24/06/2009 20:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η «πολιτική ορθότητα» ως παθογένεια του Τύπου


____________________________________________________________________________________________
Τα τελευταία χρόνια, η βαριά νόσος του Ελληνικού Τύπου έχει δύο παθολογικά αίτια: Το ένα είναι η διαπλοκή των εκδοτών. Το άλλο, είναι ότι κυριάρχησε ένα κύκλωμα δημοσιογράφων, που εκφράζει μια «πολιτική ορθότητα» μη αντιπροσωπευτική της ελληνικής κοινωνίας. Δεν είναι τυχαίο, ότι οι περισσότεροι «φτασμένοι» δημοσιογράφοι προέρχονται από τον χώρο του παλαιού ΚΚΕεσωτ. ή του παλαιού ΚΚΕ, με όλα τα «κολλήματα προοδευτικότητας» που αυτό συνεπάγεται.

Αλλά και οι ελάχιστοι «φτασμένοι» δημοσιογράφοι, που προέρχονται από το χώρο της ΝΔ, συνήθως προσπαθούν δημόσια να αποδείξουν ότι «δεν είναι δεξιοί» (ακόμα κι όταν οι ίδιοι νιώθουν δεξιοί). Αντίθετα, οι αριστερής προέλευσης δημοσιογράφοι (που αποτελούν τη συντριπτική πλειονότητα), δεν χάνουν ευκαιρία να διακηρύσσουν ότι «είναι και παραμένουν αριστεροί». Ακόμα κι όταν έχουν χάσει πια κάθε επαφή με τα αριστερά ιδεώδη.

Αυτή η στρέβλωση - ο ένας μεγάλος ιδεολογικός χώρος της κοινωνίας να υπερεκπροσωπείται στο Τύπο, ενώ ο άλλος να μην εκπροσωπείται καθόλου και να έχει περιθωριοποιηθεί πλήρως - έβλαψε και τους δύο, και τη μεταξύ τους διαπάλη και την ενημέρωση και την κοινωνία και τη δημοκρατία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/06/2009 21:18:46

    Οταν δημιουργειται ενα κενο ακολουθει βιαιη διορθωση.Η ανοδος του ΛΑΟΣ ειναι η διορθωση και η καλυψη πολλων κενων.

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/06/2009 21:52:11

    Βοηθησαν βεβαια στη σημερινη κατασταση του τυπου και μερικες "επαναστατικες δρασεις" στη Βραδυνη και την Απογευματινη και οι επωφελουμενοι προοδευτικοι ανταγωνιστες τους δημοσιευαν υπερηφανως τις προκηρυξεις των δολοφονων.
    Και μονο γιαυτο το λογο,οτι δηλαδη δημοσιευαν προκηρυξεις δολοφονων εκδοτων αλλων εφημεριδων αρκει να τους χαρακτηρισουν ως εφημεριδες ελεεινης υποσταθμης.

  3. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 24/06/2009 22:18:30

    Τα τελευταία χρόνια, η βαριά νόσος του Ελληνικού Τύπου έχει δύο παθολογικά αίτια: Το ένα είναι η διαπλοκή των εκδοτών. Το άλλο, είναι η διαπλοκή των εκδοτών.

    Η "πολιτική ορθότητα" είναι τελείως άσχετη αιτία και είναι ένα είδος που δεν υπάρχει ούτε με εισαγωγικά ούτε χωρίς. Ο κάθε δημοσιογράφος εξυπηρετεί τα συμφέροντα αυτών που τον χαρτζηλικώνουν και κατ' επέκταση τα δικά του. Αντί να λένε ειδήσεις, μας λένε τις απόψεις τους για τις ειδήσεις.

    Δέστε και τις πολιτικές τους καριέρες. Γίνανε βουλευτές, υπουργοί και πήρανε ένα σωρό καρέκλες και από τα δύο μεγάλα κόμματα ακόμα και τα Καρατζαφεροϊδή.

  4. Fandis Bastounis avatar
    Fandis Bastounis 24/06/2009 22:25:52

    Διάβασα πολλά περί τύπου, λίγο από εδώ, λίγο από εκεί. Αυτό το σύντομο σχόλιο είναι το πιο ουσιαστικό και αληθινό.

