#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/07/2012 17:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η πολιτική του "δεν βαριέσαι" στα εθνικά ζητήματα



«Όταν μια χώρα δεν διεκδικεί θα χάσει και αυτά που δικαιωματικά της ανήκουν», μου έλεγε ένας παλαίμαχος πολιτικός, ο οποίος κατά το κοινώς λεγόμενο «γινόταν τούρμπο»,  κάθε φορά που άκουγε την μόνιμο επωδό της πολιτικής μας ηγεσίας πως «η Ελλάδα δεν διεκδικεί τίποτα».

«Μια χώρα πρωτίστως διεκδικεί την αξιοπρέπειά της και αυτή είναι μια μόνιμη διεκδίκηση», είναι η συμβουλή του.

Γιατί τα θυμήθηκα όλα αυτά;

1.-Ο Πρόεδρος της ΔΟΕ, κ. Ρόγκ έκανε μια απρέπεια κατά την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου, αλλά εμείς ..ικανοποιηθήκαμε με τη διευκρίνιση που παρείχε κάποιος εκπρόσωπός του στον κ. Καπράλο!  Μη το κάνουμε θέμα, ο κ. Ρόγκ είναι φίλος μας! Και άμα αντιδράσει κανένας λίγο παραπάνω, είναι …ελληναράς!

2.-Μια νεαρή αθλήτρια παραμονές Ολυμπιακών κάνει ένα σαχλό και κακόγουστο αστείο στο προσωπικό της λογαριασμό του twitter  και ξεσηκώθηκε σύμπας ο «καθωπρεπισμός» του politically correct για να την κατασπαράξει. Και το πέτυχε. Όσοι είχαν διαφορετική άποψη ήταν γραφικοί και …εγωκεντρικοί εθνικιστές!

3.-Την περασμένη εβδομάδα μια τουρκική φρεγάτα έφτασε στη Μύκονο και παραλίγο οι ναύτες της να έβγαιναν στη «στεριά για περιπολία». Εμείς παρακολουθούσαμε …διακριτικά τις κινήσεις της. Ε, έκανε τις γνωστές δηλώσεις ο υπουργός Εθνικής Άμυνας και μέχρι εκεί!

4.-Οι σκοπιανοί οικειοποιούνται σύμβολά μας, εγείρουν απροκάλυπτα εδαφικές διεκδικήσεις σε βάρος μας, μας λοιδωρούν σκαιότατα  και μας προκαλούν θρασύτατα, αλλά «έλα μωρέ τώρα που θα τα βάλουμε με ένα αδύναμο κρατίδιο». Εν τω μεταξύ η μισή υφήλιος τα έχει αναγνωρίσει με το όνομα της Μακεδονίας μας και εμείς κάνουμε ακόμα διαπραγματεύσεις!

5.-Το τουρκικό προξενείο στη Κομοτηνή λειτουργεί ως κράτος. Κάποιοι προωθούν ανοιχτά την «κοσσοβοποίηση» της Θράκης και εμείς κάνουμε πως δε βλέπουμε! Άσε που μερικοί πολιτικοί, τρέχουν ως ικέτες για μερικά ψηφαλάκια!

6.-Τρία χρόνια τώρα από τότε που ανέλαβε την εξουσία ο ολετήρας Παπανδρέου η πατρίδα μας έγινε γίνει αντικείμενο παγκόσμιου χλευασμού. Μας είπαν «τεμπέληδες», «διεφθαρμένους», «άχρηστους», «απροσάρμοστους», «ζητιάνους» και ότι μπορεί να βάλει ο νούς; Και εμείς τι κάναμε; Την παραδοσιακή τακτική του ραγιαδισμού «σφάξε με αγά μου ν΄αγιάσω»!

7. -Σχεδόν τρία χρόνια τώρα, περιμένουμε από κάτι γραφειοκράτες της συμφοράς, που απέτυχαν σ’ ότι πρότειναν και το μόνο που κατάφεραν ήταν με τις …φαεινές τους ιδέες να διαλύσουν τη χώρα, να μας σώσουν! Σιγά να μη μας σώσουν! Ήταν τόσο δύσκολο να φωνάξουμε 5-6 ανθρώπους, διεθνώς αναγνωρισμένους και με τη συνδρομή Ελλήνων ειδικών να καταρτίσουν ένα ρεαλιστικό πρόγραμμα εξόδου της χώρας από την κρίση; Και έχουμε συμφιλιωθεί με μια αργόσυρτη διαδικασία η οποία ευτελίζει τη χώρα;

Μήπως ήρθε καιρός να μπεί ένα τέλος σ’ όλα αυτά;

 Κώστας Ροδινός

(ΥΓ: Όπως θα έλεγε και ο Μητσοτάκης, "σε δέκα χρόνια δεν θα θυμάται κανείς τίποτα και η Μύκονος θα έχει γίνει το αγαπημένο θέρετρο των Πασάδων" - FX)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theo1611 avatar
    theo1611 30/07/2012 17:15:10

    Βρε Κ. Ροδινέ,

    Εν τω μεταξύ και ένας ΥΕΘΑ έδωσε το χαρτάκι με τη σύνθεση στον Α/ΓΕΣ και εισέπραξε και μία παραίτηση.

    Μήπως έφθασε το πλήρωμα του χρόνου και για τις συνθέσεις?

