#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/09/2010 20:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η πράσινη πολυκατοικία καλεί Καραμανλή στην επιτροπή για το Βατοπέδι



Την κλήτευση του πρώην Πρωθυπουργού Κ. Καραμανλή αποφάσισε η προανακριτικής επιτροπής της Βουλής που διερευνά την υπόθεση της Μονής Βατοπεδίου. Όπως ανακοίνωσε ο Πρόεδρος της Επιτροπής και βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Δ. Τσιρώνης, θα αποσταλεί επιστολή προς τον πρώην πρωθυπουργό στην οποία θα αναγράφεται η ομόφωνη επιθυμία των μελών της επιτροπής ότι «θα ήταν χρήσιμο να συμβάλλετε και με τη δική σας μαρτυρία στη διερεύνηση αυτής της υπόθεσης». Προς τούτο, θα αναφέρει η επιστολή, «είμαστε στη διάθεσή σας να προσδιορίσουμε από κοινού τον προσφορότερο τρόπο για τη συμβολής σας».

Τα κόμματα της αντιπολίτευσης διαφώνησαν με την διατύπωση «προσφορότερο τρόπο» εκτιμώντας ότι ο κ. Καραμανλής θα έπρεπε να κληθεί να καταθέσει και μόνον ενώπιον της επιτροπής. Έτσι, ο κ. Καραμανλής καλείται πλέον να επιλέξει ο ίδιος τον τρόπο με τον οποίο θα καταθέσει, δηλαδή ή θα παραστεί αυτοπροσώπως στην επιτροπή, ή θα ζητήσει να καταθέσει ενώπιον των μελών της επιτροπής στο γραφείο του (δικαίωμα που του δίνεται σύμφωνα με το άρθρο 215 της ποινικής δικονομίας) ή δια υπομνήματος.

Σχολιάζοντας την απόφαση βουλευτές της ΝΔ που μετείχαν στην εξεταστική επιτροπή αναφέρουν: «Η πράσινη πολυκατοικία αποφάσισε με πρωτοβουλία του θυρωρού της, του ΛΑΟΣ, να κληθεί στην Προανακριτική Επιτροπή της Βουλής που διερευνά την υπόθεση του Βατοπεδίου ο πρώην Πρωθυπουργός κ. Κ. Καραμανλής».

Οι μωρές παρθένες της Αριστεράς

Ακούσαμε πριν απο λίγο στο Mega τον βουλευτή του Συν κ. Δρίτσα να λέει ότι το κόμμα του συμφώνησε να κληθεί ο κ. Καραμανλής ως “απλός μάρτυς”. Αλλά η προπαγάνδα του ΠΑΣΟΚ μετέτρεψε την υπόθεση σε πολιτικό πυροτέχνημα.

Τάχα δεν ήξεραν δηλαδή...σαν τις μωρές παρθένες που έκλαιγαν μετά την διακόρευση

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 21/09/2010 19:19:47

    Ο Σημίτης γιατί δεν έχει ήδη κλειθεί από τη ΝΔ να καταθέσει για τη SIEMENS? Οι κολλητοί του Τσουκάτος και Μαντέλης έχουν παραδεχθεί πως τα έπαιρναν. Ακόμα το σκέφτονται?

    • Μisha avatar
      Μisha @ ΓΙΑΝΝΗΣ 21/09/2010 21:21:41

      Δεν ήταν ο Κωστάκης που αναίρεσε όλα όσα έλεγε για τον Σημίη περί «αρχιερέα της διαπλοκής» κλπ;

      Ε, να το ευχαριστώ...

      • Αρράκις الراقص avatar
        Αρράκις الراقص @ Μisha 21/09/2010 23:59:10

        Καλά να πάθει. Ήπια προσαρμογή δεν ήθελε; Δεν ακολούθησε πιστά το δόγμα του θείου του "πρώην πρωθυπουργοί δεν μπαίνουν φυλακή πάνε σπίτι τους"; Αν πήγαιναν μερικές εκατοντάδες λαμόγια της διακυβέρνησης Σημίτη στον εισαγγελέα, ακόμα θα κυβερνούσε

  2. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 21/09/2010 19:20:12

    Δεν πειράζει, κάποιοι άλλοι θα κληθούν στο Ειδικό Δικαστήριο.

  3. dimitris avatar
    dimitris 21/09/2010 19:21:22

    καθαρός ουρανός αστραπές δε φοβάται!!!

  4. Σωτήρης Παπαδημητρίου avatar
    Σωτήρης Παπαδημητρίου 21/09/2010 19:22:03

    Δυστυχώς ο Καραμανλής πληρώνει το συγχωροχάρτι που ο ίδιος έδωσε πριν από 2 μόλις χρόνια στη Θεσσαλονίκη σε αυτούς που βάφτισαν το νόμιμο ηθικό.
    Θα πιει όλο το πικρό ποτήρι του ΠΑΣΟΚικού ρεβανσισμού για να καταλάβει πόσο λάθος έκανε όταν έδωσε άφεση αμαρτιών στους πράσινους εγκληματίες του Χρηματιστηρίου.

