#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/04/2011 14:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η πραγματική εικόνα της Ελληνικής Οικονομίας

Πρόγευση του "Ζαππείου 2"

Κατά την σημερινή ενημέρωση των πολιτικών συντακτών ο αναπληρωτής τομεάρχης Οικονομικών Χρήστος Σταϊκούρας προχώρησε σε μια συνολική επισκόπηση για την κατάσταση της ελληνικής οικονομίας, δίνοντας μια πρόγευση του "Ζαππείου 2".

Kανείς δεν γνωρίζει την αληθινή κατάσταση της ελληνικής οικονομίας, κάτι που έχουν επισημάνει βουλευτές και υπουργοί της κυβέρνησης, οι οποίοι ζητούν από το οικονομικό επιτελείο να πει επιτέλους την αλήθεια στον ελληνικό λαό.

"Η Ελλάδα βρίσκεται σε χειρότερη κατάσταση από τον Οκτώβριο του 2009. Το έλλειμμα δεν αντιμετωπίζεται με βιώσιμο τρόπο, η οικονομία βρίσκεται σε παρατεταμένη ύφεση, το χρέος αυξάνεται και διατηρεί τη δυναμική του, ο πληθωρισμός καλπάζει, η παραγωγική βάση συρρικνώνεται, τα λουκέτα πολλαπλασιάζονται, η ανεργία καλπάζει, ο κοινωνικός ιστός αποδιοργανώνεται, η φοροδιαφυγή δεν αντιμετωπίζεται, οι σπατάλες συνεχίζονται, οι διαρθρωτικές αλλαγές καθυστερούν και τα μέτρα ανάπτυξης είναι ανύπαρκτα", δήλωσε ο κ. Σταϊκούρας, ο οποίος παρουσίασε σειρά στοιχείων, σύμφωνα με τα οποία, όπως τόνισε, φαίνεται πως η πραγματική κατάσταση είναι πολύ χειρότερη από τις εκτιμήσεις της κυβέρνησης.















(από το Γραφείο Τύπου της ΝΔ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ avatar
    ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 18/04/2011 14:42:39

    εγω εξακολουθω να πιστευω το Γιωργο. Αναπτυξη θα ερθει, ειμαστε στο κατωφλι. Αναπτυξη θα ερθει και μαλιστα πρασινη. Δεν πρεπει να ανησυχουμε εχουμε αξιο πρωθυπουργο, θα μας κανει λεει Δανια του Νοτου, και μετα σταματησε το γουοκμαν του απο μπαταριες...

    • Αστος avatar
      Αστος @ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 18/04/2011 15:05:34

      Καλα σε πηρα εγω χαμπαρι οτι εισαι γαλαζιος εγκαθετος.
      Γουοκμαν? Σε ποια εποχη ζεις ρε ?!?!?!?!?
      Ολοι ξερουν οτι ο προεδρος εχει εφοδιασει το κομμα με Bluberries και Ipods και αν ειναι καποιος γνησιος πασοκος δεν πεφτει σε επιπεδο γουοκμαν.......ακους εκει, γουοκμαν.......

      • Νίκος avatar
        Νίκος @ Αστος 18/04/2011 18:42:36

        Χαχαχαχα!
        Νομίζω ότι τα λένε Burberries...

        • Αστος avatar
          Αστος @ Νίκος 18/04/2011 20:30:02

          Φωτια και Burberries........

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 18/04/2011 19:11:10

      @Κουτρουμπής
      χι χι χι χι χι χι

  2. Ιεροκλής Παπαδιαμάντης ierokliss.pblogs.gr avatar
    Ιεροκλής Παπαδιαμάντης ierokliss.pblogs.gr 18/04/2011 15:00:10

    Σημερινό άρθρο της "δημοκρατίας" αποκαλύπτει ότι ο "τσάρος" Παπακωνσταντίνου για το διήμερο ταξίδι του μαζί με το γιο του και τους συνεργάτες του στην Ουάσιγκτον χρησιμοποίησε το πρωθυπουργικό αεροσκάφος και τα έξοδα ανήλθαν σε 150.000 ευρώ. Η ίδια εφημερίδα επισημαίνει πως αν γινόταν με εταιρία στη θέση business θα στήχιζε 15.000 ενώ στην οικονομική θέση δε θα ξεπερνούσε τις 10.000 ευρώ.