  2. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 30/07/2012 17:26:04

    Με αυτό το πολιτικό δυναμικό δεν γίνεται τίποτα πλην της προσάραξης στον βυθό.
    Δυστυχώς το οικονομικό κατεστημένο μαζί με το διαπλεκόμενο με αυτό πολιτικό κατεστημένο θα το παλέψουν μέχρι τελικής πτώσης της χώρας να διατηρηθούν στα πράγματα και μετά την καταστροφή της.
    Δεν τους νοιάζει τίποτα. Και γιατί να τους νοιάξει;

    Νοιάζει π.χ. τους θρακιώτες τι θα γίνει στη Θράκη; Όλα τα χρόνια τους ίδιους και τους ίδιους με την υπόλοιπη Ελλάδα ψηφίζουν.
    Δεν έχουν πάρει μήπως χαμπάρι το τι παίζεται στα μέρη τους;

    Θρακιώτες ξυπνάτε, απαιτειστε τα αυτονόητα από το αθηναικό κράτος.
    Έχουν περάσει τα χρόνια. Παλιά υπήρχε χώρος για νέες σμύρνες και νέες φιλαδέλφειες, σήμερα στην αττική δεν πέφτει καρφίτσα. Σε παραπήγματα σε κανένα βουνό της βοιωτίας θα βρεθείτε...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Παρατηρητής 30/07/2012 19:52:50

      αγαπητέ φίλε,
      μη τα λές αυτά σ' ένα Θρακιώτη.
      Μ' ένα κράτος που τους έχει ξεγραμμένους, οι θρακιώτες και που μένουν ακόμα εκεί, είναι ηρωϊσμός.

      • Παρατηρητής avatar
        Παρατηρητής @ Κώστας Ροδινός 30/07/2012 21:29:10

        Εαν συνεχιστεί η εφαρμοζόμενη εξωτερική πολιτική της χώρας πάνω στο θρακικό, δεν χρειάζεται να έχει κανείς διδακτορικό γεωπολιτικής για να καταλάβει ότι με μαθηματική ακρίβεια σε λίγα χρόνια η Θράκη δεν θα είναι ελληνικό έδαφος. Δυστυχώς.

        Αυτό που δεν μπορεί να καταλάβει εύκολα ένας εξωτερικός παρατηρητής είναι το πως αυτό το πράγμα δεν το έχουν καταλάβει οι θρακιώτες και γιατί δεν κάνουν κάτι για να το αποσοβήσουν.

        • Ιεροφάντης avatar
          Ιεροφάντης @ Παρατηρητής 31/07/2012 00:09:11

          Γιατί δεν κοιτάς στις πρόσφατες εκλογές, δύο νούμερα.

          Πρώτα, την αποχή στον Ελληνικό μουσουλμανικό πληθυσμό. Μετά την αποχή στον Ελληνικό Χριστιανικό πληθυσμό.

          Απορείς γιατί δεν κάνουν τίποτα οι Θρακιώτες.

          Έχεις σκεφτεί ότι μετά από δεκαετίες εγκατάλειψης από το Αθηναϊκό υποτελές Ελλαδιστάν, πιθανώς να αρχίζουν να σκέφτονται ότι το μέλλον για τους ίδιους και τις οικογένειές τους είναι είτε εκτός Θράκης, ή στη χείριστη των περιπτώσεων, με τη Θράκη εκτός Ελλάδος;

          • Παρατηρητής avatar
            Παρατηρητής @ Ιεροφάντης 31/07/2012 01:28:22

            Άσε τις πρόσφατες. Τα προηγούμενα 30 χρόνια τι κάνανε, σε λίγο θα είναι (μην είναι ήδη) αργά για δάκρυα.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Παρατηρητής 31/07/2012 01:34:35

            Τα προηγούμενα 30 και βάλε χρόνια μας είχανε γραμμένους κανονικά.
            Και συνεχίζουν να μας γράφουν!

          • Παρατηρητής avatar
            Παρατηρητής @ Κώστας Ροδινός 31/07/2012 01:46:21

            Θεωρώ τις πολιτικές πάνω στο Θρακικό ζήτημα, των κομμάτων που κυβέρνησαν τα τελευταία τουλάχιστον 20 χρόνια, καθαρά προδοτικές. Ναι προδοτικές, τελεία και παύλα.

            Αφού λοιπόν εγώ, ο μέσος έλληνας, από το Κολωνάκι, το έχω δει αυτό εδώ και 20 χρόνια, πως δεν το είδε ο Θρακιώτης που τα ζει και ψηφίζει εδώ και 20 χρόνια, όπως ψηφίζω εγώ, εδώ στο Κολωνάκι;

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Ιεροφάντης 31/07/2012 01:37:16

            Ιεροφάντη,
            εγώ είμαι απο τον Εβρο και με παππούδες πρόσφυγες από Πέρα.
            Κανένας δεν σκέφτηκε ποτέ μια Θράκη εκτός Ελλάδος!
            Αυτά τα διαδίδουν ξέρεις ποιοί...
            Αν λένε μερικοί καμιά κουβέντα πάνω στο θυμό, την ξεχνάνε το πρωϊ.