  5. δημος . avatar
    δημος . 24/06/2009 22:26:43

    Προσωπικά “θαυμάζω” και τέτοιους “επιστήμονες” http://antigoldgreece.wordpress.com/2009/06/24/skouries_kas/

  6. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 24/06/2009 22:27:04

    Επί πάααααααααρα πολλά χρόνια μια σειρά φυλλάδες καθύβριζαν και κατονόμαζαν δημοκρατικούς πολίτες ως φασίστες. Τέτοιες φυλλάδες ήταν και είναι η Ελευθεροτυπία, Το Βήμα, Τα Νέα κλπ. Η κοινωνία όμως στρέφεται προς τη συντήρηση και οι ''φασίστες'' δεν πρόκειται να στηρίξουν με τον οβολό τους αυτές τις φυλλάδες που συρρικνώνονται ταχύτατα. Η καταδίκη τους σε θάνατο έχει ήδη γίνει. Απομένει να εκτελεστούν δηλ. να κλείσουν.
    Όσο οι εκλογές της ΕΣΗΕΑ δίνουν 30% στους Δημοσιογράφους του ΣΥΡΙΖΑ δηλ. στο 4% του εκλογικού σώματος και όσο οι εφημερίδες βγαίνουν από αυτούς τόσο θα χάνουν φύλλα.

    Σας θυμίζω ότι όταν το ΠΑΣΟΚ ήρθε στα πράγματα το 81 μέσα σε 5 χρόνια έκλεισαν όλες οι παραδοσιακές εφημερίδες της δεξιάς. Βραδυνή, Ακρόπολις κλπ. Η Απογευματινή έχασε το Μομφεράτο αλλά ακόμη δεν έχει συνέλθει.
    Γιατί λοιπόν να μη δούμε σε επανάληψη το ίδιο έργο?

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/06/2009 22:45:47

    Συμφωνώ με τον Μήτσο,αν και η πολιτική ορθότητα έχει βαθύτερες ρίζες. Οι baby boomers στην Ελλάδα (οι σημερινοί 50άρηδες δηλαδή) μεγάλωσαν σε περιβάλλον που αν δεν ήσουν αριστερός δεν σταύρωνες γκόμενα. Από εκεί προήλθε η πολιτική ορθότητα. Ε... και λίγο από την ΕΡΕ, και την βία και νοθεία, και την χούντα... δεν είναι μόνο το Πασόκ το πρόβλημα... Έτσι η νέα Ελλάδα έχει τους δεξιούς, τους πασόκους και αυτούς με τις γκόμενες που το έκαναν. Χα χα.

  8. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 24/06/2009 22:51:14

    ΕΡΕ βία και νοθεία, κατασκευάσματα όσων ήταν στην απέξω να πιάσουν τα πόστα και μετά ύβρεις για να τα κρατήσουν.
    Τώρα έρχεται ο λογαριασμός κι επειδή δεν είναι αστοί και δεν ξέρουν πως δουλεύει μια κοινωνία με αποτέλεσμα τα παιδιά τους να τα έχουν διαπαιδαγωγήσει λάθος θα φτάσουν στο σημείο να βρεθούν τα παιδιά τους πλέον στο περιθώριο.

  9. kjkjb avatar
    kjkjb 24/06/2009 23:23:54

    ουάου. ο παπαχελάς, ο πρετεντέρης, η τρέμη, ο χατζηνικολάου, ο κοττάκης, αριστεροί; το ίδιο και ο κύρτσος, και ο τράγκας?

    δώστε στον βελόπουλο εκπομπή τώρα! οι ανωτέρω δεν είναι αρκούντως ακροδεξιοί ρε!

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/06/2009 23:30:00

    o Κύρτσος δήλωνε ΚΝΕ μέχρι που ...μεγάλωσε.

  11. kjkjb avatar
    kjkjb 24/06/2009 23:35:37

    archaeopteryx γραμματέας του ΚΚΕ βρετανίας!! το ζήτημα είναι ποιές θέσεις έχουν ΄σημερα οι καθεστωτικοί αυτοί τύποι. σε λίγο θα μας πει το παρων δημοκρατικον πμλογκ οτι ο αδωνις δεν προβάλλεται αρκετά την κρισιμη για το ΛΑΟΣ μεσημεριανή ζώνη!!!

    αλλά είπαμε. το αντινιουζ ειναι ψαγμένον!!

  12. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 24/06/2009 23:42:49

    ΕΡΕ βία και νοθεία, κατασκευάσματα όσων ήταν στην απέξω?????
    ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΔΗΛΑΔΗ????

    ΘΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ???

  13. tiramola avatar
    tiramola 25/06/2009 00:34:48

    Κάποιοι "ανώνυμοι" θέλουν να ξαναγράψουν την ιστορία...
    Η πλάκα είναι ότι χρησιμοποιούν και όρους που δεν γνωρίζουν την σημασία τους...

  14. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 25/06/2009 01:12:14

    @ 13, 14

    Σαφώς και η ιστορία δεν είναι όπως την γράψατε εσείς και γι αυτό ο κόσμος σας έχει γραμμένους. 21 Απρίλη, Πολυτεχνείο κλπ.δεν πουλάνε πλέον. Αν ήταν αυθεντικά θα πουλούσαν. Πέξατε, κλέψατε, φάγατε μεχρι σκασμού, κονομήσατε και χάσατε.