  3. Νίκος Χ. avatar
    Νίκος Χ. 18/04/2011 15:10:27

    Μια χαρά μου φαίνεται για πρόγευση μιας ολοκληρωμένης πρότασης που όλοι περιμένουμε εδώ και καιρό. Όλοι επίσης όμως θέλουμε να ακούσουμε εκτός από τα μακροοικονομικά μεγέθη τι πρόταση υπάρχει για την καθημερινότητα. Υπάρχει και αν πότε θα είναι εφικτή μια μείωση του ΦΠΑ,πότε θα είναι εφικτή η μείωση της τιμής της βενζίνης, πότε θα μπορεί να ελπίζει ο χαμηλόμισθος ή ο συνταξιούχος ότι θα αποκατασταθεί έστω μέρος από το 30% της ονομαστικής αξίας του χαμένου εισοδήματος. Προτάσεις απλές, καθημερινές,τεκμηριωμένες και κυρίως ρεαλιστικές

  4. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 18/04/2011 15:12:35

    Το σπρεντ το παρακολουθεί κανείς....????? 1120 ... χε.... χα...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Νταβέλης 18/04/2011 18:20:35

      1148 +

      το διετές 20%

      • Orestios avatar
        Orestios @ αλλενάκι 18/04/2011 19:12:04

        Για δάνειο 1ο εκατομμυρίων η ασφάλιση είναι 2 εκατομμύρια.
        Σωθήκαμε!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 18/04/2011 15:23:31

    Στο Ζάπειο ΙΙ να μας πεί ο Σταϊκούρας πώς θα ξεχρεώσει και η Ν.Δ απο τα δάνεια που έχει πάρει ( όπως όλα τα κόμματα) από τον κρατικό προϋπολογισμό! Να νοικοκυρέψει η Ν.Δ τα του οίκου της πριν αναλάβει τις τύχες της χώρας...(πάλι)....

  6. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 18/04/2011 15:31:32

    Σύγχρονη, εμπεριστατωμένη και αποτελεσματική παρουσίαση.

  7. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 18/04/2011 16:09:54

    και μια εικόνα με ναυάγιο δε θα ήταν άσχημη.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2011 17:05:39

    Οποιος της ΝΔ αποψε παει ΜΕΓΚΑ να τα εχει μαζι του !!!
    και
    ΕΧΩ να δηλωσω ΠΑΛΙ, οτι χωρις Ελληνικες Απαιτησεις Μιζενς/Διστομο/Κατοχικο Δανειο κλπ.... τα νουμερα ετσι ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ !!! με τπτ !!
    Τα υπολοιπα τα εχουμε γραψει πολλες φορες!
    Παντως μ αρεσει που βγαινει η ΝΔ με νουμερα !!!!! να δω τι θα πουν οι ΠΑΣΟΚΟΙ ( οι συγκοινωνιολογοι/τροχονομοι/οδικοι χαρτες και χαρτογραφισεις ) χαχαχαχααα

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2011 19:12:50

      Και με μένα.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2011 17:20:37

    Συνφωνα με τη Δανειακη ( την παλια και σε αναμονη της νεας ...)
    εχουμε Υποθηκευσει την ακινητη περιουσια υπερ των Δανειστων σε περιπτωση που δεν εξυπηρετησουμε το Δανειο !!!
    ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ...
    πως θα πουλησουμε τα υποθηκευμενα????? παρα μονμο στους δανειστες/Χωρες!!??
    θα μου ανατησει καποιος φωστηρας??
    Δλδ οι Αραβες δεν εχουν διαβασει τη Δανειακη μας????
    Δλδ οι Δανειστριες Χωρες θα πουν ΝΑΙ ΠΟΥΛΑΤΕ σε Αραβες???? και αν δεν πληρωσετε εγω θα παρω τι???
    Ειτε Ισχυει η Δανειακη Ειτε ΟΧΙ... αντε περιμενω νεα σας.
    Αν ΟΧΙ τι ζορια τραβαμε??