  3. Κωσταντινος Αδαμουλης avatar
    Κωσταντινος Αδαμουλης 30/07/2012 17:32:53

    Ειναι αργα για δακρυα Στελλα !!! Για να μην κοροιδευομαστε σ αυτον τον τοπο επι τελους ενα πρεπει να γινει . Να βρει το κουραγιο ο πρωθυπουργος και να πει ολη την αληθεια στον Ελληνικο Λαο . Τι συμβαινει ,που βρισκομαστε ,πως φθασαμε ως εδω μεχρι ποιου υψους μισθους μπορει να δινει [αντεχει ] η ΠΑΤΡΙΔΑ , γιατι δεν παραγουμε ,γιατι και πως ο μακαριτης ο Παπανδρεου τριπλασιασε το 1981 τους μισθους και εβαλε την χωρα σε τροχια ΧΡΕΩΚΟΠΙΑΣ . Να πει τα παντα !!! Να μας πει τον βαθμο ελευθεριας που εχει στις κινησεις του , να εξηγησει τα θετικα και τα αρνητικα της Παγκοσμιοποιησης . Να μας πει τελος παντων ποσες λυσεις εχουμε και το κοστος της καθε μιας . Πρεπει ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ να γινει αντιληπτο οτι δεν εχει το δικαιωμα κανεις να εχει εναν λαο στην αγνοια ,το μονο που ακουει ειναι φοροι -φοροι -φοροι -φοροι , μειωσεις -μειωσεις -μειωσεις. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΣΑΝΣΕΡ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΟΡΟΦΟ -ΟΡΟΦΟ ; Αν ειχαμε απ την αρχη κανει γενναιες κινησεις τωρα ηδη θα ειμασταν σε ανερχομενη πορεια .Τι νοημα εχει ο αργος θανατος ; Γιατι ειναι θανατος κυριοι η αγοραστικη δυναμη να πεφτει ,το κοστος ζωης να παραμενει ιδιο η' και ακριβοτερο . Εως οτου η αγορα αυτορυθμιστει δεν θα υπαρχουν ΕΛΛΗΝΕΣ πελατες .Εκτος και εμμεσα αλλα ξεκαθαρα εκει πρεπει να καταληξουμε .ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙΤΕ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΥΡΙΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΜΕ ΚΑΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ !!!!

    • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
      Εμμανουήλ Πρόιος @ Κωσταντινος Αδαμουλης 30/07/2012 18:28:09

      Τα είπες όλα!!!!

  4. Stefanos avatar
    Stefanos 30/07/2012 17:38:29

    Μήπως ήρθε καιρός να μπεί ένα τέλος σ’ όλα αυτά;
    Σωστά, αλλά τέλος από ποιούς; Από το παρόν ξεπουλημένο πολιτικό σύστημα; Από ένα λαό που κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, έρμαιο ανίκανων και επικίνδυνων πολιτικών και διατεταγμένων σε υπηρεσία Μέσων Μαζικής Εξαπάτησης;

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 30/07/2012 17:53:33

    Διαβάζουμε στη «Φωνή της Μακεδονίας»: http://on.fb.me/OtHz2K

    ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ, ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΕΣΠΕΥΣΜΕΝΑ Ο ΑΝΘΙΜΟΣ, ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΝΤΑΣ ΟΤΙ "ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΟΡΤΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ"! - Την καταγγελία έκανε χθες (29-7-2012) στο κήρυγμά του στον Άγιο Θεράποντα Θεσσαλονίκης, επιδεικνύοντας και το σχετικό φυλλάδιο!

    ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΚΑΛΟΚΑΙΡΑ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΤΟΥ ΟΗΕ ΜΠΑΝ ΚΙ ΜΟΥΝ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΣΤΙΣ 25 ΙΟΥΛΙΟΥ;
    Τι ψήνεται στα Βαλκάνια;

    ΝΕΑ "ΣΥΝΘΗΚΗ ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ" ΓΙΑ ΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ ΖΗΤΑ Ο ΒΡΕΤΑΝΟΣ ΔΙΠΛΩΜΑΤΗΣ ΑΪΒΟΡ ΡΟΜΠΕΡΤΣ, που θα περιλαμβάνει γενικό επανακαθορισμό των συνόρων... - Θυμίζουμε ότι τα Σκόπια περιμένουν πώς και πώς τη ΝΕΑ ΔΙΕΘΝΗ ΣΥΝΘΗΚΗ ΓΙΑ ΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ, προσδοκώντας να συμπεριλάβουν στο κρατίδιό τους την Αληθινή και Μόνη Μακεδονία, προσαρτώντας με τη βοήθεια των ΗΠΑ (Ρεπουμπλικάνων Μιτ Ρόμνεϊ!!!), την Βόρεια Ελλάδα ως το λιμάνι της Θεσσαλονίκης!!!

    "ΠΡΩΗΝ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ", "ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΠΤΩΧΕΥΣΑΣΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ", "ΝΟΤΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ", "ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΤΕΚΤΟΡΑΤΟ ΤΗΣ Ε.Ε." και "ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΕΠΑΡΧΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ" είναι οι προτεινόμενες ονομασίες της Ελλάδας που ψηφίζουν στο αυτοαποκαλούμενο Σκοπιανικό Ειδησεογραφικό Πρακτορείο "ΜΙΝΑ" οι πλαστογράφοι, προκειμένου να επικολλήσουν την προκρινόμενη ονομασία επάνω στο GR των πινακίδων των ελληνικών αυτοκινήτων που θα εισέρχονται στα Σκόπια. Δημοσιεύματα των Σκοπίων έκαναν λόγο για το συμφερότερο γι’ αυτούς «Νότια Μακεδονία» το αλύτρωτο κατά τους σφετεριστές κομμάτι του Νότου http://macedoniaonline.eu

    "ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΕΣ ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ" ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ Ο ΥΠΕΞ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΠΟΠΟΣΚΙ, ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΑΡΧΩΝ ΝΑ ΕΠΙΚΟΛΛΟΥΝ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ ΜΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ", ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ "ΜΚ" ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΣΚΟΠΙΑΝΙΚΩΝ ΠΙΝΑΚΙΔΩΝ!
    Μάλιστα αναφέρει ότι ήδη έχει κινηθεί δια της διπλωματικής οδού..