    • Greg avatar
      Greg @ Σωτήρης Παπαδημητρίου 21/09/2010 20:52:27

      Πάρα πολύ σωστά.
      Φαντάζομαι όμως ότι δέν ήθελε να δημιουργηθεί διχασμός
      Αυτό το παιχνίδι δεν θα το έπαιζε ποτέ ο Καραμανλής.
      Σίγουρα ήταν μια δύσκολη πολιτική απόφαση η οποία βγήκε σε βάρος του γιατί αυτά τα καθίκια δεν αξίζει να τα αντιμετωπίζεις με τη λογική του ηγέτη μιας χώρας.
      Το μικρόψυχο και η σκοπιμότητα εν όψη εκλογών είναι χαρακτηριστικό
      αυτών που δυστυχώς κυβερνούν τη χώρα.
      Gr.

      • karamanlikos avatar
        karamanlikos @ Greg 21/09/2010 21:33:44

        Προσυπογράφω ως γνήσιος καραμανλικός...
        Για την ώρα νομίζουν ότι κερδίζουν τις εντυπώσεις...
        Σε λίγο καιρό, όταν κανείς από τους εχθρούς των καθικιών ΔΕΝ θα είναι φυλακή, θα προσπαθούν να εξηγήσουν στο λαό γιατί δεν έβαλαν κανενα "μέσα"...
        Θα δίνουν τις εξηγήσεις μέσα από τα ελικόπτερα...

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/09/2010 19:23:38

    Ούτε να πατήσει. Μια λακωνική δήλωση άρνησης και καταγγελίας της προσπάθειας αποπροσανατολισμού και να στείλουν την αστυνομία να τον συλλάβει, αν έχουν τα κότσια.

    Βέβαια, είναι ικανοί να το κάνουν κι αυτό για να τον κάνουν "ήρωα" και να πλήξουν το Σαμαρά, ρίχνοντας όσο λάδι μπορούν στην όποια αμελητέα διάθεση παλινόρθωσης του Καραμανλισμού υπάρχει...

    Θα δείξει... Πάντως, εκτός από αδίστακτοι, είναι και χαζοί, αν αυτά είναι όλα τους τα όπλα.

    Πιο χαζοί είναι βέβαια οι Έλληνες που ακόμη ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ. Ως πότε;...

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Επώνυμος 21/09/2010 19:31:55

      Η ΝΔ δεν πρέπει να πάρει θέση. Είναι θέμα του πρώην πρωθυπουργού, ο οποίος πρέπει να καταγγείλει το ΠΑΣΟΚ.

      • azxc avatar
        azxc @ ΓΙΑΝΝΗΣ 21/09/2010 21:04:31

        ???????????????

  6. aengus avatar
    aengus 21/09/2010 19:29:51

    Κατόπιν αιτήματος του βουλευτή του ΛΑ.Ο.Σ. κ. Πλεύρη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • δεξιός avatar
      δεξιός @ aengus 21/09/2010 19:37:14

      εχεις κανα πρόβλημα? μην περιμενεις πλατες στο φαγοπότι σας

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ δεξιός 21/09/2010 19:37:36

        Το ποιο;

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ δεξιός 21/09/2010 19:44:11

        Χερουβείμ, Σεραφείμ σε διατεταγμένη υπηρεσία. Άλαλα τα χείλη των ασεβών..

      • aengus avatar
        aengus @ δεξιός 21/09/2010 21:10:31

        Τι έγινε; Πότε γεννάει ο αρχηγός;

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 21/09/2010 19:32:08

    Καλύτερο δώρο στον Καραμανλή δεν θα μπορούσαν να κάνουν!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κώστας Ροδινός 21/09/2010 19:37:17

      Συμφωνώ, Κώστα. Όμως έχει μεγάλη σημασία το πώς θα το χειριστεί.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Επώνυμος 21/09/2010 19:40:11

        Έλπίζω τα παθήματα να έγιναν μαθήματα!

      • azxc avatar
        azxc @ Επώνυμος 21/09/2010 21:05:36

        Πραγματικά! Η προσωπική στοχοποίηση για ένα ανύπαρκτο σκάνδαλο μάλλον θα χρησιμοποιηθεί αλλιώς..

      • anonymous avatar
        anonymous @ Επώνυμος 21/09/2010 22:45:47

        Εγώ δε θεωρώ σκάνδαλο το Βατοπαίδι. Υπάρχει όμως πολύς κόσμος, η πλειοψηφία θα έλεγα, που χάρη στα νταβατζοκάναλα το θεωρεί σκάνδαλο.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Κώστας Ροδινός 21/09/2010 21:13:50

      Κώστα, η εκκωφαντική σιωπή του κ. Καραμανλή, γράφει Τόμους.
      Τους οποίους Τόμους, η νεοταξική φατρία Δεν ενδιαφέρθηκε να
      διαβάσει. Μέγα σφάλμα!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ η Dimi 21/09/2010 21:18:54

        Αγαπητή Dimi,
        Για ένα είμαι βέβαιος: ο Καραμανλής αυτό δεν θα τ' αφήσει να περάσει έτσι.
        Θα τον βρούν να τους περιμένει.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ η Dimi 21/09/2010 21:36:55

        Αγαπητέ Κώστα,

        Συμφωνώ απολύτως μαζί σου.