    ΠΠ

    • kiki avatar
      kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2011 17:57:22

      πορτα-πορτα,
      ελεγχος λογιστικου χρεους , χρεος παρανομο , χρεος επαχθες και απεχθες, φυλακιση ολων και δημευση.
      Ετσι για αρχη.
      Ποιος? εμεις μην περιμενουμε απο κανεναν , ωραιοι οι πινακες αλλα δεν μας λενε τι θα γινει ακριβως.
      Χρησιμοι οι πινακες αλλα οι τραπεζες ναναι καλα.
      Κανεις δεν αγγιζει την Μηζενς το κατοχικο Δανειο , τα εξοπλιστικα δεν ειναι μονο τα υποβρυχια, κανεις ολες τις μιζες.
      Ο Μαντελης με τριετη αναστολη.Χα.Ο Ακης διωκεται και αλλαζει επιπλα Χα μας εχουν ολοι τους γραμμενους.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kiki 18/04/2011 18:02:45

        χαχαχαα μη με φορτωνεις κ εσυ more..!!!
        θα παρω τον Οδικο Χαρτη απ τα Διοδια του Μπαρμπα-Γιωργου και θα επιστρεψω... περιμενε.

        ΠΠ

        • Orestios avatar
          Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2011 19:13:18

          ROFL

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2011 17:53:13

    “Η Νέα Δημοκρατία, λοιπόν, δεν δημιούργησε «πρόσθετο χρέος» 125 δισεκατομμυρίων, ούτε 80, αλλά μόλις… 7 δισεκατομμύρια”!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Υπαρχει και συνεχεια στο αρθρο !!!!....................

    Σύμφωνα με τα στοιχεία που παρουσιάζει η αξιωματική αντιπολίτευση από τα 125 δισεκατομμύρια που δανείστηκε η Νέα Δημοκρατία στα χρόνια της διακυβέρνησής της, 2004-2009, τα 45 δισεκατομμύρια αφορούν «αναχρηματοδότηση» του παλαιότερου χρέους.

    “Δηλαδή”, τονίζεται στην ανακοίνωση, “έληγαν κάποια προηγούμενα δάνεια και δανείστηκε η Ελλάδα να τα εξοφλήσει, κάτι που σημαίνει πως δεν ήταν καινούργιο χρέος, αλλά ένα παλαιότερο που αναχρηματοδοτήθηκε.

    Από τα υπόλοιπα λοιπόν 80 δισεκατομμύρια ευρώ, το 62,5% (50 δισ. στα 80) πήγαν για τόκους προηγουμένων ετών, δηλαδή για να εξυπηρετηθεί παλαιότερο χρέος, που το βρήκε η Νέα Δημοκρατία από τις προηγούμενες κυβερνήσεις (του ΠΑΣΟΚ), το 12,5% (10 δισ. στα 80) πήγε για πληρωμές εξοπλιστικών προγραμμάτων, που επίσης είχαν παραγγείλει προηγούμενες κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ, το 8,95% (7,2 δισ. περίπου στα 80) πήγε για πληρωμές Κοινωνικής Ασφάλισης -στα Ταμεία της ΔΕΗ, του ΟΤΕ και του ΙΚΑ- που επίσης είχαν υπογράψει οι προηγούμενες κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ, το 3,3% (2,6 δισ. περίπου στα 80) για χρέη νοσοκομείων που άφησε το ΠΑΣΟΚ και τα πλήρωσαν οι κυβερνήσεις της Νέας Δημοκρατίας, ενώ ένα ακόμα 4% (3,2 δισ. περίπου στα 80) πήγε για «λοιπές χρεώσεις» που άφησαν οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ.

    Άρα τα 73 από τα 80 ήταν υποχρεώσεις που άφησε πίσω του το ΠΑΣΟΚ και μόλις, σύμφωνα με τη ΝΔ, 7 δισεκατομμύρια ήταν η καθαρή «συμβολή» των κυβερνήσεων της Νέας Δημοκρατίας.

    ΠΠ

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 18/04/2011 17:55:50

    Η καταστροφή του κόσμου μπορεί αν γίνει με 2 τρόπους:
    Ο ένας είναι με μαύρη μαγεία:
    h**p://www.bibliopolis.com/main/books/kline_26047.html
    Ο άλλος με φραξιονισμό:
    h**p://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%83%CE%B5%CE%B2%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CE%B9

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Θείος 18/04/2011 18:01:25

      Εγω θα παω στις καλτσες, δεν ανηκουνε σε κανενα κομματα, αυτος ειναι πλουτος του Ελληνα λαου, εμεις δεν μιλαμε με κυβερνητικες γυναικολογιες, εμεις μιλαμε δικαιωματα για ολους η εργασια, δικαιωματα για ολους η παιδεια, στα πλαισια μιας κυβερνητικης δημοτικοτητας, μια κυβερνηση με επιλογες που βαζει την τσεπη στο χερι του οικογενειαρχη....