    Aν και έχουν περάσει περισσότερα από δέκα χρόνια Ολοι θυμόμαστε τη γλυκειά, τη Μία και Μοναδική Μακεδονία Μας, του Μεγάλου Αλεξάνδρου Μας. Και γνώμη μου είναι, οι Ελληνικές Εταιρείες στα Σκόπια να επιστρέψουν στη πατρίδα το συντομότερο δυνατό. Και να κοπεί κάθε οικονομική ενίσχυση του κρατιδίου αυτού που μονίμως δαγκώνει το χέρι της Ελλάδας που το ταϊζει. Ελεος πιά με τις σκοπιανο-μαϊμούδες!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ η Dimi 30/07/2012 19:53:37

      πάντα ενδιαφέρουσες οι παρεμβάσεις σου αγαπητή μου Dimi.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Κώστας Ροδινός 30/07/2012 20:40:30

        Kαλησπέρα Κώστα. Ευχαριστώ πολύ!

  6. Nik avatar
    Nik 30/07/2012 18:14:09

    Η μούλτι κούλτι ροζ αριστεροφροσύνη έχει το τίμημα της. Διαλέγεις και παίρνεις. Αυτά προφανώς διαλέγει η πλειοψηφία.

    • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
      Εμμανουήλ Πρόιος @ Nik 30/07/2012 18:32:01

      Υπάρχει και η μουλτι κουλτι σιελ δεξιοφροσύνη - για να τα λέμε όλα
      Υ.Γ. Κατά τα άλλα συμφωνώ

  7. theo1611 avatar
    theo1611 30/07/2012 18:30:04

    Αγαπητέ Κώστα Ροδινέ,

    Αν πρέπει ή πρόκειται να μπεί ένα τέλος, αυτό θα το βάλουν συγκεκριμένοι άνθρωποι, από τις ανίστοιχες θέσεις ευθύνης.

    Αυτοί πρέπει να έχουν την έσωθεν και έξωθεν καλή μαρτυρία. Αν δεν την έχουν θα πρέπει να αιτιολογούν την τομήγ που κάνουν με το παρελθόν (και το δικό τους).

    Τα πράγματα είναι απλά (π.χ. ο Κούβελος και ο Καπράλος, στην όποια απόφασή τους, μια και δεν έχουν, ως φαίνεται, την καλή μαρτυρία, θα έπρεπε να διαχωρίοουν το παρελθόν από το μέλλον με βάση την απόφασή τους, κλπ)

  8. abc avatar
    abc 30/07/2012 19:07:24

    «Μια χώρα πρωτίστως διεκδικεί την αξιοπρέπειά της και αυτή είναι μια μόνιμη διεκδίκηση».
    Aγαπητέ Κώστα Ροδινέ, θα διαφωνήσω τρόπον τινά με τον παλαίμαχο πολιτικό φίλο σου.
    Η αξιοπρέπεια δεν διεκδικείται. Οταν αρχίζεις να την διεκδικείς σημαίνει οτι την έχεις ήδη χάσει...
    Εγώ θα πρότεινα αντί διεκδικήσεων απλά να φρεσκάρουμε τήν μνήμη όσων τυχόν αμφισβητούν ελληνικά κεκτημένα αναβιώνοντας με διάφορους τρόπους που και που το ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ.
    Πχ. μόλις πέρασε η Τουρκική φρεγάτα απο τη Μύκονο, να περάσει και ένα αεροπλανάκι με οθόνη πίσω του όπου να προβάλλεται η σκηνή απο τους "300" με τον Λεωνίδα να φωνάζει το ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ.
    H στα σύνορα με τα Σκόπια η σκηνή με τον Αλέξανδρο που εμψυχώνει τους Ελληνες φωνάζοντας "Για την Ελλάδα". Και κάθε 25 Μαρτίου οι σκηνές αυτές να ξαναπερνάνε κοντά απ' τα αντίστοιχα σύνορα συμβάλλοντας στην διάδοση του πολιτισμού, της ιστορίας και των σχέσεων καλής γειτονίας αφού ως γνωστόν οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ abc 30/07/2012 19:55:44

      θα μου επιτρέψεις και εμένα να διαφωνήσω μαζί σου.
      Την αξιοπρέπεια δεν αρκεί να την έχεις, πρέπει να την εφαρμόζεις στην πράξη, άρα να διεκδικείς όταν αμφισβητείται!
      Ας λέω ...ασυναρτησίες, είναι η ζέστη!

      • abc avatar
        abc @ Κώστας Ροδινός 30/07/2012 20:23:38

        Μην ανησυχείς, τα ίδια λέμε...Δεν ξέρω αν οι ιδέες μου για την "υπενθύμιση" (δεν μ' αρέσει ο όρος διεκδίκηση) της αξιοπρέπειάς μας είναι καλές, κάποιοι ταλαντούχοι συνέλληνες θα έχουν σίγουρα καλύτερες, ιδίως οι νέοι...Ας προτέινουν αυτοί λοιπόν...