  8. aristotelis avatar
    aristotelis 21/09/2010 19:34:20

     Αυτό που με ανησυχεί δεν είναι η δύσκολη κατάσταση στην οποία βρίσκεται η χώρα αλλά η αδυναμία της πλειοψηφίας να αντιληφθεί τον κίνδυνο που εγκυμονεί ο ΓΑΠ και η παρέα του για την χώρα....Αλλά είπαμε το θέμα μας είναι πότε θα μιλήσει ο Καραμανλής;

    • δεξιός avatar
      δεξιός @ aristotelis 21/09/2010 19:38:32

      ενταξει ρε φιλε, αφου ειναι σε δύσκολη κατάσταση η χωρα να σταματησουν ολες οι προανακριτικες να μην αποπροσανατολίζονται οι θειές

      • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
        Μετανάστης στη χώρα μου @ δεξιός 21/09/2010 20:01:56

        οι θειές είναι δική σου πελατεία.

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ δεξιός 21/09/2010 20:44:40

        Στην Ισλανδία τον πρώην σκέφτονται να τον πάνε μέσα για την κρίση και εδώ τον χαϊδεύουμε.

      • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
        Μετανάστης στη χώρα μου @ δεξιός 21/09/2010 21:00:52

        Στην ίδια Ισλανδία που επικαλείσαι, ΜΕ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ, αποφάσισαν την μη υπαγωγή σε τρόϊκες. Εδώ με τον φωστήρα επιβάτη πτήσεων ηγέτη αλειφθήκαμε με λάδι κι είπαμε "ελάτε". ΤΕΡΜΑ Η ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ!

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ δεξιός 21/09/2010 21:04:51

        Μήπως ξέρεις πως ζούνε στην Ισλανδία; Για κάνε την σύγκριση με την Ελλάδα.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ δεξιός 21/09/2010 21:21:24

        Μήτσο μ', αυτόν που θέλουν να πάνε μέσα είναι αυτός που είχε συμφωνήσει για αποζημίωση των τραπεζών και υπαγωγή σε μηχανισμούς τύπου τρόικας.

        Οπότε, μάλλον για το ΓΑΠ χτυπάει η καμπάνα.

        Διότι κι εσύ παραδέχεσαι ότι το βασικό έγκλημα κατά της χώρας ΔΕΝ έγινε από τη ΝΔ, αλλά προϋπήρχε.

        Κι επειδή ο Ανδρέας δεν ζεί για να τον πάμε μέσα, μένει ο ΓΑΠ που έκανε το δεύτερο έγκλημα μετά τις εκλογές.

        Όλο το έγκλημα της ΝΔ, αντιθέτως, ήταν ότι δεν ακύρωσε το έγκλημα του ΠΑΣΟΚ, ενώ μπορούσε.

        Ε, αυτό είναι πολύ μικρότερο ως έγκλημα. Ανάξιο λόγου σχεδόν.

        Προέχει η ανατροπή του ΓΑΠ και του Μνημονίου.

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ δεξιός 21/09/2010 21:29:02

        Επώνυμε, δες τι έγραψα στον σχολιασμό του κεντρικού θέματος. Στην αρχή είναι. Απαντά σε αυτά που λες.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ δεξιός 21/09/2010 21:35:05

        Μάλλον αυτά που σου λέω εγώ απαντάνε σε αυτά που λες εσύ εκεί, που τα είχα διαβάσει. Κατά τα άλλα, εκεί δεν λες τίποτα. Το μόνο που κάνεις είναι να εγκαλείς τον Καραμανλή γιατί δεν έχει ανάπτυξη παραπάνω από το 4% που είχε πετύχει!

        Αντί να πετροβολείτε το ΓΑΠ σας που μας έφερε ύφεση -4%, κατηγορείτε τον Καραμανλή γιατί δεν πέτυχε ανάπτυξη πάνω από 4%! Και επειδή, λέτε, δεν το έκανε αυτό, γι' αυτό "αναγκάστηκε" ο καημένος ο ΓΑΠ να φέρει ύφεση -4%!!!

        Αν η αίσθηση του γελοίου δεν σας φρενάρει, τότε δεν μπορεί να σας φρενάρει τίποτα.

  9. loretta avatar
    loretta 21/09/2010 19:39:03

    αλλη μια επιβεβαιωση αποπροσανατολισμου για την δυναμικη του ΣΑΜΑΡΑ στον κοσμο....μετα την ομιλια του στην ΔΕΘ .ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΙΑΣΟΥΝ

    ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΡΗΓΙΛΗΣ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?????

  10. loretta avatar
    loretta 21/09/2010 19:39:03

    αλλη μια επιβεβαιωση αποπροσανατολισμου για την δυναμικη του ΣΑΜΑΡΑ στον κοσμο....μετα την ομιλια του στην ΔΕΘ .ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΙΑΣΟΥΝ

    ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΡΗΓΙΛΗΣ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?????