  15. donaE avatar
    donaE 25/06/2009 01:44:12

    @ 14 Ανώνυμος
    Δεν ειναι τοσο απλοικο.Αν δεν ητανε ολοι αυτοι που 'χασανε',τωρα εσυ θα ακουγες τον μπαμπα σου να σε φοβεριζει για τους κομμουνιστες με το κονσερβοκουτι η να σου κοπαναει ολη μερα τι τραβηξε στην Μακρονησο.Τωρα που τα βρηκατε ολα ετοιμα,ευκολα τα λετε.

  16. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 25/06/2009 02:16:29

    Σε ένα αστικό κράτος ουδείς ασχολείται πλέον με τα απολιθώματα του παρελθόντος.
    Επιπλέον όλα αυτά τα παραμυθάκια τα πουλούσαν για να λυμαίνονται την εξουσία και οι μεν και οι δε, μόνο που οι δε αποδείχτηκαν κλέφτες. Αντί να κουρεύουν τα πρόβατα τα έγδερναν και τώρα δεν έχουμε πρόβατα.

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/06/2009 06:44:17

    αχ... αυτή η ιστορία... Μεγαλύτερη συλλογή από παραμύθι και παραπλάνηση δεν υπάρχει από την νεοελληνική ιστορία. Ποιά είναι η ιστορία; Γιατί έχουμε εθνικό διχασμό από το 1780; Γιατί παρά λίγο να μην τελειώσει η επανάσταση; Γιατί ο εμφύλιος;

    Ποιός τελικά είναι ο γεωπολιτικός ρόλος της παραθαλάσσιας γωνίτσας μας και μήπως έχει αλλάξει; (Αυτό το ξέπλυμα που αναφέρει ο factorx παραπάνω, μήπως αυτός είναι ο λόγος ύπαρξής μας; Αυτό και να την σπάμε λίγο στους Τούρκους;)

    Εγώ προφανώς γερνάω γιατί γίνομαι απαισιόδοξος. Δεν θεωρώ την ΕΡΕ (στις κακές τις πτυχές) χειρότερη από το Πασόκ (στις δικές του κακές πτυχές). Το ερώτημα είναι "Γιατί ΤΟΣΕΣ κακές πτυχές;"

  18. Helmut avatar
    Helmut 25/06/2009 10:35:44

    Η επιχειρηματολογία ότι ο Τύπος ελέγχεται από κρυπτο-κομμουνιστές που προωθούν κακές για το Έθνος ιδέες πρωτοεμφανίστηκε στις ακραίες πτέρυγες των Αμερικάνων Ρεμπουμπλικανών.

    Από τους λίβελλους εναντίων των "liberal media" δεν γλίτωσε κανένα σοβαρό Αμερικάνικο MME, και ειδικά οι New York Times και το CNN πάνω-κάτω παρουσιάζονται ως επιχειρήσεις του Σατανά.

    Ευτυχώς εδώ και λίγα χρόνια ο Murdoch τους έφτιαξε το σκουπίδι που λέγεται FOX όπου ο Cheney και η κόρη του εμφανίζονται 2 φορές την εβδομάδα να διαφημίσουν το waterboarding και οι απανταχού σκληροπυρηνικοί δεξιοί και βλαχοrednecks βρήκαν την υγειά τους.

    Το να υποστηρίζουμε πάνω-κάτω παρόμοιες θεωρίες για την Ελλάδα όταν για μία Τρέμη και ένα Τσίμα έχουμε τους Πρετεντέρη, Τράγκα, Χατζηνικολάου, Παπαχελά, Θέμο, Ευαγγελάτο, Ρουσόπουλο, Χιώτη, Κοττάκη, Παναγιωταρέα,... και άλλους τόσους, πραγματικά θα ήθελα να ξέρω που τους είναι όλοι αυτοί οι κομμουνιστές που λέτε ότι προπαγανδίζουν τον αντιπατριωτισμό και την διάλυση του Έθνους μας στα ΜΜΕ.

    Εκτός αν εννοείτε τον "Κόκκινο Πάνο".

  19. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/06/2009 11:18:15

    που τους είδατε τους "αριστερούς" δεξιούς δημοσιογράφους ρε παιδιά που ντρέπονται κιόλας να πούνε ότι είναι δεξιοί; έλεος !!