  9. Εύα avatar
    Εύα 30/07/2012 20:06:39

    Στο Υδραγωγείο του Ιουστινιανού, στην είσοδο, έχουν αναπαράσταση της Άλωσης ( ταινιούλα )...

  10. Κ. Βέρος avatar
    Κ. Βέρος 30/07/2012 21:29:46

    Αναφέρομαι στο σημείο 7.


    To ζητούμενο είναι ένα,
    έξοδα>= των εσόδων
    Όταν αυτό δεν συμβαίνει το μαγαζί κλείνει ΑΜΕΣΩΣ.
    Να κόψουμε το λαιμό μας να το κάνουμε αν θέλουμε ευρώ.
    Έλα όμως που εμείς θέλουμε μισθούς των 5-10 χιλιάδων (Δικαστικοί, ΔΕΚΟ, πολιτικές θέσεις κλπ)
    Έλα που θέλουμε να δίνουμε συντάξεις σε άγαμες κόρες χιλιάδων !!! στρατηγών πτεράρχων και ναυάρχων (ούτε οι Αμερική δεν έχει τόσους).
    Έλα που οι συντεχνίες (ΔΕΗ , ΕΛΠΕ , Πρυτάνεις κλπ) έχουν κηρύξει επανάσταση και δεν τολμά να τους ενοχλήσει κανείς.
    Έλα που δεν μπορούν να μειώσουν ούτε το ποσοστό κέρδους των φαρμακείων.

    Τα "έλα" ατελείωτα και εμείς παριστάνουμε τους αδικημένους και μας φταίνε οι
    "γραφειοκράτες της συμφοράς".

    Περιμένουμε από τον Σαμαρά να φωνάξει τους ...."5-6 ανθρώπους, διεθνώς αναγνωρισμένους και με τη συνδρομή Ελλήνων ειδικών να καταρτίσουν ένα ρεαλιστικό πρόγραμμα εξόδου της χώρας από την κρίση"

    Το πρόβλημα δεν είναι οι ειδικοί αλλά το ότι θέλουμε αμοιβές χωρίς να παράγουμε ίσης αξίας προϊόντα και υπηρεσίες.
    Το πρόβλημα είναι ότι ο ένας έχει χωμένο μόνιμα το χέρι στην τσέπη του διπλανού (λαδώματα , σκάνδαλα , φακελάκια γιατρών , ΜΚΟ , κλπ).

    Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι είμαστε λαμογιολαός και μόνο η χρεοκοπία και η πείνα μας αξίζει μέχρι να καταλάβουμε ότι αν δεν παράγουμε δεν πρόκειται να εισπράξουμε.

    Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες και σκοπιμότητες νεόκοπων μάγων.

  11. Κ. Βέρος avatar
    Κ. Βέρος 30/07/2012 21:34:36

    Συγνώμη λάθος (προφανές):
    έσοδα>= των εξόδων

  12. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 30/07/2012 22:04:49

    @Κ.Ροδινος
    Βιάζεσαι ! ετσι δεν μου απαντούσες κ.Ροδινέ σε κάποια σχόλια για την γραμμη του κ. Σαμαρα πριν από 1.5 χρόνο?
    Δυστυχώς δεν βιαζόμουν , απλά έβλεπα χωρίς παρωπίδες...
    Δυστυχώς...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΝΑΥΤΗΣ 31/07/2012 01:32:48

      πάλι τα ίδια θα σας πώς.
      Αρχίσαμε την κριτική σ΄έναν άνθρωπο που είναι πρωθυπουργός ένα μήνα και ρισκάρει τη υγεία του.
      Εδώ, είμαστε οι πρώτοι να κάνουμε κριτική.
      Αν τα γράφω αυτά είναι γιατί καλύτερα δυσάρεστος, αλλά χρήσιμος παρά ευχάριστος αυλοκόλαξ!

      • ΝΑΥΤΗΣ avatar
        ΝΑΥΤΗΣ @ Κώστας Ροδινός 31/07/2012 10:32:03

        Φυσικά θα συμφωνήσω μαζί σας.
        Ομως μην απορρίπτεται την άποψη κάποιου που καλοπροαίρετα κρίνει τον οποιονδήποτε τυχαίνει να υποστηρίζετε την δεδομένη στιγμή, π.χ. απαντώντας σε μιά κριτική μου,πριν από πολύ καιρό, αφήσατε υπονοούμενο ότι ημουν οπαδός της Ντόρας....
        Η απορριψη των κομματικών παρωπίδων από τον καθένα μας, πιστεύω ότι θα κάνει καλό πρώτα απ όλα στην χώρα και μετά σε όλους μας.
        Το γνωρίζω, είναι δύσκολο, αλλά οι καιροί είναι πιό δύσκολοι και απαιτείται γεναιότητα...

  13. nestrom avatar
    nestrom 30/07/2012 22:54:04

    Aυτά για τα οποία ανησυχείς κ. Ροδινε μάλλον είναι δρομολογημένα.
    Εκείνο που με πειράζει προσωπικά είναι ότι θα τα χάσουμε όλα αμαχητί.
    Και αυτό δεν ταιριάζει σε Έλληνες.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ nestrom 31/07/2012 01:30:37

      τίποτα δεν θα χάσουμε, ούτε θα πέσουμε αμαχητί, όσο και μας ποτίζουν το κώνειο της ήττας.

  14. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 31/07/2012 00:53:51

    Έξοχος!

