#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/09/2011 19:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η πλάνη του κ. Παπανδρέου



Ο νέος Διευθυντής του ΒΗΜΑΤΟΣ κ. Αντώνης Καρακούσης, ο οποίος την προηγούμενη Κυριακή …μηδένισε τη διαφορά μεταξύ Ν.Δ. και ΠΑΣΟΚ, έγραψε σήμερα ένα άρθρο με τίτλο, η «Πλάνη του κ. Σαμαρά»

Επειδή όμως είναι ορατό διά γυμνού οφθαλμού ότι έχει παραπλανηθεί, είπα, λοιπόν, να του απαντήσω με τα δικά του λόγια!

Η Κυβέρνηση   εισήλθε στην νέα πολιτική περίοδο με την παραδοσιακή μέθοδο.

Το επιτελείο του κ. Παπανδρέου, σε συνεργασία με τη νέα Διεύθυνση του  ΒΗΜΑΤΟΣ,   έστησε μια κλασική επικοινωνιακή επιχείρηση εν όψει της Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης χρησιμοποιώντας τα ίδια πάντα εργαλεία.

Λίγο οι τόνοι ανεβασμένοι, μια  φιλική δημοσκόπηση  που δείχνει οριακή  διαφορά ώστε να τονωθούν οι δεσμοί της Κυβέρνησης  με τους ψηφοφόρους και ένας λόγος του αρχηγού αρκούντως συνθηματολογικός ώστε να υπηρετηθεί η προοπτική της παραμονής την εξουσία.

Καμία επεξεργασία των πραγματικών συνθηκών, κανένας ιδιαίτερος προβληματισμός για τη διαχείριση της κρίσης, τίποτε το ουσιαστικό και δυναμικό εν όψει της ενδεχόμενης, πολύ πιθανής πια, κατάρρευσης όλου του νεοελληνικού οικοδομήματος.

Όλα στη Κυβέρνηση μοιάζουν να περιστρέφονται γύρω από το κόμμα και την εδραίωσή του στη εξουσία.

Και αυτό ίσως είναι το μεγαλύτερο λάθος του κ. Παπανδρέου.

Υποκύπτει κι αυτός στον ίδιο πειρασμό με τους περισσότερους των προκατόχων του και ορίζεται από επιμέρους σκοπούς και τις ανασφάλειες που το περιβάλλον του τον γεμίζει.

Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ  έχει εδραιωθεί στην ηγεσία του κόμματος, δεν απειλείται επί της ουσίας από κανέναν και επιπλέον μπορεί να πει κανείς ότι ηγεμονεύει συνολικά στην  δημοκρατική παράταξη.

Αυτή την ώρα, θα έπρεπε όλη η  κυβερνητική ομάδα να εξαντλείται στην παραγωγή σχεδίων και πολιτικών για τη διάσωση της χώρας.

Ο κ. Παπανδρέου, στον βαθμό που αντιλαμβάνεται την κρισιμότητα των περιστάσεων - και πιστεύουμε πως έχει τη γνώση και την παιδεία να συλλάβει τον κίνδυνο της επερχόμενης καταστροφής, θα έπρεπε να έχει δίπλα του τους επιφανέστερους της παράταξής του, να έχει φέρει κοντά του ό,τι καλύτερο διαθέτει η σοσιαλιστική  οικονομική σχολή και να επεξεργάζεται μαζί τους ένα ρεαλιστικό σχέδιο διάσωσης και ανασυγκρότησης της χώρας.

Ένα τέτοιο έργο, πραγματικό και ουσιαστικό, θα απέδιδε πολύ περισσότερο και από την πιο επιτυχημένη και πιο εμπνευσμένη επικοινωνιακή καμπάνια.

Γιατί απλούστατα θα προσέδιδε βάθος επεξεργασίας και γνώσης, θα δημιουργούσε περιβάλλον δημιουργικών ιδεών, αλλά και θετικών προσδοκιών στην κοινωνία. Και βεβαίως, θα επανασυνέδεε το κόμμα  με ευρύτερα στρώματα, που σήμερα είναι απογοητευμένα και οργισμένα με τα κόμματα, με τις ανόητες καμπάνιες τους και τις κακοστημένες δημοσκοπήσεις, οι οποίες προσπαθούν να προσεγγίσουν ένα εκλογικό σώμα που φέρνει με 35% πρώτο κόμμα τους αναποφάσιστους.

Αυτό το μέγα πλήθος είναι δύσπιστο, καχύποπτο, εκπαιδευμένο και δεν ψήνεται με συνήθη κολπάκια.