      Εχουμε προβλημα Θειε... ουτε οι μπολσεβικοι θα την παλευαν.

      ΠΠ

  12. kiki avatar
    kiki 18/04/2011 17:59:28

    @ Θειο,
    μαλλον στο βουντου θα καταφυγουμε για να τους φυγουμε.
    Ολα τα αλλα ειναι θεωριες εν αμαρτιαις.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kiki 18/04/2011 18:03:42

      "η Ελλαδα, εγω θα φυγω"
      "πρωτα απ ολα καλο ραμαζανι"

      το ΓΑΠ ολων μας....

      ΠΠ

  13. Kokkalis A. avatar
    Kokkalis A. 18/04/2011 18:19:45

    Στη σωστη κατευθυνση η παρουσιαση , που χρειαζεται ακομη συμπληρωση και κυριως εκλαικευση και υποστηριξη .Εκει νομιζω πρεπει να δοθει η μαχη με απλα ,ντοκουμενταρισμενα και στερεα επιχειρηματα , απο αφθαρτους και αψογα καταρτισμενους ομιλητες .Η " ΑΝΑΤΡΟΠΗ " καλη ωρα αποψε ,απο την πλευρα μας, δεν εχει αυτα τα χαρακτηριστικα . Μηπως καποιοι πρεπει να "προσεχουν" και αυτα τα θεματα ;

  14. zio avatar
    zio 18/04/2011 18:55:19

    δεν χρειάζονται χαρτιά και γραφήματα, πολλοί θα τα δουν, λίγοι θα τα καταλάβουν.
    Το ερώτημα είναι απλό.
    Απέτυχε το μνημόνιο?
    - ΝΑΙ. Οπότε να πάνε σπίτι τους όσοι μας το φόρτωσαν και το σχεδίασαν.
    Απλά πράγματα.
    Ο Έλληνας ξέρει καλύτερα πως τα περνάει, από οποιαδήποτε νούμερα και πίνακες.
    Απλά πράγματα θέλει. Αλήθεια θέλει. Δράση θέλει. Όραμα θέλει και Ελπίδα.

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2011 19:44:02

    Εγω εαν ημουν φιλος του ΓΑΠ τωρα που μιλαμε.... με τα CDS και τα spreads...
    ΣΗΜΕΡΑ/ΤΩΡΑ που μιλαμε...στη δευτερογενη αγορα υπαρχουν ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΤΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ Ελληνικων Ομολογων !!! ληξεως 3/5 ετιας!!!...
    Πουλαωνε 60-65% !!! ΤΩΡΑ ΣΗΜΕΡΑ, οι λιγοτερο Απελπισμενοι 72/74%.
    Οι εντελως απελπισμενοι πουλανε στα 54-57%....

    Εγω ο φιλος/επισκεπτης του ΓΑΠ τι κανω???????? ΑΓΟΡΑΖΩ !!!!

    Ερωτηση σε ολους και ειδικα εκει στη ΝΔ....ν ανοιξουν τα ματια τους
    ΚΑΙ να εχουν/βρουν πληροφοριες.... !!!

    ΠΟΙΟΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ τα σκοτωμενα των απελπισμενων επενδυτων????( 58-65%)
    Ιδιωτες/Φιλοι/κερδοσκοποι....!!!!!!!... οχι τραπεζες ΣΗΜΕΡΑ ΤΩΡΑ που μιλαμε !!!!!!!!!! οχι αμεσα τουλαχιστον.

    Οταν γινει το κουρεμα 20-25% ( 75-80% τελικη !!! ), θα εχουν κερδη 10-20% σε μια μερα.. οι φιλοι/ιδιωτες/κερδοσκοποι !!! επισκεπτες Μαξιμου.......


    ΠΠ

    • saltcity avatar
      saltcity @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2011 20:58:55

      Κ.Ε.Σ. - Κυβέρνηση Ελληνόφωνων Σορτάκηδων

  16. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 18/04/2011 21:00:25

    Τι ωραία τα μαθηματικά! Δεν αφήνουν περιθώρια για πολλές ερμηνείες. 1+1=2.
    Θα προσθέσω όμως κάτι που έχει να κάνει με τα οικονομικά. Ποτέ η οικονομία δεν πρέπει να κάνει απλούς λογαριασμούς αριθμών. Πρωτίστως πρέπει να λογαριάζει τον άνθρωπο γιατί είναι η κινητήριος δύναμη της, το α και το ω μιας δυνατής κοινωνίας.