  15. Orfeas avatar
    Orfeas 31/07/2012 01:07:03

    Απλή γραφή,συμπυκνωμένη και απολύτως ουσιαστικό περιεχόμενο!
    Στην Ελλάδα του 21ου αιώνα το επίμαχο είναι η αντίληψη του αυτονόητου.Και δυστυχώς πολιτικό προσωπικό,πνευματικές ελίτ και κοινωνία ολάκερη είναι χαμένοι στη μετάφραση...Αναζητούμε παντού το μέσο νου και μέσα στη παντελή γύμνια μας τον ανακηρρύσουμε φωτισμένο και Μεσσία!Αυτή είναι η Ελλάδα μας;Φυσικά όχι.Η περηφάνια και αξιοπρέπεια μας είναι ξακουστές και ΝΑΙ πρέπει τη διεκδικούμε βροντοφωνάζοντας συνεχώς!Γιατί είναι κεκτημένα αναγνωρισμένα από όλο τον πλανήτη!Και μοιραίο είναι να προκαλούμε φθόνο και ζήλια στους υπόλοιπους όψιμους λαούς ,χωρίς φυσικά να νομιμοποιούμε τις εθνικές μας παθογένειες.Πολλες εκ των οποίων προέκυψαν παρέα με μια άρρωστη μεταπολίτευση όπου οι αριστερές μεταστάσεις οδήγησαν στη σκύλευση της εθνικής συνείδησης.
    Και κάτι τελευταίο για τη Θράκη...Νιώθουμε τόσο μόνοι όσο ποτέ άλλοτε!Τα ευχολόγια και οι επίπλαστες διαπιστώσεις περίσσεψαν...Το τελευταίο κόλπο για να μπει το σχέδιο του Τουρκικού Προξενείου στην τελική ευθεία λέγεται Ειδική Οικονομική Ζώνη,όπου θα υπάρχει ιδιαίτερο φορολογικό καθεστώς.Η τάση που προωθείται είναι να θεσμοθετηθεί χωροταξικά στον Έβρο που αποτελεί ως τώρα το ισχυρό ελληνικό ανάχωμα έναντι στις επεκτατικές επιδιώξεις των Τούρκων,αφού ήδη Ροδόπη και Ξάνθη έχουν 50% μουσουλμανικό πληθυσμό.Και με τη θεσμοθέτηση της ΕΟΖ θα επιδοτηθούν οι τουρκικές επιχειρήσεις με ένα προνομιακό καθεστώς και θα επικυριαρχήσουν οικονομικά σε μια περιοχή που μαστίζεται περισσότερο από κάθε άλλη στην Ελλάδα από τρομακτικά ποσοστά ανεργίας.Το Κολωνάκι και το Κεφαλάρι όμως πέφτουν πολύ μακριά για να μας ακούσουν...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Orfeas 31/07/2012 01:28:26

      επειδή για συμπατριώτη θρακιώτη σε κόβω, δεν μας τα γράφεις αυτά με την ΕΟΖ λίγο αναλυτικότερα να τα στείλεις στο Φάκτορα για μια ανάρτηση;
      Πολύ θα τα το εκτιμούσα.
      Ευχαριστώ.

  16. Ελευθερία avatar
    Ελευθερία 31/07/2012 01:25:11

    Είμαστε ανύπαρκτοι. Οικονομικά, γεωστρατηγικά, πολιτικά, πολιτισμικά, κοινωνικά, εθνικά. Αληθινά ανύπαρκτοι. Δεν υπάρχουμε σε τίποτα από όλα αυτά. Ο Ανδρέας Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ μας διέλυσαν, και οι δεξιοί απλώς μοίρασαν τα χαλασμένα κόλλυβα. Δεν υπήρξαν ποτέ για κάτι παραπάνω. Από την Κύπρο μέχρι τον Έβρο και την Αθήνα.
    Αυτό που έχετε στο μυαλό σας κ.Ροδινέ, αυτό που έχουμε ...εμείς οι ζωντανοί... είναι μια ανάμνηση εκείνου που δεν πρόκειται να έρθει ποτέ.

  17. Orfeas avatar
    Orfeas 31/07/2012 01:36:38

    Ορθά έκοψες Κώστα....Πολύ ευχαρίστως,αν και αποτελεί μια πτυχή του προβλήματος στη Θράκη,την πλέον επίκαιρη.Ταυτόχρονα,εκτιμώ πως γνωρίζεις και ο ίδιος,πως το ζήτημα είναι πολυδιάστατο και το χειρότερο με την ανοχή αιρετών αξιωματούχων επαιτών για ψήφους.Και η απουσία του αθηνοκεντρικού κράτους παροιμιώδης...

  18. Stratis avatar
    Stratis 31/07/2012 04:14:03

    Σας διαβάζω από την Αυστραλία και το μόνο που αισθάνομαι είναι θλίψη και πάλι θλίψη αγανάκτηση και πάλι αγανάκτηση. Πως μας πως στρώσατε έτσι το κρεβάτι σας; Τώρα πέστε να κοιμηθήτε και ξανά γίνετε Ρωμιοί και Ραγιάδες

    • Eugene_DeLacroix avatar
      Eugene_DeLacroix @ Stratis 01/08/2012 05:38:29

      Στην Αυστραλια σου εσυ

  19. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 31/07/2012 10:23:59

    Αυτά συμβαίνουν όταν η παρεξηγημένη λέξη "πατρίδα" δεν έχει κανένα νόημα για αρκετούς πολιτικούς σε όλο το πολιτικό φάσμα...Δυστυχώς αυτοί δίνουν τον τόνο και σήμερα...