Η εποχή είναι διαφορετική, η κατάσταση είναι κρίσιμη, η χώρα απειλείται πραγματικά και τα κόμματα που διεκδικούν την εξουσία, οφείλουν να αλλάξουν. Όσο πιο γρήγορα προσαρμοσθεί ο κ. Παπανδρέου  στις απαιτήσεις των καιρών, τόσο πιο πολλά θα κερδίσει αυτός και το κόμμα του, αλλά ακόμη περισσότερο η πολύπαθη χώρα μας και οι δύσμοιροι πολίτες της που πλέον κυκλοφορούν σαν ζόμπι και δεν ελπίζουν σε τίποτα!

Υπεύθυνος για την … αποκατάσταση της αλήθειας...

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 08/09/2011 19:21:37

    μετα τις εκλογες που το αγγουρι θα ειναι μεγαλο κανα δεκαπενταρια ποντους οπως δειχνουν οι πραγματικες δημοσκοπησεις που ουτε ο σαμαρας θελει να βγαινουν στη φορα, τι θαπει το ΒΗΜΑ στον γιωργακη? παραμεινετε κυριε προεδρε? αντε γεια

  2. LamprosM avatar
    LamprosM 08/09/2011 19:27:11

    Μου τα χαλασες μονο στο σημειο που λες το ΠΑΣΟΚ "Δημοκρατική παραταξη"...

  3. Stefanos avatar
    Stefanos 08/09/2011 19:37:58

    Όποιος έχει διαβάσει Καρακούση, ξέρει πολύ καλά τι προσβεύει. Ένας ακόμη δημοσιογράφος, οπαδός του Πασοκικού συστήματος, που μας τον πλασάρουν ως αυθεντία.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/09/2011 20:03:36

    ...θα έπρεπε να έχει δίπλα του τους επιφανέστερους της παράταξής του...
    μη του λες τέτοια, διότι ξαναβλέπω τη Φώφη πρώτη μούρη στα ψηφοδέλτια Πασόκ. (Μπορεί και τη Καϊλή, την επονομαζόμενη και στοχάστρια).

  5. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 08/09/2011 20:11:54

    Μα τωρα μιλαμε σοβαρα ; Ο ανθρωπος και η παρεα που κατεστρεψαν τον τοπο "οφειλουν να αλλαξουν" για το καλο του τοπου ; Οι ηπαιτιοι της καταστροφης θα μας σωσουν απο την καταστροφη που προκαλεσαν ; Δεν ειναι λιγουλακι "κυκλικη" αυτη η σκεψη ; Δηλαδη οταν μπει στο σπιτι σου ενας ληστης θα του ζητησεις να φωναξει ο ιδιος την αστυνομια για να τον συλλαβει ;

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/09/2011 20:12:59

    Εγώ στηρίζω Γεώργιο Παπανδρέου γιατί :

    -είναι ο μόνος Πρωθυπουργός που παραιτήθηκε στον Πρόεδρο του κόμματός του αλλά η παραίτησή του δεν έγινε αποδεκτή....δεν είναι εύκολο να συνομιλείς με τον εαυτό σου.
    -είναι στο πλάι του μαθητή .. λέει ΟΧΙ στις ασήκωτες τσάντες καταργώντας τα βιβλία (...το 1946 είχαν ξανά ανοίξει τα σχολεία χωρίς βιβλία ... να δεις πως το λέγαν τον Πρωθυπουργό...)
    -έχει όραμα και αποποινικοποιεί την κάνναβη και δίνει φωτοτυπίες ....να κάνουν μπάφο και να παίζουν pro όλοι οι μαθητές και φοιτητές
    -είναι ο μόνος που μας έσωσε από το ΔΝΤ Μάρτιος 2010
    -είναι ο μόνος που έφερε το ΔΝΤ (Μάιος 2010)
    -είναι ο μόνος που βρήκε λεφτά (...προεκλογικά)
    -είναι ο μόνος που έχασε τα λεφτά (...μετεκλογικά)
    - είναι ο μόνος που ξέρει ποδήλατο (...τον δυσκολεύει η αλυσίδα) / κανό / ipad (έχει open gov για τους αρεστούς των άριστων)
    -είναι ο μόνος που και καπετάνιος είναι (...Τιτανικός) και σερίφης (...πιστόλι στο τραπέζι)
    -είναι ο μόνος που ανέβασε το εκπαιδευτικό επίπεδο των πολιτών (...για να βρεις το ΦΠΑ στο σουβλάκι εξαρτάται αν έχεις κλείσει από το εξωτερικό ή όχι με βραχιολάκι, όρθιος ή καθιστός για το σπίτι ή επιτόπου ή σε όλα μέσα)