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 21/09/2010 19:44:02

    Οι ιδιοκτήτες και οιένοικοι της πράσινης πολυκατοικίας μάλλον πλέουν σε τρυκιμία εν κρανίω. Νομίζουν ότι εξωθώντας στα άκρα το σχέδιο Ένοχος Καραμανλής - ΝΔ εν αμύνει -Αποδυναμωμένος Σαμαράς, θα στρέψουν την προσοχή του κόσμου μακριά από τις δικές τους ευθύνες φορτώνοντάς τα όλα στην επάρατο.
    Δεν καταλαβαίνουν ότι έναν πρώην πρωθυπουργό δεν τον σέρνεις στις προανακριτικές επιτροπές όπου μάλιστα δεν μπορεί να αποδειχτεί και τίποτα? Τακτικά θα ήταν πιο σωστό από την πλευρά τους να αποδομούν τον Καραμανλή εκμεταλλευόμενοι τη σιωπή του,με τη βοήθεια των φιλικών τους μέσων ενημέρωσης. Τώρα κινδυνεύουν να γίνει ήρωας η Καραμανλής και να συσπειρωθεί γύρω από την παράταξη ο κόσμος της ΝΔ. Αν ο Σαμαράς παίξει έξυπνα, αυτή η κίνηση θα γίνει μπούμεραγκ στους εμπνευστές αυτής της κλήτευσης.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/09/2010 21:27:53

      Γιάννης Φαίλτωρ

      Προσπαθούν (μάταια)να δημιουργήσουν ελπίδες μεσ'την απελπισία τους.

      "Alea jacta est" ~Ιούλιος Καίσαρ 101-44 π.Χ
      Ο κύβος ερρίφθη

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/09/2010 21:41:32

      @Dimi

      Φαίνεται ότι διαβήκαμε το Ρουβίκωνα. Ο πόλεμος όμως δεν κερδήθηκε ακόμη. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι σκοπός είναι η ανατροπή της κατάπτυστης συμφωνίας η οποία έχει υποθηκεύσει τη χώρα στους δανειστές της. Όσο το δυνατό γρηγορότερα.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/09/2010 22:45:45

        Γιάννης Φαίλτωρ

        Aυτή, είναι μιά αληθινή ιστορία και συνέβη στο γνωστό Βρετανικό Πανεπιστήμιο, όπου υπήρχε ένας καθηγητής που ήταν γνωστός για την εχθρότητά του προς την Χριστιανική πίστη.

        Στo πρώτο μάθημα κάθε εξαμήνου,εάν υπήρχε ανάμεσα στους φοιτητές κάποιος Ελληνας Χριστιανός, επιχειρούσε να χλευάσει την Πίστη του.

        Ρώτησε λοιπόν τους φοιτητές:

        - Είναι τα πάντα δημιουργήματα του Θεού;

        Ένας Ελληνας φοιτητής με βεβαιότητα του απάντησε:

        - Μάλιστα, κύριε καθηγητά.

        Ο καθηγητής τότε του είπε:

        - Αφού τα πάντα τα δημιούργησε ο Θεός, τότε και το Κακό είναι δικό του δημιούργημα και σύμφωνα με την αρχή ότι τα έργα καθορίζουν τι είμαστε, ο Θεός είναι το Κακό.

        Ο Ελληνας φοιτητής αυτός αποστομώθηκε και δεν είχε να απαντήσει κάτι. Ο καθηγητής ικανοποιημένος με τον εαυτό του είπε στους φοιτητές πως η πίστη στο Θεό είναι παρά ένας μύθος.

        Ένας άλλος Ελληνας φοιτητής στη συνέχεια σήκωσε το χέρι του και τον ρώτησε :

        - Κύριε καθηγητά, μπορώ να σας ρωτήσω και εγώ μία ερώτηση ;

        - Βεβαίως, απάντησε ο καθηγητής.

        - Το κρύο υπάρχει, κύριε καθηγητά;

        - Τι ερώτηση είναι αυτή; Βεβαίως και υπάρχει. Ποτέ δεν ένιωσες το κρύο;

        Οι υπόλοιποι φοιτητές γέλασαν με την ερώτηση του συμφοιτητή τους.

        Όμως αυτός ο φοιτητής συνέχισε απτόητος :

        - Στην πραγματικότητα όμως το κρύο δεν υπάρχει. Σύμφωνα με τους νόμους της φυσικής, εκείνο που εμείς θεωρούμε σαν κρύο δεν είναι τίποτε άλλο από την απουσία της θερμότητας.

        Στο απόλυτο «μηδέν» (-460 βαθμούς Fahrenheit ή -273 Celsius) υπάρχει πλήρης απουσία θερμότητας. Το κρύο αυτό καθαυτό δεν υπάρχει. Εμείς δημιουργήσαμε τη λέξη αυτή για να περιγράψουμε τι νιώθουμε όταν δεν υπάρχει θερμότητα.

        Ο Ελληνας φοιτητής συνέχισε:

        - Τι λέτε, κύριε καθηγητά, το σκοτάδι υπάρχει;

        - Βεβαίως και υπάρχει, απάντησε ο καθηγητής.

        - Όχι κύριε καθηγητά, ούτε το σκοτάδι υπάρχει. Στην πραγματικότητα το σκοτάδι είναι η απουσία του φωτός. Εμείς μπορούμε να ερευνούμε το φως, αλλά δεν μπορούμε να ερευνήσουμε το σκοτάδι. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την πρίσμα του Νεύτωνα για να αποσυνθέσουμε το φως σε αλλά χρώματα και να ερευνήσουμε το μήκος κύματος του κάθε χρώματος.