  20. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 31/07/2012 10:27:13

    Άφεριμ...

  21. Σικελιανος avatar
    Σικελιανος 31/07/2012 11:27:49

    Η Θρακη οπως και το Αιγαιο εχουν ηδη χαθει.... η μεταπολιτευση εκανε ο,τι μπορουσε για να φτασουμε σε αυτην την κατασταση... εδω και πολλα χρονια καποιοι μιλανε για την κοσοβοποιηση της Θρακης και τους λενε εθνικιστες και γραφικους.. αλλα το προβλημα ειναι αλλου δυστυχως.. το προβλημα ειναι οτι η νεα γενια εχει χασει καθε ιχνος σεβασμου στην πατριδα.. ειμαι 36 ετων και βλεπω γυρω μου τι γινεται.. πως η συστηματικη απαξιωση της Ελλδας απο τις εντοπιες ελιτ (ακαδημαικες, δημοσιογραφικες, οικονομικες, πολιτικες) εχει δημιουργησει μια νεα κατηγορια Ελληνων ποτισμενων με απεχθεια και μισος για ο,τιδηποτε υποδηλοι Ελλαδα, για οποιαδηποτε εθνικη αναφορα... εχω πρωτη ξαδερφη που πλεον κανει καριερα στην Αγγλια οπου διετελεσε την διατριβη της με θεμα την καταπατηση των δικαιωματων της τουρκικης (!) μειονοτητας της Θρακης... δηλαδη εχω ελληνιδα ξαδερφη που δικαιωνει τον τουρκικο εθνικισμο... και κοιταω γυρω μου..κανεις δεν συγκινειται... πλεον οι νεοι φευγουν οχι με την Ελλαδα στην καρδια τους αλλα με ενα μισος πρωτολειο, αρχεγονο για την πατριδα.. ενα μισος που χρηζει φρουδικων προσεγγισεων... και δεν εχει σχεση με το οτι η πατριδα δεν μπορει να τους θρεψει... και παλια δεν μπορουσε αλλα ριγουσαν και μονο στην σκεψη της γλυκιας πατριδας.. τωρα πλεον δομησαμε την πιο απατριδη γενια.. οσο περισσοτερα πτυχια εξ εσπεριας τοσο περισσοτερος ανθελληνισμος..οσο πιο δυνατη η οσμη του δυτικου χρηματος τοσο πιο γονιμο το εδαφος για υπερασπιση αλλοτριων εθνικισμων.. (γερμανικου, τουρκικου, βρεττανικου...).. χανομαστε οχι λογω των προδοτικων κυβερνησεων..αλλα διοτι η μεταπολιτευση καταφερε αυτο που δεν καταφεραν 400 χρονια οθωμανικης σκλαβιας και 4 χρονια γερμανικης κατοχης... την απεθνικοποιηση των νεοελληνων (κατι που δεν συμβαινει σε τετοια κλιμακα σε καμια αλλη ευρωπαικη χωρα... εχω φιλους Ιταλους και Ισπανους της ηλικιας μου που φουσκωνουν απο υπερηφανεια για την καταγωγη τους και τους χαιρομαι.. οι Γαλλοι επισης... για να μην πω για τους γειτονες βαλκανικους λαους).. δεν εχουμε κανενα μελλον..και οσοι -λιγοι πια- ανησυχουμε για το μελλον του εθνους μας μας κατατασσουν στην κατηγορια των γραφικων εθνικιστων.... βλεπεις η μεινστριμ αντιληψη αλλα επιτασσει...
    Πεθαινουμε....πεθαινουμε.... πεθαινουμε... μας πεθαινουν..μας πεθαινουμε.. βοηθεια..... ΒΟΗΘΕΙΑ.........

    • Flat avatar
      Flat @ Σικελιανος 31/07/2012 11:30:27

      η ηττοπαθεια σου τσακιζει κόκκαλα. Οι Έλληνες παλεύουν και ποτέ δεν παρατανε τα όπλα.

      • Σικελιανος avatar
        Σικελιανος @ Flat 31/07/2012 12:31:52

        Δεν ειναι ηττοπαθεια...ειναι ρεαλισμος... δυστυχως η μεταπολιτευση τελικα εκτος απο την "δημοκρατια" οικοδομησε και την "εθνοκτονια"... το ζοφερο παρον δεν ειναι παρα το κυημα 30ετους μεταπολιτευτικης αντεθνικης εγκυμοσυνης.. τα πανεπιστημια εγιναν εκτροφεια αντεθνικων συνειδησεων, οι Βαρονοι των ΜΜΕ και διαπλεκομενοι πολιτικοι μετετρεψαν την πατριδα μας σε ενα πειραμα εκριζωσης καθε εθνικης αυτοναφορικοτητας και μιας ισλαμοποιημενης πολυπολιτισμικοτητας... πολυ χρημα επεσε απο κεντρα υπερεθνικα για να επιτευχθει αυτο.. και τα καταφεραν... Ελλας εαλω.... οριστικα.. και αμετακλητα....

