#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/06/2011 21:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η πλατεία δεν μασάει!!!



Συνεχίζονταν μέχρι αργά το βράδυ τα επεισόδια στην πλατεία Συντάγματος. Διάσπαρτοι μέσα στο πλήθος μπαχαλάκηδες - προβοκάτορες επιτίθεντο κάθε τόσο στα ΜΑΤ τα οποία με την σειρά τους έβαζαν στο κυνήγι τον ...κόσμο, ρίχνοντας χημικά ή χειροβομβίδες κρότου - λάμψης. Ο κόσμος οπισθοχωρούσε για λίγο γιουχάροντας τα ΜΑΤ ,αλλά επέστρεφε στην πλατεία. Περίπου 10.000 αγανακτισμένου παραμένουν στην πλατεία, η οποία παραμένει "απόρθητη" παρά τις επανειλημμένες προσπάθειες των ΜΑΤ να μπουν μέσα.

H συναυλία που είχε προγραμματιστεί στο κάτω μέρος της πλατείας έγινε κανονικά, ενώ οι συγκεντρωμένοι στην Αμαλίας έφευγαν κάθε φορά που έπεφταν δακρυγόνα και επέστρεφαν μερικά λεπτά αργότερα.

Στο Σύνταγμα έφτασαν επίσης από την Βόρεια Ελλάδα και την Πελοπόννησο οι μοτοσικλετιστές  που λαμβάνουν μέρος στον αποκλεισμό της Βουλής. Το αρχικό ραντεβού από Βορρά και Νότο δόθηκε στον παράδρομο της λεωφόρου Καβάλας και της Εθνικής Οδού με κατεύθυνση προς Πειραιά.

Σύμφωνα με όσα έχουν γίνει γνωστά από την Αστυνομία, μέχρι τις 22:00 είχε προχωρήσει σε 14 συλλήψεις και συνολικά 17 προσαγωγές για τα επεισόδια στο Σύνταγμα, ενώ οι τραυματίες φτάνουν τους 46.

Οι δρόμοι γύρω από το Σύνταγμα θυμίζουν βομβαρδισμένο τοπίο, με εκτεταμένες ζημιές σε καταστήματα, τράπεζες και ξενοδοχεία. Κατεστραμμένες στάσεις λεωφορείων, καμένοι κάδοι απορριμμάτων, πέτρες, μάρμαρα και δοκάρια επί των οδών, συμπληρώνουν το τοπίο ενώ συνθήματα είναι γραμμένα παντού σε τοίχους.







ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 28/06/2011 22:16:35

    Κρατάτε γερά αδέλφια!

  2. zap-zap avatar
    zap-zap 28/06/2011 22:31:15

    oloi kai oles katw

  3. Eva avatar
    Eva 28/06/2011 23:35:35

    Απο Φλωρεντια μαζι σας αδελφια, αισθανομαι μεγαλες ενοχες που δεν μπορω να ειμαι στην χωρα μου για να παλεψω...απο εδω προσπαθω να ενημερωνω και να ξεσηκωνω τους Ιταλους!!!! Ο αγωνας ειναι ευρωπαικος, ισως παγκοσμιος!!!!! Ομως, δεν ειναι ολοι οι λαοι το ιδιο.........ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ ΠΑΤΡΗΣ...ΑΔΕΛΦΙΑΑΑΑΑ!!!!

  4. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 29/06/2011 00:19:47

    http://www.youtube.com/watch?v=z5V_SD1uTzI

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 29/06/2011 00:24:28

    Δε μασάει, αλλά απόψε δάκρυσε πολύ, δεν μπορούσε να ανασάνει και στο τέλος ψιλοσκόρπισε...Αύριο πάλι

  6. Orestios avatar
    Orestios 29/06/2011 00:26:33

    Αύριο το πρωί χαμός.
    Πάγκαλε, προλαβαίνεις να βγάλεις τα τάνκς??????

    • omen avatar
      omen @ Orestios 29/06/2011 01:47:50

      Θα βγάλει τους κουκουλοφόρους. Και έτσι δεν ελπίζω. Οι εποχές των τάνκς πέρασαν και ο Πάγκαλος έχει μελετήσει καλά την επόμενη μέρα..

  7. Orestios avatar
    Orestios 29/06/2011 00:30:55

    Οι Έλληνες δεν θέλουν το Σοσιαλιστικό καθεστώς.
    Παραιτηθείτε φίλοι του Μουμπάρακ, του Καντάφι και του Ασάντ.

  8. road runner avatar
    road runner 29/06/2011 00:56:06

    Οι αγανακτισμένοι καλά θα κάνουν να πάρουν στο κυνήγι στους μπαχαλάκιδες και να πλακώσουν και μερικούς στο άγριο ξύλο και τότε να δουμε αν θα ξανα εμφανιστούν τα
    παλιόζωα.

  9. factorx avatar
    factorx 29/06/2011 01:12:06

    Δεν έχουν τον Θεό τους:

    O Eυ. Βενιζέλος κάλεσε πριν λίγο από το twitter τους "αγανακτισμένους" να συνομιλήσουν σοβαρά...

    EVenizelos Evangelos Venizelos
    "Θα ήθελα πολύ με απόλυτο σεβασμό να μιλήσω με τους "Αγανακτισμένους" και τους καλώ να έρθουν να μιλήσουμε σοβαρά στο Υπ. Οικονομικών"

  10. factorx avatar
    factorx 29/06/2011 01:26:05

    Απάντηση στον Βενιζέλο:
    ΒΕΝΙΖΕΛΟ Κ ΕΜΕΙΣ ΣΕ ΣΥΜΠΑΘΟΥΜΕ--ΚΑΤΕΒΑ ΜΙΑ ΚΑΤΩ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΕΙΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ

  11. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 29/06/2011 01:36:17

    Οι γυναίκες πλειοψηφία απόψε μπροστά στο σύνταγμα. "Η προστασία του πολίτη" έσπρωχνε εμάς και είχε πλάτη τους μπαχαλάκηδες. Αμέτρητα δακρυγόνα στα μούτρα μας, λίγο πιο κάτω σε ένα μπαράκι κάποιοι χασκογελάγανε με την "κατάντια μας", τα ασπρισμένα από τα malox πρόσωπά μας, πίνοντας το αλκοόλ της λήθης και της ασημαντότητας τους. Στο δρόμο προς το σπίτι η ζωή να κυλάει αμέριμνα, σουβλάκια, mcdonalds, Χαρδαβέλας και μπάλα για τα πρόβατα. Οι γυναίκες είναι εδώ! Πάρτε αεροπλάνα, πλοία, τρένα, ελάτε με τα πόδια γιατί σε λίγο θα δούμε γιούς χωρίς μάνες. Τίποτα πια δεν δικαιολογεί την απουσία σας. Ή τώρα ή ποτέ!

  12. Αγρινος avatar
    Αγρινος 29/06/2011 02:23:41

    Προσοχη μην γελαστουμε αυριο απ τη συγκεντρωση της πουλημενης ΓΣΕΕ στις 7 το απογευμα. Το μεσοπροθεσμο ψηφιζεται νωρις το μεσημερι. Ας ειμαστε ολοι στους δρομους.