        Όμως δεν μπορούμε να μετρήσουμε και να αποσυνθέσουμε το σκοτάδι. Η ακτίνα του φωτός μπορεί να μπει στο σκοτάδι και να το φωτίσει. Πως μπορείτε να μετρήσετε σε πιο βαθμό έχουμε σκοτάδι; Μόνο μετρώντας το ποσοστό του φωτός. Δηλαδή, το σκοτάδι είναι μία έννοια την οποία οι άνθρωποι χρησιμοποιούν για να περιγράψουν την κατάσταση που υπάρχει όταν απουσιάζει το φως.

        Και μετά ο Ελληνας φοιτητής συνέχισε:

        - Κύριε καθηγητά, το κακό υπάρχει;

        Ο καθηγητής απάντησε με, όχι και μεγάλη, βεβαιότητα:

        - Δεν είναι Κακό αυτό που βλέπουμε καθημερινά; Η σκληρότητα μεταξύ των ανθρώπων, τόσα εγκλήματα και βία παντού στον κόσμο, όλα αυτά κατά τη γνώμη μου είναι παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι υπάρχει το Κακό.

        - Και όμως, το Κακό δεν υπάρχει, κύριε καθηγητά. Το Κακό είναι απλά η απουσία του Θεού. Είναι μία λέξη που μοιάζει στο κρύο και το σκοτάδι, δηλαδή μία λέξη που οι άνθρωποι επινόησαν για να περιγράψουν την απουσία του Θεού.

        Ο Θεός δεν δημιούργησε το Κακό. Το Κακό δεν είναι σαν την αγάπη, που υπάρχει όπως η θερμότητα και το φως. Το Κακό είναι αποτέλεσμα της απουσίας στην καρδιά του ανθρώπου της Θεϊκής Αγάπης. Είναι σαν το κρύο που έρχεται όταν απουσιάζει η θερμότητα, η σαν το σκοτάδι που έρχεται όταν δεν υπάρχει το Φως.

        Ο καθηγητής δεν είχε τίποτα να πεί.

        **
        Ολοι μαζί οι Ελληνες ενωμένοι, έχουμε τη δύναμη να διώξουμε το "μαύρο" σκοτάδι και θ'αφήσουμε το φως να λάμψει στις καρδιές μας, που μάταια οι νεοταξίτες προσπαθούν να τις παγώσουν.

        Με Αισιοδοξία,
        η Dimi

  12. loretta avatar
    loretta 21/09/2010 19:45:59

    Δεξιος

    τεκμηριωσε το με νουμερα αξιες υποθεσεις γεγονοτα και οχι ραδιο αρβυλα μεγκαλισταν ...!!! ουτε η ιδια η εξεταστικη δεν εχει νουμερα αξιες παρα ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑΤΟ ΕΠΙ ΣΙΜΙΤΗ

    ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΙΕΣ ΕΠΙ ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ το περιφημο ....τι ειναι 500.000.000 δρχ για εναν πρωθυπουργο...και πολλα ακομα...οπως τα παμπερς επι κοσκωτα....και μετα επι σημιτη....τα περιφημα εργα και οι ΠΡΑΣΙΝΟΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ....ΚΤΛ ΚΤΛ...

    Μηπως θαταν καλο να τα επαναφερουμε στην μνημη καποιων??????

    αληθεια ο παγκαλος παλι ξεχασε να συμπληρωσει στην δηλωση του οτι μιλουσε για τους πρασινοφρουρους του δημοσιου.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ loretta 21/09/2010 19:49:11

      Μην του βάζεισ δύσκολα του 'δεξιού'. Θα αναγκαστεί η Ιπποκράτους να του πληρώσει και υπερωρίες..

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ ΓΙΑΝΝΗΣ 21/09/2010 20:11:16

        Ο μοντελέμπορας τον πληρώνει αυτόν...

  13. aixmiros avatar
    aixmiros 21/09/2010 20:18:55

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΑ.....ΕΝΑ ΚΟΛΟΣΤΗΜΕΝΟ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΣΟΟΥ ΟΠΟΥ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ ΩΣΤΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΓΑΠ

  14. nick avatar
    nick 21/09/2010 20:21:28

    Κώστα Καραμανλή άρπαξε την ευκαιρία που σου δίνουν και ξεκίνα να τους σκίζεις. Είμαστε εδώ και θα βάλουμε πλάτη...

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ nick 21/09/2010 20:54:27

      Δεν τους έσκισε 5,5 χρόνια που ήταν πρωθυπουργός, ούτε τους έβαλε φυλακή. Τώρα είναι αργά. Το ΠΑΣΟΚ δεν είναι σαν τη ΝΔ. Το ΠΑΣΟΚ εκδικείται..

