#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/07/2011 13:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η πιο σημαντική παρέμβαση Σαμαρά, μες την ... τρύπα του Σαββάτου



Η προχθεσινή ανακοίνωση από τον Αντώνη Σαμαρά των προτάσεων της ΝΔ για την Συνταγματική Αναθεώρηση ήταν κατά την γνώμη μου μια από τις πιο σημαντικές πολιτικές παρεμβάσεις του αρχηγού της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης (η σημαντικότερη, ίσως, μετά το "όχι" στο Μνημόνιο).

 

Πρώτον, επειδή θέτει το θεσμικό πλαίσιο για την ρήξη με το υπάρχον πολιτικό σύστημα και τη Νέα Μεταπολίτευση

Δεύτερον, επειδή δίνει νέα ώθηση στη ΝΔ "πολιτικοποιώντας" την αντιπολιτευτική δράση της, η οποία περιοριζόταν μέχρι τώρα (αναγκαστικά) στην "οικονομική" κυρίως αντιπαράθεση  με την κυβέρνηση λόγω του Μνημονίου.

Από τις 31 προτάσεις, επισημαίνω κι εγώ την θέσπιση ασυμβίβαστου του αξιώματος του υπουργού με την ιδιότητα του βουλευτή, η οποία θα απαλλάξει τον πρωθυπουργό από τις εσωκομματικές πιέσεις για την σύνθεση του υπουργικού συμβουλίου, ανοίγει τον δρόμο για την ευρεία αξιοποίηση έμπειρων τεχνοκρατών στην κυβέρνηση και ωθεί τον βουλευτή να ασχολείται κυρίως με τον τόπο του και τους εντολείς του. Πολύ σημαντικές είναι επίσης οι διατάξεις για την διαφάνεια και την πάταξη της διαπλοκής και της διαφθοράς, όπως η ρητή πρόβλεψη για την προστασία της εθνικής ταυτότητας και της ελληνικής γλώσσας - αν και αυτό το τελευταίο θα περίμενα να ήταν πρώτο στην λίστα.

Διατηρώ επίσης ορισμένες επιφυλάξεις. Για παράδειγμα, ποιός ο λόγος να ενισχύσουμε την εξουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας; Για να έχουμε και δεύτερο ισχυρό θεσμικό πόλο εξουσίας παράλληλα και σε ανταγωνισμό με τον Πρωθυπουργό; Κατά την γνώμη μου ή "πρωθυπουργικό" θα είναι το πολίτευμα ή "προεδρικό".

Έπειτα η μείωση του αριθμού των βουλευτών μας μάρανε; Σιγά την οικονομία που θα κάνουμε μπροστά στα άλλα. Την στιγμή που η διασπορά των Ελλήνων ψηφοφόρων επιβάλλει κατά την γνώμη μου την αύξηση του αριθμού των βουλευτών και όχι την μείωσή τους - πράγμα που συμβαδίζει και με το ασυμβίβαστο βουλευτή - υπουργού. Κάθε νησί και βουλευτής λοιπόν.

Αλλά θα τα συζητήσουμε κι άλλη φορά αυτά. Σε προηγούμενη σχετική ανάρτηση του Antinews έχει ξεκινήσει άλλωστε ένας (διστακτικός ακόμα) διάλογος πάνω στις συνταγματικές μεταρρυθμίσεις και ασφαλώς μετά τα μπάνια του λαού θα δούμε περισσότερες προτάσεις και κριτική.

Τίθεται όμως και ένα άλλο ερώτημα. Ασφαλώς ο αρχηγός της ΝΔ γνωρίζει καλύτερα από μένα τον "πολιτικό χρόνο" που θα κάνει τις παρεμβάσεις του και τους λόγους για τους οποίους επέλεξε να κάνει τις ανακοινώσεις την Παρασκευή

Ειδικός δεν είμαι, οπότε οι απορίες μου μπορεί να θεωρηθούν αφελείς από τους ειδήμονες.

Όμως, ειλικρινώς δεν καταλαβαίνω, ποιος ο λόγος να ανακοινωθούν μεσημέρι Παρασκευής οι προτάσεις της ΝΔ για την αναθεώρηση του Συντάγματος;

Τα Κυριακάτικα φύλλα δύσκολα τα προλάβαιναν.

Η ημέρα ήταν πλήρης ειδήσεων.

Ο Πρόεδρος της Ν.Δ. μάλιστα έκανε και άλλη δήλωση για τα ταξί.

Οι προτάσεις ήταν πολλές …31, άρα κάποιες θα περάσουν απαρατήρητες.

Τι θα έκανα εγώ ο άσχετος με την επικοινωνία;

Θα τις ανακοίνωνα ανά δέσμη, ώστε να δημιουργώ περισσότερες ευκαιρίες για ειδήσεις…

Να παρεμβαίνω συχνότερα.

Να μπορεί να παρακολουθεί και η κοινή γνώμη.

Ενώ τώρα από τις παραλίες;

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. danaos avatar
    danaos 31/07/2011 13:56:50

    Βαλτός είσαι μεσημεριάτικα,ντάλα ο ήλιος, να μας μαρσάρεις;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ danaos 31/07/2011 14:21:16

      Δεν πήγαμε που δεν πήγαμε για μπάνια, να βράσουμε κι άλλο στο ζουμί μας...

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 14:29:05

    Το παρήγορο είναι ότι πολλοί Έλληνες δεν κάνουν διακοπές φέτος!