    Μα πάνω από όλα είναι ο μόνος που έχει καταφέρει τόσα πολλά σε τόσο λίγο για όλους:

    7,9% ύφεση
    796,000 άνεργοι
    45 δις αύξηση του χρέους
    πάνω από 50% αύξηση των πρωτογενών δαπανών το 2010 ...έως τώρα
    κλείσιμο καταστημάτων
    κεφαλικό φόρο
    να μην εφαρμόζει νόμους και υποχρεώσεις που ο ίδιος θέσπισε για να μας σώσει
    να είναι επιτυχία η ισόποση χρηματική εγγύηση για δάνειο που θα πάρουμε
    και τόσα άλλα που δεν φτάνει η σελίδα να αναφερθούν.

    Ευχαριστώ Γιώργο γιατί όλα τα παραπάνω δεν μπορεί σε 18 μήνες να τα πετύχει ένας άνθρωπος ακόμα και αν θέλει, εσύ το κατάφερες αβάδιστα αβασάνιστα στη χώρα μας.

    Δεν υπάρχει καμία πλάνη είναι το κυβερνητικό έργο απλά και σοσιαλιστικά.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ο Ιθαγενής 08/09/2011 20:19:35

      Ξέχασες να αναφέρεις πως ως κοινωνιολόγος, είναι και ο μόνος πολιτικός που μπόρεσε να αναδιαρθρώσει το δημόσιο.
      Κάτι σαν τον Μαξ Βέμπερ δηλαδή.
      Έφερε επιτέλους την ισονομία στους ΔΥ, και την ισότητα στις αμοιβές του.
      Τώρα όλοι οι κλητήρες και οι καθαρίστριες θα αμείβονται όπως και οι υπόλοιποι ΔΥ.
      Όλοι στα €750.
      Αμ πως;

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 08/09/2011 20:29:58

        χαχαχα...μα το είχαν πει οι αδερφοί Marx:

        ποιον πρόκειται να πιστέψεις, εμένα ή τα μάτια σου;

        ΥΓ

        He may look like an idiot and talk like an idiot but don't let that fool you. He really is an idiot.

  7. victoria (true) avatar
    victoria (true) 08/09/2011 20:16:37

    Βρε Αδέξιε, εννοείται είμαι φαν, αλλά καλά σου λέει ο Λάμπρος!

    Καταλαβαίνω την αντιστοιχία με το άρθρο του Βήματος, αλλά χώστα κι άλλο.... Σιγά μην τους πούμε πώς να προσαρμοστεί το ΠΑΣΟΚ στους καιρούς, ή να επανασυνδεθεί με την κοινωνία, ό,τι ήταν να μας το προσφέρει μας το πρόσφερε, φτάνει! Να τους πούμε, με κάθε eloquence όπως γράφεις, πως το καλύτερο που έχουν να κάνουν για εμάς, είναι να φύγουν και ει δυνατόν να σβήσουν κάθε ίχνος τους. Μπορώ να το τεκμηριώσω, αλλά κουράστηκα...

  8. Pluto avatar
    Pluto 09/09/2011 07:08:16

    Εγώ πάλι νομίζω ότι ο ΔΟΛ είναι σε πορεία προσέγγισης της ΝΔ με στόχο την χειραγώγηση καί καθυπόταξη της ηγεσίας της.Να δείτε που ο Κυρ-Σταύρος θα επανέλθει μέσω Καρακούση με προτάσεις για το επιτελείο Σαμαρά.
    Σύντομα θα δούμε αν θα το πετύχει ο Κυρ-Σταύρος ή αν θα τον στείλει από `κεί πούρθε ο Αντώνης......

  9. φωνη avatar
    φωνη 09/09/2011 11:27:39

    Θα τους φάει ο κόσμος ζωντανούς. Θα έχουν άσχημο τέλος, αλλά το επέλεξαν και τους αξίζει.

  10. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 09/09/2011 22:33:38

    Το ΒΗΜΑ, ως συνήθως, ακολουθώντας το δόγμα του συχωρεμένου, συνεχίζει την άθλια και πουλημένη δημοσιογραφία του. Εμείς οι μεγαλύτεροι θυμόμαστε τι έγινε κάποτε και με τα ΝΕΑ που τα έκαιγαν στους δρόμους οι ίδιοι οι αναγνώστες τους... Έχω την αίσθηση ότι η ιστορία θα επαναληφθεί και μάλλον πολύ σύντομα...