      • azxc avatar
        azxc @ ΓΙΑΝΝΗΣ 21/09/2010 21:06:44

        Μια χαρά τους έσκισε και καθυστέρησε δραματικά πολλά σχεδιά τους..το ίδιο θα κάνει κι ο Αντώνης..αυτό είναι το γραφτό της παράταξης

      • nick avatar
        nick @ ΓΙΑΝΝΗΣ 21/09/2010 21:28:22

        έεεετσι. Μια χαρά τους έσκισε και το μεγαλύτερο σκίσιμο έρχεται. Αν δεν τους είχε σκίσει δε θα τον έβριζαν έτσι οι πληρωμένες πόρνες της δημοσιοκαφρίας..

    • th.pr avatar
      th.pr @ nick 21/09/2010 21:11:43

      ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

      • nick avatar
        nick @ th.pr 21/09/2010 21:29:03

        είδες το βίντεο με το "λεφτά υπάρχουν";

  15. gloup avatar
    gloup 21/09/2010 20:40:20

    Πάνε σταθερά και μεθοδικά στην κλιμάκωση. Μετά το πρώτο ταξίδι του ακατανόμαστου στην Αμερική είχαμε το ΔΝΤ. Τώρα στο δεύτερο έχουμε την κλήτευση του Καραμανλή. Ήρθε η ώρα της εξέλιξης πολιτικής κρίσης μετά την οικονομική. Θέλουν να ξεριζώσουν και την Ελλάδα και τους Καραμανλήδες που έφεραν και κράτησαν την Ελλάδα στην Ευρώπη. Ο ακατανόμαστος κάνει πραγματικά και συμμετρική και ασύμμετρη επίθεση στην Ελλάδα.΄Οταν θα έχει τελειώσει θα έχουμε απομείνει μια υπανάπτυκτη βαλκανική χώρα. Στη θέση μας στην Ευρώπη θα κάθεται η Αλβανία. Η εμφάνιση του Σαμαρά στο προσκήνιο, κυρίως μετά τη Θεσσαλονίκη, δημιούργησε νέα δεδομένα για τις δυνατές πολιτικές εξελίξεις. Χτυπάνε σε πολλά ταμπλό ταυτόχρονα.

  16. MAKIS TH avatar
    MAKIS TH 21/09/2010 20:49:18

    Επιτέλους ασ πάει να τα πεί και να τελειώνουμε με όλους, "δημοσιοκάφρους" πολυκατοικίες κλπ . Ο ΣΑΜΑΡΑΣ με τίποτε δεν πρέπει να σταματήσει αυτό που άρχισε στην Θεσσαλονίκη όσο κι αν αυτό τους τρομοκράτησε και τους ενόχλησε.

  17. george_T avatar
    george_T 21/09/2010 20:59:30

    Δύσκολη η απόφαση για τον ΚΚ. Το καλύτερο πάντως (και πιο επικύνδυνο), είναι να τους επιστρέψει τις επιλογές κατάθεσης. Ας αποφασίσουν οι ίδιοι πως θέλουν να καταθέσει.

  18. Aris avatar
    Aris 21/09/2010 21:05:22

    Όταν είχε γίνει εξεταστική για τους εξοπλισμούς κάποιοι πασόκοι βγήκαν λάδι... Αυτοί οι πασόκοι ευγνωμονούν τον πρώην πρωθυπουργό, όμως υπάρχουν και εκείνοι που θέλουν την πολιτική εξόντωσή του. Δεν ξέρω αν ήταν λάθος του πρώην πρωθυπουργού, όμως το παιχνίδι έχει χοντρύνει και πλέον ο Κ. Καραμανλής θα πρέπει να δώσει μια απάντηση σε όλα αυτά τα λαμόγια, λοπως μόνον εκείνος γνωρίζει. Στοιχεία έχει, ξέρει πράγματα που δεν ξέρουμε... Ελπίζω να πλησιάζει η ώρα που θα μιλήσει και θα "καθαρίσει"....

  19. azxc avatar
    azxc 21/09/2010 21:08:37

    Έβαλαν τον Σκυλακάκη να πει αυτά που είπε..οταν ο Σγουρός βγήκε εναντίον του μνημονίου..της κεντρικής πολιτικής επιλογής του ΠΑΣΟΚ..όταν και οι 3 υποψήφιοι από τον χώρο του ΠΑΣΟΚ είναι εναντίον του μνημονίου..όταν οι φορτηγατζήδες με ελληνικές σημαίες φώναζαν κάτω η χούντα..και στις 8 παρά 5' κάλεσαν τον ΚΚ σαν ...μάρτυρα να απαντήσει σε ερωτήσεις...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ azxc 21/09/2010 21:22:07

      Είδες τι μπορεί να προκαλέσει ο πανικός από την παρουσία του Σαμαρά στη Θεσσαλονίκη;

      • azxc avatar
        azxc @ Κώστας Ροδινός 21/09/2010 21:23:34

        πρέπει να υπάρχουν δημοσκοπήσεις δεν εξηγείται αλλιώς..την Κυριακή ήδη έδιναν εντολή στην ΕΡΤ να παίζει πρώτο θέμα την επίσκεψη στη Νέα Υόρκη κι ο ΑΝΤ1 συμμορφώθηκε

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Κώστας Ροδινός 21/09/2010 21:31:46

        Και ο κακός σύμβουλος πανικός, εμφανίζει έντονα επεισόδια φόβου και άγχους..