    μην ακούτε τι λένε, να βλέπετε τι κάνουν και το στιλ ζωής που καλλιεργούν και προάγουν
    είναι δεξιοί μικροαστοί μέχρι το μεδούλι, με την καλή έννοια, προς το ανώδυνο, γιατί στα δύσκολα δεν έχουν δοκιμαστεί ακόμα
    ποια είναι τα δύσκολα; καμια ψιλομανούρα στα εθνικά με τους Τουρκους, καμια ψιλοδικτατοριούλα, τέτοια
    άντε αφού τους πειράζει το δεξιοί, να πούμε βολεμένοι

    φοβερή φωτογραφία του μπόμπου !!! ώρες μπορείς να τη χαζεύεις

  20. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 25/06/2009 12:02:36

    Το ποστ είναι στη σωστή κατεύθυνση αλλά πιάνει ένα μέρος του ζητήματος.

    Το φαινόμενο ξεκινά στα γεννητούρια της μεταπολίτευσης. Ο Καραμανλής έδωσε γη και ύδωρ στην αριστερά. Η αριστερά τον στήριξε, έγινε παντοδύναμος και ως αντάλλαγμα αφέθηκε (η αριστερά) να αλώσει την κοινωνία. Υπάρχει και η άποψη ότι ο Καραμανλής ο ίδιος έβλεπε ως φυσικό του διάδοχο τον Παπανδρέου.

    Μέσα σε 10-15 χρόνια ο μετασχηματισμός είχε ολοκληρωθεί. Η ηγεμονία της αριστεράς είναι καθολικοί. Όχι μόνο στον τύπο αλλά και στην εκπαίδευση. Μιλάω για τη γραμμή των βιβλίων αλλά και για τις καίριες θέσεις στα πανεπιστήμια.

    Το "όλον" λοιπόν είναι αυτό ακριβώς: η πλήρης ηγεμονία της αριστεράς.

    Ένα παράδειγμα. Σήμερα όλοι διαπιστώνουν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έχασε δημοφιλία από τη στάση του τον Δεκέμβρη. Θυμάμαι πολύ καλά εκείνες τις ημέρες να βλέπω σε ένα πάνελ τον Γιακουμάτο (ο οποίος μάλιστα "θεωρείται" και από τους εκπροσώπους της "σκληρής, λαικής δεξιάς"!) να αναφέρεται στον ΣΥΡΙΖΑ και στην έμμεση στήριξή του στη βία με γλυκόλογα και να του πλέκει ύμνους! Αν -υποτίθεται- αυτό ήταν το αδύνατο σημείο του ΣΥΡΙΖΑ δεν θα περίμενε κανείς να τον σφυροκοπούν οι αντίπαλοί του αντί να του πλέκουν εγκώμια; Μόνο το ΛΑΟΣ τον σφυροκοπούσε και ήταν το μόνο από τα 5 κόμματα που ανέβασε ποσοστά.

    Μπορείτε να δείτε αντίστοιχα φαινόμενα και στις παρέες σας. Ποιοι μιλάνε με μεγαλύτερο θάρρος για τις πολιτικές τους πεποιθήσεις, ποιοι προσπαθούν να αποφύγουν τις ταμπέλες για τον εαυτό τους και κρατάνε τα προσχήματα συνεχώς.

  21. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 25/06/2009 12:09:24

    Προς όσους ανέφεραν συγκεκριμένα πρόσωπα

    1. η ηγεμονία ενός κυρίαρχου πολιτικού ρεύματος δεν πηγάζει από συγκεκριμένα πρόσωπα. Είναι πολύ ευρύτερη. Δηλαδή κι εγώ να ήμουν αυτά θα έλεγα. Το καλύτερο παράδειγμα είναι ο Χατζηνικολάου που είναι όντως δεξιών καταβολών, αλλά "αριστερίζει" τόσο που σου σπάει τα νεύρα και τον κατατάσσει αβίαστα στους αριβίστες που θα υποστηρίξουν δημοσίως όπου φυσάει ο άνεμος.

    2. η πλάκα είναι ότι οι περισσότεροι από όσους αναφέρθηκαν πιο πάνω έχουν έντονο αριστερό παρελθόν που χάραξε και τις απόψεις τους και την εν γένει συμπεριφορά τους (Κύρτσος, Ρουσόπουλος, Τσίμας, Παπαχελάς, Ευαγγελάτος). Όπως έλεγα τις προάλλες ΔΕΝ υπάρχει δεξιά ιντελλιτζέντσια. Στην Ελλάδα η διανόηση είναι αποκλειστικά αριστερή. Και μόνο το γεγονός που η αναφορά σ' αυτούς που βγήκαν όλοι από αριστερές μήτρες, έγινε για να αποδειχθεί ότι δεν είναι αριστεροί, αποδεικνύει περίτρανα του λόγου (μου) το αληθές.