαχιστο το 20% ζει κατω απο το οριο της φτωχιας?Τι μπορεις να παρεις απο τους μη εχοντες?Γιατι προς στιγμην αυτους κυνηγατε αλυπητα.Οι αλλοι συμετεχουν με ψιχουλα η καθολου.Οσο γι αυτους που φεσωσαν την Ελλαδα ουτε λογος!Αυτο θα πει σοσιαλισμος.