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ Κώστας Ροδινός 21/09/2010 21:41:57

        Ο ΑΝΤ1 (που κάποτε το έπαιζε φιλο-ΝΔ κανάλι) να μην αναρωτιέται για τα μονοψήφια νούμερα που έχει το δελτίο του. Το κοινό του καναλιού δεν τα σηκώνει αυτά τα κόλπα.

  20. Μisha avatar
    Μisha 21/09/2010 21:19:30

    Aυτοί βάλθηκαν να μάς κάνουν να συμπαθήσουμε τον ΚΑΚ, τον μικρό και χοντρό!

    Οι πατσαβούρες της Βέρμαχτ, όπως ευφυώς τους είχε χαρακτηρίσει ο συνοδοιπόρος τους Ψινάκης, σε ρεσιτάλ δοσιλογισμού.

  21. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 21/09/2010 21:30:14

    Αλλα λογια να αγαπιομαστε

    Εν αρχη ην ο Λογος

    Εισαγγελικος ελεγχος στα Ιδρυματα Πρωθυπουργων

    τι ποσα κατεχουν, απο προηλθαν, που διοχετευονται
    (χαιρουν ασυλιας δεν ελεγχονται απο καμια αρχη
    και απολαμβανουν αφορολογητο,δηλαδη ΟΦΦΣΟΡ κρυμμενη μεσα σε ΟΝΣΟΡ)

    Αντιστοιχα Ιδρυματα Προεδρων στην Αμερικη κατηγορηθηκαν ως πλυντηρια
    δισεκατομμυριων προερχομενα απο δρστηριοτητες οπως εμποριο οπλων,
    ναρκωτικων, λευκης σαρκος και απαιτηθηκε επεμβαση της Δικαιοσυνης

    Οταν αυτα συμβαινουν σε χωρα της οποιας οι θεσμοι συνταγματικα
    απολαμβανουν βαθμο ανεξαρτησιας, αδιανοητο για την δικη μας Τυρανοκρατια
    οπου ο Τυραννος συγκενρωνει στα χερια του εκτελεστικη/νομικη/δικαστικη/
    μεσων προπαγανδας, περιφρονει και το απειροελαχιστο ψηγμα προσχηματων, τοτε και ο πιο ευφανταστος νους θα αποδειχτει κατωτερος των περιστασεων

    εκει ξεκινα το ξετιλυγμα του μιτου της Αριαδνης

    ολα τα υπολοιπα ανωδυνη ψυχαγωγια νηπιων και κραυγες οπαδοκαφρων ενθεν και ενθεν

  22. takis avatar
    takis 21/09/2010 21:36:19

    αντι να τον παροτρυνετε να παει να καταθεσει μιλατε για πρασινες-ασπρες κλπ πολυκατοικιες.δεν φταιει ο καρατζαφερης και το πασοκ κοπανια αυτος σαν σοβαρος πολιτικος δεν πρεπει να δωσει μια εξηγηση.η μεχρι χτες φιλη του του ειπε οτι δεν φορα παντελονια δεν ενοχληθηκε,τι θα πει αυριο στα παιδια του.τελος παντων ολοι οι εμπλεκομενοι σολα τα σκανδαλα πχ σημιτης να πανε ολοι σηκωτοι να λογοδοτησουν γιατι φτασαμε εδω,ενω αυτοι ειναι παμπλουτοι.

  23. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 21/09/2010 21:43:35

    1 Πριν 1-2 μήνες στο ΒΗΜΑ έγραφε ο Πρετεντέρης για όσους θέλουν να βάλουν τον Καραμανλή στο "κάδρο" ότι υπάρχει ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ (αυτή τη λέξη χρησιμοποιούσε ο Πρετεντέρης) ο Καραμανλής να μπει στο κάδρο.
    2 Οι εξεταστικές πλήν αυτής της SIEMENS δεν έχουν αντικείμενο Είναι απλώς για αποπροσανατολισμό.
    3 Μακάρι να αποδεικνυόταν ότι κάποιος Υπουργός της ΝΔ "τα έπιασε" από την υπόθεση Βατοπεδίου γιατί αλλιώς θα μου μείνει το παράπονο ότι μια παράταξη διασυρόταν επί μήνες στα κανάλια και η κυβέρνηση της έπεσε για ένα.... τίποτα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ firiki2010.wordpress.com 21/09/2010 22:02:03

      Θα σου μείνει αυτό το παράπονο.

      Ναι, η κυβέρνηση Καραμανλή έπεσε για ένα τίποτα! Αυτή είναι η αλήθεια και ήταν από την αρχή...

      Αν και εγώ νομίζω ότι δεν έπεσε για ένα τίποτα. Αν ολόκληρος πρωθυπουργός, ολόκληρος Καραμανλής, δεν ήταν σε θέση να το χειριστεί λίγο καλύτερα, τότε καλά έκανε κι έπεσε.

      Τι να τον κάνεις αν είναι τόσο λίγος;

      Μπορεί να τον συμπαθούμε, μπορεί όλοι να τον αγαπήσαμε, μπορεί να αδικήθηκε, αλλά ο ηγέτης πρέπει να έχει διαφορετικό ανάστημα.

      • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
        I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ Επώνυμος 21/09/2010 22:37:50

        Οι αγωγοί και το παγκόσμιο ενεργειακό παιχνίδι σίγουρα δεν είναι "ένα τίποτα". Παίζονται τρελλά χρήματα εκεί και απαιτούνται τα ανάλογα γεωστρατηγικά ερείσματα. Οι "παίκτες" δεν ανέχονται τα πιόνια (χώρες, πρωθυπουργοί κλπ) να κάνουν δικό τους παιχνίδι.

      • azxc avatar
        azxc @ Επώνυμος 21/09/2010 23:07:23

        ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ..(δολλάρια) που θα λεγε κι ο μακαρίτης ο Μπονάτσος

  24. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 21/09/2010 22:32:16

    Δεν με ενδιαφερει στο ελαχιστο αν μιλησει ο Κραμανλης στον αιωνα τον απαντα, το αυτο ισχυει αν θα παει στο οικογενειακο κλαμπ/βουλη

    Δεν με εδιαφερει στο ελαχιστο η θεατρικη παρασταση στο ιδιο κλαμπ
    απο τους υπασπιστες του Τυραννου

    Δεν με ενδιαφερει στο ελαχιστο η παρασταση στο ιδιο κλαμπ απο την
    πιθανη κληση Σημιτη, Μητσοτακη, ακομη και αν ηταν δυνατον να ξεθαψουν
    και τους πεθαμενους που διετελεσαν πρωθυπουργοι.

    Αυτο που καιει ειναι μπορει μια Δικαιοσυνη πληρως διαβρωμενη να
    ξεκινησει εισαγγελικο ελεγχο απο το κεφαλι του ψαριου?
    Ητοι τα Ιδρυματα των Πρωθυπουργων(βλεπε ανωτερω καταχωρηση)
    η απαντηση μεχρι στιγμης ειναι οχι και θα παραμεινει ετσι στο διηνεκες

    και για να ονομαζεσαι δικαιως Διηνεκης πρεπει να σκοτωσεις πρωτα
    τον Μαρδονιο στην δικη μας περιπτωση 2200 χρονια σκλαβιας

    με Λαικη Εξουσια ητοι κληρωτους δικαστες εκ των πολιτων οι οποιοι
    με την συνδρομη συμβουλων νομικων/δικαστικων/ορκωτων ελεγκτων/ και οτι
    αλλων ειδικων απαιτουνται να κανουν τα εν λογω Ιδρυματα φυλλο και φτερο

    οπως φαινεται οι οπαδοι του ποδοσφαιρικου ντερμπυ θα κυριαρχουν για
    απροσδιοριστο χρονο στον δημο οπου εχουν μεταφερει την αντιπαραθεση
    με τις ευλογιες του Εναλασσομμενου Τυραννου, εις βαρος των ελευθερα
    σκεπτομενων και ελευθερα διαγωντων πολιτων ,και αν φανταζει ουτοπικο
    σημερα να αποτιναχθει ενα τοσο μακραιωνο τυραννικο καθεστως, απο
    την τυραννια των χρησιμων ηλιθιων/οπαδοκαφρων/λυσασμενων ιδιοτελων
    φανταζει λιγοτερο εφικτο και απο το να ξημερωσει αυριο απο την δυση

  25. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 22/09/2010 00:50:41

    διορθωση
    ο εξολοθρευτης του Μαρδονιου ηταν ο Αειμνηστος

    Διηνεκης
    αυτος που απαντησε στους Περσες καλυτερα που θα
    πολεμησουμε υπο σκια στην απειλη οτι θα σκοτεινιασει ο
    ουρανος απο τα βελη

  26. eleos avatar
    eleos 22/09/2010 11:29:33

    Ο λαός είναι έτοιμος. Η αρχή έγινε στην ΔΕΘ από τον ΣΑΜΑΡΆ με ξεκάθαρη την εικόνα πανικού και από το ΠΑΣΟΚ και από τα εξαπτέρυγα και από τα ΜΜΕ και τους νταβαντζήδες. Είναι η ευκαιρία του Καραμανλή να αποδείξει αν θέλει να παραμείνει σημαντικό πολιτικό κεφάλαιο στον τόπο. ΠΡΈΠΕΙ να πάρει τη σκυτάλη από τον Σαμαρά και να κάνει επίθεση στον βόθρο που κυβερνά τον τόπο και οι Έλληνες είναι έτοιμοι να αποδεχθούν τις αλήθειες και να αρχίσουν την μεγάλη ανατροπή από τον Νοέμβρη. Ζητούσαν τόσο καιρό εκβιαστικά να μιλήσει άλλα τώρα μπορεί θεσμικά να τους αποκαθηλώσει με απόλυτη την στήριξη της Ν.Δ. και του αρχηγού της. Τώρα είναι η ώρα της αντεπίθεσης.

  27. Enzo avatar
    Enzo 22/09/2010 11:35:31

    ο καραμανλης να παει να κανει μια ωραια συνεντευξη τυπου στο ζαππειο και να μιλησει για ολα.
    παντως μυριζει μπαρουτι η ατμοσφαιρα.
    εξελιξεις πολλες βλεπω.