  22. Orfeas avatar
    Orfeas 01/08/2012 02:11:05

    Επειδή Κώστα φαίνεται πως έχουμε αρκετά κοινά,καθώς και εγώ είμαι Εβρίτης,με καταγωγή από το Πέρα της Πόλης,αλλά και μόνιμος κάτοικος τα τελευταία δέκα χρόνια στον Έβρο θα η΄θελα να καταθέσω τα εξής:
    Είναι γνωστό πως οι «δεξαμενές σκέψης» της Τουρκίας και οι γενικότερες στρατηγικές που ακολουθούνται από την τουρκική εξωτερική πολιτική, καθώς και από τις υπηρεσίες (κυρίως εθνικού ενδιαφέροντος) της γείτονος, έχουν «στοχεύσει» την Ελληνική Θράκη πριν από δεκαετίες.
    Από τότε μέχρι σήμερα, έχoυν αποκαλυφθεί μία σειρά από θέματα (π.χ. χρυσός, ουράνιο, πετρέλαιο κ.α.) που διαθέτει η Θράκη.. Στο σημείο αυτό θα πρέπει επίσης να σημειωθεί πως οι ευθύνες των Ελλήνων πολιτικών από την Αθήνα ή οι ευθύνες των εκάστοτε τοπικών αρχόντων της Θράκης, συνετέλεσαν τα μέγιστα ώστε ο κίνδυνος μεταβολής της Ελληνικής Θράκης σε περιοχή υπό άτυπη Ελληνική συγκυριαρχία να έχει μεγιστοποιηθεί σε βαθμό λίαν επικίνδυνο.

  23. Θεόδωρος avatar
    Θεόδωρος 01/08/2012 12:08:58

    Mόνο εσύ αγαπητέ Σικελιανέ έχεις το θάρρος να κοιτάξεις τον εαυτό σου στον καθρέφτη και να παραδεχθείς την αλήθεια.Οι άλλοι, καίτοι αναμφίβολα πατριώτες, αιθεροβατούν πιστεύοντας ότι αυτή η τραγική χώρα μπορει να αναστηθεί όπως ο Χριστός.Παραφράζοντας μάλιστα, κατ΄ελάχιστον, τους αθάνατους στίχους του μεγάλου συνωνύμου σου προς τιμήν άλλου αθανάτου, θα γράψω εν πλήρει ταπεινότητι: "Ηχήστε σάλπιγγες! Σημαίες ιερές ξεδιπλωθείτε στον αέρα! Καμπάνες βροντερές δονήστε τα ουράνια πέρα ως πέρα! Σ΄αυτό το φέρετρο κείται η Ελλάδα..."Δυστυχώς, τίποτα πια και κανείς δεν μπορεί να την αναστήσει...

  24. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 01/08/2012 12:42:35

    Εξαιρετικό το άρθρο σου, όπως πάντα! Κτυπάει κατάκαρδα όσους αγωνιούν γι’ αυτήν την έρμη Πατρίδα και που θα ήθελαν κινήσεις πατριωτικής αφύπνισης, πρωτίστως από τους πολιτικούς μας!
    Με ποιούς όμως θα το παλέψουμε αγαπητέ μου; Με την αναβαθμισμένη στο Επικρατείας Ντόρα, με το ΓΑΠ του Καστελόριζου, με τον «επαναστάτη» Αλέξη, ή με τη Ρεπούση και τον Τατσόπουλο προσφάτως εκλεγμένους στο εθνικό μας κοινοβούλιο;
    Όσον αφορά στην περιβόητη ρήση του επιτίμου, που προφήτευε πως σε 10 χρόνια θα έχει ξεχαστεί το ζήτημα το ονόματος - λες και δεν βλέπαμε πως αυτό αποτελούσε το όχημα του αλυτρωτισμού τους - έχει καταρριφθεί, γιατί η «φίλη» χώρα εδώ και 20 χρόνια έχει ξεσαλώσει εντελώς.
    Το θέμα είναι, πως τώρα μας βρίσκουν σε μια ιδιαίτερα δύσκολη στιγμή, που ο κόσμος είναι σε απόγνωση και εξαιτίας αυτού μπορούν και «χορεύουν» οι λύκοι! Θα τους το επιτρέψουμε;

  25. Giorikas avatar
    Giorikas 01/08/2012 15:29:15

    Η γιαγιά μου πριν πάω στο δημοτικό μου μάθαινε την ΑΒ για να τους περάσω όλους. Η μάνα μου ήθελε να είμαι πρώτος μαθητής και σημαιοφόρος να τους περάσω όλους. Έπρεπε να πάω καλύτερα από όλους, πρώτος παντού και πάντα, στο Γυμνάσιο στο Λύκειο, στο Πανεπιστήμιο για να βγώ πρώτος στην αγορά εργασίας και να επιλεγώ πρώτος και μόνος! Και εκπαιδεύτηκα πολύ καλά όλα μου τα χρόνια να είμαι ο πρώτος μόνο εγώ και ο καλύτερος! Και ξαφνικά έρχεσαι εσύ και ζητάς να κάνουμε ομάδα! Ομάδα στην εταιρία, ομάδα στην πολυκατοικία, ομάδα στην κοινωνία... Πως? Αφού μόνο το ΕΓΩ έμαθε να μεγαλώνει όλα αυτά τα χρόνια?
    Άντε παιδιά ο τελευταίος ......πλένει τα πιάτα!!!

    ΥΓ1. με αυτά τα μυαλά μας, σώσιμο δεν έχουμε.
    ΥΓ2. Σίγουρα οι αλλαγές στο εκπαιδευτικό που θα κάνουν τώρα είναι για να αυξήσουν την εκπαίδευση στην ομαδικότητα των παιδιών μας!
    ΥΓ3 Γίνονται τα γαιδούρια κοπάδι? (παλιά καλή παροιμία).