  3. Enzo avatar
    Enzo 31/07/2011 14:32:57

    Απατα θα παει ο τουρισμός φέτο απο την στιγμή που δεν πήγαν οι Έλληνες διακόπες

  4. juliet avatar
    juliet 31/07/2011 14:51:49

    Θα το έκανες εσύ ο Αδέξιος ,οι επιδέξιοι θα πάνε για μπάνια και θέλουνε να κλείνουνε τα θέματα.Μου θύμισες κάποιους πωλητές που στοκάρανε εμπόρευμα κατακαλόκαιρα ενώ ξέρανε ότι δεν υπήρχε περίπτωση να πουληθεί.
    Ούτε και εσείς στις παραλίες ;
    Εύα ,ένας φίλος απο Εύβοια προς Κύμη μου περιέγραψε χθες τους τουρίστες που ήλθανε ,τροχόσπιτο και ψώνια απο το Lidl, μου είπε.

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 14:59:09

    Λάθη, λάθη, λάθη, juliet
    απλά προσπαθούμε να τους δικαιολογήσουμε στη συνείδησή μας πρώτα..
    Και είμαι περήφανη που ποτέ δεν ψώνισα από το lidl!!!

  6. juliet avatar
    juliet 31/07/2011 15:16:23

    Δεν θέλω να δικαιολογήσω ,γιατί θα δώσουμε περιθώρια για άλλα λάθη.'Ατομο που τον έχουνε και πάει να συντονίσει ,έκοψε φλέβες για να εκλεγεί αριστερός δήμαρχος και πολέμησε τον δεξιό.Δεν γίνεται και με τον αστυφύλακα και το χωροφύλακα.

    • danaos avatar
      danaos @ juliet 31/07/2011 15:23:13

      juliet, είμαστε μεγαλόψυχοι γιατί ανήκουμε στις φυλές του Antinews! Δεν ξέρω ως πότε όμως!

      • Θα τους παρει και θα τους σηκωσει... avatar
        Θα τους παρει και θα τους σηκωσει... @ danaos 31/07/2011 15:41:53

        την πιθανότητα να βιάζεται, για τους δικούς του λόγους (δεν τα ξέρουμε και όλα!), την έχετε σκεφτεί?????

        • juliet avatar
          juliet @ Θα τους παρει και θα τους σηκωσει... 31/07/2011 16:24:12

          Θα σου απαντήσω με τον ίδιο τρόπο,αν πλασσάρει προΐον πριν απο τον ανταγωνιστή και είναι περίοδος ''νεκρή'' το διαφημίζεις η κρατάς το καλύτερο για την περίοδο που θα σκάσει μύτη και ο ανταγωνισμός.Αλλιώς δεν κερδίζεις τίποτε, να μη σου πω ότι χάνεις ,''ανοίγεις τα χαρτιά σου''.

          • Θα τους παρει και θα τους σηκωσει... avatar
            Θα τους παρει και θα τους σηκωσει... @ juliet 31/07/2011 16:38:11

            τι κρίμα κυρία μου, να μην σας έχει σύμβουλο και να στερείται των καίριων παρεμβάσεων σας!!!!

          • juliet avatar
            juliet @ Θα τους παρει και θα τους σηκωσει... 31/07/2011 16:47:04

            Ούτω των ανθρώπων τινές , δι΄ άγνοιαν τους εχθρούς μη φυλαττόμενοι,τους φίλους ως επίβουλους απωθούνται.

          • danaos avatar
            danaos @ juliet 31/07/2011 17:19:17

            Γραψ' το ολόκληρο:"Εις μελιττουργείον τις εισελθὼν του κεκτημένου απόντος, το κηρίον αφείλετο. Ο δε απανελθὼν, επειδὴ τας κυψέλας είδεν ερήμους, ειστήκει το κατ᾿ αυτὰς διερευνώμενος. Αι δε μέλισσαι απὸ της νομής επανήκουσαι, ως κατέλαβον αυτὸν, τοις κέντροις έπαιον, και τα χείριστα διετίθουν. Ο δε προς αυτάς· «κάκιστε ζώα, τον μεν κλέψαντα υμών τα κηρία αθώον αφήκατε, εμὲ δε τον επιμελούμενον υμών πλήττετε;»

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 31/07/2011 17:26:00

            Είπα, να μη μπερδέψω το φίλο,και ζητώ και συγγνώμη για τυχόν λάθη αλλά δεν είμαι φιλόλογος ,marketing ξέρω .Να το μεταφράσουμε;
            Μερικοί άνθρωποι ,ενώ απο άγνοια δεν προφυλάγονται απο τους εχθρούς τους ,απωθούν σαν επίβουλους τους φίλους τους.
            Απο τους μύθους του Αισώπου:Μελιττουργός

  7. juliet avatar
    juliet 31/07/2011 15:42:58

    Καιρός να ορίσουμε το πότε.

  8. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 01/08/2011 14:37:45

    Τὸ περίεργο εἶναι ἡ πρόταση γιὰ μείωση τοῦ ἀριθμοῦ τῶν βουλευτῶν: ἀφοῦ ἤδη τὸ Σύνταγμα ὁρίζει τὸν ἀριθμὸ ΑΠΟ 200 ἕως κατὰ τὸ μέγιστο 300, καὶ χρειάζεται ἁπλῶς μιὰ νομοθετικὴ πράξη (μὲ αὐξημένη πλειοψηφία, ἢ οὔτε κἄν;;;) γιὰ νὰ περιοριστοῦμε στοὺς 200. Δὲν εἶναι πρόταση ἀναθεώρησης τοῦ Συντάγματος τότε, ἐκτὸς ἂν μιλᾶμε γιὰ "πάγωμα" στοὺς 200.